TFO R T, 1NGEZ0NDEN MEDEDEELINGEN. Na de Wasch. TER NEUZEN, 2 MA ART 1925. BENOEMD. Met ingang van 1 Maart is de sluisknecht P. J. de Brabander benoemd tot hulpsluis- meester aan de Westsluis te Ter Neuzen. ENG. s.s. FORESTDENE. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. KOEWACHT. Zondagnamiddag werd op de bovenzaal van de Zusterschool de gewone jaarlijksche vergadering gehouden van de leden van den R. K. Boerenbond. De secretaris bracht een uitgebreid verslag uit over de werkzaam heden van den Bond in het afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat de Bond meer en meer vooruitgaat, zoowel in ledental als in inner- lijke kracht. Aangesloten zijn de Cobpera- tieve Boernleenbank, de Jonge Boerenstand en de Veeverzekering. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat de inkomsten over 1924 bedroegen 245,10 en de uitgaven 230,80; zoodat er een batig saldo is van f 14,30. Besloten werd nog eene aanbeste- ding te houden van Chilisalpeter. Aangifte voor of op 15 Maart bij den secretaris. De heer E. David bracht verslag uit over de R. K. Veeverzekering en de heer R. Kips over den Jongen-Boerenstand en den uitslag van het proefveld. Het bestuur gat eenige inlichtingen over de keuring van rundvee, die in de laatste helft van April in deze gemeente zal gehouden worden. Ten slotte hiel^i de heer Langenhorst, directeur van de ^Vinterlandbouwschool te Hulst eene zeer interessante lezing over aardappelteelt, vooral over de keuze van plantgoed. In het breede zette hij uiteen op welke wijze men goede plantaardappelen kan kweeken en welke meststoffen men bij voorkeur moet gebruiken bij het teelen van aardappelen. BRESKENS. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft ontslag verleend aan den gemeente- veldwachter P. Ocke, alhier, welke derhalve op 1 April a.s. de gemeentedienst, na een 23-jarigen diensttijd gaat verlaten. VOETBAL. Nederlandsche Voetbalbond. Afd. IV, 3e Klas A. Wedstrijduitslagen van Zondag 1 Maart. B. Boys LOOP DER BEVOLK1NG VAN TER NEUZEN. Als de Handen voortdurend nat zijn geweest en daardoor schrijnend aativoeien, moet men ze direct inwrijven met PUROL. Dat verzacht dadelijk. V ergaderiag van Uonderdag 26 Februari 1925, des namididags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de heeren J. J. de Jager, D. van Aken, D. Scheele, P. van Cadsand, L. J. Geelhoedt, R. Scheele, H. J. Colsen, N. A. Ha- melink, L. J. van Uriel, B. N. van Dijke en J. van Riet. Alwezig de heeren C. A. Verlinde en F. B. G. cie Meijer. De VOORZITTER opent de vergadering en deelt mede, dat de heer Verlinde heeft bericht wegens dringende werkzaamheden niet te kun- nen tegenwoordig zijn. Hij stelt aan de orde: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 16 Decem ber 1924 en die van 21 Januari 1925, worden met algemeene stemmem oniveranderd vastge- steld. 2. lngekomen stukken. a. Bericht van S. M. Bijleveid, te Sluiskil, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan de openibare school D aldaar aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van A. Brakman, te Sluis kil, dat hij de herbenoeming tot lid der com missie van toezicht op net lager onderwijs voor Sluiskil en Driewegen aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een verzoek van het ibestuur der Neder- iandsche Middernachtzending Vereeniging te Arnhem, om haar eene subsiidie te verleenen van 10 of meer. Dit verzoek wordt, als zijnde ongezegeld, voor kennisgeving aansjenomen. d. Een schrijven van den Minister van Ar- beid, Handel en Nijverheid, waarin deze naar aanleiding van het schrijven van het gemeente- bestuur omtrent de verontreiniging van de Westelijke waterleiding bericht, dat door de Inspectie van de Volksgezondheid en het rijks- instituut voor