Prctdhiig Marie Blanke Hande Blank Gelaat HoogwatergetijteTerNeuzen. PUROL 1NGEZ0NDEN MEDEDEEL1NGEN. A.J.P'5 »'irlAN DELTJES-PUDDING Qarsprong en geschiedenis van Ter Nduzen en Oingsving. 3) (Vervolg.) Vermeld worde, dat in Augustus 1852 de fiofstede, gelegen in den Noondpolder bij Neuzen, toen bewoond door de Wed. de Feijter, bezoeht werd door Koningin Victoria van Engelanid en prins Albert, die door storm weer op de reede opgehouden, een uit- stapje in het land deden. Als een herinne- ring, dat de vorstin een zilveren vergulden vaas aar, de familie toekomen, welk sieraad op de in 1870 te Mi'ddefllburg gehouden tentoonstefling te zien was en die door erf- recht thans in ih-et bezit is van den heer Joh. d^ Feijter, burgemeester van Zaamslag. Voorts vinden wij in de annalen opgetee- kend het teit, dat op 18 Mei 1869 nabij Neuzen een 17 Meter lange walvisch werd gevangen, waarvan het geraamte aan het museum te Gent verkodht werd. Het wapen van Neuzen is dat van Zee- land, hebben echter de leeuw een sleutel in den redhterklauw. De leeuw met den sleutel zal wel wijzen op het gewicht dezer versterkte stad, wel eens ,,de poort van Vlaanderen" genoemd. Ds. J. Scharp geeft in zijn werk ,,Gesdhiederris en costumen van Axel" als zijn meening te kennen, dat de sleutel aan het wapen van Axel is ontleend (het wapen van Axel vertoont o.a. in goud vijf staande sleutets van aeuur). Mogen ihieronder thans nog eenige histo- rische bijzonderheden betreffende de nabij Neuzen gelegen polders een plaats vinden; De ,,Nieuw Neuzenpolder", het meeren- deel der gronden bevattend van het oude Vreemidij.ke, werd op octrooi van koning Willem 1 door de compagnie Blemont in 1816 bedijikt, en in 1817 aan Neuzen toege- kend, wier regeering vo6r de bedijking het eigendomsreoht der sohorren had gerecla- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Ik zei liet je ai, met een beetje bru'rie Erdal doejewonderen. ■mH INGEZONDEN IEBEDEE LJ1 N G EfN. meend. Over een opwas in de S-ehelde, op genomen in de bedijking van dien polder, ontstond met het Domein gesohil, dat in 1845 bij sdhikking werd besleoht en waarbij de stad de ihelft der koopsom ad 170 per H.A. of ruim 73.000 bedragende, moest afstaan. Onder de oudste polders in deze omstre- ken behoort de ,,Triniteitspolder" ook wel de Zeven Triniteiten genoemd en vroeger naar het water de „Zoutvliet", de Groote en Kleine Zoutpolder geheeten. In het begin der 14e eeuw begonnen deze gronden aan te slikken, en in 1336 werden zij door Maria van Artois, vrouwe van Sluis, weduwe van Jan van Namen, Ibedijkt. 16 September van dat jaar verzocht zij den Utreohtsehen bis- sehop Jan van Driest vergunning om op die gronden een kerk en een gastihuis te mogen bouwen, welke stichtinig door haar zoon in 1339 met landerijen werd begiftigd, terwijl op 10 Mei 1340 de door de gravin voorge- stelde pastoor bevestigd werd. In 1559 ge- raakte dat alles onder water en vendiween spoorloos, beihalve, dat de naam in dien der in de 17e eeuw herdijkte polders en in de buurt Trin.iteit nog voortleeft; een buiten- plaats, mede zoo genoemd, werd in een boerenhofstede veranderd. Aan den ouden Triniteitspolder grensde ten Westen de „Groote Zuidpolder", waar- door de „Zo<utevaart" liep. De „Zevenaar":polder ontstond toen de Staten-Generaa! 