Vrouwen en SPORT. LANBBOUWBERICHTEW. SEMENfiPE SERICHTEN. 1NGEZ0NDEN MEDEDEELINGEN. A.J.P/S VANiLLESAUS in welker nabijheid zicb de helsche machine bevond, is geheel ingestort-, evenals het portaal aan dezelfde zijde. De middelste koepel is ernstig beschadigd en dreigt elk oogenblik in te storten Een telegram nit 8ofia aan de Daily Mail meldt, dat de directeur van de een- trale gecangenis te Sofia Vrijdag ver- moord is, ter wij 1 hij buiten voor een koffiehu s. zat. De moordenaar is gevlucht Alle treinen zijn doorzocht. Men vormt een bui'^erwacht om de orde te handhaven. De minister-pre ident heeft verklaard, dat de jongste aanslagen ten do 4 hadden het gezag te ondermijnen. Zij zijn mislukt, doch onschuldige vrouwen en kinderen zyn a*s slachtoffers gevallen, waarmee de aan- stichters zieh de vloek van de heele be- volking op den hals hebben gehaald. De regeering zal zich niet van liaar stuk laten brengen. Zij zal krachtige maatregelen nemen en begiunen met het afkondgen van den staat van beleg. Overal heerscht rust. Tal van telegram men uit heel het land en de verklaringen van de buiten- landsche vertegenwoordigers getuigen, dat het werk der regeering in Bulgarije algemeen gewaardeerd wordt 8T0RMSCHADE. De storm van Donderdag heeft heel wat schade aangericht in Lancashire, Cheshire en Ieriand. Van verschillende huizen werden stukken van het dak afgerukt en vele boomen werden ontworteld Verscheidene zeeschepen die by den mond van de Mersey ten anker lagen, verspeelden hun masten en andere zonken. In Westmorland ging de storm vergezeld van sneeuw, hagel en onweer. In Ieriand heeft de bliksem veel schade gedaan. Totdusver weet men echter slechts van een doode, die het slachtoffer is geworden van een huis in aanbouw, dat instortte. DE THUISKOMST VAN DE „R. 33". Beschadigd uit den storm teruggekeerd. Vrijdag is het luchtsoliip „R. 33" te Pul- haim geland en in de loods opgeborgen. Toen het op het vliegveld aankwam, en voor de landing begon te manoeuvreeren, werd't door een talrijke menigte toegejuicht, terwijl vlieigtuigen er omiheen vlogen, om het te be- groeten. Het schip had duidelijke teekenen van het uitstapje. Niet alleen.was de neus ernstig beschadigd, doch er waren ook groote scheuren in het omhulsel en het sta- len frame lag gedeeltelijk bloot. Nog meer de aandacht trok echter 'f feit, dat twee stukken van den meermast, welke elk een ton wegen en welke het luchtsehip had meegesleurd toen het losraakte, nog steeds aan de stuurkatoels hingen. Aan de bemanning werd, toen zij uit het schip steeg, een nieuwe ovatie gebracht. Tijdens de terugreis ontving het schip een draadloozen gelukwensah van sir Geoffrey Salmond, den luahtmaarschalk. De eerste officier, die het luchtsehip zoo prachtig bestuurde op zijn stormtocht, is de ylieger-luitenant Booth, 30 jaar, die veel ervaring opdeed. Tijdens den oorlog diende hij bij de over zeesohe luchtstrijdkradhten en ontving voor zijn belangrijke daden het oorlogskruis. Niet de minste onder de helden van deze vlucht is de marconist Keeley. Gedurende 29 uur heeft hij de telefoon niet van zijn oor verwijderd. Den geheelen tijd bleef hij in venbinding met de ambtenaren te Putham en van het luchtvaartdepartement, die de bewegingen van het luchtsahip dirigeerden. Schilderadrtig is het verhaal van den strijd, dien de bemanning gedurende 9 uur met den storm had te voeren in de buurt van IJmui- den. Daar er sleChts een baperkte hoeveel- heid olie aan boord was, kon men alle 5 motoren niet tegelijk laten werken, en d snelheid moest ook wegens den besohadig- den neus worden beperkt. De razende storm beukte het luchtsehip en op sommige oogenblikken scheen het alsof de