ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Vrijdag 17 April 1925 *%5S Jaargang Erfelijkheid. No 7748 ABONNEMENTSPRIJS: VVZ Nedetlndier Woo™ t overig^bSt Jl'and"/3,35 pe^ 3 maanden - Abonnementen voor't buitenland alleen bij'vooruitbetaling. BINNENLAWD. WSmm Kinnon Tor Mpn7pn fi 40 np-r 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post fl,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar HjffllAST-El BXjA.JP. .Erfelijkheid" moge voor veler ooren een j mudernen, en misschien zelfs wel al te nfeuwerwetsahen klank hebben, wij weten, hoe reeds Mazes' wet spra'k van een God ,,die de orugereohtigheden der vaderen be- zocki aan de kinderen, aan het derde en vierde geslaoht Zijner haters.' En daar is j n rem and, die zioh ook maar een korten tijd j bezighoudt met sociaal werk of ineoiscne stwdies, die niet van de vreeselijke en voile waanheid van dat woord overtui-gd raakt. Daargelaten nu de onschuldige en gun- strge zijde van deze kwestie, die trouwens ook al doorschijnt, waar in datzelfde Mo- zaische gebod gespro-ken wordt van Een, „Die barmihartigheid doet aan duizenden dengenen die Hem liefihe-bben, rnoet tevens werden getuigd, dat „wij de wetten der psyohische erielij®ieid thans nog slechts in flauwer omtrekken zien doorsdienieren,' al zegt dezelfde sdhrijver (Prof. Heyimans), die* wij hier citeerden, „dat deze wetten later exact zullen worden vastgesteld en in gefijke mate zullen worden vastgelcgd in net denken van ieder beschaafd mensch als bijvoonbeeld thans het geval is met de wet Je'r zwaartekracht." iSeker is wel dit, dat het erfelijkheids- vraagstuk zeer groote moeilijkheden ople- vert in verband met de vraag naar de wils- vrijheid en verantwoordelijkheid van den mensch, wat b.v. een geloovig man als Prof. Appeldoorn bij de aanvaarding van het hoogleeraarsambt in de theologie aan de unfversiteit te Amsterdam de vraag heeft doen stellen „of het recht tot zedelijlk oor- beelen niet moet vervallen, wanneer de mensch blijkt zijn karakter niet zelf te heb- ben gekozen, ja, wanneer zelfs het tegen- dee! onvermijdelijk is aan te nemen (dat zijn karakter het zijne is igeworden door overerving van ouders en voorouders.) Bchter zal er, wanneer wij van erfelijk heid spreken, allereerst wel zuiver dienen te worden vastgesteld, wat wij under erfelijk heid hebben te verstaan. Dr. Waardenbtirg heeft er o.m. op gewezen, dat velen de be- grippen erfelijkheid en besmetten met elkan- cter verwarren, en dat bovendien wel goed ijedacht dient te worden, dat heel veel eigen- sehappen, waarmee men ter wereld komt, niet werkelijk zijn geerfd. In wetenschappe- iijWen zin mag men sleohts van erfelijkheid spreken, indien de geerfde ken-merken in aaileg reeds in de kiem aanwezig waren. Zoo zal het wellicht menigeen onder onze lezers een verluchting kunnen zijn, te ver- nemen, dat het wetenschappelijk schijnt vast te staan, dat b.v. tuberculose niet wordt ge erfd, maar dat hoogstens van het erven van een zekere dispositie kan en mag worden gesproken, waardoor men dan geboren kan warden met een verminderd weerstandsver- magen tegenover de bacil. waarmee men later kan worden besmet. Zoo spreekt het this vanzelf, dat de afwijkingen, die men bij of na de geboorte kan krijgen, niet geerfd, zijn en ook niet op het nageslaoht worden overgetiragenChineesche meisjes komen a I tijd toch weer met normale voeten ter wereld! Maar de belangrijkste vraag blijtt natum- lijk steeds: welk