21 Maart 1595 aan de re geering van Axel en Neuzen vergunning gaf tot bedijking van sohorren aan de Zuid- westzijde van Neuzen tegen de Triniteit-, Willemskerke- en Lovenpolders. De bedij king scthijnt grootendeels in 1598 te hebben plaats gehad. De „Nieuw-Zevenaaripoilder", ook wel j Noord-Westenrijkpolder genoemd, schijnt 1631 te zijn bedijkt, toen door de Staten van Zeeland vergunning werd gegeven tot bedijking van, een .sehorretje, gelegen voor de Z ev e n a a r-G oesehe sluis- en Westenrijkpol- ders. Hij liep later in en werd op octrooi van 8 April 1699 iherdijkt. Op 22 Maart 1791 en 15 Januari 1808 liep de polder opnieuw in. De bedijking van den voorliggenden Pierssenspolder, heeft het gevaar hier veel verminderd. Nu wij den datum 15 Janukri 1808 noe- men, is het- de pLalats, hier een en ander mede te deelen over den versohrikkelijken watervloed, die op genoemden datum geheel Zeeland en in het bijizonder Zeeuwsch- Vlaanderen teisterde. In de drie distrieten, behoorend tot het departeiment de Scihelde, te weten dat, van Hutet, Isa'belle en. van Caidizand, werden (zoo vetfhaallt ds. S. van Hoek in zijn werk ,,Besohrijving van den Watervloed tnsschen den 14 en 15 van Louwmaaud 1808)" zoo door werkelijike doorbraken en het bezwijken der sluizen als door overstroomingen, niet minder dan 57 polders, geheel of gedeelte- lij.k, onder water gezet, verdronken er 21 menschen, 7 paiarden, 160 stuks hoornvee en 267 schapen en varkens en werd de overige schade en de kosten tot herstel der dijiken en sluizen op bijna 6 (zes) miWioen gulden begroot. Om den omvang der ramp welke Zeeland tro-f, verder te illustreeren, diene, dat alleen in Vlissingen op genoemden dag 31 personen verdronken! Keeren wij terug tot onze polders: De „Cats-ipolder" werd omstreeks 1612 bedijkt en heet naar den bekenden Jacob Cats, die beihalve met d'ichten en de politick, zidh onledig hie Id met het bevorderen van bedijkingen. Het octrooi van 11 April 1612 tot bed'ijiking van versoheidene landen onder Groede stond o.a. ten name van, Mr. Jacob Cats, destijds advocaat te Middelburg; In 'het Cats-museum-vindt men voorts het con- SCHEEPVAARTBEWEGING. 4 April. Eng. s.s. Mersey, 2934 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Duitsch s.s. Elbing 8, 2500 M3., hout, van Danzig voor Gent. Eng. s.s. E. Rose, 751 M3., lediig, van Yarmoutn voor Gent. Zweedsch s.s. A. K. Fernstnam, 2457 M3., hout, van Norkoipping voor Gent. Enig. s.s. Crackshot, 6734 M3., kolen, van New-Castle voor Gent. Belg. s.s. Marcel, 3105 M3., kolen, van Leith voor Gent. Duitsoh s.s. Heidelberg, 3313 M3., fos- faat, van Gent naar Stettin. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Eng. s.s. Orenie,1361 M3., fosfaat, van Gent naar Exmouth. Zweedsch s.s. Figge, 2006 M3., ledig, vac Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Darlington, 3044 M3., stukgoed. van Gent naar Hull. Fransah Chateau Lafitte, 7166 M3., ge- mengd, van Gent naar Boulogne. Eng. s.s. The Earl, 1819 M3., ledig, van Gent naar Nieuwipocrt. tract van 1 September 1612 tusschen d'e Abdij van St. Pieter te Gent en Cornelis en Jacob Cats over het bedij'ken van 800 ge- ineten lands in het kwartier van Oostburg, IJzendijke en Groede. Ooik de gronden van den Grooten Henricuspolder, ook wel de Mostend'poilder genoemd, werden door Jacob Cats, als de Oosfburgpolder in 1615 inge- dijkt. Naar wij boven zagen, vertoefde Cats meermalen te Neuzen bij zijn vriend Hondius op de „Moffenschans". Van 1617 dateeren de Zuidlandpolder in de buurt Driewegen; van 1638 d'e Anna- polder. De „FloO'Swij,kpolder" werd in 1645 drooggemaakt. Deze polder brak 15 Janu ari 1808 op elf plaatsen door; er verdron ken 3 varkens en de