ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. (lit iiei hooge Noorden. No, 7746. Yrijdag 10 April 1925. 65e Ja&rgaug. janmiisTm ejIiAjd. A8QNNEMENTSPRIJS: Wegens het Paaschfeest zal a.s. Maandag GEEN nummer van dit blad verschijnen. BINNENL AW" B U 1 T E N t A fTp. Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f'6,60 per jaar Voor Ned. Indie en Amerika 2,70 per 3 maanden Voor 't overig buitenland f 3,35 per 3 maanden Abonnementen voor't buitenland alleen bij vooruitbetaling. xcvm. Er is in die voorliefde van het roman- lezende publiek in de paar laatste jaren een duidelijke kentering waarneembaar. Nog steeds is het meerendeel der lezers volstrekt niet gesteld' op „kunst," maar wel op uitspanning, sleChts het kleinste deel begeeri een boek te lezen om zijn mooie stijl. Het gr-os der lezers wil vooral niet te zware kost. Wei wil men het romantisohe. Er moet in het boek iets worden verhaald, dat den lezer in spanning houdt. Vandaar, dat vele oorsipronkelijke Nederland'sChe boeken wei- nig in trek zijn, omdat men er allang ge- noeg van heeft om een uitgerekte zooge- naamd zielkundige of psychologische be- schrijving van een weinig belangrijk per- s ion, die niets buitengewoons doet, te lezen. Men wil niet lezen over ieimand, die even doodgewoon is a Is de lezer zelf, maar men wit lezt-n- over personen, die iets bijzonders hebben en die leven in een geheel andere unri eving. Er moet iets onthuld worden van een and ere samenleving dan waarin wij da" 1s v rkeeren. Vele jaren lang be- stond hatuurlijk de vertn.alde romanvoorraad lit Du tsche, Eng 'sche en Fransche wer- ken Er z u een lange reeks namen van schri s te no uen ziin. wier boeken dertig jaar gi leden zeer druk gelezen werden. m nr die ternauwernood thans nog worden gevrapi'd. Maar in dat ti'dsverloop is er een neriode geweest, waarin het scheen atso'f de Russische riteratfhir, daarna alsof de Scamdinavische letterknnde het terreir zoti vermeesteren. En nu doet zich het geval voor, dat de b-elunes'Telhng. vi net Dmrsche en Fran sche boek zeer sterk achteruitgaande is. Bliikbaar heeft men in ons land genoeg ge- kregen van Fransche roimans. die in den regel een geva! van overspel behandelen en van Duitsche die gewoonlijk op officieren beluste freules ten tooneele voeren. De be- langsteliinig is bezig zich te venplaatsen naar het Amerikaansche boe.k. Dit is volkomen begrijneliik, omdat d- ni'tiwe wereld" inderdaad zulke geheel van onze Nederlandsche samenleving versehil- I •dp Tnantschnnoiien bevat. dat juist daSr stof te over i- om onze j-ezers te verolaat- sen, in een milieu, waarin andere waarden gelden dan in ons vlakke land. Amerika is allereerst het land voor het „avontuurliike" roek. Drie auteurs mogen op dat gebied genoem:iCurwood, Zane Grey Jack Lon don Toch is mijn •persoonlijke ervaring als directeur van een romanleesgezel'schap, dat dergeliike schriivers bet -k' sn het "inde van hun roem zijn. De paar .