elementen de overhand zouden be- houden. Het schip werd heen en weer ge- slingerd en zweefde over een oppervlakte van ongeveer 49 vierkante mijlen. Nu eens dreef het boven de zee, dan werd het weer naar de Nederlandsche kust teruggeworpen. Tegen middernaoht verminderde de wind, en was de R 33, na een langen strijd van 15 uyr, eindelijk in staat, om den steven t wenden in de richting van Pulham. Brancker dc vic0-jluchtmaarschalk ficct t gezegd, dat het luohtvaart-dapartement zeer tevrede'n was over de wijze, waarop de R 33" zich in den storm heeft gehouden. De R. 33" was in 1914 ontworpen naar de eerste Duitsche Zeppelins, die gedurende den oorlog in Engeland tot dalen waren ge- dwongen. De in aanlbonw zijnde luchtsche- pen zullen tweemaal de snelheid van de ,R. 33" hebben. TER NEUZEN, 20 APRIL 1925. GEMEENTERAAD. In de op Donderdag a.s., des namiddags ten 2 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de vol- gende ipunten in behandeiing: 1. Beeediging raadslid. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel van Burg, en Weth. tot vast stelling van eene steunregeling voor georganiseerde uitgetrokken haven- anbeiders. 5 Idem tot verbouwing van de kop- schooj, in vehband met het geven van onderwijs in liohamelijke oefening en het inrichten van een deel van school A tot gymnastieklokaal. 6. Idem om afwijzend te beschikken op het adres van het cornite ter verkrij- ging van een kanaal HulstAxel (De Kaha) te Axel, houdende ver- zoek om eene bijdrage uit de gemeen- tekas van 3 cent per inwoner. 7. Idem om afwijking te verleenen van artikel 10 der Bouiwverordening aan M. A. Kwaak en P. F. Standaert alhier. 8. Idem om de toelage van den over- leden grafdelver P. A. de Rijk, toe te kennen aan zijne echtgenoote. 9. Idem om de jaarwedde van de verlos- kundiige in de kom, ingaande 1 Juli 1925 te verhoogen tot /900. 10. Idem tot goedkeuring van de reke- ning der Gezondheidscommissie ge- zeteld te Ter Neuzen over 1925. 11. Idem tot wijziging der gemeente- begrootfing, dienst 1924. 12. Idem tot aanikoop van rentegevende stukken tot een bedrag van 3600. 3. Ontheffing van schoolgeld en hon- denlbelasting, dienst 1923 en 1924. AMBAOHTSSCHOOL TE TER NEUZEN Door eeu misverstand is het aan tal ge- slaagden bij het toelatingsexamen in ons vorig nummer onjuit vermeld Er hebben 41 candidaten examen gedaan, waarvan 31 zijn geslaagd, 3 zijn vourwaardelyk toege- laten en 1 leerling op her examen waarbij dan nog gevoegd nioeten worden 7 inge- schrevenen die zonder examen toegelaten zijn. EX AMEN GE MEENT E A DM IN 1ST RATI E Tot lid eener commissie voor het examen voor de gemeenteadininistratie en financien in den loop dezer maand te houden van wege de Nederlandsche vereeniging voor Gemeentebelangen, is o.m. benoemd de heer B. I. Zonnevylle, gemeentesecretaris alhier. B EL AST IN GV ER H OOGIN G TE VLISSINGEN. Burgemeester en Wethouders van Vlissin- gen stellen den raad voor, het vermenigvul- digingscijfer van den hoofdelijken omslag over 1925/1926 vast te stellen op 1.41 tegen 1.34 over 1924/25. In laatst genoemd jaar werd ongeveer 500.000 voor de gemeentebelasting op de kohieren gebracht. Door het vertrek van het Belgische loodswezen wordt een verminde- ring geraamd van f 50.000 bij een factor van 1.34. BEWIJZEN VAN NEDERLANDSCHAP. Bij schrijven van 3 Maart j.l. heeft de Minister van Buitenlandsohe Zaken aan Ged. Staten van Zeeland medegedeeld, dat, inge- volge eene nadere gedachtenwisseling met de Belgische Regeering, de bewijzen van Nederlandschap gedurende vijf achtereen- volgende jaren kunnen dienen als legimita- tiepapier voor Nederlanders, die zich naar Belgie wensohen te begeven. Na afloop van dien termijn