%f>, die hi] een van de grootste rechterlijke dwalingen van den modernen tijd noemde, Dezer dagen ontving Conan Doyle op wel ojjzondere wijze een boodschap van zijn beschermeling uit de gevangenis van Peter- haed. Een vriend van den veroordeelde had nameljjk toen hi) ontslagen wevd een briefje van dezen in een propje in zijn mond ver- Wgen en bracht aldus de mededeeling, een afscheidswoord bevattende, over. Sir Arthur «»nan Doyle heeft er aanleiding in ge- v«nden om op vvijlating van den veroor deelde aan te dringen op grond van het feit, dat het in Schotland gebruikelijk is, tet levenslang veroordeelden na vijftien jaar vrij te laten. H1J MOEST EN HIJ ZOU DE BOOT HALEN. Een der passagiers van de Mauretania, die Zaterdagavond uit Cherbourg vertrok, had zich bij het inkoopen doen te Parijs z#o verlaat, dat toen hij het station St. Lazare binnenkwam, de transatlantische sneltrein re ds was vertrokken Met zijn gansche bagage ging de Amerikaan in een eerste klas taxi zitten en nam den wedren op zich van auto tegen sneltrein Nu is de autoweg 21 KM. korter dan de spoor- oaan. maar daar tegenover staat, dat de trein een kwartier voorsprong had. Toen ooze Amerikaan na 350 K.M met vlieg- taigsnelheid te hebben afgelegd, te Cher bourg aankwam, zag hij geen mensch. Is de boot soms al vertrokken vroeg kg aagstig aan een witkiel. Nog lang niet zeide deze, wij wachten op den trein. Zoo- doende had onze telaatkomer nog tijd om bloemetjes in te slaan voor de geliefde zjjns harten, die met den trein naar de ooot was gekomen. Toen zij uit den trein stapte, was er niemand verbaasder dan de vrouw van den Amerikaan. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIE KEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. INGEZONDEN STUKKEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. A. C. LENHEN S 8TOOMVAARTMAAT BCHAPPIJ—TER NEUZEH. s.s. HELENA in lading te Barry *»er Pireaus. s.s. MAGDALENA vertrok 16 dezer van Pireaus naar Bona, s.s. TERNEUZEN in lossing te Arrtw«<r- pen. BCHEEPVAARTBEWEGING. 14 Februari. Eng. s.s. Parkhill, 5158 M3., koUe. ram Methil voor Gent. Belg. s s. Estella, 2145 M3., lcdig, ra» St Braine voor Gent. Zweedsch s s Amity, 2677 M8., van Lysakil voor Gent. Noorscb s.s, Bromma, 5113 M3 kolan. van Cardiff voor Gent. Duitsch s.s. Elbing 8, 2500 M3., kout. van Danzig naar Gent. Eng. s.s. Borthwick 3182 M3., stukgaad, van Gent naar Leith. Lettisch s s. Krios., 3065 M3., ledig, va* Gent naar Blyth. Eng. s.s. Ortho, 2367 M3., stukgoed, van Gent naar Hull. Letl. s.s. Heidelberg, 3313 M3., fosfaat, van Gent naar Stettin. Eng. s.s. Kalua, 2043 M3., ledig. van Gent naar Goole. Eng. s.s Oriole, 1382 M3., stukgoed, van Gent-Ter Neuzen naar Louden. Eng. s s. Leonid Krassin, 5206 M3., vlas, van Leningrad voor Gent. Eng. s s Alice Marie, 6244 MS., kolen, van New-Castle voor Gent. 15 Februari. Ned. s.s. Ittersum, 3624 M3., hout, va Tunis voor Gent. Eng. s.s Eden Fojce, 3448 M3., ledig, van Londen voor Gent. Eng. s s. Mama, 3898 M3., kolen, van Newport voor Gent. Eng. s s. Sheaf Don, 6146 M3., kolen, van New-Castle voor Gent Belg. s.s. Marc-1, 3136 M3., kolen, van Leith voor Gent. Zweedsch. s.s. Carrie, 3513 M3., pyrit, van Pommeron voor Gent. Eng. s.s. Evelijn Manar, 1120 M3., kolen, van Cardiff voor Gent. Eng. s.s. Bolbee, 3797 M3., kolen, van New-Castle voor Ter Neuzen. Eng. s s Blackcock, 1393 M3., stukgoed, van Londen voor Gent Eng. s.s. Reye, 2965 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Buck, 1038 M3., fosfaat van Gent naar Stockton Danziger s.s. D. Siedler, 1367 M3., ledig. van Duinkerken voor Gent Eng. s.s. Don, 2936 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. 