-rste boeken worden verslonden, maar al snoedig wil men wat anders. Naa-st dit drietal zou- den nog verschillende andere kunnen wor den a -no md van geliefde Amerikaansche -aut 'tirs wier boeken overwegend avontuur- tvk n Momenteel is dat o.a. het geval met Peter B. Kyne. Maar ik krijg den in- d'ri'k dat een ander soort Amerikaansche srhriifisters bijzonider in trek is, n.l. d'ie min of rneer sentimenteel den levensloop schil- dcren van een bijzonder kind (veelal een jorwr meisie). Uit de laatste jaren herinner ik mij er heel wat. die buitengewoon ppgang bribben gemaakt. Trouiwens in andere genres ziin er o k nog ve' schillende boeken f't zii uit de Vervenigde Staten, 't zij uit Canada) bijzonder gewild. Als ik zie, hoeveel Amerikaansche boeken in de laatste jaren in ons leesgezelsdiap •0 n - •••ne no-men en blijkens de bii verkoop betaaide prijzen goed bevallen ziin, dan ge- loof ik, dat Amerika thans de meeste be- langstelling geniet en dat daarop Fngelan.i volgt. Sdi-rijfsiters, die min of neer sentinmn- tecl den levensloop van een bii/onder kind of i ng ineisje verhalen, zi'n o.a. Jean Webster met haar beroemde Vadertie ar - been, Gene Stratton Porter die Het Meisje van den Limberiost, Een kind van haar vader, Sproetje, De oogster enz. schreef (waarin een belangrijke vol door bijzondere vlinders of zeldzame planten wordif ver- vuld), Eleanor Porter met Miss Billy, in drie deelen, Montgomery met Anna van Avonlea, in zes deelen, Hoyt Brninerd met Levens- durf. Van dit vijftal is misschien de Cana- deesche schrijfster Montgomery de meest beteekenend'e wat karakterschildering be- treft. ook wat aangaat haar fijne humor, want het zegt heel wat om in zes boeken het leven van een meisje, dat geen enkel buiten gewoon lotgeval heeft, te beschrijven van klein kind tot grootmneder. Webster's ove- rige boeken staan lang niet op dezelfde boogte als dat kostelii'ke verhaal in brieven van een meisje uit het vondelingenigesticiht. diat via de universiteit de vrouw wordt van een iong en "k regent van dat eesticht (Ihet lohn Grier F me). Daarentegen i^ Gene Porter van de viif ojjtegmv'eggelii.k de knapste of geleerdste. Zij beschikt over een enonme kennis van vlinders en planten, maar zij is van de vijf de meest sentimenteeie. Haar hoofdfiguren hebben iets zoetelijk- braafs. Dat deze levensbescihrijvingen zoo zeer in den smaak vallen, ligt zonder twijfel ten deele in het Amerikaansche milieu. De toe- standen, vooral wat het schoolleven aan gaat, zijn zoo geheel anders dan bij ons. :jar de hoofdreden zoek ik hierin: de hoofdipersonen hebben altijd zulke aantrek- kelijke en ombedorven karakters. Zij zijn steeds nobel van aard, oprecht met een dosis humor, die van geheel andere soort is. De Amerikaansche geestigiheid is "doorgaans fijn en besdhaafd (de Fransche is gewoonlijk duibbelzjnnig en de Duitsche grof.) Als in een Amerikaansche roman de ondeugcl ten tooneele wordt gevoerd, dan wordt deze volstrekt niet (zooals in zoo menig heden- daagsch vaderlansoh werk) goedgepraat, neen integendeel wordt de qndeugd steeds gevonnist als zoodanig en de zondaar ont- loopt zijn straf niet. Een voorbeeld is het kortgeleden versche- nen Balbbitt van Ldwis. Buitengewoon geestig besohrijft dit tegelijk zoowel het zakenleven als het huwelijksleven van een makelaar in huizen in een groote Ameri kaansche stad. 0,p middelbaren leeftijd ge- komen gevoelt hij zich geheel onbevredigd. Hij moet als makelaar geld verdienen, wat hem zij het ook met bedenkelijke handig- heidjes goed gelukt, niaaj hij heeft zijn roe- ping misgeiooipen. Hij had na voltooii'ng van zijn universitaire studie een politieke rol willen spelen, doch wanneer hij als jong man een vriendinnetje, waarop hij volstrekt niet verliefd is, dat hevig bedroefd is, troos- ten wil, en hij in zijn goedhartigheid, omdat zij >o huilt, een kus geeft, verklaart zij zich voor verloofd. Hij heeft geen durf genoeg