verband er zal en moet zijn ti.sschen de erfelijkheddsleer en allerlei practische vraagstukken. Ook de beoefenaar der natuurwetenschappen kan van zijn exactheid alleen niet leven. Ook hij zal at en toe de draagkracht van de door hem ge- vonden beginselen wel eens willen bepalen. Hoezeer ook door allerlei wetenschappelijke onderzoekingen en vonusten ons inziciit in de ert'elijkheidsleer moge zijn verhelderd, 't zal gevaarlijk zijn reeds thans besliste uit spraken te doen. die verband ho,:..or met den wenseh en de tdenomst van de mensche- lijke samenlcving. En dan is zeker allereerst van belang de vraag naar de zoogenaamde „eugenese". Men heeft toch oOk wel eenige reden om zich te verontrusten over de verbreiding van allerlei ziekelijke, minderwaardige en na- dceiige eigenschappen over vele leden eener familie, en het is te begrij-pen, dat er ver- scheiden menschen worden gevonden, die de uikidelen willen beramen om dit verder te voorkomen. In Amerika en Engeland is men daar al druk mee bezig. Ook in Duitschland en elders is er een machtig streven om de menschen bij het siuiten van een huwelijk te wijzen op hun groote verantwoordelijk heid. In verschillende staten van Amerika en in enkele cantons van Zwitserland is hit huwelijk tusschen persone.n, lijdende aan bepaalde ziekten, verboden. Wij willen beginnen met ons vertrouwen uit te spreken in de goede bedoelingen van deze ijveraars. Ieder nadenkend mensch moet wel onder den indruk komen van een verhaal als in het Archief fiir Rassen und Gesellschaftsbiologie wordt medegedeeld over 'n zekere familie Zero (de naam is verzortnen) waarbij een tak der familie grootendeels uit vagebonden bestond, zoo- dat het kleine dorpje van 7 a 800 inwoners, waar zij venblijf hielden, in 10 jaar tijds niet minder dan /7000 aan ondersteuning had gekost. Diefstal was daar aan de orde vaa den dag buitenechtelijke zwangerschap kwam Pr h'erhaaldelijk voor, men vond er zelfs verscheiden moordenaars onder. Oorspron- kelijk was deze familie arbeidzaam, spaar- zaam en ernstig geweest; doch door enkele ihuwelijken met minderwaardige vrouwen werd een der takken gedegenereerd. Een- maal zoo ver gekomen, werd deze aanleg onderhouden, doordat in 't vervolg meer zulke verkeerde huwelijken werden aange- gaan. lets dergelijks is bijvoorbeeld ook onderzocht en gevonden bij de nakomeling- schap van een in 1740 gestorven landloop- ster Ada Yukes. Onder 834 personen, die men hier onderzocht en ondemoeg, waren er 106 buitenechtelijk geboren, 142 bede- laars waren er bij, 181 prostituees, 76 mis- dadigers, waaronder 7 moordenaars. In 75 jaar kostten zij den staat 3 millioen. In 1902 werd in de Medicinal News mede- deeling gedaan van de. nakomelingschap eener bordeelhoudster, die in 1827 stierf. Onder de 800 personen werden 700 minstens een keer door de politie bestraft, 37 werden er ter dood veroordeeld; er waren 342 dronkaards en 127 prostituees onder. Men kan de verzuchting begrijpen van Plate, die dan uitroept: ,,Hoeveel eWende en onheil had kunnen worden verhoed, als aan deze en dergelijke personen de mogelijkheid tot voortplanting ware ontnomen." Om dit te bewerkstelligen heeft Lotsy geijverd voor het oprichten van aparte mannen- en vroa- weninriahtingen, die geen strafinrichtingen behoorden te zijn, maar „inridhtingen voor het onderhoud van individuen, die daarvoor indirect betalen door -het voordeel, dat zij aan de maatschappij reeds bezorgen door het bloote