16 Februari. Estlandsch s s. Koduroaa, 3202 M3., gemengd, van Riga naar Gent. Eng s s. Tornhope, 6431 M3Kolen, van New-Castle naar Gent. Eng. s.s Edenwood, 2277 M3„ kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Throckley, 8111 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Amerik. s.s. Oakwood, 17184 M3., ge mengd, van Havre voor Gent. Zweedsch s.s. A. K. Thornston, 2404 M3., ledig. van Rouaan voor Gent. Eng s.s. Chrichtoun, 3184 M3., stukgoed, van Leith voor Gent. Fransch s.s. Capt Winckler, 5710 M3. ledig van La Pallier voor Gent. Fransch s.s Dept Thome, 5695 M3 ledig, van La Pallier voor Gent Eng. s.s. Egret, 3945 M3., stukgoed, van Manchester voor Gent. Duitsch s.s. Herman Bohnekamp, 2769 M3., fosfaat, van Riemen naar Aarhuus. Wisselkocrsen. Amsterdam, 18 Februari 2 uur. Londen ll,871/2 Berlgn, per biljoen Pargs 13,15 Brussel 12,59 Weenen (10.000) 0,40 Vreemd Bankpapler. Duitsch, per biljoen Fransch 13,15 Belgisch 12.59 Oostenrjjksch (10 000) 0.40 11,88 0,58 13,18 12,621 '2 0,45 0,58 13,18 12.621/, 0,45 Vergadering van Zaterdag 14 F®br. 19S6. (2. Vervolg.) a mededeeling van het ingekomen bericht vac het overly,den van den heer R. G. E. Nol- soo, dat met een brief van rouwibeklag is be- arAwoord, en de mededieehngen omtrent de ge- howien verkiezing ter voorziening in de door tUt overlijden ontstane vacature in de afdee- line Grootbedrijf, waarin is benoemd de heer C Wind van Merkesteijn, die overeenkomstig bet rapport der commissie van onderzoek der geloofsbrieven wordt toegelaten, richt de voor- zitter zich als volgt tot de Kamer: Mijne Heeren! Nu we in bit jaar voor de eerste maal bijeen zijn, om onze werkzaamheden te verrichten, wil ik gaarne de goede gewoonte weer volgen, om U alien, bij den nieuwen jaarkring dien we ingetreden zijn, alle goods toe te wenschen, toowel U zelf als voor uwe familie, voor uw zdken en bedrijf, ik spreek de hoop uit, dat uwe ondernemdngen met welslagen mogen wontien bekroond en welvaart uw deel zij. Mogen we ons gelukkig rekenen, dat we hier aje leden der Kamer weer als in het vorige jaar kunnen vergaderen, behoudens dan de laoen die door zakelijke verhindering niet legenwoordig zijn, een dergenen die het vorig jear met ons hier aanzat zien we hier niet rrraer terug, daar hij is heengegaan naar de piaats waarvan niemand terugkeert, nl. de •eer Nolson, die bij de vorige vergadering be- riehte wegens ongesteLdheid verhinderd te zijn, en die, hoewel wij buitenstaanders omtrent u|n gezondheidstoestand met bezorgdheid ver- v»ld waren, ons toch nog spoediger is ontval- le« dan verwacht werd. Hij was een dergenen die behoorde tot de e -mmissie van voorbereiding voor deze Kamer en nam ook als lid van dit college en voorzit- ter van de afdeeling Grootbedrijf een beteeke- nende plaats in. In vele gevallen kon bij de voorbereiding en behandeling der zaken van sifn kennis en doorzicht worden geprofiteerd en werden zijne adviezen gaarne aangehoord. Ik ben overtuigd, mijne heeren, dat de hulde, die ik bij de ter aarde bestelling aan de nage- •aachtenis van den overledene heb meenen te moeten brengen voor het werk door hem ver- n>eht voor den handel in het algemeen en de Earner in het bijzonder, met uw aller instem- rrhng is uitgesproken. Het leven stelt zijn eischen, de ledige plaats moest worden aangevuld. Door het Bureau werden daarvoor de noodige maatregelen ge- iroffen, en door de omstandigheid, dat de ver- kaezing bij enkele candidaatstelling is ge- schied, genieten we het voorreeht, den opvol- ger van den overledene, de heer Wind van Merkesteyn, als nieuw lid der Kamer te kun nen begroeten. Ik heet dezen hartelijk wel- kom. Hij verkeert weliswaar nog slechts en kele jaren in ons midden, doch heeft uit den aard der zaak, wegens zijn werkkring, een groot deel van Zeeuwsch-Vlaanderen met haar neoden en behoeften leeren kennen. De resul- -aten die de heer Van Merkesteyn in zijn werk heeft verkregen, de reputabie die hij daardoor heeft verworven, geven gegronde hoop, dat ajjn lidmaatschap van dit college ook goede ruchten zal afwerpen voor den arbeid die ons .ier