ALGEMEEN nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. No 7725. Vrydag'i'20 Februari 1925. 65e J a org bill 8INNENLAN0. FEH1LLETON. 6EMEN8DE BERiCHTEN. Voor Uw succes WY3ERT Ter Neuzen ,,40 S TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, De interpellatie-Weiikamp over den toe- stand in de venen van Drerthe en Over- yssei zal Dinsdag gehouden worden. Voortgezet wordt de behandeling van de heraening van het Regeeringsreglement van Ned.-Indie. Lie heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) bespreekt de positie van den gouverneur- generaal. Spreker meent, dat het ontwerp te ver gaat en allerlei rem men i oodig maakt. Tenzij groote veranderingen wor den aangebracht, is h t or twerp onaanne- melijk. De heer Dresselhuys (V.B.) mist den logischen bouw in het ontwerp eu wenscht duidelijker wettekst. Spr." betoogt, dat de gouverueur generaal verautwoordelijk moet biijven aan de Kroon om absolutisme van den gouverneur gene raal te vonrkomen Een andere vraag is, wat de regelingsbevoegdheid d- r Indische organen ten aanzien van inlandsche aan- gelegenheden beteekent De omschrijving van de inwendige aange legenheden door den minister is onvoldoende. Een betere wetstechniek is noodzakelijk. Spr acht Indie nog niet rijp voor een parlemenf en vraagt versterking van de positie der departementshoofden. Hij kan i-ijn stem nog niet bepalen. De heer Oud (v -d.) had aan eeD i ieuwe wet de voorkeur gegeven boven de her ziening. Spr. bestrijdt den heer Dressel huys, wiens rede reactionair was. De handhaving van de eenheid van het ryjk beteekent, dat de oudernemers de touwtjes in handen bouden. ONTYANGST PRQ.V. BESTUREN. H. M. de Koningin heeft Dinsdagmiddag ten koninklijke paleize ontvangen de Com- miss.rissen der Koningin en de leden van Ged. Staten der provincien Zeeland en Utrecht. De Koningin bood den heeren een the aan. DEVERHOOG1NG DERLOODSGELDEN. De Brusselsche correspondent van /;de Maasbode" meldt De hooge raad van marine te Prussel heeft de discussie over h t voorstel tot verhooging der loodsgelden hervat. De regeering had, zooals reeds eerder werd medegedeeld. voorgesteld de loods gelden in goud-francs te doen beialen, om- dat zy volgens het huidig betaiingssysteem een tekort hadden opgeleverd van 18 mil- lioen francs. Dit viel echter niet in den smaak der Antwerpsche reeders, die dan •ok tegen dat voorstel protesteerden. Volgens oude overeenkomsten moeten voor het loodsen vanuit zee naar Rotterdam en van uil zee naar Antwerpen gelijke rechten worden geheven, doch de wissel en andere moeilijkheden en de verplaatsing der loods diensten in den loop der tijden hebben deze overe- nkomst haar evenwicht doen verliezen. R1J WIELPL A ATJES. In December zijn voor 1 866 888 gulden rij wielplaatjes verkocht, dus voor 622.296 rijwielen; en in Januari voor 2.41 670 gulden, voor 805.890 rijwielen. In totaal zijn dus 1.428.186 fietsen belast voor een bedrag van 4 284.558 gulden. De minister van financien heeft bij de in- voering van deze nieuwe belasting de op- brengst ervan voor een geheeljaar geraamd op 8 millioeu gulden In Augustus 1924 begon de verkoop van de rijwielbelasting plaatjes voor 1924. 