ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7717 Maandag 2 Februari 1925 65e Jaarga. ig. bITF? EN l A NOT ABONKEMENTSPRIJS: Herhalingsoefeningen. fKO IL L& TO IS. 81NWENLANP. Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /'6,60 per jaar Voor Ned. Indie en Amerika 2,70 per 3 maanden Voor 't overig buitenland f.3,35 per 3 maanden Abonnementen voor't buitenland aileen bij vooruitbetaling. s Uit het Engelsch van Edgar Wallace. o 30) (Vervolg.) Een uur later -bereikten ze Ostende. Chick's -paspoort maakte, dat hij niet de gcwone l'ormaliteiten bij de douane behoef- d-e te vervullen. ,,-De trein voor Brussel, milor," zei een gedienstige beambte, „is links. Hij vertrekt over een half uur." „Dank u," zei Ghick, onder den indru-k van zooveel goudgalon. Hij vond een coupe, waarin hij Gwenda en juffrouw Phibbs hielp; hij zette hun be scheiden bagage in het net en ging naar het buffet om thee te halen. Hij trachtte zich een weg door de men- schen-menigte te banen, toen iemand hem zaoht op den schouder klopte. Hij keek om en zag een goed gekleeden jongen man, die beleefd den hoed afnam. (Pardon, milor," zei de onbekende in on- berispelijk Engelsch, „u bent toch Lord Pel- borough, niet waar?" „Ja", zei Chick verlbaasd. „De minister van financien heeft me ge- zonden om u af te halen. Ik ben baron van Ried". ,3uitengewoon aangenaam", zei Chick on- harKlig. „Kunt u me misschien aan thee hel- pen?" De jonge man glimlachte. „Geef u geen moeite", zei hij. ,,De thee staat klaar voor u in het Hotel Splendide". „ln Ostende?" vroeg Chick verbaasd. „Ja. De minister is in Ostende; hij vroeg STEMP LIGHT. Eerstdaags is de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp nopens de afschaffing van den stemplicht. DE SAMENSMELTING VAN DE BELASTINGDIENSTEN. Naar de Tel. verneemt, zai Maanda-g a.s. onder voorzitterscha-p van den Minister op het departement van Financien een verga- dering gelhouden worden van belastingauto- riteiten om tot een oplossing te geraken van de vraag van samensmelting der directe be- lastingen en regislratie. Het mag waar- schijnlijk worden geacht, dat in deze kwes- me u at te halen en bij hem te brengen. Hij is verlanigend uw stukken zoo gauw moge lijk in zijn bezit te krijigen." Chick krabde zich de kin. „Geluikkig, dat u me gevonden hebt," zei hij. „Ik ben met een paar kenntssen; als u het -goed vin-dt, zal ik ze even waarschu- wen." „We hebben ze al op de hoogte gebracht," zei de baron. „Ze zijn al op weg naar het „Splen-dide"." Chick keek hem ongeloovig aan. „Dat -kan ik nauwelijks gelooven," zei hij en ging met den ander terug naar den coupe, waar hij Gwenda achtergelaten had. Tot zijn verbaz-ing was ze verdwenen, met juffrouw Phibbs en de bagage. „Ziet u wel?" zei de baron glimlachend. „lk zie het" zei Clhick opgelucht. Hij druikte de kostbare portefeuille tegen zich aan en stapte met zijn begeleider in de klaarstaande taxi. De kleine auto hobbelde en botste over de klinkerstraten om het sta tion en bereikte daarna de gladde wegen van Ostende. Ze reden snel de stad door. ,jte dat het Splendide" niet?" vroeg Chick. Hij meende den naarn te zien op een groot, wit geibouw. „0 neen, dat is het Splendide" van Os tende," legde de ander uit. „Het onze is een minder grootsch gebouw." De auto volgde den weg die langs de ren- banen loopt naar Nieuwpoort en na eenigen tijd stopte izij voor een eenzaam huis. Het zag er niet uit als een „Hotel Splen dide"; integendeel, het zag er veel meer uit als wat het werkeli}k was een haastig opgelapt huis, dat zwaar geleden had van de Britsche kanonnen, gedurende den oorlog. Chick stapte uit en keek ver baasd