TANWWBE^fEirr fiEMENSOE BERIGHTEN. De Storm. TNGEZONDEN MEDEDEKLINGE N. Bij zuigeiingen en kinderen geneest men de ontstoken rood© en smetten le deelen spoedig door rniddel van PUROL. de stroom dien het nu elk jaar uit eigen micdelen naar de Veveenigde Slaten. zendt, voortaan geheel gevoed zal warden door de bijdragen der geallieerden en van Duitsch- land. („Het beginsel van de nota van Bal four" (hetwelk de nieuwe Engelsche re- geering gestand wil doen) „is dat Engefand van Europa (d. w. z. van de geallieerden plus Duitschlamd) betalinigen krijgt gelijk aan het bedrag, dat het zelf verplicht is te betalen aan de Vereenigde Staten.") Blijkt er in een verre toekomst een overschot td zijn boven hetgeen Engeland aan Amerika verschuld'igd was, dan maakt Engeland hier geen aanspraak op, maar wil het dit aan- wenden tot venmindering van de lasten der geallieerden. De denkbeelden die in de Engelsche nota ontwikkeld worden. zijn schappelijk, en de. toon is vrienidelijk, wat een nieuwe bevesti- ging beteekent van het reeds op grond van andere aanwij'zimgen geconstateerde feit, dat de entente cordiale vrijwel in hare vroe- gere hartelijkheid hersteld lis. De heele wereld, de oude en de nieuwe, krijgt in de toekomst er stellig het grootste belang bij, dat Duitschland aan zijn verplichtingen volgens de regeling van Dawes voldoet, en den Duitschers zal dtit steeds.duidelijker worden. Uit Parijs verneemt Reuter, dat men het waarschijnlijk acht, dat Herriot of Clemen- tel of beiden nog naar Londen zullen gaan, tot mondelinge onderhandeling over de kwestie, waarin de Britsche nota slecht een t. Van andere zijde meent men, dat de Fransche onderhandelaars dan de kwestie van de veiligheid aan die van de schuld zullen vastknoopen. Men moet zich dit aldus voorstellen: Frankrijk is ten op- zichte van Engeland een schuldenaar die wei betalen wil, maar hierin belemmerd wordt, orndat het elk jaar in zekeren zin de premie van een zware levensverzekering moet opbrengen voor zijn' verdedigingsmid- delen aan de Oostelijke grens. Zoo lang het zich niet veilig waant tegen een Duit- «che revanohe, zal het de betalirg van die premie van zoc groot vitaal belang achten, dat de aflossing var de schuld aan den bondgenoot enbij ten achter moet staan. Nu heeft Chamberlain onlangs verklaard (in de rede van 31 Januari waarin hij den Duit- schen rijkskanselier Luther antwoordde). „dat Frankriik waarborgen noodig heeft tegen herhating van het onrecht waaraan het in de jaren die achter ons lisrgen, heeft hlooteest-'tn." Het terrein lijkt dus vol- doende voorbereid voor een vruchtdranende nedachtenwis-seling tusschen Frankriik en Engeland te Londen over dezen veiligheids- waarborg. dien ook Herriot naar voren bracht toen hij in zijn rede voor de Kamer de bezetting aan den Riin ..de essentieele voorwaarde en misschien zelfs, helaas, de 'aatste voorwaarde voor onze veilinheid" noemde BRITSOH MONUMENT TE ZEEBRUGGE. Het Britsch monument, dat thans te Zee- brugg rdt opgericht ter herinnering aan de versperring van de haven door de En- g dsche vloot en de onfscheping op den havenmuur zal, naar uit Brussel wordt ge- meldt,. 70 voet hoog zijn. Op den top moet het beeid komen van Sint Joris die den draak neervelt. De koninklijke wapenschil- den van Belgie en Groot-Brittanpie zullen op het voetstuk van het monument worden ?.a:ebracht evenals het devies: St. George for England, en de namen der schepen, die a m den gedenkwaardiigen slag deelnamen: Thetis, Intrepid, Iphigenia, Vindictive, Iris en Daffordil. De onthulling .van het monument heeft ph its op St. George-day, 23 April. DE „BRUIDEN VAN DEN DOOD". Uit Jezuralem wordt gemeld, dat Valen- tiinsche vrouwen een bataljon, van „bruiden van den dood" hebben gevormd, met het doel elkaar te