ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. E H. Kantoorhouders I No 7739, IV j Ma il lag 23 Maart 1935 65e Ja&fga. m H gfctu.. ABONNEMENTSPRIJS: Vaststelling der Kiezerslijst. 8INNENLAND. BU1TENLAN 0 Sm Voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 rnaanden Bij vooruitbetaling fr. per post /fi.60 ner saar Vaor Ned. Indie en Amerika 2,70 per 3 maanden Vodr 't overig buitenland f 3,35 per 3 maanden Abonnementen voor't buitenland aileen rv- v-wnitbet ZEDfiLE&ST1 H3 worden verzocht het abonnements- geid over het le kwartaal 1925 van de Ter Neuzensche Courant, voor 1 April in te zenden, DE U1TGEEFSTER, EERbTE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Aan de orde is het wetsontwerp tot wjjziging van de Jachtwet. De heer De Gijselaar ,c h.) betreurt de aansluiting van Nederland bij de Parijsche conventie. In ons land worden vele vogels meer onvoldoende beschermd, dan zonder conventie bet geval zou zijn. De minister dient bij wijzigingen van de Jachtwet meer in overleg te treden met deskundigen op natuur-historisch gebied. De heer Vevheyen (r.- k.) stelt vast, dat hier in de wet wetenschappelijke onjuist- beden worden gebracht, door de rangschik- king van kemphanen, euz onder wild. Hij vraagt reclasseering van de kwartel tot wild. Minister Rays de Beerenbrouck zal het laatste overwegen. De conventie van Parijs staat in den weg aan een regeling, waarbij het zoeken en rapen van eie en voor con- sumptie van beschermde vogels wordt mo- gelpk gemaakt. De jacht op bepaalde dier- soorten kan volgens art. 18 der Jachtwet een of meer jaren gesloten blijven. Spreker is niet orertuigd, dat de conventie van Parijs moet worden opgezegd Deadviezen van natuurhistoi iscbe deskui digen worden overwogen doch bt-hoeven nog niet steeds te worden opgevolgd. Spreker zal een wijziging van artikel 4 der Vogelwet onderzoeken. De beer Polak (s.-d.) wil kwartels en alle zangvogels zien beschouwd als be schermd en niet als wild. De heer erheyen repliceert. De Minister zal bij volgende wijzigingen tan de Jachtwet met de gemaakte opmer- kmgen rekening houden. Het ontwerp wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vo rtgezet wordt de behandeling vande waterstaats' egrooting. De heer Slotemaker de Bruine (c.h vraagt, wanneer de havenwerken van Vlis singen worden aanhesteed De treinenloop op Zondagen mag z i. niet worden uitgebreidde Zondagsrust dient te worden bevorderd. De heer Smeenge (v -b.) bespreekt het vervoervraagstuk. De hetfinj; van rech'en op waterwegen is reactionuair en iu strijd met hei begiusel van de afschaffing van tollen. De rechten van vele wateren vormen een belemmering voor de scheepvaart. Spreker dringt verdfer aan op bespoediging van de uitvoering van de plannen Twente- Rijnkanaal De treinenloop op Zondag mag niet verder beperkt worden en kan zelfs zonder mfer Zondagsdienst nog worden uitgebreid. De beer Mendels (s.-d.) wijst op herbaalde gesrhillen tusscben de departementen van waterstaat en van oorlog en wenscht die te zien gebracht in den ministerraad. l>e heer Franssen (a.r.) wil verbetering van de havens van Hjirlingen en Lemmer en spoedigen aanleg van de brug bij Kater- veer. Hij wenscht voorts bepalingen over minimumloonen in de waterstaatsbestekken opgenomen te zien. Minister Van Swaay zegt, dat gebrek aan geld vertraging veroorzaakt ten opzichte van de brug bij Katerveer. Inzake de Vlissingsche haven heeft spr. eerlijk gehandeld. Hij heeft door deze kwestie geen gunstigen dunk gekregen van het woord politiek. De haven van Harlingen zal verbeterd worden. De brug bij Nijmegen is niet uitsluitend rijkszaak. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag. Op voorstel van den voorzitter wordt met 50 tegen 13 stemmen besloten, Don- derdag van de volgende we£k aan de orde te stellen het ontwerp tot wijziging van de Pensmeuwet 1922, nadat de heer J. ter Laan (s. d bad aangedrongen op behan deling van dit ontwerp ua Paschen. De heer Van Ravesteyn (comm.) vraagt verlof tot bet houden van een interpellatie over de loonsverlag ng in de mijnindustrie. In de volgende vergadering zal h erover worden besl st. Het wetsontwerp tot wettelijke regeling opnieuw van de cooperatieve vereenigingen wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aan de orde is de voortzettiug van de behandeling van het ontwerp tot bevorde- ring van een richtige heffing van de directe belasiingen. Op art. 1 zijn vier amendementen inge- diend. om meer waarborgen te verkijgen voor een juiste toepassing van de wet. Minister Colijn zegt, dat vele honden der bazen dood -ijn. Htj wil zooveel on gelijk tesjemoetkomen aan de wensehen der Kamer. Hij wijst echter af een amendement-Van DoVp, dat bij in strijd met de wet op de inkomstenbelasting acht en een sub-amen dement- Rutgers. Het amendement Van Dorp betreflende omzetting van zaken in naaml vennoot- scbappen ter compensatie van winst en verlies wordt verworpeu met 45 tegen 13 stemmen. Het amendement Oud tot invoeging van een nieuw artikel 3 bis wordt aanger omen, zonder stemming; eveneens een amendement- Van Schaik voor een nieuwe vedactie van artikel 1 VALSCHE BAN KBILJETTEN VAN 40. Men meldt aan de N. R. Ort. Aanhoudend en op allerlei wijze wordt in de Oost Groningsche grensplaatsen ge- traclit valsche bankbiljetten van 40 aan den man te 1 rengen De kleur der biljetten is iets lichter groen dan die van een eeht bankb ljet (nieuw) van j 40. WEER EEN GEHEIME DIST1LLEER- DERIJ ONTDEKT. Door de belastingambtenaren te Maastricht is in de nabijheid van de plaats, waar voor korten tijd een geheitre distilleerderij werd ontdekt, een andere gevonden, welke ver- moedelijk van veel grooteren omvang is dan de vorige. Men voud sporen, dat echter alles inderhaast was opgeruimd, zoodat niets in beslag kon worden genomen. De justitie tast nog geheel in bet duister, wie de eiaeuaar of de exploitant van deze geheime distilleerderij is. DE SOB ELDER WESTIE T)e correspondent te Brussel der N. R. Crt. meldt Donderdagmiddag heeft de minister van buitenlandsche zaken een onderhoud ge- had met twee der B-lgisehe afgevaardigden, die belast zijn met de onderhandelingen met Nederland ten aanzien van de Schelde Een Nederlandsch afgevaardigde was bij de besprekingen tegen woordig. De onder handelingen zijn op den goeden weg en loopen riaar het eind. Deze week komen de afgevaardigden opnieuw te's Gravenbage bijeen. DE TOESTAND. De markies van Curzon is gestorven. Met hem, scbrijft de N. R Crt.., verdwijnt een man van het Europeesche staatstooneel, die in de liquidatie van den oorlogstoestand na de sluiting van den vrede een be'aug- rijke rol heeft gespeeld, daar hij als zelf- bewust, moeilijk plooibaar man en tege'ijk itls man van invloed een eenigszins per- soonlijken stetrpel had gedrukt op de buiten- landscbe staatkunde van Engeland van de laatste overgangsjaren. Zijn laatste zet, nog voor hij plotseling onherstelbaar iiek werd, was, als u en aan geloofwaa:dig klinkende geruchten dienaangaande ver- trouwen mag scbenken, dat hij een meerder- heid van het kabinet tegen Chamberlain's politiek om zich vereenigde, zoodat dit aan het Duitsche denkbeeld voor het vijfvoudig veiligheidspact de voorkeur gaf boven het voorstel van Chamberlain, om het voor- loopig met nauwere aansluiting bij de voor- naamste Westersche