ALGEIWEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Aanbesteding. No 7751. Vrijiag 24 April 1925 65e Jaargt*,ufo Uit het hoooe Nooiden. "TTh n e n lmT B~ U I T I nTa H 0 XT An o Vrw hnitpn Ter Neuzen fr per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /"6,60 per jaar ABGNNENIENTSPRUS: vZ nTm! SfSikk 1 00 per 3 maanden - Voor 't nverig b.ilenland J3.35 per 3 maanden - Abonnementen voor3 builenland alleen bij vooruitbetaling. El.HlliSXEl OBXaA-ID. Bnrgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG, zullen op de onderhoudswerken en her- stellingen en vernieuwingen aan de gemeentegebouwen gedurende het jaar 1925. Bestek en voorwaarden liggen bij den gemeente-Architect en ter secretane ter inzage. Aanwijzing te beginnen te Othene op Zaterdag 2 Mei 1925, des namiddags 1 uur. Zaamslag, 24 April 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHS. DE FE1JTER, Burgemeester. L. STOLK JzSecretaris. ic. Ditmaal iets over een Amerikaansch boek, dat door mij in mijn vorigen brief werd ver- meld, n.l. over Levensdurf van Eleanor Hoyt Brainerd. Het vormt.een der deelen- van de Bij den Haard-serie van Tjeenk Willi ok waarin o.a. de zeven boeken van L. M. M«ntgomery zijn verschenen (waarvan de zes eerste het leven van Anna van Avonlea behandelen.) Dit is nu een van de Ameri- kaansche boeken met een gezonde humor, uitspanningsliectuur met als moraal, dat het voor een meisje afkomstig uit den deftigen stand geenszlns oneei*vol is, wanneer zi; noedgedwongen dienstbode wordt en hi zutk een meisje in een dergelijke betrekking juist nuttig kan zijn, omdat zij door haar beschaving dien stand releveert en op haar kameraden een gunstigen invloed uijoefenen kan. Jane Mackaye is een zeer mooi meisje uit deftigen gefortuneerden stand, zoodat zij o.a. chauffeeren kan, maar het eenige wat zij goed geleerd heeft, is koken en het huis- houden doen. Als wees wordt zij door haar o©m grootgebracht. Wanneer deze plotse- ling overlijdt, blijkt haar fortuin opgemaakt. Nu is zij in de gelegenheid een huwelijk te shiiten, want er zijn drie gefortuneerde iiretendenten naar haar hand, maar liever dan een huwelijk zonder genegenheid be- sluit zij om haar eigen brood he gaan ver- dienen. Een vriendin biedt haar aan, dat zij kosteloos bij haar in huis wonen kan (wat de echtgenoot natuurlijk maar zoo-zoo vindt), doch genadeb rood wit zij niet eten. Daar zij de noodige bekwaamheden of di- pltma's' voor een andere betrekking miist. besluit zij keukenmeid te worden, waaraan in Amerika evenals in ons land groote be- hnefte is. Dus laat zij zich inschrijven op een verhuurkantoor voor dienstboden, maar aangezien zij zich bewust is om haar bekwaamheid als zoodanig, stelt zij aan de vragende mevrouwen behoorlijke eischen. At spoedig verhuurt zij zich bij een oud kinderloos echtpaar, beiden geleerden. die steeds met de studie bezig zijn, wonende in een groot huis met een aantal bewoners op de verschillende verdiepingen met een por- tier. Bij haar komst bespeurt zij, dat het echt paar vrijwel uitgehongerd is van het slechte voedsel hun voorgezet door de vroege:e kokkin, maar ook dat de geheele woning, irronderheid de keuken, buitengewoon ver- vuild is. Haar eerste werk is dus, dat zij, terwijl zij het echtpaar weder aan goed voedsel helpt. het huis grondig gaat schoon- maken en orde op de verwaarloosde zaken stelt. Zij neemt het geheele bestuur der huishouding op zich, gaat derhalve ook naar de markt om inkoopen te doen. Natuurlijk komt zij daardoor in