om te zeggen, dat hij dat volstrekt niet heeft bedoeld, ziet geen kans om de verloving at te maken, trouwt en wordt in sChoonvaders zaak opgenomen. Ruim twintig jaar is hij nu gehuwd met zijn vrouw, op wie hij nooit verlietd was en heeft drie kinderen, voor wie hij hard moet werken. Maar hij is in zijn huiselijk leven volkomen onbevredigd. Voor- standers van p la a tse 1 i j'ke keuze" in ons land moeten dit boek eens lezen, dat speelt in het ,.,d'-oogge!egde" Amerika. Misschien gaan dan hun oogen open, als zij daarin lezen, hoe het daar nu toegaat en hoe men de whiskey niet uit glazen maar kopjes drinkt. Maar op het laatst van het boek, dan tuimelt onze Babbitt deerlijk. Hij heeft op zijn kantoor een verleidefijke dame va'n middelbaren leeftijd gekregen, die door zijn bemiddeliing een wonang wil huren. En ter- wijl zijn vrouw o>p reis is, wordt hij plotse- ling ingepalmd en gaat hij een tijdje aan de rol. Zijn avonturen wordan ternauwernood aangeduid een Franschman zou dat natuurlijk in geuren en kieuren uitvoerig hebben gesChilderd maar de auteur ont- houdt hem zijn straf niet. Hij teekent, hoe zijn vtienden hem links laten liggen, zijn zak.en achteruitgaan,-ja zijn kerkejijk leven er onder lijdt, maar ook hoe hij, wanneer hi; zijn vrouw ontrouw is geworden, daarin volkomen wordt teleurgesteld. Dat is totaal onbevredigend. Hij is er heelemaal van in de war. Al poogt hij zijn wangedrag voor zijn vrouw te ver.heimelijken, zij begrijpt heel goed, dat hij een afdwaling heeft ge maakt. Maar dan laat de auteur op een oogenblik, waarop Babbitt reeds berouw heeft, zijn vrouw blinde-darm-ontSiteking krijgen met spoed-operatie. Nu keert de berouwhebbende zondaar op den goeden weg terug, wordt weder een braaf echtge- noot, opnieuw kerksch en gelukkig in zijnj zaken. Dit laatste is eoht-Amerikaansch! Het kwaad is als kwaad voorgesteld, wordt gestraft, maar na het berouw komt ook de belooning. Dit is het eigenaardige in deze roman, die ongetwijfeld behoort onder de allerbeste karakterteekeningen uit de laatste jaren en die ons tagelijk zulk een ontstellend beeld schenkt eenerzijds van hoe buitengewoon onbeduidend de ontwikkeling der Ameri kaansche zakenlui is, anderzijds van hoe bedenkelijke middelen er in dat zakenleven worden toegepast, dit is het*eigenaardige: de auteur denkt er geen oogenblik over om allerlei kunstigrepen £h oneerlijkheden uit dat zakenleven te geeselen als gemeen. Ncen, veeleer verkneutert hij er zich in om al dat bedenkelijke bloot te legigen, zoo dat de lezer bij zich zelf denkt: wat is die heele handel een rommelzob! Voor den auteur neldt de leer: „zaken zijn zaken." Ook van kerkelijke praktijken geeft hij een weinig hartverheffend relaas. Maar op het punt van de goede zeden, van de huwelijkstrouw, gevoelen wij bij de lectuur voortdurend, dat hij die zeden en trouw hoog houden wil. Het schijnt mij toe, dat een der voornaam- ste kenmerken van het Amerikaansche boek in het algemeen is, dat juist in het land, waarjn de meeste echtscheidingen plaats hebben, de roman telkens een pleidooi is voor het hoog houden van den huwelijks- band. T. g. T. DE ZOMERTIJD EN DE SPOORWEGEN Het Eerste Kamerlid Polak heeft den Minister van Waterstaat de volgende vra gen gesteld Indien het bericht juist is, dat de Neder- landsche spoorwegen niet voor 5 Juni de nieuwe dienstregeling gereed kunnen hebben en dus de zomertrjd niet voor dien datum ingevoerd kan worden, is de minister dan in staat en bereid mede te deelen: I. Waarom de direct'-' der Nederlandsche .