naar het weinig aanlokkende gebouw. tie een definitieve beslissing althans in beginsel zal worden genomen. DE WEELDEBELASTING. Naar cLe Haagsche redacteur van „de Maasbode" verneemt, is een wetsontwerp tot invoering van een weeldebelasting in vergevorderden staat van voorbereiding, zoodat de indiening ervan spOedig kan worden tegemoet gezien. De bedoeling van dit sontwerp is o.a. een belasting te heffen vam de verteringen in cafe's, restaurants enz. De opbrengst dezer belasting wordt op 25 millioen geraamd, welk bedrag de Minis ter van Finanoien wenscht te benutten om de Verdedigingslbelasting II te halveeren en voorts de rijksinkomstenbelasting voor wat betreft de geb-uwd-en en groote gezin- nen te verlagen. De Minister hoopt deze belasting nog voor den aanstaanden zomer ingevoerd te zien. VOORTZETTING VAN EEN BEDRIJF NA INSOLVENTIE. De bijizondere commissie uit de Tweede Kamer voor -het wetsontwerp in zake voort- zetting van een bedrijf na insolventie gaat met het ingediende ontwetp accoord. Het strekt om een meer geleidelijke liquidatie van het bedrijf door een gefailleerde moge lijk te maken dan de Faillissamentswet thans toelaat. Wel brengt voortzetting van het bedrijf ook na insolventie het gevaar mede, dat een curator zonder de noodige zaken- kennis zich op een terrein waagt, dat niet het zijne is. Maar aan den anderen kant ziet de commissie in de vereischte toestem- ming van de meerdenheid der schul-deischers en in het toezicht van den rechter-commis- saris de noodige waanborgen gelegen tegen een liohtzinnig gebruik van deze bevoegd- heid, die in sommige gevallen nuttig kan wer-ken. Eenige led-en der commissie oordeelden het noodzakelijk, dat de wet een termijn be- paalt binnen welken de voortzetting van het bedirijf, dat toch op liquidatie gericht moet zijn, een einde m-oet nemen. Onjuist acht de commissie de bepaling, dat over de voortzetting van het bedrijt'^iedits zal wor den besiist -door schuldeischers, wier vor-de- ring niet bevoorrecht is. DE R.-K. STAATSPART1J EN ST. MICHAeL. In de Vrijdag te Utrecht gehouden verga- dering der R.--K. Staatspartij, is, naar het Hdibl. mel-dt, ten aanzien van St. Michael het volgende besluit genomen: Het bondslbestuur heeft, na kennisneming van het communique-Aengenent besloten: een commissie in te stellen om een derge- lijike organisatie, ais in het communique be doeld, te bestudeeren en de resultaten daarvan in een ontwerp-organisatie aan de bondsverga-d-ering, met ad-vies van het bond's-bestu-ur voor te leg-gen-. In deze commissie zul'len worden ge vraagd zittin-g te nemen: als lid en voor- zitter de heer Mr. Dr. D. A. P. N. Koolen, en als leden de heeren Prof. Aengenent, G. Bon, Prof. Van der Grinten, Mr. Leesberg, Mr. Dr. Van- Rijckev-orsel en Prof. Veraart. Daartegenover neemt het hoofdlbestuur van het Verttxm-d St. Michael op zich op de vergadering van het Verbon-d, die op 14 Fdbruari te Utrecht zal worden gehouden, het volgende voor te stellen: Plaatselijke studieclubs kunnen on-belem- merd blij-ven bestaan en ook elders worden opgericht. In d-e Rijkskieskringen en in de Rijkskieslkringengroepen kunnen kiescomi- ..Hierheen, milor," zei de baron kalm en na een oogeniblik aarzelen, volgde Chick hem in een havelooze gan-g. De deur werd achter hem idicht geslagen en de baron opende een tweed-e deur. „Wilt u binnen gaan?" „Wacht eens even," zei Chick kalm. „Wat is dat voor mop?" „Wilt u binnen gaan?" herhaalde de an der en zijn stem was nu niet meer minzaam. yl-k denk, dat ilk naar buiten zal gaan," zei Chick en keerde zich om. Op hetzelfide ooigen-blik wier-p de man zich op hem; zijn armen wil-d-en hem