6EMEN80E BERICHTEN, een officieele. do r de Fransche regeeriog ingestelde commissie. eze machine zal, ran den grond af bestuurd, geweldige af stauden door d- lucht ku ueu afleggen, stijgeud of dalend, en zweukend precies zooals dit noodig wordt geacht. Deze machine zou in haar romp reeks gyros coteu oevatten, die de machme in alle omstandigheden met oufeilbare zekerheid dirigeeren. De bestuurder op den beganen grond behee scht de machine met een draad loos schakelbord, wairvan hij de toetsen slechts heeft neer te drukken om precies met de machine te doen wat hi] wil, ook al is ze ver uit het gezicbt. Het wonder daarran wordt geheim ge houden, doch de bebeersching van de machine zou mogelijk zijn doordat zij, zoodra zij een zekeren afstand heeft afgelegd, uit een automatischen omrzender in den romp een stroom draadlocze seinen begint uit te zenden, die de bestuurder op den grond opraugt en welke hem in staat stellen, van minuut tot minuut de plaats van de machine in de lucht te bepalen. Wanneer hij merkt dat de machine uit haar koers gaat, kan hij een draadloos sein uitzenden, dat, wanneer het behoorlijk door de //her- senen" der machi e wordt opgevangen, op de gewenschte wijze wordt verder gedirigeerd Op deze wijze kan de machine naar het doel gestuurd worden. dat Wordt heoogd. Deze machine, geladen met giftig gas, zou het verschrikkelijkste oorlogswapen zijn, dat tot nog toe bestaat en Frankrijk in 0taat stellen om wanneer het slechts een nvoldoende aantal vau deie machines be- mannen, die niet eens hunnen naam onder het smaadschrift durfden zetten, aangeval- len en door de modder gesleurd. (Dat zal ook nog wel een staartje hebben). Middeler- j wijl zullen al die verbasterde Vlamingen goed de les onthouden, hun door den Ko- i ning zelf gegeven, om hun eigen taal te eeren. it, zijn vijand eenvoudig te vernietigen. GEWAPENDE BANDIETEN. Te Bakoe hebben zes gewapende bandie- ten de aiaaar gevestigae ataeeling van het volkscomrnissariaat van buitenlandsche handel overvallen. Het geheele personeel weiu in een vertrek opgesioten en de tele- foonverbind'ing verbroken, waarna de in- dnngers ae brandkast en de verschillende buieaux heben geopend en daaruit een be drag van 80.000 roebel aan buitenlandsche vaiuta en 5000 tsjerwontsjy. In een door de indringers achtergelaten ibriefje werd mede- gedeeld, dat het medegenomen geld zou worden aangewend ,,om door de sowjet- regeering begaan onrecht goed te maken." EEN ME RKW A ARD1 GE LAATSTE WlLSBESCHiiKlKlNG. Een journalist te Boston, een zekere Ray mond Bridgeman, die de vorige week over- leed, heeft in zijn testament een bedrag ter waarde van 2400 gulden bestemd voor de betaling van Frankrijk's schuld aan de Ver- eenigde Staten. Hij verklaart dat deze be- schikking bedoelide te zijn een „erkenning van den plicht der Vereenigde Staten om alle schulden der geallieerden te annuleeren op grond van de waarde, genoten tenge- volge van de ellende en de verliezen der ge allieerden ten behoeve van de wereldbe- schaving, ellende en verliezen, die ons voor een groot deel bespaard zijn." HET ROTORSCH1P BUCKAU. Men meldt uit Hamburg: In de vereeniging van Duitsche zeevaren- den te Hamburg heeft kapitein Werner ge- gesproken over de resultaten van de eerste e^ieis van de Buckau, vooral in verband met de verzekeringskwestie. Vastgesteld is, dat aan personeel niets uitgespaard is, wel aan bednjismateriaal, en wel tot een maxi mum van 30 pCt., wat 6,3 dollar per dag uitmaakt; of wel 1V2 pCt. van de totale' bedrijfskosten. De verzekeringsmaatschap- pijen eischen echter eene hoogere premie dan bij zeil- of stoomschepen. De reis heeft aangetoond, dat de rotoren slechts bij een windsterkte van niet meer dan 3 gebruikt kunnen werven, zoodat op deze reis zeker geen oeconomisch voordeel met