-poorwegen geen rekenii g heeft gehouden met de mogelijkheid van verwerping van het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd en geen maatregelen genomen heeft, om bij verwerping onverwijld met baar dienstregelMg -■ ed te zijn IJ. Waarom hitr tv ee m-anden noodig zijn voor het tretfen van de voorbereidingen voor de invoering van den zomertijd, terwijl men in het Britsche rijk, dat nret'een, doch vele spoorwegmaatschappijen en een veel uitgebreider en ingewikkelder spoorwegnet bezit, op 2 April kon besluiten, op 19 April d. a. v. den zomertijd in te voeren WiJZIGING VAN DE DRANK WET. De Ned. Bond vau werkgevers iu Hotel-, Restaurant-, Cafe- en aanverwante Bedrijven „Horecaf" heett een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin de Bond te kennen geeft, met groote bezorgdheid kennis te hebben genomen van het ontwerp van wet tot wijziging der Drank wet, welke bezorgd heid speciaal geldt de voorgestelde wijzi- gingen, bedoeld in art.# 1 van het ontwerp van wet, sub 2e en 6e, en die, bedoeld in art. 2 sub ill en waarin verzocht wordt, het ontwerp niet aan te nemen, tenzij ge- amendeerd in dien zin, dat1 de overdracht van vergunningen onder de noodige alge- meene waarborgen, doch verder onbeperkt worde mogelijk gemaakt, zonder dat ten aanzieu van andere dan natuurlijke per sonen een uitzondering wordt getroffen. Bierlp dient dan de termijn, Ijedoeld in art. 66 der DrankweL te' worden verlengd tot l).v. 1940; 11 dat in elk geval de datum, waarop de wet in werking treedt minstens worde uitgesteld tot 1 Mei 1926. DE TOESTAND. i'oen graaf Capiiviin 1890 ais opvol^er van Bismarck benoemd werd tot rijks- kanselier, Pruisisch minister-president en minister vau buitenlandsche zaken, was hij, schrijft de N. R. Crt., voor het groote publiek een onbekende en wekte keizer Wilhelm's keus groote verbazing. Hijzelf' erkende dat hij geheel vreemd stood tegen- over de taak, die hem in den vorm van een bevel werd opgedragen. Maar bij Caprivi was die keus toch niet zoo vreemd. want als chef van de admiraliteit had hij vijn departement al in den Rijksdag vertegen- woordigd en Bismarck zelf had hem reeds vro'ger genoemd als een geschikt opvolger voor hem. In elk geval is de keus van Caprivi door de staatsmanseigenschappen die hij in zijn ambten toonde, achteraf gerechtvaardigd gebleken, al miste hij den steun van een partij. Wij halen deze herinnering even op, n,u het zoogenaamde rijksblok den ouden veld- maarschalk Hiudenburg caDdidaat gesteld heeft voor het hoogste ambt in het rijk, dat van rijkspresident. Gelijk Caprivi heeft hij zich onderscheiden als krijgsman, maar daarbij houdt dan ook alle vergelijking tus-chen de twee op Caprivi aanvaardde zijn hooge politieke ambt nog als krachtig man, 59 jaar oud*, Hindenburg is een 78 jarige. Van de politick heeft hij in de praktijk geen ervaring, maar andersom kan men wel zeggen dat hij als chef van de Duifsche legerleidi; g in den oorlog bij ge- wichtige beslissingen weinig oog heeft gehad voor de politieke imponderabilia, die bij het voeren van een oorlog zoo groote beteekenis hebben Hindenburg heeft zich steeds soldaat in hart en nieren getoond en men kan het begrijpeu dat hij niet den minsten lust heeft gehad in het politieke ambt van president. Pas Tirpitz heeft hem, nadat ook zijn vroegere Keizer er zijn