6EMEN8DE BEBICHTEN. hee'r&heele we.M ook nog de" reaJ geBe«e„, om te gelijk, dat die last zal gedragen worden door ile categorie die reeds het meest gedrukt wordt Spreker ziet dat anders. Hij weet ook, dat het verschrikkelijk is, dat een steunregeling moet bestaan, dat er moet gesteund worden, maar daarbij moet men dan toch ook bedenken dat de steunregeling tot gevolg heeft een massa voorkomen leed, voorkomen gebrek. Hij las nog heden morgen in een Christelijk blad, dat we elkanders lasten moeten dragen. Dit werd daar niet neergeschreven door de eerste de beste. Het thans ingediende voorstel is met die woorden niet in overeenstemming, aange- zien het den vollen last van den toestand zal werpen op een vier- tot vijfihonderd huisge- zinnen. Spreker staat daar anders tegenover. Wanneer iemand een oplossing weet om er iets anders op te vinden, moet hij zijn advies niet onthou- den. Spreker en zijn medestanders zien ook niet graag die steunuitkeering. Zij zien ook liever, dat de arbeiders op andere wijze uit den nood worden geholpen. Maar indien zulks niet kan, dan noemt hij het hardvochtig, een last, waarvan gezegd wordt, dat deze te zwaar is om door de ge'heele gemeenschap te worden gedragen, door een groep dier bevolking te laten torschen. Indien burgemeester en wethouders zeggen, dat, indien op deze wijze wordt voortgegaan het voor steunuitkeering noodige bedrag wel tot 30.000 of f 40.000 zal.klimmen, meent spreker, dat het optimisme van een lid van het college ditmaal het onderspit heeft moeten del- ven tegenover de pessimistische opvattingen. Aan de hand van de statistiek is aan te too- nen, dat de toestand van het tweede halfjaar steeds gunstiger was, dan die over het tweede halfjaar, waarmede dus, als de berekening voor een geheel jaar wordt vastgesteld, reke- ning moet worden gehouden. De berekening van burgemeester en wethouders geeft geen juist beeld naar buiten. Dit was thans noodig, om het denkbeeld ingang te doen vinden: we kunnen niet meer. Toch is dat onjuist. Als we de cijfers van de tweede helft der verloopen jaren nagaan, zullen we zien, dat de steunuitkeering over die tijdvakken op geen stukken na die van het eerste half jaar even- aarden. Maar bovendien, al was dat niet zoo, en al klom het cijfer tot de genoemde bedra- gen, dan zou spreker zijn stem aan het voor stel van burgemeester en wethouders niet kun nen geven, daar de bezuiniging die daarin ver- vat is, zou gekocht worden met het hartebloed van vrouwen en kinders. Niet alleen zullen de luttele bedragen der uitkeering nog worden beknot, doch de regeling is zoodanig in elkaar gezet, dat een bejangrijke categorie al terstond wordt uitgeschakeld, maar bovendien zal er het gevolg van zijn, dat voor Juni is aangebroken, toch het grootste deel der uitgetrokkenen aan de deur van het armibestuur zal moeten aankloppen. Indien het zoo moet gaan zou hij -hoe hard het ook moge klinken dan maar liever zeggen, dat de werkloozen heelemaal hun toevlucht bij het armbestuur moeten zoeken. Uit de bevestigende hoofdbeweging van den voorzitter merkt spreker, dat deze het met hem eens is en hij het dus goed heeft gezien. Dat is het gevolg van het beperkte aantal weken waarin de steunregeling geldt. Spreker wijst er voorts op, dat de ongeor- ganiseerden niet in de steunregeling betrok- ken worden. Hij vindt het een plicht voor ieder arbeider om zich te organiseeren, hij is dat ver- plicht tegenover zijn gezin, tegenover zijn me- dearbeiders omdat de aarivallen op de positie der arbeiders steeds ernstiger worden en er alleen mogelijkheid is daartegen te strijden, indien alien georganiseerd zijn. Indien burge meester en wethouders thans evenwel de on- georganiseerden van de steunregeling uitscha- kelen gevoelt spreker zich toch geroepen daar- over iets te zeggen, omdat det raad zeif het ongeorganiseerd blijven van verschillende pei- sonen in de hand heeft gewerkt door aan deze evengoed steun toe te kennen als aan de geor ganiseerden. Die mag men dus thans niet in- eens uitschakelen. De dubbel uitgetrokkenen worden ook na 20 weken uitkeering naar het armibestuur verwe- zen. Er zal dan een onderzoek plaats hebben naar den toestand van het gezin. Gelooft men, dat deze nog schitterend kan zijn, nadat de menschen 20 weken hebben moeten leven van het bedrag, dat hun als steunuitkeering