SFVEXSDE BER1PFTFM. stellen voor vast te stellen voor woonwagens de volgende VERORDENING, houdende bepalingen betreffende de plaats door woon wagens bij verblijf binnen de ge- gemeente Ter Neuzen in te nemen. Artikel 1. Onder woonwagens verstaat deze verorde- ning wagens, uitsluitend of hoofdzakelijk als woning gebezigd of tot woning bestemd. Artikel 2. Het is verboden in de gemeente een andere staanplaats met een woonwagen in te nemen dan op het daarvoor aangewezen terrein, zijn- de een afgerasterd gedeelte van den grond lig- gende ten Westen van het kanaal GentTer Neuzen kadastraal bekend in sectie K no. 263, gedeeltelijk, ter oppervlakte van 250 M2. Burgemeester en wethouders kunnen in bij- zondere gevallen van het verbod ontheffing verleenen. Aan het verleenen dezer vrijstelling kan dit college voorwaarden verbinden in het belang der openbare orde, veiligheid, zede- lijkheid en gezondheid. Artikel 3. Onverminderd het bepaalde bij artikel 8 van het Wetboek van Strafvordering zijn de die- naren der gemeentepolitie met het opsporen van de overtredingen dezer verordening belast. Artikel 4. Gvertreding van een der verbodsbepalingen dezer verordening wordt gestraft met hechte- nis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Artikel 5. Hij die in strijd met de bepalingen dezer verordening een staanplaats inneemt, is ver- plicht op de eerste vordering der in artikel 3 bedoelde ambtenaren deze te ontruimen en voor het vervoeren of doen vervoeren van den woonwagen naar de in artikel 2 bedoelde plaats desgevorderd zijne hiertoe noodzakelijke medewerking te verleenen. De heer D. SCHEELE geeft te kennen, dat er bij hem over geklaagd is, dat de menschen in de omgeving van het woonwagenkamp daarvan veel overlast zullen ondervinden. Ze zullen de paardjes daar ook wel eens laten loopen op verkeerd terrein. Feitelijk is dit deel der kwestie al behandeld, maar hij ziet er toch vele gevaren in. Het is ook een heel eind van de politie en het zal toch noodig zijn, dat daar goed toezicht gehouden wordt. Nu kun nen we daarvoor nog wel een man missen, maar het zal toch niet uitgesloten zijn, dat we daar wellicht in de toekomst een extrapost moeten plaatsen. Hij zou het er maar op aan willen sturen, om ze hier zoo vlug mogelijk te verwijderen. De heer VAN RIET wijst er op, dat volgens artikel 2 burgemeester en wethouders in bij- zondere gevallen ontheffing kunnen verleenen. Hij gelooft, dat de strekking daarvan is. dat bestendigd wordt, hetgeen we nu al ondervin den, en hetgeen hij niet in het belang der ge meente acht. Hij acht den toestand aan de Burgemeester Geillstraat, waar woonwagens staan op particulier terrein, in strijd met de bepalingen die omtrent het bouwen aan die straat gesteld zijn. Toen de woning van den concierge voor de R. H. B. S. is gebouwd, was er veel oppositie tegen, omdat men oordeelde, dat die woning de straat ontsierde, maar die woon wagens maken naar sprekers meening de zaak nog veel erger. Is de verordening aangenomen, dan ligt het aan burgemeester en wethouders of die toestand bestendigd zal worden en daar kan spreker niet mee instemmen. Indien die woonwagens niet gezonden kunnen worden naar het daarvoor bestemd terrein, zou hij toch in overweging willen geven ze een andere plaats dan waar ze nu staan aan te wijzen, daar het nu een schadepost wordt, aangezien met het verplaatsen van die zware wagens het trottoir stuk gemaakt wordt, en dit straks van gemeentewege weer moet worden gerepareerd. De heer VAN CADSAND is juist van een meening tegenovergesteld aan die van den heer Scheele. Volgens hem is het gewenscht, dat ze op een plaats staan. Het blijkt meer en meer, dat, indien men woonwagens in zijn na- bijiheid heeft, men gasten te verzorgen krijgt, die men liever niet heeft. En indien die nu bij elkaar staan op afgesloten terrein, dan kan de politie er beter toezicht op houden en tegen misdrijrven van wege die luidjes waken. Het is onaangenaam voor de menschen, die ze in hun omgeving krijgen en