zullen de houders zich, ter zake van hunne toelating in Belgie, derhalve van een nieuw ibewijs moeten voorzien. KOEWACHT. Alhier deed zich het zeldzame geval voor dat twee personen, die meer dan 56 jaar met elkaar getrouwd waren, eenige uren na elkaar stierven, zoodat zij Zaterdag in een graf begraven werden. Met den handel in vlas gaat het in de laatste dagen niet naar wensch. Van Belgische zijde is er weinig of geen vraag naar vlas. Mindere soorten zijn zelfs on- verkoopbaar. De prijzen dalen. ZUIDDORPE. De uitslag der van wege de Duiven- maatschappij //Elk zijn recht" op 12 dezer uit jMouscron gehouden prijsvlucht, is als volgt 1. P. van de Berghe te St. Jansteen 2. Dirk Faas te Axel. 3. Jos. van Goeijen te Koewacht. 4 Dirk Faas te Axel 5. Th Guinau te Westdorpe. 6. B. van den Berghe te St Jansteen. 7. Gebr. Ver- schelden. 8. Fl. de Bot te St. Jansteen. 9. Ais. Thiron. 10. Fl. de Bot te St Jan steen. 11. Ab. Hommel. 12. Fr. Dhondt 13. Abr. Hommel. 14. Fl. Claeijs. 15. Dezelfde. 16 Gebr. Versrhelden. 17. Ais Thiron. 18. Alph Thiron. 19. Dezelfde. 20. G. Samijn. 21. R. de Houx. 22. Fl. Claeijs 23. Jos. van Goeijen te Koewacht. 24. L. de Smet te St. Jansteen. 25 A. E. van Nieulande. 26. Fl Claeijs. Overduif B Zegers te St. Jansteen. De namen waarachter geen woonplaats is vermeld te Zuiddorpe. De le duif arrive^rde te 1,06,04 nam de overduif te 1,18,13. De eerste duif vloog 1059,7 M. per minuut, de laatste 912,6. BRESKENS. De jongste storm, welke vrij hevig was, heeft zoodanig aan het wrak van ,,De Jonge Catharina" gewerkt, dat de luiken zijn losgeraakt en gaan drijven. Alles van de lading, wat drijft, geraakt nu los en drijft wag. Zoo zijn alhier reeds aangespoeld enkele pakken zeer duur boxleer, kisten sinaasappelen, cacaoboter, schapemwol, pakken rood papier en een groote hoeveel- heid rubber. Des nachts loopen op het strand tal van jutters, welke er op belust zijn iets van dit alles niet alleen te vinden, maar het zoo mogelijk ongeziien over de duinen te krijgen en het op te bergen. Marechauss£e en rijksveldiwachters houden eahter op het strand de wacht. Ook de Breskensche vissahers zien talrijke voorwer- pen van het wrak drijven en zien zooveel mogelijk hiiervan op te pikken, teneinde het aan den strandvonder alhier over te leveren. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelbnrg. Zitting van 17 April 1925 J. C. J., oud 25 j., werkman te Biervliet, beklaagdgeweest van diefstal isvrijgesproken. OVERTRED1NG DER WARENWET. De kantonrechter te Tholen heeft J. C. D. en G. F. D., wijnbandelaren te Middelburg, wegens overtreding der Warenwet ieder veroordeeld tot f 2000 boete subs. 6 maanden hechtenis. VOETBAL. LOOP DER BEVOLKING VAN TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. A. den Burger, monteur, N. J. Hartestraat 6, van Amsterdam. A. M. Baert, dienstbode, Dijkstraat 2, van Hontecisse. J. J de Bakker, schipper, Schoolweg 15, van Sas van Gent. A. 0. Rombaut, dienstbode, Nieuwstraat 40, van Koewacht. J. Theune, werkman, Dijkstraat 72, van Vlissingen. Vertrokken: J. ten Hoeven, zonder, Lange Kerkstraat 35, naar Rotterdam. A. S. Oppeneer, zonder, Steenkamplaan 21, naar Brouwershaven. J. M. Kroon, kantoorbediende, Donze- Visserstraat 91, naar 's Gravenhage. L. J. Dees, zonder, Zandstraat 9, naar Serooskerke. N. Plomp, huishoudster, Zandstraat 9, naar Serooskerke L. J. van Tatenhove, werkman, Kazerne- straat 21, naar Hojk. A. A. Geensen, schippersknecht, O 45, naar Antwerpen A. C. de Bruijn, zonder, P 18, naar Brugge. G. C. J. Bruwiere, kantoorbediende, Korte Kerkstraat 5, naar St. Nicolaas A. A. Verbrugge, landb knecht, P 102, naar Zaamslag. J. M. Verhelst. landb.knecht, Elleboog 