Uw gezondfceid WYBERT 6EMEN3PE BEBICHTEw"" iNGEZONDEN MEDEDEELINGEK i De ramp bij Hoek v. Holland. De „Soerakarta" aan den Hoek van Holland op de Noorderpier geloopen. De sleepboot de „Schelde" op de Zuiderpier verongetukt. Acht dooden. Daaromtremt wordt nader gemeld: Het vradhtstoomschip „Soerakarta", 7000 ton groot, van den Rottendamschen Lloyd, is Zondagavond ruim 7 uur tijdens zware hagelbuien en krachtigen Noond-Nooru- Westen wind bij het binnenloopen van den Nieuwen Waterweg uit zijn roer en met het voorsohip recht op de Noorderpier geloo- pen, vlak voor den lichtopstand. De sleepboot de „Schelde", van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst, is zoo spoedig mogelijk ter assistentie uitgevaren. NacLat vedbinding met de „Soerakarta" tot stand was gebracht, is de tros geknapt en onder de sleepboot doorgeslagen in de schroef. De dientengevolge onklaar geraak- te boot is met haar bemanning van 15 man op het Zuiderhoofd geworpen, in de onmid- dellijke nabijiheid van de wrakstukken van het stoomschip Steward Star, en daar groo- tenideels gezonken. De schoorsteenen en het want staken met een gedeelte van de boot schuin boven de golven uit. Op beide hoofden zat dus een schip. De verongelukking van de sleepboot had plot- seling aan de gabeurtenissen een veel ern- stiger aanzien gegeven. De bemanning van de sleepboot verkeerde in levensgevaar; met die van de Soerakarta was dat, al zat het schip gevaarlijk, niet het geval. Het stoomschip is rondgeslagen en zit thans dwars in het vaarwater. De sleepboo- ten „Poolzee", „Witte Zee" en Water weg" hebben vergeefs getracht het schip overeind te trekken. De uitgebrachte tros- sen zijn telkens afgeknapt. Reeds Zondag- avomd stond in de ruimen 1 en 2 water, en de positie van het schip is thans zoodanig, dat het ais verloren wordt ibeschouwd. De golven beuken het voorschip, en voortdu- rend stuiven de zeeen over het schip heen. Van het schip, dat 1500 ton stukgoed uit Hamburg in had en ongeveer 2000 ton ko- len, was kapitein de heer Van Houten, die zijn laatste reis maakte. Het schip is ge- bouwd in 1912 bij de maatschappij De Schelde. Op de sleepboot de Schelde heeft zich Zondagnacht een, drama afgespeeld, dat aan 7 menschen het leven heeft gekost. Reeds des nachts heeft de bemanning van de te Hoek van Holland gestationeerde red- dingsbooten, bijgestaan door en'kele men schen van het loodswezen getracht de in nood verkeerende schepelingen van de Schelde te redden. De eerste paging werd ongeveer 12 uur ondernomen met een jol, een tweede poging in den loop van den nacht had evenmin succes als, de eerste, maar Maandagmorgen half vijf heeft men vehbinding gekregen met de mannen, die daar vlak bij den wal in doodsnood ver- keerden. De President van Heel, die onder schipper Van der Klooster, was met de jol op sleeptouw door het z.g. Groote <iat om den Zuid uitgevaren en op het juis- te ooge bliik had men de jol met vereende kradhten over de pier gedragen met het noodige materiaal, lichtkogels, lijnen en whippertoestel erin. Uit de jol die bemand was met den schipper van de reddingsboot zelf zijn stuurman Roel Seekles, den licht- wachter De Kort en de loodskweekelingen C. van Mullem, P. de Neef en C. J. de Bruin heeft men met een lichtkogel in de want van de sleepboot geschoten, lijnen werden eraan bevestigd en staande op den dam hebben de redders 7 leden van be be manning kunnen afhalen. De geredden zijn: kapitein B. Weltevreden, stuurman J. Hartman, 2de machinist T. Meltema, de kok M. de Jong, de matrozen M. Ketting en Pol- dervaart en de tremmer R. Roelofs. Om een uur of 8 Maandagmorgen werden deze 7 mannen binnengebraoht in het loods- getoouw aan de Berghaven, waar zij gastvrij ondendak en verzorging kregen. De overige leden van de bemanning zijn verdronken of gestorven van de kou. Drie lijken