geallieerden te probee- ren. Men mag niet aannemen dat persoonlijke overwegingen hierbij mede gewicht in de schaal legden, maar het was niet onbekend, dat het Lord Curzon erg uit de band viel, toen Baldwin hem bij de sameustelling van zijn tweede unionistiscbe kabinet voor den post van minister van buitenlandsche zaken voorbijging en de portefeu lle voor Austen Chamberlain bestemde. Curzon's trots moest daarop genoegen nemen met het lidmaatschap van het kabinet zonder portefeuille en het leiderschap in bet Hoogerhuis, waarvan hij altijd een in bet oog loopende tiguur en ook reeds van 191(3 tot 1924 leider was geweest. In de vijf laatste van deze acht jaren was hij minis!er van buitenlandsche zaken. In den oorlog was het buitenlandsch be- leid bet speGale dfinein geworden van den eerste-minister, maar na de sluiting van den vrede kwam bet erop aan de Engel- sche staatkunde langzamerhand los te maken van de gemeenschappelijke poli tiek der geallieerden en de beslissingen van den Oppersten Raad te Parijs. Na den val van Lloyd George's coalitie, waar- door liij zich dank zij een bandige ma- roeuvre niet liet me sleepen, liet Curzon's hand zich in de nieuwe riehting van de Engelsche staatkunde ten voile gelden. Naar het voorbeeld van Lloyd George richtte hij al zijn streven erop, de Duitschers tot een stipte aleving van alle bepalingen van Versailles die voor Engeland van be- lang waren (voornamelijk de maritieme be palingen) te krijgen en in ruil of als beloo- ning daarvoor de Franscbe poLtiek menig- maal te dwarsboomen, wanneer zij de overige geallieerden wilde overhalen Duitsch'and hard aan te pakken en mores te leeren. Hoe meer de Franscbe politici persoonlijk met hem te maken kregen, hoe meer zij hem daarom begonnen te wantrouwen, daar zij in zijn beleid vooral den toeleg meen- den te zien, de oude tegenstelling tusscben Frankrijk en Duitschland ten bate van En geland te verscherpen. Curzon's stroeve hoooghartigheid droeg er misscbien nog toe bij dezen indruk te versterken. Engeland heefr echter alle reden om den op 66 jarigen leeftijd overleden staatsman, die ook als onderkoning van Jnd e een be- lar.grijke taak heett vervuld, dankbaar te gedenken wegens zijn onvermoeide werk- zaambeid in ele belangrijke ambten. VEREENIGDfr'STATEN. De groote stormramp. Volgens een opgave uit Chicago zijn er tengevolge van den wervelstorm in Murphys- boro 30U doodeu en 500 gewonden, in West Frankfort 350 dooden tn 900 gewonden, te Parrish 350 dooden en 300 gewonden, en in Desoto 400 dooden en 100 gewonden. Totaal zijn een 20-tal plaatsen door den eycloon geteisterd. Hoewel de schattingen van het aantal slachtofi'ers zeer hoog luken, bestaat de mogeiijkheid, dat zij juist zijn In tal van plaatsen brak brand uit, wat de verschrikking nog vermeerderde. Men vermoedt, dat tal van lieden, die ondrr het puin begraven waren, levend verbrand zijn. Er zijn troepen i aar bet getroflvn gebied gezonden om de orde te handhaven n roode kruistreinen om de dakloozen te herbergen. Om 1 uur 's nachts had de cycloon in Oost-Missouri een ongekende kracbt aan genomen en veegde de stad Annapolis weg, daarna stak bij de Mississippi ovtr naar Illinois en verloor pas 50 K M. ten Westeri van den stroom zijn kracht. Om 3 uur bereikte de wer>elstorm Murphysboro en Desoto, die in puin gelegd werd^n en streek vervolgens dicht langs 'den aardbodem naar Carmi, waar hij naar Princeton oversprong. Toen had bij uitgewoed. Te West Frankfort was het meerendeel der slachtofi'ers schoolkinderen die onder het instorten'l schoolgebouw begraven werden. Een zelfde lot ondergingen ruim 100 school kinderen met hun or.derwijzers te Desoto. Te