om- klemmen, maar Oh.ick was een meester in het ontwijken van een clinch. Hij schudde den venbaasden aanvaller van zich af. Tot twee keer toe stompte hij en de baron viel op den grond, maar voordat Chick de deur kon berei-ken, werd hij overmand door vier personen, die het vertrek binn-enstormden en zich op hem wierpen. Intusschen had ook Gwenda veel beleefd. Chick had terna-uwernood den coupe ver- laten, toen een vriendelijk heer, met een groote snor, het po-rtier opende. Hij nam den hoed af en sprak hen uiterst beleefd aan. „Vergezelt u den markies van Pelbo- rougih, madame?" vroeg hij. „Ja," zei Gwenda verbaasd. „Hij heeft den- minister ontmoet en is naar het Hotel Splendide" vertrok-ken. Hij stuurt mij om u te halen", zei de man. „I-s hij vertfokken?" vroeg Gwenda onge loovig. „Ja, madame." v AAonsieu-r Bilet had den trouwring gezien aan den vinger van het meisje. Hij wen-kte een kruier. ..-Breng madame's baigage in een auto," zei hij. te's bes-ta-an, gekozen door de plaatselijke ciubs. Het Verbond in den- landelijken vorm wordt on (bond en en het hoof-dbestuur houdt op te bestaan. Het bondslbestuur aanvaar-dt deze oplos sing, zonder daarmede de wenschelijkheid van de oprichting van kiescomite's te er- kennen en zonder op dit oogen-blik het be staan van- stu-diecl-ubs goed of af te keuren. Het bondsbestuur stelt aan de bondsverga- derimg voo-r te besluiten, dat op de candida- tenlijsten der R.-K. .Staatspartij geen per sonen zullen worden geplaatst, -die behalve lid der R.-K. Staatspartij, tevens lid zijn van een andere zelfstan-dige lan-delijke politieke organisatie. DE TOESTAND. Herriot nLoet wel eigenschappen hebben, schrijft -ae N. R. Crt., waarmee hij de toch niet gemakkelijk te doorgronden psyche van een Fransclie Kamer beleest. Men weet hoe onzeker zijn po-sitie -bij zijn eerste op- treden was, toen net aantal stemmen waar- aan zijn ministerieele leven h.ing eigenlijk niet eens vaststond. Hij slaagde er intus schen in het „kartel" van links tot een leven- de wer-kelijkheid te maken, waarbij hem ongetwijfeld de omstandi-gheid te stade kwam, dat de voortzetting van Poincare's p-olitiek, met hoeveel talent ook gevoerd, een onmogelijkheid was, als Frankrijk zich op den duur niet zoowel te midden van zijn -bondgenooten als tegenover DuitsChland wil- de isoleeren. Herrio-t ontwikkelde zich tot den politicus die den gezonden kijk heeft op de realiteiten van -het oogen-blik, terwijl Poincare ten slotte chimeres najaagd-e, die niets oplosten. Een an-dere tegenstelling tusschen beiden was, dat Poincare steeds achterom keek en gestaidig geplaag-d werd door het visioen van wat de oorlog ver- woest had en zood-oende ook in „termen" van geweld da-cht en sprak, terwijl Herriot vooru-itkijkt naar wederopbouw en vrede als einddoel. Dit is ook uitgekomen bij zijn rede van Woens-dag hoeveel toejuiching deze ook ge vonden heeft bij de aanhangers van het oude blok naar rechts toe. In den waarsChuwen- den toon die hij tegen Duitschland aansloeg in de ontwapeningskwestie, heeft die vleu- gel een naklamk van Poincare's stem willen hooren,. Maar wij hebben er reeds de aan- dacht op gevestigd, d-at hij er toch een ver- zoenend «slot aan maa'kte. Vrijdag heeft hij zijn bedoeling nader toegeli-cht, door er na-druk op te leggen, dat hij er de voorkeur aan geeft met Duitschland o-p goeden voet te staan. Hij constateerde uit-drukkelijk, dat het geens-zins zijn heimelijke wensch was aan den. Rijn te blijven. 