ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. DE INDRINGER. No. 7748. Vrij dag 17 April 1925. 65„ Jaargang m ABONNEMENTSPRIJS F£Tf ILL £T 0 H. 6EMENBDE BERICHTEN, DE Pi iiDC F4|T TWEBDB B Hi A. 3D. 31HNEHLAND, REN VAN DE MOD. TALEN OP DE LAGERE SCHOOL. EEN KERK IN BRAND GESTOKEN. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. .m; mrm mBL Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post ;f6,60 per jaar Voor Ned. Indie en Amerika 2,70 per 3 maanden Voor 't overig buitenland f3,35 per 3 maanden Abonnementen voor't buitenland alleen bij vooruitbetaling. VERZET LATEN VAREN Naar het N. v. h. N. verneemt, hebben de kerkvoogden der Nrd Herv. gem. te Wroningen bun verzet laten varen en den aehterstalligen aanslag van 4 jaren ten bedrage van 38.000 aan de Synode be taald, zoodat thans kan worden overgegaan in de vaeature van ds. Dippel te voorzien. DE 1NKRIMPING VAN DE BESTELLINGEN JN DE GROOTE PRO VINCIESTEDEN. Naar De Grondwet uit goede bron weet te melden, moet het de bedoeling zijn de do*r de voorgenomen postreorganisatie (het inkrimpen van het aantal bestellingen in de groote provinciesteden) te bereiken bezainiging te doen strekken ten voordeele van het binnenlandsch posttarief, waarbij het posttarief voor brieven van 10 ct. op 71/, et. zal worden terug gebracht NEDERLAND EN BELGIE. In verband met de onderteekening van het verdrag tusschen Nederland en Belgie, heeft de Koningin het grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw veriepnd aan den Belgischen minister president, den heer Theunis, en aan den Belgischen minister van buitenlandsche zaken, den heer Paul Hymans, en tot grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau benoen d den prins De Ligne, den Belgischen gpzant in den Haag. HET SUBSID1E VOOR DE OLYMPISCHE SPELEN. De memorie van antwoord is verschenen op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp verhooging van hoofdstuk Va der Staatsbegrooting voor 1925 (subsidie voor de Olympische spelen). Resumeerend wijst de minister er nog eens op dat lo. het voorstel tot het verleenen van Rijkssteun gedaau wordt, om at ons land is 1928 voor het organiseeren der Olympiade aan de beurt is, dat dit een bijzondere be- teekenis heeft, omdat dan voor het eerst alle Centrale mogendheden worden uitge noodigd vertegenwoordigers te zenden, en dat de regeering het verstandig acht in de uitvoering van deze wereldgebeurtenis mede- zeggenschap te hebben 2o. op Zondagen niet zal worden ge- speeld 3o. de financieela steun des rijks zich zal bepalen tot deelneming in het waar- borgfonds tot een bedrag van ten hoogste een millioen, verdeeld op vier jaren 4o. op de gansche financieele gestie door een regeerings commissaris, bijgestaau door accountants, nauw'ettend zal worden toe- gewen. Het Tweede-Kamerlid Mej. Westerman heeft een wetsvoorstel ingediend tot wijzi- ging van art. 3 der lageronderwijswet 1920, waarvan de strekking is het mogelijk te maken, voor het zevende leerjaar onder- Uit het Engelsch van Harold Bindloss. o 10) Brigadier Stimson i,s tegenwoordig van 'n lofwaardig-ondernemenden geest jammer voar hem, dat bij zoo nu en dan menschen aantreft, die hem te dien opzichte nog de baas zijn", zeide hij»Voor 'tgeval dat hij de zaak niet vertrouwt, kan ik dan op jouw getuigenis, dat jij mij op dit uur hier heel solide hebt zien rijden, rekenen #Ja, natuurlijk", antwoordde de ander. //Maar toch, als ik jou was, zou ik maar niet te veel bokkesprongen uithalen zeg, hoe kom jij aan die handscboenen. Dat is een paar, dat beter bij de uitrusting van Witham zou hooren, dan bij de jou we." Witham knikte. Hij had goed zorg ge dragen om zijn gezicht van het licht af te keereii, maar aan zijn banden had hij niet gedacht. In het heldere scbijnsel dat door de ramen van het hotel naar buiten viel, waren ze zichtbaar en zjjn handschoenen waren oud en versleten. *Toeva!lig zijn ze van hem. Ik kom regelrecht van