zijn 'smorgens aangespoeld en geborgen, n.l. die van den matroos van der Haven, uit Hoek van Holland, en van de stoikers H. Plas en J. Sas, beiden uit Maassluis. Twee dooden zaten in de tuigage van de Schelde: de eerste macln- nist I. Bijl en machinist Boxman. De lijken van de overige leden van de bemanning worden nog vermist, n.l. van de stokers Van Beek en Bal en van den lichtmatroos J. Scholte. De stuurman vertelde dat hij te midden van de hevige zeeen, die het schip beukten, nog op de pier was geweest, om te zien of er vefbinding was te krijgen. Voor het geweld van het water moest hij echter wij- ken en weer aan boord teruggaan. V.reeselijlk waren de verhalen, die wij hoorden over ihet drama, dat zich had af- wespeeld. Zoo zouden er twee van de man nen, onder wie de machinist Bijl, krankzin- nig zijn geworden. De „Tel." meldt het volgende: Het verhaal van den gezagvoerder van de „Schelde". „Zondagavond", zoo deelde de heer Wel- tov'rade ons mede, „bevonden wij ons te Hoek van Holland aan boord van de „Schelde" ten einde eventueel binnenko- menden schepen hulp te verleenen. Zoodra wij bjricht kregen, dat de „Soerakarta" van den Rotterdamschen Lloyd was vastgeloo- pen, zip- wij uitgevaren en het kostte ons siechts weinig moeite een tros uit te gooien. Al mijn opvarenden op een na zijn van ivtaassiuis, alieen de omgekomen Verhaven is uit Hoek van Holland. De tros was reeds vastgemaakt toen ik van den matroos, die op den uitkijik stond, bericht kreeg: „De tros staat stuurboord uit." Ik liet toen hard stuuiiboord geven, om vrij te draaien, doch de zee sloeg ons over de tros heen. Tege- lijk riep de matroos: „De tros onder ach- tersohip." De machinist gaf uit d'e machinekamer seinen, dat zijn machine door onverklaar- bare oorzaak gestopt was. Onophoudelijk rinkelde de telegraaf. Bij onderzoek bleek ons, dat de tros door de schroef heen was geslagen. Ik gaf toen orders, de ankers uit te werpen, een voor en een achter, doch wij voeren reeds tegen den grond. Met den Noorderawind en de eb dreven wij vervol- gens naar den zuidwal. Eerst kwamen wij naast den dam en daarop gingen wij weer terug tot wij vlak bij de „Stuart Star" kwa men te liggen. Onophoudelijk sloeg ons vaartuig toen op het ijzer van dat schip,- wij werden zoo op de „Stuart Star" ge- beukt, dat het voorschip vol water liep. Draad'loos heb ik daarop geseind: „Tro'S In de schroef zitten aan grond, s. o. s." fegelijk liet ik de stoomfluit gieren en gaf ik order om te stakelen, hetgeen ook ge- schiedde. Ik zag onmiddellijk, dat het aan boord wel niet te houd'en zou zijn en gaf order, een boot over boord te zetten, doch dit ging niet, ten gevol-ge van de zware zee. Onze beide reddingbooten sloegen over boord. Toen gaf ik order: „Al!emaaI in den voormast." Aan dit bevel hebben zeven van mijn mannen gevolg gegeven. Twee kropen in het achterwant, doch hebben dit later met den dood moeten bekoopen. De mannen, die op de brug waren gebleven, sloegen het eerst over boord. Het waren Van Beek, later Verhaven en nog later Soholten. Het eigenaardige is, dat de sto kers en het machinekamerpersoneel, die in •het want waren geklauterd, het 't eerst moesten opgeven. Immers, deze menschen waren dun gekleed en zijn dit buitenwerk niet gewoon. De stoker Sas werd dan ook weldra bevangen door de kou, liet het want ios en viel in zee. De andere stoker werd krankzinnig van angst, hij begon te zingen. liet zich daarop vallen en dreef ook weg. De zeelieden, die in mijn omgeving in het want hingen, konden het vrijwel goed uit— houden. Ook ik zelf had weinig moeite om mij staande te houden, doch de tweede ma chinist, die naast mij zich had vastgeklemd, zeide op een gegeven moment, dat hij het met meer kon harden, want dat hij door de koude bevangen werd. Ik ben toen naar hem toe geklauterd en heb zijn hoofd tegen