feit, dat zij uit de gemeenschap zijn verwijderd." Toch zal er voorloopi-g nog wel de uiter- ste omzichtigheid dienen te worden betracht bij het doen van uitspraken ter zake van geneeskundig ond-erzoek voor het huwelijk. Steekhoudenden raad zal men in de meeste gevallen nog niet kunnen geven voor de erfelijkheidsstudie nog een heel eind verder is. Tot dwaze uitspraken en consequenties komt men allerwege; wij behoeven alleen maar te wijzen op een uitspraak van een tandarts, Carl Rose, die slechts tandforma- tie reeds beschouwde als degeneratie, en die dan ook in alien ernst voorstelde om den bezitters daarvan het aangaan van een hu welijk te verbieden. Maar de allergewiohtigste kwestie, die wij tot nu toe nog niet opzettelijk aanroerden, is, wat wij zouden kunnen noemen: het vraagstuk van het determinisme. En zoo- lang wij ons nu bepalen tot de anorganische wereld, kan en zal het ons niet zooveel hin- deren, of wij met cau-saliteit en determinis me in aanraking komen. Hoe meer wij ech- ;er komen op het terrein van de ibiologie en vooral op het gebied van d'en mensch, des te meer zal een gesloten „natuurcausaliteit" ons gaan h-inderen. Het behoeft dus ook niet te verwonderen, dat Dr. Boekenoo-gen het bestudeeren der erfeiij'kheidsverschijn- selen een „nachtmerrie" heeft genoemd. Im- mers, wanneer wij met onze gansche ziel af- keerig zijn van een opvatting, waarbij de mensch wordt tot een soort machine, dan moeten wij wel reikhalzend uitzien naar een uitweg uit d-e impasse, waarin de weten- sohap ons dreigt te drijven. En daarom zai het zaak zijn hier vooral heel goed vast te steilen wat er nu werkelijk vaststaai. Geconstateerd mag nu worden, dat met bethulp van alle factoren, die men kan na- gaan en reeds heeft nagegaan, alle lichame- lijke en geestelijke eigenschappen nog niet verklaanbaar zijn geworden, en dat bij een dergelijke mathematische lotsbeschikking ook nog de mogelijkheid open blijf-t voor de aanwezigheid van nieuwe potenties, die aan andere dan mechanische wetten gehoor- zamen, kortom: er blijff ruimte en plants voor eenige spontaneiteit. Zal ook de reli- gieu-se mensch meer dan misschien tot nu toe -het geval was rekenirtg hebben te hou- den met het natuurwetenschaippelijk wereld- beel-d, en zal hij er dus zeker van doordron- gen moeten zijn, dat zijn religieus besef hem er niet toe mag drijven aan de wetenschap voor te schrijven, tot welk resultaat zij zal hebben te komen, daarnaast zal tegelijk dan-kbaar door ieder godsd-ienstig mensch mogen worden geconstateeixi, dat de deter- ministisdte leer ons houdt en laat in de sfeer van het reiatieve. Sympathiek mag ons daarom zijn de samenvatting waarmede Arendsen Hein zijn: „Variaties en Erfelijk heid" besluit: „Wie kan zeggen", schrijft hij, ,,of in deze chaos, in deze schijnbaar doellooze en van menschelijk gezichtspunt dikwijls zoo wreede mechanische gang van gebeuren, in deze onverbiddellijke causali- teit, in deze wisselwerking van readies, waaruif al het levends voortkwam, en waar door al het bestaande ook weer wordt ver- nietigd, niet mede gegeven is de verwezen- lijking van de idee van het Absolute, waar- van de mensehelijke psyche, het menschelijk bewustzijn al-s de hoogste open-baring zich manifesteert." En ook verd-er, als deze zelf- de schrijver religieuzen, wijsgeeren en kuns- tenaars als zieners tot hun recht heeft later, komen: ,,Wij moeten niet wil-len beoordee- len en veroordeelen wat buiten den