zuivering van afvalwater gedu- rende de laatste jaren aan de verontreiniging van de Westelijke waterleiding voortdurend aandacht is geschonken. In verband met de gehouden onderzoekingen is aan de N. V. Zelandia, stijfselfabrikante te Sas van Gent voorgeschreven het afvalwater van de fabriek te zuiveren. De daarvoor noodige reinigingis- installatie is in September 1924 gereed geko- men en werkt met redelijk resultaat. Nog eenige venbeteringen zullen worden aange- bracht. Indien in den loop van dit jaar blijkt, dat de maatregelen doeltreffend zijn, doch daaren- tegen tijdens de suikercampagne in de maan- den October, November en December wederom liinderlijke verontreiniging moeht optreden, zal worden overwogen, welke maatregelen ten aanzien van de beide suikerfabrieken te Sas van Gent noodig zijn. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil, waaruit blijkt, dat zij 13 vergaderingen hield en 2 huisbezoe- ken werden afgelegd. Voor de commissie zijn opgeroepen 12 personen, waarvan er 10 ver- schenen zijn. De anderen werden langs ande- ren weg gewaarschuwd. Eenige schoolverzui- men hadden als oorzaak veldarbeid. In een gerval moest een jongen met zijn moeder mee om kleeren te koopen en in een ander geval was de afstand naar de school voor den be- trokken leerling te groot om dien all een af te leggen. Nog kwamen een paar gevallen voor wegens ziekte en was verzuimd hiervan kennis te geven aan het betrokken hoofd der school. Een geval deed zich voor, dat de ouders van een leerling die de R. K. school bezocht van meening waren, dat de jongen met 1 Mei bui- ten de leerpliehit viel,« terwijl dit in verband met de inwerkingtreding der wetswijziging pas op 1 Juni het geval was. In enkele gevallen drong de commissie op clementie aan. Er heerschte ook dit jaar weer een eendrachtige en aangename samenwerking onder de leden der commissie. Aangenomen voor kennisgeving. f. Door ihet gemeentebestuur van Heem- stede wordt toegezonden, met verzoek om daaraan bijzondere aandacht te schenken, een adres van het bestuur eener vereeniging uit de ingezetenen der gemeenite Heemstede tot be- strijding der annexatieplannen van Haarlem, waarin aan het gemeentebestuur van Heem stede wordt verzocht: 1°. zich tot de regeering te richten om ter bezuiniging op de gemeentelijke uitgaven en tot behoud van het groot kapitaal, een wets- ontwerp in te dienen waarbij a. het annexeeren van gemeenten, zoomede hat wijzigen van gemeentegrenzen op eenzijdig veriangen niet meer zal worden toegestaan of bevorderd en b. voorgeschreven wordt, dat de gemeenten groepgewijze zullen samenwerken met be- trekking tot al die zaken van gemeenschappe- lijk belong voor de groep van gemeenten kun- nen worden geacht; verder om: c. in afwachting van zoodanige wet, alle aanhangige voorstellen tot grenswijziging en tot vereeniging van gemeenten voor zoover daartegen bij eene der partijen bezwaar be- staat, buiten behandeling te laten, en 2°. aan alle gemeentebesturen een afdruk van het verzoek toe te zenden, onder uitnoodi- ging aan de bedreigde gemeenten om adhaesie. Bij dit adres "'is gevoegd een afdruk van het aan H. M. de Koningin gericht verzoek en een ontwerp-wijziging der Gemeentewet. Dit verzoek wordt, als zijnde ongezegeld, voor kennisgeving aangenomen. g. Een schrijven van F. B. G. de Meijer, waarin deze, tevens dankend voor de aange name samenwerking. kijn ontslag indient als lid van den gemeenter^M, uit lioofde zijn zaken hem den laatsten tijd geheel in beslag nemen. Aangenomen voor kennisgeving. h. Verslag van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs luidemde als volgt: Ter voldoening aan het bepaalde in de tweede alinea van art. 52 der Middeltoaar-onderwijs- wet heeft de plaatseljjke commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs in de ge- meente Ter Neuzen de eer het onderstaande verslag uit te brengen over het jaar 1924. Het toezicht der commissie strekte zich alleen uit tot de R. H. B. S. hier ter stede. De vacature in de commissie werd aangevuld door benoeming van den heer C. Wind van Merkesteijn. Enikele leden bezochten de school eenige malen en kregen over het algemeen een gun- stigen indruk van het gegeven onderwijs. Het onderwijzend personeel onderging eenige verandering door vertrek van den heer W. Temperman, die als leeraar in het I' ransch werd opgevolgd door mej. W. A. Zijlstra, can didate in de Romeinsche letteren, als tijdelijk leerares. De heer A. C. Muste werd met ingang van 1 September 1924 definitief benoemd. De tijdelijke leerares mej. J. M. van der Meijden werd wederom voor een jaar herbe- noemd. De school werd bezocht door 59 mannelijke en 11 vrouwelijke leerlingen voor volledig on derwijs, terwijl 1 vrouwelijke leerling enkele lessen volgde. Het aantal leerlingen, niet in de gemeente wo'nachtk- bedroegen 42, 3 mannelijke leerlingen waren rrijgesteU van liehamekgk* ©•fwiingwi Splibsing van kiassen in parallel-afdeelingen vonu met plaats. Vrijstelkng van de betaling van schoolgekl weid verleend aan 6 mannelijke leerlingen. Voor toelating meldden zich aan 14 manne lijke en 4 vrouwelijke leeHmgeii, alien voor de eerste klas, waarvan er respeotievelijk 12 en 4 werden toegeiaten. 10 mannelijke en 1 vrouwelijke leerling wer den zonder examen toegeiaten, 1 mannelijke en I vrouwelijke leerling na her-examen. Afgewezen werden 2 mannelijke leerlingen. Bij het einde van den cursus werden bevor- ueid van de 22 mannelijke en 1 vrouwelijke leerling in de eersite klasse, reap. 17 en een; van de 14 mannelijke en 3 vrouwelijke leerlin gen in de tweede klasse, resp. 9 en 2; van de II mannelijke en 1 vrouwelijke leerling in de 3e klasse resp. 7 en een; terwijl van de 4e klasse alle leerlingen, n.l. 5 mannelijke en 3 vrouwelijke overgingen naar de 5e klasse. In vergelijking met het vorige jaar is de overgang van de le naar de 2e klasse aanmer- kelijx beter, van de 23 leerlingen bleven er nu naar 5 zitten, tegenover 9 op de 21 het vorig jaar. Hieruit zou men met eenig optimisme mo- gen besluiten, dat de aanpassing aan het Mid delbaar onderwijs op de lagere scholen beter ter hand genomen wordt temeer, omdat naar heg oordeel van den directeur ook de nieuwe eewte klasse weder een behoorlijk figuur maakt. De leerlingen, die vcor hun toelatmg geen of slechts weinig Fransch leerden, schij- nen over't algemeen de meeste moeite te heb- ben om bij te blijven. Mogelijk oefent ook de kwaliteit der leer lingen op de gunstige houding eenigen invloed uit. Bij dezen hebben ondergeteekenden, voor- zitter en secretaris van de Piaatselijke Com missie van Toezicht op het lager onderwijs in de kom Uwer gemeente, de eer U het jaar- verslag aan te bieden over het jaar 1924, als bedoekl in alinea 3 van art. 184 der L. O.-wet 1920. Op 1 Januari 1924 bestond de commissie uit de heeren L. A. F. Le Mat, voorzitter, C. Lok, H. Spinhof, W. Temperman en C. F. Kohler, secretaris. In de Maartvergadering werden de heeren Le Mat en Kohler hefbenoem'd als voor zitter en secretaris. Door het vertrek van den heer Temperman ontstond op 1 Aug. een vacature in de school- commissie, waarin voorzien werd door de be noeming van den heer A. Muste, evenals zijn voorganger leeraar aan de R. H. B. S. De heer Muste neemt sedert September 1924 deel aan de werkzaamheden der Commissie. Evenals het vorige jaar werd elke school in de kom een paar malen bezocht en werd in de eerstvolgende vergadering telkens verslag uit- gebracht. Veel aandacht werd weer geschon ken aan het schriftelijk werk, waarin, wat