verdedigen in geval van over- vallen door de Bedoei'nen. De vrouwen ver- plichter, zicht tot hulpverleenen bij het af- slaan van aanvallen en zullen eerder hun leven opofferen, dan ziich in gevangenschap te laten wegvoeren. TEGENST ELLIN GEN. Een hitte-golf te Buenos-Aires. Volgens een bericht uit Buenos-Aires, zijn daar ten gevolge van de hitte twee per sonen overleden, terwijl verscheidene ande- ren onwel zijn geworden. De politie schrijft vijf zelfmoorden door verdrinking eveneens aan het drukkende weer toe. Vorst en sneeuw in Zuid-Rusland. Naar c' avondbladen uit Moskou melden, heersdht op het oogenlblik in Zuid-Rusland 20 graden koude, en is er zeer veel sneeuw gevallen. In Midden- en Noord-Rusland is daarentegen de temperatuur bijzonder hoog. TER NE-UZEN, 11 Febr. 1925. ONTSLAGNEMING. Doo :n heer F. B. G. d Meijer is, aan- gezien zijne pers> onlijl^e zaken hem geheel opvorderen, ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Hij is gekozen op de R.-K. lijst en zal worden opgevolgd door den heer F. L. Freriks. GYMNAST I C.KU IT VO ERIN G. Gisteravond werd in het concert- en bioie opgebouw alhier de aangekondigde gyihnastieKU'itvoering gegeven, georgani- seerd door T. T. V. met medewerking der damesgymnastiekvereeniging D. O. L. en de aspiranten en nieisjescursussen. Doel dezer uitvoering was zooals de voorzitter, de heer Begheijn, in zijn openingswoord zeide pro paganda voor de gymnastiek, opwekking tot deelneming aan deze sport, voorts pro paganda voor de vereeniging, door het aan-. werven zoowel van werkende leden als do- nateurs, en ten slotte het aanbieden van een gezelligen avond. Nu, gezettig was het er terstond, diQor de bezetting van de zaal. Er waren geen pro- gramma's verstrekt, zoodat we vooraf niet konden beoordeelen het menu dat zou wor den voorgezet. Het bleek evenwel, dat het rijk voorzien was, daar de uitvoering met een korte pauze onderbroken van 8 uur tot bijna half 12 duurde, waardoor het ook voor de toeschonwers zeker een prestatie wordt, al dien tijd gymnastiek te genieten. Achtereenvolgens wenden door de meis- jes van de cursussen, door de jongens as piranten, door de daimesvereeniging en de heeren turnclub vrije- en ordeoefeningen, staafoefeningen uitgevoerd en tableaux vertoond, terwijl ook door de dames en. de heeren brugoefenimgen werden uitgevoerd. Deze mogen zeker in het bijtzonder worden j genoemd, door het „kunnen" waarvain de dames en heeren hierbij blijk gaven. Ook meenen wij rtog te moeten noemen de plastische staniden, uitgevoerd door de damesclulb. Wij vonden het alleen jammer, dat het tooneel te veel in het duister gezet werd, waardoor de figuren en de oostumee- ring niet voldoende konden uitkomen. Trouwens was het de geheele uitvoering voor den toesdhouwer hinderlijk, dat de werkzaamihedan op het tooneel bij maan- ticht-sohemerng oprijzende uit den bodem, werden uitgevoerd. Men late een volgende maal de zon (en dan van bovenaf) schijnen. Onidertusschen konden de versohillende jongere zoowel als oudere uitvoerders her- haaldelijk den dank der toeschouwers in den vorm van applaus oogsten. Na afl'oop der uitvoering vereenigden zich velen van het gezelschap in de boven- zaal van het Hotel Centraal, waar op de tonen der muziek aan beenen-gymnastiek werd gedaan. DE VIER RU1TERS. De vertooning van de film ,,De Tien ge- boden" in het concert- en bioscoopgebouw alhier ligt nog versch in het geheugen. Thans wordt weer een prachtfilm aange- kondigd voor heden en morgenavond: „De vier ruiters". Zij, die ze wenschen te gaan zien, zullen, om teleurstelling te voorkomen, goed doen vooruit plaats te bespreken. VOOR HET V A AND EL. Zooals men weet werd het vorig jaar door Ter Nenzens Mannenkoor een prachtig vaandel aangeschiaft. Men deed dit met het oog op de