1% iSrehgcaftct ondem^t. 009 z/DU^EA^ i6(k,e&imeecfde' THaiizcna LANDBOUWBERICHTEN. GEMEN8DE BERICHTEN. hem op den troon te plaatsen, doch hij heeft zich steeds tegen elke geweldpleging ver- klaard. Hij moet heibben verklaard nimmer op den Beierschen troon te wilen komen met de hulp van machinegeweren. Men ver- wacht derhalve zoo werkelijk in Beieren de monarchic mocht worden hersteld, een vol- komen bloedelooze ornwenteling. DORP DOOR BRAND VERNIELD. Het dorp Rahmania, bij Dahanbur, is door een brand bijna geheel verwoest. Dertig personen werden gedood, 38 ernstig gewond. Vijfhonderd woningen werden in de asch gelegd. TER NEUZEN, 27 FEBRUARI 1925. BRESKENS. Dinsdag had alhier de verkooping plaats van het oude Hervormde kerkgebouw. Er was tamelijk veel animo ook van den over- kant der Schelde. Kooper werd de heer W. Daansen, aannemer te Oostburg voor de som van 825. De verdere inventaris van het geibouw, zooals stoelen enz. bracht 90.95 op. het geibouw is verkocht met die voor- waarde, dat, mochten bij de atlbraak vond sten gedaan worden, deze het eigendom zijn van de kerkvoogdij, terwijl het gebouw 1 Juni a.s. moet geruimd zijn. Wij laten hieronder nog eenige merk waardigheden betreffende het zeer oude gebouw volgen: De oude kerk moet zoowat gebouwd zijn ongeveer 1500 en was oorspronkelijk be- stemd een Roomsch-^Katholieke kruiskerk te worden. juist is dit evenwel niet meer na te gaan, daar alle daarop betrekking heb- bende documenten, welke hierin aanwijzing zouden kunnen geven, tijdens de Fransche bezetting in 1800 door Napoleon in beslag zijn genomen en meegevoerd naar Frank- rijk. Later zijn ze terecht gekomen in de Bibliotheek te Brugge. Hoewel pogingen zijn aangewend, de documenten weer in het bezit der gemeente te doen komen, heeft men niet op succes kunnen bogen. Slechts enkele boeken, welke echter betreffende den bouwtijd der kerk geen inlichtingen ver- strekken, zijn nog in het bezit der kerk, Zooals gezegd was de kerk (bestemd een kruiskerk te worden, de nu verkochte oude kerk bestaat slechts uit een vleugel van wat eens kruiskerk geweest is of had moe- ten worden. De nu verkochte kerk was een zaalkerk met drie traveeen. Wij schreven hierboven: ,,had moeten worden". Bij het graven der fundamenten voor de nieuwe kerk namelijk, stiet men op zeer oude fun damenten, welke naar den vorm, waarin ze lagen, een bleken te zijn met het fundament waarop de verkochte kerk rust. Bij gebreke aan documenten is het echter niet te con- stateeren,. of nu het overig gedeelte der kruiskerk nog bestaan heeft, of dat men slechts de fundamenten heeft gelegd en door een of andere omstandigheid niet door heeft kunnen of willen bouwen. Op de verkochte kerk staat een vierkante houten toren van 21 meter hoogte, waarin zich een uurwerk bevond, dat in 1902 door wijlen den heer Blankert aan de gemeente ten geschenke gegeven werd. De klok, welke in de toren hing, maar nu in de nieuwe geplaatst is weegt 120 K.G. en werd in 1649 door Jo hannes Burgerhuys gegoten. De noord- zijde van het gebouw mist vensters, de muren zijn witgepleisterd. Inwendig zijn nog bruisgewelven en tredbalken, waarvan op een in een cirkel het jaartal 1653 met de letters A. I. uitgesneden staat. Het schijnt als vaststaand te kunnen worden be schouwd, dat te Breskens in 1573 de eerste Hervormde gemeente ontstond. Deze ge meente heeft waarschijnlijik in 1653 het ge bouw laten restaureeren. Dit laatste wordt althans in verband gebracht met het jaartal op de balk. Verder ibevonden zich in het oude geibouw een aantal grafsteenen, waar- over tvij reeds schreven in ons iblad van j.l. Zaterdag. Dan waren in het oude gebouw nog aanwezig een koperen kerkkroon, waar van de afkomst niet meer met zekerheid is vast te stellen. Het