2, naar Oostburg. C. Willemsen, veldarbeider, O 193, naar Axel. JAARVERSLAG DER ZEEUWSCHE LAN DBOUW-ON DERLINGE Op Donderdag den 16sn April 1925 werd in een der zalen van //de Prins van Oranje" te Goes de Jaarlyksche Algemeene Leden-Vergadering gehouden van de Zeeuw- sche Landbouw-Onderlinge, afdeeling van de Bedryfsvereeniging //de Centrale Land- bouw Oaderlinge". De vergaderiDg werd geleid door den Voorzitter, den heer H. A. H a n k e n. Uit het in deze vergadering uitgebrachte jaarverslag, loopende over het tijdvak van 1 November 1923 tot en met 31 October 1924 blijkt, dat op laatstgenoemden datum bij de Zeeuwsche Landbouw-Oaderlinge 2828 landbouwers waren aangeslotende gezamelijken aangeslotenen betaalden in het verslagjaar een loon uit van ongeveer 7.874.300— In het verslagjaar werden aangegeven 892 ongevallen, van welke er 29 niet als bedryftongeval of als bedrijfsziekte in den zin van het bedrijfsongevallenreglement bleken te kunnen worden besehouwd. Van de overige 863 gevallen werden er 90 als bedrijfsziekte in behandeiing geuo- men en ga«en er 62 aanleiding tot het verleenen van scbadeloosstelling over een lan<reren termijn dan 6 weken. Van deze 62 wevallen waren er bij het schry ven van het verslag nog 15 in behandeiing. Vtrder waren er toen nog in behandeiing 3 ge vallen van het voorafgaand verslagjaar, e'en geval van 1922 en een van 1921. De kosten, welke de verzekering hunner arbeiders bjj de Landbouw-Onderlinge voor de werkgevers medebrengt, bedragen over het verslagjaar 1.08 per 100.— jaar- loon. Voor deze betrekkehjk gennge uitgave worden de geldelijke gevolgen ook van de zwaarste ongevallen gedekt. Aan de leden zal dus, nadat het te weinig be- taalde voorschot is aangezuiverd, of het te veel betaalde is teruggegeven. terugbetaald kunnen worden 42 cts per 100.- loon. HET NEDERLANDSCH TREKPAARD. Een schitterend succes te Milaan. Het Nederlandscb cocsulaat-generaal te Milaan deelt mede, dat de inzendiDg Stam- boek Neder'andsch Trekpaard op de ten- toonstelling te Milaan in zes categorien vyf eerste prijzen behaalde. NEDERLANDSCHE TREKPAARD FOKKERS NAAR ITALIE. Men meldt aan het Hbl. Wil men den bloei van de fokkerij be vorderen, dan moet gestreefd worden naar verruiming van haar afzetgebied. Met dit doel voor oogen organiseert de Vereeni ging //Stamboek voor het Ned. Trekpaard" haar jaarlijksche tentoonstelling, wanneer op ruime schaal buitenlandsche landbouw- vertegenwoordigers worden uitgenoodigd om den vooruitgang van onze nationale trekpaardfokkerij te kunnen aanschouwen. Met ditzelfde doel zond zi) in 1922 een collectie paarden naar Kopenhagen om aan de fokkers van de Oostzeeilanden den stand van het zware paard in Nederland te toonen. Nu ook Italie het groote nut van dit paard inziet waar vooral in de Po vlakte de vooruitzichten voor deze fokkerij gun- stig zijn, heeft het stamboek daarheen den blik geworpen. Het groote belang van deze onderneming inziende, hebben dg fokkers aan den roep stem van de vereeniging gehoor gegeven om hunne fokproducten naar Milaan te zenden. Woensdag 8 April is een collectie van 10 paarden daarheen vertrokken, alle boven de die jaar, nl. vier hengsten en zes merrien, waaronder een met veulen van drie weken, met tien geleiders in vijf wagons. Het is zuivere reclame, want verkoop van paarden ligt niet in de bedoeling. OP EEN RIJKSVELDWACHTER GESCHOTEN. Te Terapelka aal is bij de cntruimirg van een feestzaa1 den rijksveld wachter Bro kema een kogel in den bu kgeschoten. Iu hopeloozen toestand is B. naar't zieken- huis te Groningen vervoerd. DR1FT1G JONGMENSCH, Zaterdagavond omstreeks tien uur, ver- voegde zich bij den Rijksveldwachter te Bergen