Parrish sleurde de wervelstorm de lijken meer dan een mijl ver mee Van de 650 inwoners van dit plaatsje bleven er slechts 3 ongedeerd. Overal waar solied gebouwde buizen den winddruk doorstaan hebben, zijn deze dade- lijk in hospitalen veranderd Het bvandende en totaal platgelegde Gorham kreeg dade lijk, nog in den nacht, bulp uit de naburige plaatsen. van waar de menschen met auto's toesnelden In die plaatsen zielf werden groote vuren aangelegd om de daklooze geredden te verwarmen. de eerste administrateur v«n het schip, iu hechtenis ger.omen, wegens het smokkelen van ruwe diamant. Na een nauwkeurig onderzoek vonden de douane-autoriteiten tusschen eenige scheepspapieren een enve- loppe met een waarde van ongeveer 50,000 dollars aan ongeslepen diamant, De admini strateur trachtte ich eerst nog te redden door te zeggen, dat de steenen verloren en nog niet opgevraagd waren door een bekende dame, die hij een vorige reis aan boord was geweent, maar voor den rechter I gaf hij de aanklacht van smokkelen toe en j noemde den naam van een firma uit I Antwerpen, in wier dienst hij zou staan. j Aangezien de man de 40 000 dollar borg- tocht die den rechter eischte niet kon j stellen, is hij gevangen geliouden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. TER NEUZEN, 23 M A 4 RT 1925. BESTRIJDING VAN TUBERCULOSE. Zooals uit de advertentie in voorgaande nummers van ons blad blijkt, zal alhier deze week in lokalen der kopschool eene ten- toonstelling worden gehouden van voor- werpen op bet gebied van de bestrijding van tuberculose. Hieromtrent deelde men ons mede, dat door verschillende vereenigingen op dit ge bied een centrale landelijke organisatie is gevormd, welke weer provinciale onder- afdeelingen heeft welke zich ten doel stellen meer algemeene bekendbeid te geven aan de tuberculose, de omstandigheden waar- onder deze zich voordoet en te wijzen op mididelen ter bestrijding dier gevreesde ziekte. Die organisatie is ook in het bezit van een museum, en dit museum wordt, in ver- band met het doeil, in verschillende plaatsen tentoongesteld. In Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen zal dit het geval zijn te Ter Neuzen, Axel en Hulst. Uit de besturen der vereenigingen het Groene-Kruis en het Wit- Gele Kruis, en dames en heeren die in ver- cchiilend opzicht blijk hebben gegeven voor dergelijke zaken te voelen, heeft zich een plaatselijk comite gevormd vo'or het pro- pageeren en leiden der tentoonstelling. De opening zal plaats hebben op Dins- dagmiddag te 4 uur, terwijl Woensdag- avond half 8 uur een lezing zal worden ge houden door den heer Btauw van Middel- burg over „De verzor.ging van het gebit in verband met de t. b. c. bestrijding. Het comite heeft zich, om het bezoek aantre'kkelijik te maken, ook de medewer- king verzeicerd van de muziek- en zangver- eeniging ,,De Kunsfkring", onder leiding van mevrouw Doussy. De entree is zeer bill.ijk gesteld. Wij kunnen niet genoeg een elk aan- raden, deze tentoonstelling te bezoeken. Wij geven dien raad niet, met het oog op eenig genot, dat men bij die gelegenheid vellicht ook kan smaken. Dit blijve bijzaak, doch men trachtte zooveel mogelijk kennis te verzamelen, voor zoover die gelegenheid op" de tentoonstelling en in de lezing za gegeven worden, van de tuberculose, de om standigheiden waaronder die zich vertoont en vooral neme men kennis..van de voorbe- hoedmiddelen en de middelen ter bestrij ding. Deze tentoonstelling is voor ieder van belang. De wetenschap is in de laatstt jaren in dit opzicht enorm vooruitgegaan. De tijd, dat men dc tuberculose beschouw- de als een kwaal die nu eemmacl in een fa- milie zat, en