1 ot I October is to n verkocht voor een bedrag an 5.238.008 gulden, zoodat het aantal fietsen 1 744 336 bedroeg. Men vraagt zich af, hoe het komt, dat thans voor 316 150 fietsen minder plaatjes zijn gekocht dan verleden jaar. Een ver- onderstelling, die het mefst voor de hand ligt, is, dat vele eigenaren van fietsen wachten met het koopen van een plaatje tot het voorjaar. DE LAATSTE VERGADER1NG VAN „»T. MICHAEL". Het Verbond „St. Michael" beeft Zater- dag in het hotel l'Europe te Utrecht zijn laatste vergadering gehouden. Op voorstel vau Amsterdam werd het compromis bij acclamatie aanvaard, nadat de afgevaardigde van Helder had verklaard, slechts te willen uitspreken, dat zijn club betreurde dat men dit hoofdbestuui zal morten mis-sen. Hij vertrouwde echter, dat. wanneer het nog noodig mocht zijn, dezelfde mannen bereid zouden zijn op nieuw op de bres te staan. Overeenkomstig het voorstel van den Vooizitter werd onder luide toejuichingen besloten het volgende telegram te zenden aan dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland Op de Latste vergader ng van het Ver bond #St Michael" werd besloten nu u door andere werkzaamheden verhinderd waart aanwezig te zijn. u onze betuiging van sympathie te zenden eu u te danken voor het vele, door u gedaan in het belang van de eenheid in de Katholieke ^taatspartij Aan alle kan ten werd behoefte gevoeld aan het uitspreken van woorden vfn hulde en dank. Prof. Veraart werd gehuldigd door de heeren Max van Poll, F. 8pit en it P Bon Mevr. Brouns van Besouw sprak haar blijdschap uit over de samenwerking in dezen kring, die zij haar heele leven niet zal vergeten. De heer Conijn huldigde Max van Poll en het dagblad De Mor- gen". Voor de vele werkzaamheden, door den heer Bon verricht, werd wanrdeeriug en dank uitgesproken door de heeren Max van Poll en Spit. De Haagsche elub bracht dank in het bij zonder aan de Haagsche leden van het. hoofdbestuur en aan den heer Guit, terwijl op haar beurt genoemde club werd be- dankt door den beer Zomerdijk voor het nemen van het initiatief der oprichting van het landelijk verbond. Afgevaardigden van Emdhoven, Helmond en Rotterdam dankten voor den opbloei, dien de demo cratische gedachte heeft gekregen door de werkzaamheden van het hoofdbestuur Ten slotte huldigde de heer F. van der Steen mevrouw Brouns—van Besouw. Aan het einde der vergadering we' s prof. Veraart erop, dat de doorwerking der Katholiek-dem cratische gedachte nooit het gevolg kan zijn van den arbeid van enkele persouen of van een cei.traal verbond. In alle deelen des lands moet men werkzaam biijven, dan zal de arbeid, tot dusver ver richt, rijke vruchten voortbrengen gesloten. TER NEUZEN, 20 Februari 1925. CENTRALE BOND VOOR ONGEVALLENVERZEKERING. Woensdag hield de afdeeling I er Neu zen en Omstreken van d< n Centralen Bond voor Ongevallenverzekering hare jaarver- gadering op de bovenzaal van Hotel des Pays-Has Na een kort openingswcord van den vooizitt-r, de heer J. L. van de Ree, werden de notulen gelezen en bestuurs- mededeelingen gedaan, waarna de kassier- boekhouder J. Haak-ten Kaate het jaar- verslag leverde Daaruit bleek, dat het getal leden in 1924 was gestegen van 102 tot D28. Het totaal der loonlijsten is voorloopig vastgesteld op f 395 527.