Ter JSTeuzsnsdw Courant Maandag 16 Maart 1925. No. 7735. X WIEIIEJIDIE] ZBXj-A-D. VAN GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 10 Maart 1925, des voormiddags 10 uur. Voorzifcter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegen woordig de leden: J. M Oggel, M. W. Koster, Ph. J. van Dixhoom, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, Ed. van de Casteel, F. Dieleman, J. de Fester en P. de Feijter. Secretaris de heer J. L. J. Maris. Afwezig de heer A. E. C. Kruijsse. Be VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hjj deelt mede, dat de heer Kruijsse bericht heeft gezonden wegens andere werkzaamheden verhinderd te zijn. Aan de orde komt: 1. Notulen. Be notulen, der vergadering van 3 Februari 1.1. worden met algemeene stemmen onver- awdend vastgesteld. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. De raadsbesluiten van 3 Februari 1924, betreffende verkoop van grond aan M. de Kei- zer, Jac. Houg, Corn. Deij en G. van Kampen, voorzien an het bewijis der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. De verordening betreffende het gemeen- telijk grondbedrijf voorzien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij mededeeling wordt ge- daan van het besluit van den gemeenteraad van Aardenburg betreffende het houden der jaarmarkt aldaar van Donderdag na de Pink ster-week tot en met Zaterdag daaraan- volgende. Aangenomen voor kennisgeving. rf. Het verslag van de plaatselijke Com- Miaaie van Toezicht op het Lager Onderwijs, over het jaar 1924, luidende als volgt: Uv Commissie heeft in het jaar 1924 vjjf- maal vergaderd, terwijl alle scholen in deze gemeente eenmaal werden bezocht. Op hare vergaderinigen heeft Uw Commissie bespro- ken: de vorderingen der leerlingen, het peil van het onderwijs, den toestand der leermid- delen, verwarming, verlichting en ventilatie dor lokalen, alsmede de hygienische inrich- ti»g van gangen en privaten. Uw Commissie is van oordeel, dat het onder wijs behoorlijk op peil staat, dat de leermid- delen in goeden staat verkeeren en overigens geen bijzondere op- of aanmerkingen zijn te maken. Wei werd opgemerkt, dat de aan- merking op de inrichting der Roomsch-Katho- lieke school tot hiertoe niet het gewenschte gevblg heeft gehad. De ijver en toewijding van het onderwijzend personeel mag geroemd worden. Klachten of y^Tsookor van d-ft -aijvle werden niet voor we—- Commissie gebracht. Het stemt Uw Commissie tot blijdschap, dat het gemeentebestuur ook dezen winter weer gelegenheid heeft geboden tot het geven van avond-onderwijs, waar meer dan 50 leerlingen hiervan gebruik maakten, blijkt genoegzaam, dat dit onderwijs op prijs wordt gesteld. Redenen, waarom Uw Commissie tot de con- chisie is gekomen ook ditmaal weder een guns- tig rapport te kunnen uitbrengen over den toe- stand van het lager onderwijs in uw gemeente. Het zij tevens de Commissie vergund aan het einde van dit jaarverslag het volgende on- der uw aandacht te mogen brengen. Tot haar bevreemding heeft Uw Commissie uit het raadsverslag in de bladen vernomen, <iat de raad heeft besloten om de vergoeding van den secretaris der commissie met f 25 te vcrminderen. De Commissie wenscht U beleefd op te merken: ten eerste, dat ze het betreurt, dat hieromtrent niet eerst bij Uw Commissie inlichtingen zijn ingewonnen; en in de tweede plaats, dat de raad indertijd aan Uw Commis sie /100 heeft toegestaan, de verdeeling hier van aan haar overlatende. Nu komt het Uw Commissie voor, dat de raad bezwaarlijk 25 aan den secretaris kan oatnemen. Meent Uw college, dat het bedrag, asm de Commissie toegestaan, niet juist wordt verdeeld, dan had Uw college bij een samen- spreking met de Commissie hierover advies ktranen ontvangen, wat wellicht tot overeen- stemming had kunnen leiden. Het argument, dat er door Uw Commissie of haar secretaris zoo weinig werkzaamheden moeten worden verricht, had dan tevens on- der het oog gezien kunnen worden. Uw Commissie hoopt dan ook op deze gron- dea, dat alsnog het haar toegekende bedrag op 100 zal Aorden gehouden. of indien dit voor 1925 niet meer kan, voor het jaar 1926 Uw college met dezen wensch rekening zal houden. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit verslag aan te nemen Voor kennisgeving. De heer BAERT verklaart daartegen geen beawaar te hebben, doch zou gaarne zien, dat i» de toekomst wat meer rekening zal worden gehouden met het advies der Commissie. Hij zegt dit naar aanleiding van de door Burge meester en Wethouders voorgestelde en door den gemeenteraad aangenomen vermindering der jaarwedde van den secretaris, tegen den wensch der commissie. Deze acht die bezoldi- ging tihans te laag. Er is meer werk aan die betrekking verbonden dan Burgemeester en Wethouders denken. De VOORZITTER merkt op, dat het nu voor 1925 is vastgesteld en voor het volgend jaar kan bij de behandeling der begrooting weer worden gezien. Hij kan natuurlijk niet voor het geheele college spreken, maar meent, dat, indien wordt aangetoond, dat het thans vast gestelde bedrag te laag is, Burgemeester en Wethouders geen bezwaar zuilen hebben hun standpunt te herzien. Thans zijn zij van mee- ning, dat het bedrag dat zij yoorstelden, vol- doende is. De heer't GILDE was van meening, dat de Commissie het recht heeft, om zelf de jaar wedde van den secretaris vast te stellen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat, in dien de commissie dit doet binnen de bedragen harer begrooting, zij zeker dat recht bezit. In dien zij dan geen voldoende gelden ter beschik- king heeft voor de bezoldiging van haren se cretaris, kan verzocht worden het bedrag der begrooting te verhoogen. De heer't GILDE moet tooh nog opmerken, het vreemd te vinden, dat personen, die zoo'n plaats bij het onderwijs bekleeden, terstond reclameeren, indien ze voor zeker werk iets te weinig meenen te krijgen. Ze mogen voor iets dat hen zelf nog wel zoo na staat, toch ook wel eens een offertje brengen? De VOORZITTER geeft te kennen, dat Bur gemeester en Wethouders op het standpunt staan, dat voor werk dat verricht wordt, moet betaald worden. Zij waren, zooals gezegd van meening, dat het nu vastgestelde bedrag vol doende was. Worden zij anders ingelicht, dan zuilen zij daarin misschien aanleiding vinden voor een volgend jaar weer met een ander voorstel te komen. De heer BAERT verklaart, dat dit zijn wensch is. Het verslag wordt met algemeene stemmen aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van J. A. van Hoeve, hou- der der Frobelschool, die daarbij toezendt een lijst der ontvangsten en uitgaven voor die in richting over het jaar 1924. De ontvangsten hebben met inbegrip van 400 subsidie der ge meente bedragen f 1488,70 en de uitgaven 1411,86, het batig slot alzoo 76,84. Onder de uitgaven is begrepen het nadeelig slot over 1923 ad 30,64. Naar aanleiding van het goed slot wordt medegedeeld, dat het salaris van het personeel van af 1 Januari 11. te samen met f 128 's jaars is verhoogd. Aangenomen voor kennisgeving. f. Het verslag van den correspondent der Arbeidsbemiddeling over het tweede half jaar 1924, luidende als volgt: Dit tijdvak kan wat de werkeloosheid betreft voor onze gemeente bijzonder gunstig ge- noemd worden. In de laatste week van Octo ber werd een enkele werkzoekende ingeschre- ven en in de laatste week van November wa ren er een tweetal die werkeloos waren. Door >de geregelde toezending van aanvra- gen om werkkrachten voor het buitenland, door den directeur van den Rijksdienst, kon ik deze 2 voor Frankrijk inschrijven, waarvan de eerste C. P. Marten op 15 December reeds in dienst trad bij den heer P. Leclert, firme de Courgonson par Marmant (Seine et Mame) als ploeg-voorman tegen een loon van 275 fr. per maand tot 1 April. Daarna 300 fr. per maand en een premie van 100 tot 150 fr. per maand, gedurende de oogsttijd benevens kost en huisvesting: Met de 2de n.l. J. Meijer ging het niet zoo voorspoedig, het door hem gekozen adres was middelerwijl door een ander bezet, zoodat een hemieuwde aanvraag voor een ander adres werd opgestuurd, waarover de correspondentie met den Rijksdienst nog