als ze verspreid staan, is dat voor een aantal menschen een overlast). Nu wordt het beperkt, doch de politie dient goed toezicht te houden. De heer VAN DUKE wijst er op, dat er men schen zijn, die hier hun woonwagens achter laten, wanneer ze des zomers hun reis aanvan gen. Is de verordening ook van toepassing op niet-ibewoonde wagens. Als onbewoonde wa gens ook naar dat kamp worden verwezen, denkt hij, dat er niet veel van zal overblijven tegen den tijd, dat de eigenaars hier weer te- rugkeeren, want dan zullen anderen ze wel afbreken. Hij meent, dat volgens de bepalin gen van art. 2 mogelijk is, om. zooals de heer D. Scheele het de vorige maal uitdrukte ook een „Heerengracht" voor woonwagens in te rich ten. Hij wijst er op, dat men ook nette woon wagens kan krijgen, met gegoede bewoners; er kunnen ook aannemers komen, die in een woon wagen huisvesten. Hij wijst ook nog op het voorgestelde in ar tikel 5 en zou daarin willen voorschrijven, dat ze in plaats van medewerking te verleenen bij het verplaatsen der woornwagens, dat ze het verplaatsen zelf moeten bewerkstelligen. De heer COLSEN merkt op, dat de kwestie omtrent het terrein nu eenmaal is beslist, doch herinnert, dat hij daartegen in de vorige ver gadering bezwaar gemaakt heeft. Hij is nu toch blij, dat ook andere leden, dat bezwaar inzien. Als ze dit echter in de vorige vergade- ring ook reeds hadden ingezien, zou het niet doorgegaan zijn. Hij vraagt of de woonwagens die de men schen die ter gelegenheid van de kermis mee- hrengen, ook naar dat kamp moeten. De heer HAMELINK bespreekt ook de be paling van artikel 2, dat burgemeester en wet houders ontheffing kunnen verleenen van de verplichting, om een plaats in te nemen in het aangewezen kamp. Hij hoopt echter, dat ze bij het verleenen van ontheffing er rekening mede zullen houden of het woonwagenhouders zijn die hier al of niet hun domicilie hebben. Zijn het personen, die tot de ingezetenen behooren, dan dragen ze ook bij in de lasten der gemeen te, Maar zijn het menschen die hier wel wil len vertoeven, doch ten gerieve van hun eigen portemonnaie hun domicilie ergens anders houden, dan is het niet noodig, dat de gemeente ten gerieve van zulke menschen bijzondere dragon krijgt. De VOORZITTER meent, dat de heer Van Riet wel wat te vlug is, indien hij reeds bij voorbaat verondersteld, dat burgemeester en wethouders de verordening niet goed zullen toepassen. Hij moet niet uit het oog verliezen, dat burgemeester en wethouders tot nu toe in dit opzicht niets konden doen. De menschen waar in het bijzonder over gesproken wordt, hebben dezen winter plaats genormen op par ticulier terrein. Burgemeester en wethouders stonden daar maohteloos tegen en hebben slechts in een geval verplaatsing kunnen voor schrijven met het oog op brandgevaar. In een tweede geval konden ze ook wat doen, doch toen hun te kennen gegeven werd, dat het ver blijf nog slechts een week of 5 zou duren, heb ben ze vergunning gegeven om dan maar te blijven staan. In het gebeurde kan dus geen aanleiding zijn om te vermoedep, dat burge meester en wethouders de verordening niet goed zullen toepassen. Spreker wijst er verder op, dat de woon- wagenmenschen ook wat moeten worden opge- voed. Dit is dan ook wel de aanleiding, dat de rijksregeering zich die materie heeft aange- trokken en een wet in het leven heeft geroe- pen. Er is op dit gebied reeds groote verande- ring. Waar vroegere een woonwageribewoner de schrik was voor de omgeving waar hij plaats nam, is daar al een groote verandering, want men treft er ook reeds verschillende fat- soenlijke menschen onder aan. Wat de vraag van den heer Van Dijke be- treft, omtrent leegstaande woonwagens merkt spreker op, dat die zeker onder de verordening vallen, aangezien art. 2 zegt: uitsluitend of hoofdzakelijk als woning gebezigd of tot wo ning bestemd". Daaronder valt dus ook een wagen, die gedeeltelijk voor bergplaats en ge deeltelijk voor slaapplaats wordt gebruikt. De wagens die hier met kermis komen met