wordt gegeven Toch zal dan de uitkeering nog iets kleiner worden, en zullen deze gezinnen ver- vallen tot den kring der paria's in de maat- schappijen zullen dan ondergaan in den poel dezer kapitalistische maatschappij. Indien het komt tot artikelsgewijze behan- deling van het voorstel, zal spreker trachten daarin door amendeering verbetering te bren- gen. Hij betoogt, dat in het voorstel met verschil lende opmerkingen die af en toe gemaakt zijn, rekening is gehouden. Zslfs het dienstmeisje van den heer D. Scheele is op het veld ge- bracht. Vandaar, dat wordt voorgesteld, dat kinderen boven 14 jaar niet voor uitkeering in aanmerking komen, omdat, zeggen burgemees- ster en wethouders, het voonkomt, dat meisjes thuds blijven zitten in plaats van te trachten als dienstbode iets te verdienen. Is daar vraagt spreker niet wat te veel mee geschermd Hij begree>p, dat dit wel aan de orde zou komen, en heeft daarom verzocht hem eens een betrouwbaar verslag te verstrek- ken van een onderzoek, loopende over 150 ge zinnen. Daaruit blijkt, dat er in die gezinnen 27 meisjes waren boven de 14 jaar die zich dan, volgens burgemeester en wethouders, als dienstmeisjes zouden kunnen verhuren. Daar- van waren 9 in betrekking, 12 gingen uit wer- ken, 4 waren niet geschikt om van huis te gaan weg'ens ziekte of physieke ongeschiktheid, 7 kunnen niet in het gezin worden gemist omdat de moeder ziek is of zelf uit 't werken gaat, 2 leeren voor naaister, zoodat er 3 overschie- ten, en wellicht juist de leden van het college van burgemeester en wethouders zouden kun nen worden voorzien. Zij zouden er dan strootje om kunnen trekken, daar er om loten in strijd zal zijn met hun principe. Spreker heeft dit onderzoek laten instellen, om aan te toonen, dat er dikwijls in den blinde beschuldigen en beweringen worden weggeslin- gerd, zonder eenigen grond. Dit onderzoek ging wel is waar slechts over een deel der ge zinnen van de georganiseerde arbeiders, doch hij mag aannemen, dat het bij de andere gezin nen evenzoo zal zijn. Er wordt door aange- toond, dat de beschuldiging van arbeidsschuw- heid onjuist is. Er worden ook uitgeschakeld de menschen boven de 65 jaar. Indien men zoo oud is ge- worden en dan nog valide arbeider is, nadat men al jaren zijn werkkracht aan de gemeen schap heeft gegeven, en men wordt dan losge- laten, omdat de maatschappij niet meer in staat is je te helpen, dan bewijst dit naar spre- kers meening, dat die maatschappij rot is Bij het voorstel is ook in aanmerking geno- men de geschiedenis van het sluiten van een huwelijk. om onder de steunregeling te vallen. In verband daarmede wordt voorgesteld, dat zij die na 1 Januari 1925 in het huwelijk zijn ge- treden of zullen treden niet voor steun in aan merking komen. Spreker zou uit het verleden kunnen aantoonen, dat burgemeester en wet houders daarover toch wel eens anders hebben gedacht. Toen indertijd van bovenaf een der- gelijke bepaling werd ingevoerd, is van de zijde van burgemeester en wethouders het onredelijke daarvan aangetoond en aan den raad voorge steld ook aan die jonggehuwden steunuitkee ring toe te zeggen. Het is niet aan te nemen, dat iemand in het huwelijk zou treden, om dan voor een steunuitkeering van 10 per week in aanmerking te komen. De voorzitter heeft toen zelf aangetoond, dat men om andere rede- nen in het, huwelijk treedt. En indien men de registers der huwelijken naslaat, geteekend door den heer De Jager, en later de registers der geboorten, zal men veelal daarin de oplos sing vinden, van het sluiten der huwelijken. Spreker vindt dit deel van het voorstel ten slot- te een beleediging tegenover die huwende ar beiders en zal er zich sterk tegen verzetten, Spreker heeft gemeend, dit in het algemeen te moeten zeggen, terwijl hij voorts de raads- leden er op moet wijzen, wat er verder staat te gebeuren. Hij kan begrijp-en, dat burge meester en wethouders tot hun voorstel geko- men zijn, omdat de minister van financien den bodem van den schatkist gaat zien. Maar toch zal het voorstel ten slotte geen bezuiniging brengen. Men moet niet uit het oog verliezen, dat zelfs onder de tegenwoordige regeling ver schillende menschen honger lijden. Indien men met hen spreekt is het sobering en inslag, dat indien zij ook niet op andere wijze werden ge holpen, de toestand voor hen onhoudbaar