de I5jarige D. M. uit Amsterdam, met de mededeeling dat hij door een zijner kameraden met een mes was gestoken. Daar de wonde in de borst hevig bloedde, was overbrengiug naar het ziekenhuis noodzakelijk. Een voorloopig verhoor werd afgenomen, waaruit bleek, dat de jongen des morgens met twee kameraden, alien padvinders, naar Bergen was gewandeld, met het voor- nemen gedurende de Paaschdagen in de duinen te kampeeren. Daar de avond wat kil was, en zij niet voldoende dekens bij zich hadden, besloot het drietal in Bergen- binnen te blijven, en zochten zij een tuin om aldaar te overnachten. Al'spoedig kregen de jongens, die op een deken lagen, en slechts een deken tot beiekking hadden, over den deken ruzie, welke zoo hoog liep, dat een der jongens, de 16 jarige B., een dolkmes nam en M. daarmede een steek gaf met het noodlottig gevolg. De politie heeft tegen den dader, die al meer met de politie in aanraking is ge- weest, proces verbaal opgemaakt. De beide andere jongens zijn Zondag naar hun ouders teruggekeerd. GEVAARLIJK. Vrijdagmiddag reed de heer M. Goldsteen uit Meppel, die doofstom is op zijn fiets op de weg van Staphorst naar Meppel. Genoemde hear werd achterop gereden door een auto, waaraan hjj zich ging vasthouden. Door de groote snelheid moest hij Ioslaten, raakte het stuur kwijt en werd mtt ernstige verwondingen opgenomen. TRAGISCHE DOOD. Toen J. H. te Budel op de gewone re petitie der fanfare E. M. M een marech had voleind, bletf hjj tot vermzing zijner medemuzikanten stokstijf zitten. Hij kon zich niet meer verroeren. Per auto braeht men hem naar huis, waar hij te bed gelegd werd, zonder dat hij taal of teeken had gegeven of van eenig gevoel had doen blijken. Den volgenden middag is hij overleden. INGEZQNDEN MEDEDEELINGEN. lijzaA ge U. ao-3 iLMyndt,uJaa.t ge U oo& faz&Ctj l/ftxcuCne&n. ge 'toog oer& t^coSZ, - J- s ^tccLcLirig zoc^jcU £eoee4x£ CL6& 't CeAJ&eteite gest&c&t Pudding fa sriek A.J.Polak— Groningen OV£«H£ER<-U« Wedstrijduitslagen van Zondag 19 April 1925.3 Zwitserland—Nederland .>*'*4—1 Nederlandsche Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. Go Ahead—Sparta 1—2 Frisia-N. A. C. 0-3 Afdeeling IV. Prormotiewedstrijd 2e Klasse. Alliance—Middelburg j 3—2 V.V.V.—Roermond 1—1 [j 3e klasse A. |j Stavast-M. E. V. O. -r*® 2-0 Middelburg II—Vlissingen II™ 0—1 O) O t- <v doelp. A V v. t. O H. B. S. 4 4 8 14-5 2.— N. A. C. 5 4 1 8 13-4 1.60 Sparta 4 2 2 4 7-8 1 Go Ahead 6 2 4 4 15-15 0.66 Frisia 5 5 4-21 Afd. IV. 3e kl. A. BergscheBoys 18 13 2 3 28 46-15 "L55 Zeelandia 18 12 3 3 27 40-13 1.50 Terneuzen 17 10 3 4 23 42-25 1.35 Walcheren 16 8 2 6 18 24-28 1.12 M. E. V. O. 18 10 8 20 33-24 1.11 Stavast 17 7 3 7 17 25-30 1.— B. O. Z. 18 7 1 10 15 28-40 0.83 Goes 18 3 4 11 10 21-35 0.55 Vlissingen 11 17 4 1 12 9 25-46 0.52 Middelburg 11 17 3 1 13 7 23-51 0.41 GEMEENTERAAD VAN AXEL (Vervolg uit het Tweede Blad.) 4. Wijziging werklieden-reglement. Naar aanleiding van het rapport der Gas- commissie stellen Burgemeester en Wethouders voor, artikel 21 van het reglement voor de werklieden in dienst der gemeente Axel te wijzigen. Thans wordt daarin bepaald onder 1, dat voor overuren boven het gewone uurloon wordt betaald: a. op den dag 25 van het gewone uurloon; b. des nachts 100 van het gewone uur loon; c. op Zon- en daarmede gelijkgestelde dagen 125 van het gewone uurloon. De Gascommissie geeft in overweging die bepalingen onder 1 te vervangen door de volgende: 1. voor overwerk wordt boven het gewone uurloon betaald des nachts en des Zondags 25 van het gewone uurloon. De Gascommissie meent dat artikel 21 moet aldus worden gewijzigd, omdat uit de door den boekhouder overgelegde kwitanties