zijn huis", zeide hij //Wel, doe Stimson m'n groeten en zeg hem, dat je me den weg naar Montana hebt zien oprijden." Met een korten groet reed hij verder. Eerst, veilig tusschen de huizen, moest hij telkens om zijn comedie spelen lachen, maar toen hij den anderen kant van de neder- zetting bereikt had en de prairie weer als wijs te doen geven in de Fransche, de Duitsche of de Engelsche taal. Het voorstel vindt, naar in de memorie, van toelichting wordt opgemerkt, zjjn ver- klaring in het onbevredigende antwoord van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, op 9 April jl. verstrekt op vragen van voorstelster, waaruit blijkt, dat van den Minister vooralsnog geen wijzig'ng van de Lageronderwijswet 1920 is te wachten, welke het mogelijk zou maken, in het vijfde en zesde leeijaar der lagere school, onderwijs te doen geven in een der moderne talen. Verder wordt er in de memorie op ge- wezen, dat nog steeds tal van ouders op ondubbelzinnige wijze blijk geven, voor hun kinderen onderwijs in een der moderne talen, voor hun zeverde leerjaar te ver- langen. Waa- bovendien in het schooljaar 1925- 1926 de datum vervalt van de overgangs- bepaling, vervat in artikel 193 der Lager Onderwijswet 1920, zoodat reeds bij den aauvang van dat schooljaar het onderwijs in Fransch, Duitsch of Engelsch, uit het leerplan der 6 laagste klassen van vele seholeu zal moeten worden geschrapt, meent voorstelster een poging tot behoud van dat onderwijs niet langer te moeten uitstellen. Volgens haar meening moeten gemeente- en .'choolbesturen de vrijheid verkrijgen, om daar, waar hun dit gewenscht voor- komt, in het leerplan der zesklassige lagere school, het onderwijs in Fransch, Duitsch of Engelsch op te nemen De nadeelen, die mogelijk vroeger aan het onderwijs in een vreemde taal op de lagere school ver- bonden waren, zullen worden opgeheven door vast te leggen, dat niet voor het vijfde leerjaar, uren aan dit onderwijs mogen worden besteed. EEN MERKWAARDIGE FOUT. ffHet Volk" publiceerde dezer dagen eenige vragen (ook door ons overgenomen), die door den heer Schaper aan den Minister van Financien zouden zijn gesteld betreffende het salaris van den gedelegeerden commis saris der Rotterdamsche Baukvereeniging. De heer Schaper deelt aan het blad mede, dat deze vragen niet door hem zijn gesteld. Wij zijn dus, zegt //Het Volk", het-lacht- offer geworden van een wat erg laten Aprilgrappenmaker. CHR. HIST. UN1E. Woensdag is te Utrecht de algemeene vergadering der Chr Hist. Unie geopend door den vice-voorzitter prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. De voorzitter, mr. Schokkir.g is, zooals bekend, reeds langen tijd ongesteld. In zijn opCningsrede be handelde Prof. Slotemaker de vraag, hoe de Unie staat tegenover de a s. Tweede Kamer verkiezingen Spr. achtte de gestie van de Nationale Unie weinig tactvol. Ook behandelde de voorzitter de actie der Herv. Gereformeerden. In den kring dezer party bestaat veel verzet tegen den invloed der RoomscheD, doch wanneer 4 of 5 groepjes Protestanten naast 30 Katholieken staan, dan wordt deze invloed niet verminderd. Spr. ziet in het optreden dezer partij slechts politieke kortzichtigheid. een donkere verlaten vlakte voor hem lag, werd hij heel ernstig. Naar alle waar schijnlij kheid laaen eeu of meer van Stim son's mannen hier ergens in de i.abijheid op hem te wachten en hij had te weinig vertrouwen in debeweringen van Courthorne, om een ontmoeting met een van hen te durven riskeeren. De liehten van het kleine plaatsje lagen al een heel eind aehter hem en behalve het kraken van het bevroreu gras onder de hoeven van zijn paard had hij geruimen tijd geen eukel geluid gehoord. toen hij op de helling van een lagen heuvel aan zijurechter- hand plotseling den vagen omtrek van een man te paard onderscheidde. Op 't zelfde oogenblik werd hij aangeroepeu. z/Hallo, daar! Houd een oogenblik in, vreemdelingZulk een aanroep was