gaande is. Ondertussehen kwamen er in den loop der maand December meerdere werkeloozen. Dooi de weersgesteldheid vielen in deze maand de bouwbedrijven bijna gebeel stil met het gevolg, dat meerdere arbeiders uit de bouwvakken werkeloos werden en zich lieten inschrijven, verder enkele losse arbeiders, die door beein- diging van het seizoen (de bietencampagne) gedaan kregen zoodat einde December er ge- middeld 10 a 12 als werkeloos stonden inge- schreven, die meerendeels tot de georganiseer- den tegen werkeloosheid behoorden, en alzoo uitkeering ontvingen uit hun respectieve wer- keloozenkassen, terwijl voor de enkele ongeor- ganiseerden den vollen last hunner werkeloos heid te dragen bleef wat voor dezulken een groote achteruitgang beteekent. Lettend evenwel op vorige jaren kon de toe- stand, zooals die was op 31 December voor onze gemeente in het algemeen gunstig ge- noemd worden. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het schrijven van het Zeeuwsch- Vlaamsch Waterleiding-comite, betreffende het verkrijgen der koninklijke bewilliging op de statuten enz., opgenomen in de notulen der vergadering van 3 Februari 11., wordt aange nomen voor kcnnisge-riftg. h. Door het gemeentebestuur van Heem- stede wordt toegezonden, met verzoek om daaraan bijzondere aandacht te schenken, een adres van het bestuur eener vereeniging uit de ingezetenen der gemeente Heemstede tot be- strijding der annexatieplannen van Haarlem, waarin aan het gemeentebestuur van Heem stede wordt verzocht: 1°. zich tot de regeering te rich ten om ter bezuiniging op de gemeentelijke uitgaven en tot behoud van het groot kapitaal, een wets- ontwerp in te dienen waarbij a. het annexeeren van gemeenten, zoomede het wijzigen van gemeentegrenzen op eenzijdig veriangen niet meer zal worden toegestaan of bevorderd en b. voorgeschreven wordt, dat de gemeenten groepgewijze zuilen samenwerken met be trekking tot al die zaken van gemeenschappe- lijk belang voor de groep van gemeenten kun nen worden geacht; verder orti: c. in afwacbting van zoodanige wet, alle aanhangige voorstellen tot grenswijziging en tot vereeniging van gemeenten voor zoover daartegen bij eene der partijen bezwaar be- staat, buiten behandeling te laten, en 2°. aan alle gemeentebesturen een afdruk van het verzoek toe te zenden, onder uitnoodi- ging aan de bedreigde gemeenten om adhaesie. Bij dit adres is gevoegd een afdruk van het aan II. M. de Koningin gericht verzoek en een ontwerp-wijziging der Gemeentewet. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een schrijven van het bestuur der ver eeniging „De Kaha", luidende als volgt: Op onze laatste Bestuursvergadering bleek, dat uit landbouwkringen bedenkingen zijn ge- opperd, dat het kanaalplan wellicht nadeelig zou worden voor een goede afwatering der verschillende polders, die thans hun suatie hebben langs de Axelsche kreek of de bestaan- de waterleiding tot Hulst. Wij meenen daarom goed te doen, met nog eens te wijzen op hetgeen daaromtrent in de vergadering te Hulst door den Voorzitter is gezegd. Uit inlichtingen daaromtrent van wege den ingenieur van 's Rijkswaterstaat verkregen blijkt, dat tot standkoming van het kanaal van geenerlei invloed zou zijn voor de ontwatering der polders die sueeren op de Axelsche kreek, terwijl het kanaalplan voor de overige polders de ontwatering ten goede zou komen. Met voile vrijmoedigheid kunnen wij ver- zekeren, dat bij een eventueelen aanleg van het kanaal, met de belangen van de afwatering der polders ten voile rekening zal worden ge houden. Die zekerheid kan met te meer ge- rustheid worden gegeven, aangezien d( voor de waterleiding berust bij den Rijks waterstaat en deze dus bij het maken van een ontwerp voor een kanaal en de uitvoering daarvan, met die afwatering als van zelf spre- kend rekening heeft te houden. Bovendien kunnen wij ook nog mededeelen, dat ons bestuur ook reeds in verbinding is ge- treden met den Directeur van het Rijksbureau voor Ontwatering, den heer Jhr. Ir. G. E. W. van Panhuijs, terwijl het wel van voldoende