kring van onzen horiizont ligt of wat verder reikt dan onze visie." Dus is (ondan-ks alle recht en gelijk der erfelijkheidsleer) nog niet te met ge daan d-e eiseh des geloofs, dat ons bestaan gegrond is in de wijsheid van God, en is nog niets te kort gedaan aan orts geloof, dat ons gemoed Zijne liefde kan ervaren, of wil men het anders zeggen: dat wij geschapen zijn naar Gods beeld. Goethe blijkt recht te hebben, als hij en aan de erfelijkheid en aan het eigen streven recht doet, d-oor te zeggen: ,,Was du ererbt von dei-nen VStern hast, Erwir-b es urn es zu besitzen", of vertaald: „Wat gij ook erfdet van uw voorgeslacht,, Strijd zelf daarvoof, opdat gij 't moogt [bezitten!" DE KONINGIN NAAR NOORWEGEN. „i\lorgenb]adet" meldt dat de Koningin van Nederland dezen zomer eenige weken zal doorbrengen aan de Westkust van Noorwegen. EERSTE FCAMER. Vergddering van Woensdag. De beer Stenhuis (s, d.) krggt verlof'tot het richten van vragen aan de regeering naar aanleiding van de maatregelen, den laatsten tijd getroffen inzake de werkver- schaffing. De interpellate wordt gehouden op een nader te bepalen dag. Aan de orde zijn vdrschillende wetsont werpen. waaronder dat tot wijziging van de wet op de dividend- en tantiemebelasting 1917 en herziening van de regeling vo6r de heffing van opcenten ten behoeve van de gemeenten op die belasting en dat be- treffende een suppletoire Indische begrooting voor 1925 (kosten van verhooging van de pensioenen van Indische militairen beneden den rang van onderluitenant). Alle worden z. h. s. aangenomen. De Kamer gaat tot nader bijeenroeping uiteen, TWEEDE KAMER. Inkrimping van den Zomertijd. Het initiatief voorstel Braat. De iieer Braat heeft een in'tiatief-voorstel ingediend tot wijziging van de wet van 23 Maart 1918 gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 tot tijdelijke alwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettelijken tijd. Het doel van dit wets voorstel is om den voor velen in den lanije zoo schadelijken en hinderlijken zomertijd op een korteren tijdsduur te brengen. Herhaaldelijk is *an verschillende zijden, w. o vooral vele leden van onze wetgevende lichamen en de tijd- commissie, op een compromis aangedrongen, en rekening houdende met het feit, dat de Eerste Kamer reeds tweemaal de geheele afschaffiug van den zomertijd met groote meerderheid heeft afgewezen, wil de voor- steller door dit wetsvoorstel trachten tot een vergelijk te komen. Op biz. 31 van het rapport der tijd- commissie leest men, dat in April de ochtenden nog zeer kil zijn en dat de avonden toch nog niet lang genoeg zijn om ze voor bezigheden en genoegen in de buitenlucht te kunnen bezigen, wat zeer zeker juist beoordeeld is. Echter is de voorsteller van meening, dat die tijd nog wat kort genomen is en z. i. mag men veilig aannemen, dat de genoemde bezwaren gelden tot aan het einde van Mei. Dit gaf den heer Braat aanleiding om in het belang van hen, die des morgens vroeg moeten opstaan om te gaan melken of in het veld moeten ziju om de in dieu tijd nog teere planten van onkruid te ontdoen, voor te stellen om den zomertijd niet voor 1 Juni te laten aanvangen, en, met het oog op het des morgens langer donker blijven, niet langer te laten voortduren dan tot het einde van Augustus. Vele menschen vullen door deze regeling gedeeltelijk van den zwaren druk van den zomertijd ontheven worden- De heer Braat acht het niet noodig, alle bedrijven, waarin die