samenlbrertgt en voor de bevordering der telangen die aan onze zorgen zijn toever- rouwd. Wat de werkzaamheden der Kamer betreft kan ik u mededeelen, dat in het afgeloopen iaar werden ingeschreven 25 zaken en opge- even 27. Op 31 Dec. 1.1. was het laatste dos- aiemummer 1603. Meer en meer wordt door den handel gebruik r-pmiaakt van het nemen van inlichtingen uit net Handelsregister, terwijl ook uit anderen fcpofkle di'kwijls het secretariaat voor het ver- "hrekken van algemeene inlichtingen wordt ge- raadpleegd. In 1923 werden 214 inlichtingen vfcrstrekt, in 1924 315. In het afgeloopen jaar werden afgegeven certificaten van oorsprong of andere ver- klaringen, tegen 1930 in het jaar 1923. Vele onderwerpen hebben in het afgeloopen war de aandacht der Kamer gevraagd, waar- gober vele van algemeenen aard, doch enkele «he voor onze streek van zeer groot belang waren. Omtrent de vlaskwestie wend, nadat de com- .ussie uit deze vergadering vergezeld van den -'oorzatter der commissie voor werkverruiming, Sen heer Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen, een onderhoud had gehad met den Minister van Binnenlandsche zaken en Land bouw, eene beslissing verkregen. Doch zij was teleurstellend. Al onze gedocumenteerde "erzoekenhet mondeling pleidooi tegenover Zijne Excellentie hadden niet het resultaat dat - het belang dezer industrie ook maar het minst gedaan is, zoodat het te voorzien is, dat daze industrie als bedrijf spoedig in Zeeuwsch- Vlaanderen weer geheel zal verdreven zijn. Door de zwaardere eischen die hier aan de in dustrie gesteld worden, is het naar het schijnt niet mogelijk tegenover Belgie te kunnen con- CU. ITG G T'BTl De verhouding van het loodsgekl voor de Nederlandsche havens tegenover dat voor de Belgische, een gevolg van de valutaverschillen, bleef tot ihiertoe tot nadeel der Nederlandsche havens, in het bijzonder die van Ter Neuzen, nog ongewijzigd. Aangezien dit ook een punt van behandeling zal uitmaken bij de thans In Den Haag tusschen Belgie en Nederland aan- gevangen onderhandelingen hopen we, dat claarin spoedig de gewensohte verandering vrorde gebracht. In beginsel werd besloten tot invoeren vai de gelegenheid voor arbitrage voor den han del. Het onderzoek omtrent de beste wijze ■waarop dit eventueel kan ingericht worden, is nog niet zoover gevorderd, dat daaromtrent een definitief voorstel kan worden gedaan. Op verzoek der Kamer werden door de Di- rectie van den Stoombootdienst te Hansweert afdoende maatregelen getroffen, dat de passa giers zich niet kunnen vergissen in de voor Walsoorden of Ter Neuzen bestemde stoom- booten. Omtrent het verzoek tot het geven van een waarsehuwing in de wachtkamer van het Staatsspoor te Vlissingen, is op een tweede schrijven dezerzijds nog geen antwoord ont- vangen. In ander opzicht belooft een belangnjke verbetering van den stoombootdienst in een nabije toekomst tot uitvoering te zullen ko- men, nl. het in de vaart brengen van een boot voor zwaar vervoer, en om daarmede te be- ginnen tusschen Vlissingen en Breskens, het- geen de Kamer van af hare oprichting ten bate van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft bepleit. Door de Kamer werd medegewerkt aan de oprichting der vereeniging van Kamers van Koophan<lel en Fabrieken in Nederland, een college dat wegens de daar te houden gedach- tenwisselingen veel nut kan stichten voor de algemeene belangen van handel en industrie, doch waartbij alles is vermeden, wat haar tot een centrale Kamer zou stempelen en waarbjj iedere Kamer volkomen zelfstandig blijft, het- geen ook in overeenstemming is met de wet. Een klacht der Kamer over de hooge tarie- ven van legalisatie van certificaten van oor sprong voor Griekenland gaf aanleiding tot onderhandelingen tusschen onze regeering en de Grieksche, met heit resultaat dat bericht werd ontvangen, dat de legalisatie niet meer zou gevorderd