het rotor- sohip behaaid is. De rotoren hebben op de reis naar Schotland slechts 4V2 uur Se~ draaid. Kapitein Werner laakte de groote reclame, die gemaakt is voor een vinding, welke zich nog slechts in haar eerste sta dium bevindt. D R El GE N D E H O N G E RS N OO D Naar de „Daily Telegraph" uit Riga ver- neemt, heeft de sovjetregeering thans offi- cieel verklaard, dat de oogst in Oekraine onbevredigend is geweest. De provincies Kieff, Poltawa, jekaterinoslaw, Cherson en Odessa, die tot de vruchtbaarste provincies van Rusland behooren, worden door hon- gersnood bedreigd. Te Odessa is de hon- gersnood reeds begonnen. OP ZOEK NAAR GOUD. De Fransche Regeering zal een expeditie naar Guyana uitzenden, op zoek naar goud- aders. Ondersteld wordt,v dat het mogelijk is, jaarlijks voor ongeveer 12 millioen francs aan goud te produceeren en zelfs gel00ft men, dat dit bedrag nog kan worden aversch reden. EEN LESJE VAN DEN KONING. De correspondent van de ,,Standaard" te Yperen schrijft aan zijn blad: Zaterdagmiddag hebben wij het zeer ver- eerend bezoek van Z. M. den Koning ge- had. Als naar gewoonte moesten al de re- devoeringen, welke te dier gelegenheid uit- gesproken worden, eerst ter inzage naar het secretariaat van het Hof gezonden worden, Ook in dit geval zond de heer burgemeester zijne welkomstrede aan den Koning in het Fransch. De heeren franskiljons van leper, die meenden, dat de beleefdheid Fransch eischte, dat de Koning noch Vlaamsch ver- stond noch spreken kon, kregen ten ant- woord uit Brussel: Al.les in 't Vlaamsch. Ook toen in de nieuwe zaal van ons nieuw stadhuis de heer burgemeester den welkom- groet toestuurde, klonk onze moedertaal, tot verwondering, ja tot verstomming van sommige heeren, die zich daar bevonden. De Koning antwoordde met vaste stem, in sierlijk Vlaamsch. Voegen wij daafbij, dat het smeekschrift, dat men den Koning over- handigen zou, volgens het gedacht van sommige heeren niet in t Vlaamsch, maar in 't Fransch moest opgesteld zijn. Dat klonk schooner, dat was heuscher! 't Zou meer effect maken. En omdat overtuigde Vlamingen het aandurfden, dat Fransch stuk niet te teekenen, werden ze door laffe TER NEUZEN, 4 MAART 1925. V EKE EN. VOOR CHR. ONDERW1JS, JOZ IN ASTRA AT. In de gisteravond gehouden jaarvergade- ring van bovengenoemde vereeniging ge- waagde he Voorzitter, de heer J. j. de Jager, in zijn openingswoord van de aanmerkelijke vermindering van het aantal leerlingen der lagere school en van dat der M. U. L. 0. en sprak de hoop uit, dat alle leden het hunne zullen bijdragen om de vereeniging in haar moeilijken, maar schoonen arbeid te steunen. Ingekomen was de Kon. goedkeuring op de wijziging der statuten. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek van een opgewekt vereenigingsleven en een aangename samenwerking tusschen Bestuur en onderwijzend personeel. Het jaarverslag van den penningmeester gaf een duidelijk beeld van den financieelen toestand der vereeniging, waaruit een ver mindering van den schuldenlast over de laatste 3 jaren bleek van /6835. Tot lid der commissie tot nazien der re- kening voor 1926 werd benoemd de heer J. Loof. De aftredende bestuursleden de heeren D. Scheele Azn., P. J. van Strien en A. J. van der Sloot werden met bijna algemeene stem- men herkozen. Besloten werd pogingen in het werk te stellen om te trachten het ledental der ver eeniging uit te breiden, waartoe eene com missie werd benoemd, bestaande uit de heeren J. Willemsen, A. J. Klaassen en J. Blok, die in deze met het bestuur zal samen- werken. EEN GOBDE VANGST. Uit nadere inlichtingen blij.kt, dat de gemeentepolitie door de arrestatie van C. R. U. C. uit Veurne, die in de R. K. bewaar- school alhier heeft ingebroken en verschil lende voorwerpen heeft ontvreemd een goede vangst