komst van H. M. de Koningin, al was het ook, dat de vaandelcommissie nog niet volledig over de noodige fondsen be- schikte. Men had echter voile vertrouwen, dat men in de toekomst die noodige fond- sen wel bijeen zou krijgen, door entree's van bijzondere uitvoeringen. Uit de advertentie in dit nummer blijkt, dat a.s. Vrijdag zoo'n bijzondere uitvoering zal worden gegeven. De dames en heeren die de vorige week den intiemen kring der leden van Ter Neu- zens Mannenkoor zoo heerlijk hebben doen genieten van de opvoering van „De Krib- bebijter" hebben zich bereid verklaard ten bate van voornoemd fonds ook een open- bare opvoering daarvan te geven. Zooals uit ons toen gegeven verslag bleek, vie! de opvoering te roemen en kon- I den alle figuren „af" genoemd worden. Zij I die van een goede opvoering willen genie- j ti»n en eehs hartelijk wtllen lachen, kunnen wij ten zeerste het bijiwonen dezer vertoo- ning aanbevelen. SMtOKK EL A F F AIR E. Doordat een van de betrokkenen dezer j dagen tegenover de marechaussee te Hulst oen verklaring is gaan afleggen is, volgens J de VI. Crt. gdbleken, dat ongeveer 14 dagen geleden onder de gemeente C'linge een ge- vecht moet hebben plaats gehad tusschen een drietal personen, die trac'htten een groote hoeveelheid suiker en andere Waren, J welke zij bij een winkelier te Belgisch Clinge hadden gekocht, over de grens te smokkelen richting Nederland, en personen die het er blijkbaar op gezet ihadden hun. die waar met gewelci afhandig te maken. Op Hollandsch gebied gekotnen werd hun „halt" toegeroepen, waarop zij in den waan verkeerden met konimiezen te doen te heb ben op de vlucht gingen met achterlating van de smokkelwaar. Direct daarop even wel werden er sfihoten gelost op de vluch- tenden en werd een hunner door, een schot in den pols en in de borst getroffen, waar door hij veel bloedverlies 'bekwam en zich onder doktersbehandeling moest stellen. Gefbleken is nu, dat hij, die geschoten heeft geen kommies was, doch iemand die zich i den avond van den inkoop eveneens te Clin- i ge (B.) had bevonden, de gangen der smok- kelaars aldaar had bespied en zich in hin- i derlaag had gelegd om op die wijze de smokkelwaar machtig te worden, hetgeen hij dan ook inderdaad nadat de smokke- f laars op de vlucht geslagen waren heeft gedaan, door het achterlhaalde onder het gras te verbergen en den volgenden morgen weg te halen en aan een winkelier te Hulst te verkoopen. Het is thans gebleken, dat de zgn. kommiezen zijn geweest zekere Th. A. B., 24 jaar, koopman en J. A. B., 24 jaar, werkman, beiden te Hulst, waarvan 1 nat t- 1 genoemde de schoten moet hebben gelost. Beiden zijn als verdacht van diefstal met g vetdpleginn aangehouden en aan deif of- ficier van Justitie te Middelburg v :/elci en naar het huis van bewaring idanr over- i gebracht. DIENSTREGELING VAN HET STAATS- SPOOR. Naar aanleiding van het door de Kamer van Kooplhandel en Fabrieken te Mddelburg verzonden verzoek, tot het aanibrengen van verschillende wijzigingen in de ontworpen dienstregeling van het Staatsspoor, met be- trekking tot het traject RoosendaalVlis- singen, is door de Kamer van Kooph. en Fabr. voor Zeeuwsch-Vilaanderen aandebe- voegde autoriteiten een schrijven verzonden waarin zij opmerkt geen kennis te dragen van de motiveering van het schrijven der Middelburgsclhe Kamer, en alzoo niet kan beoordeelen welk Middelburgsch belang wordt gediend door het laten vervallen van den sneltrein uit Roosendaal die omstreeks 11 uur te Vlissingen aankomt, doch er op wijst, dat door het vervallen van die snel trein de venbindingen van het Noorden en het Oosten des lands met Zeeuwsch Vlaan- deren ten zeerste zoude worden geschaad, aangezien die sneltrein (de eerste naar Zeeland van uit Amsterdam) te Roosendaal tevens