worden. Medewerking werd verleend aan het samen- stellen van Handetsadresboeken van de inge- schrevenen in het Handelsregister. Breed gemotiveerd werd bezwaar ingebracht tegen het voomemen der regeering tot het vor- deren van retributie voor onttrekking van wa ter aan het kanaal Genb-Ter Neuzen door in- dustrieele ondememingen. Daaraan is dooi eenige Kamers steun verleend. Een beslissing is nog niet ontvangen. De tweede boekhoudcursus te Axel werd met 8 leerlingen beedndigd. Een poging om ook te Ter Neuzen en te Hulst zoodanigen cursus in te richten had geen resultaat. Blijkbaar wordt in die plaatsen de behoefte niet zoo gevoeld, of bestaat zij aldaar niet, in verband met de daar bestaande scholen voor M. U. L. O. en Middelbaar onderwijs. In bespreking kwam de wenschelijkheul van uitvoering van het reeds oude verlangen: dooi- trekking van het zij kanaal van de Axelsche- Sassing tot Hulst. Die bespreking was aan leiding, dat op initiatief der Kamer een ver eeniging is gesticht om genoemd doel te be- reiken. Een opnrerking gemaakt aan de spoorweg- maatschappij lVtechelenTer Neuzen is aan- leikling geworden, dat deze haren passagiers- dienst in den namiddag heeft uitgebreid. Een klacht over onvoldoende telefonische verbinding met Zuid- en Noorid-Holland gaf aanleiding tot het instellen van een onderzoek en toezegging tot verbeitering, door uitbrei- <ling van heit aantal lijnen. Ziet daar, mijne heeren, in vogelvlucht het voornaamste der werkzaamheden der Kamer aamgestipt. Uit hetgeen verkregen werd, blijkt, dat de toestanden verbeterd zijn en niet alle verbeteringen die gevraagd worden op grond van bezuiniging worden afgeweerd. Toch zal in dait opzicht omzichtigheid noodlg blijven. Nog worden steeds in verschillende opzichten maat regelen voor bezuinigingen overwogen. Het zal onze taak zijn na te gaan, of deze niet te sterk indruischen tegen de belangen van den handel, van de industrie, van den landbouw van Zeeuwsch-Vlaanderen, terwijl er daaren- tegen m.i. voor de Kamer geen aanleiding kan zijn zich te verzetten tegen gezonde bezuini gingen, die het algemeen belang niet schaden. Omtrent den algemeenen toestand meen ik te mogen zeggen, dat deze zich gunstiger laat aan zien dan bij het begin van het vorig jaai, en dat de teekenen van verbetering zich ten opzichte van verschillende zaken en bedrijven hebben omgezet in een stabilisatie in even- redighedd van de voor-oorlogsche toestanden. Ten opzichte van de vreemde valuta, waar- mede de handel in onze streek voomamelijk te rekenen heeft, met den frank, is een zekere vasitheid ingetreden, die het zakendoen veel ge- makkelijker maakt dan een jaar te voren. Bezien we de bedrijven op zichzelf, dan schijnt het toe, dat de eene vroeger de andere later door malaise getroffen worden. Van ver schillende middenstanders ontvingen wij be- vredigende berichten omtrent den gang van zaken, hoewel uit die kringen ook de klacht kwam die ook elders is gehoord over een teveel. Misschien mag ook hier een waarschu- wend woord gesproken worden. Werkeloos- heid en geen vooruitzicht om op andere wijze iets te vendienen, drijven velen een of anderen handel te beginnen ten einde zich een bestaan te verschaffen. Toch spreekt het van zelf, dat het aantal winkels of leurders in verhouding tot de bevolking niet onbeperkt is uit te brei den, dat daardoor teleurstellingen moeten ont- staan, en dat zeker ook zullen ontstaan door gebrek aan vakkennis. In den stand van de zeevaart op Ter Neuzen kwam nog geen verandering; de belemmerin- gen bestaan nog steeds. Toch was er in het afgeloopen jaar tamelijke bedrijvigheid; voor enkele korte tijden zelfs drukte. Het aantal binnengekomen zeeschepen geeft een lager cijfer aan dan het vorig jaar, doch dit spruit voomamelijk daaruit voort, dat in 1923 de kolen voor de cokesfabriek te Sluiskil van over zee werden aangevoerd en in den loop