heeft gedaan. Hij werd thans door de politie te Brugge gezocht wegens geweldpleging en zedenmisdrijf jegens een meisje beneden de 16 jaar. Hij«was vroeger in Belgie veroordeeld tot 15 jaar gevange- nisstraf doch had bij het intreden van den oorlog gratie gekregen. Hij maakte deel uit van het Belgische leger, doch is in het ge- zicht van den vijand gedeserteerd. Hij had nu laatst reeds eenigen tijd in dezeomgeving rondgezworven en trachtte bij verschillende personen vertrouwen te winnen, en trachtte zich ook geld te doen afgeven om elders een piano of orgel te koopen. Dit schijnt hem echter niet gelukt. ZAAMSLAG. Maandag ontspoorde des middags om- streeks 12 uur door het omslaan van een wissel op het dorpsplein, de tram in de richting Ter Neuzen. Drie met kunstmest geladen waggons liepen uit de rails. Die lading was bestemd om gelost te worden op de losplaats aan de Gnoenstraat. Ten- einde de waggons weer gemakkelijker in de rails te krijgen werd de kunstmest ter plaat- se op wagens overgeladen. De tram onder- vond eenige vertraging. De schade was niet noemenswaard. Ongeveer 3 jaren geleden overleed alhier een al'leen wonende vrouw. Sinds den dag haTer teraardebestelling is de woning geslolen gebleven en staat daar met den in- houd meubilair, bedden- en linnengoed enz. Geventileerd wordt nimmer. Men kan na- gaan in welken toestand zich een en ander bevinden moet. De bewoners van de buurtschappen De Val en Griete hebben een vergadering gehouden om te beraadslagen over aan- sluiting hunner perceelen aan het electrisch net. Een definitief besluit schijnt nog niet genomen. SAS VAN GENT. Het muntstukje. Wie beleeft er al geen verrassingen! Er zijn maar weinig menschen op dit wereldrond, die kunnen beweren, dat zij er vrij van blijiven. Het leven van den mensch hangt als t ware in elkaar van verrassin gen, groote en kleine, aangename en onaan- gename, gewichtige en nietsbeduidende. jviaar desmettemin althans, zou Vader Cats zeggen, verrassingen zijn het. lk heb dezer dagen nog het feit kunnen constateeren. La at ik u het feit in den vorm van een geregeld verhaal mededeelen, geachte lezer, en ge zult mij volmondig moeten toegeven, dat een kleine verrassing zelfs nog in staat is, een lichtstraal te werpen op het lichte- looze levenspad, dat een armen, ouden stumper soms op dit ondermaansche dal, v?aar zooveel onverzaadbare wenschers wo- nen, te bewandelen heeft. Goeden morgen mijnheer, aldus een ar men drommel, die ondanks den snijdenden wind en den zwiependen regen, toch nog den moed had, zijn morgenwandeling te maken, gedwongen wel is w,aar, evenals zooveel anderen, die in het zweet huns aanschijns om het daaglijksch brood moe ten vechten, van welk getal ik mezelven geenszins wensch uit te sluiten. Maar er is toch verschil, want: il y a fagot et fagot, hetgeen met andere woor- den zeggen wil, dat de omstandigheden voor den een toch gunstiger kunnen zijn dan voor den anderen, want, de man, dien ik als held ten tooneele moet voeren, was werke- loos en was, al ware het alleen om deze omstandigheid en om zelfs niet te spreken van het dunne, afgesleten buisje, dat zijn knokige ledematen bij d.t gure weer nauwe- lijks beschutting kon bieden tegen het dub- bele ongemak van wind en regen, wel in staat om ieders medelijden op te wekken. Vandaar dan ook, dat misschien mijn morgengroet nog vriendelijker klonk, dan naar gewoonte en ik ondanks de onaange- name weersgesteldheid een oogenblik bleef staan om een paar woorden met hem te wis- selen over de onibarmhartigheid der ele- menten. Daarop scheen mijn oudje juist gerekend te hebben, want plots voer hij met de hand in den broekzak en met een: Kijk eens, mijnheer, hier he'b ik iets gevonden, kunt u mij niet zeggen of dit geldstuk ook waarde heeft. En daarmee haalde hij uit