ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Si No 7730. Wosnsdag 4 Maart 1925 65e Jaargai Bronchitis Abdijsiroop ABUNNEMENTSPRIJS: 8INNLNLANC. FEXTILLETOH. BUITENLAND. y HEEREN-BAAI DB pypUbal* 26—50 cent per ons. Voor binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post /1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaiing fr. per post f'6,60 per iaar Voor Ned. Indie en Amerika /2,70 per 3 maanden Voor 't overig buitenland f 3.35 per 3 maanden Abonnementen voor't buitenland alleen bij vooruitbetaiing vvkamek. Vergadering van Dinsdag. Voortgezet wordt de interpellatie-Weit- kamp in/.ake den toestand in de Overijssel- sche en Drentsche venen. De heer Eoels (v.-d.) ziet ook geen heil in een electrische centrale in Drente. De Minister bevo; Jere den afzet van turf waar- van \/2 miliioen M3., onverkoctit te velde staat, als ook het ontginnen. Spreker be- pleit het graven van een kanaal van Twente naar Delfzijl. De heer Van Ravesteyn (comm.) verge- lijkt den toestand van Drente met dien in West-lerland. De loonen zijn naar verhou- ding in Drente lager dan in 1914. De regee- ring behandelt de arbeiders bij werkver- schaffing als slaven. Wei heeft de regeering een miliioen over voor de Ulympische spelen maar geen gel- den voor woningbouw enz. in Drente De heer Hiemstra (s.-d.) wil commissies van beroep bij te werk gestelde veenarbei- ders. Spreker stelt een motie voor, volgens wetke de regeering maatregelen neme voor blijvende hulp aan de Drentsche bevolking. De heer Van Voorst tot Voorst (r.-k.) acht hulp voor de turfindustrie niet moge- lijk. Door ontginning moet de bevolking een bestaan vinden. De heer Bierema (v.-b.) constateert een teveel aan arbeiders in sommige streken van Drenthe. NATION ALE UN IE. Het toetreden van den heer C. van der Voort van Zijp. Het lid van de Tweede Kamer de heer C. ver der Voort van Zijp, hee in veri nd met zijn onderteekening aan het Staatkundig Advies een schrijven gezonden aan den voor- zitter van de anti-revolutionnaire kiesver- eeniging te Tietjerksteradeel, waarin hij een uiteenzetting heeft, van wat hem er toe heeit gekid, bedoeld advies te ondertee- kenen. Ten aanzien van de antithese verklaart hlj, dai dezc destijds door de anti-revolu- tionnairen noodgedwongen, als een on- loochenbaar feit, aanvaard moest worden. „Geheel in strijd met onze belijdenis ware het, deze antithese kunstmatig te verscher- pen of te handhaven," aldus vervolgt de heer Van der Voort van Zijp. Het valt niet te ontkennen, dat sedert de onderwijs-pacificatie deze politieke anti these zeer veel van haar noodzakelijke scherpte heeft ingeboet. In breede kringen van dat volk wordt thans uitgezien naar samenwerking op ve- lerlei getbied. Tegenover dien volkswensch staat in zon- derlinge tegenstelling de in de laatste jaren steeds scherpere verhouding van den anti- theschen partijstrijd in de Kamers. Welke partii aan die scherpe verhouding de meeste schuld heeft, beoordeel ik thans niet. Deze scherpere verhoudingheeft in de krin gen, die naar verzoening haken, moeheid en moedeloosheid de overhand doen krijgen. Bereid te strijden, waar strijd noodig is, weigeren velen der besten van ons volk, de nationale belangen langer geofferd te zien aan partijtactiek. Het is in dien zin, dat een aantal voor- aanstaande mannen, niet beginselloozen maar mannen van rechts en van links, met beginsel. zijn bijeengekomen tot een opzet- telijk onderzoek, in hoeverre samenwerking noodig en mogelijk is; en tot beraad op hoe- danige wijze deze volkswenschen in de Uit het Engelsch van Edgar Wallace. o (Vervolg.) HOOPDSTUK XI. Terwijl Jagg Flower zijn tijd uitzat in de