aangerichte schade werd volgens een authentiek, dooir ds. van Hoek vermeld, stuk gesdhat te bedragen: aan bedorven koren 600, aan woningen, schuren enz. 2200 en aa.n dijkwerken 5000 liivres (ponden). De „Ser Lippenstpolder" wordt genoemd in het octrooi van 1653; hij liep meermalen in, o.a. in 1682. Omstreeks 1600 koaht de oud-burigemeester van Neuzen Jan Serlip- penis, wiens gesladht in 1532 uit Oudenaar- den te Axel was komen wonen, van de re geering dier stad ,,een schorreken, strek- kende van de poo.rt van Triniteit op de Westizijde der vaart tot aan nieuwe inlage". De Ser Lippenspolder brak 15 Januari 1808 op zes plaatsen door, waardoor hij geheel onderliep en de ingezetenen belangrijke schad'e leden. De Louise-polder" ontstond in 1845 door de waterleiding welke, volgens tractaat met Belgie voor de suatie moest worden aan- ge'.egd. De stroolhutteri der artbeiders deden t' en in dien polder een gehuclht ontstaan, dnt d^n naam van Stroodorp draagt. De van Rmoorterepolder," gedeeltelijk Duitsch s.s. Willhelmine, 1026 M3., fos faat, van Gent naar Hamburg. Duitsch s.s. Carta, 1143 M3., fosfaat, van Gent naar Hamburg. Duitsch s.s. Desia, 1400 M3., ledig, van Gent naar Amsterdam. 5 April. Belg. s.s. Unpetih, 3183 M3., ledig, van Rouaan voor Gent. Zweedisoh s.s. Gunlhild, 1903 M3., ledig, van Littleihamptan voor Gent. Fransch s.s. Capt. Winekler, 5710 M3„ pyriet, van La Pallice vao'r Gent. Eng. s.s. Haliton, 1301 M3., ledig, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Leonid Krassin, 5206 M3„ vlas, van Lehninigrad voor Gent. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Teeswood, 2446 M3., ledig, van Caen voor Gent. Eng. s.s. Blue Galleon, 2015 M3., ledig, van Londen voor Gent. Eng. s.s. Don, 2936 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Hareida, 3645 M3., stukgoed, van Glasgow voor Gent. Eng. s.s. Hamsterley, 6111 M3„ ledig, van Gent naar Tyne. Eng. s.s. E. Rose, 751 M3., fosfaat, van Gent naar Wisbeck. Eng. s.s. Sheaf Brook, 6167 M3„ ledig van Gent naar New-Castle. Fransch s.s. Divatte, 6411 M3., kolen, van Gent naar Bordeaux. 6 April. Eng. s.s. Stelling, 6046 M3., kolen,, van New-Castle voor Gent. Eng. s.s. Largo, 6250 M3., cokes, van New-Castle voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Joffre, 736 M3., tedig, van New- Castle voor Gent. Eng. s.s. Dotterel; 4925 M3., stukgoed, van New-Castle voor Gent. Spaanscih s.s. Tiglis, 8089 M3., olie, van Beaumont voor Gent. Eng. s.s. Venturer, 595 M3., pitohkolen. van Londen voor Gent. Eng. s.s. Bortihwiick, 3182 M3., stukg»ed, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Mersey, 2934 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Joffre, 736 M3., ledig, van Gent naar Gravensend. Fin. z.s. Lawihill, 7696 M3., ledig, van Gent naar Gravensend. Eng. s.s. Leonid Krassin, 5206 M3„ ledig. van Gent naar New-Castle. n a G V, N Voorm. Nam Zaterdag 11 April 3.01 3.20 Zoudios 12 n 3.38 3.5 6 Maandrtg 13 4.16 4.36 Diusdag 14 5 5.23 Woen^dag 15 5.50 6.21 Dotiderdag 16 6.56 7.36 Vrfldag 17 8.21 9.07 onder Sas van Gent en Westdorpe, werd in 1851 bedijkt. De „Seidlitzpolder" werd in 1856 gewan- nen, en igenoemd naar den zeer vermogenden notaris Willem Seidlitz te Hulst (aldaai overleden 1869). De „Pierssenspolder" dateert van 1864 en heet naar den heer Pihiiippus Petrus Thomas Pierssens, burgemeester van Hulst, overleden 1873. De ,,Visartpolder", in 1869 bedijkt, draagt zijn naam naar d6n eigenaar de Visart, stammend uit een Brugsche familie. De ,Coegorspolder" werd als 't Coegors en de Peereboom, ingedijkt op octrooi der Staten-Generaal van 1 November 1631 aan Samuel Duin te Middelburg. In Mei 1685 werden deze gronden, met vergunning der Staten-Generaal, die Coegors en Eglantiers- po'lder geheeten en later als Coegors, Nieuw-Zevenaar en Nieuw-Eglantierspolder bekend. In dezen polder liggen de geihuch- ten Scliapenbout en Zouteapui, alsmede de Axelsche Sassing en Sluiskil, welke laatste plaats tijdens de Belgische omwenteling van veel gewicht geadht, versterkt en bezet werd, welke veldwerken na 1839 wader ge- slectht zijn. De „Smitsschorpolder" ontstond in 1827 bij Ihet graven van het kanaal van Gent en de afsluiting van ihet Axelsche en Sassehe gat. Gelijik men uit het 'bovenstaande ziet, zijn vooral in de 17e eeuw belangrijke bedijkin gen gedaan. Wanneer men oude kaarten bekijkt, geeft Zeeuwsoh-Viaanderen eerder den indruk van een zee, waarin hier en daar eilanden drijven, dan van een land, do»r- sned'en door wateren. En het is in den tegen woordigen tijd moeilijk zidh in te denken, dat zoowel Neuzen als Axel op afzonderlijke eilanden lagen. (Wordt vervolgd.) gW, a- <j>cpa WcU&usAji mxe J Jn. demA ?i p<x.$j# A. .J.P C -naizcLcC*- --uidinc 't ec&te m&L& i an. A.J. P tocrrjpicwAetyJl utexA. ^UQDiKOFA3n,e;n A.J.Polak-Gqon/hgeh Af AT G HE IS AD I iV ESAU S oor Burigemeester en Wethouders is net alleen de zaak, dat zij meenen, dat de gemeen- te Zaamslag als zoodanig er geen belang bij heeft. Het voofstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. n. Een verzoek van C. van Fraeijenhove en 15 anderen luidende aLs volgt: Geven met verschuldigden eenbied te ken- nen ondergeteekenden woonachtig in deze ge- meente buurtsehap „Dorp"; dat in verband met him bedrijf het vuile water wordt afgevoerd naar een sioot achter aurune tuinen gelegen; dat die slcot tot spijt van de bewoners ge- deeltelijk is gedempt; dat wat nog v oor sioot dient in gewone om- standigheden in den regel vol staat; dat in regentijden de aangrenzende tuinen benevens de weide van den heer P. de Vos ge- deeitelijk blank staan; dat er voor het vuile water geen andere uit- weg is d'an naar bovengenoemde sioot; dat deze toestand voomamelijk in regen- tijden een onhoudbare is; reden, waarom zij de vrijheid nemen zioh tot Uw edelachtbaren te wend en, met beleefd ver zoek Uw aandacht eens te willen wijden aan deze zaak, om indien eenigszins mogelijk in dezen slechten toestand verbetering te brengen. Burgemeester en Wethouders van oordeel, dat die sioot immer diende tot afwatering van erven, eene is, gelegen op particuliere ter- reinen en successievelijk door belanghebbenden zelf is gedempt, althans niet behoorlijk onder- houden, zijn van oordeel, dat het niet aangaat deze op kosten van de gemeente in orde te doen maken en stellen den raad mitsdien voot dit adres aan te nemen voor kennisgeving. De VOORZITTER merkt nader op, dat het hier particulier terrein betreft en dat Burge meester en Wethouders meenen, dat het ge- meenteibestuur er daarom niet aan beginnen kan, daar een werk tot verbetering uit te voe- ren. Bovendien zou men, als men daar een sioot ging delven, nog niet weten waar men het water lteen zou moeten laten vloeien, ora- dat het daar zoo laag ligt, en zou de sioot al- zoo jaar in jaar uit vol water staan. Er is daar in vroegene tijden een sioot geweest, maar de menschen hebben die zelf gevuld. Er zou nog een middel zijn, dat Burgemeester en Wethou ders hen sommeerden die sioot weer