is waarschijnlijk wel een geschenk. De zitplaatsen bestonden uit bochten en 100-jaar oude stoelen en twee galerijen. Vele oudheiden kon men in het gebouw niet aantreffen, daar deze alien door Napoleon in beslag zijn genomen. Uit architectonisch oogpunt verliest men aan het gebouw niets, daar de bouwstijl niet op fraaii'gheid kan bogen. Volge thans een kleine beschrijving van het nieuwe kerkgebouw. Het is 15 M. breed en 20 M. lang, naar verhouding een der breedste kerken van ons land. Het gebouw is opgetrcjcken met Waalsteen. Bij het graven der fundeeringen stiet men op tal- rijke geraamten, welke grootendeels af- komstig zijn van gesneuvelde Fransche sol- daten, die tijdens den Engelschen inval van 1809 gesneuveld zijn. Het geibouw biedt plaats voor 564 personen dus 339 meer dan de oude kerk. De toren is 30 M. hoog en zonder hulp van een torenbouwkundige gebouwd. In den toren komt na verloop van eenigen tijd een nieuwe bel te hangen, welke twee tonen zwaarder zal zijn dan die uit de oude kerk. Het dak is met leien ge- dekt, terwijl het binnendak volwandig is. De ramen zijn in Gothischen stij! opgetrok- ken en bestaan uit gekleurd glas in lood. Het spreekgestoelte is geheel volgens nieuw model, terwijl voorts een nieuwe lichtkroon is opgehangen met 6 heliumlampen. Met de vier losse heliumlampen is de totale licht- sterkte 4000 kaars. De oude grafsteen van Jacob Willems- zone is weer in het nieuwe gebouw ge plaatst in staande houding. Ook is het kerkorgel uit de oude kerk weer in de nieu we aangeibracht, evenals vroeger boven het spreekgestoelte. Achter het laatste geeft een deur toegang tot de ruime consistorie- kamer, welke tegen de kerk is aangebouwd. Uit gehouden proeven bleek reeds voor het ingebruik nemen, dat de accoustiek voortreffelijk is. Aan den ingang van het gebouw, onder den toren is een hardsteenen aieen aangeibracht, venmeldende de eerste- aieenlegging op 26 Mei 19124 door Ds. H. A E. Bremer en de namen der kerkvoogdij, ■♦tabelen, den bouwmeester Levinus ^fsouw Jr. en den aannemer Leendert Liik. 4ftn den bouw en de afwetikirrg van het l—r^gebouw is men dus circa m«fl8e* HET LANDBOUWHUISHOUD- ONDERW1JS. Wcar^m is evengoed voor de meisjes, als voor ae jongens eenige voorlichting noodig om zich voor haar taak te bekwamen:' leder is er langzamerhand van doordron- gen, dat een jongeii, die na de Lagere School met eenig vakonderwijs heeft kunnen volgen, al is het ook nog zoo'n korte cursus, b.v. in land- ot tuinibouwonderwijs, eigenlijk niet meer met zijn tijd mee kan. De nieuwe machines, de kuristmest enz., dus de veranderde omstandig- heden hebben dit noodzakelijk gemaakt. En dit zijn meestal de jongens, welke een cursus in land- of tuinbouw hebben gevolgd, die zich later weer opgeven voor een anderen cursus b.v. verpakking van fruit, boekhouden, electriciteit. Wel een bewijs, dat zij overtuigd zij.n, dat er loch nog zoo heel veel is, waarvan zij iets moeten weten, teneinde met de opge- dane kenniis hun land te verbeteren, de vrucht- Ooomen beter te verzorgen, in het kort het geheele bedrij-f waardevoller te maken. En dan olijiven de financieele voordeelen ook niet lang uit. Doch hoe is het gesteld met de meisjes? 