zou zijn. Indien het nu nog erger moet worden, dat de menschen hun verschillende contributies niet meer kunnen opbrengen, b.v. voor het zie- kenfonds, zal dit tengevolge hebben, dat de uitgaven voor den geneeskundigen dienst en voor het versChaffen van geneesmiddelen van wege het burgerlijk armbestuur sterk zullen stijgen, als de menschen hun begrafenisfonds niet meer kunnen betalen, zullen ook even- tueele begrafeniskosten ten laste van het arm bestuur komen, dan zullen de menschen ook de uitkeering wegens ondersteuning bij ziekte moeten missen en men moet wel in aanmerking nemen, dat „Hulp in Nood" ook jaarlijks onge- veer f 3000 uitkeerd aan ondersteuning van zie- ken uit gelden, die de werklieden zelf bijeen- brengen. Indien zij dien steun moeten missen, zullen zij ook te eerder bij het armbestuur moeten aankloppen. En dan: hoe zal zich dan ook het arbeidsveld der gevreesde tuberculose niet uitbreiden. Bij de onlangs alhier gehouden tentoonstelling van het T. B. C. museum werd de aandacht van spreker getrokken door de statistieken en daar uit bleek, dat in 1918, toen de nood in tal van gezinnen het hoogst was, ook de T. B. C. de meeste slachtoffers maakte. Daaruit valt af te leiden, dat hoe slechter de positie der men schen is, hoe vruchtbaarder arbeidsveld de T. B. C. vindt. Hetzelfde was ook te consta- teeren bij de gedemonstreerde krotwoning en de daarnaast staande, beter ingerichte wohin- gen, en indien spreker dat alles bedenkt, dan gevoelt hij, dat door de voorgestelde verslech- tering' van den toestand weer verschillende kinderen zullen worden weggetrapt en aan de T. B. C. ten offer vallen. En hij aeht het toch beter te voorkomen, dan de eenmaal bestaande ziekte te bestrijden dooi het verkoopen van bloempjes,- hoe lofwaaidig hij dien arbeid ten bate der lijdende menschen ook vindt. Wordt de voorgestelde regeling aangenomen, dan zal de periode van „honger" plaats maken voor een van volslagen gebruik voor yrouwen en kinderen De heer GEELHOEDT noemt het aan de orde zijnde punt zeer belangrijk. Hij zal over den toes'tand niet uitwijden. Wij kennen dien alien. De steunregeling voor de transportar- beiders is in het leven geroepen als gevolg van den crisistoestand in de haven, en deze bestaat nog steeds. Die wordt beheerscht door een be langrijk punt: de spoorwegtaneven, ten op- zichte waarvan onze haven voor het oogenbnk nog in een ongunstige positie verkeert, waar- door een herstel van het havenverkeer wordt tegengeihouden. Het is aan spreker met onbekemd, oat reeds sedert langen tijd krachtige pogingen het werk worden gesteld, om opheffing te ver- krijgen van dien ongelijken toestand. We heb ben steeds geleefd in het vertrouwen, dat dit eenmaal geschieden zou, en spreker meent, dat er teekenen zijn, die aanwijzen, dat bmnen al- zienbaren tijd een beslissing zal vallen, hetzy in gunstigen, hetzij in ongunstigen zm. In beide gevailen meent spreker, dat dan kan ge zegd worden, dat de crisistoestand yoorby is, en er ook geen aanleiding is een mstituut, dat in het leven is geroepen als gevolg van den crisistoestand, te bestendigen.. Valt de beslissing ongunstig uit, dan staat men voor het feit, dat Ter Neuzen als zeehaven kan worden uitgeschakeld en er voor de trans- portarbeiders geen arbeidsveld meer is, dan is er hier voor hen geen brood meer te verdienen en treedt in de plaats van tydelijke een perma- nente werkloosheid in, omdat de bron van werkzaamheid niet meer bestaat. Dan moet de steunregeling als crisis-instituut vervallen. Indien de beslissing anders uitvalt, en gun- stiff voor onze haven is, wordt de toestand steTd, van voor Augustus 1914 en is de crisis toestand eveneens voorbij. Nu is het met aan te nemen, dat de toestand zich dan meens her-, stellen zal, doch er is dan toch perspectiel. Met oog daarop heeft de fractie van spreker er in conien en het armbestuur zullen innemen. Deze zullen ook trachten voor de menschen werkge- legenheid te vinden. Spreker kan dus met het voorstel van burgemeester en wethouders niet meegaan. Hij wil eeriijk zijn en erkennen, dat er ook goede elementen onder de werklieden zijn, die graag willen werken, die het brood, dat ze eten liever met de handen verdienen, maar er zijn ook anderen, van wie men het tegendeel moet aannemen, maar dat is nooit te bewijzen. Er wordt dan wel eens gezegd: noem bewijzen! Dat is niet altijd met feiten aan te toonen, maar men neemt toch waar, dat er menschen zijn die blijkbaar altijd werk weten te vinden, ter wijl weer anderen er altijd buiten schijnen te vallen, en men hen steeds kan vinden, over de brugleuning hangende. Daarvoor kunnen verschillende oorzaken zijn. Bij een vorige bespreking wees de heer Van Driel er op, dat een landarbeider geen boot- werk kenit, en omgekeerd een bootwerker geen landarbeid. Hij zeide niet te kunnen dorschen, omdat hij dat nu eenmaal niet heeft geleerd. Spreker wijst er op, dat een jonge landarbeider het dorschen ook moet leeren, en is overtuigd, dat, als de heer Van Driel het eens een week deed, hij het ook zou kunnen. En zoo zijn er veel zaken, die men kan aanpakken. Spreker beschouwt de centrale organisatie, welke voordeelen die in ander opzicht moge biedep, als een schaduwzijde voor een kleine haven als de onze. Men is dan aan allerlei be- palingen, die wellicht reden van bestaan heb ben in grootere havens, doch niet van toepas- sinjl zijn op toestanden als die wij hier kennen, gebonden. Indien de patroons, daartoe door de concur- rentie geleid, voorstellen om langer dan 8 uur te werken, kan men niet ingrijpen, omdat dit door de organisatie niet wordt toegelaten, moet het werk laten liggen en de werkgevers nemen menschen van buiten. Dat is de >cha- duwzijde van de centrale organisatie, dat men zich bindt aan maatregelen, die wellicht in een groote haven op zijn plaats zijn, maar voor de haven van Ter Neuzen niet kunnen worden doorgezet. Door den heer Hamelink is aangehaald een vingerwijzing in een Christelijk blad; dat wij elkanders lasten moeten dragen. /ener, spie- ker beaamt dat ten voile, maa.r voegt ei aan toe, dat er een groot verschil is in de mamer waarop wij eens anders lasten helpen torschen en dragen. Hij verschilt in de manier waarop dit moet geschieden van gevoelen met de hee- ren Hamelink en Van Driel. Het gaat er dan niet over of een uitkeering van f 10 of f 11 al of niet voldoende is, maar over de plaats waar men de ondersteuning krijgen kan. En dit is volgens spreker het armbestuur. Hij be schouwt het volstrekt niet als een schande, dat iemand, die hulpbehoevend is, den steun in- roept van de daarvoor aangewezen lichamen, en dit is een overtuiging, die door meerderen wordt gedeeld. Doch juist als men m de krin- gen van de heeren Hamelink en Van Driel ovei de kerkelijke armbesturen spreekt, haalt men daarvoor de schouders op. Men moet ook in deze een zekere beheersching m acht nemen. Ook spreker heeft voor zichzelf de overtuiging dat er nood is, doch niet bij alien die om on dersteuning komen en dan moet de goede he wel eens met den kwade bekoopen Dat is jam mer voor de menschen, doch steeds het geva Hij zou de steunregeling lief st geheel zien weg gewerkt en op een andere manier hulp wil.en lerleenen.^ meegaan met de beschou- wingen van de heeren Hamelink en Geelhoedt, en zou 't lief st ook niet meegaan met het voorstel van burgemeester en wethouders, doc. zal dit zoo noodig aanvaarden als overgangs- m Ile'heer VAN DRIEL was niet voornemens, na het betoog van den heer Hamelink, hierover het woord te voeren, doch ziet zi<J daarioe^ge noopt door de woorden van den heey D- S ^e®le; dien hij omtrent een en ander een helderder kiik op de zaak wenscht te geven. Er is door de verschillende orgamsaties een adres aangebodenwaarin verzocht word om de steunregeling te verlengen tot 4 Juli a.s. Die vraag is gedaan, omdat de georgamsee,- den op dien datum weer in aanmerking kunnen komen voor de reglementaire uitkeenng. Voorts kan hij mededeelen dat dezer dageii door de organisaties een bemiddelingsvoorstel is aangenomen, waarby het loon met 12 verlaaed en de werkdag is verlengd tot 13 uur den schafttijd inbegrepen, met opoffenng alzoo ker kent dat niet en zoekt het ook niet op. hij ging leeren dorschen, zou hy daardoor ook na rijp beraad gemeend te moeten voorstellen de bestaande regeling te bestendigen tot 1 Oc tober aanstaande, op welken datum geacht kan worden, dat we in een ander stadium zullen gekomen zijn, en alsdan nader kan worden overwogen wat geschieden moet. De werkloo zen worden dan voorloopig nog m hun misere geholpen en ondertusschen zal, naar sPreker hoopt, de toestand zich ten goede ontwikkelen. Indien dit voorstel gedaan