open te maken. Maar als ze daar een sioot willen, kun- nen ze die toch ook zelf weer delven. De heer C. H. H. WISSE wijst er op, dat bij esn vorige behandeling, die zaak ook van wege Burgemeester en en Wethouders op deze wijze is besproken, doch vraagt, of het dan zoo maar blijven moet en of het voor de be woners van dat deel der kom geen zeer treurige toestand is. Ze kunnen met hun water geen weg en dat stroomt daar achter overal heen, zoodat het er een smerige boel is. Er zijn er toch onder de belanghebbenden, die wat voor verbetering zouden willen bijdragen. Spreker heeft den toestand zelf eens opgenomen en meent, dat die zoo niet blijven kan. Hij be- grij.pt niet, dat daarop niet reeds lang van wege de Gezondheidseommissie is gewezen. Het is er nu een modderpoel en hij meent, dat het door het aambrengen eener rioleering, waarop de menschen dan konden aansluiten, we! zou te vinden z y nAls de menschen aan het gemJeentebestuur vragen: waar moeten we met ons water blijven, meent hij, dat van wege het gemeentebestuur een oplossing aan de hand zal moeten worden gedaan. Als het dan niet met groote kosten geschieden kan, zou nrj toch gaarne zien, dat er op eenvoudige wijze, met kleine kosten iets aan gedaan werd. De VOORZITTER vraagt of de heer C. H. H. Wisse dan ook niet overtuigd is, dat, nu de bewoners aldaar zelf den tegen woordigen toestand geschapen hebben, het toch niet aan gaat, om nu van de gemeente te vorderen, dat deze het in orde brengen zal. De heer C. H. H. WISSE merkt op, dat de tegenwoordige bewoners aan dien toestanu toch geen schuld hebben, dat zijn misschien hun ouders geweest, en wat deze gedaan heb ben kunnen de menschen die er nu wonen toch niet helpen. Hij stelt nog de vraag, of nog niet uitge- maakt is, van wie de grond achter de huizen is, of die strook behoort aan de gemeente of aan den eigenaar der aanpalende hofstede. Er zijn bewoners die aan hem voor uitweg betalen, maar een der bewoners doet het niet en maakt voortdurend van den weg gebruik, bewerende, dat het openbaar terrein is en men doet hem toch ook niets. Dat zou toch eens uitgemaakt moeten worden en dan getracht de mtnschen te helpen, zooals ook op andere piaatsen gebeurd is. iae Voohzuruk is van oordeel, dat het hfest is uit te maken aan wie de grond toebe- hoort. Het kadaster zal dienaangaanide wel in- Lcntingen verstrelcken. Dan is men er echter nog niet, en moet gaan procedeeren, waaraan echter wellicht meer kosten verbonden zijn, dan de grond waard is, waarom men het dan maar liever nalaat om te trachten zijn eigen- domsrecht te handhaven. De heer C. H. h.. WISSE zoii dan toch de bewoners tegemoet willen komen, de meerder- heid onder de 15 onderteekenaars wil er ook wel wat in betalen. De heer C. A. WISSE vraagt, of het niet mogelijk zou zijn het water achterom de schuur van Willemsen naar de Veerstraat te krijgen. Hij wijst er op, dat de hofstede waar aan de grond grenst, heeft behoort aan de am- bachtsheeren van Zaamslag en gekocht is met alle vrijheden en onvrijheden. Hij gelooft niet, dat de tegenwoordige eigenaar heel veel rech- ten op die strook grond bezit. De heer C. H. H. WISSE zou het willen ma ken zooals bij de woningen aan de Brouwerij is geschied, miet een open goot en een hek. De heer C. A. WISSE is van oordeel, dat er een rioleerfng behoort gemaakt te worden, doch een andere vraag is, of de gemeente die moet betalen. De heer C. H. H. WISSE merkt op, dat het ook met een open goot kan. De VOORZITTER wijst er op, dat