menschen werk- zaam zijn, op te noemen, aangezien die in den laatsten tijd bij de behandeling van den zomertijd in de Eerste en in de Tweede Kamer, evenals in het rapport der tijd- commissie, reeds vaak genoemd zjjn Aan de uitvoeriug van het geadviseerde in het rapport van de meerderheid der tijdcommissie om de klok 40 minuten vooruit te zetten, zijn naar de meening van den voorsteller bezwaren verbonden, omdat dit de verwarring, vooral ten platte- lande, waar toch de zonnetijd gehandhaafd moet blijven, nog grooter zal maken dan door een uur vervroeging. Het uitrekenen van den tijd zal voor velen een groote moeilijkheid blijken te zijn, zoo wel wat betreft den stadstijd als den plattelandstjjd. Tot het in den winter 20 minuten achter den Amsterdamschen tijd zetten van de klok, zooals de tijdcommissie zich dat voorstelt, doet de heer Braat geen voorstel, aangezien noch in woord noch in geschrift is geblekeD, dat in Nederland eenige be- hoefte daaraan bestaat. Gezien het voorstel van de tijdcommissie om in den zomer de klok 40 minuten voor en in den winter 20 minuten nil Amster damschen tijd te zetten, zou in deze het beste compromis ziju den Amsterdamschen tijd steeds te handbaven, doch daar de Eerste Kamer meer overhelt naar een Midden-Europeeschen tijd. zij het ook voor een bepaald tijdvak van ieder jaar, is door den voorsteller dit wetsvoorstel ingediend, in de hoop, dat de Nederlandsche regeering wel rekening zal willen houden met de wenschen en belangen van dat gedeelte der bevolking, dat door den zomertijd slechts onaangenaamheden ondervindt. T0ERA8S1NG VAN DE DR-lNKWET. Art. 43 der Drankwet verbiedt o a. het toelaten van dronkeu personen in vergun- ningsinrichtingen. Op grond van enkele gegevens meent het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereenig ng tot afschaffing van alcoholhoudende drunken, dat aan de handhavitg van dit artikel slecht de hand wordt gehouden, en daarom heeft het zich met een adres tot den Minister van Arbeid gewend, waarin wordt verzocht, hie-in ver betering te brengen Het schrijft in dat adres, dat van de 25,618 personen, die in 1922 wegens openbare dronkenschap wer den veroordeeld, ongetwijfeid velen zich dronken in vergunr,in.sinric'ntingen hebben bevonden, en dat desondanks het aantal veroordeelinoen ingevolge art. 43 van de Drankwet slechts enkele ti^-ntallen bedroeg Het maakt verder melding van eenige cij fers, verstrekt door c mmissaris en van politie. betrefifende de in 1924 opgemaakte processenverbaal weg ns opeuibare dronken schap en wegens overtreaing van art. 43 der Drankwet. In Amsterdam werden in dat jaar 2483 processen-verbaal wegens openbare dronkenschap opgemaakten slechts 1 proces-verbaal wegens overtreding van art. 43 der Drankwet. DE ZIEKTEWET. In een schrijven aan het Bestuur van het R. K. Werkliedenverbond, opgenomen in de Volkskrant", bevestigt thans de R K. Kamerfractie »dat er geen het minste uit- zicht is op deze totstandkoming (van de wettelijke regeling der Ziekteverzekering) voor het einde der loopende regeerings- periode". DE PLATTELANDERSBOND. Woensdag heeft onder leiding van den heer Braat de Plattelandersbond te Utrecht vergaderd. Na een kleine wijziging in het programma en in de statuten werd de definitieve candidatenlijst opgemaakt, die in de 18 kieskringen gelijkluidend zal worden ingediend. EEN SCHOON VOORBEELD. De onlangs te 's Gravenliage overleden oud-president van de opgeheven rechtbank te