van het vorig jaar uit de Rjjnstreek met sleepschepen. De aanvoeren van hout en steenkolen voor den handel waren niet onbelangrijk terwijl ook groote partijen meststoffen werden verscheept. In de eerste helft des jaars heerschte veel drukte in enkele slooperijen van spoorweg- materiaal en dergelijke, welk werk in de twee- de helft des jaars voor een paar firma's zoo goed als ten einde liep. De suikerfabrieken te Sas van Gent kunnen wijzen op een onder gunstige omstandigheden verloopen campagne. De cobperatieve vierde in het najaar met hare aandeelhouders en vele gasten het zilveren feest van haar sucoesvol bestaan. De spiegelindustrie werd door ver schillende oorzaken gedrukt, doch bij de phos- phaatfabriek heerschte meer bedrijvigheid. Omtrent Van Melle's fabriek van biscuits en suikerwerken kan weer toenemende werk- zaamheid -worden vermeld. Ondanka hat ontbreke* v»n eanigan rringssteun, hebben enkele vlasfabrikanten van de ietwat betere prijzen gebruik gemaakt om buune fabrieken, die ze nu toch hebben, te trachten aan den gang te houden. Het is ech- ter te vreezen, dat dit niet van blijvenden aard zal blijken, aangezien het wellicht voordeeliger uitkomt het stroovlas naar Belgie te verkoo- pen, aangezien dan ook vender alle risico ge- mist wordt. Algemeene electrificatie van Bel gie tegen hoogst billijke prijzen, zal daar de industrie in staat stellen de onze nog des te meer met succes te beconcurreeren. Omtrent een andere tak van bestaan, de landbouw, voor Zeeuwsch-Vlaanderen niet de minste, kan de beschouwing in het algemeen gunstig luiden, zelfs ondanks den velen regen die een deel van den oogst minderwaardig maakte. De opbrengst was over het algemeen goed en de prijzen hoog. Ten slotte breng ik U, mijne heeren dank, voor den steun die orrze verschillende voor stel len van U hebben mogen ondervinden, en de aangename wijze, waarop ik met de leden van het Bureau en der Kamer heb mogen samen- werken, hetgeen de taak van voorzitter tot eene aangename maakt. Ook den secretaris zeg ik dank, voor den door hem betoonden ijver en toewijding, bij de behandeling van de zaken der Kamer, evenals aan bet verder per- soneel onzer Kamer, dat daaiibij steun ver- leent. Mogen onze werkzaamheden in dezen nieu wen jaarkring strekken tot verhooging van de welvaart van handel en industrie van ons vaderland en in het bijzonder van die van ons gewest. (De Kamer geeft op verschillende punten blijk van instemming met het gesprokene.) Vervolgens hebben de reeds vermelde ver- kiezingen plaats. De VOORZITTER betuigt zijn dank voor het vertrouwen der leden, die hem in zijne functie hebben bevestigd, hetgeen hem een aansporing zal zijn zijne beste krachten te blijTen wijden aan de belangen van handel en nijverheid van Zeeuwsch-VlaajTderen, tot opbouwing van het gewest. De heer VAN 't HOFF dankt als oudste lid namens de Kamer den voorzitter voor zijn uit gesproken goede wenschen en wenscht hem toe, dat hy nog lang gezondheid en kracht moge genieten voor het vervullen van zijne taak. Diemstregeling spoorweg Mechelen-Ter Neuzen Naar aanleiding der ingekomen mededeeling het re f fend e de uitbreiding van den dienst op den spoorweg Mechelen-Ter Neuzen door het, bij wijze van proef inleggen van een namid- dagtrein tusschen Ter Neuzen en St. Nicolaas y.v., besluit de Kamer de Directie voor haar besluit dank te zeggen, doch de hoop uit te spreken, dat den hiervoor te nemen proeftijd niet te beperkt zal worden genomen, aangezien het publiek door de onvoldoende dienstregeling eenigszins van den trein ontvreemd is en daar aan weer naar teruggebracht moet worden. Telefonische verbinding met Noord- en Zuid Holland. Van den Minister van Waterstaat is bericht ingekomen, diat het voornemen bestaat uit breiding te geven aan het aantal telefoonver- bindingen tusschen Ter Neuzen en Rotterdam, ter verkrijging van een goede verkeersafwik- keling