het aan de Brouwerij gemakkelijker ging, daar kon men een goot maken in rechte lijn, maar hier moet men er rekening mee houden, dat de be woners er uitweg over nemen en er met wa- gens en voertuigen moeiten kunnen rijden, de kosten van zoo'n goot zouden anders zoo groot niet zijn. Men kan het water evenwel niet loo- zen. Anders waren Burgemeester en Wethou ders misschien wel over hun bezwaar heen ge- stapt. De heer VAN PETEGEM merkt op, dat het voor de bewoners toch ook zoo geen moeite zou zijn om een greppel te graven. Als er een goot zou gelegd worden, zou die al gauw stuk getrapt warden. De heer C. H. H. WISSE zou er daarom een heining bij willen zetten. De heer VAN PETEGEM noemt dat wat an ders, en spreekt het vermoeden uit, dat de heer De Moor er steeds de grondlasten voor betaald zal hebben en door verjaring dus wel al lang eigenaar van den grond zal geworden zijn. Het is met zulke zaken lastig. De menschen te Reuzenhoek en de Brouwerij zijn geholpen en dat is dan zoo wat geschied als werkverschaf- fing, hetgeen op zichzelf niet af te keuren is, maar dan zet men toch zijn voeten op een ter rein waar men men niet gemakkelijk meer af- komt, men zit er aan vast, omdat anderen zich dan op die voonbeelden kunnen beroepen. Hij gelooft niet, dat de raad zich hiervoor moet spannen. De VOORZITTER noemt het geval van Reu zenhoek geheel anders. Daar is de sioot bij wijze van werkverschaffing van wege de ge meente uitgegraven en het water loopt daar goed weg. Het gemeentebestuur houdt er nu echter de bewoners aan, dat ze de sioot moeten onderhouden en schoonmaken. Hier zou het water niet weg kunnen naar den kant van den heer De Moor. De heer VAN PETEGEM is het er over eens, dat het naar den Veerweg niet weg kan, en misschien naar de begraafplaats ook niet. De heer C. H. H. WISSE meent, dat het den anderen kant uit zou moeten geleid worden. De gemeente moet volgens hem toch voor een fatsoenlijke gelegenheid voor afwatering zorgen. De heer VAN PETEGEM vreest, dat er dan geen eind aan komt. De landbouwers kunnen dan ook wel komen met een verzoek om ver betering hunner afwatering. De gemeente moet een zuiver standpunt innemen. Het be treft hier particulier terrein. De VOORZITTER wijst er op, dat, indien het met een goot kan gemaakt worden, het de bewoners toch ook zelf konden doen, daar de kosten dan maar vier of vijf gulden per persoon zou kosten. Ze zijn toch eigenlijk verplicht om de waterloozing in goeden staat te onderhouden. De heer C. H. H. WISSE blijft van meening, dat het zoo niet kan blijven. Als men van meening is, dat het geen zaak is voor de ge meente, goed, daar kan hij zich bij neerleggen, doch als het de taak is van adressanten zelf, verplicht er hen dan toe. De heer VAN PETEGEM meent, dat het zou moeten gevonden worden onder de aan palende eigenaars. Met algemeene stemmen wordt besloten overeenkomstig het voorstel van Burgemees ter en Wethouders. o. Een schrijven van den Brigadier-Majoor der Rijksveldiwacht te Zaamslag, luidende als volgt Geeft met den meesten eeribied te kennen, ondergeteekende Dingenus Heijboer, rijksveld- wachter-brigadier-majoor te Zaamslag; dat hem met 1 Januari 1925 Zaamslag als standpiaats werd aangewezen en op dien datum de woning van zijn voorgamger aldaar heeft betrokken; dat hij van den heer Burgemeester alhier heeft vernomen, dat deze woning aan de ge meente Zaamslag toebehoort en daarvoor een huurprijs door den raad is bepaald op f 4 per week; dat hij echter vermeend, dat deze