bekendheid zal zijn, dat de afvoer van polder- water in Oosteljjk Zeeuwsch-Vlaanderen diens voile aandacht heeft. In dit opzicht kan de ontwikkeling dezer zaak alzoo met alle gerustheid worden tege- moet gezien. De VOORZITTER merkt op, dat aan het be stuur gebleken was, dat de vrees geooperd werd, dat eventueele uitvoering van het ka naalplan een bezwaar zou worden voor de af watering der polders, waarom het gewenscht geacht werd, ter voorkoming van misverstand, dat tegen te spreken. Aangenomen voor kennisgeving. j. Rapporten van de hoof den van scholen, over de resultaten van het avondschoolonder wijs in deze gemeente, gedurende den afgeloo- pen winter. Het hoofd der openbare school schrijft: Deze cursus is aangavangen Maandag 3 No vember en geeindigd op Dinsdag 17 Februari. Op Woensdag 26 November (dankdag) is geen les gegeven, evenzoo niet in de Kerstvacantie, de week van 23 December tot en met 4 Januari. Het aantal gegeven lesuren bedroeg 100, waarvan ondergeteekende en den heer Schie- man ieder de helft hebben gegeven. Er hadden zich voor den cursus aangegeten 16 deelnemers, waarvan 1 niet opgekomen is, 1 na 1 Januari niet meer verschenen en 1 zeer onregelmatig den cursus heeft bezocht. Overigens is de curSus vrij trouw en ge- regeld bezocht. Als blijk van belangstelling mag wel ge- noeirjd worden het feit, dat twee jongens iederen avond (bijna zonder uitzondering) van de Sassing kwamen, om aan het onderwijs deel te nemen. Het onderwijs werd gegeven 5 avonden per week telkens 1% uur per avond. Er werd onderwijs gegeven in de vakken: Lezen, Ned. Taal, Rekenen, Aardrijkskunde en Geschiedenis. Gedrag en vlijt der deelnemende leerlingen liet dit jaar weinig te wenschen over. Alle toe- gelaten leerlingen hadden de 6 klassen der lagere school doorloopen. Het rapport van het hoofd der R. K. school luidt als volgt: i Het verslag van de cursus voor Avondonder- wijs van de St. Antoniusschool te Axel over de cursus 19241925, luidende als volgt: De cursus is geeinidigd den 14 Febr. Totaal is 108 uren les gegeven. De lessen werden steeds goed bezocht. Meestal waren alien aanwezig. Wat de ont wikkeling betreft der leerlingen mag gezegd worden, dat die veel beter was dim op andere jaren. Voorts moet nog meegedeeld, dat P. Claes- sens, sinds 7 Januari de cursus niet meer heeft bezocht. Het aantal op 1 Februari was dus 13. De heer't GILDE vraagt naar de reden, dat niet door alle hoofden van scholen een rapport is ingezonden. De VOORZITTER kan dit niet zeggen, maar vermoedt, dat die ook wel zuilen komen. De heer WEIJNS deelt mede, dat de avond school op 't Spui nog niet is afgeloopen. Die is later begonnen. De VOORZITTER meent, dat hierin ineens de oplossing der vraag van den heer 't Gilde gevonden is. De rapporten worden voor kennisgeving aangenomen. k. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, d.d. 20 Februari 1925, waarbij wordt teruggezonden de verordening tot hef- fing van rechten voor het gebruik van het slachtlokaal en de verordening op de invorde- ring van dat recht, waaromtrent eenige op- merkingen van administratieven aard worden gemaakt, met verzoek tot wijziging der irfge- zonden verordeningen. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan het veriangen van Gedeputeerde Staten te vol doen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 1. De VOORZITTER deelt mede, dat Bur gemeester en Wethouders in de volgende ver gadering in behandeling zuilen brengen een voorstel tot wijziging van het Werklieden- reglement; dit is thm^-nctar de werklieden verzonden om advies. m. De VOORZITTER deelt voorts naar aanleiding van het in de vorige vergadering door den heer Van de Casteel gedaan verzoek tot het plaatsen van een vuilnisbak te Kijkuit, mede, dat Burgemeester en Wethouders na gehouden beraad geen vrijheid kunnen vinden, tot het plaatsen van zoo'n bak over te gaan. Het ligt voor de hand, dat, indien er een te Kijkuit geplaatst werd, dit ook in de andere buurtschappen zou moeten geschieden en het komt Burgemeester en Wethouders voor, dat er voor