aanra- king met de dienstmeisjes uit hetzelfde pand. gaat met haar vriendelijk om, maar laat ongemerkt op haar een beschavendeen invloed uitgaan, zoodat zij a 1 spoedig den bijnaam heeft „hare hoogheid." Al.le werk- volk, als bijv. een loodgieter, loopjongens, liftboy's enz. vliegen op haar wenken en hebben alles voor haar over, maar behande len haar steeds eerbiedig in onbewust gevoel, dat zij het niet moeten wagen ge- meenzaam t? zijn. En de get.rouwde portier is een en al bewondering voor haar. Zoo zien wij, hoe een beschaafd meisje, dat haar werk verstaat, respect afdwingt ook in deze omgeving, en: hoe zij juist in staat is zich nuttig te inaken. Het is een pleidooi voor de waarheid: werken is geen schande. Het ligt er immers alleen aan: hoe, op welke wijze de arbeid wordt verricht. Als dienstbode zorgende voor een paar onhandige menschen is haar leven van meer waarde dan wanneer zij zich door een vriendin had laten onder- hotfden. Maar, ai ziet, de schrijfster weet door een aardige vondst spanning en humor in haar verhaal te brengen: Er is een rijke jonge man, Teddy Barton, buitengewoon flink, handig en degelijk, ook van een uitstekend voorkomen en natuurlijk met beschaafde manieren, die in dezelfde straat schuin er tegenover logeeren komt. Hij ziet het mooie meisje met haar prachtige figuur uitgaan om boodsdhappen te doen. Wat anders mag men verwachten, dat hij haar gaat „naloo- pen." In een paar dagen tijds is hij smoorr lij.k verliefd, besluit bij den portier infor matics in te winnen en verneemt tot zijn spijt, dat Jane eon dienstbode is, maar ontvangt tegelijk de gemoedelijke waarschuwing om niet te profoeeren een avontuurtje te begin nen, want van zoo iets is het meisje heele- maal niet gediend. Gelukkig komt er uitkomst in een adver- tentie. Het echtpaar heeft n.l. een boerderij, waar zij des zomers wonen en studeeren en hebben nu een chauffeur voor hun auto noodig, die tevens als tuinman fungeeren kan. Teddy, die de advertentie bij toeval leest, heeft natuurlijk zijn eigen auto. Dus kleedt hij zich in zijn oudste pakje en daar hij zeer beschaafde innemende manieren heeft, wordt hij aanstonds op zijn sollicitatie door het echtpaar aangenomen, hoewel hij geen getuigschriften heeft. Als Jane thuis- komt en verneemt, dat zij eenige maanden lang, buiten aan tafel zal moeten eten samen met den chauffeur, is zij zeer verdrietig. Een jonge man, die voor een korten tijd zich voor zulk een baantje verhuurt, niet be- proeft om vast werk te krijgen, is in haar oogen bepaald niet veel zaaks. Hij zal dus niet deugen, er moet een steekje aan los zijn. Dus besluit zij om dat jongmensch goed op een afstand te hoqden, is aanvankelijk zeer uit de hoogte en laat hem afzonderlijk eten. Maar al zeer spoedig kan zij tegenover zijn keurige manieren dat niet volhouden. Het duurt niet lang, of hij begint hoe langer hoe meer invloed op haar te krijgen. Zij vindt hem in alles degelijk en flink, maar nu begint zij erover te piekeren: Zoo'n flinke jongen, die zulk een baantje wil acceptee- ren| die dan toch zeker wel heel wat anderen en beteren arbeid kon verrichten, daaraan moet iets zijn, dat niet in orde is. Ach, mis- schien is hij vroeger aan den drank geweest, of zoo iets. Kort na aankomst op de boerderij komt een Jobstijding: de maatschappij, waarin het echtpaar finantieel zeer sterk is gei'nter- resseerd, staakt haar betalingen, zoodat men zonder geld eenige maande.n leven moet. Dienstbode en knecht besluiten nu hun salaris te offeren