net- heid betreft, naar 't oordeel van een paar leden, op enkele scholen wel eenige vooruitgang valt te constateeren. Nogmaals werd, evenals in 1923, aan het dagelijksch bestuur verzocht enkele verbete- ringen in school A aan te brengen. Gedeeltelijk is hieraan thans gevolg gegeven. Overigens zijn geen belangrijke zaken aan de orde geweest. Het aantal vergaderingen was dan ook minder dan in 1923. In Februari, Mei, Augustus en October werd geen vergade ring gehouden. Men gaat zoo langzamerhand toch wel be- seffen, dat het onderwijs op de R. H. B. S., al is het dan niet duur zoo maar niet door elk jengmenseh kan worden gevolgd. In het afgeloopen cursusjaar hebben de school verlaten: uit de le klasse 3 mannelijke leerlingen, 2 naar andere H. B. S., 1 naar een tuinbouw- school; uit de 2e klasse 4 mannelijke en 1 vrouwe lijke leerling, 2 in betrekking of bedrijf, 1 naar andere H. B. S., 2 met onbekende bestemming; uit de 3e klasse 3 mannelijke en 1 vrouwe lijke leerling, 1 als adelborst Kon. Marine, een naar gemeente-secretarie, 1 met onbekende bestemming; uit de 4e klasse 1 vrouwelijke leerling in het huishouden. Het eind-examen werd afgelegd door 8 man nelijke leerlingen, waarvan 7 het getuigschrift verkregen. De bestemming der geslaagden is, voor zoo ver bekend, 1 voor onderwijzer en 3 naar kantoor. De niet-gesiaagde is tot de school terugge- keerd. Van de gelegenheid tot studie na de lessen en voor het vertrek der treinen wordt door de budtenleerlingen flink gebruik gemaakt. Het gebouw bevindt zich in goeden toestand, terwijl de hulpmiddelen voor 't onderwijs op den ge- wonen voet worden uitgebreid. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een verklaring van A. de Vrieze, dat hij aanvaardt de voorwaarden waaiop door den raad bij besluit van 21 Januari 1.1., aan hem vergunning is verleend tot het leggen van een afvoerriool in gemeentegrond. Aangenomen voor kennisgeving. j. Alsvoren, betreffende de hem verleende vergunning tot het maken en hebben van een keideringang in gemeemtegrond. Aangenomen voor kennisgeving. k. Rekening der commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil over 1924. De ont- vangsten hebben bedragen 123,64'/2, de uit gaven f 97,75, 'n goed slot alizoo van 25,89%. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een schrijven van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw waarin deze naar aanleiding van een verzoek van het ge meentebestuur om eene rijksbijdrage in de kosten van steunverleening aan werkloozen over de laatste 8 maanden van 1924 te kennen geeft, daarop afwijzend te moeten beschikken. De financieele toestand der gemeente komt hem voor van dien aard te zijn, dat, onvoor- ziene omstandigheden voorbehouden, ook de toekenning van subsidie voor 1925 uitgesloten moet worden geacht. De vraag rijst nu, of onder deze omstan digheden nog steeds met verlenging van de steunregeling moet worden doorgegaan. Gaarne zal Z. Exc. daarom vememen of het gemeentebestuur zijn aanvraag om verlenging niet wenscht in te trekken. Door gedeputeerde staten wordt in verband hiermede toegezonden het door hen aan den Minister voomoemid uitgebracht advies, lui- dende als volgt: Naar aanleiding van nevenvermekl schrijven vroegen wij aan burgemeester en wethouders van Ter Neuzen inlichtingen, bij den in af- schrift hierbij gevoegden brief d.d. 19 Decem ber 1924, no. 50, le afd. Wij ontvingen daar op het antwoord, d.d. 2 Januari 1925, no. 11/422, waarvan mede afschrift hierbij gaat. Uit dit -schrij ven is af te leiden, dat de wer- keloosheid der havenarbeiders, waarom het hier gaat, niet is van tijdelijken aard, maar een blijvend karakter gaat aannemen. De vraag is, of dan moet worden voorfge- gaan met steunverleening op de thans in