in de prairie Diets ongewoons, maar Witham's scherpe ooren hadden onmiddellijk den commando toon, en wat hem nog meer zeide. het nauw-hoorbare geklink-klank van staul op staal dat eraan voorafgegaan was, i erkendZonder zicli dan ook een oogenblik te bedenken gaf hij zijn paard de sporeu. De zwarte schoot sneller voor- uit en toen Witham omkeek. zag hij de zwarte vlek van paard en ruiter den heuvel afkomen. Meteen hoorde hij weer de be- veler de stem. Hallo, pull up! Ik moet je spreken." Witham keek om en gaf hem, geheel in z'n rol, antwoord. „'tSpijt me, maar 'k heb geen tijd!" Het welluidende geklink-klank werd duidelijker en even daarna hoorde hij het regelmatige, doffe dreunen van paardehoeven achter zich. Een eigenaardig gevoel van opwir.ding maakte zich van Witham meester, Dinsiagnacht hebben kwardwilligen de Ned. H-rv. kerk te Emmer Erfschiedeiveen in brand gestokeri. lu een tmfhok achter de kerk werd de brand gesiicht. Da vlam- men sloegm hoog op, terwijl de evange list te bed lag. D or vereende krachten gelukte het den brand te bedwingeD. De sehade is r,ipt groot Van de daders geen spoor. BEROOFD. Maandagavond is een koopman uit Alk- maar in de Lange Bianstraat te Rotterdam in een huis, warr hij zich met em vrouw had afgezoaderd, 3500 beroofd. Toen bij de berooving cemerkte, gaf bij de vrouw een aframtneling. Door haar gegil werd de aaDdachr Her politie getrok- ken, die de beroofster L. v, M. en haar handlangers heeft gearres!eerd. Vergadering van Dinsdag 7, April 1925, des namiddag's 1,30 uur. Voorzitter de heer J. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de heeren A. de Feijter, S. van Hoeve, C. A. Wisse, D. G. Koopman, A. de Koeijer, M. Kaijser, W. van Petegem, D. Dees, C. H. H. Wisse, M. Dekker en A. Haak, be- nevens de Secretaris, J. Stolk. (3. Slot.) 10. Voorstel van Burg, en Weth. tot verla- ging van het maximum te verleenen ver- gunningen ingevolge de Drankwet. Ingekomen is het navolgende schrijven van de Nederlandsche Vereenig-ing tot af- 'schaffing van alcoholische dranken, Roomsche Drankbestrijding „Sobrietas", Enkrateia, Bond van Prot. Chr Drankbestr. Vereen., Alg. Ned. Geh. Onth. Bond, Ver. van Geh. Onth. onder Ned. Spoor en Tramwegpersoneel, Inter nationale Orde Goede Tempelieren, Artsen Geheelonthouders Vereen iging; Dr. Ariensver- eeniging, Nat. R. K. Vereen. onder spoorweg- personeel. domicilie kiezende te Utrecht, Nieuwe Kade 1, luidende als volgt: Het is Uwen Raad bekend, dat overeenkom- stig artikel 4 der Drankwet in het jaar 1925 weer de gelegenheid bestaat tot Ret nemen van maatregelen die bedoelen het aantal gelegen- heden voor openbaren drankverkoop te vermin- deren en dat wel: a. door het maximum-aantal vergunningen te verlagen; b. door te bepalen, dat geen nieuwe vergun ningen meer mogen worden verleend. Deze gelegenheid is door den wetgever ge- schapen uit de overweging, dat inperking van het aantal drankgelegenheden een middel is tot beteugeling van het alcoholisme en daarom zoowel om economische als om moreele redenen de bevolking ten goede komt. Dergelijke besluiten worden op voorstel van den Raad, Gedeputeerde Staten gehoord, door de Kroon genomen; het voorstel moet dus aan de Koningin worden gedaan in den loop van het jaar 1925; waarna zulk een besluit in werking treedt op 1 Januari 1926. Tpt heden is in tegenstelling met zeer veel andere gemeenten, van deze mogelijkheid door Uwen Raad nog geen gebruik gemaakt. Op bijgaande lijst kunt u zien in welke ver- houding het werkelijk aantal verg-unningen staat tot het voor Uwe gemeente geldende maximum. Het zal daaruit blijken, dat ook Uwe gemeente behoort tot die, welke voor toepassing van de in art. 4 genoemde maat regelen in aanmerking komen. Voor zoover in Uwe gemeente vergunningen zijn die aan Naamlooze Vennootschappen of toen hij zijn eigen paard den galop voelde strekken. De bevroreu grond was hard als graniet, maar voor iemand, die iets