wordt, geldt dit natuurlijk evengoed steun aan de ongeorgam- seerden als aan de georgamseerden, aangezien die evengoed door werkloosheid worden ge- troffen. De heer D. SCHEELE merkt op, dat de ver- gadering zijn standpunt kent. Hij is in zijn gemoed verzekerd, dat de steunregeling, die in de laatste jaren bestaat uit den booze is. Het gaat bij hem niet over f 30.000 of f 40.000, de cijfers spreken bij hem niet. Hij kan mstem- men met den heer Geelhoedt, dat cle ongeoiga- niseerden evengoed moeten worden geholpen als de georganiseerden, doch heeft bezwaar tegen het systeem in het algemeen. Hij kan het zich indenken, dat de menschen bezwaar hebben om zioh straks te wenden tot het burgerlijk armbestuur of dat hunnei kerk, maar hij merkt op, dat de gemeenteraad toch niet gaat uitmaken wat het armbestuur straks aan die menschen gaat uitkeeren, want daar mede heeft de raad niets te maken. De annbe- sturen hebben een taak tegenover de gezinnen te vervullen, en rekening te houden met hunne nooddruften en behoeften, zonder dat er sprake kan zijn van een vast minimum of maximum. Als er een gezin komt, dat met veel mindei toekomt dan een ander gezin dat meer gedrukt wordt, kan daaraan iets minder gegeven wor den, evenzoo is dat met een gezin waarin langs anderen kant verdiensten binnenkomen. Dat moeten we geheel aan het armibestuur ovei- laten om te beslissen. Door den heer Hamelink is beweerd, dat een andere regeling aanleiding zal seven tot groo- teren nood in de gezinnen. Dit kan spreker nog zoo niet inzien en dit zal ook niet het ge volg zijn, als het armbestuur in de werkelijke nooden van de gezinnen voorziet. Dat hanst dus geheel af, van het standpunt, dat de dia- ook het werk aan een ander,' die'zich daarbp heeft toegelegd, uit de handen nemen. Voorts is door den heer D. Scheele bezwaar gemaakt tegen de organisatie, en ^eeft be toogt dat deze wel voor een groote plaats kan dienen maar niet voor een plaats als ier Neuzen. De organisatie is echter den wer le den opgedrongen door de toestanden die hier bestonden en die onhoudbaar waren. was van 4 uur's morgens tot 8 uur een normale werkdag, en niet zelden werd het 3 uur 's morgens tot 9 uur s avonds, _,oij men dan alleen gelegenheid had een korst brood naar binnen te spelen. Meeimalen werd nog gewerkt tot 2 uur \nach of a het er om te doen was om een boot zyn j laten halen, des nachts te 2 uur begonnen dat zonder dat er sprake was hooger loon voor overuren. Vroeger s avonds van waanbij en van het betalen Dan moet er ook rekening worden gehouden, met de outillage van onze haven. Een schip kolen van 3000 ton kan te Rotterdam gelosi worden op 3 uren. Hier is over een kolenboot van 4400 ton 4 dagen gelost, terwyl dit te Rotterdam op minder dan 10 uur geschieden kan. De betere outillage zou naar sprekei meent in een gesocialiseerd havenbedryf ten bate van de gemeenschap moeten komen. Hij haalt nog aan den raad om te leeren do - schen. en wijst er op, dat, indien de havenar- beiders dit gingen leeren. zy er vermoedeh k niet veel mede vooruit zouden zyn, daar m de landbouwbedrijven het dorschen ook veel met machines geschiedt. Plato, die volgens de geschiedenis reeds leefde voor Christus geboorte, heeft al gezegd, dat een ijzeren arbeider alien menschelyken arbeid zou doen vervallen. Spreker zou gaarne zien, dat bij den havenarbeid alle menschelyk werk kon vervallen, doch dan zouden de voor- deelen daarvan aan de gemeenschap ten goede moeten komen en niet zooals nu het geval is aan enkelen. De toestand waarin de werkpe- mers verkeeren is zuiver de schuld van de maatschappelijke toestanden. Indien de werknemers in dezen tijd een ver- laging van 12 °/c van het loon willen aanvaar den en zich verplichten tot een lOurigen werk dag, waarbij zij dan met de schafttijden l-> uren verbonden zijn, geven zij toch welblijkvan goeden wil, want dan daalt hun loon feitelyk beneden een voldoend levenspeil. En toch moe ten zij in de gelegenheid zijn, iets meer te ver dienen, dan het noodige, aangezien het groot ste deel van den havenarbeid alhier seizoenwerk is en de werklieden dus rekening moeten hou den met tijden, dat er geen werk was. Het. houtseizoen is afhankelijk van het open zyn der Baltische zee en der Witte zee. Hij meent, dat de centrale organisatie geen bezwaar is, voor het havenbedrijf aangezien de