waartegen geen kruid gewas- schen»was is reeds lang'voonbij, al zijn er begrijpelijk in dit opzicht ook nog onge- neeslijke zieken. Tuberculose kari zich, de 0-varing leert zulks, onder alle omstandigheden en bij iedereen onder verschillende vormen ver toonen. En daarom is het naar onze mee- n'mg ook van zoo groot belang, dat ieder een daarvan op de hoogte is. Gelukkig dan de wetenschap ook zoo ver gevorderd is, dat vooral in het beginstadium genezing zeer wel mogelijk is en oolk tal van lijders genezen. Van dien gevaarlijken vijand, die de gezondheid en het leven der m.enschheid bedreigt kan men, om hem met vrucht te helpen bestrijden, niet te veel weten. TER AN EXPLOITAT1E VAN EEN MIJN DOOR DE ARBETDERS. Op Vrijdag 13 dezer werd in de mijn Vauxhall te Ruabon in Wales het werk stojigezet, daar de ei^enaars lesloten bad- den de mijn te sluiten omdat zij niet ge noeg opbracht. De mijnwerkers hebben echter besloten de miin zelf gedurende drie maanden te exploiteeren en de eigenaars tegen verlies te waarborgen door een fouds dat bij openbare inschrijving is bijeenge- bracht. Thans is, naar draadloos gemeld wordt, het werk in de mijn hervat. Het plan heeft niet de goedkeuring van de mijnwerkersfederatie. ADMINISTRATEUR IN HECHTENIS GENOMEN Na de aamkomst van de Leviathan Woensdng te New Y rk is Victor Decaro, BEVORDERTNG A ANSL1BBING. Waterschapsbelangen schrijft, dat bij bet vastleggeu "an het aangespoelde of bezonken slib, het slijkgras (Spartina stricta) in Zeeland een groote rol speelt. Het zal ons ongetwijfeld helpen, verloren streken. zouals bet land van Reinjerswaal. weer terug te winnen en in vruchtbare landouwen ie berscheppen. Met zijn stevigen, haast verricalen wortelstok, zijn rijk wortelstelsel, zijn weelderice uitstoelingen zoo noodig snel opwaaitscben groei, is het niet alleen in staat het slib vast te houden, maar ook, zich op de aldus in dikte toenemende slijk- bank te handhaven. Onze inlandsche Spartina wordt echter in nuttige eigenschappen overtroffen door de Spartina Townshendie, een kiuisings- product van het Europeesche en het Amerikaanscbe slijkgras. Aan de Norman- dische kust scbijnt Spartina Townshendie in een jaar of vijftien de opkomst reeds te hebben bevorderd van duizend hectares land. A.J.P.'i BITTEBflQONJES:^SziDSWC thans als weiland gebruikt. Het gras is van waarde als voer voor paarden en run- deren en zelfs kan het tot een soort stroo- carton worden verwerkt. De Nederlandsche botanicus dr. J. P. Lotsy heeft met deze plant merkwaardige proefnemingen gedaan en heeft de aandacbt vau onze regeering op haar beteekenis ge vestigd. Het gevolg is geweest dat dezer dsgen een half duizendtal levendeexemplaren van Spartina Townshendie uit Engeland naar Vlissingen zijn overgebracbtdoor de zorgen van bet domeinenbestuur zijn ze van daar vervoerd en uitgeplant op enkele plaatsen aan den rand vaD de Zeeuwsche stroomen. ZEEUWSCHE WEEK. Donderdagmiddag heeft de heer A de Koe, de directeur van Ons Huis te Rotterdam, met enkele woorden de Zeeuwsi-he week geopend voor een niet overtalrijk publiex, dat zich gedeeltelijk, veel vrouwen, een enkele man, iu Zeeuwsch costuum gestoken bad. De heer de Koe prees het land om zijn natuurschoon. landbouw en fruitteelt, zrjn architecture, zijn viij rijke folklore, de kleederdrachten, de mannen en vrouwen die zoo lang amerhand moeten we gaan zeggen, daarin gekleed gingen: de vrouwen prinsessen, die uit geuade de straat schrob- ben", de mannen, bij wie Toorop de modellen voor zijn apostelkoppen vond. Hij lootde de medewerking van alien, die hun moreelen en reeelen steun bij de totstandkoming van deze gewestelijke week betoond