0, voor haar is zoo iets niet noodig! Haarwaait alle kennis wel vanzelf aan. En wat zij in huis doen, behoeft geen geld op te brengen. Boven- dien kunnen zij alles van moeder leeren! Waarom kunnen de zoons dan niet alles van vader leeren? En toCh is ieder overtuigd, dat een jongen vakonderwijs moet genieten, terwijl dit voor het meisje, helaas nog te veel als ovenbodige luxe wordt beschouwd. Men zegt dikwijls: Onze moeders en groot moeders zijn toch ook uiitstekende huis- moeders geworden zonder Huislhoudschool of -cursus". Dat is ook zoo, doch tevens weten wij, dat de omstandigheden zoo zijn veranderd, dat raiet meer denzelfden weg van vroeger kan worden gevolgd. Een meisje, dat een school of een cursus bezocht heeft, is bij het verlaten nog geen vol- leerde huisvrouw, maar toch is zij na eenige ervaring, zeer zeker beter voor haar taak be rekend, dan een meisje, dat geen vakonderwijs genoten heeft. De menschen, die niet met hun tijd mede willen, moesten ook nooit gebruik mogen maken van de nieuwere vervoermiddelen zoo als trein of autobus. Voor dezulken moest al- leen de trekschuit beschikbaar gebleven zijn Maar waarom is vakopleiding evenmin voor een meisje luxe? De schrik van een cursus is de theorie Waarom is zij noodzakelijk? De „praktijk" daar alleen komt het opaan. Maar hebben de menschen, die dat zeggen wel eens bedacht, dat ook de ouders voort- durend theoretisch les geven? Hoeveel malen moeten zij hun kinderen iets zeggen en her haaldelijk weer zeggen; en door het telkens voordoen van datgene, wat zij willen, dat hun jonge kinderen leeren, geven zij dan niet aan- schouwelijk onderwijs? Het eenige verschil is. dat zij hun theorieen niet systematisch ver- kondigen, maar zoo nu en dan als er zich iets voordoet, terwijl men op cursus of school zoo- veel mogelijk naar een vast plan werkt. Nu, zoo zult ge zeggen, dan begrijp ik heelemaal niet meer, waarom zij naar een school of cursus moeten, als zij thuis toch ook theoretische voorlichting kunnen krijgen! Dan zijn die instellingen toch totaal overbodig? Doch er komt nog bij, dat niet iedere moeder haar doohter voldoende theoretisch kan on- derrichten en er trouwens ook niet den tijd voor heeft. Kunnen de meeste huisvrouwen haar doch- ters b.v. voedingsleer, gezondheidsleer, waren- kennis geven, waarvan de noodzakelijkheid toch algemeen gevoeld wordt, tegenwoordig, En vergeet niet, dat niet alleen op het ar- beidsveld van den man telkens nieuwe dingen aan het licht komen, maar dat dit ook en niet minder op huishoudelijk gebied het geval is en dat de vrouw omtrenf die nieuwigheden ook ingelicht behoort te worden, wil zij er niet vele fouten en zelfs ongelukken mede maken En dat kan voorkomen worden, als de meisjes in de gelegenheid worden gesteld, daarvan wat te leeren van personen, die daarvan stu- die hebben gemaakt, die meer tijd hebben ge- had zich daarvan op de hoogte te stellen, dan een moeder in haar gezin. Heeft men wel eens bedacht, dat een vrouw die altijd metpetroleumtoestellen en petroleum- iampen heeft omgegaan, nu er op vele plaat sen gas en electriciteit is, bij het gebruik daar van veel moeite heeft en niet weet, welk gas- comfoor of welke gaslamp zij het beste kan aanschaffen? Is het dan niet van belang, dat zij weet, hoe zij het zuinigst en het gemakke lijkst met gas en electriciteit kan oingaan en hoe zij ongelukken kan voorkomen? Dat is voor iets nieuws toch zeker noodig, gezien tenminste de ongelukken, die nog steeds ge beuren met reeds lang bekende dingen, om al leen maar kolendampvergiftiging te noemen Daarvan ondervindt men direct hevige na deelen. Doch er zijn ook voorbeelden te noe men, waarvan de schadelijke gevolgen pas na jaren aan het licht komen, wat vooral voor komt als er aan de voeding iets hapert. En dat is des te meer te betreuren, als men be denkt, met hoe weinige onkosten dit voor komen had kunnen worden. Waarom wordt toch alles wat direct finan cieel voordeel oplevert, van zooveel meer be lang geacht, dan datgene, waarvan men ge leidelijik de vruchten plukt, en dan niet altijd in contanten. Bedenk toch eens, dat door een goede, doelmatige voeding een grondslag ge legd wordt voor al het andere, dat daardoor de vatbaarheid voor ziekten minder wordt, de zuigelingensterfte wordt beperkt, misbruik van alcohol wordt tegengegaan, dat daardoor flinkere menschen worden gevormd, die meer arbeid kunnen presteeren, waarvan niet alleen de gezinnen, maar ook de gemeenschap partij trekt. Hierbij een staatje, waaruit blijkt, dat de zuigelingensterfte in verschillende deelen van ons land nog veel verbeterd kan worden. Sterfte van kinderen beneden een jaar per 1000 levend aangegeven. 