arbeiders toch niet beneden een behoorlijk loon kunnen werken en dit nimmer zou kun nen dalen tot het ondraaglijk peil van een paar gulden per dag, zooals de boerenarbeiders krijgen, of indien men nog verder teruggaat, tot den tijd, dat ze 60 cent per dag kregen en een brood 60 cent kostte, zoodat een arbeider by een voile week werken niet meer dan 5% brood verdienen kon, omdat op Zaterdag maar dag gewerkt werd. Spreker betoogt, dat werkloozenvoorziening rijkszaak is, dat dient het althans te zijn en dat het rijk die zorg op de gemeentebesturen afwentelt, is niet in orde. De organisatie's hebben indertijd van den Minister de werk- loozenverzekering aanvaard op een contributie van 7 cent, nl. 5 cent voor de verzekering en 2 cent voor administratiekosten. De verzeke ring is inmiddels gestegen tot een wekelijksche uitgaaf van 27 cent, dus 20 cent meer. De verzekering is niet betaald door de patroons, doch door de werknemers, het rijk en de ge- meente. Hadden ook de patroons hun een derde deel betaalt, dan zouden de organisaties zijn toegekomen en hadden ze geen crisistoeslag noodig gehad. De weridoozenkas bezit een reserve van 160.000, terwijl dit jaar f 70.000 zal over- blijven. De organisatie heeft den Minister ge- vraagd toe te stemmen, dat er in het 2e half jaar 6 dagen langer uitkeering wordt verleend. Dat zou in maximum kunnen kosten f 60.000, zoodat, indien het werd toegestaan de reserve toch nog met f 10.000 zou verhoogen. Voor Ter Neuzen zou dit een voordeel van ,f 1000 be- teekenen. Wordt het niet toegestaan, dan stijgt de reserve, waaraan niet mag geraakt worden, tot f 230.000. De Minister zegt: we kunnen niet. De oorspronkelijike overeenkomst luidde evenwel dat 90 dagen uitkeering zou worden gegeven. Toen is het teruggebracht tot 78 dagen, later tot 60 en eindelijk tot 42 in twee perioden, zoodat er 48 dagen ontnomen zijn. Als gevolg hiervan zijn de werklieden ook 48- dagen per jaar eerder uitgetrokken, en zit de gemeente voor den last. Ook spreker en zijn medestander aanvaar den de steunregeling alleen als een harde nood. zakelijkheid, en zouden ook liever zien, dat de werklieden zelf ipi hun behoeften konden voor zien. En wat de vraag betreft, Waar het geld van daan moet komen, dat moet beantwoord wor den op de wijze zooals hier ter bestrijding van alle andere uitgaven gehandeld wordt. Spreker heeft hier in het verleden ook verschillende uitgaven helpen voteeren, waarvan hij in prin cipe geen voorstander was en waarbij nimmer het standpunt naar voren werd gebracht, dat de gemeente het niet dragen kon. Het geld moet natuurlijk gehaald worden daar waar het zit. t Spreker hoopt, dat de gemeenteraad niet zal ingaan op het voorstel van burgemeester en wethouders en de steunregeling handhaven. Wat hem persoonlijk betreft, zijn gezin is er niet voldoende door gebaat, en zou tot alge- heelen kommer vervallen, indien hij niet op andere wijze werd geholpen. Den heer D. Scheele kan hij wel meedeelen, dat, indien deze op gebied van barmhartigheid iets doen wil, er onder de werkloozen tot zijn kerk be- hoorende, nog wel wat te doen valt. De heer VAN DIJKE verklaart, dat hij de onlangs voorgekomen kwestie niet goed be- grijpt, dat er hier 2 booten met cokes gelost zijn, die de arbeiders niet voor 50 cent per uur wilden lossen en dat daarvoor menschen van buiten de gemeente zijn genomen. Hij wijst er op, dat de gemeenteraad hier niet alleen zit om de moeilijkheden voor de bootwerkers op te lossen, maar dat er ook groote groepen an dere ingezetenen achter den raad staan, op wier belangen evenzeer gelet moet worden. Hij heeft het niet kunnen begrijpen, dat de menschen daar voor 50 cent per uur met wil- den werken, want hij weet bij ondervindmff dat, als men naar de brug gaat en men wil een of enkele menschen hebben om hetzij een dag, hetzij een halven dag of zelfs een paar uur of een uur te werken, men nooit den neus stoot; hij heeft dit nimmer ondervonilen. Na onderzoek is hem gebleken, dat hetgeer gebeund is, een gevolg is van een contract, waarin vastlag, dat het loon 62 V2 cent per uur moest zijn. Hij vindt het jammer, dat de pa troons en de werklieden in deze niet tot elkaar gekomen zijn. Hij meent, dat de werknemers hadden moeten toegeven en die booten op proet voor het aangenomen loon hadden moeten lossen. Hij hoort nu juist met