goedkeuring op ge- geven had, kunnen overreden de candidatuur te aanvaarden. waarvoor hij voor het overige reeds in 1 920 na de mis'ukte coup van Kapp genoemd werd. Ce partijen van rechts hebben hun keus op hem laten vallen, omdat hij een soort van heiligeu witten olifant is in de oogen van de Du tsche massa In de zaak die voor het blok verloren leek, moet hij als candidaat met de beste kansen fungeeren. Het zal moeten blijken, of dit eigenlijk geen misrekening is, want de volkspartij loopt niet weg met de keus en *s bovendien eenigszins gekwetst over de terzijdestelling van haar partijgenoot Jarres. Of Hindenburg zeer veel stemmen van republikeinen zal kunnen winnen, is alweer aan ernstigen twijfel onderhevig. Hinden burg is de belichatniug van het oude regime. Op den dag van zijn heengaan uit den actieven militairen dienst in 1919, beeft hij zich ter beschikking van de geallieerden en geassocieerden gesteld als ]ilaatsvervan- ger van zijn Keizer, indien tot diens ver- volging besloten zou worden. Ook nu had hij zich niet beschikbaar willen stellen voor hoofd van de republiek, als de Keizer hem niet van zijn eed van trouw aan hem wilde ontslaan. Daarom maakt zijn candi datuur zulk een slechten indruk in de landen der geallieerden en de republikeinsche kiezers zullen met dien indruk rekening houdend, eer gemigd zijn, hun krachts- inf-panning voor hun gemeenschappelijken candidaat Marx te verdubbelen. Het stellen van Hindenburg als candidaat voor het presidentschap past in het geheel niet bij de nieuwe Duitsche politiek van de aan- bieding van een vijfvoudig garantie-pact en moeten het laten te wantrouwen aan de bedoelingen dier politiek versterken. Indien de republikeinsche kiezers dink opkomen, zien wij echter geen reden. waarom de meerderheid aan stemmen welke zij, over verschillende candidaten verspreid, al bij de eerste steu ming bleken te bezitten, geen stamt zou houden. In den Eranschen Sei aat heeft Woensdag al de doodsklok voor Berriot geluid. Op het kantje af is hij er aan een nederlaag ontsnapt bij de behandeling van de he- grooting van ooderwijs. Maar re strijd over het financieele program moet nog in het parlement, beginnen. Het heet nu dat de Kamer heden het outwerp van De Monzie ter hand zou uemen. Er is nog een kai s op. dat de beslissing fr pas na Paschen zal vallen. TER NEUZEN, 10 APRIL 1925. POSTER1JEN. De aandacht van de ingezetenen wordt er op gevestigd, dat op a.s. Maandag, tweeden Paasahdag, de postbestelling als riaar ge- woonte gesohiedt en er dien dag geen ge- legemheid bestaat voor het afhalen van de poststukken (behoudens voor de busrecht- houders). R1JKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maan-d Maart is aan het postkantoor te Ter Neuzen en zijne hulp- postkantoren irigelegd 23.458,19 en terug- betaald 33.877,24, alzoo minder ingelegd dan terugbetaald f 10.419,05. Onder de In- lagen waren 16 f-ormuiieren ad 1 in spaar- bankzegels van 5 cent en 122 in spaarbank- zegels van 1 cent (schoolsparen). Er werden 27 nieuwe boekjes uitgegeven. Door tusschenkomst dezer kantoren werd op Staatsschuldtooekjes ingeschreven nomi- naal 1300 en afgeschteven f 1000. 