huurprijs te hoog is omreden de woning bestaat uit voor- kamer, keuken en een schuur (bergplaats) en zonder tuin en bovendien niet aan een hoofd- weg is gelegen; redenen, waarom hij den raad beleefd ver- zoekt de huurprijs te willen herzien en te wil len verlagen, ook med'e in verband met bet minder salaris dan zijn voorganger. Burgemeester en Wethouders overwegende, dat de woning wegsns aankoop en verbouwing f 4200 heeft gekost, terwijl aan onderhoud, verzekering enz. over de jaren 1921 tot en met 1924 gemiddeld werd uitgegeven per jaar f 130, en uit de opbrengst der huur de lasten in geen geval kunnen worden bestreden en voorts van oordeel, dat de huur van soortgelijke woningen alhier niet minder is, stellen voor dit adres aan te houden tot bij de behandeling der begroo- ting 1926, ten einde een en ander nader onder de oogen te zien. De heer C. H. H. WISSE *kan zich wel met het voorstel vereenigen, maar meent toch ook, dat, in vergelijking met andere woningen, de huishuur hoog is. Bij de woningbouwvereeni- ging betalen de menschen slechts f3,40 wo nen op mooien stand aan de Axelsche straat en hebben een mooien tuin bij hun woning. De woning heeft indertijd wel veel geld gekost, maar daarmede heeft deze huurder toch niets te maken. Hij zou wel voor verlaging ge- voelen. De heer VAN PETEGEM betoogt, dat het 't zuiverste standpunt was, als het rijk zell voor een woning voor haar ambtenaren zorg- de. Nu schuift men de kosten op den hals der gemeenten. De woning heeft f4200 gekost, hetgeen veel te veel is, als men dien prijs toetst aan dien van andere woningen. Het is voor de gemeente een voortdurende schadepost. De VOORZITTER herinnert, dat de ge- meenteraad toen heeft gemeend voor een rijksveldwachter een woning te moeten be- schikbaar stellen, daar deze anders elders zou gestationneerd zijn. De koopsom was f 3000. maar er is nog al een en ander voor het op- knappen aan besteed. Men kon destijds niet goedkooper terecht. Voor onderhoud wordt er ook nogal wat aan uitgegeven, want dat gaal altijd zoo, als men in een eigen woning woont, wordt er niet zooveel aan gedaan, doch als het een huurwoning betreft, moet er ieder oogen- blik wat aan gedaan worden. Deze rijksveldwachter verkeert ten opzichte Doos 90 - 60 - 30 ct. Bij Apoth.cn Drogisten pi i - "riTT' MiTif—inirminTir"-11 in- van zijn voorganger in minder gunstige om- standigtieden. Zijn tractement is lager en hij neeft ook kinders tot zijn last. Burgemeester en Wethouders achten wel termen voor ver laging aanwazig, maar hebben bezwaar tegen tusscherrtijd;sche wijziging der begrooting en stellen daarom vgor, het verzoek bij de vast- stelling der nieuwe begrooting onder de oogen te zien. De heer VAN PETEGEM voert hiertegen aan, dat, indien de rijksveldwaohter elders was geplaatst, ze daar toch ook voor een woning hadden moeten zorgen. De gemeenteraad heeft toen niet willen voorzien in de behoefte a-n een woning voor den gemeenteveldwach- ter, waarvoor naar zijn meening veel eerder rsden was geweest. De heer DEKKER acht de huur te hoog, en meent, dat de gemeente op het gebied van po- litie toch wel wat vooruitgegaan is. De heer KOOPMAN moet protesteeren tegen het voortzetten dezer bespreking. De gemeenteraad van Zaamslag heeft al een be- ruchtheid verkregen in het openbaar bespreken van de politie, ook onlangs nog over de nacht- wacht en hij meent, dat men daarmede op ver- keerd terrein is. Indien men daarover wil spreken, moet men dat in besloten vergadering doen. Hij