de kermisinriehtingen, moeten blijven staan, omdat de menschen die ook tijdens de kermis noodig hebben als woning, in de nabijheid hun- ner inrichtingen. Wat de andere wagens betreft, die zullen ieder op zichzelf moeten worden beschouwd. Indien er b,v. een aannemer zou komen, kun nen burgemeester en wethouders dezen tege- moet komen. lets anders is, dat burgemeester en wethouders nu op grond der verordening aan een vergunning om hier of daar plaats te nemen voorwaarden zullen kunnen verbinden, wat vroeger niet het geval was, en dat zij dus ook kunnen bepalen, dat eventueele schade aan terrein of bestrating voor rekening van den betrokkene moet worden hersteld, en dat ze de omgeving waar ze stonden in goeden toestand moeten achterlaten. Men moet vertrouwen hebben in de toepassing door burgemeester en wethouders en het eens afwachten. Wat de opmerking betreft van den heer Van Dijke, dat hij zou willen voorschrijven, dat de bewoners zelf voor het wegvoeren van hun wagens moeten zorgen, wijst spreker er op, dat, indien men tegen een woonwagenbewoner moet optreden, daaruit al blijkt, dat men met een halstarrige te doen heeft, zoodat er niet veel te verwachten is van een bevel om zijn wagen te verplaatsen. Overeenkomstig de voorgestelde bepaling komen burgemeester en wethouders met een paar paarden en trekken den wagen weg. De heer D. Scheele wenscht de woonwagens verspreid te plaatsen en de heer Van Cadsand wil ze bij elkaar zetten. Die 2 meeningen zijn natuurlijk niet te combineeren. Een deel van de woonwagens gaat onherroe- pelijk naar het kamp, en daarop zal politie- toezicht gehouden worden, terwijl een ander deel geschikt zal behandeld worden. Burge meester en wethouders hebben er ook nog over gedacht om voor het plaats nemen te laten be- talen, ze hebben zelfs elders bestaande regelin- gen gevraagd, maar ze zien niet goed kans om dat te handhaven. Het zou moeten geschieden overeenkomstig een belastingverordening, en dat is te omslachtig en duurt te lang. Men moet dan een kohier vaststellen, aanslagbiljetten uitreiken, een termijn van betaling stellen, dan als er niet betaald wordt aanmanen en een dwangbevel uitvaardigen, maar, eer het zoover is, zitten de menschen weer al wie weet waar. Er was een plaats waar men den veldwachter iederen dag op uitstuurt om een dubbeltje te ontvangen. Burgemeester en wethouders ach- ten het echter beter om dat de menschen ook maar te laten houden, te meer daar de gemeen te den grond toch ook goedkoop heeft ge- kregen. Ze moeten daar plaats nemen in het afge- rasterde gebied. De heer HAMELINK meent, dat er daar dan niet te veel weidegelegenheid voor de paarden zal komen. De VOORZITTER deelt nog mede, dat de woonwagenmenschen nu reeds naar de aange wezen plaats toegaan; ze weten die al en gaan er al heen zonder dat het hun gezegd wordt, ze blijven een 14 dagen en verdwijnen dan weer. Hij raadt aan, om de voorgestelde verorde ning aan te nemen. Indien mocht blijken dat deze niet goed werkt of dat er gapingen in zijn, zullen burgemeester en wethouders bij den raad terugkomen met een voorstel tot wijzi- ging. De heer D. SCHEELE verklaart zich er mee tevreden te kunnen stellen, indien ej, toezicht is. Wat de woonwagens tijdens de kermis be treft, merkt hij nog op, dat men misschien de kermis ook derwaarts kon verplaatsen! De voorgestelde verordening wordt vastge- steld met algenieene stemmen. 8. Uitgifte in erfpacht van den grond, waarop de 16 arbeiderswoningen zijn ge bouwd. Burgemeester en wethouders stellen den raad voor het navolgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen, Gezien: le. Zijn besluit van heden tot aan koop van 24 aren, 13 centiaren voormaligen vestinggrond van den Staat der Nederlanden (Departement van Financien) gelegen in deze gemeente ten Oosten van de slooperij van L. van Eerdenburg, uitmakende de kadastrale perceelen sectie C no. 4868, 4869, 4870, 48<1 4872, 4873, 4874, 4875, 4876, 4877, 4878, 48(9 4880, 4881, 4882, 4883 en 4884 dier gemeente. 