Zierikzee mr. J. P. Cau, heeft aan zijn geboorteplaats gelegateerd, vrij van alle rechten en kosten, een som van 10,000 voor het herstel der Noorahavenpoort of van andere openbare gebouwen van oud heidkundige waarde. Het bedrag is gele gateerd onder den last van vruchtgebruik ten behoeve van zijn echtgenoote. Hbl DE MOGEN DHEDEN EN DE OVEREENKOMST MET BELG1E. Naar de „Times" meldt, wordt tusschen Londen en Parijs thans overleg gepleegd over enkele vraagstukken in verband met de Nederlandscb-Belgische overeenkomst, die de vroegere garantie der Belgische onzijdigheid aangaan. Formeel bestaan de tractaten van 1839 nog die Belgie's onzijdigheid aar'. orgden, maar Duitschla- d, dat (als *rechtsopvolger van Pruis n) een der garanten was. heeft door de onderteekening van het Verdrag van Versailles de verplichting aauvaard alle regelingeu goed te keuren, die de mogend- heden in overleg met ons land en Belgie zouden treffen, ter vervanging der verdragen van 1839. Practisch hebben Engeland en Frankrijk (de andere garanten zijn althans feitelijk buiten spel) Belgie beschouwd als bevrijd van verplichtingen, die uit de gewaa>'borgde onzijdigheid voertvloeien. Dat blijkt, wat Fraukrpk betreft. het best uit hetfeit.dat dit land een militaire overeenkomst met Belgie sloot., terwijl Cecil Harmsworth, als vice minister van Buitenl Zaken, op 3 April 1922 in het Britsche Lagerhuis uitdrukkelijk coi stateerde, dat, voorzoover Engeland be treft, de Belgische gewaarborgde onzijdig heid niet meer bestond. Nu moet formeel aan deze opvatting het zegel worden gehecht, om de sluiting der Belgisch-Nelerlandsche overeenkomst moge- lijk te maken. De over deze garantie gewisselde nota's doen zien, dat de Britsche en Fransche regeeringen de zaak in een zoo gunstig mogelijk licht beschouwen en zij overwegen thans de stappen d'"e moeten gedaan worden, om definitief de verdragen van 1839 te doen ophouden. De tekst der Nederlandsch Belgische over eenkomst is thans in Londen en Parijs medegedeeld en wordt door kenuers van het icternationaal recht, die de regeeringen moeten adviseeren, bestudeerd. 0NGEVALLEN- EN INVALID1TEITSWET. Uit Eindhoven meldt men aan de N. R. Crt Een firma alhier heeft er het volgende op gevonden om aan het bijhouden van loonlijsten voor de Ongevallenwet en het zegeitjes plakken voor de Invaliditeitswet te ontkomen Zij heeft haar thuiswerkende arbeiders ontslagen, die daarmede schriftelijk genoegen namen en verklaarden, geen loon meer te vorderen te hebben. Daarna werden deze werklieden als zelfstandige patroons in het handelsiegister ingeschreven, waarna zij een leveringscontract met de firma aan- gingen. Opdat deze rpatroons" eventueel geen schade zouden lijden heeft de bedoelde firma hen tegen de gevolgen van ziekte. ongevallen enz. bij een particuliere instel- ling verzekerd. HULDIGING VAN DE OOSTINJE- VL1EGERS. De vliegers zullen op Zaterdag 2 Mei om 10 uur 35 min 's morgens aan het station D. P aankomen en daar worden ontvangen door het bestuur van de Rotter damsche Luchtvaartclub, waarbij het politie muziekkorps Herirandad zich zai doen hooren. Om 10,55 begint een rijtoer door de stad Behoudens goedkeuring van jien hoofdeommissaris van politie, zal de volgende weg worden afgelegd: Stationsplein, Kruis- straat, Diergaardelaan, Coolsingel, Kruis- kade, West-Kruiskade, le Middellandstraat, 2e Middellandstraat, Heemraadssingel (Oost- zijde), Mathenesserlaan, 's