1904 tot 1908 1923 83.4 Friesland 36.6 107.5 Noord-Holland 39.5 118.8 Ztrid-Holland 42.8 99.6 ©roningen 49.6 91.4 Utrecht 32.2 10B.0 Drenfe 37.4 138.2 Zeeland 38.5 121M ©rerijaet 60.6 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 124.2 Gellderland 62.8 180.1 Noord-Brabant 86.9 172.8 Liirtburg 90.9 En wat in de stad kan, zal zeker op het platteland mogelijk zijn. Ziiehier nog het verschil tusschen stad en land. In gemeenten met meer dan: 100000 inwbhers 38.8 50001—100000 52.4 20001—50000 56.9 5001—20000 61.1 5000 en minder 66.3 Denk er toch eens aan, dat wij met onze gnoote hoeveelheid frissche lucht niet magen ondendoen voor de stadsbewoners. Hierbij nog een vergelijking tusschen eenige Zeeuwsche gemeenten. Sterfte beneden het jaar op 100 levend aan- gegevenen, van 1919 tot 1923. Wemeldinge 5.02 Kapelle 5.74 Goes 6.07 Heinkenszand 7. 's Heerenhoek 12.16 Oudelande 14.89 Ovezande 15.71 Grijpskerke Koudekerke Nieuw en St. Zoutelande4 Meliskerke Arnemuiden Nieuwvliet Sluis Breskens Schoondijke Biervliet Oostburg Hengstd.ijk Koewacht St. Jansteen 2.50 5.93 8.61 10.10 13.60 13.93 6.25 7.85 8.05 9.84 10.79 11.81 14.29 16.45 18.63 Het is heusch wel de moeite en de geringe onkosten van wat voorlichting waard. Ieder ouder zal zijn kinderen toch zeker, voor zoo- ver dat .in zijn vermogen is, gaarne tot flinke menschen zien opgroeien en ik ben er van overtuigd, d)at zij zich daarvoor beslist wat moeite en kosten getroosten, ondanks hun vaak drukke bezigheden. Wie zou niet alles doen in het belang van zijn kind. Het oude, welbekende spreekwoord: „Waar een wil is, is een weg", blijft ook hier steeds van toepassing. Tot slot zou ik met den heer Zwagerman willen zeggen: „Praktijk en theorie" zijn beide heel veel waard, Maar't is slechts daar het ware, waar men ze vindt gepaand. De Leerares bij het Landbouwbuisboud- onderwijs in Zeeland, J. A. KOME. (Zeeuwsch Landbouwblad). HET HOOFD VERBRIJZELD. De 22jarige Duitsche inatroos G. W. T., aan boord van het Duitsche sleepschip „Vereinigung 19", had te Wemeldinge het ongeluk, tusschen 2 schepen bekneld te raken, waarbij het hoofd nagenoeg verbrij- zeld werd. De ongelukkige zal te Wemel dinge worden begraven. IN EEN TOBBE GEVALLEN. Het 2jarig zoontje van den heer V. te Voorburg is Maandagmorgen, tijdens een korte afwezigheid van zijn moeder, in een tobbe met heet waschwater gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. EEN SCHADEPOSTJE. Door het zaChte weer blijken op de Frie- sche klei de ingekuilde aardappelen erg te broeien, waardoor zij gaan rotten. Van sommige partijen bleek al een derde deel verloren. FRAUDE. Op vermoeden, goederen te hebben ont- trokken aan den faillieten iboedel en baten niet verantwoord te hebben, is de winkelier M. L. te Harlingen gearresteerd. Hij is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Leeuwarden. VIER V1NGERS AFGESNEDEN. Te Colijnsplaat geraakte de landbouwer M. P. met zijn hand in een hakselmachine en werden hem vier vingers afgesneden. Op medisch advies is hij naar Vlissingen ter verpleging overgebracht. POMKE.N. Ten huize van den heer Z. te Hillegom, die pas van een buitenlandsche reis is terug- gekeerd, heeft zich een geval van pokken voorgedaan. De patient is naar een der barakken van het academisCh zidkenhuls te Leiden overgdbracht. De villa van den heer Z. wordt, totdat ze zal zijn ontsmet, door de politic 'bewankl