gevan.genis van Toulouse, verschaften de autoriteiten hem zekere boeken om zijn geest te verrijken en hem van de dwalingen zijn wecgs te bekeeren. Een van de boeken onthield hij. Het begon aldus: „ll y avait une fois vingt-cinq soldats de plomb; ils etaient tous freres; car c'est de ia meme vieille cuillier de plomb qu'ils etaient issus; c'est avec ce vieux m6tal qu'on des avait tous fondus". „Dit", zei Jagg Flower, terwijl hij het leerzaam boek van den eenen naar den an- deren kant van zijn eel smeet, „maakt het gevangenisleven in Frankrijk zou onpopu- lair bij de meer ontwikkelden". Dit werd getrouwelijk overgebracht aan den direc teur. Omdat Jagg op het punt stond om vrij gelaten te worden en omdat de directeur den langen, mageren diet gunstig gezind was, kreeg hij op zekeren avond een stapel Engelsche en Amerikaansche kranten. „Maar dit," zei Jag, terwijl hij de Pa- riische mtgave van „The New York Herald" ontvouwde, „is zoowel menschelijk als weelderig. Hoor eens, Francois, wensch praktijk-politiek ware te verwezenlijken. Tot dat onderzoek en tot dat beraad heb ik mij mede van ganscher harte bereid ver- klaard; het resultaat van dat onderzoek heb ik met mijne mede-onderteekening bekrach- tigd. Ik heb dit niet gedaan dan na veel strijd lk ben gehecht aan den kring, dien ik 17 jaren de eer had te vertegenwoordigen. Ik heb mij afgev-aagd, of ik deze onderteeke ning kon doen tnet behoud van mijn anti- revolutonnaire beginselen, gelijk mannen van anderen politieken huize, die dit advies hebben onderteekend, zich hebiben afge- vraagd, of zij dit met behoud van hun be ginselen konden doen. Het antwoord voor mij is geweest beves- tigend, gegeven de omstandigheden, waarin onze politiek verkeert, en wel krachtens den eisch van die beginselen." DE DRANK WET. De Minister van A. H. en N., heeft In antwoord op vragen van het Tweede Kamer- lid mevr. BakkerNort verklaard voorne- mens td zijn voor 1 Mei a.s. een ontwerp van wet tot wijzigjng van de Drankwet in te dienen, om aan de bezwaren van de loge- mentvergunningen en <Je z.g. vervanging te gemoet te komen. DE GELIQUID. COoP. LANDBOUWBANK TE ALKMAAR. De Tel. verneemt, dat thans alle veertig boerenleenbanken, die tot 1 Januari 1925 bij de Coop. Centrale Landlbouwbank te Alk- maar, nu in liquidatie, waren aangesloten, thans bij de Coop. Central*: Boerenleenbank te Eindhoven zijn aangesloten. De locale Boerenleenbanken hebben ieder een ver- lies der Centr. Landbouwbank van ongeveer f 12.000 moeten overnemen, zoodat de ope- ningsbalansen met een grooter passief dan actief paraisseeren. Als we goed zijn ingelicht, moet dit na- deelig saldo reeds na verloop van eenige jaren verdwijnen. Het gevolg hiervan is, dat verschillende van deze locale banken een contributie van haar leden heffen en deze voor rente van voorschotten en credie- ten in loopende rekening een percentage heffen, dat aanmerkelijk hooger moet zijn. dan dat der zusterbanken, die meestal over een flink reservefonds beschikken. Voor vele land- en tuin'bouwers is het besluit der Centrale te Eindhoven, om de bij de Alk- maarsche Centrale aangeslotenen geweest, zijnde locale banken aan te nemen een uit- komst nu zij weer over bedrijfskapitaal kun- nen beschikken. DE ZOMERT1JD. De Minister van Binnenl. Z. heeft de Mem. van Antw. ingediend inzake het voorstel tot afschaffing van den zomertijd. Hij herhaalt daarin dat veel van de voor- deelen van den zomertijd verloren gaan, als men hem verkort handhaaft, terwijl dan toch de bezwaren in hoofdzaak blijven bestaan. Tegenover het argument, dat de zomer- tjjd voor de bewoners der croote steden een stuk levensvreugde beteekend, dat, eenmaal