0>ok hij ziet ver- moedeiijk de onmogelijkheid in, o-m langer dan vijftien jaar den deurwaarder in het Duitsdhe hu-is te spelen. Hij maakte slechts het voorfoehoud, dat -hij de belangen der Fransche veiiigheid, niet verzaken kon en die hingen met de ontwapenings-bepalingen samen. Hij einidig-de met een beroep „op het gezond verstand van de mannen die den vrede willen, van alle landen, zelfs, ja voo-ral van Duitschland". Het was deze verzoenlijke toon -dien- men juist altijd miste in Poincare's redevoeringen, welke steeds neerkwamen op bedreigingen, Herriot was ook de geschikte man om mede te werken aan het tot stand brengen van de overeen- ko-mst van Londen, welke de eerste vrucht was van sch-ikking en overleg tusschen de vroegere vijan-den. De inste-mming die zijn rede van Woens- Gwenda wist niet wat te doen. Ze be- greep, dat als Chick den minister ontmoet had, ze hem dan in den weg zou zitten en het was heel goed mogelijk, dat Chick ver trok-ken was, hoewel het niets voor hem was om te verdwijnen, zonder iets te zeggen. Ze stapte uit en reed het station uit, op hetzelfide oogeniblik, dat Chick met den baron ontdekte, dat ze weg was. De man met de groote snor gat den chauffeur een o-pdracht en- de taxi reed in de richting van Knocke, dat is de tegen- overgestelde richting van Osten-de. Gelulkkig had Gwenda een goed orien- tatie-vermogen. Toen de boot binnenkwam, had ze Osten de ten zuiden van de haven zien liggen en een passagier had hun -de verschillen-de hotels gewezen. Om het Splendide" te be- reiken moesten ze rechtsom en niet links om. Ze klopte tegen het raam en de chauffeur stopte. „Waar gaan we heen?" vroeig ze. „Naar Knocke, madame", luidde het ant- woo-rd. „Ik wil naar het „Splendide"," zei ze en hij deed verbaasd. Monsie-ur heeft me gezegd, dat ik u naar het „Grand Hotel" in Knocke moest bren gen", antwoordde -hij. En toen, met een schouder-ophalen en een „madame moet het zelf weten", liet hij de auto keeren. Toen hij dit deed zag Gwenda Chick en een minzaam glimlachenden jongeman langs rijden en weer boog ze zich uit het raampje. „Volg die taxi", zei ze. Tot haar veiiba- zing hield de taxi niet stil voor wat biijk- baar de in-gang was van het Splendide". Haar chauffeur wil-de voor het hotel op- rijden, maar ze voorkwam dit. „Blijf die andere auto volgen", zei ze en dag bij de rechterzijde had gevonden, riep echter weer een gevaar voor hem op van linlks. De socialisten vonden, dat Herriot de rechterzijde in de kaart s-peeld en te wei nig moreelen steun verschaft had aan de democratisch-republikeinsche elementen, die in Duitschland op het oogenblik zulk een harden d-cibber hebben tegen de Duitsch- nationalen. Maar ook de socialisten hebben zich ten slotte door zijn nad-ere toelichting iaten overreden, dat zijn politiek in haar wezen van die van Poincare verschilt, en zoo hebben o-ok zij meegestemd voor de aan- plakking van zijn rede en kreeg Herriot met een meerderheid van ruim 500 stemmen den steun van bijkans de heele Kamer. Die steun gold intusschen enkei een met talent verdedigd program en de moeilijke uitvoe- rin-g ervan komt nog achteraan, wanneer de geallieerden, hun grieven bekend zullen gemaakt hebben aan de on-der Duitsch- nationalen invloed staande regeering te Berlijn. Als men in aanmerking neemt, dat Dr. Luther, de nieuwe Duitsche rijkskanselier, tegenoiver de buitenlandsche pers voorname- lijlk ge-sproken heeft over de aangelegen- heid van de Keulsche zone in verband met Duitschland's ontwapening, welke aangele- genheid op het oogeniblik een scherp twist- punt met de geallieerden vormt, en dat Luther verder staat aan het hoofd van een regeering, aan welke alles wat links van het centrum staat, geen steun heeft willen ver leenen als men, zeggen wij, schrijft de N. R. Crt., deze twee omstanidigheden