een on- ooglijk uitziend beursje, dat er op het oog zoo plat uitzag als een leege portemonnaie slechts bij machte is uit te zien, een oud, roestig en half verteerd geldstukje voor den dag, dat hij even nog tusschen duim en wij.svinger van het koperoxyde trachtte te bevrijden, alvorens het mij ter inspectie over te reiken. Het was een oud munstukje en ik wil trachten er een kleine beschrijving van te geven; het ligt hier voor me, want het is van eigenaar verwisseld. Ik vermoed tenminste, dat ik volgens de wet rechtmatig eigenaar ben geworden; im- mers zegt de wet, dat er zaken zijn, die op zeker oogenblik aan niemand toebehooren. Dit zijn alleen roerende zaken, waaronder dus ook het muntstuk in kwestie moet ge- rangschikt worden. En verder: Wanneer iemand eene hem toebehoorende zaak verliest, dan wordt deze (d.i. de zaak en niet de eigenaar wel te verstaan) wanneer drie jaren na het ver- lies verloopen zijn, beschouwd als een zaak, die aan niemand toekomt, zoodat de voor- malige eigenaar dezelve niet meer van den lateren vinder kan terugvorderen. Nu staat er op het muntstukje, dat ik tot onderwerp dezer bespiegeling gekozen heb in drukletters: Zee- Ian dia 1621 terwijl de muntzijde een figuur te zien geeft, gezeten in een soort van boot. Het randschHft is helaas onleesbaar. Een penningkundige zou er natuurlijk een heele boel wetenswaardigs over weten mede te deelen. Doch dit laten we thans maar buiten be- schouwing. Aan het feit, dat de vinder het stukje in het oude fort Zeelandia, dat langzamer- hand aan het verdwijnen is, gevonden heeft, meende hij het recht van eigendom te ont- leenen, wat nog twijfelachtig is, want de wet kent ook de bepaling, dat de grond- eigenaren ook eigenaar is van al hetgeen zich op of in den grond bevindt. Op gevaar af nu een onrechtmatige bezit- ter te zijn, heb ik het er maar op gewaagd, want op dien guren Februarimorgen ware het een daad van wreede harteloosheid ge weest een armen drommel troostetoos heen te zenden met bespiegelingen omtrent wet en eigendom. „Ventre affame n'a pas d'oreilles", niet- waar geachte lezer, en wie zou er nu aan denken een hongerend oudje met dergelij- ken mondkost verder te sturen. Bovendien gold in den jare 1621 en veel jaren daarna zelfs dergelijk muntstukje misschien niet evenveel als heden ten dage een kwartje. Wie kent niet de geschiedenis van den timmerman, die op den Sint Jan ifi den Bosch staat afgebeeld, den pot met erwten- soep omverschoppend, dien hem zijn vrouw als middagmaal op zijn werk bracht. De man verdiende volgens de historic een braspenning d»ags, d. w. 5 stuivers uit dien tijd. En was, aldus de man, dit nu een eten voor iemand, die daags 5 stuivers ver diende? Och, och! die goede oude tijd. Maar wie zal ons vertel'len, hoeveel el lende toentertijd niet geleden is. OVBRSLAG. Het zoontje van den landlbouwer J. Stee- naert werd zoodanig door hun hond in het hoofd gebeten, dat heelkundige hulp nood- zakelijk was. BRESKENS. Door den gemeenteraad werd in de Dins- dag gehouden vergadering aangehouden het schrijven der Kamer van Koophandel in- zake regeling van de keurloonen voor de vleeschkeuring, teneinde overleg te plegen met de kringgemeenten. Met het oog op het verzoek der slagers- vereeniging te Oostburg en omstreken, om uitbreiding van het aantal slachtdagen, thans op 2 bepaald, werd besloten indien buiten die 2 dagen moet geslacht worden den keuringsveearts te ontbieden en daar- voor extra te honoreeren. Het nader schrijven van het Waterleiding- comite is aangehouden, evenals dat van het Drankweercomite. Naar aanleiding van een schrijven van den Directeur van het post- en telegraaf- kantoor verklaarde de raad zich tegen op- heffing der Zondagbestelling. Aan den bode-concierge P. Ocke werd tegen 1 April eervol ontslag verleend. Deze