en te trachten door zelf boter te maken en te leven van de opbrengst van de boerderij zonder geld huis te houden. Dit geeft aan beiden gelegenheid de beste zij den van hun karakters te vertoonen, maar ook te laten zien, hoe ijver en volharding gepaard met goeden wil veel tot stand bren gen kan. Wederzijds bespeuren zij dus wat de ander waard is. De dorpelingen organi- seeren juist een weldadigheidsfeest ten be- hoeve van hun kerk, noodigen beide jongelui eraan mede te doen, zoodat zij beiden door hun gaven en talenten het middelpunt van het door hun toedoen zeer geslaagde fees! worden. Zelfs de ongehuwde predikant komt danig onder den invloed van Jane's bekoring. Dwars door het verhaal heen, hoe twee jonge menschen bezig zijn om voor een oud echtpaar kosteloos te arbeiden en hoe kranig zij zich door alle moeilijkheden weten door te slaan, weeft de schrijfster een andere episode. Papa Burton heeft begrepen, dat zijn zoon in een liefdesavontuur verzeild geraakt is, en besluit een oogje in het zcil te houden. Hij komt op een naburige boerderij, verinomd logeeren. Natuurlijk is hij eerst leelijk in zijn wiek geschoten, ;rts hij ontdekt, dat zijn zoon op een dienstbode verliefd is, maar hij hoort voortdurend door de verrukte dorpelingen haar lof zingen, waarvan hij eerst niet veel weten wil. Toch doet het zijn vaderhart goed, dat iedereen zijn zoon roemt als zoo'n uitstekend jongmensch, dat zoo ijverig werkt. Eindelijk komt het oogerrblik, waarop Teddy zich niet langer kan beheerschen en Jane kust. Verontwaardigd snelt zij het huis uit, wandelt een eind naar buiten, gaat in het bosch tusschen de varens zitten en barst in een huilibui uit: „lk ben verliefd op een knecht." Juist komt Papa Burton, vermomd als mijnheer Brown aanwandelen. Hij is zulk een vriendelijke oude heer, dat Jane in haar droefheid haar hart heelemaal uitstort. Terwijl Papa haar handiglijk uithoort en natuurlijk bij de ontdekking, dat zij een meisje uit den deftigen stand is, terstond ei vrede mee heeft, dat zijn zoon Jane begeert, weet hij haar te troosten en haar zooveel moed in te spreken, dat zij begint te ver- trouwen, dat Teddy toch wel in staat zal zijn voor haar het brood te verdienen. At haar verlangens naar de vroegere weelde geeft zij prijs en hoe gaarne zij ook een hu welijk in haar eigen stand zou hebben ge- sloten, zij onderdrukt haar wantrouwen, dat er jets met Teddy niet in orde zijn moet, en terwille van zulk een goed man neemt zij het kloeke besluit hem te accepteeren op zijn verzekering, dat hij een goede betiekking elders zal krijgen. Zij besluit met een knecht te huwen, hij waagt het er op een dienst bode te trouwen. Natuurlijk komt op den trouwdag de ontknooping als Brown zich als papa Burton ontpopt, zijn vaderlijken zegen schenkt en tot wederzijdsche verheu- ging blijkt, dat zij beiden iets voor elkaar hebben verzwegen om elkaar te sparen. Dit aardige en geestige boek, vol gezonde humor en levenslust, is edit Amerikaansch. Er komen situaties in voor, die in ons land onniogelijk zijn, bijv., dat juist als de nood voor het echtpaar op 't hoogste is, op cen aan hen behoorend terrein een petroleum- bron wordt aangeboord. Het is een van de weinige boeken uit de laatste jaren, die ik na lezing herlezen heb, en de tweede maal haast met nog meer genoegen om allerlei kleine fijne trekjes in het verhaal of om de aardige dialoog of om een verrassenae uit- j spraak van hoog-moreel gehalte. Het is ook echt Amerikaansch in de opto mistische