de bewoners der ttuitenbuurten alle gelegenheid is, om hun vuilnis zelf kwijt te raken, en het niet noodig is van gemeente- wege een vuilnisbak te plaatsen, waarbij zich dan gewoonlijk de omstandigheid voordoet, dat alles er door de bewoners naast gegooid wordt. n. De VOORZITTER deelt mede, dat om- trent de door den heer Dieleman besproken boomen bij woningen te Schapenbout een on- derzoek is ingesteld door den gemeente-op- zichter. Daarbij is geblekeh, dat die boomen geen direct gevaar voor de omgeving opleveren en Burgemeester en Wethouders dus geen <^n- leiding hefoben in deze in te grijpen. De heer DIELEMiAN vraagt, of er dan ook de aandacht op .gevallen is, dat er een boom bijna geheel over een woning hangt. Ondanks dit advies komt het hem toch voor, dat dit daar geen plaats is, om die boomen zoo te laten staan. Indien er bij onweer of stormweer tak- ken van die boomen slaan, komen ze op die woningen terecht. Hij zal volstrekt met bewe- l-en, dat die boomen er zoodanig staan, dat er direct een ongeluk zal gebeuren. Als er met die boomen evenwel iets gebeurd kan dat niet uit- blijven en nu meent hij, dat het beter is voor- uit te waarschuwen, dan tot opruiming over te gaan, indien er een ongeluk gebeurd is. Het kan voor den polder geen bezwaar zijn die boomen te rooien, aangezien ze hun grootte hebben. De VOORZITTER merkt op, dat men zich op het standpunt der overheid moet plaatsen. Deze kan alleen ingrijpen, indien er direct ge vaar te voorzien is, doch dat is blijkens het rapport hier niet het geval. Hij wil wel aan- nemen, dat die boomen daar onaangenaam voor de woningen staan, doch dan zou het op den weg der bewoners liggen om aan het polder- bestuur te vragen ze op te ruimen, met het oog op het gevaar, dat ze kunnen opleveren. De heer P. DE FEIJTER stelt nog in het licht, dat de bewoners toch aanvankelijk geen bezwaar in die boomen hebben gezien, want die stonden er eerst en later zijn de woningen daar gebouwd. De VOORZITTER meent, dat het't best zal zijn, als de bewoners zelf een verzoek zenden daar waar het behoort. o. De VOORZITTER deelt mede, dat het raadsbesluit tot het sluiten van een contract met de P. Z. E. M. de goedkeuring van Gede puteerde Staten nog niet heeft verkregen. Er wordt daaromtrent nog met het college onder- handeld. In verhand daarmede konden Burge meester en Wethouders nog niet verder han- delen. De heer ^t GILDE merkt op, dat de Voor zitter den eersten avond der demonstraties van de electriciteit, in de oude Normaalschool heeft gezegd, dat over een week of drie het voorstel omtrent de electrificatie der gemeente van Burgemeester en Wethouders den raad zou bereiken. We zijn nu echter al 5 weken ver der en kregen nog niets. Wat is daarvan de rerlen De VOORZITTER antwoordt, dat die reden in zijn mededeeling ligt opgesloten. Indien het raadsbesluit betreffende het sluiten van het contract door Gedeputeerde Staten niet wondt goedgekeurd, kunnen Burgemeester en Wethouders geen voorstel aanhangig maken, dat op dat contract gebaseerd is. De heer 't GILDE merkt op, dat er toch overeenstemiming met de P. Z. E. M. verkre gen was. De VOORZITTER stemt toe, dat de raad en de commissarissen der P. Z. E. M. het op alle punten eens waren geworden, maar Gede puteerde Staten hebben het raadsbesluit nog niet goedgekeurd. 3. Verkoop van grond. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken stellen Burgemeester en Wethouders voor, te verkoopen onder de vastgestelde voorwaarden: a. aan P. de Jonge een oppervlakte van 576 M2. bouwgrond in de Prins Hendrikstraat, zijnde de perceelen 13, 14 en 15 ged.; b. aan M. de Bruijne een oppervlakte van 291 M2. bouwgrond in de Prins Hendrikstraat, no. 12 van het bouwplan; redenen waarom zij beleefd verzoeken om dat gedeelte in het stratenplan op te nemen en de Julianastraat door te trekken. Burgemeester en Wethouders stellen voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken. De VOORZITTER deelt nader mede, een onderhoud gehad te hebben met de aanpalende eigenaars van gronden en in verband met