LOT ER1J Z WE N DEL. Bij de opsporing van een aantal loterij- tjes die te Hilveraum bij verschillende kleine winkeliers werden gehouden, is de j>»lit!e aldaar tot de ««tdeJtking gekomen, 4e hoofd-orrdernemer van deze praktijken was een firma in Den Haag, meldthet Vad. Deze gaf aan verschillende kleine winkeliers ti Hilversum haar waren" in den vorm van verlegen en beschiinmelde chocolade als prijzen bij een z. g. prikbord. De „lote- lingen" mochten tegen betaling van een duibbeltje 6£n van de 500 gaatjes, welke zich op het pri'kbord bevonden, uitsteken. De firma verdiende flink aan deze ver- kapte loterij, want waar er aan prijzen slechts f 10 was uitgegeven, bracht ieder bord 50 op. MET VITRIOOL GESMETEN. Sedert eenigen tijd heeft de 27jarige vrouw van den 46jarigen woonschuitbewo- ner L. de K. te Leiden haar man verlaten en is samen gaan wonen met H. S., In de Bouwelouwensteeg aldaar. Vrijdag heeft De K. zich daar vervoegd en heeft hij zijn vrouw een bierglas met vitriool naar het hoofd gesnieten. Het glas kwam door een afwerende beweging van de vrouw tegen haar arm terecht. De vrouw kreeg hevige brandwonden aan den arm. K. is door de politie opgesloten. TUSSCHEN EEN DORSCHMACHINE. Te Geulte is de 72jarige landbouwer P. tusschen een dorschmachine gekomen. Hij kreeg inwendige kneuzingen, een armbreuk en eenige gebroken ribben. Per auto van den G. G. D., werd hij naar het hospitaal te Maastricht gebracht. De toestand van den ouden man is zorgwekkend. ONVOQRZICHTIG. Eenige jongens te Westervoort vonden op de gemeentelijke mestvaalt alhier een hagelipatroon van een jachtgeweer. Toen zij met behulp van een spijker v/il- den beproeven of deze nog afging, kreeg het vijfjarig kind van den molenaar F. B. bij de ontploffing de voile lading in het rechter- oog. De toestand van het kind is ernstig. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Zondagmiddag omstreeks half een is een 6jarig jongentje, Anthonie S., in de Gou- denregenstraat in Den Haag voor de deui van de ouderlijke woning door een auto overreden en gedood. Uit de getuigenverklaringen zou komen vast te staan, dat de chauffeur 0. A. G. scihuld aan het ongeval heeft. Hij wou een zijstraat inrijden en moet toen omgekeken hebben en niet voldoende aandacht aan den weg voor hem hebben geschonken. De politie heeft termen aanwezig geacht, hem aan te houden. Er zal tegen hem pro- ces-verbaal opgemaakt worden ter zake van het veroorzaken van dood door schuld. BRAND. Zondag is tijdens den dienst brand ont- staan in het kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente te IJlst. De brand is, door onbe kende oorzaak, ontstaan in een kolenhoik in het kerkgebouw en heeft vervolgens de kerk aangetast. Nadat de kenk in allerijl was ontruimd, kon worden begonnen met het blusschingswerk. De brand kon tot een ge deelte van het kerkgebouw blijven beperkt. Het geheel kreeg veel waterschade. EEN GEVAN'GENBEWAARDER GEARRESTEERD. Reeds bij de behandeling van de inbraak in het correspondentschap der Nederland sche Bank te Kampen, voor de rechtbank te ZVvolIe trof ingewijden, de groote overeen- stemming in de verklaringen der verdach- ten. De indruk werd gevestigd, dat alien onderling overleg tusschen de gedetineer- den dit ook voor anderen heeft gedaan en de verdere nasporingen gedaan, hoe dit overleg tot stand had kunnen komen, tot vermoedens rezen tegen J. S., die sedert enkele jaren gevangenbewaarder is in het Huis van Bewaring alhier. Het bleef aan- vankelijk bij vermoedens, maar onlangs moet een der beklaagden geklapt hebben. Vrijdagavond is S. in hechtenis genomen en gevankelijk naar de strafgevangenis te Zutphen overgebracht. Voorloopig wordt hem alleen ten laste gelegd het tot stand brengen van een brief- wisseling