ook de eerste aansluiting geeft voor passagiers uit het Oosten (vanaf Arnhem), en via Walsoorden en Vlissingen gelegen- heid schept om omstreeks den middag Zeeuwsch Vlaanderen te bereiken en na af- doening van zaken nog denzelfden dag huiswaarts te keeren. Ook voor het aan- voeren van, post en ochtenldbladen is die trein voor Zeeuwsch Vlaanderen van veel beteekenis. De Kamer verzocht daarom het verzoek der Middelburgsche Kamer, voor zoover dit sneltrein 3 in den voormiddag betreft, niet in te willi,gen. DE POSTDIENST TEN PLATTELANDE. Aan de Tweede Kamer is door de afdee- ling Axel der Z. L. M. een adres gezonden, er ten zeerste op aandr.ingend, dat de post- dienst ten plattelande niet worde beperkt. „Hoewel voorstander der bezuiniging, acht zij het ten zeerste onbillijk, dat ten na- deele van het platteland in ihoofdzaak de bezuiniging worde toegepast. Immers toch, niiettegenstaande dOor den landbouw zware extra belastingen ^ls zegelplakkerij, onge- vallenvenzekering, eventueele ziekteverzekc- ring, grond- en polderlasten moeten worden betaald, worden vender alle overige druk kende belastingen den landbouw opgelegd. De vergadering, van oordeel, dat genoem- de bezuiniging vooral ten koste van het landlbouwbedrijf en, ten voordeelc van de stedelingen het bestaan der landbouwers steeds moeilijker maakt, dringt er ten zeer ste bij Uwe Hooge vergadering op aan, dat genoemd wetsontwerp tot beperking van den postdiengt ten plattelande, inzon- derheid op het aantal kantooruren en bestel- lingen, niet worde aangenomen, en gaat over tot de orde van den dag". HET RAPPORT-NOLTING. Naar gemeld wordt, zal in ieder der 11 inspectie-afdeelingen een proef worden ge nomen met het omzetten van drie post-, telegraaf- en telefoonkantoren in platte- lands-bijkantoren, zooals de commissie van reOrganisatie-Nolting heeft voorgesteld. ZAAMSLAG. Tijdens den hevigen storm in den avond van 9 dezer, werd de groote spiegelruit in den winkel van den heer Leenhouts alhier ingedrukt, waardoor ook een stuk van het raamkozijn werd gerukt. Het op het land uitgespreid' vlas werd her- en derwaarts geslingerd, hier en daar groote hoopen vormende. SAS VAN GENT. Zooals bekend, zijn de Carnavalsdagen in deze omgeving steeds met de meeste animo gevierd geworden. Werden zij voairheen door de lipfhebbprs ieder naar eigen inzicht en persoonlijke opvatting gevierd, ditmaal schijnt er door toedoen van eenige personen, die zich daar- voor hebben willen spar nen, eenige regel- matigheid aan deze vastenavondspret te worden gegeven. Mogen we de tot dusver daaromtrent ruchtbaar geworden gegevens gelooven, dan zal er gedurende de aanstaande Carnavals dagen, een gedeguis; erde optocht plaats hebben, waaraan verschillende st eten en wagens zullen deeinemen. Het onmisbare ingredient, dat alle feesten den noodigen luister moet bijzetten, de muziek n.l., zal evenmiu ootbreken. Om de gra(Tpigheid te verhoogen en de zaak een echt vastenavonds cachet te doen dragen, ullen de muzikanten, die zich daarvoor eschikba= r stellen, zich voor deze gelegenheid eveneens in het nsrrenpak steken. Voor zoover i ns bekend, is deze orga- nisatie van het vastenavondsfeest geheel nieuw en te danken aan het initiatief van eenige personen, die elders daarvan de goede resultaten hebben kunnen constateeren In dit opzicht gaan we dus den weg uit van de groote plaatsen in het zuiden. Nica, Venetie Florence Mnar ook in de zuidelijke plaatsen van ons eigen land wordt Carnaval in zekeren zin organisatorisch gevierd. Te 's Hertogenbosch b.v. wordt op deze dagen een maskerade-troep genrganiseerd, die door prins Carnaval in hoogst eigen persoon geopend wordt. De Oeteldonkscho Club geeft daar leidi'i-g aan den stoet, waarin de Oeteldonker Burge- meester, bekend als-Je Peer van den Muggen- heuvel, en zijne vrouw Trien van Oeteldonk steeds als karakteristieke figuren verschijtien. Men hteft daar ter plaatse gedurende eenige jaren de vast navondspret systema.