genoegen, dat ze toe- gegeven hebben in een loonsverlaging van 12 '7c en ook in een langeren werktijd. bpreker is 4een voorstander van den achturigen wesk- dag voor de mannen, vooral niet wanneer hy ziet'naar de veel zwakkere vrouwen, die aan gewezen zijn op een meestal 14 tot lourigen arbeidsdag. Wij krijgen nu spoedig weer zo- mertijd en dan acht hij het om 5 uur werkelyk nog geen tijd om al te gaan luieren. Hy meent, dat indien er van de zijde van de werklieden ook wat gedaan werd en tegemoetkoming be- toond, dit aanleiding zou kunnen zijn, dat er minder moest ondersteund worden, dat ze al- thans die kans hadden moeten aangrijpen om dat te beproeven. Hij meent, dat in dit opzicht niet genoeg is gedaan en acht het de plicnt voor de leiders dit voor elkaar te krijgen. De cargadoors zeggen: we kunnen met, en dan moeten de organisaties niet zeggen: we willen niet, terwijl zeer vele menschen staan te watertanden om aan het werk te gaan. Dat is niet voldoende begrepen. Waarom de aangeboden regeling niet eens voor een maands of drie of voor het jaar 1925 aange nomen en getraoht die bootjes hier te houden als men dan tegen een weekloon van f 25 tot f 30 kon werken. Hij is Overtuigd, dat de menschen graag willen werken, omdat hij nog nimmer den neus gestooten heeft, als hij werkvolk noodig had. Men moet rekening houden met de toestan den waarin de Ter Neuzensche haven verkeert, die niet zoo goed is ingericht als de havens elders, waar de schepen onmiddellijk tegen de kade kunnen komen, terwijl men hier soms grootte stellingen moet maken om met het los sen der sche)Jen te kunnen aanvangen. Dat m het oog houdende spreekt het van zelf, dat men wel eens iets moet laten vallen, ter wille van zijn gezin. Hij merkt verder op, dat er ook dikwyls dingen worden verteld die een onjuist beeld geven van den toestand, die, wanneer men ze gaat onderzoeken, geheel onjuist zijn. 2oo hoorde hij gisteren nog vertellen, dat ook een schipper was ingeschreven als transportarbei- der. Hij heeft dat onderzocht en het bleek ge heel onjuist. Hij noemt het klakkeloos vei- spreiden van zulke onwaarheden verschnkke- lijke dingen. Spreker gaat niet mee met het voorstel van burgemeester en wethouders,- en is van oor- deel, dat alle werkloozen die er voor in aan merking komen gesteund moeten worden, zoo- wel de georganiseerden als de ongeorganiseei- den. Hij wil er op wijzen, dat er ook nog andere fouten gemaakt worden. Hij hoort zoo dik wijls zeggen, dat de cargadoors hun menschen niet over de arbeidsbeurs willen nemen, om dat ze dan moeten nemen wie hun gestuurd worden. Dit is evenwel een abuis. Indien ze 25 menschen noodig hebben, moeten ze in het geheel niet de eerste 25 van de lijst nemen, maar kunnen uitzoeken uit de geheele lyst van ingesehrevenen. Men kan dan nagaan ot ei menschen zijn, die speciaal ervaring hebber, van een soort werk. Overigens stuurt de ar beidsbeurs personen die voor het opgegeven werk geschikt zijn. Door arbeiders te vrag-en over de arbeidsbeurs, krijgen echter ook men schen die anders weinig in aanmerking komen ook eens een kans. Spreker heeft over een en ander veel nage- dacht. De toestand, zooals die nu draait, is vol gens hem niet in orde. Deze bespreking komt echter wel wat onvoorbereid en hij zou het beter geacht hebben, indien er eens gelegenheid was geweest om hierover voorloopige besprekingen te houden, teneinde zich er een denkbeeld over te kunnen vormen. Zooeven sprak de heer Van Driel van een werktijd van 13 uur, maar dat is te lang. De heer VAN DRIEL: Dat wil zeggen 13 uur, met schafttijden afgewisseld. De heer VAN DIJKE noemt dat een goed begin. De werklieden behooren al het mogelijke aan te wenden om zelf in hun onderhoud te voorzien. Een zelf verdiende boterham zal beter smaken dan een die gekocht is voor ge- kregen geld. Hij gelooft, dat de cargadoors en de werklieden elkaar wat meer zullen moe ten vinden en wijst daarop in het bij zonder, nu hier zoo'n groote schare arbeiders op de tri bune tegenwoordig is en hij ook de wetenschap heeft, dat dit door het verslag in de courant zal worden verspreid. Hetgeen in de laatste weken gebeurd is, heeft een verkeerden indruk gemaakt en had tot gevolg, dat de menschen op Hoek Paaschbrood konden eten, terwijl de eigen Ter Neuzensche menschen op een houtje konden bijten. Er wordt