1 nieuw Staatsschuldboekje werd uitgegeven. AMBACHTSSCHOOL. Wij vestigen hierbij de aandacht onzer lezers op de advertentie betreffende het houden eener verloting van voorwerpen ver- vaardiigd door de leerlingen der ambachts- school alihier, waaronder vele mooie huis- boudeiijke voorwerpen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat in het laatst dezer maand en het begin der volgende weder eene nader te annonceeren tentoonstelling van op de school vervaar- digde voorwerpen, waaronder ook de prijzen der verloting, zal worden gehouden. SCHEEPSBOUW. Door (bemiddeling van den scheepsmake- laar P. A. van Bouchaute te Ter Neuzen, is voor rekeninig van den heer D. Barsema, te Groningen, aan de Frina J. Smit Zoon, soheepsbouwers te Foxhol, den L mw opge dragen van een stalen motorvrachtboot groot 160 ton, afmetingen 31,50 X 5,05 X 1.'90. De boot zal worden uitgerust met een 60 P.K. 2 cylinder Hollandia motor, welke zal geleverd worden door Smit Co's Mo- torenfaibrieken te Kinderdijk. UITSLAG AANBESTEDING. J.l. Zaterdag had de aanbesteding plaats van het bouwen van een woonhuis in de Ca- pellepolder voor rekening van den heer J. de Visser te Axel in 4 perceelen en in de massa. Ingekomen 21 biljetten. Hiervoor werd ingeschreven als volgt: lste perceel metselwerk: P. de jonge ie Axel f 6085; J. Houg "te Axel 6070; A. van Sabben te Axel /5590; J. A. Lensen te Axel /5160; H. P. Lensen te Axel f 5146P. de Rooy te Boscbkapelle f 5060; Gebr. Nieu- welink te Ter Neuzen jf5048; Geibr. Moens te Ter Neuzen-Hoek /5040; C. H. H. Wisse te Zaamslag 4976. 2de perceel timmerwerk: M. van Doese- laar te Axel, 4645 A. de Keijser te Axel 4034C. Deij te Axel /4000; A. P. Butler te Axel f 3988; J. Wisse te Zaamsiag f 3652; D. Galle te Zaamslag f 3392. 3e perceel sohilderwer-k: C. Antheunissen kV-Axel 818H. Hoeibe te Axel /745; C. Haak te Axel f 650; H. P. Goethals te Ter Neuzen 647; Corn. Dees te Zaamslag 620. 4de perceel loodgieterswerk: De Zeeuw te Zaamslag f 615. Voor de massa: C. H H. Wisse te Zaam slag f 10.194. De gunning werd aangahouden. ERNST1GE SCHEEPSRAMP IN DE WIELINGEN. Donderdagnacht, te ongeveer half 4 uur, heeft in de Wielingen een aanvaring plaats gehad tusschen het Nederlandsche stoom- schip .De jonge Catharina", geladen met stukgoederen, komende van Antwerpen en bestem-d vooa- Barcelona, en het Engelsche stoomschiip „Clairmonroe". Het Engelsche stoomschip maakte geen water. Het Nederlandsche stoomschip werd, even achter de machinekamer zoodanig getrof fen, dat het binnen drie minuten zonk. De bemanning bestond uit 25 personen, terwijl een Nederiandsch postbeambte als passa-- gier aan boord was. Zij hadden absoluut geen gelegenheid O'm iets te redden, wegens het snel zinken van het schip. Allen spron- gen te water. Zij werden gedeeltelijk gerea door de sloeipen van het Engelsche stoom schip, die terstond waren uitgezet. Onmiddellijk nadat de aanvaring plaats had, werd het S. O. S.-sein uitgezonden. De te Vlissingen gestationneerde Duitsche sleepboot „Loewer", is daarop uitgevaren naar de Wielingen, waar zij omstreeks 6 uur aankwam. Door de sleepboot werden aan boord genomen 15 geredden en 6 lijken van opgevischte leden der bemanning. 