in aanmerking neemt, zijn zijne verklaringen tegenover de buitenlandsche pers meegeval- len. Het is waar, dat hij niet van een offioieele tribune sprak, maar van zijn eigen offcieele hoedanighei-d als rijkskanselier kon hij zich niet ontdoen; het is waar, dat hij zelf van democratischen oorspron.g is, maar de nieuwe regeering zou niet de min ste homogeniteit bezitten, indien zijn col- lega's in het rijkskabinet ze achteraf wil- den verloochenen. Luther's verklaring had dus stellig niet minder politieke beteekenis dan bijvoorbeekl de rede, die de Britsche eerste-Minister elik jaar aan het Lord Majors-banket in de Londensche Gildenhal pleegt te houden. Meegevallen is Dr. Luther's verklaring, om-dat zij aansloot op wat er verzoenends in Herriot's rede voor de Fransche Kamer had g-eklonken. Herriot had gezegd, dat hij niet den heimelijken wensah koestert de Fran sche troepen aan den Rijn te houden. Luther antwoor-dt met de vraag, of Herriot waarlijlk bereid is, de Keulsche zone onver- wijld te ontruimen, „zocdra Duiitschlan-d de bewezen tekortkomingen op het stuk der ontwa-pen-ing uit -den weg heeft geruimd." Hij ontkent de mogelijkheid dus niet, dat zulke tekortkomingen bewezen worden, gat trouwens op een enkei volgens hem onbe- teekenen-d punt (militaire afriohting van studenten) toe, dat zij er waren. Bij Luther's vraag valt nog op te merken, dat de Engel- sche regeering duidelijik te verstaan heeft gegeven, dat zij hare troepen geen dag lan ger te Keulen zal latcn, zoodra aan de on-twapeningsibepalingen ten genoegen van de geallieerden voldaan is. In zulke om stanidigheden zou het voor de Fransche po litiek een veelbeteekenend bsluit zijn, hare soldaten de leege plaats van de Engelschen te iaten in-nemen, indien dezen het oogenblik voor den aftocht gekomen aclhten. D-idhter nog naderde Lutiher Herriot, toen hij verklaarde, dat hij het politieke program dat deze in de drie woorden: „scheidsge- reoht, veilighei-d en ontwapening samen- de wijsgeerige chauffeur, die al veel vreein- de op-drachten gehad had in zijn leven, bleef Chick's auto volgen. Deze was echter veel sneller dan d-e taxi van Gwenda en was daarom weldra uit het gezicht verdwe nen. Toch was 't volgen niet m-oeilijk, want er was slechts een weg en behalve in de dor-pjes, die ze -doorreden, geen zij-wegen. Ze kwamen uit Mariakerke en zagen de auto staan voor een haveloos hnis. Het meisje begreep dadelijk, dat er iets n-iet in den haak was. Ze bedacht, dat Chick stuk ken bij zich had, die de schuld moesten be- wijiz'en van menschen, die zeker de wanhoop n-abij waren en niet zou-den aarzelen het uiterste te doen om aan de politie te ont- kom-en. Weer boog ze zich uit het raampje en. dit keer klonk haar stem gejaag-d. „Stop niet", zei ze za-cht. „Rijd de auto voorbij en ga door, totdat er een bocht in den weg komt." „Z-ooals madame wil", antwoord-de de chauffeur, die een drama vermoedde en in ..Madame" een bedro-gen vrou-w zag, die het spoor van haar dwalen-den echtgenoot volgde. Er kwam een, bocht in den weg en de taxi stopte. „Waar ga je heen, Gwenda?" vroeg de oude vrouw. Als er gevaar dreigt, wil ik er ook bij zijn." Gwenda schudde het hoofd. „Neen, als we allebei gaan, is er niemand om de politie te waarschuwen. U moet met- een terug gaan, een politiebureau zoefken, en vertellen, wat er gebeurd is. Ik denk zeker, dat Chick ontvoerd is." „Wat ga jij doen?" vroeg de vrouw. „Ik zal op de loer gaan liggen," zei Gwenda. (Wo-rdt vervolgd.) S^,Re Burgemeester van TER NEUZEN roept de in liet verlofgangersregister dezer gemeente ingesehreven verlofgangers, hieronder verrneld, bij dezen op, om in 1925, ieder voor het achter zijn naain aangegeven tijdvak, kractiter.s art. 31, eerste lid, in verbaud met art. 33der DienstpliclitwetjStaatsblad 1922, no. 43), voor Herhalingsoefeningen in weikelijken dienst te komen. Geslaehtsnaam en voornamen. 