tusschen de verdachten van de inbraak te Kampen. Vermoedens bestaan echter dat hij dit ook voor anderen heeft gedaan en de verdachten uit Kampen zelfs des nachts bij elkaar heeft gelaten. EEN ONTVLUGHTE GEVANGENE GEPAKT. Zooals men zich misschien zal weten te herinneren, was het op den 6den December 1924 aan een vrouwelijke gevangene gelukt uit de gevangenis te Rotterdam te ont- vluchten. Het geval was niet van Humor ontbloot. De juffrouw had eenige vrijheid van beweging uit hooide van haar goed ge- drag, en wist haar bewaakster in haar eel te lokken. Zij sloot toen de deur aan den buitenkant en liet de bewaakster in haar eel achter, die zich de vuisten stuk sloeg en haar stem- forceerde om de aandacht der andere bewaaksters te trekken. Inmiddels was de slimme vogel gevlogen en zij verdween spoortoos. Zaterdag zag een Haarlemsche recher- oheur, die in het bezit was van haar goed- gelijkend portret, de handige uitibreekster op straat. En nu was 't: kip ik heb je. De schoone werd naar het bureau gebracht, bekende aldaar en vertoeft thans weer in Rotterdam. GEHBIME BRANDBR1J ONTDEKT. De vorige week werd door vier commie- zen een inval gedaan in een woning in de buurtschap ,,'t Goy", onder de gemeente Houten meldt, „U. D." Men had het ver moeden, dat er zich in dit huis een geheime branderij bevond en werikelijk werd daar des namiddags om ongeveer half drie een vol- ledige installatie, veilborgen op den hooi- zolder, ontdekt. De geheele installatie werd in beslag genomen en per wagen naar Utrecht vervoerd. Na de huiszoeking ont- dekte een van de commiezen nog een per- soon, uit Woerden, die zich gedurende twee uren, op het kippenhok had schuil gehouden en als de hoofdsdvuldige beschouwd moet worden. EEN OUDE MOORDZAAK Zooals dezer dagen werd gemeld, is de zaak van den moord op G. v. d. Oover, in den Kerstnacht van 1918 gepleegd in de Nieuwe Laantjes te Scheveningen, naar de opertbare terecbtzitting verwezen. De verdachte, G. D„ te Scheveningen, thans gedetineerd, zal terecht staan ter zake van diefstal en moord. Hem zal ten laste gelegd worden, in den bovengenoemden nacht zich schuldtig gemaakt te hebben aan diefstal van verschillende voorwerpen uit de woning van v. d. 0. aan de Nieuwe Laantjes en dat hij om dien diefstal te vergemakke- lijken of voor te bereiden, den 67jarigen v. d. O. het leven benomen heeft. Het dossier van deze oude zaak is buiten- gewoon omvangrijk, en een groot aantal getuigen zal gedagvaard worden. Niet al leen het openbaar ministerie zal vele ge tuigen oproepen, maar ook de verdediger van D., Mr. W. H. B. Overbosch, zal ver schillende getuigen a decharge voor de rechtbank doen verschijnen. De dag van behandeling is nog niet vast- gestelid. GEHEIMZINNIG ONGELUK TE TILBURG. Toen Donderdagavond te ongeveer half tien een wielrijder de brug over het kanaal bij den Bossdhen weg te Tilburg passeerde, hoorde hij iemand om hulp roepen. Er bleek een vrouw in het water te zijn geraakt. Hij waarschuwde den brugwachter, die eerst met een dreg trachtte de vrouw te redden, doch deze bleek niet meer in staat zich daaraan vast te houden. De brugwach ter sprong in zijn bootje en wist de drenke- linge, die inmiddels reeds bewusteloos was geraakt uit het water te halen. Uren achter- een werd kunsitmatige ademhaling toege- past, echter zonder resultaat. Niet bekend is geworden wie de drenkelinge is en hoe zij in het water is geraakt. Het signalement luidt als volgt: leeftijd ongeveer 25 jaar, 1.75 M. lang, gezet, don- ker uiterlijk, gekleed met donkerblauwe ratine mantel en bruin, klein hoedje, blauwe japon met pompadour. Het ondergoed was gedeeltelijik gemerkt A. D. De politie stelt een nader onderzoek in. EEN KLEPTOMANE. Mej. M. D., huisv,rouw van H. J. te Beverwijk, reed