2e. Een verzoek van het bestuur der bij Koninklijk besluit als instelling uitsluitend in het belang der verbetering van de volkshuis vesting erkende woningbouwvereeniging „Werkmansbelang" te Ter Neuzen d.d. 14 Jum 1923 om bovengenoemden grond in erfpacht te bekomen. Overwegende, dat op dezen grond door de woningbouwvereeniging „Werkmansbelang zijn gebouwd 16 arbeiderswoningen; dat het dus gewenscht is, dat zij de beschik king krijgt over dit terrein; gelet op het advies der Gezondheidscomims- sie wier zetel in deze gemeente is gevestigd, d.d. 26 Februari 1925; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders, besluit Aan de genoemde instelling voor den tijd van 75 jaren, ingaande 1 februari 1925 en al- zoo eindigende 1 Februari 2000, in erfnacht at te staan bovengenoemde kadastrale perceelen tegen een jaarlijksChen canon van 0,10 pe centiare en onder de navolgende voorwaarden: le. dat de perceelen alleen gebruikt zullen worden voor den bouw van woningen en wel overeenkomstig door burgemeester en wethou ders goed te keuren teekeningen en bestekken. ken. 2e. dat het erfpachtsrecht niet aan derden mag worden overgedragen, tenzij met goedkeu- ring van den raad. 3e. dat de hoofdriolen, de groote zmkput- ten in deze hoofdriolen, welke in de in erf pacht te geven gronden zijn gelegd of daarin later nog moeten worden gelegd, het eigendom der gemeente Ter Neuzen blijven. Aansluitingen voor nieuwe of verandering van bestaande riolen in deze hoofdriolen of zinkputten, mogen alleen geschieden nadat belanghebbenden daarvoor van burgemeester en wethouders eene schriftelijke vergunning hebben verkregen. Deze aansluitingen of ver- anderingen moeten door het bestuur der wo ningbouwvereeniging ook worden toegelaten ten behoeve van gebouwen op aangrenzende perceelen. 4e. dat de gemeente Ter Neuzen het recht heeft en dit behoudt, om werkzaamilieden te verrichten op den in erfpacht te geven grond ten behoeve van deze hoofdriolen en zinkput ten wanneer deze moeten worden ver^nderd, hersteld of schoongemaakt. Bovengenoemd bestuur of de bewoners der gebouwen moeten deze werkzaamheden toelaten en kunnen daar voor van de gemeente in geen geval schade- vergoeding eischen. 5e. dat het bouwen op deze hoofdriolen en zinkputten zonder nadere machtiging Van bur gemeester en wethouders is verboden; 6e. dat in geene der op de in erfpacht uit te geven perceelen gebouwde woningen ver gunning of verlof ingevolge de Drankwet mag worden verleend. Het voorstel wordt aangenomen met alge- meene stemmen. 9. Onteigemng van perceelen Axelsche straat. •;rond aan de De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethbuders dit voorstel voor deze vergadering terugnemen. 10. Wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1924. Burgemeester en wethouders stellen voor in de begrooting voor 1924: onder de inkomsten te vermeerderen de vol gende posten: bijdragen van het rijk, krachtens art. 38, derde lid, der woningwet 1105,54; garantie- bedrag voor aansiuiting aan het gemeente- riool 70; voorschotten van het rijk in het be lang van de verbeterfcig der volkshuisvesting f 1924; geldleening overgebracht van hoofd- stuk 16 431,38; bijdrage van hoofdstuk 8, par. 7 van den ge^onen dienst 42,5014; ver- haal van pensioensbijdragen 115,90; totale vermeerdering der inkomsten 3689,32%; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: abonnement op het Staatsblad, Provinciaal- blad en dag-, week- of maandbladen en den aankoop van boeken 25kosten van wacht- gebouwen en bureaux, alsmedfe licht en brand- stoffen voor die lokalen f 20; reisgeld voor passanten en overige uitgaven der politie 29; onderhoud der lantaams en verdere kosten der verlichting /200; kosten ter voorkoming en bestrijding van epidemische zfekten 8,21 bijdragen ter tegemoetkoming in de betaling van rente en aflossing van een door de ge meente verleend voorschot in het belang van de verbetering der volkshuisvesting 1474,06; terugfcetaling van het garantiebedrag voor aansluiting aan