levensopvatting. Het teekent voortdurend menschen met goede aantrek- kelijke karakters, memchen van ..levens durf", en is een doorloc^pend pleidooi voor de stelling, dat jongelin die energie bezit- ten, in staat zijn nch door de wereld heen te slaan, maar dan ook zich er niet om moeten bekommeren, of zij dat wel doen in hun eigen stand. Maar er is e£n opmerking te maken: Jane het vroegere rijke en verwende meisje slaagl als dienstbode, omdat zij kan koken, omdat zij de noodige bekwaamheid bezit om dienstbode -te zijn. Maar het staat te vree- zen, dat het meerendeet der gefortuneerde meisjes, als zij eens plotseling arm werden, tot een dergelijken arbeid niet in staat zou- den zijn, omdat zij de noodige bekwaam heden en energie misten. Slechts een meisje. dat inderdaad capaciteit bezit, kan zichzelf redden. Arbeid adelt, zeker, maar slechts: als men arbeiden kan.T. g. T. HEX R1.JKSBU READ VOOR DE ONT WATERING. iaux tot na afhandeling van de begrooting voor zichzelf respijt in de kwestie, die rechtstreeksch gevaar voor het nieuwe ka binet zou kunnen opleveren. De merrderheid in de Kamer voor Painleve was Dinsdag niet groot, zijn meerderheid in den Senaat zal in het beste geval niet groot zjjn, maar allerwegen zal men toch wellieht willen afwachten welke gezond- makingsinaatregelen Caillaux, aan wiens financieele inzicht niet veel twijfel bestaat, in petto heeft. Op deze manier heefo, dank zjj Caillaux' taktiek, het ministerie, ofschoon het thans niet sterk staat, kans zich een tijdje op de been te houden, met het vooruitzicht, dat, indien de maatregelen van Caillaux later inslaan, zijn positie zou versterken. De evolutie zou dus tegen- gesteld kunnen gaan aan die onder Herriot, die in het begin vrij sterk stond, maar naavmate de betwistbare punten op zijn politick program aan den dag kwarnen (betrekkingen met het Vatikaan, het statuut voor E'zas Lotharingeta, de financieele regeling) ten slotte met den dag terrein verloor en in tien maanden bad afgedaan. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft een commissie benoemd, welke belast wordt met de beantwoording van de vraag, of zonder groote bezwaren in de diensten van het Kijksburead voor de ontwatering op andere wijze zou kunnen worden voorzien. Zij is als volgt samengesteld vcorzit- ter de heer L F. J. M baron van Voorst tot Voorst, ondervoorzitter van den R. K. Ned Boeren- en Tuindersbond leden de heeren Ir. S. L Louwes, secretaris van de Ovt-rijselsche Landbouw Mij.K. I. B. A. de Coster, bezuinigirgsinspecteurIr. G. J v. d Broek, hoofdinspecteur bij den Rijkswaterstaat, lid van de Rijkscommissie voor de ontwatering; I. G. J. Kakebeeke, inspecteur van den landbouw secretaris is mr D. G. W. Spitzeu, commies aan het dep. van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. DE TOESTAND. Painleve heeft Dinsdag na de debatten over de regeeringsverklaring in de Franscbe Kamer de motie van vertrouwen in zpn nieuwe regeering met 304 tegen 218, dus met een meerderheid van 86, er doorgehaald. Dit is schrjjft de N. R. Crt., ongeveer dezelfde meerderheid, waarmee hrj den 6den Juni van het vorige jaar tot voorzitter ran dit lichaam gekozen werd (296 209 stem- men 87). Maar toen een week later te Versailles de president der republiek gekozen moest worden, kwam Painleve' bij Doumergue, die wel rad eaal was, maar zeer bevriend met Poincare en de candidaat van den Senaat wa«, in de Nationale Ver- gadering (Kamer en Senaat iu vereenigde zitting) zeer sterk in de minderheid. Dit