Gravendijkwal, West-Kruiskade, Westersingel. Eendrachts- weg, Kortenaerstraat, Schiedamschesingel, Coolsingel, Stadhuis. Op het stadhuis zullen de vliegers om- streeks 12 uur officieel door het gemeecte- bestuur worden ontvangen. BEMOE1L1JKTE RECLAME. Het wordt de postadministratie, die ook het mid-del der reclame dienstbaar wil ma ken voor versterking d-er inko-msten, niet ge- makkelijk gemaakt. De geschiedenis van de Blueband-reclame op de poststempels li-gt nig versch in het geheugen. Zooals men kan waarnemen, dragen de postkarretjes tegen- woordig een reclame voor een zeeppoeder. Naar thans wordt gemeld, heeft de directie der spoorwegen besloten, om die reclame op de postwagentjes op de perrons niet meer toe te laten, daar dit in strijd word geacht met de -belangen der maafschappij, in ver band met de perron-reclame. 1MMER VOORWAARTS. De Gids te Rotterdam schreef: Zaterdag 28 Maart, opende de firma A. KreymiDorg Co. in de Zwart Janstraat 62, een nieuwe zaak in Heeren- en Kinderklee- ding -benevens Heerenmodeartikelen. Wij weten in deze evenwel niet wien wij meer moeten gelukwenschen, de firma A. Kreymborg, welke wederont een nieuwe zaak aan zijn lange lijst van f-ilialen wist toe te voegen, of de Zwart Janstraat en daarmede indirect het geheele Noorden, met de aan- winst van een dergelijke zaak. Gevoegelijk zouden wij het hierbij kunnen laten, vermits de firma door en door bekend is. Wat even wel de jongeren niet kunnen weten, en alleen de ouderen zich nog zul-len herinneren is, dat de oprichter der zaak, de heer A. Kreymborg, ,,de man" was'd-ie de stoot heeft gegeven, de confectie in die banen te leiden, om te komen op het hooge peil wapr- op zij rhans staat. Toen dan ook de heer A. Kreymborg voor nu circa 20 jaar zijn eerste zaak in Amsterdam opende was dit een evenement, het we Ik een geheele omkeer in de confectie te weeg braclit. De confectie in die dagen toch werd beschouwd als een minderwaarditg kleedingstuk, d-aarbij alieen tc dragen door normaal gebouwde personen Door zijn bekendheid in het buitenland wist genoemde heer - zic-h een staf van de be- kwaamste vakntannen te omringen, weikc in gemeenschappelijke studie de zoo hoog geroemde Coup Systeme American ontwier- pen en in praktijk braohten. Dit toch maak- te mogelijk, dat er voor elk ti-guur een goed passende kl-eeding in voorraa-d was, en hier- inede nog niet tevreden, zoo was het weder- om de heer Kreymborg die besefte, dat evenmin als een huis zonder goedc funda- menten duurzaam kan zijn, ook een kleeding stuk zander goede binnenwerking, niet aan. hoog gestelde eischen kan beantwoorden. Stond de firma A. Kreymborg Co. dlis voor twintiig jaar reeds aan de spits van het Heeren Kleeding bedrijf, d-ie plaats heeft zij onafgebroken weten te handbaven. Or- ganisator in merg en been, maakte hij van het spreekwoord .groote omzet, kleine winst" zijn lijfspreuk, en om aan zijn stel- regel getrouw te blijven, uitsluitend sofiede goederen tegen de laagst -mogelijke prijzen. deed hem zijn kracht zoeken in combinatie, hetwelk wederom tot gevolg had een geza- melijke inkoopscorporatie. Tot welk een succes dit geleid heeft kan men opmake'n, als men weet, dat thans 85 eigen en aan- gesloten winkels hiervan deel uit maken. in theorie hebben latere firma's dit wel eens trachten na te volgen, de practijk heeft evenwel anders geleerd, zoo,dat de aandacht van het publiek dan ook niet behoeft ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1