genoten, onwrikbaar vast zou staan, stelde de minister de vraag of de vreugde van den een met het Led van den ander niet te duur gekocht is. Bovendien laat het argument zich ook omkeeren als gedurende een reeks van jaren sommigen vreugde genoten hebben, is het oogenblik wellicht gekomen om anderen op hun beurt te doen g nieten. Het denkbeeld, dat de stadsbewoners, mijnheer den directeur geluk en breng hem mijn onderdanige groeten over." Francois, de cipier, grinnikte bewonde- rend. Den tweeden dag, dat hij las, kwam John Jalgar Flower een berichtje tegen in een Londensche krant, dat hem deed opsprin- gen. „Kenberry House, dat eens deel uitmaak- te van de groote Engelsche buitens, is ge kocht door den markies van Pelborough, van wiens romantische levensgeschiedenis onze lezers op de hoogte zijn. Een jaar ge- leden was de markies kantoobbediende. Zijn oom, dokter Josephus Beane van Pelbo rough maakte aanspraak op den titel, die sinds 1714 uitgestorven was. Zijn recht werd erkend en hij kreeg den titel. Treurig was het, dat de dokter overleed op den dag, dat de titel hem toegewezen werd. De tegenwoordige markies, de eenige bloedver- want in de mannelijke lijn „Allemachtig!" zuchtte de heer Flower. De rest van zijn straftijd gebruikte hij om plannen te beramen. Alle pracht en praal van Kenberry House behoorde tot het verleden. Het was 6en der huizen die een noodlottige aantrekkings- kracht hebben voor brand. De geschiedenis vermeldde een opeenvolging van branden en iederen keer was het een beetje kleiner opgelbouwd en een beetje eenvoudiger, zoo dat de kanteelen en de zware poort met op- haalbrug, die indruk moesten maken op de boerenfoevolking in den Tudor-tljd, nu ver- vangen waren door moderne schoorsteenen en een doodgewone voordeur. Kenberry House was nu te groot voor een villa en te klein om de benaming „kastee!" te recht- vaardigen. Maar het terrein er om heen, de prach- tige gloeiende weilanden, die zich uitstrek- bij wijze van tegenweer, het leven's zomers een uur zouden vervroegen zonder de klok te verzetten, verraadt miskenning van de plattelandsbezwaren. Deze- toch kanten zich niet tegen eenvondige vervroeging van het leven in de zomermaanden juist tegen het verzetten van de klok, waardoor de werkzaamheden, die nan'' den stand der zon plegen geregeld te ,-orden, bemoei- Iijkilig vinden, PR1JZENCONTROLE-COMM1SS1E. ffHet Yolk" m-ldt,. dat onder dagtee- kening van 2 Maart j.l. Minister Aalberse aan de S. D. A. P. en het Nederl. Verbond van Yakvereenigingen bericht heeft, dat de regeering besloten heeft tot de instelling van een door deze organisatie gevraagde prijzen controleeommissie. DE TOESTAND. Over de kwestie van den veiligheids- waarborg uit de Times zich tbans ook in voorzichtigen vorm. Zij konhigt geen be- paalde feiten aan zooals de Observer ende Manchester Guardian. Een blad als de Times, schrijft de N. R. Crt., waagt zich nii-t op ijs, of er moet> n. volgens een oude Hollandsehezegswijze, „balken onder liggen" Maar dat de Timis met dat al het onder- werp entameert. moet een aanwijzing zijn dat het niet meer in den toestand van een academische kwestie verkeert. Zij begint met in het licht te stellen, dat er belang- rijke beslissingen in de Europeesche poli tiek ophanden zijn, in verband n et het rapport over Duitschland's ontwapening. Dan gaat zij na hoe veel rucht<-rder de Fransche politiek onder Herriot is geworden //Zij is niet meer schetterig en agressief gelijk onder Poincare. Zij is er niet meer op uit zich een hegemonie op het vasteland te verz keren." Vreos "orv Dvitschland, dat yroeit in zielental, in industrieelf en i in financieele