Ter Neuzen nog gevolgde wijze. Afgescheiden daarvan komfc het ons voor, dat, indien de gemeente ten minste negen tiende deelen der kosten behoort te dragen, zij ook de rest, een bedrag van f 650, beloopen- de, wel voor hare rekening kan nemen, vooral nu de in de begrooting voor- 1924 geraamde opbrengst der inkomsten belasting met f 10.000 bleek te kunnen worden verhoogd. Wij geven Uwe Excellence mitsdiwi in overweging op het verzoek afwijzend te be schikken. Burgemeester en wethouders merken naar aanleiding hiervan op, dat hieruit blijken zal, dat in de kosten van steunverleening aan wenklooze havenarbeiders in deze gemeente in geen geval meer subsidie zal worden verleend uit 's rijks kas. Op de tot nu toe gevolgde wijze zouden zij, in verband met de wintermaanden en de nog heerschende werkloosheid, voorloopig willen voortgaan tot en met den 2 Mei 1925. Dan kan overwogen worden of steunverleening nog zal moeten plaats hebben en zoo ja, op welke wijze. Te zijner tijd zullen zij den raad dienaan- gaande voorstellen doen. De heer HAMELINK heeft met genoegen gezien, dat burgemeester en wethouders niet hetzelfde standpunt hebben ingenomen als de Minister van Binnenlandsche Zaken en het college van gedeputeerde staten. Indien zij dat standpunt hadden overgenomen, zou dit naar sprekers meening alleen tengevolge hebben gehad, een verschuiving der financieele lastefi van de eene instelling naar een ander college, dat zijn fondsen ook ontvangt uit de gemeen- tekas. De werkloosheid is in deze gemeente althans van dien omvang dat, indien geen steunregeling voor de uitgetrokken werkloozen bestond, deze zouden moeiten terecht komen bij een ander lichaam, zoodat het verschil voor de gemeente niet van beteekenis zou zijn. Toch meent spreker, die kennisgeving niet zonder meer onder den hamer te kunnen laten lasseeren. Gedeputeerde staten hebben aan den Minister advies moeten uitbrengen, of deze gemeente in aanmerking kon komen voor het ontvangen eener rijksuitkeering in de kosten der werkloozenuitkeeringen. Nu moet het ad vies aan den Minister niet te zeer bevreemden, aangezien het college van gedeputeerde staten van Zeeland in ons land niet bekend staat we gens daarin heerschende democratische stroo- mingeri. Maar toch moet het verwondering baren, dat dit college de meening is toegedaan, dat dehier bestaande werkloosheid niet zou zijn van tijdelijken aard, maar een blijvend karakter aanneemt, terwijl er toch personen van dat college deelmaken, die beter kunnen weten,* en dat de werkloosheid een gevolg is van omstandigheden door den oorlog in het leven geroepen. Het is toch in de vorige ver gadering ook nog door den voorzitter uitge- sproken, dat de omstandigheden nog steeds niet ten goede zijn gekeerd en dat het wel een schijn heeft, alsof de oorlog over het hoofd van Ter Neuzen wordt uitgevoehten, terwijl wij toch alien weten, ook de werkgevers geven dit zelf toe dat indien de tarieven- kwestie was opgelost Ter Neuzen weer in de- zelfde omstandigheden van vroeger zou komen en er voldoende werkgelegenheid zou zijn. Spreker is het dus niet eens met de stelling, dat de werkloosheid in Ter Neuzen reeds een blijvend karakter zou krijgen. En er zijn toch in het college van gedeputeerde staten ook menschen, die uit persoonlijke ervaring weten, dat dit anders is, en die daartegen dus hadden moeten protesteeren. Bovendien het college ziet zelf in, dat niet zonder meer zal kunnen worden volstaan met het opheffen van de steunregeling, al is het ook, dat het de vraag stelt of daarmede op de tot nu toe gevolgde wijze zal moeten worden voortgegaan. Zij meenen dus ook, dat er nog gesteund moet worden, zij het dan ook door middel van ar- menzorg en spreker hoopt, dat de raad gede puteerde staten