- tisch trachten af te schaffen Maar, wat als oud gebrui diep in alle volkslagen is inge^orleld, laat zich niet gemakkelijk met decreten uitroeien. En zoo herleefde het oude volksfeest weer als vanzelf. tr-ts alle tegenkanting. De provincie Limburg is ook met hand en tand aan zijn Carnavalsf'eesten geheeht. Venlo, Roermond, Sittard. Maastricht hebben hun constante organisat'ren die alle typische namen en wapenschilden voeren. Te Roermond noemt zich deze club de Florussen. te Sittard de Marotten-club, Maastricht heeft Momus, den vorst der #gekkigheid" met zijn windmolen als attri- buut, tot patroon van dit fe»st gekozen. Paar elf als het gekkennummer bekend is, staan alle feestelijkheden te dezer ge legenheid in het teeken ^an elf. Te elf uur elf minut-n worden te Maastricht elf kanonsehoten op het z.g. Vrijthof, de wapenschouwingsplaats, uit een klein kanon, als teeken. dat Vorst Momus de teugels van het bewind heeft in handen genomen. Precies elf minuten na deze vertooning doet Momus vergezeld van zijn stoet en voorafgegaan door zijn geheimschrijver, Kribbeleer genaamd zijne „graude entree". Kribbeleer doet dan voorlezing van de door zt;n heer en meester vastgestelde decreten, die van wege grappige zetten daarin voorkomende, reeds op zich zelf alle toehoorders in de gewenscbte stemming weten te brengen 's Avonds wordt in de Sociteit Momus eene reuzeo poffertjespartij gehouden, waar op de grappige toasten niet van de lucht zijn. Men stelle zich echter niet voor, dat de redenaars zich in een of ander opzicht vrijheden mogen veroorluven. Streng waakt de ceremoniemeester, dat alle ongepastheden verre blijven, temeer ook, wijl er dames mee aanzitten. Want het devies, dat Momus voert en het parool luidt„Gekkigheid, me neet boete de schroom" d i. Geestig, maar binnen de grenzen van het fatsoen Bij dat alles worden de a'men en ouden van dagen niet verg t n. 's Maandags. Raoze Maandag. zooals hij plaatselijk genoemd wordt, krijgen de ar- u en 'an de gaosche stad krentenbrood en een kolenbon voor een halve mud steen- kolen, terwijl de weezen en oude mannen- en vrouwenhuizen f estelijk onthaald worden op krentenmik en koffie. Want behalve de leuze „Gekkigheid en Plezeer" huldigt de ,/Momusy" ook die van ^Gekkigheid en chariteit" d i. liefdadigheid. Op z g. 1 ull n Dinsdag gaat de pret voort tot prpcies te middernacht. Op klokkeslag 12 uur gaan de maskers af. Dan is Asschele Goonsdag" aangebroken en daarmede is een eind gekomen aan het moderne feest der Saturnalia, waarvan de vastenavondsdagen nog t en oud overblijfsel zijn. Van dezen dag aan wordt het Carna Vale, d. i. vaarwel vleesch. door de Katholieken toegepast In het Zuid Limburgsehe heerscht dien- aangaande de volgende opvatting d. i. De vastenavond berust zooals gij weet op oude gebruiken. Men zegt vaarwel aan vleesch en vet en andere goede zaken. Nu voeden de menschen zich rijkelijk met bokking, kaas en haring, dez-- voedings middelen werken bloedzniverend na het vieren van het Carnavalfeest. ZUIDDORPE. Vrijdagnamiddag toen de laradibouwers- kneoht van A. Goossens met een voor een slede bespannen paard de Schoolstraat uit kwam gereden, sloeg het paard plotsejing op hoi; bij het namen van den draai der Dorpstraat werd de man met een reuzen- zwaai van de geluickig lage slede tegen den grond geslingerd en kwam hij er met eenige kieine kwetsuren. af, het paard vervolgde echter in vliegende vaart.zijn weg naar het erf van A. Goossens. In een oogwenk waren alle menschen buiten om te zien wat er ging gdbeuren; aan het hek van het erf stond een rij- wiel, dat onmeedogeloos