inijn beenen genomen. Zoodoende slaagde ik er in, hem te behouden. Wij bleven den geheelen nacht in het want, tevergeefs uitziend naar de redding- boot, die, naar ik later hoonde, verscneidene pogingen heeft ^fedaan om ons te naderen. f oeni het vanmorgen Iaag water was, waren wij in staat naar beneden te klim'men. Het dek was toen vrijwel droog en wij kon den ook onder den bak gaan. Wij waren tnen nog met ons zevenen. Wij zijn toen bij elkaar onder in den bak gekomen. Daar konden wij ten minste even onze ledematen uitstrekken en eenigszins bekomen van de doorgestane vermoeienissen van den afge- loopen nacht. Vanmorgen om negen uur heeft men met een reddingstoestel van de Zuiderpier een lijn naar ons schip geschoten. Bootsman Ketting was in' staat, die lijn aan te pakken en te bevestigen. Nadat de lijn bevestigd was, konden wij ons langs deze lijn naar de. Zuiderpier be- geven. Als tweede is de lichtmatroos Pol- dervaart overgegaan. Hij Was de eenige, die eenige moeite had om zich langs de lijn te werken. Wij moesten hem over de ree ling bevestigen. Daarna was hij in staat, naar de Zuiderpier te klauteren. Ik had gedurende den. halven nacht geen enkel oogenblik het gevbel, dat het ons het leven zou kosten. Als wij maar konden vastihouden, dat voelde ik, dan zouden wij wel gered worden. Daardoor was ik ook in de gelegenheid, den anderen leden van de bemanning moed in te spreken. Wij hebben elkaar zoo goed en zoo kwaad als het ging, in den storm opgebeurd en den moed er in gehouden. Het resultaat is gelukkig, dat er althans zeven van onis behouden zijn." Tot zoover het verhaal van den kapitein. Met de reddingboot was ook gekomen Dr. A. K. M. Knip met zijn kranige red- dingsbrigade, aan wfen het eigenlijk te dan- ken is, dat ten minste zeven man gered zijn. Dr. Knip was zoo welwillend, nadat hij de mannem in het loodsgebouw wederom had bijgestaan, een en ander mede te deelen, over de wijze, waarop hij in staat was ge weest, hulp te verleenen. Hoe de redders werkten. ,,Gisteravond", zoo deelde hij mede. ..werden wij geroepen om bij-stand te ver leenen voor vermoedelijke gewonden, die van de sleepboot „Schelde" zouden worden binnengebracht. Onmiddellijk ben ik toen met mijn red- dingsbrigade aan boord gegaan van de red dingboot „Prins der Nederlanden". Te kwart voor negenen zijn wij naar de Zuider pier gevarea Nadat de reddingboot ver geefs had geprobeerd, verbinding te krijgen met de „Schelde", hebben wij toen getracht vc de Zuiderpier het vaartuig te bereiken. Dit ging edhter niet. Het was hoog water en op de Pier sloeg de zee ons vaak over het hoofd. Ik heb toen laten patrouilleeren op de Zuiderpier om te kijken of tusschen de palen lijken- of gewonden aanspoelden. Om het kwartier zond iik er eenige mannen op uit, die mij dan rapport moesten uit- brengen. Te kwart over vijven in den ochtend zijn twee lijken over de Pier geslagen. Wij heb ben naiuurlijk onderzocht of de levensgees- ten konden worden opgewekt, doch er was niets meer aan te doen. Eenigen tijd daar na sloeg een derde lijk over de pier. Wij hebben deze lijken op een lorrie gelegd en met vlaggen bedekt. Met een Morselicht hebben wij toen naar den uitkiiktoren be richt gezonden en gevraagd, waar de boot preoies zat. Het bleek ons toen, dat zij op den dam evenwijdig aan de Zuiderpier lag, een meter van de plek, waar de „Stuart btar' gcstrand was. We hebben ook nog geprobeerd of wij met de platte jol tot bij de „bcheiide" konuen komen, dcch we moes ten weer teruggaan. Hedenmorgen hebben wij onze pogingen gecombimeerd; we zijn toen met de lorrie zoo dicht mogelijk genaderd, hebben ge- wacht tot het eb was en toen hebben eenige mijner mannen de jol opgenomen en. door het water gedragen tot de plek, waar de jol en de lorrie bij elkaar waren. Wij hebben toen met een pistool geprobeerd, de