niet zal willen volgen door in dien vorm steun te verleenen. Spreker wijst er voorts op, dat eerste deze regeling, waarbij de gemeente negen tienden zou moeten bekostigen, van hooger hand der gemeente is opgelegd, en meent dat het niet aangaat, dat gedeputeerde staten nu die opge- legde regeling als argument gaan gebruiken om te zeggen de gemeente draagt reeds negen tienden der kosten, dan kan zij best ook het resteerende tiende gedeelte dragen. Dit zijn toch geen motieven en daaruit blijkt voldoen de, dat gedeputeerde staten naar motieven hebben moeten zoeken, om aan de gemeente die bijdrage te doen onthouden. Evenmin is het een motief, dat de inkomsten- belasting 10.000 hooger gesteld is. De ge- meenteraad moet zorgen, dat de inkomsten de uitgaven dekken. Het eenige middel, dat de raad daarvoor heeft, is de belasting tot zoodanig bedrag verhoogd wordt, dat de uitgaven gedekt kunnen worden, uitgaven waartoe de gemeente door allerlei maat regelen en wetten gedwongen wordt, zonder op het overgrootste deel zelf ook maar eenigen invloed te kunnen uitoefenen. Door den Minis ter van Financien wordt gezegd, dat de belas- tingen naar beneden moeten. Wat zijn de belastingplichtigen er evenwel mede vooruit als de staat eenvoudig verschillende uitgaven op de gemeenten afwentelt en de gemeente- lasten daardoor veel hooger moeten worden vastgestekl Spreker achtte zich verplicht, dit over het schrijven naar voren te brengen. De heer VAN RIET acht het ook bedroe- vend, dat de regeering, nu de uitgaven ge- daan zijn, zich teugtrekt en weigert om het in uitzicht gestelde part in de wenkloozenuitkee- ring te betalen. Het is bedroevend, omdat on een dergelijike beslissing niet kon gerekend worden. Te meer betreurt hij het, omdat die beslissing valt met terugwerkende kracht. In dien nog was te kennen gegeven, dat van af 1 Januari 1925 geen bijdrage meer zou worden verleend, was dit nog iets anders geweest, dan had de raad er zich op voorbereid kunnen houden en overwegen wat hem te doen staat. Hij is ook van oordeel, dat de raad de werk loozen niet aan hun lot kan overlaten. Maar toch is hij van meeninig, dat op een en ander meer zal moeten worden toegezien. Hij zal volstrekt niet beweren, dat de menschen die van de steunuitkeering moeten leven, luxe hebben, maar toch meent hij, dat er op moet worden toegezien, dat deze zich geen luxe ver- oorloven. Zoo kent hij er, die niettegenstaan- de zij van de steunuitkeering moeten bestaan met een kot vol duiven zitten, terwijl anderen een hond houden. Dat is volgens spreker weelde en hij meent, dat zij, die zich die we-1- de kunnen veroorloven, nog niet voor steun in aanmerking behooren te komen. Een flinke hond heeft voor zijn onderhoud ook den leef- tocht van een mensch noodig, die kunnen ook niet van den wind leven. Duiven en honden beschouwt spreker als weeLde-artikelen, die dan weg zouden moeten. Het gaajt toch niet aan om belastingpennin- gen weg te geven om menschen in staat, te stellen die er op na te houden. Overigens weet hij niet, of er nog omstandigheden zijn die er op wijzen, dat ondersteunden ook nog op andere wijze uitgaven doen voor weelde- zaken De heer D. SCHEELE, die tijdens deze be- spreking ter vergadering is gekomen, heeft niet alles gehoord, maar meent er op te moe ten wijzen, dat het toch niet teveel moet tegen- - "sm, dat de gemeente geen rijksbijdrage k,ijgt en het verwachte geld niet binnenkomt, want daaromtrent was geen belofte gedaan. De kams dat een onderzoek zou worden inge- steld naar den toestand der gemeente bleef al- tjjd bestaan. Wat de kwestie zelf betreft, is spreker ook van meening, dat het tijd wordt er mede op te houden. Het voorstel strekt, om er nog mee voort te gaan tot Mei, daar zal hij zijn stem aan