(bij- na 4 ton). De ontvangsten bedroegen f 1587.15 en de uitgaven f 1575.69, zoodat per 31 Dec. nog in kas was f 11.46. Er werden in 1924 26 ongevallen in behan deling genomen De opkosten van de afdeeling zullen bedragen ongeveer 25 ceut per flOO arbeidsloon. De boeken en be- scheiden werden door de heeren Abr. de Eraker K'z., M. de Putter en J. Rreure nagezien en in orde hevonden. I De aftredende bestuursleden J. L. van de Ree, S. van Hoeve, 1). J. Dees en F. de Jonge Lz. werd-n met bijna algemeene stemmen herkozeu, evenals de. bestuurs leden plaatsvervangersJ. Huijssen de Koeijer, K. L. de Kraker Az., W. Diele man Jz. en J. Dieleman Pz. VEE-UITVOER. In den Belgischen ,,-Moniteur" wordt be- kend gemaakt, dat de invoer van her- kauwmde dieren is toegestaan over het douanekantoor Watervliet, AANKOOP VASTE GOEDEREN. Door Ged Staten is asn de colleges van Burg, en Weth. in Zeeland het volgende besluit ter kennis gebracht In den laatsten tijd is het een- en auder- maal voorgekomen, dat gemeentebesturen zijn overgegaan tot den aankoop van vaste goederen, zonder dat zij zich van te voren vergewist hadden, dat bij ons college tegen dezen aankoop geen bezwaar bestond. Dit moet onvermijdelijk tot moeilijkheden voor het betrokken gemeentebestuur leiden, indien naaerhand mocht blijktn, dat bij or s tegen goedkeuring van h>t raadsbesluit tot aan koop bedenkingen bestaan Nog is het voorgekomen dat de raad in dergelijke gevallen besloot tot aankoop, zonder dat een maximum bed ag «eTd be- paald, waarvoor de koop zou kunnen ge- schieden. Ook tegen een dergelijke han- delwijze. waarvan het gevolg kan zijn, dat de gemeente meer betaalt, dan het aan- gekoch e goed waard is, bestaan by ons bedenkingen. Wij verzoeken u, in de toekomst met het bovenstaande rekening te willen houden en oi s mitsdien niet te stellen voor het voldongen feit van den verrichten aankoop, doch u er van te voren vaD te verzekeren, dat bij ons college tegen zoodanigen aan koop voor een van te voren te bepalen maximum bedrag geen bezwaren bestaan. Indien de omstandigheden dit gewenscht maken. zouden de verlangde inlichtingen, zoo noodig. bij kabinetschrijven gevraagd en verstrekt kunnen worden DOOD DOOK VEKST1KK1NG. Terwijl de ouders op de fabriek waren, heeft zich te Breda een 15-jarig zoontje R dat alleen in tubs was, opgehangen. Hij had spelenderwijs een lus gespannen over het hoofd en op een omgekeerden emmer plaats genomen De emmer gleed uit en de jongen vond op deze wijze den dood door verstikking. POSTDIEFSTAL. Vrydagochtend kwam men aan het hoofd- postkantoer te Amsterdam tot de ontdekking, dat uit een der geldtrommels, die's avonds door de verschillende bijkantoren gezonden worden en den volgenden dag geledigd teruggaan. een bedrag van t 11 900 aan papieren geld was verdwenen. Alleen het zilvergeld. ten bedrage van ongveer f 1000, bevond zich nog in den trommel, zoodat men bij het overbrengen geen vermoeden door laag gewicht had gekregen. By een onmiddellijk ingesteld onderzoek bleek. dat de beambte op het bykantoor belast met het vullen van den trommel, na afloop van 1NGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Doe er wat Kloosterbalsem op inn juNwonr zijn dienst niet naar huis was gegaan en daar den nacht ook niet beeft doorgebracht. In den loop van den dag heeft men hem evenmin gezien. zoodat het vermoeden ge- grond lijkt, dat hij er met het geld vandoor \s gegaan. Dit wordt nog waarschijnlijker door de omstand gheid, dat hij veel uitgaat en nogal in de schuld zit. Het is een 23-jarige, ongehuwde kantoorbediende, wiens opsporing de commissaris van politie in de le sectie te Amsterdam, de heer Heeroma, die het onderzoek in handen heeft, thans verzoeht heeft. EEN GEZEGEND ECHTPAAR! llet echtpaar Brunt te Woubrugge werd verblyd met