dat onderhoud geeft hi) in overweging dit adres wederom in handen van Burgemeester en Wet houders te stellen en het thans niet af te handelen. Hij antwoordt bevestigend op de vraag van den heer 't GILDE of Burgemeester en Wet houders alzoo hun voorstel intrekken. De heer DIELEMAN zou het adres maar liever afwerken en vraagt, of er nieuwe ge- zichtspunten zijn. De VOORZITTER antwoordt bevestigend, die zijn bij het onderhoud naar voren gekomen. Met algemeene stemmen wordt besloten het verzoek opnieuw in handen van Burgemeester en Wethouders te stellen. c. aan de Geref. kerk, die dit alsnog ver- zoekt over de geheele diepte een strook gi-ond ter breedte van 2 M. naast de pastorie, in de Wilhelminastraat, zijnde een totale oppervlak te van 97 M2. De heer VAN DIXHOORN vraagt of die laatste verkoop voor de gemeente geen nadeel kan opleveren, door verminking van een ander perceel. De VOORZITTER antwoordt ontkennend; het daar liggend onverkocht terrein is nog zoo groot, dat steeds nog een andere verdeeling mogelijk is. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 4. Verzoek van A. Hamelink om herziening van zijn aanslag wegens schoolgeld. Door A. Hamelink, wonende te Axel, no. 104, wordt te kennen gegeven, dat door hem steeds schoolgeld is betaald, en dat hij thans zelfs is verhoogd; dat hij echter noch voor de rijks-, noch voor de gemeenteinkomstenbelasting is aangesla- gen, en daarom volgens art. 37 van de School- wet ook niet behoeft aangeslagen te worden in de school geldbelasting; dat hij daarom verzoekt den aanslag te wil- len herzien. Burgemeester en Wethouders geven te ken nen, dat hen in December 1924 een nieuwe zienswijze bekend werd onder hetgeen als „belastbaar inkomen" in artikel 37 der Wet op de Rijksinkomstenbelasting werd verstaan. Aangezien dit bedrag voor de vaststelling der schoolgeldbelasting de grondslag is, zuilen door hen voor dit jaar opnieuw de aanslagen in die belasting moeten worden geregeld, daar de tegenwoordige belasting is gebaseerd op het belastbaar inkomen zonder kinderaftrek. In verband met bovenstaande stellen zij voor, dit aan adressant mede te deelen en hem een nieuwe aanslag toe te zeggen. De VOORZITTER geeft nog te kennen, dat de letter van de wet niet in overeenstemming was met de toepassing der verordening op de schoolgeldbelasting. Over die uitlegging be- stond verschil van meening. Nu is er evenwel in de Gemeentestem en het Weekblad van de Gemeenteambtenaren een uitlegging versche nen, die als de juiste wordt beschouwd. Burge meester en Wethouders zouden nu de lijst vol gens die uitlegging opnieuw willen vaststel- len en de menschen een nieuwe aanslag thuis zenden. Die dan teveel hebben betaald krijgen het terug en zij die te weinig betaalden moeten bijbetalen. De oude heffing was met 1 April 1924 uit, de nieuwe moet dus worden herzien. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 5. Motie van de R. K. kiesvereeniging be treffende de schoolgeldheffing. De R. K. kiesvereeniging deelt mede, dat door haar in de vergadering van 22 Februari 1.1. de volgende motie is aangenomen: „De R. K. kiesvereeniging te Axel in verga dering bijeen op 22 Februari 1925; overwegende, dat de huidige schoolgeldrege- ling geen rekening houdt met de groote gezin- nen, dringt er bij den raad op aan, de vroegere schoolgeldregeling in te voeren en besluit dit ter kennis te brengen van den raad en gaat over tot de orde van den dag. De VOORZITTER merkt op, dat bekend is, dat er een nieuwe regeling voor de rijksinkom stenbelasting op komst is, die vooral de men schen met lagere inkomens zal ten goede ko men. Burgemeester en Wethouders stellen daarom voor met een herzien ng der school geldbelasting te wachten, tot die nieuwe rege ling wordt ingevoerd. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 6. Machtiging tot verkoop van boomen in de Oude Wijk. De VOORZITTER deelt mede, dat 8 olmen boomen, .staande in de Oude Wijk, waarop in de vorige vergadering de aandacht is geves- tigd, door dezer dagen bij inschrijving zijn ver- kocht, behoudens goedkeuring door den ge meenteraad. De hoogste inschrijving was f 215. Burgemeester en Wethoudsis verzoeken, hun college machtiging te verleenen de boomen asm den hoogsten bieder te verkoopen. De heer 't GILDE vraagt, of dit feitelijk niet het paard achter den wagen spannen is. Verschillende gegadigden hebben inmiddels kennis genomen van de voorwaarden en daar gebruik van gemaakt. Dat is wel geen directe schade voor de gemeente. maar ze hebben zoodra ze van den verkoop wisten in hun tuin- tjes die ze daar hebben de spade in den grond gestoken, en de kooper van de boomen zal, als hij daaraan bij het rooien der boomen schade toebrengt, die moeten vergoeden, terwijl die menschen hebben gehandeld, om voor schade- vergoeding in aanmerking te komen. Hij wilde hieromtrent een practischen wensch geven, opdat Burgemeester en Wethouders daarmede eventueel bij het bepalen van schade rekeni ig kunnen houden. De VOORZITTER deelt mede, dat aldus gehandeld is, omdat de tijd drong. In de voor waarden is ter wille van de gebruikers van grond de bepaling opgenomen, dat de schade die bij het rooien der boomen wordt toege- bracht, door den kooper zal moeten worden vergoed, volgens een door Burgemeester en Wethouders te maken schatting. Hij weet niet of er van de grondgebruikers zijn die willen trachten er een klein voordeeltje uit te halen, doch Burgemeester en Wethouders zuilen daar. na de gedane mededeeling, zeker rekening houden. De heer 't GILDE zegt, dat het hem daar om juist te doen was; de grond is voor een klein prijsje beschikbaar gesteld en nu zm h niet aangaan, dat ze den kooper onnoodig op groote kosten jagen. 7. Verbinding Julianastraat en Singelweg. Ingekomen is een verzoek van M. Mieras en 10 anderen, bewoners en aanpalende eigenaars in het Singelwegje, die daarin te kennen geven, dat zij, gezien het stratenplan van het in aan- bouw zijnde nieuwe stadsgedeelte tusschen de Julianastraat en den Singelweg, een gedeelte onverharde weg blijft liggen, waardoor men niet droogvoets kan gaan; dat door de Julianastraat door te trekken er een afdoende en prachtige verbetering zou tot stand komen; 8. Verzoek van de Nederl. Middernacht- zending om subsidie. Door de Nederiandsche Middernachtzending Vereeniging, gevestigd te Amhem, wordt, on der uitvoerige uiteenzetting van haar doel en toezending van haar 36e jaarverslag,* in ver band met het ontstaan van een tekort ad 12.877 en vermindering der rijkssubsidie met f 2500,' verzocht van wege de gemeente te wil len toekennen een subsidie van 10 of meer. Burgemeester en Wethouders stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken, daar, wanneer hier op een gunstige beschikking wordt genomen, tal van andere nuttige instellingen een gemeentelijke bijdrage niet mag worden onthouden. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 9. Verzoek van „De Kaha" om subsidie. Ingekomen is een verzoek van het bestuur der vereeniging „Comite ter verkrijging van een Kanaal Hulst-Axel (De KAHA), gevestigd te Axel, luidende als volgt: dat in eene te Hulst gehouden vergadering van belanghebbenden en belangstellenden, waarvan de notulen hierbij worden toegezon den, tot oprichting dezer vereeniging werd besloten; dat op de statuten, waarvan mede een exem- plaar hierbij wordt overgelegd, de Koninklijke bewilliging wordt aangevraagd; dat zoowel uit den naam der vereeniging, als uit de hierbij overgelegde stukken blijkt, dat zij beoogt, doortrekking te verkrijgen van het zijkanaal van de Axelsche Sassing naar Axel en Hulst (zoo mogelijk tot de losplaats Zeegat, onder de gemeente Clinge en met een «*zijtak naar Luntershoek); dat het verkrijgen van zoodanigen vaarweg van groote beteekenis zou zijn voor verhooging van de welvaart der streek, die deze zou door- snijden, en zulks blijkens de pogingen die nu reeds gedurende omstreeks drie kwart eeuw zijn aangewend, om dit te verkrijgen, ook al gemeen als zoodanig wordt beschouwd; dat de vereeniging, voor het bestrijden van de uitgaven die noodig zuilen blijken ter be- reiking van het beoogde