gezegd-, dat men niet buiten de organisatie kan, maar daar boven staat naar sprekers meening het belang van de gezinnen. Het is onze bestemming hier te wer ken en als men dat doet, ziet men in de palm der eene hand een W en in de andere eene M, hetgeen beteekent: werkt maar! De heer COLSEN wenscht hierover geen lang betoog te houden. Hij moet ten deele in- stemmen met de bezwaren van den heer Ha melink, en kan zich vereenigen met het voor stel van den heer Geelhoedt, om op de door dozen aangevoerde motieven de steunregeling tot October aanstaande te bestendigen. Met het voorstel van burgemeester en wethouders kan hij niet meegaan. Hij vindt een steunuit keering van .f 10 per week ook te weinig en evenmin wenscht hij de ongeorganiseerden uit te sluiten. Ook kan hij niet meegaan met de bepaling, dat kinders boven 14 jaar niet voor steun in aanmerking zouden komen. lets an ders is het, dat zij die huwen niet in aanmer king komen. Er trouwen er tegenwoordig zoo veel. De heer HAMELINK: Dat is zooveel met! De heer' COLSEN wenscht het voorst- van den heer Geelhoedt te steunen. De heer D. SCHEELE was er niet van op de hoogte, dat de werknemers besloten hebben, met een wijziging der loonen en arbeidsvoor- waarden genoegen te nemen. Hij hoopt. dat ook de werkgevers d't de ob-en *.uPer> •'-> pen en het hun aanleiding zal kunnen geven tot uitbreiding der werkgelegenheid. Hij wist er nog niets van en is daarover verheugd. (Wordt vervolgo. LUCHTSCHIP L03GERU6T. Uit Belleville, in den staat Illinois, wordt gemeld. dat daar een luchtscbip van het Scottype, bemand met zeven personen, 'an den mast was losgerukt en een speelbal werd van den storm. Het schip werd over Granite City geblazen. Op den duur wist de bemanning het luchtschip onder bedwang te krijgen, en nadat boven de steden Mis sissippi en Missouri gekoerst was, kon ten- slotte met goed succes een landing worden uitgevoerd. PRAE-HISTORISCHE SKELETTEN GEVONDEN. Uit Erzeroem wordt gi meld dat bp gtaal- werk in de burnt van Sjirab (Armenie) twee volledige geraamt-n van menschen zijn ge- vondeD, die afkomstig moeten zjjn van, een ras, ouder dan datgene. waarvan men resten in het Neander dal heefi gevonden. De vondst heeft groot opzien gebaard en is tot nader onderzoek overgebracht naar bet slaatsmuEeum te Eiivan. DE EXECUTIE VAN HA ARM ANN. Woensdagmorgen vroeg is Ilaarmann, de massa-mcordt-i aar, zooals reeds kort ge- meld, in den tuin der gevangenis ter dood gebracht. Haarmann was zeer kaim en verklaarde, dat hij beiouw had O'er zijn daden. De tenuitvoerlegging van het von- nis werd eerst bekeDdgemaakt, nadat de executie was roltrokken. Haarmann werd Dinsdag er van in kennis gesteld, dat hij Woensdag ter dood gebracht zou worden. Hij vroeg geestelijken bijstand, die hem werd' verleend. De voltrekking van het vonDis duurde sltchts enkele minuten en geschiedde door den scherprechter Groetler uit Maagdenburg, door middel van de val- bjjl, tie volgens een speciaal gebruik in Hannover wordt gehezigd, terwijl in Oost- en Midden-Duitscbland excuties plaats bebben met de handbjjl. Nadat gebleken was, dat de verklaringen in den door Haar mann uit een auto geworpen brief aan den vader van Granz niet met de waarbeid klopten, stond thans niets meer executie in den weg. Over zoek van Granz is nog met beslist DRIE PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD Een ernstig ongeluk bieft met de Paasch- dagen op de vesting Ivonigstein bij Dresden plaats gehad. Maandagmiddag tegen 4 uur trok epn zwaar onweer boven Saksiscb- Zwitserland samen, dat zich, zonder dat vooraf reg-n was gevailen, p'otseling boven de vesting ontlaste. De biiksem stoe«g in een eik, die zich boven op een bast on van de vesting bevond, en waarond'er een ge- zelschap van 30 personen dat eenuitstapje maakte, schuilp'aat had gezocht. Van den Ok eloeg de biiksem over op een hek, dat om den boom stond, en drie personen, die daar tegen aanleunden. werden gedood. Alle overige personen van het gezet- schap werden eveneens door den biiksem getroffen, en vielen bewusteloos met ver- zengde en in stukken geieten kleeren op den grond. Het gainizoen van de vesting ijlde terstond te hulp, terwijl de eerste hulpdienst met alle beschikbare middelen sp edig ter plaatse was. aan de bet gratiever-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 6