in. splinters werd gesleurd zonder het paard in zijn wilden loop ook maar eenigszins te remmen, zoo dat het langs den anderen uitweg weer op de Dorpstraat terecht kwam, waar het door eenige moediige mannen in zijn dolle vaart werd ge^tuit. In he! donkere, gure, winderige en regenachtige naohten trekken meestal de dieven er op uit om te zien of ze hier of daar niet een slag kunnen slaan, in de hei- lige veronderstelling, dat het geen weer is om een honid buiten te slaan, laat staan „weer voor een politieagent om dienst te doen", thans zijn ze naar het blijkt, een nieuwe veronderstelling toe gedaan en kie- zen een mooie zachte, door manesdiijn fiel der verlichte nacht uit om hun buit te zoe- ken, daar de politie bij ondervinding weet, dat er op zulke nachten niets te vangen is, blijiven ze thuis (zoo denken. de inbrekers waarschijnlijk). Ofschoon we, dank zij de vele nachtelij.ke dienstuurtjes van.onzen nieuwen ijverigen veldwachter; heel den winter verschoond zijn gebleven van inbraken, moesten we er Donderdagavond toch weer eens aan ge- looven, en nog wel bij het hoofd der ge meente, bij 'den burgemeester werd bijna eef heel, pas geslacht, varken uit den kelder gehaald, nadat de inbrekers zich, door het verwijderen van ijzeren staven, daarin toe- gang hadden. verschaft, ook hebben ze al de boter en een mand eieren medegenomen, om hun eventueelen dorst te verslaan namen ze ook een bakje bier mede. De politie werd vrdeg in den morgen ge- waarschuwd, vlug werd die gedresseerde hond van den Rjjksveldwachter te Kijkuit gehaald en werden speuringen verricht welke helaas tot geen bevredigend resultaat leidden, de mand waar de eieren in ge- legen hadden met het bond waar de boter in was geweest, vond men op het bouwland achter het erf van den landbouwer M. Puy- laert, waar ook de draad van de heining was door geknipt. VLISSINGEN. Maandagmorgen vond een conducteur van de electrische tram een portefeuille met f 3700 aan bankpapier en enkele andere stukken van waarde. De eigenaar gaf den vinder een belooming. RECHTSZAKEN. EEN DIERENiBEUL. Vrijdag 13 dezer zal door de rechtbank te Middellburg worden behandeld de straf- zaak tegen den landbouwer J. D., te Wol- phaartsdijk, aan wien een gruwelijke die- renmisbandeling wordt ten laste gelegd. D. moet nl. zijn boridje, dat, zooals hij beweerde, eieren opvrat en eenige kippen doodde, eerst met een knuppel half dood hebben geslagen, daarna een gloeiende kool in een eierdop hebben gedaan, een en ander in den bek van het dier hebben doen stoppen en het den bek IhdJben doen dicht- knijpen, om het vervolgens aan een boom te binden en het als schietschijf te gebrui ken, waardoor weldra het ein.de kwam. BESTR1JD1NG VAN KORENBLOEMEN. Ter bestrijding van dit onkruid, dat voor al op onze zandgronden wordt aangetrof- fen, beveelt prof. Ritzema Bos in het „Tijd- schrift over Plan.tenziekten" het volgende aan: Korenbloemen in rogge kan men bestrij- den met fijn gemalen kaimiet, wanneer men in den winter, als het veld licht bedekt is met ijzel, op een mooien dag in de vroegfe per H.A. 1000 K.G. fijn gemalen kainie't uitstrooit. Men vendelgt dan in de eerste plaats de zoo schadelijke herfstkiemers der korenibloemen, die groote rozetten en hon- derden bloemen vor.men. Bij bestrijding in het voor jaar zijn deze herfstplanten nog sterker geworden en bovendien komen de voorjaarskiemen langzaam voor den dag. Daar dan ook de rogge verder ontwikkeld is, dient men, om de korenbloemplanten vol doende te treffen, als regel meer dan 1000 K.G. fijn gemalen kainiet te gebruiken. Prof. Ritzema Bos heeft met 12001500 K.G. zeer afdoende resultaten verkregen. Maar onder ongunstige omstandigheden kan de rogge onder deze zware overbemes- ting lijdefr. In venband daarmede verdient