durfde riskeereu, maakte de bedekking van plat liggend gras snel rijden mogelijk en Witham wist, dat geen enkel paard van de bereden troepen met 'tzijne kon wcdijveren. Maar daar de opzet van den marechaussee, om hem in te halen, uit zijn snel rijden duide- lijk bleek, verminderde hij, volgens afspraak met Courthorne, den gang van zijn paard een weinig. Voordat hij de boerderij be reikt had, waar hij dien eersten wacht zou doorbrengen. had hij nog een flinken afstand af te leggen en hij wist, dat hy Courthorne in de hand werkte, door den marechaussee zoo ver mogelijk van 't hoofd- kwartier weg te lokken. Over de onmetelijke grasvlakte, door duis- ternis en wind renden ze voort, langzamer- hand begon de marechaussee, die zeer hard reed, op hem te wirnen. Witham hield zijn paard in tot de afstand tusschen hen beiden niet meer dan en honderd yards bedroeg en hij plotseling door den dreunen- den hoefslag achter hem ht-en eeu onrust barend kletteren meende ta hooren. 't Was of hij de liandeling zelf gezien hadde rechterhand van den man, die vastbesloten naar den koker achter aan't zadel greep en de karabijn er uit trok. Met een plotse- ling-beklemmende gewaarwording liet hij de teugels schieten. Meteen hoorde hij de marechaussee voor dfn derden keer som- meeren /,lnhouden of ik schiet." Een oogenblik vroeg Witham zich ge- interesseerd af, of de bedreiging ernst was of wat gewoonlijk in Noord Amerika /bluff" genoemd wordt. Maar daar hij niet den minsten lust voelde om ten pleziere van Imna's zijn verleend, houde men ei rekening mede, dat die 1 Mei 1930, dus voor het eindi- gen van de nieuwe vijfjarige periode vervallen. Verlaging van het maximum kan op ver- schillende wijzen geschieden: le. het cijfer van het maximum kan ver- laagd worden; 2e. er kan bepaald worden, dat Let verhou. dingscijfer voor de gemeente verlaagd wordt, Bijv. voor een gemeente met 15000 inwoners mag er een vergunndng op 400 inwoners zijn, du® 37. Men kan bepalen, dat er nu een ver- gunning op 600 inwoners mag zijn, dus 25. 3e. het maximum kan vastgesteld worden op een cijfer zoo veel lager dan het maximum bij art. 4 eerste lid bepaalu, dat art. 14 buiten toepassing blijft; 4e. als no. 3, terwijl daarbij kan bepaald worden, dat het aantal niet mag dalen beneden een zeker cijfer. Eenvoudiger blijft natuurlijk de hierboven onder b, genoemde bepaling, dat in het geheel geen nieuwe vergunningen meer zulien worden verleend. Het komt ons voor, dat er voor Uw gemeentebestuur alle aanleiding is, om des wetgevers bedoeling, om het aantal drankge legenheden langzamerhand in te krimpen, te steunen door het nemen van een del door ons genoeynde maatregelen. Aangenaam zal het ons ook zijr. te veme- men, dat Uw college onze opvatting deelt, alsook welk besluit het dienovereenkomstig genomen heeft. Burgemeester en Wethouders steLlen in meerderheid voor H. M. de Koningin te verzoe- ken het maximum-aantal vergunningen v»or deze gemeente te verleenen te bepalen op 5. De heer KAIJSER: Mijnheer de Voorzitter! Ik kan met het voorstel van Burgemeester en Wethouders om het maximum-aantal ver gunningen, voor deze gemeente op 5 te bren- gen, niet medegaan. De motieven, die het dagelijksch bestuur er toegebiacht hebben, om met dit voorstel te komen, kunnen op geen an dere grond verdediigd worden als om het de r.ationaalcommissie tegen het alcoholisme ter wille te zijn. Er bestaat in deze gemeente geen drankrmisbruik, ja zelfs bet gebruik van sterken drank is zeer weinig. Op die grond al leen kan het aantal vergunningen blijven, zoo als het nu is. Er mogen in deze gemeente vol gens de Drankwet 12 tot 14 vergunningen zijn, een aantal, dat in deze plaats nimmer is be reikt, omdat de behoefte er aan niet bestond, een bewijs te meer voor mijn bewering, dat het geibruik van sterken drank tot een minimum is beperkt. Een vorige raad bracht het aantal vergunningen, dat toen 8 bedroeg en welk ge- tal zeer