4 werden nog vermist, zoodat de ramp aan 10 menschen het leven heeft gekost. De geredden zijn onder toezicht van een dokte-r naar het St. Josephgast-huis over- gebraoht, teneinde op hun verhaal te kunnen komen, terwijl de lijken door de politie naar de lijkenzaal op de Noorderlbegraafplaats zijn overgebracht. Getracht is de identiteit der slachtoffers vast te stellen, teneinde hunne familie te kunnen inlichten. Het gezonken stoomschip behoort aan de Middelland'sche zee-compagnie te Rotter dam. Het Engelsche stoomschip „Clnirmon- roe". is eerst op de reede van Vlissingen ge- ankerd. Toen de justitie uit Middelfourg gisterna- middag met een motorboot ter plaatse kwam voor het instellen van een onderzoek, was het Engelsche stoomschip weer naar zee teruggekeerd. Vermoedelijk staat dit wel in verband met instructies der reederij, aange- zien anders kans zou hebben bestnan van inbeslagmeming van het schip, in verband met een civiele vordering. Gemeld wordt, dat de „Jonge Catharina" goed manoeuvreerde, en het ongeluk bij holder weer plaats had, en er geen sprake was van mist of van een d-iezige luchi (hierrnede is in tegenspraak een bericht van onzen correspondent te Breskens, die meldt. dat het te 3 uur zeer mistig was en de mist- hoorn blies). Aangenomen wordt, dat de „Clairmonroe" een verkeerde manoeuvre uitvoerde. Wat daa-tvan is, zal het onderzoek wel uitmaken. Onder de geredden behoort ook de pas- sagier. De lijkenzaal op de' Noorderbegraaf- plaats is door de politie tot een rouwzaal ingericht. De omgekomenen zijn: de le stuurnian W. Meijnderts uit Vlissingen, de 3e stuurman M. Maij uit Rotterdam, de 3e machinist G. Kooij uit Rotterdam, de hof- meester H. Bember uit Charlottenburg, de kok P. Stroemer uit Dusseldorf en de olie- man L. Addinken uit Ham-burg. Vermist worden: de le machinist J. Ph. Sesseler uit Den Haag, de matrons T. H Reinders uit Apeldoorn, de lichtmatroos I.' Oosterman uit Maassluis en de stoker J. G. Kieboom uit Rotterdam. Het wrak van de „Jonge Catharina" ligt met den schoorsteen. masten en eeh deel der brug boven water. De reddingstorigade van Cadsand is ook nog bij het wrak geweest. WATERONTTREKKEN AAN OPEN- BARE WATEREN. Blijkens een door den Minister van Finan- cien ingevolge haar bezwaarschrift aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken ge- richt schrijven- geeft Z.Exc. te kbnne-n, bij nadere -overweging te zijn afgezien van zijn voornemen om voor het gebruik van staats- wateren een evenredige vergoeding te vor- deren, doch slechts een retributie te vorde- ren voor het gebruik of gen-ot van des Staatseigendom in-, door of op hetwel-k de werken tot wateronttrekking worden ge maakt, en wei eene dadelijk vast te stellen retributie varieerende van /2,50 tot f 100 per jaar, al naar gelang van den omvang en de beteekenis van de verleende vergun- ning. BESMETTEL1JKE Z1EKTEN. Het aantal gevallen van bcsmetfelij-ke ziekten over de week van 29 Maart tot en met 4 April, in de Prov. Zeeland bear-.eg: Ro- Kruiningen I; Diphteritis: Micl- delburg 1, Philippine 1. HOEK. Dinsdag geraakte alhier een voor een ledige kar gespannen paard van den land- bouwer L. Dieleman »p hoi. Twee veld- ar'beidsters, die op den weg waren en niet tijdig genoeg uit de voeten waren, geraak- ten onder de kar^ Een barer kwam er met den scihrik en eenige ontvellingen af. doch bij de andere bleken bij onderzoek een paar ribben te zijn gebrdken, terwijl haar toe stand overigens bevredigend is. BRESKENS In de nieuwe Nederiandsch Hervormde Kerk alhier is thans ook een nieuwe lir'dbel gehangen. D ze l ei is 85 c. M. hoog en weegt 320 K.G. D© klank is een R.-klank (si klank). Op de bel staat vermeld „Ge- meente Breskens" en daaronder 1925 Met behulp van een deskundige is de nieuwe bel in den juisten stand aangebrachL De bel, welke op kogellagers hangt, is geleverd TER NEUZENSCHE COURANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1