doel, behalve op de bij dragen van particulieren, ook vertrouwt te mogen rekenen op steun van de betrokken ge meenten en industrieele ondememingen; dat toch het algemeen belang bij het werk der vereeniging ten nauwste is betrokken; redenen, waarom het bestuur voomoemd, uwen edelachtbaren raad beleefd verzoekt aan de vereeniging eene bijdrage te willen toeken nen; en deze in verband met het belang, dai uwe gemeente wegens hare ligging ten opzich- te van het gevraagde kanaal heeft, te willen berekenen op tien cent per inwoner. Burgemeester en Wethouders stellen voor op dit verzpek gunstig te beschikken, onder voor- waarde, dat wanneer het beoogde doel is be- reikt of het plan niet verder zal kan worden uitgc#erkt, de overblijvende gelden aan de gemeentep, die financieel dit comite hebben ge- steund, ponds-ponds-gewijs zal worden terug- gegeven. •De heer 't GILDE is wel eenigszins verwon- derd over het voorstel van Burgemeester en Wethouders, dat neerkomt op het verleenen eener bijdrage van ongeweer f 600. Indien hij let op het antwoord, dat door den Minister van Waterstaat in de Tweede Kamer aan den heer Fruytier is gegeven, zal er nog heel wat water door de Schelde stroomen eer de eerste spade in den grond wordt gezet. Hij vindt daarom het toekennen van zoo'n bedrag wel wat vo<> barig, in een tijd dat zuinigheid als de hoogste wijsheid wordt aangepred'kt en acht het geen tijd om nu met het geld der belastingbetalers te smijten. De VOORZITTER meent, dat alle raads- leden de besprekingen te Hulst hebben bijge- woond en dus van de zaak volledig op de boogte zijn. Het comite is aan het werk gegaan en daarvoor jnoeten onkosten gemaakt worden. Er is eene begrooting opgemaakt van de uit gaven, die het bestuur over een bepaalden tijd zal moeten doen. Het meende ook, dat er alle aanleiding was, om voor het dekken der kosten een beroep te doen op de belanghebbende ge meenten en andere instellingen. Men kan toch niet vergen, dat de heeren die hun tijd en werkkracht voor bereiking van het doel be schikbaar stellen, bovendien ook nog 3e kosten daarvan zouden moeten dragen. Spreker meent, dat, indien aan deze vereeniging den gevraagden steun verleend wordt, dit, voor wat deze gemeente in de eerste plaats betreft, niet genoemd kan worden roekeloos met bet geld smijten. Door den heer 't Gilde wordt de veronderstelling uitgesproken, dat het nog lang kan duren eer de eerste spade in den grond gestoken wordt. Spreker heeft de be sprekingen met den Minister bijgewoond en kan daaromtrent geen uitvoerige mededeelin gen doen, maar meent het recht te hebben te zeggen, dat de uitvoering van het plar wel licht nader bij is dan men wel denkt. Hij kan dus een geheel ander gedacht hebben dan de heer't Gilde. De heer't GILDE wijst er op, dat de Minis ter heeft gezegd, dat er voor de uitvoering geen geld is. En wat de aanvraag der vereeni ging betreft, als Axel, Hulst, St. Jan steer, en de anirere gemeenten jaarliiks zoo'n bedrag gaan geven, zal het comite wel in het geld kunnen zwemmen, hij weet niet wat het er mede moet doen. De VOORZITTER merkt op, dat niet wordt voorgesteld jaarlijks zqo'n bedrag te geven, doch ineens als maximum 10 cent per inwoner. Hij meent, dat dit voor zoo'n groot belang niet veel mag genoemd worden, Aan het waterie:- dingeomite werd indertijd ook die som toe?n- kend. De heef VAN DIXHOORN gelooft, dat men de zaak niet zuiver inziet. Die 600 zijn te besohouwen als een crediet, dat in maximum wordt beschikbaar gesteld. Hii meent dot. in dien Axel, als eerstbelanghebbende gemeente, begon met voor dit doel nog minder beschik baar te stellen dan voor de waterleiding dit zou getuigen van in-consequentie. Als deze gemeente hiervoor een onvoldoend bedrag be schikbaar stelt, zou het ziin alsof men hier zeg gen wilde: het kanaal moet er maar niet komen. Men weet, dat de regeering nu een maal van belanghebbende zijde medewerking eischt. Wanneer die nu niet of sVchts schoor- voetend verleend wordt, zou in Den Haag al

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 5