lijn te schieten. Een mijner mannen, C. van Maas tricht, slaagde er in, met het eerste schot de lijn over te brengen. Aan boord van de „ScheIde" werd de lijn gepakt, daaraan werd een kafoel bevestigd die wij konden inpalmen. Op de lorrie be- vond zich een hok, waarin een kachel. Wij hebben onmiiddellijk vuur aangemaakt en alles in gereedlheid gebracht voor de gered den. Bij twee tegelijik werden de geredden tel kens bij ons gebracht. Wij hadden koffie gezet en alles klaar gemaakt, om hun wonden te behandelen. Daaraan dankten wij, dat zij onmiddellijk zoo opknapten. De reddingboot „Prins der Nederlanden" heeft, nadat wij alle mannen in het hokje van de lorrie behandeld hadden, de gered den afgehaald en hen naar Hoek van Hol land teruggebracht." Tot hiertoe het verhaal van Dr. Knip. Wij waren in de gelegenheid in de am bulance te zien, dat alle geredden het uit- stekend maakten. Het eerst vroegen zij om sigaren en sigaretten en werden geruststel- lende telegrammen verzonden naar hun fa- milie. Alles wees er op, dat niet een der ge redden kwade gevolgen zal ondervinden van de doorgestane vermoeienissen in den afgeloopen nacht. De „Soerakarta" verlaten. Het s.s. „Soerakarta" maakt steeds meer water. Zelfs indien afsleepen mogelijk bleek, werd aan het behoud getwijfeld. Gis- teren zijn op hun verzoek de laatste leden der bemanning van boord gehaald, de ka pitein, die door een overslaande zee ornver was geworpen met gebroken knieschijf. Het schip is nu als wrak te beschouwen. Omtrent berging van de lading werd reeds een overeenkomst getroffen met de b e r g i n gsm a atsch ap p i j HET NED. S.S. „AALSUM" AANGEVAREN. Het Nederlandsche vraohtschip ,,Aalsum" en het Amerikaansdhe stoomschip „Danne- daike" van de Shipping Board zijn Zondag avond tijdens den mist op 25 mijl ten Zui- den van Nantucket met elkaar in aanvaring gekomen. De „Aalsum" heeft belangrijke schade gekregen en maa'kt veel water. De „Danne- daike" heeft reddingbooten uitgezet, voor het geval het noodig is, de bemanning van de „Aalsum" op te nemen. De „Aalsum" is van de Stoomvaart Mij. „Oostzee" te Amsterdam en meet 5422 ton bruto. Het schip is in 1922 gebouwd; kapi tein is de heer K. Visser. Blijkens nadere mededeeling van de di- rectie der Stoomvahrt Mij. „Oostzee" stoomt de „Aalsum" langzaam door naar de plaats van bestemming met ruim 2 vol water. Draadloos heeft de kapitein verzocht om met sleepbooten het sdhin tegemoet te varen. DOODELIJK MOTORONGELUK. Zaterdagavond Is in d'e buurt van Don- rijp een ernstig motorongeluk gebeurd. Door het springen van een band werd de 23jarige dUorijder S. C. v. M., jurid. student uit Leeuwarden, van de duo-zitting geslingerd en in ibewusteloozep toestand opgenomen. Hij is dcnzelfden avond over- leden. De bestuurder B. kreeg geen letsel. BEWUSTELOOS. Het echtpaar Van Beek in de Egelantier- straat te Hilversum zou in zijn kelderwo- ning in een kacheltje zonder pijp doove ko- len maken. Spoedig werd de man zwaar in het hoofd, en de vrouw, dit bemerkende, wou het keldervenster openen, doch voor- dat zij dit bereikte, viel zij bewusteloos neer. Toen het elfjarige zoontje, een van de acht kinderen, die op straat waren, bin- nenkwam, kreeg hij op een vraag aan zijn vad'er en moeder geen antwoord; hij waar- schuwde de buren, die onmiddellijk de po- litie en den dokter opbelden. Met zuurstof- apparaten konden de levensgeesten bij het echtpaar nog worden opgewekt. GEHEIME BRAN ER1J. Te Maastricht is door de kommiezen der directe belastingen een in voile werking zijnde g heime branderij ontdekt in een groot heerenhuis, bewoond door een ge- pensionneerd hoofdonderwijzer. Toevalligerwij e on 4ekte een hoofd commies in feen turn een klein ro ster. waaruit warme lucht kwam. Na lang snuflelen openden de kommiezen in een der benedenkamers een eikenhouten