geven, maar hij wenscht het uit te spre- ken, dat hij van oordeel is, dat er daarna een geheel andere moet worden getrofft*. sympathie voor de persoonlijkheid van den rjjkspresident Friedrich Ebert is president der Duitsche republiek geweest, sedert haar siichting, begin 1919. Hij werd op 4 Februari 187 1 te Heidel berg geboren. Zijn ouders, die tot den arbeidenden stand belioordeD, zonden hem naar ^en KathoLieke lagere school, waarna hij in het zadelmakersvak ging Als zadelmak rsgezel werkte hij in ver schillende sted-n van Duitschland en belunldein den loop van zijn reizen te Bremen, In deze stad begon hij een nieuwe loop- baan als verslaggever van de Bremer Bflrger Ztg.", een sociaal democratisch blad. Hij werkte jarenlang voor dit blad en vatte daarna het beroep van h-rbergier op, terwijl hij tevens de functies van secretaris van 4en sociaal democratischen bond, afdeeling Bremen, uitoefende. In 1905 werd Euert bestnurslid van de soc.-democratische partij van Duitschland. In 1913 werd hij door het partij-cougres te Jena als secretaris gekozen. Hij was het jaar tevoren tot lid van den Rijksdag gekozen voor het industrieele dis trict Elberfeld- Barmen. Vao 1916 af totdat hij president der re pubbek werd, was hij de leider van de sociaal democratische fractie in den Rijks- da£. Gedurende den oorlog hield Ebert zich meestal op den achtergrond, maar toen Duitschland op 9 Nov. 1918 ineenstortte, plaatste hij zich met zijn vriend Philipp Scheidemann aan het hoofd der omwente- ling. Hun eerste taak was de bijeenroeping van de Nationale Vergadering te Weimar, welke de republikeinsche Gron (wet moest samen- stelleu en in Duitschland de republiek moest vestigen. In Januari 1919 kwam de Nationale Vergadering bijeen en door dit lichaam werd Ebert op 11 Februari tot president der republiek gekozen. Op 8 Augustus teekende hij de nieuwe Grondwet en twee weken later legde hij den plechtigen eed af In het algemeen kan gezegd worden, dat Friedrich Ebert een succes is geweest als hoofd van den staat. Van zadelmaker tot president", schveven destijds de nationalistische i laden in hun besebouwingen, welke natuurlijk niet al te hoopvol waren voor de uitzichten van den sociaal-democraat Ebert als rijkspresi- dent. Maar het is heel anders'uitgekomen. Toen het eens zoo machtige keizerryk wankelde en het Duitsche leger in 1 rankrijk tot den terugtocht werd genoopt, schreef Hindenburg aan Ebert, dat hij het eenige personage was, dat het volk kon redden van volledige ineenstorting Ook in den lateren tijd heeft dit algemeen verspreide gevoelen p esident Ebert den steun bezorgd van alle gematigden. Met taaie vasthoudendheid is hij er in geslaagd het schip van staat langs den middeukoers t* sturen.en noch toe te geven aan de uitersten van links of van rechts. »Herr Reichsprasidenf was zooals te begrijpen, geen persona grata bij de natio- nalististen, evenmin als bij de communis- ten, die al hua best deden om Ebert ten val te brengen. De meest bekende poging om E ert te compromitteeren was die der nationalisten, die de klacht tegen hem ingebracht, dat Ebert in het begin van 1918 toen Dmtschland onder aanvoering van Luden- dorff de wanhopigste pogingen deed, om 't Westelijk front te doorbreken de mu- nitie arbeiders tot staking zou hebben aap- gespoord, omdat hierdoor des te eerder aan h t bloedvergieten op ^roote schaal een eind zou komen. Ebert diende een klacht wegens laster iu en bij het proces te Maagdenburg -- dat juistic booger beroep aanhangig was werd de lasterende redacteur, die de praatjes over Ebert in de courant had geplaatst, tot gevangenisstraf veroordeeld Uit de bewoordingen van het vonnis bleek echter ook, dat de rechtbank oordeelde, dat Ebert zich niet geheel kon schoonwasschen van