het gemeenteriool 70; onder houd en administratie van bezittingen niet voor den publieken dienst gebruikt of van werken en inrichtingen geheel of voor een groot gedeelte buiten de gemeente gelegen f 400; aanschaffen en onderhouden van school- boeken, leermiddelen en schoolbehoeften 17,60; uitkeering aan gemeenten ingevolge art. 104, eerste lid der Lager-onderwijswet 1920 130,891/2bijdrage aan hoofdstuk 8 par. 5 van den kapitaaldienst 42,50%; voorschot ten in het belang van de verbetering der volks huisvesting 1924; kosten van het leggen van een hoofdriool in den weg naar de algemeene begraafplaats te Sluiskil f 1,05: kosten van stichting, uitbreiding, verbouw of verandering van inrichting van gebouwen en van aankoop en inrichten van terreinen voor het onderwijs in lichamelijke oefening en van aankoop van schoolmeubelen en leermiddelen 494,18; kos ten terzake van vepzekering, pensionneering enz. van ambtenaren en beambten f 115,90; totale vermeerdering der uitgaven 4952,40; onder de uitgaven te verminderen de volgen de posten: bewaring van gearresteerden 49kosten van de gemeentereiniging voor zoover niet vallende onder hoofdstuk 13 f 1214,07%; totale vermindering der uitgaven f 1263,07%. 11. Vaststellen bedrag der verplegings- kosten voor lijders aan besmettelijke ziekten in het ziekenhuis. Burgemeester en wethouders, overwegende dat ingevolge het bepaalde bij artikel 5 van de overeenkomst welke met de Vereeniging tot Ziekenverzorging is gesloten dd. 23 Mei 1923, voor lijders aan besmettelijke ziekten, minstens vier bedden ter beschikking van de gemeente moeten worden gesteld, tegen eene vergoeding, welke in over] eg met den gemeenteraad zal worden vastgesteld; gezien de door* het bestuur der voornoemde vereeniging gegeven specificatie van de yer- plegingskosten van lijders aan besmettelijke ziekten; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders, stellen den raad voor te besluiten: voornoemde vergoeding vast te stellen op een bedrag van minstens 4,50, hoogstens f 7,50 per dag. In een toelichtend schrijven berekent het bestuur der Vereeniging tot Ziekenverzorging de kosten als volgt: kost en verpleging aan twee zusters (dag- en nachtzuster) f 2, bewas- sching en des-infectie 0,25, voeding, gemid- deld 1, bed f 1, uitstoomen dekens, bedden enz. gemiddeld 0,45, totaal f 4,70, alles per dag. De twee voor de verpleging der typhuslijders aangewezen zusters waren alleen ten dienste van die patienten. Daar hurt taak zwaarder was dan die van het overige personeel moesten zij ook krachtiger voedsel gebruiken dan het overige personeel, zoodat 2 per dag uiterst laag is. Eveneens is de prijs voor bewassching zeer laag genomen, daar die ziekte een zorgvuldige behandeling der wasch vereischt. Wat de voeding betreft, in den eersten tijd kostten de patienten natuurlijk niet zooveel. doch, aan de beterhand zijnde, werden er meer versterkende middelen voorgeschreven en werd het voedsel dus veel duurder, zoodat alweer de prijs van 1 per dag hoogst matig is. De berekening van 1 per bed kan ook niet te hoog genoemd worden, wanneer men nagaat, dat het ziekenhuis aan het Departement van Oorlog volgens contract voor soldaten beneden den rang van onderofficier f 2 per bed in re kening mocht brengen. Voor uitstoomen van dekens, bedden enz. moest totaal f 155 betaald worden, wat per patient (er waren er 10) 15,50 wordt. Gemiddeld had elke patient 34 verpleegdagen, wat dus op gemiddeld 45 cent per dag komt. In de rekening aan het Burgerlijk Armbe- stuur is het bestuur alzoo nog beneden den kostenden prijs, daar slechts f 4,50 per dag in rekening wordt gebracht. Het bestuur stelt verder in het licht, dat het Ziekenhuis dezen prijs slechts kon toepassen omdat het patienten van het Burgerlijk Arm- bestuur betrof. De inrichting kwam daarop per dag reeds 20 cent te kort, hetgeen voor 10 lijders met 349 verpleegdagen een tekort is van f 69,80. Indien f 4,70 per dag was bere- kend, zou het ziekenhuis er juist uitgekomen zijn. Dusdanige