blijkt, dat het betaalde overwerk veel en volgens het be- staande tarief te hoog is; dat overwerk, gehoord den directeur der gasfabrdek onmogelijk kan worden uitge- schskGld dat het uibbetaaLde loon niet de fabriek drukt, maar direct de gasverbruikers of mees- al hen, die het werk laten uitvoeren; dat het college meent, dat voor overwerk, behoudens de bovengemoemde uitzondering, met het gewone uurloon kan worden volstaan. Naar aanleiding van dit voorstel is van de Afdeeling Axel van den Christelijken Bond van personeel in publieken dienst, het - gend verzoekschrift ingekomen. Axel, 4 April 1925. Geeft met versehuldigde gevoelens te ken nen het bestuur der afdeeling Axel van den Nederlandschen Christelijken Bond van per soneel in publieken dienst, handelende namens de leden, en na overleg met het Hoofdbestuur te Rotterdam; dat het met leedwezen heeft kermis geno MeisjesEr is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid, van Handen en Gelaat dan Purol men van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van artikel 21, Werk- 1 ieden reglement dat het, gehoord de redenen, die Burgemees ter en Wethouders nopen tot het voorstellw van deze wijziging, van meening is, dat aan hun bezwaar op een andere wijze is tegemoet te komen; dat het daarom uwen raad beleefd doch dringend verzoekt, het voorstel niet aan te nemen, of althans aan te houden tot de alge- heele herziening van het Werkliedenreglement, hetwelk volgens art. 62, lid 2, dit jaar ter hand moet worden genomen; dat het voorts verwijst naar nevensgaande Memorie van Toelichting, waarin een en an- der nader'is omschreven. Hetwelk doende, Namens de afd. Axel v. d. Ned. Chr. Bond van personeel in publieken dienst, Het Bestuur, G. AGTERHUIS, Voorzitter. F. SEGHERS, Secretaris. MEMORIE VAN TOELICHTING. Uit het ondenhoud dat Burgemeester en Wel ders met een hoofdtoestuurslid op 31 Maart j.l. hebben toegestaan, is ons gehleken, dat het College de wijziging van art. 21 werklieden reglement meende te moeten voonstellen, op grond van het fedt, dat de fitters, werkzaam aan de Gasfabriek, nogal eens overuren moesten maken. Ons bevreemde dit ten zeerste aangezien de fitters als momenteel nog losse arbeiders, niet vallen onder de bepalingen van het Werklieden reglement, zoodat art. 21 op hen niet van toe- passing is. De bezwaren van Burgemeester en Wethou ders echter gevoelende, geven wij in overwe ging bij een eventueele vaststelLing van deze fitters, het loon eenigermate te verhoogen, als compensatie voor het eventueel overwerk, dat uit hun arbeid voortvloeit. Art. 21, lid a, zou voor hen dan niet vain kracht zijn, indien de overuren vielen in den avond. Door dit voorstel kwamen wij inderdaad tegemoet aan de be- staande bezwaren van Burgemeester en Wet houders. Bovemdien is dan een wijziging van het reglement niet eens noodig. Wondit het voorstel van Burgemeester en Wethouders aangenomen, dan zou dit tenge- volge kunnen hebben, dat het overwerk al of niet noodig ook voor de andere arbeiders sterk zou worden uitgebreid. Burgemeester en Wethouders hadden nog een tweede bezwaar, n.l., dat zij het percen tage voor overwerk te hoog achten. Om ook aan dit bezwaar tegemoet te komen, stelden wij voor om art. 21, lid a, te laten zooals Uet was, maar voor lid b in plaats van 100 te lezen 50 en voor lid c in plaats van 125 te lezen 100 °/c. Uit het door ons voorgestelde kan blijketi, dat onze organisatie een oog heeft voor werke- lijke en redelijke bezwaren en bereid is daar- aan tegemoet te komen. Wat Burgemeesier en Wethouders echter voorstellen gaat in aeee al te ver. Nacht- en Zondagsarbeid wordt dan zonder meer gelijk gesteld met gewonan extra arbeid