de tegen hem ingebrachte beschuldigingen. Maar zelfs dit boosaardige optreden van national stisch-gezinde rechters, kon Ebert's positie als rjjkspresident niet ernstig schok ken. om de eenvoudige reden, dat de groote massa der gematigden onder de Duitschers in Ebert zagen de beste figuur, om de jonge republiek In veilige wateren te sturen Hoewel Ebert niet valt te rangschikkeu onder de schitterende staatslieden, toonde hij in voldoende mate te bezitten die sluw- heid, logica en heldere inzichten, nood- zakelijk voor zijn positie te midden van de krakeelende partijen en het zal een moeielijke taak zijn een opvolger voor den eersten president der republiek te vinden. Rijkskanselier Luther, die tijdens de ongesteldheid van Ebert diens functies waarnam, zal tot de presidents verkiezing deze functie blijven waarnemen. De verkiezmgen van den rjjkspresident, welke bepaald waren in Juni a s., zullen in verband met het overljiden van Ebert verscheidene weken vervroegd worden. De teraardebestelling zal vanwege den staat plaats hebben. Onmiddellijk an het bekend worden van het overlijden van den rjjkspresident is t rjjkskabinet bijeegekomen teneinde te be- raadslagen over de te nemen maatregelen, welke hedenmiddag om 3 uur zullen worden gepabliceerd Gisteren is hier binnengesleept het Eng. stoomschip ,,Forestden:e"; komende van Antwerpen en bestemd naar zee. Het stoom schip had ter hoogte van Hoedekenskerke moeten ankeren met een lek in den stoom- ketel. Het zal hier repareeren. ZA AM SLAG. Zaterdag j.l. werd alhier door den archi tect A. P. Wisse ten verzoeke van den heer L. de Putter, aan'besteed, het bouwen van een woonhuis in de touurtschap Veer. Minste inschrijver was voor timmerwerk K. Dieleman voor 1100, metselwerk P. de Rooij te Boschkapelle voor 1550, schilder- werk F. C. Wisse voor f 145, ijzerwerk W. Willemsen voor /75, en loodgieterswerk J. de Zeeuw voor 69. De inschrijvers achter wier naam geen w onplaats staat vermeld wonen te Zaam- slag. GoesWalcheren 2—1 M. E. V. O.- Stavast 0—1 Terneuzen— -Middelburg II 2—1 Zeelandia 1—0 d. "u (V 'doelp. g O 0) O o O) v. t. 2 O Zeelandia 14 10 2 2 22 33-8 1.57 Bergsche Boys 18 13 2 3 28 46-15 1.55 Terneuzen 14 8 2 4 18 37-24 1.28 M. E. V. O. 15 9 6 18 29-19 1.20 Stavast 12 5 3 4 13 19-23 1.08 Walcheren 13 6 2 5 14 21-22 1.07 B. O. Z. 17 6 1 10 13 26-38 0.76 Goes 14 2 4 8 8 16-30 0.57 Middelburg II 13 2 1 10 5 17-41 0.38 Vlissingen II 14 2 1 11 5 16-40 0.35 In de afgeloopen week hebben zich in aeze gemeente gevestigrl Jac. van der Vliet, zonder, v. Steenber- genlaan 21, van Oude Tonge. J. Ch. Scheele, zonder, L. Kerkstr. 66, van Domnurg. J. de Vujjst, schipper, Baandjjk 91, van Vlissingen. A. Th. Volk, machinist, Javastr. 8, van Vlissingen. D. Machielsen, werkman, Kerkhoflaan 51, van Axel. Vertrokken: G. L. M. van Osselaer, zonder, 0 196h. naar Beverwaes (B.) H M. Lugthart, procuratiehouder, L. Kerkstr. 33, naar Bennekom. A. E. Ureel, sloeproeier, vanSteenbergenl. 57, naar Antwerpen. A. Dieleman, korporaal politietroepen 0 104, naar Breda. W. J. van Petegem, bakkerskn., Noordstr. 5, naar Hoek. J. Koole, laudbouwerskn. 0 85, naar Haarlemmermeer. J. Heijblom, verpleegster, Axelschestr. 58, naar Haarlem P. P. Francke, landbouwerskn. P 104, naar Assenede (B.) J. J. Bliek, koopman in tabak en sigaren, P 38, naar Gent (B). RECHTSZAKEN. '.mmdissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 27 Februari 1925. De volgende zaken werden behandeld: A. J. M., oud 23 j., landbouwersknecht te Eede, thans gedetineerd te Middelburg, werd beklaagd, dat hij op 22 Januari 1925 te Eede heeft weggenamen een rijwiel- plaatje, toebehoorende aan P. J. de Cuijper. Eisch 4 maanden gevangenisstraf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 2