heeft daarop gewacht om er iet» van te zeggen. Door deze manier van handelen schaadt men de politie. Er zijn daarbij zaken betrokken, waar de buitenwacht niets mee te maken heeft. De VOORZITTER is bereid, indien zulks ge- wenscht wordt, een besloten vergadering te houden, maar meent, dat er voor den raad toch geen bezwaar kan zijn, zonder dat met het voorstel van Burgemeester en Wethouders mee te gaan. De heer KOOPMAN zou ook nog wat willen zeggen. De heer DEKKER heeft geen bezwaar tegen besloten vergadering. De heer VAN HOEVE ziet niet in, waarom die gehouden zou moeten worden. Burgemees ter en Wethouders stellen voor,, de zaak aan te houden tot de volgende begrooting. Daarop kan toch wel in opembare vergadering besiist worden De heer KAIJSER is ook tegen besloten ver gadering; het gaat over de kwestie van hooge huishuur en niet over de kwaliteit van den per soon van den politieman of zijn dienst. Men heeft maar te zeggen ja of neen. De comman dant der rijksveldwacht is hier nu pas en vraagt al om vermindering, terwijl de ge- meenteveldwachter geregeld heeft moeten op- slaan. Hij neemt zich voor, hierover later zijn meening te zeggen. De heer KOOPMAN stelt voor, "dit punt verder in geheime zitting te bespreken; hij is bang, dat sommige personen zich thans niet durven uitspreken. De heer KAIJSER: Dat is lulkoek, het zijn toch ook maar menschen! De heer KOOPMAN: Als mijn voorstel niet wordt gesteund, leg ik er mij bij neer. De heer DEES ziet niet in, welke reden er zouden zijn, dat een der leden hierover zijn meening niet durft zeggen. Hij is tegen het houden eener besloten vergadering, omdat daardoor iemand die zijn meening openlijk wil uitspreken, daarin belemmerd wordt. De heer KOOPMAN weerspreekt dit; al wordt een zaak in besloten vergadering be sproken, dan moet deze toch voor het nemen van een besluit in openbare vergadering aan de orde worden gesteld, en kan ieder lid er nog van zeggen wat hij noodig acht. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders om de zaak aan te houden tot de begroo ting voor het volgend jaar wordt aangenomen met algemeene stemmen. (Wordt vervolgd.) INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. NIERKWALEN BIJ VROUWEN. Nierkwalen bij vrouwen treden vaak op na de gaboorte van een kind. Op zulke tijdstippen en ook bij vele andere liohamelijke stoornissen, waaraan vrouwen onderhevig zijn, hebben de nieren veel te verdragen. Vaak verzwakken deze overwerkte organen hierdoor, en dit ver- oorzaakt verschijnselen, die licht verward worden met vrouwelijke kwalen. Zenuwachtigheid, aanvallen van duizelighedd, hoofdpijn, urinestoornissen, blaaskwalen, pijn in den rug en de zijden, rheumatische aandoe- ningen en waterzuchtige zwellingen kujanen alle ontstaan, als de nieren het bloed niet be hoorlijk zuiveren. Grijp in bij het eerste teeken van nier- zwakte. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, zij versterken de nieren, kalmeeren de blaas er. dragen zorg voor de zuivering van uw bloed. Zoodoende Worden emstige kwa len als spit, ischias, rheumatiek, waterzucht, steen en nier_ en blaasontsteking overwonnen. Doch herinner u, dat het gemakkelijker deze kwalen te voorkomen dan te genezen. Iedere vrouw behoorde nu en dan een dosis Foster's Pillen te gabruiken. Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waardoor gij zeker zijt geen verlegen buitenlandsch goed te ontvangen. Prijs 1,75 per flacon. 31 II ii ii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 6