kracht, overheersch' thans Frankrijk's politiek. Zoo komt de Times tot deze conclusie Welke ook de dwalingen der po itiek in het verleden, in Frankrpk of elders, geweest mogen zijn, Frankrijk is in zijn tegenwoordige stemming bereid te luisteren naar voorstellen nrnt de een of andere breede en edelmoedige oplossing welke haar voornaamste beduchtheid zou wegnemen en het mogelijk aan dat land zou maken, voile aandncht te schenken aan zijn eigen buitenlandsche vraagstukken." Dat is het maximum van voorzichtigheid om te zinspelen op de mogelijkheid van een steviging van de E-gi-lsch- Fransche entente en het heele betoog doet denken aan een edelmoedig gebaar, om Engeland's eigen belang hij zulk een politiek te be- dekken. De Manchester Guardian is in een nadere mededeeling openhartiger, door uiteen te zetten, dat Engeland's veiligheid evenzeer gevaar zou loopen van een op- nieuw agressief geworden Duitschland. Een veiligheidspact met Frankrijk beteekent, erkent zij. ook veiligheid voor het Engelsche eiland Yoor de verdediging van Engeland is het noodig dat geen op zichzelf staande mogenheid ooit alle Kanaal- en Noordzee- haveris kan beheerschen. ten tot aan het zacht murmelende riviertje, de oude tuin en de oeroude olmen, was niet veel veranderd sedert den tijd toen Eliza beth, met haar passie om te slapen in an- dermans huizen, er een nacht had doorge- bracht op weg naar Fotheringay. Grwenda had de beschrijving van het land- goed gelezen in een adivertentie en was er op een Zondag naar toe gegaan, toen ze terug kwam uit Frankrijk. Ze was er ver- rukt over. Het huis was net groot genoeg voor Chick. De koopsom was belachelijk klein; het geheel was goed onderhouden. Vooral het huis en dank zij de uitsteken- de conditie van verf en behangsel werd de markies van Pelborough uit Londen verdre- ven en bevond hij zich in zijn nieuw inge- richt landhuis, voordat hij nog goed besefte wat er eigenlijik gebeurde. Dat hij zich dood ongelukkig voelde, spreekt vanzelf. Zelfs de maatregel, die hem juffrouw Phibbs als huishoudster gaf, kon hem niet verzoenen met de plotselinge verbreking van zijn genoeglijk bestaan in Daugthy Street. Hij zou Gwenda verliezen, die een moeder en een impresario voor hem geweest was, want ze was van plan een kamer te huren bij. de benedenburen. De meubels, die de moeite waard waren om vervoerd te worden naar het statige land huis, werden per trein verzonden; de rest werd verkocht. Chick voelde zich eenzaam en verlaten en durfde zich niet indenken, wat het leven zou zijn zonder dagelijkschen omgang met Giwenda Maynard. Hij kon niet ontkennen, dat zijn nieuwe woonplaats mooi was, noch dat zijn bezitting kalm was en vredig. Ook maakte het wel eenigen indruk op hem, dat hii werksever was van vier tuinlieden, een stalknecht en een koeherder. Hij was ook heer van twee boerderijen en vernam met Daarom is het noodzakelijk dat een vijan- digheid van Frankrijk en Belgie in de eer- ste plaats, en van Nederland, Dui'schland in Denemarken in de tweede plaats ver meden wordt Verder mag geen derde moge dheid, die zich met Frankrijk of Belgie in oorlog bevindt, in de gelegenheid zijn hetzij Frankrijk, hetzij Belgie bi nen te dringen, hun havens te nemeu ot vol- doende uitgestrektheid van hun grondg- hied te bezetten, om een luchtbasis tegen En geland te krijgen. Het is daarom voor Engeland's veiligheid noodzakelijk, dat zulk een overeenkorr st met Frankrijk en Belgie getroffen wordt, welke een invaTe van hun gehied onmogelijk rnaakt. Tot zoover de Manchester Guardian, die klaren wijn schenkt. In 1914 was voor de Engelsche zeemogendheid de Puitsche inval in Belgie aanleiding om in den