een bestrijdfng der korenbloemen in rogge in het vroege voorjaar met een mengsel van 750 K.G. fijnge.malen kainiet en 250 K.G. kalkstikstof aanbeveling. Men dient dan naast kali ook stikstof toe en kan daar om het uitstrooien van chilisalpeter op al dus behandelde velden. geheel of grooten- deels achterwege laten. Prof. Ritzema Bos hoort gaarne van proeven die men. volgens deze voorschriften neemt en zal het resultaat zoo mogelijk komen zien. Verschillende schuttingen te Rotterdam zijn omgewaaid. Van alle kanten uit de stad kwamen er berichten over in Zoo moest een scbutting aan het Mathen s- serplein er aan gelooven. Op den Cool- singel is tegenover het p stkantoor de schutting vor r het terrein van het vroegere St. Luciagesticht omgewaaid Een man en een vrouw werden door het neerva'lende gevaarte getroffen. Toen beiden naar het ziekenhuis waren overg-bracht bleek de vrouw een li-rseoschudding te hebben op- geloopen, waarom zij ter verpleging werd opgenomen de man kon naar huis worden gebracht. Op de rivier jpookte het danig. Ver schillende schep n zijn losgeslagen, twee op de rivier, van boei 6 en 9; twee op de rivi r bij de werf van Wilton, twee sch> e- ners en drie schepen in de Rijnhaven. Pe »Slamat" en de „Gawetvan den Rotterdamschen Lloyd zijn op drift geslagen. De „Slamat", het mooie nieuwe schip. liep eerst met den kop op de parkkrde, raakte daar vast en liep, na weer losgeslagen te zijn, de Rijuhaven binnen. Van een aantal zaken waaiden spiegel- ruiten in, o. a van het mode magazijn der firma v. B. op den hoek Mauritswpg en van Oldenbarrieveltstrqat en van net Waren- huis, Reclameschilden etc vlogen weg. De geneeskundige Dienst moest nog een man verbinden. die een reclamebord op zijn lichaam had gekregen. Te ongeveer elf uur is de groote reclame der Flag-Cigarettes op het Witte Huis omgewaaid. Het gevaarte kwam gelukkig op het dak terecht en bleef daar haken. De Geldersche kade werd echter voor het verkeer afgeHoten, zoodat lijn 2 over de Boompjes rijden moest. Op het terrein van Swarttouw aan de Heypl at is een brug door de windkracht aan 't loopen gegaan en onaerstboven ge slagen. De brug kwam op de smederij terecht. Op de Merwede voor Gorinchem is de klipper De Neutraal, geladen met zand, volgesh gen en gezonken. De opvarenden zijn gered. De storm heeft in Tiel en omgeving veel schade aan boomen, daken en ruiten aan- gericht. Vijf boomen te Tiel kwamen op huizen terecht. Te Wamel is een nieuw gebouwd huis ir gewaaid. Eenige aken sloegen van haar ankers en dreven op kribben, maar werden zonder schade vlotgeb acht. De aanlegsteiger te Druten is gezonken. Te Lienden woei een hooiberg om. U t Doetinch-m wordt g meld Bij den metselaar Riethorst, op den zaag- molen, is een topgevel inges'ort; het dak werd afgerukt, bet neerstortende puin k w&m in de slaapkamer op twee bedden terecht, waarin 6 kinderen sliepen. 1'e fcedden werden geheel vernield, maar de kinderen bleven alien ongedeerd. Alleen een meisje kreeg een beenwonde bij het reddingswerk. Ook de moeder kreeg een pijnlijke been wonde. Van de steenhouwerij van de firma Schoot de'aar werd ook de gevel ingedrukt en het dak meegenomen. Van den pas gerestaureerden toren werd een der gebeeldhouwde figuren afgerukt. In het plantsoen werd epo boom ver- splinterd. Deze boom heeft een dak vernield. Bij de electromotorenfabriek werd de loods, waarin de reserve machines waren opgesteld is geheel uit elkaar geslagen. De wegvliegende stukken beschadigden het De Vastelaovend, wie geer wet Berus op auw usanties. Me zeet adie aon vleis en vet En aander gooi substanties. Noe doon de minse zich te good Aon bi'ikkurn, kies en hiering, Die stoffe zuivere het blood Nao de Vastelaovonds viering

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 2