inrichting moet evenwel, evengoed als elke andere zaak, winst kunnen behalen om te blijven bestaan, zoodat zelfs f 4,70 nog te weinig is. Voor de twee zusters, is nu slechts be.rekend f 2 per dag, dat is voor een zuster voor kost, bewassching, inwoning en haar te verrichten werkzaamheden maar f 1. Voor gewone pa- tienten zou dit oninogelijk zoo berekend \uu- nen worden; dit zou minstens f 4,25 per dag moeten zijn. Ook de ar.dere prijzen zouden zeker herzien moeten worden. Voeding patien ten per dag moet dan minstens f 1,25 worden. Lijf- en beddegoed (uitstoomen enz.) moet worden 0,75 per dag, zoodat dan de totale berekening met f 1 voor het bed, wordt f 7,50. Trouwens, de bedragen 4,50 tot f 7,50 per dag zijn niet willekeurig door het ziekenhuis vastgesteld, doch moeten de ziekenhuizen, volgens schrijven van den inspecteur van den geneeskundigen dienst in rekening brengen voor patienten met besmettelijke ziekten. De heer VAN DIJKE vraagt, hoe dat moet worden opgevat: van f 4,50 tot 7,50 per dag. De VOORZITTER antwoordt, dat het ver- pleeggeld dan afhangt van het aantal patien ten. Reeds voor een patient moeten b.v. 2 ver- pleegsters disponibel zijn, terwijl dat voor meerdere patienten hetzelfde aantal kan blij ven. Voor 1 patient zal dus 7,50 moeten worden betaald, en indien meerdere patienten tegelijkertijd verpleegd worden kan het bedrag dalen tot f 4,50. De heer VAN DRIEL vraagt of de verple ging van het bewuste gezin komt ten laste van het burgerlijk armbestuur of wel ten laste van noodzakelijke politiemaatregelen. De VOORZITTER antwoordt, dat de kosten voor het burgerlijk armbestuur zijn. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. J2. Omvraag. a. De heer VAN CADSAND wenscht in de eerste plaats te vragen of de termijn waar- voor vergunning is verleend om het bioscoop- gebouw in de Burgemeester Geillstraat te be- houden nog niet is verloopen. Hij meende dat dit met Februari uit was, doch nu staat het er nog. Indien zijn meening juist is, hoe komt het dan dat dit er nog staat, in strijd met de bouwverordening. In de tweede plaats zou hij willen vragen, of burgemeester en wethouders den tijd nog niet gekomen achten om de bouwverordening te herzien. Dit zou misschien wel nuttig zijn, om den particulieren bouw te bevorderen. Vooral zou hij wenschelijk achten wijziging van de artikels 13 en 14, met betrekking tot de af metingen der woningen. Hij wijst er op, dat er te Sluiskil in de nieuwe buurt tegenover el kaar staan, die nog al wat in afmeting ver- schillen en hij meent, dat er geen bezwaar zou zijn, dat particulieren woningen bouwden, waarvan de woonvertrekken dezelfde afmetin- gen zouden hebben dan die van de woning bouwvereeniging die door het rijk en de ge meente gebouwd zijn. Als de bestaande afmetingen uit de verorde ning konden gelicht worden, zou het wellicht voor particulieren ook gemakkelijker zijn om te bouwen dan nu, omdat ze zoo hoog moeten bouwen. Als dit niet kan, zou hij gaarne zien dat het hem duidelijk gemaakt werd. De VOORZITTER herinnert, in de voor. laatste vergadering in uitzicht te hebben ge steld de indiening eener wijziging van de bouwverordening, van wege burgemeester en wethouders. Indien die aan de orde komt, kan de heer Van Cadsand dan ook zijn voorstel naar voren brengen, want spreker voorziet niet, dat in dat opzicht een voorstel van bur. gemeester en wethouders zal uitgaan. Wat die woningen van de woningbouwvereeniging be treft, de heer Van Cadsand zal zich nog \vel herinneren, dat burgemeester en wethouders er tegen vyaren, dat die in den bestaanden vorm werden gebouwd, maar ze hebben moeten bukken voor het hooger gezag. Anders kun nen zij echter niet toelaten, dat er in het alge- meen woningen zouden worden gebouwd, die redelijker wijze niet als een geschikte arbei- ders woning zijn te beschouwen, en waarvan het interieur kleiner is, dan in de verordening omschreven. Wat de vraag betreft omtrent het bioscoop gebouw, spreker kan meedeelen, dat burge meester en wethouders op het standpunt staan, dat de vergunning om het houten gebouw te behouden, niet kan worden verlengd. De ex ploitant heeft nu naar hun meening de kans gehad, om het houten gebouw door een van steen te vervangen. Bij het verloopen van den termijn der vergunning zullen burgemeester en wethouders daarmede rekening houden. De heer HAMJELINK merkt op, dat dit naar zijn meening is 1 -Juli en niet Februari. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de termijn der vergunning nog niet beeindigd is. b. De heer VAN RIET herinnert, in de af deelingsvergadering voor de begrooting te heb ben aangedrongen op verbetering van den toe stand bij de gemeentewoningen aan den Cats- polder. Dit werd toegezegd. Er is echter nog niets aan gedaan en de toestand is onhoudbaar. Er is toegezegd, dat er een beschoeiing zou gemaakt worden, waardoor een behoorlijke uitgang voor de menschen, als ze hun woning willen verlaten of betreden, zou kunnen ge. maakt worden. Nu echter loopen ze gevaar in de sioot te zakken. De VOORZITTER deelt mede, dat de wet- houder Van Aken het zal aanteekenen en dat het dan wel in orde zal komen. c. De heer D. SCHEELE deelt mede, dat men het steeds heeft over werkverruiming, en vraagt in verband daarmede, of het geen tijd zou worden den dijk aan de Scheldekade over te halen op den voor een paar jaar gedempten inham. Dat zal er toch van moeten komen. Voor dien tijd kan men er geen bouwgrond verkoopen en de grond zal ook tijd moeten hebben om zich te zetten. Aangezien er nu weinig werk is, zou daar door althans voor eenige menschen de ge legenheid bestaan wat te verdienen. Voorts wijst hij op den weg over den Koe dijk vooral daar over de brug bij de grenspaal, waar zulke* groote putten naast de bestrating zijn ontstaan, dat, indien iemand met zijn wagen van de bestrating is, daar niet meer op weet te komen, omdat die zooveel hooger ligt dan de zijkant. De zachte grond en de grint is van lieverlede weggereden en daardoor is die zijkant steeds lager geworden. Om het te ver. beteren zou die zijkant moeten worden opge hoogd, of de bestrating verlaagd. Verbetering is dringend noodig, want het is voor de gebrui. kers een moeilijke weg en bovendien gevaar- lijk. De VOORZITTER zal dit bij burgemeester en wethouders overbrengen. Hij schorst de openbare vergadering, die over gaat in een zitting met gesloten deuren Na het weder openbaar worden der verga dering wordt deze door den VOORZITTER definitief gesloten. EEN GEVAARLIJKE VERGISS1NG. Een vrouw te Zandvoort, die meende een fleseh drank te grijpen uit een kast, nam bij vergissing een flescli ammonia, die zij grootendeels opdronk. De genees heer. die dadelijk geroepen was, gelaste opneming in een ziekenhuis. Haar toestand is ernstig. PORTEFEUILLE VERLOREN. De vorige week verloor een vrachtrijder te Vaassen, die een geregelden vrachtauto- dienst met Apeldoorn onderhoudt, alhier eene portefeuille, inhoudende een bedrag van 8500, hetwelk hij op een der bank kantoren moest verantwoorden. Ihans is de portefeuille door een paar jongens van een verpleeginrichting gevonden, doch zonder inhoud Een paar jaar geleden overkwam denzelfde een soortgelijk ongeval met een bedrag van f 1600. De politie stelt een onderzoek in. EEN FABRIEKSSCHOORSTEEN RECHTGEZET. Te Steenwijk is door Gebrs. Meppalink, schoorsteenbouwers en reparateurs te Meppel, een moeilijk werk verricht De 30 meter hooge fabriekssehoorsteen, behoorende bij de stoomhoutzagerij van de firma J. Wicherson en Zn. aldaar, was door een verzakking van het fundament belangrijk naar de fabriek gaan ovei hellen, zoodat er gegronde vrees bestond, dat het gevaarte zou om- vallen en bij dien val de fabriek zou ver- pletteren. Genoemde heeren M hebben in ongeveer een week tijds den schoorsteen weer in den rechten stand weten terug te brengen zonder dat het bedrijf ook maar een oogenblik behoefde stil te staan. Om dit kolossale werk met zoo'n gunstig gevolg te kunnen uitvoeren heeft men den schoor- steenmuur op ongeveer manshoogte