bewees, dat Painleve allesbehalve populair in den Senaat is. In den Senaat heeft Steeg de regeeringsverklanng, welke na hetgeen er reeds van bekend was gewcrden, tot geen bijzondere opmerkingen aanleiding geeft, voorgelezen. Het groote debat over de regeeringspo- iitiek komt daar pas later aan de orde en daarbjj za! Painleve er dan persoonlijk spitsroeden moeten loopen. Caillaux, dien Painleve den moed heeft gehad tot mede- werker te kiezen, is er zeker ook geen enfant cheri. Daar men echter weet dat Caillaux als minister van fioancien geen voorstander is van heffing van hetkapitaal, heeft Painleve nochtans kans voor zich zelf en zijn minister van finaneien ook bij de SeDatoren genade te vinden. Callaix heeft Dinsdag al dadelijk een handige tac- lische manoeuvre verricht, Onder de vorige regeering werd de financieele toestand na de overschvijdiDg van de wetteljjke grenzen voor bankbiljett^n circulatie en de credieten van de Bank van Frankrijk als zoo ernstig voorgesteld, dat het nieuwe belastingpro- gram geen dag en geen nacbt meer heette te kunnen wachten. De verdeeldheid over de middelen tot gezondmaking werd de rechtstreeksche aan leiding voor de moeiljjkheden, waarin Herriot's ministerie naar den kelder gmg. Caillaux bevestigde Maandag in de Kamer den janboel dien bij aan zijn depaitement heeft gevonden. Hij sprak van een »vreese- Ijjke verwarring in de rekeningen". Maar niettemin komt hjj niet dadelpk aan met zpn met zooveel spanning verwachte be- lastingmaatregelen, maar neemt hij eerst de begrooting voor 1926 ter band, welke bij in Juni in het parlement hoop te brengen. ,/Het groote werk der gizondmaking, de monetaire operatie, komt daarna", liet hij erop volgen. Op deze manier bediDgt Cail- nen worden, omdat dezen de eerste plaats en het overwicht in een coalitie kabinet opeischen. De oplossing van de mimsterieele crisis •n Belgie vordert slechts langziam en wordt nu gezocht in een samenwerking tusschen het katholieke blok en de socia- isten, terwijl de liberalen zich afzijdig houden. De oude vleugel van de katho lieke partij loopt echter niet weg met een roomsch roode coalitie, de ovevge katho- lieken die er wel van gediend zjjn, eischen de voornaamste brokken van den politieken buit op. De socialisten zullen daarom hun hattsverlangen. volgens hetwelk Aan de Yelde eerste-minister zou moeten worden, tegen het verzet der katholieken in, niet gemakkelijk kunnen verwezenlijken. De presidentieele verkiezingsveldtocht in Duitschland loopt op zijn eiude. wantZondag is het de dag van de stemming, waarop uitgemaakt zal worden, of Marx, de gemeen- schappelijke candidaat der republikeinsche partpen, dan wel Hiadenburg, de candidaat der nationalistische partijen, voor zeven jaar tot president zal gekozen worden Wij hebben schrijft de N. R. Crt. d ze verkiezing indertijd gekenschetst als een kleur bekeunen van het Duitsche volk, en dit karakter heeft zij nog sterker gekregen. sedert de partij van Tirpitz c. s. den ouden veld- maarsehalk op den voorgrond gqschoven heeft en Jarres als candidaat van rechts is afgevallen Er is al genoeg gezegd over <len slecliten indruk, dien dit in het buiten- land gemaakt heeft. Punch beeldt een bouten paard van Troje af met den kop van Hin- denburg. uit welks romp Tirpitz door een geopend luikje heen komt gluren. Al toont een man als Hindenburg ook door zich voor president van de republ ek candidaat te laten stellen dat hij het werkelijk moet rneenen, wanneer hij zegt dat het niet zooze^r op den