was tevens gemeente-veldwachter. Aan den Commissaris der Koningin zal worden ver- zocht die functies weer te mogen vereeni- gen. De jaarwedde van den bode-concierge werd bepaald op f 125 's jaars. Een veld- wachter zal worden opgeroepen op een jaarwedde van 1200 tot 1350, terwijl f 25 werd toegekend voor bezit van het politie- diploma, met aanteekening 40. VARKENS DOOR BLOEDDORSTIGE HONDEN AANGEYALLEN. Onder Koudekerke heb en twee honden dusdanig onder eeu koppel varkens van den veeliouder v D huisgeli'mden, dat 9 dieren moesten worden afgem akt. an sommige dieren waren beenderen zichtbaar. MERKWAARD1GE VONDSTEN Bij de proef boringen, welke sedert eenigen tjjd op het terrein der drinkwa'erleiding te Deventer plaats hebben, he ft men merk- waardige vond-ten gedaan. Men heeft n.l. een aantal ronde st-enen naar boven ge haald, die een aanwijzing zoude" zijn, dat op het thans met de boring bereikte niveau (92 M.) in ouden tijd een rivier zou hebben gestroomd, wat af te leiden zou zijn uit den ronden vorm der steenen, ten gevolge van afscheuring door het rivierwater. Dit zou van temeer belang zijn, wijl geologen bebben gemeend, dat men ter plaatse voor- heen geen gletsclierrivier zou hebben gehad, maar de gletsch rs zelf, wat zij trachten af te leiden uit vroeger gedane vondsten van platte steenen, afgeplat door den druk en de afschuriug van de gletsohers. Waarschijnlijk heeft men dus te doen met een nog onopgelost vraagstuk, waarmede de geologen, verbonden aan het Rijksburea'i voor dinkwa ervoorzieniug en prof. J. vau Barcu uit Wageningen zich bezig houden. ERNSTJGE MISHANDELING. Zaterdagavond heeft te Sint-Maartensdijk een zekere L. een dorpsgenoot P., die hem thuis kwam betalen, wegens een onbeduidend verschil van meening over een geldkwestie zoodanig geslagen, dat de neus verbriizeld is en de getroffene in levensgevaarlijken toestand verseert. NOODLOTTIGE VERGI3SING. De 56-jarige landbouwer Cornelis van Herk, wonende op de hoeve „De Reusel", per fiets rpdende van die plaats naar het naburige dorpje Bladel, meende plotseling achter zich een auto te hooren aankomen. Hp week daarom in de richting van de tramrails langs den weg, doch ongelukkig genoeg bleek het de s'oomtram te zijn, die, op dat uur van de Belgische grens komende, passeert. Zonder dat de machi nist het nog kon verhinderen, werd v. H. gegrepen en een eindweegs medegesleurd In deerniswekkende loestand is hij Maan dagnamiddag, na eerst te Bladel te zijn verbonden, naar het ziekenhuis- te Eind hoven overgebracht Beide beenen zijn verbrijzeldzpn linkerarm is gebroken. Men vreest voor zijn leven. GEEN ONDERSTEUNING. DAN VUISTSLAGEN. Een machinebankwerker, die algeruimen tjjd f 18,50 steun trok van Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotterdam, kreeg van de Arbeidsbeurs bericht, dat hij zich voor werk kon melden op een fabriek in de Maasstad. Op d e fabriek werd hem door den chef gezegd, dat hjj 65 cent per uur kon ver- dienen, wat een weekloon van ongeveer f 30,beteekende. Voor dat geld wenschte de machinebankwerker niet te werken wel voor een zelfde loon als de andere werk- lieden hadden. Hem werd toen gezegd, dat het loon van 65 cent per uur een proefloon was, en dat hij later hetzelfde loon als de andere werklieden zou kunnen krijgen. De man ging niet aan het werk en vertelde, dat hij op de aangewezen fabriek geen werk kon krjjgen. Bp Maat schappelijk Hulpbetoon gaf men hem den raad, een briefje over te leggen van den chef van dea fabriek, waarin deze ver klaarde, dat hij daar geen werk kon krijgen, zooals hij beweerde. In plaats dit te doen, heeft de m ichinebankwerker den fabrieks chef opgewacht en hem een paar vuistslagen in het gelaat gegeven. De steun, dien hij had, wordt nu inge- trokken. MOEDERLIJK VERNUFT. Voor den