hadden - in het bijzonder den heer H J G. Hartman, griflier van de Provin- ciele Staten van Zeeland, S. H. baronesse Collot d'Escury, dr. W S. Unger, den archivaris van Middelburg, den burgemeester van Wemeldinge, den heer Wabeke Az. verder voor bun medewerking aan du kunst,- afdeeling der tentoonstelling, mevrouw M. Evers - Keg, en de heeren W. Jacobs te V issingen en Bergsma te Zoutelande ten slotte ok aan alle aDderen, die in min of meerdere mate het hunne of bare aan het welslagen hebben bijgedragen. Toen hebben de aanwezigen een bezoek aan de tentoonstelling gebrachteen heel stuk jeugd scheen daar voor menigen ver- steedschteo Zeeuw te herleven in een hoekje werd al ijverig kant geklost. Ter gelegenheid van de opening.-avornl van de Zeeuwsche week in Ons Huis aan de Gouveroestraat heeft daar vrijdagavond mevr. J. M. H. van Loonvan den Berge te Rotterdam, een lezing met liehtbeeldeu gehouden overZeeland en de Zeeuwen. Mevr. van Loon began met een causerie, waarin zij er op wees, dat w e over dit onderwerp spreekt. noodwendig in aan- raking komt met het dialect. Zij sprak over de waarde van znlk een dialect, dat h i. in gemoedelijkbeid geett wat er leeft in het diepst van den eenvoudigen menseb. Zij herinnerde aan bet eigrn aardige stugge karakter der Zeeuwsche boereu, aan den taalstrijd der Vlamingen, maakte een wan- deling door Middelburg met' zijn stadhuis en zijn a'dij. ging aan het rondriiden in de tentwagens, besprak eigenaardigbeden en volksi'eesten als het ringrijdeo en het Anuetje Lijsje. Zi] nam haar gehoor mee naar West Kappel met zijn vi.ttr'oren en zijn eigenaardige bewouers naar het Z er;k- zeesche land en de sloizen van Ter Neuzen vertelde van de Steenrots met zijn ba -re liefs, het huis te Middelburg. gebouwd door Andries de Valckenaere, den uitgeweken Vlaam, steenhouwer en beeldhouwer, die zich had opgewerkt tot architect.toonde euthousiasme ten aanzien van den dom van Veere, de vroeger zoo rijke koopstad, en uitte haar groote vereering vfior den eeni gen dialectschrijver van Zeeland, den kort geleden gestorven H. E. Beunke. Zij sprak de hoop uit, dat tot in lengte'van dagen diens boekje te vinden zal zijn in de bue'-erien vau Zeeland. Wel bijna h nderd mooie lantaarnplaatjes liet mevr. Van Loon zien en na de panz-i gaf zij de humoreske van Beunke: wOe Piet an z'u tweede vrouwe kwam", waarin zij Piet liet leven als de onbenullige, sloome boer, die intusschen toch maar heel knap zijn eigen uusje" en een aardig #stuvertjo" weet te krijgen en de vrouwen op den koop toe Er was zeer veel belangstelliug en groot entbousiasme bij de talrijke aanwezigen, die de groote zaal geheel vulden. Leden van de vereeniging Zeelandia waren er in Zeeuwsch costuum. UPJLla 11 Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN waken bekend, dat de op heden door hen vastge- stelde kiezerslijst voor het jaar 1925—1926, van 23 Maart tot en met 21 April a. s., ter seeretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nederge- ltgd en tegen betaling der kosten, in afschrift, en stemdistrietsgewijze, in uiitreksel. verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 15 April a s., is een ieder bevoegd bij het gem een te best u I! r verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen. op grond dat bij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoeksehrift kan op ongezegeld papier worden gesteld Ter Neuzen den 23 Maart 1925. Burgemeester en Wethouders voornoemd, .1 HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVULLE, Seeretaris. poc&en J.P fxocxC j &UDDIHGFABP z/con i/xxyic iDOLAK-GfZONtriGCN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1