oorlog te gaan. Een overwinning van Duitschland bedreigde, volgens Engelsche upvatting, de onafhankelijkheid van alle lage landen aan de Noordzee en zou de I uitsche vloot, die INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. en andere borstaandoeningen geoezen met AKKER's Abdijsiroop verkrijgbaar bij Firma A. van OverbeekeLeunis te Ter Neuzen. totnogtoe een een gszins ongunstige uitvals positie in de Duitsche bocht innam, in staat stellen het pistool op Engeland's borst te zetten De geweldige draagkracht van het moderne geschut opende ook hoe langer hoe meer de oog*n voor het gevaar van Duitsche Gibraltars aan het kanaal op Fransch en t'elgiseh gehied Het is voldoende bekend, hoe hardnekkig de Duitsche marine tot het oogenblik waarop Duitschland's zaak verloren was, ervoor op is gekomen. geen vrede te sluiten, waarbij Dnitschlai d de Vlaamscke kust uit handen zou geven. Belgie's onafhankelijk heid, die de gealiieerden tegen het Duitsche verzet in bleven eischen, werd het groote struikelblok voor een vrede door schikking en overleg. Nu heeft de ontwikkeling van luchtscheepvaart en viiegwezen een nieuwe bedreiging voor Engeland geschapen; de laatste overblijfselen van Engeland's isole- ment zijn er door verdwenen en zij opent, van den bant van een aggressief I uitschland, potentieel een verschiet met nauwelijks minder groote gevaren dan vroeger in de Duitsche oorlogsvloot belichaamd waren. De toestand heeft zich dus in het kort aldus ontwikkeld in 1914 kon Engeland een Duitsche invasie van Belgie, na 1918 kan het een Duitsche invasie van Belgie en (of) Frar.kri|k niet toelaten. Te. slotte dient nog opgemerkt, dat de Duitsche oorlogsvloot wel vernietigd is, maar dat het doel der gealiieerden om Duitschland zijn koopvaardijvloot af te nemen ten eenen male verijdeld is. De uitlevering van huu koopvaardijschepen belangstelling, dat het hem, dank zij een oud privilege uit den tijd van Hendrik den Vierde, veroorloofd was, als hij wou, iede ren „moordenaar, zakkenroller of veedief" op te hangen aan een galg, die hij op eigen kosten moest oprichten. Het eenige licht- punt was, daf Gwenda niet meer speelde op het oogenblik en veertien dagen bij hem zou komen Iogeeren. ,,Maar niet langer dan veertien dagen, Chick. Ik kan en wil niet leven van jouw weldadigheid." „Het zal ellendig zijn, als jij weg bent, Gwenda", klaagde hij. „lederen dag is er lets nieuws. Vanochtend kreeg ik een brief van oom's advocaat, om te vragen om een paar pachtcontracten. Hij bezat een stukje grond onder Pelborough en er loopt een proces over de rechten van den tegenwoor- digen pachter." „iMaar je hebt toch geen documenten van je oom?" vroeg ze vertmasd. Chick knikte. ,,Een groote doos vol", zei hij, en een lichtstraal brak door de donkere wolken. „Zeg, Gwenda, als jij eens hier bieef om mij die papieren te helpen uitzoeken. Ik heb ze nog nooit aangeraakt en dit is de tweede keer, dat die advocaat me geschreven heeft." Hij vertelde haar, dat hij na den dood van zijn oom, bij het uitzoeken van diens bezit- tingen, een koffer vol brieven had gevon- den, meest loopende over dokter Beane's aanspraak op den titel en bovendien had hij nog een paar pakken papieren gevonden in het bureau en de oude brandkast. ,,lk ben altijd van plan geweest ze te sor- teeren en op volgorde te leggen," zei hij be- rouwvol, „maar ik wachtte op jouw hulp, Gwenda." ,,Ik zal je helpen," zei het meisie, met een ondeugende flickering in de oogqn, „maar INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. heeft de Duitschers slechts tot nieuwe intensieve bedrijvigheid geprikkeld. In 1921 omvatte de Duitsche koopvaardij- vloot 