te fiets in de verkeerde rich- ting door de Warmoesstraat te Haarlem. Een agent van politie riep haar toe af te stappen, maar zij gaf aan dit bevel geen gevolg. Op dat oogenlblik snelde een man toe, die de juffrouw voor dievegge uit- maakte. De agent achterhaalde de juf frouw en bracht haar naar het bureau van politie. Daar bleek, dat zij een schoen- handelaar voor twee paar schoenen had op- gelicht en voorts bekende zij, zich twee Edammerkaasjes op onrechtmatige wijze te hebben toegeeigend. De recherche stelde vervolgens een onderzoek In in het huis te Beverwijk en daar werden allereerst dameshand- taschjes en een lap stof gevomden. De vrouw bekende zich die goederen onrechtmatig te hebben toegeeigend ten nadeele van een winkelier te Velsen. Veertien dagen geleden had zij voorts haar slag geslagen in de Bijenkorf te Amsterdam, waar zij drie cou pons stof had ontvreemd. Bij de firma Vroom en Dreesman te Haarlem had zij twee coupons stof en drie coupons kant gestolen. Eindelijk zijn in haar bezit ge- vonden vier kerkboekjes afkomstig van een winkelier te Haarlem. Alle goederen zijn in beslag genomen. De vrouw is opgenomen in een zieken- inrichting te Haarlem, daar gebleken is, dat zij lijdt aan ziekelijke storingen. EEN ONDBRWIJZER BEDREIGD. Een agent van politie te Leiden heeft Maandag een 14jarigen jongen, die bij de school aan de Heerenstraat aldaar een on- derwijzer met een stok heeft bedreigd, mee- genomen naar het politiebureau. INGEBROKEN. Maandagnacht is door opensluiting inge- broken in een perceel aan de Van Hogen- dorpstraat in Den Haag. Een bedrag van f 400 en eenige sieraden worden vermist. In den nacht van Zaterdag op Zo-ndag is er ingebroken bij den heer B. aan de Spoorstraat te Roosendaal. Door het in- drukken van een glasruit heeft men zich toegang tot de woning verschaft. Ont vreemd werd eenig zilverwerk. De bewoners bemerkten de inbraak eerst des morgens. Zondagavond is, tijdens de afwezigheid der bewoners, op dezelfde wijze ingebroken bij den heer M. aan de WiWemstraat te Rooj- sendaal. Vermist wordt daar een beursje met geld. GEST1KT. Maandag is tijdens het schaftuur (wan- neer de kiosk gesloten is) de 65jarige J. S., houder van de courantenkiosk van de maat- schappij Segboer aan het Vaillantplein te Den Haag door gasverstikking om het leven gekomen, doordien de gasslang van de gas- pijp was losgeraakt. JEUGDIGE DIEVEGGEN. Vrijdagmiddag kwam een dame bij de politie te Rotterdam aangifte doen, dat zij van een portemonnaie, inhoudende f 5, was beroofd. Zij verdacht hiervan een ongeveer 12jarig meisje. Ten huize van dit meisje werd toen een onderzoek ingesteld. Men vond er evenwel niets verdaohts. Later op den avond werd het kind naar het bureau gebracht. Bij het verhoor viel zij ten slotte door de mand en bekende de portemonnaie gerold en verstopt te hebben. Bij een verdere ondervraging bleek, dat het meisje, de elf- jarige M. J. v. d. S., deel uitmaakte van een troepje jeugdige misdadigers, van wie zij de aanvoerster was. Zij heeft den laat- sten tijd niet minder dan zes diefstallen ge pleegd, waaronder het rollen van een porte monnaie met f 10. Ook ging zij er dikwijls op uit met haar vriendinnetjes, de 12jarige R. M. en de 12jarige D. K., met welke zij ook verschillende diefstallen pleegde. Voorts trok zij voordeel uit de diefstallen, die deze laatste meisjes afzonderlijk pleeg- den. De buit werd nu eens bewaard bij een der kinderen thuis, dan weer in den kelder van een apotheker, waarvan de 13jarige loopjongen S. C. v. d. N. ook in het plot betrokken was. De ouders van de kinderen wisten natuurlijk van deze dief stallen niets af. De opbrengst van den buit werd meestal versnoept. AAA

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 6