in zijn geheele dikte over ruim de helft van den omtrek ter hoogte van twee steenen aan den tegenovergestelden kant van de helling uitgeliakt. De hierdoor ontstane breede, hooge en diepe gleuf werd met houten kielen aangevnld Langzaam, zeer lang zaam, zakte het gevaarte naar de gleuf om zijn vorigen rechten stand weer in te nemen. Thans moeten nog enkele steenen in de gemaakte gleuf gemetseld worden, en het ongelooflijke, eenfabriekt schoorsteen van 80 meter hoogte, die meer dan een halven M. uit het lood was gezakt, weer in zijn rechten stand terug te brengen, is met het meeste succes geheel geschied. DE REMPLAQANT GEVANGENE TE ROTTERDAM De politie te Rotterdam is tot de ont- dekking gekomen, dat er zich in de straf gevangenis alhier een man bevond, die een. straf voor een ander uitzat. Tegen dezen man, den 27-jarigeu varemgezel G. N. H.,. uit Amsterdam, is thans proces-verbaal op- gemaakt, wegt-ns overtreding van art. 189 sub 1, Wetboek v. Strafrecht, dat als volgt luidtHij, die opzettelijk iemand, die schuldig is aan eenig misdrijf, verbergt of hem behulpzaam is in ontkoming aan aan- houding door ambtenaren der justitie of politie, wordt gestraft met een gevangenis- straf van ten hoogste 6 maanden of een geldboete van ten hoogste f300. PLOTSELINGE DOOD. In de Gereformeerde Kerk te Hoofddorp werd een zanguitvoering gegeven door de Christelijke zangvereeniging /.Soli Deo Glo ria" met medewerking van het meisjeskoor vLooft den Heer". De 63 jarige arbeider A. V wonende aan den IJweg, was ook ter kerke gegaan, om de uitvoering bij te wonen. Even voor den aanvang stond hij in het voorportaal van het kerkgebouw met eea ander persoon te praten. Plotseling zakte hij, tot groote ontsteltenis van de omstan- ders, ineen. De man werd de pastorie binnengedragen, terwijl onmiddellijk 'n dokter ontboden werd. Deze constateerde den dood. Vermoedelijk heeft een hartverlamming zoo spoedig een eind aan zijn leven gemaakt. GEEN VLEIEND OORDEEL. Bij den raad der gemeente Waalrd(N.-Br.) kwam een bericht in van ontslagneming van het lid, mevrouw Swane - Fritzen, waarin zij schreef »Het is nu bijna twee jaar, dat ik in uw college zitting heb In den loop van dezen tijd is het voor mij veelal moeilijk geweest, mij met de gebrekkige leiding te vereenigen nochtans heb ik gemeend mij te moeten schikken zooals mijn plicht ge- bood. Thans spijt het mij te moeten be- kennen, dat de toon der debatten van dien aard is geworden, dat het voor een vrouw onmogelijk is, deze langer bij te wonen. Dit is de reden waarom ik mij geuoopt zie aan uw college mijne ontslagneming aau te bieden". Het schrijven werd onder aanmerkingen voor kennisgeving aangenomen. DE MOORD OP DEN SPOORWEG- W ACHTER TE G1ESEN—N1EU WK ERK In aansluiting op het bericht over de aanhouding van een verdacbte met betrek king tot den moord op den overwegwachter te Giesen-Nieuwkerk, kan thans nader worden medegedeeld, dat deze vefdachte K. in den vroegen morgen door eenige personen in den omtrek der moord is gezien. K. was een kostganger 1 ij zekeren Kr te Sliedrecht. In den bewusten nacht van den moord was hij niet thuis. Zijn kost- juffrouw werd dan ook toen aan ^en ver- hoor onderworpen, doch ook dit leverde geen resultaat op. Naast Kr woont een ijswafelenventer, die een vreemd soort ijzeren hamer had voor het stukslaan van het ijs. Deze hamer was zoek en wat het eigenaardige was, een dergelijke hamer werd in de buurt van het slachtoffer gevonden. Het onderzoek in deze richring wees ook al weer zeer weinig uit. Hoewel K. eenige dagen in het huis van bewaring is geweest, werd de man weer losgelaten. In Gronirgen, waar K. zich had geves tigd, schijnt bij zich over den moord te hebben uitgelaten, althans hij werd gearres- teerd en is zwaar geboeid naar de gevange nis te Dordrecht overgebracht. Ook is de vrouw van Kr., de gewezen kostjuffrouw van K., op last van den officier van justitie aangehonden en naar Dordrecht overgebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 6