staatsvorm aankomt, zijn heele verleden is, gelijk deze uitlating zelf. in strijd met de onderstelling, dat hij daarom een betrouwbaar republikein z u zijn. De president van het Duitsche vijk is ook opperbevelhebber van zijn heele weermacht en deze functie k ijgt, gelijk al vroeger is opgemerkt, eep heel ander karakter, wanneer iemand als Hindenburg dan wanneer Marx, de onkrijgshaftige figuur vau den politicus en parlementarier, haar zou bekleeHen Den figuur als Hindenburg kan stellig een weifelende schare van kiezers en kiezeressen ter stembus trekken. zij za! natuurlijk ook de nationaal socialisten met zich mee krijgen maar of de volkspartij Zondag dezelfde geestdrift aan den dag zal leggen als de eerste maal voor Jarres, is aan twijfel onderhevig. Onder die partij leeft veel sterker dan hij de Duitsch nationalen het beeef voor politieke realiteiten. De goed- keuring die de Duitsche politiek zich bij de geallieerden heeft verworven met bet constructieve plan van een vijfvoudiggarantie- pact, zou te loor gaan bij een verkiezing van Hindenhurg Stresemat n is pas nog door een t'el Duitsch nationaal wegens/iju pact-aanbod voor landverrader uitgemaakt. Dit is uit Duitsch nationalen mond eigen- lijk e»n eerenaam, want ook Ebert Rathe- nau en Erzberger zijn ervoor uitgemaakt Stresemann heeft ten slotte echter He candidatuur vau Hindenburg in zijn orgaan aanbevolen, maar ditmaal geschiedde het niet in een vorm waarvan men kon zeg- genhet is het hart dat welsprekend maakt In tijden vau twijfel en dwaling in de geschiedenis van een volk ziet men vaak dat het besef voor wat goed en dienstig is voor het land, bij de groote massa het zuiverst bewaard bljjft. En daarom geloo- ven wij dat Marx Zondag de beste kansen heeft. Een socialistisch conclaat' zou gisteren in Belgie over de politiek vau de partij in zake de kabinetsformatie het beslissende woord spreken. Totdusver zijn de socialis ten het niet met de katholieken eens kun- TEPC NEUZEN, 24 APRIL 1925. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de Donderdag gehouden zitting werd de heer E. L. Freriks als o-pvolger van den heer F. B. G. de Meijer, die bedankt heeft, geinstalleerd. Onder de ingekomen stukken was een motie, aangenomen door de buurtvereeni- gingen te Driewegen en Sluiskil, waarin be- treurd werd, dat de raad in de vergadering van 26 Februari 1.1. onweersproken heeft gelaten een bewering van Burg, en Wefh. de voorziening in electriciteit iets is, waar de overheid zich niet mede behoeft in te laten, en men zal blijven strijden voor gelijkstel- ling van den stroomprijs der buitenlbuurten met dien in de kom (in de kom exploiteert de Industrieele Maatschappij en in de bui- tenbuurten, krachtens overeenkomst met de belanghebbenden de P. Z. E. M.) De heer Colsen merkte op, dat Sluiskil, nimmer een dubbeltje toeslag van de gemeente ge- vraagd heeft. De heer Hamelink kwam op tegen de beweringen van de motie, dat de gemeenteraad de belangen der buurtschap- pen niet zou behartigen. De voorzitter merkte op, dat de motie een uitdrukking aanvalt, die in het preadvies van Burg, en Weth. niet voorkwam, en het te verwonderen is, dat de leiders der beweging die toch in staat zijn tot serieuse beoordeeling van zaken zoo'n motie samenstellen en inzen- den, terwijl de heer D. Sc'heele het ,,ding de moeite van bespreken niet waard acht. Ingewilligd werd een verzoek om vermin- dering van .den aanslag wegens vergun- ningsiecht van mej. de wed. E. van Graef- sehepe, en afgewezen een verzoek