de geboorte van het 18de kind STORMWEER IN ZUID-LIMBL'RG. Een hevige storm heeft Zondagavond in Zuid-Limburg gewoed. welke tegen midder- nacht tot een ware orkaan aanwakkerde. Een groot aantal boomen is ontworteld. Het verkeer werd op verschillende plaatsen gestiemd. Nabij On^er Spekholz viel een boom over den weg, juist toen de motor- bus van S| ekholz naderde. De chauffeur wilde achteruit rijden, toen een tweede boom werd ontworteld en deze versperde den terugweg. De araden van het laag spanningsnet braken en kwamen op de motorbus neer, echter zonder ongelukken te veroorzaken. Op den Molenberg stortte door de hevige rukwinden een stuk bouwwerk in en werd aan het woningcomplex veel scbsde toege- bracht. Yan een boerdery nabij Schinveld, werd een stuk muur tot op een veert.ig meter afstand weggeslagen. De telefoon- draden zijn hier en daar gebroken. Zoo werd o m. de verbinding met Amsterdam verstoord. INGEZONDEN MEDkDEELING TABLETTEN MET EEN ELECTR1SCHEN STROOM- DRAAD IN AANRAKING. De vrachtrijder v. T. aan den Huig- sloterdijk te Haarlemmermeer was in een slop tusschen twee woningen bezig, een wagen met stroo te laden Zijn zoon was op den wagen, om de bossen stroo aan te pakken en te ordenen. Vlak boven hem waren een paar draden van het electrische laagspanningsnet Een ander vroeg hem: »Durf jij die wel aan te pakkenV" Zijn antwoord was: „Gerust, ik ben niet zoo gevoelig voor den stroom. En de daad bij het woord voeg^nde. greep hij de draden aar..t Onmiddellijk werd hij erg benauwd en blauw, begon hij vrees lijk te schreeuwen en te slaan, met dit gevolg, dat hij door zijn rukken en stoot-n den" isolator uit de windveer losrukte Toevallig kwamen de beide draden daar- do r tegen elkaar, kwam er een oogenblik kortsluiting en gelukte het hem in dit oogeublik los te komen, echter met zoo'n vaart, dat hij boven van den stroowagen viel op den grond, waar hij deels werd opgevangen, zonder errstige kwetsuren. Het is een wonder, dat deze jongeman zyn onvoorzicbtige baldadigheid niet met den dood heeft bekochtbehalve flinke brandwonden aan de beide handen. schijnt hij geen verder letsel bekomen te hebben. Te Nieuw-Vennep is in de Dorpstraat een arbeider per rijwiel vastgeraakt in een draad, welke 's nachts door den storm was losgeraakt. De man moest door een ander met een haak worden losgetrokken, waama gelukkig bleek, dat hem geen letsel was overkomen. (HIDE MUNTEN. Te Made is. hij het graafwerk in den Zeggepolder een kan gevonden met 226 zilveren muntstukken, waarvan sommige o-rooter '/ijr. dan een rijkedaalder. De munten dateeren uit verschi'lende jaren tusschen 1000 en 1606. Uit het Engelsch van Edgar Wallace. 38) (Vervolg.) Aan een chef, een dame, die dank zij haar hooge positie een kamer alleen had (leer- meisjes slapen met vier, .seniors" met wee in een kamer) bekende ze, dat haar hart gebonsd had, toen de markies haar had aangekeken. „tk denk, dat we je eerstdaags weer voor het gerecht zullen zien verbreken van be- lol'te'en zoo voorts." Juffrouw Farland achtte dit niet waar- schijnlijk. Zij en lord Pelborough waren ge- woon vrienden. Dat en niets anders. Toch trok het vooruitzicht haar wel aan, om weer in de getuigenbank te verschijnen en haar japon beschreven te zien en gefoto- grafeerd te worden bij het in- en uitgaan. En toen kreeg ze een brief van Chick. Met zijn kriebelschrift stond er onder „Pel- borough" en ze was verrukt. Voor