tusschen Zeeuwsch Vlaanderen en de andere deelen des lands. Het bureau ontving dezer dagen nog de mededeeling, dat een te 10,15 met Amsterdam aangevraagd gesprek te 12 uur vervallen ver- klaard moest worden, waaruit blijkt, dat de toestand nog niet voldoende is. Van dit feit is zooeven ook mededeeling gedaan aan den hoofdinspecteur, den heer Duijnstee, die er zijn aandacht aan zal wijden. Bij de behandeling dezer zaak bleek, tot ver- rassing van het Bureau, dat de Kamer te Mid- delburg reeds een verzoek om betere telefoni sche gemeenschap tusschen Zeeuwsch Vlaan deren en Zuid- en Noord Holland had gezon- den. Aan de Kamer is mededeeling gedaan van de bevreemding, die deze handeling moest wek- ken, aangezien dit belang geheel buiten haar gebiedlssfeer ligt en daar in geen enkel opzicht mee in verbinding staat. Bericht werd ontvan gen, dat men alleen een ingekomen klacht had doorgezonden. Het Bureau der Mididelburgsohe Kamer had er rekening mede behooren te houden, dat die klacht aan een verkeerd adres kwam. Opmaken kiezerslijst. Adhaesie wordt betuigxl aan een poging der Kamer te Deventer om de kiezerslijsten twee- jaarlijksch vast te stellen, gevende dit aanlei ding tot bezuiniging. Toepassing Arbeidswet. Aangezien zulks groote stagnatie in de be drijven zou kunnen tengevolge hebben, wordt overeenkomstig het voorstel van het Bureau besloten adhaesie te betuigen aan het adres der Kamer te Hoorn, om niet in te gaan op het verzoek van den Centralen Bond van Trans- portarbeiders, om zoo spoedig mogelijk onder de bepall ngen der Arbeid swet te brengen alle arbeiders in de binnenvaart, het baggerbedrijf en alle arbeiders in het vervoer te land. Het standpunt der Kamers van Koophandel en Fabrieken ten opzichte van de economische en sociale wetgeving. Van de Kamer te Delft is ontvangen een afdruk van een schrijven door haar gericht tot den Minister van Arbeid, Handel en Nijver- heiid, naar aanleiding van een door haar van Zijne Excellentie ontvangen antwoord op een verzoek, betreffende toepassing der Arbeids wet, waarin tot de Kamer een verwijt werd gericht, dat zij zich te veel het oog gericht had op de belangen der werkgevers en die der arbeiders over het hoofd zag. De Kamer ver dedigt zich uitvoerig tegett dat verwijt, op- merkende, dat zij zich op het standpunt stelt de belangen van handel en nijverheid en die n het Nederlandsche volk in het algemeen te moeten voorstaan, en niet die enkele groe- pen dier bevolking, daar het belang van de eene groep, met die der andere samenhangt, doch dat zij met teleurstelling moet ontwaren, dat door het Departement van den Minister de belangen van Handfel en Nijverheid worden on- dergeschikt gemaakt aan die van Arbeid, en dan arbeid genomen in de engere beteekenis van ,,loon-arbeid", niet in de ruimere beteeke nis die iederen „werker" kan bevredigen. Overeenkomstig het voorstel van het Bu reau, dat geheel met den inhoud van dit schrij ven instemt, besluit de Kamer aan de Delft- sche dank te zeggen voor de toezending van dit belangrijk schrijven. Toepassing Zegelwet. De pogingbn om vrijstelling van zegelrecht te krijgen voor cassabons boven de f 10, daar deze niet als kwitantie zijn te beschouwen, doch alleen als controle middel dienen in groote zaken of bij inruiling van gekochte goederen enz., hadden tot hiertoe geen resultaat. De Kamer te Dordrecht heeft thans tot den Mi nister van Financien het verzoek gericht die bons van zegelrecht vrij te stellen indien er op vermeld staat „geen bewijs van betaling". De Kamer besluit deze poging te steun en. Het Handelsregister als bewijs voor ver leende procuratie. De Kamer te Nijmegen beklaagde zich bij den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid dat verschillende rijks. en gemeenteambtena- roor het constateeren ran de bevoegdheid tot hot teekenen eener firma, hetzij door fir- manten of