zeker vokleed aan de behoefte der be volking, op 6 terug, een aantal, dat voor een zoo groote en uitgebreide gemeente zeker wei nig te noemen is. Op de wijken Othene en Veer vindt men er zelfs geen enkele, ofschoon daar het gemis maar al te dikwijls gevoeld wordt. Hebben Burgemeester en Wethouders zich re- kenschap gegeven wat de gevolgen kunnen zijn, indien hun voorstel wordt aangenomen. Een gevolg, er van is, dat, indien een vergun- mnghouder komt te overlijden, zijne weduwe de vergunning niet krijgt. Behalve het verlies van haren man, zou zij dan ook nog een ge- deelte van hare broodwinning verliezen of een gedeelte van het in de zaak gestoken kapitaal. Bovendien zijn de nu bestaande zaken onver- koopbaar. Immers de nieuwe kooper krijgt geen Vergunnirtg zelfs de tegenwoordige toe- stand is voor de eigenaren van vergunnings- zaken reeds dubieus. Indien iemand zooals b.v. de heer Missu of iemand antlers zich op de lijst laat plaatsen (ik noem de naam Missu, omdat het geval zich bij de Verkoop van de zaak van de weduwe Platteeuw- zich reeds voor gedaan heeft, dat van de Veeke alleen door een belangrijke geldelijke offer zich van een ver gunning heeft kunnen verzekeren), is elke zaak met vergunning onverkoopbaar, omdat de per- soon die op de lijst staat den voorrang heeft. Een gevolg daarvan is een belangi-dk kapitaal verlies. Om deze reden vertrouw ik dat de raad niet accoord zal gaan met het voorstel ran Burgemeester en Wethouders. Ik zal geen voorstel doen om het maximum-aantal te brengen op 8, omdat ik met de tegenwoordige samenstelling van den raad, daarvoor geen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Courthorne een kogel in zijn rug te krijgen, gaf hij zijn paard de sporen, Het dier schoot onder hem uit en, ofschoon er geeu schot kwam, zeide hem een volgende blik achterom dat de afstand tusschen zijn ver- volger en hem aanmerkelijk grooter tegon te worden. Op hetzelfde oogenblik zag hij op kor ten afstand voor zich uit de vage afteeke- ning van een wilgen- en berkenboschje tegen den gruuwen gezichtseinder. Terwijl hij erop alrende hoorde hij, hoe het dof dreunen van de hoefslagen onder hem plotseling ver- anderde in een kort afbroken, hard geklet ter; meteen begon het pad vrij sterk te dalen en hoorde hij het zwiepen van tak- ken boven zijn hoofd. Een paar seconden later zag bij iets grijzigs, iets dat't grauw van de wolken te weerkaatsen leek, vlak voor hem uit en brjna op 't zelfde oogen blik ratehhn de planken van de houten brug onder hem Toen 'vioog hij tmschen berken, afgeknot en vergroeid door den wind, door, de helling op, in een spanning of een hernieuwd ratelen achter hem zou verlellen, dat zijn vervolger hem op de hielen zai. Hij hoorde echter i iets. Met een plotseling gevoel van rust bracht hij zijn bezweet, dampend paard boven aan de helling tot staan. In de stilte, die nu volgde, hoorde hij wel hoefslagen aan den anderen kant van de rivier maar ze klonken veel langzamer dan hij ze voor het overgaan van de brug gehoord had en terwjjl hij bleef luisteren leek 't of ze langzamerhand wegstierven. Onbewegelijk met den jjlen damp van 't bezweete paard om zicli been en zyn eigen adem als een mist voor zijn mend bleef Witham nog een korte poos wachten. 26 - 50 cts per o'ns meerderheid zal krijgen, maar toch doe ik het voorstel, het tegenwoordig aantal te houden op 6 en vertrouw iji, dat op de door mij aange- voerde gronden de raad met algemeene stem- men mijn voorstel zal aannemen. Dank u. De heer C. H. H. WISSE kan zich met het betoog van den heer Kaijser goed vereenigen. Hij lean niet inzien, dat er een motief is, om hier het aantal vergunningen met 1 te verrnin- deren. Van misbruik hoort mien hier hiet en hij zou zeggen: laat het zooals het is. De heer VAN PETEGEM geeft als zijn mee ning te kennen, dat, als de zesde vergunning hier verdwijnt, dit voor het drankmisbruik ab- soluut van geen invloed zal zijn, en