Utrechtschen kinderrechter moest Zaterdagmorgen een 16-jarig meisje verschijnen. Zij zou z:ch in de buurt harer woning bij een ruzie hebben schuldig ge maakt aan mishandeling en dat bezorgde haar een vervolging, die vanwege den 16 jarigen leeftijd van het meisje voor den kinderrechter aanhangig werd gemaakt. Zij was opgeroepen tegen Zaterdagochtend vertelt „U. D," en daar verscheen z;j in den bloei van haar zestien jaren. ,/ls u Marie Sophiadie en die ,/Jawel, Edelacht are." „En u is ongehuwd en zonder beroep vVraag excuus, ik ben getrouwd De rechter keek vreemd op, en alle aan wezigen keken vreemd op Men dacht in het eerste oogenblik nog aan een vergissing, aan een misverstand of zoo iets. Maar er was heelemaal geen ver gissing en nog minder een misverstand deze zestieujarige was inderdaad een gehuwde vrouw. De kinderrechter verklaarde zich onbe- voegd deze zaak verder te behandelen, want door haar huwelijk was de 16-jarige meer- derjarig geworden en dus viel zij niet meer in de termen voor het kinder-gerecht. Wat was nu de achtergrond van deze mysterieuze geschiedenis Deze de moeder van het 16 jarige meisje had hooren verluiden. dat haar dochter voor die mishandeling wel eens naar de tucht- school kon worden gezonden En dat wilde mama cofite que coute veriidelen. Voor haar' Marietje geen tuchtschoolMoeder schommelde in minder dan geen tijd een aardigen jongen op, geschikte echtgenoot voor haar Maria en binnen tien dagen stapte Marietje met Florus aan haar arm het Stadhuis binnen. En zjj kwam er ge trouwd uit Moeder glim'achte sti' En liet den dag van Zate dag rustig en onbevreesd aatdichten. Marietje was wel 16 jaar gebleven, maar door de verbintenis in de trouwzaal, boven de wet getild. die het kind anders met de tuchtschool had bedreigd. EEN HERT DOOR EEN HOND DOOD- GEBETEN. Vrijdagmiddag is een hond over de om- rastering van den Koekamp gesprongen en heeft een hert gebeten. Het dier is kort daarop gestorven. IN BREKERS Verleden week hebben vier inbrekers bij een juwelier te Parijs kans gezien om voor een waarde van 50.000 francs aan kostbare voorwerpen weg te nemen. De man zat aan tafel, toen de deur van de zaak werd geopend. Hij dacht, dat de bezoeker zijn broer was en bleef in d-t kamer. Toen de juwelier echter niemand zag verschijnen, ging hij op onderzoek uit, doch bevond zicb weldra tegenover een man, die hem onder bedreiging met een revolver, aan- maande zich niet te bewegen Een tweede bezoeker was bezig de meest kostbare vitrine aan 'n onderzoek te ond-rwerpen, terwijl nog twee anderen gereed stonden, om hulp te verleenen. Op een schreeuw van den juwelier kwam zijn vrouw toegepld, doch ziende, wat er gaande was, sneldezjj terug om aan den achterkant vau bet huis, ook aan eeu straat gelegen hulp fe vragen. De juwelier wist in een zijgang te komen, doch eer hij de straat kon bereiken, waren jde dieven gevlogen. Het geheele geval had zich zoo kalai afgespeeld, dat niemand der buren iets had bemerkt. De juwelier schat de gestolen voo werpen op 50.000 f rancs EEN REUZEN ZEPPELIN. De Vossische Zeitung meldt dat de voormalige hoofd ingenii-ur der Zeppelin- instelli g te Fiiedrichshafen, Arnstein, door de „Goodyear Zeppelin Corporation" is belast met het bouwen van het grootste luchtschip ter wereld. Dit luchtschip zou tweemaal zoo gToot moeten worden als de „Los Angeles". De motoren zouden een kracht moeten kunnen ontwikkelen van 4000 P.K. Het nieuwe luchtschip zou de reis van Londen naar New-York in twee dagen en terug moeten kunnen afleggen. EEN ON AANGENAME VERGISSING. Een voor het slachtoffer zeer onaange name vergissing beging dezer dagen een politie beambte van het direct aan de grens gelegen Duitsche plaatsje Nordhorn, wien was opgedragen een zich daar bevindenden Nederlander te arresteereu