procuratiehouders, een afschrift van de inschrijving in het Handelsregister niet er- kennen, hetgeen het doen van zaken bemoei- lijikt. Het Bureau dezer Kamer kan mededeelen, dat die klacht in Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet is vernomen en het bekend is, dat verschil lende autoriteiten juist een uittreksel uit het Handelsregister vorderen. Voorts is ingeko men een schrijven van den Minister waarin deze bericht, dat de ambtenaren van het De partement van Financien sedert 1922 genoe- gen moeten nemen met het vertoonen van een afschrift uit het Handelsregister. Zijn ambt- genoot van Waterstaat is tevens met dit schrijven in kennis gesteld. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Frankeermachines. Voor kennisgeving wordt aangenomen een mededeeling van den Minister van Waterstaat betreffende de beschikbaarstelling van fran keermachines, in vervanging van het oplakken van postzegels. Invoering Ziektewet. Door de Kamer te Leiden is een breedvoe- rig onderzoek ingesteld, naar aanleiding van het voornemen tot het inidienen van een ont- werp ziekteverzekering, omtrent hetgeen op dit gehied reeds gedaan wordt, en waarbij deze verschillende bezwaren tegen het inge- diende ontwerp inbrengt, daar zij deze verze- kering, omdat er van particuliere zijde reeds zooveel aan gedaan is, aan particulieren zou willen overlaten, hetgeen voordeeliger zal uit- komen. Door de Kamer van Tilburg is een betoog toegeizonden, dat de Kamer van Leiden, door in deze te adviseeren, iets deed dat niet op haren weg ligt, daar over een onderwerp als dit, alleen organen advies moeten uitbrengen gevormd uit de direct belanghebbenden, dat zijn de patroons en de arbeiders, die ieder hunne voor het adviseeren aangewezen or ganen hebben. Dit betoog doet vreemd aan, in dien men er op let, dat de Tilburgsche Kamer zich reeds meermalen over zaken betreffende uitvoering van sociale wetten uitsprak. Bij- zondere omstandigheden, die genoemde Kamer reeds meermalen aanleiding gaven tot critiek op het werk van andere Kamers zullen ook hieraan weer niet vreemd zijn. Blijkens de correspondents met de Kamer te Delft schijnt men aan de afdeeling Arbeid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid ook slechts ongaame te zien, dat de Kamers zich uitspreken omtrent sociale maat regelen, en worden, aangezien die adviezen in den regel tot voorzichtigheid of matiging aan- manen, de Kamers naar verluidt als reactio- nair besohouwd. Het Bureau meent, dat dit der Kamers even- wel niet mag temghouden zich uit te spreken, indien zij oordeelt dat een of anderen voorge- nomen maatregel in strijd is met de belangen van handel of industrie en dat zij zelfs aan haren plicht zou tekort komen indien zij zulks niet deed. Bij voorbaat moet het afwijzen een verwijt, dat de Kamer, zich daarover uitsprekende, dit zou doen in het belang van een der betrokken partijen. Bij een bloeiende industrie of han del hebben immers, zoowel werkgevers als werknemers belang, en van een kwijnende of stopgezette industrie zijn juist de laatsten in de eerste plaats de dupe. De adviezen der Kamers worden gegeven in het belang der ge- heele maatschappij, niet ten behoeve van een bepaalde categorie. Ook de Groningsche Kamer heeft een meer breedvoerig onderzoek naar deze aangelegen- heid ingesteld. Zij beschouwt verzekering der anbeiiriers tegen zdekte (hetgeen door een zeer groot aantal Werkgevers trouwens reeds eige- ner beweging wordt gedaan of gesteund) als een groot maatschappelijk belang, omdat velen niet kapitaalkrachtig genoeg zijn, deze gevol- gen voor hun rekening te nemen. Zij is echter evenzeer van meening, dat de economische om standigheden thans van dien aard zijn, dat handel en nijverheid opnieuw kunnen worden belast met ettelijke millioenen per jaar, en dat het onjuist is, dat de verzekerde niet een ge- deelte der premie betaalt in het fonds, waar uit hij te zijner tijd uitkeering zal trekken. Alleen dan kan er naar de meening der Kamer van het beginsel opvoedende kracht uitgaan. De regeling behoort voorts zoo eenvoudig en zoo goedkooip mogelijk te zijn. Het Bureau is van oordeel, dat het adres der Groningsche Kamer dit onderwerp kort, doch zakelijk in het juiste licht plaatst en stelt voor, daaraan adhaesie te betuigen. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. (Wordt vervolgd.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Driewegen, 17 Febr. 1925. Mijnheer de Redacteur! Vergun me a. u. b. voor onuerstaand schrij ven eenige ruimte in uw blad, bij voorbaat daarvoor mijn hartelijken dank. Aan den E.A. heer H. J. Colsen te Sluiskil. Edelachtbare Heer! Daar UEd. zoo vriendelijk is, mij te zullen bekendmaken, indien ik aan uw uitnoodiging niet durf voldoen, haast ik mij om UEd. dat zeer gem&kkelijk te maken. Geloof me, van niet aurven is mijnerzjjds geen sprake, maar of het noodig en (of) wenschelijk is, waag ik te betwijfelen. Het geldt hier immers het door UEd. publiek gesprokene in de laatst gehouden raadszitting Ziehier enkele feiten: le. UEd. zegt in uw pleidooi (volgens het verslag in de T. N. Crt.): „Er zijn gewone arbeidersmenschen, die voor f 25, f 30, zelfs voor f 35 geteekend hebben". Dit gezegde is bezijden de waarheid, en dat wist of behoordet gij te weten; want 2e. voor de raadszitting is door U de na- menlijst met het daarop door ieder geteekend bedrag ingezien, en daarop staat den naam van niet een arbeider die voor 25 heeft ge teekend, het hoogste ds slechts 20, ongeveer 0,40 per week. Hoe komt U E.A. tot zoo'n onjuiste, onware voorstelling? Bitte gegen das Licht zu halten! Aangenomen, dat U ter goeder trouw hebt gehandeld, dan (om een uitdrukking van een der raadsleden te bezigen) breekt mij hier de klomp. 3e. Op deze onjuiste cijfers was ook Uw voorstel gegrond, dat, zonder door iemand ge steund te worden, den hamer is gepasseerd. Dat zijn feiten, mijnheer Colsen, daarover een debat houden is tot niets nut; U behaalt daarmee in het gewilde strijdperk geen eer. Er is mij opgemerkt, dat ik juist U, de eenige die het voor Driewegen opnam, aan de ooren trok. Hoe dat komt? Omdat ik het verzoek der lichtcommissie niet kon onderschrijven, in- tegendeel, het is op de vergadering, waar het ter sprake kwam, bestreden. Van B. en W. en den gansehen Raad heb ik geen andere houding verwacht, al zijn de aangevoerde argumenten bij verschillende leden uiterst zwak en ver gezocht. De jeuk en ontsteking van alle jeukende huidaandoeningen als gordelroos, dauwworm, eczeem enz. moeten spoedig zwichten voor de anuseptische en genezende eigenschappen van Foster's Zalf. Inderdaad een probaat genees- m.ddel. Per tube 1.6 Vergun me verder U E.A. op te merkeft, dat U schijnt te meenen, dat de die stick uitgeeft als inwoner van Driewegen, daar »iet woont; dat is althans uit Uw schrijven af te leiiden; ik zou het betreuren, dat, als g« kot de bekendmaking van D. F. overgaat, een feok mocht schdeten. Daarom dit: ik woon 22 jare» op Driewegen, en hefe het in al die jaren seat ruzie-stoken zoover gebracht, dat ik met ieder- een in vrede kan leven. Mijn lief je wat wik ge nog meer? Bestraft de duivel hier soms de ondeugd? Uw bedreiging aan het slot van Uw schrij ven moogt ge, wat mij betreft, gerust uitvee- ren. Wie D. F. is moogt U en ook aratere* gerust weten. Dat in 't publiek daarover door mij is ge sproken, moet ik beslist tegenspreken. Wat ten mijnen huize of in prive is gezegd, daar blijft zelfs een Edelachtbare met zijn handem af. l^acht het strijdperk U, na dit schrijven, evenwel toe, best bepaal dag en uur en laat tijd en gezondheid het maar even toe, dan hoop ik daarbij te zijn. Mijn eeresaluut aan eon ridder zonder vrees of blaam. Hoogachtenri, D. F. Bieden. l-ateu

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 3