er niet door zal verminderen. De klandestiene verkoop gaat steeds door. Hij is van meening, dat, in dien het der regeering ernst was, om den ver koop van sterken drank tegen te gaan, zij het ergens anders zou moeten zoeken en Schiedam sluiten. Er wordt gezegd, dat hier geen over- tredingen Voorkomen, maar hij meent, dat in dien het ernst is, met het tegengaan van mis bruik van sterken drank, de voorkomende over- tredingen ook zouden moeten worden vervolgd. Hij weet wel, dat er eenig bezwaar aan verfeon- den is, maar als er deswege hier geen pioces- sen-verbaal worden opgemaakt, dan komt dit, omdat de hand niet aan de wet gehouden wordt, en hij meent, dat het gewenscht zou zijn, dat er werd opgetreden tegen een .persoon die gere- geld als een dwijl langs de straat loopt. Hij meent, dat de Voorzitter van zijn bevoegdheid in deze gebruik zou moeten maken, om aan dien toestand een einde te krijgen, ter wille van de huisgenooten van bedoelden persoon. Bovendien is ook strafbaar de vergunning- houder, die zoo'n persoon in dien toestand in zijn lokiaai toelaat. Indien er niets tegen zulke feiten wordt gedaan, schiet men met een ver laging van het aantal vergunningen niet op. De heer KOOPMAN betoogt, dat de ge meente raden volgens de Drankwet om de 5 jaar de vrijheid hebben om het maximum der ver gunningen te d nikken. Die gelegenheid heb ben Burgemeester en Wethouders aangegre- pen om het aantal met een te verminderen. Daarover wordt zelfs door de tegenstanders verschillend geredeneerd. De eene zegt. dat er geen misbruik voorkomt, terwijl een ander be- weert, dat er als dweilen langs de straat loo- pen. Hij meent, dat dit een gelegenheid is om mede te werken tot vermindering van het mis bruik, want, hoe minder gelegenheid er is, hoe minder er gedronken kan worden. Zeker, er zal worden gesmokkeld, maar de wet bevat toch ook maatregelen om dat tegen te gaan. Wat de bewering betreft, dat de zaak bij overlijden van den vergunninghouder minder waard zal zijn en niet op de weduwe zal kun nen overgaan, merkt spreker op, dat de ver gunning volgens de tegenwoordige reeelen toch niet op de huisgenooten overgaat. Daar kan de raad niets aan doen en die moet toch ook niet zorgen, dat de vergunruinghouder een kooper krijgt. In het aangehaalde geval was er een verlofhouder die voor de vergunning in aanmerking kwam, doch er minder op gesteld scheen en die er nu een voordeeltie uit ges'a- Toeu lachte hij triomfantelyk. De marechaussee heeft 't moeten op geven", zeide hij //Nu door naar Montana," HOOFDSTUK IV. jfe, B ij d e r i v i e r. Daar, waar er tusschen eeu groep berken een bijna ondoordringbare duisternis heerschte, zat marechaussee Shanon onbeweeglijk in het zadel, met zijn oogen strak gevestigd op de n< g donkerder plek voor hem, waar hij de rivier wist Zooals overal in Noordelijk Canada stroomde het water ook hier ver beneden de oppervlakte an de prairie en op de beide steile oevers trachtten de boomen, die daar alleen beschutting vonden, worstelend tegen den wind, die hen door zijn nukkige kracht knoestig en mismaakt worden deed, een zekeren wasdom te be reiken. Vlak achter de plek, waar de marechaussee stond. splitste het pad, dat kronke'end en doorploegd van wagensporen en indrukken van paardehoeven d wars door de onmete'ijkheid van prair e en niets dan prairie verder liep, in tweeen het vrij breede linkerpad leidde, recht de helling af, naar een plaats, waar de bodem van de rivier tamelijk gelijk en vast was en waar het water zoo lang/aam stroomde, dat een ruiter in den zomer, bij lagen rivierstand, makkelyk kon oversteken, terwjjl het 's winters voor sleden de aangewez^n plek was. om den overtocht te wagen het iets smallere rtchterpad liep kronkelend tusschen de boomen door naar de brugdeze laatste route had het nadeel, dat ze de reis voor een reiziger, die haast had, met twee mijlen verlengde. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 5