het einde van den dag wist ieder- een, van den directeur af tot den laagsten bed-iende, dat ze voor aanstaanden Zondag op de thee gevraagd was en dat Lord Pelbo rough hoopte, dat ze bekomen was van den sehrik en dat hij het weer veranderlijk vond en dat hij „steeds haar toegenegen" was. ,,Hij is zoo eerlijk als goud", zei juffrouw Farland tegen haar gezamenlijke vriendin- nen. „Een man als hij kan niet jokken. Dat is het eigenaardige van echte heeren ze zijn altijd oprecht." Zoo ging ze dus naar de theevisite en Gwend-a was heel hartelijk, maar heel lastig, omdat juffrouw Farland eerst den indruk kreeg, dat Gwenda de verloofde van Lord Pelborough was. Cihick was eenvoudig en vriendelijk als steeds en sprak over het weer en voetbalwedstrijden (voor geen van beide onderwerpen was ze gei'nteresseerd) met de grootst mogelijke animo. Na een tijdje overwon ze haar verlegen- heid en begon niet langer iederen. zin met een kuc-hje. Ze noennde Chick zelfs bij zijn naam. Chick bloosde en verslikte zich in zijn thee, maar vond het toch wel aardig. Owen- da bloosde niet en verslikte zich ook niet, maar ze kon het niet uitstaan. Het beroofde dien naam van alle innig- heid en op de lippen van het meisj-e, werd een lievelingsnaam gemeengoed. Chick bracht haar thuis. ,,Zal je me schrijven, Chick?" Millie Far- land kon het liefste pruilmondje zetten.dat men zich kon voorstellen'. Ze had het voor haar spiegel geoefend en het kon niet beter. „Sehrijven?" zei Chick verbaasd. „Oh hm ja, natuurlijk zal ik schrijven eh ja. Waarover zal ik schrijven?" „lk wil natuurlijk weten, hoe het met je gaat, Chick," zei ze, terwijl ze speelde met een knoop van zijn jas. „Zit hij los?" vroeg Chick belangstellend. ..Natuurlijk niet, malle jongen," zei ze lachend. „Maar je zal schrijven, he? Ik voel me hier zoo eenzaam en je hebt geen idee, hoe gelukkig ik vandaag geweest ben met jou," voegde ze er aan toe en keek hem verlegen aan. Chiak had vele malen in de bioscoop lange wimpers langzaam zien opslaan en toch herkende hij het niet. Zij had die beweging ook gezien en nog vele andere. De opvoe- dende kracht van de bioscoop wordt nog lang niet voldoende gewaardeerd. „Hoe vond je haar?" vroeg hij, zoodra hij thuis kwam. „Een heel, heel knap meisje," zei Gwen da. „Ja, he? Arm ding, ze is zoo eenzaam. Ze vond het hier heerlijk ze heeft me ge vraagd haar te schrijven," voegde hij er aan toe. Gwenda liep naar het raam en keek naar buiten. „Het regent," zei ze. „Dat weet ik," antwoordde Chick. „Het regende toen ik thuis kwam. Waarover zal ik haar schrijven, Gwenda?" Ze keerde zich om en glimlachte. ,,Wat een vraag, Chick!" zei ze en liep de kamer uit. ,,Maar heusch „Schrijf haar over petroleum," zei Gwen da, bij de deur, en over boksen, maar schrijf niets over je zelf of over haar, Chick. Dat is de raad van van een -oude getrouwd-e vrouw." „Gom!" zei Chick. „Maar als ze niets om petroleum geeft?" Maar Gwenda was verdwenen. EEN YREEMD SUJET Te Ede klaagden eenige villabewoners er over, dat een bedelaar met een arm op wat al te brutale wijze het meaelijden trachtte op te wekken. De inspecteur van politie vond den man wat verdacht en het bleek, dat zyn vermoeden juist was. want toen de inspecteur den man gelasite, zyn jas uit te trekken bleek, dat hij wel degelijk twee gezonde armen had. De inspecteur heeft hem an ook deze gemeente uitgezet, waarop de zaak verdt-r in behandeling