van H. C. A. Fermont te Sluiskil, terwijl een dergelijk verzoek van J. M. van der Velden werd aan- gehouden. In een vorige vergadering werd besloten de steunregeling voor uitgetrokken werk- loozen te verlengen tot 2 Mei. Door Burg, en Weth. was thans een nieuwe regeling ingediend, strekkende om aan georganiseer- de uitgetrokkenen gedurende 20 weken uit- keering te geven, op de tegenwoordige be- dragen, doch met uitsluiting van hen die na 1 Januari 1925 zijn gehuwd, zich na dien datum in een der bedrijven die voor steun in aanmerking komen hebben doen inschrij ven of zich alhier gevestigd hebben. In verband met dit onderwerp was de pu- blieke tribune overvol met belungstelRnden. Van wege de verschillende organisaties is een verzoek ingekomen de tegenwoordigu regeling te bestendigen tot 4 Juli, als wan neer zij weer voor de reglementai.re uitkee- ring in aanmerking kunnen komen. De heer Hamelink bestreed het voorstel, dat een verslechtering is in den toch al niet rooskleurigen toestand der werkloozen, die nu spoedig alien tot het armbestuur zullen worden verwezen. De heer Geelhoedt wees er op, dat Ter Neuzen voor wat't havenbedrijf betreft nog steeds in een crisistoestand verkeert. Het is te voorzien, dat er nu binnen korten tijd een oplossing komt, ten goede of ten kwade. In beide omstandigheden meent hij, dat een steunregeling dan geen reden van bestaan meer heeft. De toestand moet zich echter kunnen afwikkelen. Hij stelt daarom voor de tegenwoordige regeling, met inacht- neming van enkele technisehe venbeter.ingen, te bestendigen tot October. De heer D. Scheele was tegen een steun regeling en blijft op het standpunt, dat de behoeftigen door de verschillende armbestu- ren moeten worden gesteund. De heer Van Dijke weet uit onderv-inding, dat men ninuner den neus stoot indien men aan de brug (de plaats waar werkloozen gewoonlijk vertoeven) iemand voor werk- zaamheden haalt en men al is het maar een uur iemand voor 50 cent per uur haalt. Hij begreep dan ook niet, dat dezer dagen bootwerk was geweigerd, omdat niet 62,5 cent werd betaald. Hij meende, dat de werklieden in deze een ander standpunt moesten innemen, en rekening houden met de belangen van hun gezin en de coneurren- tie van elders. De heer Hamel-ink verdedig- de het standpunt der organisatie. Bootwer- kers zijn tal van dagen werkloos en moeten daaronrals er werk is wat meer verdienen. als equivalent tegen de dagen dat er geen bootwerk is. De voorzitter deelde mede, dat er dezer dagen door het gemeentebestutir pogingen zijn beproefd de werknerners en werkgevers bij elkaar te brengen, en dat hij verwaeht, dat de volledige overeenstemming zal wor den verkregen. De heer Van Driel deelde mede, dat de transportanbeiders een concessie hebben ge- daan die een teruggang van 12 beteekent, plus een werkdag van 13 uren, d. w. z. 10 uren werken met schafttijden. Verschillende raadsleden verklaarden die mededeeling omtrent het overeenkomen tus schen werkgevers en werknerners met ge noegen te hooren. Bij de besprekingen kwam ook naar voren, dat verschillende sprekers bezwaar maken tegen een regeling waarbij ongeor- ganiseerden van steun zouden worden uit- gesloten. Het voorstel van Burg, en Weth. werd verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Over het voorstel van den heer Geelhoedt staakten daarop de stemmen. IP; MAANDAG 4 ME1 1925, des voormiddags ten IO ure ten raadhuize dier gemeente trachten aan te besteden:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1