op den dag na beeindiging van den werktijd. Dit is niet billijk te achten. In alle bestaande werkliedenreglementen in andere gemeenten wordt dan ook voor nacht- en Zon- dagarbeid een hooger percentage toegekend. Aanineming van het door Burgemeester en Wethouders voorgestelde beteekent dan ook een aanmerkelijke verslechterirug van het overigens vrijwel goede reglement, zoodat zulk een wijziging het personeel zeer zou teleur stellen. Bovendien vestigem we de aandacht op art. 62, lid 2, waar staat: „Dit reglement zal bin- nen vijf jaren na het in werking treden worden herzien." Het Werkliedenreglement is 19 April 1921 in werking getreden, zoodat voor denzelfden da tum van het jaar 1926 een eventueele herzie ning aan de orde moet komen, met het oog daarop is het des te minder wenschelijk, nu reeds op een bepaald punt het reglement te gaan wijzigen, om straks wellicht nog meei eens het geheele reglement te herzien. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders kan dus, indien het onvermijdelijk is, beter worden aangehouden tot de herziening, hetgeen ook in den geest is, van het reglement zelf. De VOORZITTER: De aanleiding van dit voorstel is geweest, het rapport van de Gas commissie, daar er in 1924 herhaalde maten voor overwerk is udtbetaald moeten worden. Wordt dit voorstel aangenomen dan zal worden overgegaan tot het benioemen van fitters. Nog kan worden medegedeeld, dat overeenkomsti>> het werkliedenreglement overleg is gepleegd met de werklieden en eveneens met de leden der Gascommissie. De heer DIELEMANIn de eerste plaats moet ik wijzen op het feit, dat de voorgestelde wijziging komt op een tijdvak, hetwelk niet de gewoonte is, dat wordt gevolgd en het komt mij dan ook vreemd voor, dat dat binnen het jaar wordt voorgesteld. Overigens zou dit beter kunnen gesehieden bij de behandeiing der be- grooting. In de tweede plaats wensch ik op te merken, dat nog beter zal kunnen worden ge- wacht met de herziening tot het volgend jaar, daar alsdan de termijn van 5 jaren is afgeloo pen, volgens welken termijn het reglement tel- kens moet worden herzien. Dit alles is thans ndet geschiedt en staan wij nu meens voot nemen van een beslissing. Nu moet ik nog mijn bevreemding uitspreken, daar de voorge stelde wijzigdngen veel afwijken van de tbans geldende, hoe het komt, dat er nu op eens het mes zoo diep in wordt gezet. Ook kan ik met begrijpen waarom de gascomimissie en fcmrge- meester en Wethouders niet met een twee- ledig voorstel komen. De werkzaamheden aan de gasfabriek zijn zeer verschallend. De sto kers hebben bijna geen overuren, en ontyangen zoo ongeveer 52 cent per week extra. Zij wor den thans de dupe van de zaak. Bovendien zijn zii het, die het zwaarste en vmlste werk moe ten verrichten en op Zon- en feestdagen steeds igeroepen worden om naar de fabriek te gaan. Men moet toestemmen, dat dat met billijk is, en daarom zou ik gaarne zien, dat Burgemees ter en Wethouders hun voorstel terugnamen en met een tweeledig voorstel kwamen. Ik geloot wel dat de fitters te veel overuren maken, maar juist de stokers, zij die juist het meest gebonden zijn, maken geen overuren. De VOORZITTER: Dat men met gewoon is tusschentijds een wijziging vast te stellen is zeer goed mogelijk, maar dit J?* te nemen beslissing mets af of toe. I zeg. dat het u vreemd aandoet, dat er het mes zoo diep is ingezet, maar het komt ons voor, dat dit niet het geval is als wij letten on het loon en hieraan wordt niet getomd, doch wel aan de overuren, die zijm te veel en het is m het belang van het beilrijf, dat dit aan .al zoo laag mogelijk blijft. Dat de stokers geen overuren

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 2