1 bC o J 2 Korpsen en onder- deelen. 3 Tijdvak 4 Plaats van, opkomst. 5 Emiwaneel Johan nes Franeiseus X tH 14e Regrnt. Infmiterie 2-15 Maart Breda WIJZE EN UUR VAN OPKOMST. De opgeroepen verlofgangers moeten zorg dragen dat zij zich ieder op den voor hem voorgesehreven dag, inuniform gekleed en voorzien van hun zakboekje en verdere tot hun verlofsuitrusting behoorende voorwerpen ran kleeding en uitrusting op de plaats van bestem- rniag aanmelden a. zoo zij verblijf houden in de plaats van opkomst, niter 1 ijk 8 uur vooriniddags; b. zoo zij verblijf houden binnen 20 Kilometer van de plaats van opkomst. uiteilijk 40 uur voormiddags c. de overige verlofgangeis voor zooveel zij binnen het Rijk verblijf houden, zoodra mogelijk na aankomst in de plaats van op komst, waarheen zij zich met het eerstvertrekkend openbaar middel van vervoer langs de op de vervoer- bewtjzen aaugegeven route moeten begeven veor -zooveel zij buiten het Rijk verblijf houden, uur nainiddags. VERVOER. De verlofgangers die per spoor, tram of stoomboot moeten reizen, of op de reis een of meer veren moeten passeeren en in wier zakboekje aanwezig zijn de vereischte op wit papier gedrukte en met rooden inkt ingevulde vervoerbewijzen en passagebiljetten, behoeven zich voor hun vertrek naar het korps niet ter Gemeente-secretarie aan te rnelden, doch begeven zich rechtstreeks naar het -station of de aanlegplaats van vertrek en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den beambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast, of aan den veerman. De verlofgangers behooren er op including te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van het vervoer- bewijs, aangezien deze strook hun gewoonlijk ge durende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die niet in het bezit zijn van een vervoerbt wijs of passagebiljet, ingericht om daarop de reis te kunnen volbrengen dan wel van het veer of van de veren gebruik te mnken, moeten zich voer huD vertrek naar het korps ter gemeentesecre- tarie aanmelden. ten einde aldaar in het bezit te worden gesteld van de vereischte bescheiden Verlofgangers, die in het buitenland verblijf houden, hebben recht op vrij vervoer, voor zoover de reis gesehiedt binnen het Rijk en dient om zich recht streeks naar de plaats van opkomst te begeven. Bevindt zich in hun zakboekje geen vervoerbewijs, ingericht om daarop te kunnen worden vervoerd van de Nederlandsche gemeente af, waar zij de reis voor Rijksrekening wenschen aan te vangen, dan wordt hun, op hun verzoek, het vereischte ver voerbewijs toegezonden door den burgemeester der gemeente, waar zij in het verlofgangersregister zijn ingeschreven. Het is noodig, zich ten minste een half uur voor het vertrek van den trein, de tram of de Stoomboot aan het station of de aanlegplaats te bevinden. Be verlofgangers, die zich vier of meer uren voor het tijdstip van aanmelding op reis moeten begeven, geriieten desgewenscht op de dagen, der reis een daggeld van 0.25, ongeacht den rang, dien zij bekleeden. Zij, die aanspraak hebben op daggeld en dit wenschen te ontvangen, moeten het in ont- vangst nemen ter gemeente-secretarie, den laatsten werkdag voor het vertrek naar het korps V'ERHINDERING. De dienstplichtige, die wegens ziekte, verblijf op zee of een andere reden in de volstrekte onmogelijkheid verkeert om op den be- paalden datum in werkelijken dienst te