929 schepen met 420,032 ton bruto; in 1922 reeds 1134 schepen met 983,619 ton; in 1923 1405 schepen met 1,743,810 ton; in 1924 1692 schepen met 2,461,657 ton en in 1925 1797 schepen met 2,739,346 ton. Daar Duitschland op het oogenblik nog ru m 400.000 ton aan stoomschepen in aanbouw heeft. waarvan een vierde ge- deelte tanksrhepen, zal het vermoedeljjk in 1926 de Fransche koopvaardijvloot reeds de baas zijn. Als men bedenkt dat driekwart van de Duitsche koopvaardjjvloot minder dan vier jaar oud is, wordt het duidelijk dat Engeland den groei van het Dui'sche materieel voor hulpkruisers evenmin met gerustheid gade kan slaan, vooral na de lessen van den laacsten oorlog, waarin de Duitschers getoond hebr en, van hulpkruisers zulk een handig gebru.k te kunnen maken, dat de Engelsehen over alle wateren hun patrouilles moesten verstrooien. In den aanhef hebben wij gezegd dat de Times voor belangiijke beslissingen het oogenblik ophanden achtte in verband met het ontwapeningsrapport Maar er is in- middeB een tweede gebeurtenis hij gekomen. In Duitschland is de presidenteele *er- kiezing ophanden. Het zal een volksstem- ming zijn en Duitschland zal in de keuze van zijn president in zekeren zin kleur bekennen. Indien, wat wij eehter zoo maar niet aan kunnen nemen. de uitslag van die verkiezing eens in dezelfde richting wees als de oplossing van de jongste Duitsche regeermgscrisis. zou dit de nauwere a«n- eensluiting tusschen Engeland en Frankrijk nog kunnen verhaasten. ELECTRISCH BESTUURDE VL1EG- MACH1NES. Een uitvinding van groote beteekeuis V Het is bekend, dat reeds sedert lang pogiugen werden gfdaan om betrouwbare electri-ch bestuurde vliegmachines te con strueeren, die denzelfden dienst doen als totnogtoe bestaande, door officieren bestuurde machines. Mag men nu den aeronautischen medewerker van de //Daily Chronicle" ge- looven, dan siaat thans, zorgvuldig bewaakt, in een gebouw ergens op een eenzame plek in het Zuiden van Frankrijk zoo'n machine te wachten op een definitieve proefvlucht, waarvan de organisatie in handen is van het zal niet langer dan veertien dagen duren Chick, en dan „Laten we vroolijk zijn," zei Chick monfer. „We zullen aanstaanden Maandag met die papieren beginnen." „We zullen vanochtend beginnen," zei het meisje, maar daar wilde Chick niets van weten. Hij had zijn bezitting nog niet eens heele- maal gezien en daar wilde hij dezen dag aan wijiden. Zij vergezeide hem en het was een dag van ongestoord genot. Ze zaten onder de elzen aan den oever van het riviertje, dat de grens van de bezit ting vornnde en toen moest Chick naar huis om den nieuwen hengel te halen, dien hij gekocht had en twee uren vlogen om met het bevestigen van de lijn en met elkaar te leeren, hoe de vlieg uit te werpen. Het was de blinde, die den blinde leerde, maar toch haalden ze laat in den middag een gevlekte visch op en Kenberry House won in aan zien voor Chick. „Ga niet weg, Gwenda," zei hij, toen ze opstond. ,,Het is laat, Chick," waarschuwde ze hem „en we hebben nog geen thee gehad." „Dat weet ik wel," sprak Chick. „Ga nog even zitten, Gwenda. Ik had je in Monte Carlo iets willen vertellen." ,,Vertel het liever niet, Chick," zei ze kalm. Ze stond boven hem en haar hand streel- de zijn haar. ,,Maar, Gwenda ,,Ik weet wat je me wou vertellen, Chick, en ik heb mijn best gedaan, het je te laten zeggen," zei ze. ,,Ik was toen schaamteloos, en ik schaam me nu. Ik vischte naar je, Chick, net zooals jij nu naar forellen viseht. Ik was gek!" (Wordt vervolgd). ■jL TER NEUZENSCHE COURANT fcuJ£22L2KBSai 43) De man uit Toulouse. ECHTE FRIESCHE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1