kleerkast, waarvan de bodem bedekt was met een tapijtje. Toen dit kleedje opgelicht werd. bemerkten zij. dat '/ich in den bodem van de kast een klein valluikje bevond, welke door een laddertje toegang gaf tof een grooten geheimen kelder die met den gewonen kelder van het huis g^en communicatie had. Iu dezen kelder werd een volledige inrich- ting aaugetrofien tot het bran len van alcohol, welke iu voile werking was. De bewouer van het hnis deelde aan den offic er van justitie m-de, dat liij den kelder verhuurd had aan zijn zwag-r. Deze laatste heeft bekend. GOED AFGELOOREN. In de houtzagerij van de N.V. Tulp en Zn. te Ede, gebeurde een eigenaardig onge Ink, dat toch nog goed afdiep. Een werk man had opfracht, werkzaamheden aan een machine te verrichten Zonder vooraf deze machine buiten werking te stellen kroop hij tusschen een houten beveiligingsschot en de machine, met het gevolg, dat hij door een uitsbkenden tnoer van een wiel werd gegrepen. Hij had de tegenwoordig- digheid van geest, zich aau liet schot vast te houden en op zijn a gstgeschreeuw had onmiddellijk de werkmeester de machine stopgezet In die paar seconden echter waren de kleeren hem totaal van het lichaam gerukt. Hij had alben nog maar zijn schoe nen en zwart befje om den hals aan De man had het er echter goed afgebracht en de dokter constateerde alieen. dat een paar ribben een weinigje gekneusd waren. EEN WRAAKNEMING. Een Antwerpsche rentemerster, de wed uwe Lamot, wonende aan de Amerikalei, kwam Dinsdagavond, toen zij uit den schouwburg kwam, tot de ontdekking, dat tijdens haar at«ezigheid onbevoegden in haar woni g waren binnengedrongen en daar in haar slaapkamer brand hadden gesticht. De ge heele kamer braudde uit. Maar de te hulp geroepen politie o> tdekte ook, dat verder in de woniijg alles was doore n geworpen, in de badkamer de gaskraan was opengezet en bovendien een bedrag van 800 francs en vijftien coupons van de stad Antwerpen waren gestolen In de keukenkast ontdekte de politie een naamkaa'tje van een 18jarigen zoon van een Nederlandsche familie. die vroeger daar in huis gewoond had Het hoofd van die familie, die na, failliet gegaan te zijn, met zijn schoonzoon gevlucht was, liet bij de weduwe Lamot ook hm.r- schuld achter, zooda de verhuurster het gezin de deur uitzette, maar op een deel van den inboedel als onderpand beslag liet leggen. Vermoed wordt dan ook, dat de zoon hier uit wraak gehandeld heeft. Woensdag is de jongeman in Zurenborg, een voorstad van Antwerpen, aangehouden Hij ontkent echter alles. GEVAAL1JKE KNAGERS Te Belfast bleek na het overlijden eener dame, dat de rat'en haar testament totaal hadden opgeknaboeld. De zoon der over- ledene, die siechts eenige snippers terugvond, construeerde aan de hand hier van, aangevuld met h.Tgeen hem omtrent den inhoud be kend was, een copie, welke gelukkig voor hem door de rechtbank als gMdig werd aangemerkt. DE ZELFMOORD VAN PREDIKANT. DEN Uit Louden wordt gemeld dat in het advies der doktoren, belast met het onder zoek naar de doodsoorzaak van den predi- kant Bettiso, verklaard wordt dat niet met beslistheid kan worden gezegd of het eerste schot al of niet doodelijk was Znoals reeds werd gemeld heeft de zuster van den predikant verklaard dat ze haar broeder, die doodelijk gewond was, een genadeschot had gegeven. Indien deze verklaring juist blijkt te zijn zal Miss Bettison ongetwijfeld worden veroordeeld. AUTO BAN DIETEN AAN HET WERK. Autobandieten hebben dezer dagen des avo ds bij het station van Limoux in Zuid- Frankrijk een postbeambte beroofd van zijn postzakken. De gendarmerie uit de om geving werd gewaarschuwd en des nachts zagen gendarmes een auto, aan de gegeven beschrijving beantwoordend, de versperr ng naderen, die zij op den weg hadden aa i- gebracht. Aan het bevel om te stoppen werd geen gehoor gegeven, doch