komen, moet zich naar de plaats van bestemmir.g begeven, zoodra hij daartoe in staat is. De opkomst van een dergelijken dienstplifhtige blijft echter voorloopig achterwege, indien zij niet binnen 3 dagen na den bepaalden dag heeft plaats gehad. De dienstplichtige ontvangt dan nader bericht omtrent den tijd, waarop hij moet opkomen. Bestaat de reden van verhindering in de aamvezig- heid van ziekte of gebreken, dan dient de verlof- ganger hiervan zoodra mogelijk door overlegging van een gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter gemeente-secretarie te doen blijken. STRAFBEPALINGEN. Hij, die zonder geldige reden niet tijdig aan deze oproeping voldoet, slelt zich aan bestrafl'ing bloot. Bovendien kan hij o. a. door een auibteimar van de rjjks-of gemeentepolitie, door de marechaussee of de militaire politie aange- houden en naar deplaatsvanbestemmingovergebracht worden. VRIJSTELLING. Aan de herhalingsoefeningen nemen niet deel. a. Zij, die elders wonen dan in NederlandBelgie, HannoverWestfalen en de Rijnprovincie b. zij, die wonen in Belgie, Hannover, West falen, en de Rijnprovincie, voor zoover zij voor den dag van opkomst bij hun commandant een verkla ring inzenden, waaruit blijkt, dat zij meer dan drie uur gaans van de Nederlandsche grens af wonen deze verklaring moet zijn afgegeven door het hoofd van het plaatselijk bestunr of van de politie of door een Nederlandsch consulair ambtenaar; voorts kan de Minister van Oorlog geheele of ge- deeltelijke vrijstelling van de herhalingsoefeningen verleenen aan dienstplichtigen. c. die gedurende zoodanigen tijd vrijwillig in werkelijken dienst zijn geweest, dat op grond van de door hen in dien tijd verkregen geoefendheid de herhalingsoefeningen niet of niet voor den vollen duur noodig worden geacht d. die tijdens den duur der herhalingsoefeningen onmisbaar zijn voor hun ambt, betrekking of bedrijf; e. die kostwinner zijn, teiizij er ineer reden is voor toekenning van vergoeding; aileen komen hier- bij in aanmerking zij, die kostwinner zijn voor 1. hun echtgenoote; 2. hun bloed- en aanverwanten in de rechte linie 3 hun andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad 4. hun pleegouders; 5. degenen, in wier onderhoud zij ingevolge reehterlijk vonnis moeten voorzien f. die onmisbaar zijn voor de instandhouding van de iniddelen van bestaan van de ondef e bedoelde personen. Wat onmisbaarheid en kostwinnerschap be. treft, moet in het oog worden gehouden, dat vrijstelling om een van deze redenen slechts in dringende gevallen zal worden verieend. Zij, die meenen op een van deze grondcn voor vrijstelling in aanmerking te komen, kunnen zich met een daartoe strekkend verzoekschrift tot den Minister van Oorlog wenden. Dit verzoekschrift behoeft niet gezegeld tezijn en kan ongeftankeerd worden toegezonden. liet kan ook bij den burge meester worden ingediend, die alsdan voor de opzen- ding zorg draagt. VERGOEDING. Indien ten gevolge van het verblijf in werkelijken dienst van den opgeroepen verlofganger voldoenda naiddelen tot levensonderhoud ontbreken of komen te ontbreken aan de personen,' hiervoor onder e bedoeld, kunnen deze personen in aanmer king komen voor een geldelijke vergoedingzooden verlofganger wegens dienstbelang geen vrijstelling van de herhalingsoefeningen wordt verleend. Verdere inlichtingen hieromtrent kunnen ter gemeente-secre tarie worden gevraagd. RENTEKAART. Zij, die ingevolge de Invaliditeits- wet verplicht verzekerd zijn, handelen in hun eigen belang door hun rentekaart mede te brengen bij hun opkomst. Ter Neuzen, 30 .lanuari 1925. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1