en over de grens te zetten. De po'itieman trok er op uit en vond na eenig zoeken een oufe heer, die vrijwel aan het signalement, hem door zjjn supe- rieuren verstrekt, voldeed. In dezen, in eer en deugd 81 jaar geword n N ordhorn- schen ingezetene, meende de polit eman den gezochten Nederlander gevonden te hebben. Hij verzocht den ouden man mee te gaan en waar deze niets kwaads ver- moedde, voldeed hjj aan dat verzoek. Een- maal de grens gepasseerd zijnde, werd het den gearresteerde echter duidelijk, dat hij op een behoorlijke manier uit de ffHeimat" werd gezet. Protesten mochten echter niet baten en zeker was de onschnldige oude heer aan dq Nederlandsche politie overge- leverd ware het niet, dat op den Dene kamper straatweg toevallig eenige arbeiders passeeiden, die het slachtoffer herkenden en den politieman eindelijk konden over- tuigen, dat hij den verkeerde geairesteerd had. De zenuwen van den 81-jarige bleken door het gebeurde dusdanig geschokt, dat hij zich onder medische behandeling moest stellen. EEN TOEKOMSTBEELD. De ,/Farben Zeitung" vestigt de aandacht op de volgende advertentie in een Duitsch vakblad //Gevraagd een chemicus, uitstekend be- kend met dooaelijke en traanverwekkende gassen. Brieven met uitvoerige inlichtingen onder F. F. 16202 Bur Rudolf Mosse." Wij stellen ons voor, schrjjft het blad, dat met deze gassen wordt bedoeld absoluut doodelrjke gassen, of gassen, die verdooven en krankzinnigheid veroorzaken. Wij zjjn dus zoover gekomen, dat de weldaden der chemie worden omgezet in de meest af- schuwelijke plagen. Onze nakomelingen zullen er zich allerminst op verheugen, onze nazaten te zijn Hun lot is niet te benijden Want in de weinig zeggende woorden van d-i aangehaalde advertentie wordt de tragiek van de toekomst in haar vollen omvang merkbaar. EEN DORP IN DEN ASCH GELEGD. Een brand heeft het dorp Rahmania in Egypte bij Damancur vrijwel geheel in den asch gelegd. Daarbij zijn 30 menschen om het leven gekomen en 38 ernstig gewond. 500 hutten zijn afgebrand. BLOED1G DRAMA TE MECHELEN. Een bloedig drama heeft zich Zaterdag afgespeeld in de woning van mevrouw Betrain Rok amper te Mecbelen, die sedert verscheidene jaren gescheiden vaD haar man leeft De vrouw onderhield reeds ge- ruimen tijd betrekkingen met den b8-jarigen kopersmelter L. Goovaert. Wegens diens slechte gedrag had zij echter kort geleden de betrekkingen met hem verbroken. Goo vaert besloot daarop zich te wreken. Hjj bracht de vrouw een bezoek en na eenigen tijd tot haar verbazing kalm met haar ge- praat te hebben, haalde hij plotseling van onder zijn jas een bijl te voorschjjn waar mede hij de vrouw verscheidene slagen toebracht. Zij werd in deerniswekkenden toestand naar bet ziekenhuis vervoerd. De dader is gearresteerd. Uit het nader onderzoek bleek, dat Goo vaert in het onwettig huwelijk reeds meer- malen de vrouw gedreigd had te vermoorden. Het slachtoffer is 34 jaar oud en moeder van 5 kinderen. UIT HET VERLEDEN Toen men in het dorp Gorsdorf, in den Elzas, aan de Sauer gelegen. aan het gra ven was voor het maken van de fundeering van een nieuw te bouwen huis, heeft men nog geen meter onder den beganen grond een steenen knots gevonden, welk stamt uit het steenen tijdperk. Een archaeoloog uit Straatsburg, die het voorwerp heeft onderzocht, bevestigt, dat het voorwerp is gemaakt in den ijstijd Opmerkelijk is het dat de knots van zwarte steen is gemaakt, vermoedelijk een soort van basalt Daar in de buurt een basaltlaag bestaat, is het zeer verklaarbaar, dat men in den ouden tijd deze steensoort heeft benut voor het vervaardigen van gereedschappen, enz. Deze vondst is juist hier> m van zoo groote beteekenis, dat men ook weet waarvandaan de steen zelf afkomstig is. o.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 2