zal worden genomen. EEN 8POORWEGMAN MET DETECT1YE-AANLEG. Een onaangenaam avontuur overkwam dezer dagen een paar Meppeler ingezeteneu. Hij probeerde haar den volgenden dag te schrijven, maar ontdekte hoe rnoeilijk het was een bri-efwisseiing aan te knoopen met iemand, wier smaak en liethebberijen hem ten eenemal-e onbekend waren. Gelukkig be- spaarde juffrouw Farland hem veel moeite. door zelf te schrijven. Haar orthographic liet veel te wenschen over en haar regels toon den een neiging om naar bened-en te hellen. Ook had ze de ge- woonte om overal een uitroepteeken achtei te zetten. Ze had zoo'n plezier gehad! Ze hoopte, dat hij niet nat geworden was! En of hij den vorigen avond aan haar gedacht had! Ze moest hem een gunst vragen! Ze wist, dat het brutaal was! Maar ze voelde, dat ze haar hart voor hem moest uitstorten! Een heer had haar ten huwelijk gevraagd! Maar ze hield niet van hem! Kan een huwe lijk gelukkig zijn zonder liefde? En zoo voorts; meer dan acht bladzijden. Gwenda zag, dat hij fronste bij het lezen van den brief en vroeg zich af waarom. Ze vond het geen goed teeken, dat Chick alleen maar zei, dat de brief van „juffrouw Farland" was. De quaestie was, dat Chick voelde, dat hem een groot geheim was toevertrouwd en zijn eergevoel gdbood hem niets meer over de moeilijkheden van het meisj-e te zeggen, dan noodig was. Want Chick nam deze zaken heel ernstig op. Hij had een grooten eerbied voor alle vrouwen en omdat hij min of meer een idealist was, rilde hij als hij bedacht, dat dit knappe kind gedwong-en kon worden tot een huwelijk met een mnn, van wien ze niet hield. in de stilte van zijn kamer schreef hij en vond schrijven onder de gegeven omstan digheden zoo makkelijlk, dat hij twaalf kani- jes vol had, voordat hij het zelf wist. En Chick's brief was over liefde en geluk en de dwaasheid van trouwen zonder liefde. Hij merkte, dat hij over dit onderwerp kon uit- weiden en toonde een wijsheid over liefde, die hem zelf verbaasde. Een deel van zijn brief luidde als volgt: „De sociale en finantieele positie van een man doet er niet toe. Het is van geen be lang of ik een markies of een pntjesschep- per ben. Het is van geen belang of jij voor je brood werikt of je in de hoogste kringen beweegt. Als jij van ,mij Ihoudt en ik van jou, komt de rest er niets op aan." Hij bracht de dikke envelop naar de bus, met het voldane gevoel, dat hij tenminste een menseh op den goeden weg geholpen had. Hij wist niet wat hij zag, toen hij den volgenden ochtend al antwoord kreeg, hoe- wel deze eerst den vorigen avond bezorgd kon zijn. Ditmaal schreef juffrouw Farland zeventien kantjes. Chick's brief was haar zoo een steun geweest! Ze had nog nooit iemand ontimoet, die zoo begreep wat een vrouw voelde! Op pagina zeventien was een postcriptum of Chick haar dien avond om halfnegen wil de ontmoeten bij het groote standbeekl in liet Park? (Wordt vervolgd.) TER NSCHE is het gewone gezegde, als men zich heeft gesneden, gestooten, gebrand, geklemd, of geschramd. Dat verzacht, zuivert en geneest zonder litteekens. Overal per groote pot van 20 gram 50 cent. iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiiiimiiiiininiiiiiuiNiiiiiiiiiiiMiHiiMHiiiiiiiiiniiiMiiminiiuMui.Ji is een welluidende stem van groot be lang. Gebruikt daar- om voor het zingen en spreken de ver- frisschende Groote doozen 65 Ct

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 5