de inzit tenden losten een revolversalvo op de gen darmes, waarvan er twee ernstig gewond werden. De bandieter. wisten door een zij weg in te slaan, vnorbij de versperring te komenhet licht van hun auto ver- blindde degenen, die ben wilden tegen- houden en bevorderde hun vlucht. TELEFONISCHE FOTO'3 a LA MINUTE Toen president Cocdidge en zjjn vrouw de avondkerk te Washington veriieten wer den zij fjtografisch opgenomen met een toestel, dat was verbonden aan een ander toestel, waarmede de foto's draadloos wer den overgeseint naar San Frar.cico, Chicago en New York, zoodat den volgenden dag de bladen aldaar met de opname konden verschijnen. Het result»at was zoo suc- cesvol, dat de Americain Telegraph- en Telephone Company oogenblikkelijk een afdeeliDg heeft gesticht tot het verzenden van telefonische foto's ovpr grooten afstand zoodat op den diiur men om vijf minuten voor twaalven kan worden opgenomen, om reeds om 12 uur in alio uithoeken van het land bekend te zjjn. BRUTALE TRE1NROOVERS. De reizigers van deD nachiexpres New- York Chicago zjjn bet slachtoffer geworden van de brutaliteit van twee bandieten. Ee expres stopte in Dune Park om water in te nemen, toen het tweetal boos- wichten in den couloir der slaapwagens binnendrongen, de reizigers wekten en met revolvers bedreigden de bagage der pas-agiers do^rzochten en onder de oorkussens der reiz'gers uit, horloges, ringen en andere voorwerpen van waarde wegstalen. De negerwaker, die zich met h t toe- zicht op de slaapvagens moest belasten, was voor alle voorzorg maar in een rookers coupe gevlueht. De bandie'en vergaten echter ook hem niet en namen hem al h°t geld af, dat hjj aan fooien had ontvangen. De twee roovers werkten hun ^program" met groote haast af en t okken zich in een uithoekj-< van den trein waarop ze bjj East-S de, een voors ad van Chicago, waar de pxpres steeds langzaam moet rijden, een goed heenkomen zochten. Zij bleken in totaal een som van meer dan 10.000 dollar te hebben buitgemaakt, bebalve een aan'al juweelen en andere kostbaarheden der reizigers. Geen der passagiers heeft een nauwkeurig signalement der treinroovers kunn-n geven, ofsehoon deze niet gemaskerd waren. ONTPLOFFING. De ontploffii g in de dynamietfabriek te Reins orf bij Wittenberg is veel heviger gewees' dan die in 1915, tijdens den wereld oorlog. In de afdeeli g waar de explos e ontstond, werkten uitsluitend vrouwen en meisjes. zoodat de dooden en gewonden meest vrouwen zijn. Intusschen zijn ook tal van mannen aan de oog-n gekwetst door glassplinters Te Witten erg is wei nig schade aangericht, doch te Anhalt, Dessau en Cos wig zijn duizenden ruiten door den luc-htdruk gesprongen. Het aantal slachtoffers is nog niet met zekerheid bekend, Er zijn twaaif lijken geborgen, doch te Wittenberg Ioopt het gerucht dat er veel meer dooden zouden ZLjn. Vermoedelijk is dit gerucht echter onjuist. De stoffelijke schade moet veel grooter zijn, dan de aanvankelijke ramingen deden verwachten. VAN JE VRIENDEN MOET JE 'T MAAR HEBBEN De vrienden van een farmer in Oregon liaalden deser dagen de grap uit, om in een aantal ledige appelkisten, die deze farmer naar Engeland had verzonden, huwe- lijks aanzoeken te leggen. Meer dan 8000 meisjes uit Engeland, lerland en Wales hebben daarop den farmer hand en hart aangeboden. Dit was voor den verwonderden broer des te onaangenamer, omdat hij naar de Sunday Express meldt, alreeds ver- scheidene jaren gehuwd was. EEN ZON DERLIN GE N A T UURS PEL I NG. Te Miramont (dept. Haute Garonne) woont een eerzame barbier, die in ;<ijn vrije uren zich te vermeien pleegt met het houden. an konijnen. Een dezer nu he ft onlangs een wezen ter wereld gebracht verrassend veel gelijkend op een olifant, zij het dan ook iu zal. formaat. Ook de slurf ontbrak niet, siechts de pooten geleken veel op die van 'n aap Het wondergedrocht heeft sLchts eenige uren geleef i. doch wordt op sterk water voor ongeloovig.* tijdgenooten en nageslacht bewaard. HET SPOOKHU1S. Het lijkt de titel van een sensatiefilm, opgevoerd in een derderangs-theater, of van een colportage-roman in stuiversafle- veringen, nidar het is de aanduiding die in den Lunte schen volksmond wordt ge- bezigd voor het huisje van den wegwerker H. in de V. te Lunteren, aldus het »U. D." Na een tijdje rustig te zijn geweest zijn de spoken weder in sterker mate nog, tot activiteit gekomen. Bleef het eerst bij kloppen iu de bedstede van den zoon en het afvallen van kalkbrokken van muren, thans maken de spoken het den bewoners meer direct lastig. Op een donkeren avond wilde de zoon den weg op, maar een onzichtbare macht dwong hem op het erf te blijven en een geheimzinnige stem bedreigde hem zelfs met het inslaan van zijn hersens. De spoken zijn ook muzikaal. Men hoort ze fluiten en eenmaal zongen ze zelfs psalmen. Ook schijnen ze van netheid te houden. Immers, ze haalden in zekeren nacht uit den broekzak van den zoon het klee- dingstuk hing over den rand van de bed stede - een oud zakmes, zochten elders een busje poetsextract op, openden dat en werden to»u schijubaar gestoord. Er is tenmiuste niet gepoetst en dp stukkeu van het mes werden deels op het erf weerge- vonden, als waren zij in overhaaste vlucht weggeworpen. Geheimzinnige stemmen verwijten, den huiseigenaar zijn gierigheid aan welke uiting van misnoegen kracht wordt bijgezet, doordat de tafel danst en heftig op de muren wordt getrommeld. Enkelen zeggen den geest te hebben gezien en er den vader van den huidigen bewoner in te herkennen. Anderen zijn er, die, minder mystiek aangelegd, veronderstellen, dat zoonlief vader op deze wijze bewerkt, om hem wat gemakkelijker te bewegen tot meer royaliteit in het geven van zakgeld. Dit laatste is wel het meest aannemelijk. De zoon schijnt dan evenwel helpers te hebben, want de politie verbaliseerde een tweetal //spoken" wegers huisvredebreuk. Met dat al zijn er veel Luntersche eenvou- digen, die hoofdschuddend zuchten over de onverschilligheid van hen, die met het spokengeloof hebben gebroken. En zij aanvaarden grif het verhaal van den jongen, die het aforanden van den hooiberg bij het huis toeschreef aan de verontwaardigde geesten. Jammer, dat de jongeling zich eerst versprak door te zeg gen, dat hij voor het begin van den brand menscbeo in den hooiberg had gezien. OP 't KANTJE AF MILLIONNAIR. Een surveillant aan de metaalfa'brieken te Overpiel-Lommel, even over de Belgische grens, was met een bankdirecteur aan het biljarten, toen hij bij toeval van dezen ver- nam, dat hij in 1922 in de premieleening voor de verwoeste gebieden was uitgekomen met een lot van een millioen. De termijn, om het lot te reclameeren, verviel op 1 Ma-art 1925 en het was 28 Februari. Hij had nog net kans zijn redden op te eischen. De gelukkige winnaar is Jan Kanen, 56 jaar, te Bergijk bij Eindhoven geboren, en sinds dertig jaar aan de fabrieken te Overpelt verbonden. TWEE EILANDEN IN OPENBARE VEILING. Twee eilanden voor Brissago in hetZwit- sersche gedeelte van het La go Maggiore gelegen, zullen. den 27sfen Maart in het openbaar verkocht worden te Locarno. Het grootste het St. Pancratius-eiland is 22000 vierkante Meter groot, en bevat een villa, een kapel, tuinen en boerderijtjes. Het an dere naar den heiligen Apollin,aris genoemd, is siechts een halve bunder groot en niets dan een kale weide. De eilanden zijn ingezet op 110.000 francs. BliilllHi!llill>llillllllli!llllllllllllllllllllilli<l!llllHl!!Ullll III I iTnilllllll,.!. kunt U tegen de gevaren van verkoudheid hetbeste beschutten met de desin- fecteerend en oplossend werkende TA»LETTEN Groote doozen 65 Cts

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 2