SPORT. z. QEMEN80E BERICHTEN. LANPBOUWBERICHTEN. INGEZONDEN MEbEDEELINGEN. (VM BORSTSIROOP In Vlaamsche kringe wordt dit vonuis als zeer streng, scherp afgekeurd. HET „ONSCHENDBARE" VARKEN. an het volgende krasse staaltje niaakt de Frank!'. Ztg." melding. Onlangs werden den minister van het verkeerswezen in Tsjecho-Slowakije in de begrootingscom- missie hevige verwijten gedaan over den vervuilden staat van de waggons. Waarop de minister zich verdedigde met het betoog, dat het publiek zelf de coupe's verontret- nigd, terwijl hij <ls'voorbeeld aanhaalde, dat nog niet lang geleden een afgevaardigde een echt varken met «ich mee in een eerste klasse coupe had genomen. Toen de con ducteur verlan>d had, dat het dier over gebracht zou wotden naar den veewagen, was de reiziger woedend geworden en had zich erop beroepen, dat hij afgevaardigde was en itus het varkeu dezelfde onschend- baarheid genoot als hijzelf! TBR NEUZEN, 19 JANUARI 1925. GEMEENTERAAD. In de op Donderdag a.s., des namiddags ten 2 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, .komen de vol gende punten in behandeling: 1. Toelating benoemd raadslid R. Scheele. 2. Notulen, 3. Ingekomen stukken. 4. Verzoek van H. J. Colsen te Sluiskil om vergunning aldaar een straat te mogen aanleggen. 5. Vaststelling rooilijn in voornoemde aan te leggen straat. 6. Idem in het Oostelijk stadsgedeelte (Java e. a.). 7. Verzoek van de lichtcommissie te Driewegen-Zwaantje om een. toeslag op het Iicht van 0,10 per K.W. 8. Benoeming lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs voor Sluiskil en Driewegen, wegens perio- dieke aftreding van den heer A. Brakman. Aanbevolen worden: le. A. Brak man, 2e. J. R. van Doeselaar. 9. Benoeming onderwijzeres aan de openbare lagere school D te Sluiskil. 10. Verzoeken van de Stichting R.K. Ver- pleging en. Opvoeding te Sluiskil, van de Vereeniging voor Christelijk onderwijs te Driewegen en van de Vereeniging voor Christelijk Onder wijs te Sluiskil, om ingevolge artikel 72 der L. 0. Wet 1920, gelden te willen beschikbaar stellen voor het aanleggen van eene electrische ver- lichting in hare scholen. 11. Vaststelling huurovereenkomst met den Staat der Nederlanden, teneinde de beschikking te krijigen over grond, wielke alis staanplaats voor woon- wagens kan worden aangewezen. 12. Verzoek van de Middelbare Handels- school te Hulst om eene subsidie uit de gemeentekas. 13. Af- en overschrijving begrooting dienst 1924. 14. Voorstel van Burg, en Weth. inzake verbetering rioleering lage stadsge deelte. PORTVRljDOM. Een commies aan een gemeente-secretarie heeft onder de aandacht van het departe- ment van binnenlandsche zaken gebracht, dat wat betrett het verzenden van getuig- schriften van werkelijike woonplaatsveran- derin.g, door gemieentebesturen aan parti culieren, niet uniform wordt gehandeld. Tal van gemeentebesturen verzenden deze stuk ken als dienstbrief, andere versturen die stulkken als aan port onderwoipen dienst brief. De Minister heeft geantwoord, dat hij zich vereenigt met de opvatting, dat bedoel ,de getuigschriften in het algemeen niet kun- jiejt worden gerangschikt onder de stukken, uitsJuitenti in het belang van den geadres- seerde, en dat er dan ook tegen verzending als dienststuik ten laste van het departe- me-nt geen bezwaar bestaat. VERVANGING VAN GEBROKEN RIJWIELPLAATJES. ,,De Kampioen" verneemt, dat de Rijks- munt te Utrecht rijwielplaatjes, die bij het ombuigen gebroken zij.n, gratis door nieuwe vervangt, als men de bcide stukken opzendt. ROODE REFLECTORS OP RIJWIELEN. Sedert 1 Januari moeten rijwielen in Bel gie vocrrzien ziij-n van een rooden reflector op het acbtersipatbord. „De Kampioen" meent, dat het zeef aan te bevelen izouide izijn, als ook hier te lande dit verplicht gesteld werd. INVOER VAN VEE IN BELGIe. Het tolkantoor te Selzaete (station), is thans opengesteld voor den linvoer van her- kauwende dieren. WATERSTAATSWERKEN. Door den rijkswaterstaat is het onder- houd van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen gedurende 1925 en 1926 gegund aan den heer G. A. v. d. Straa- ten te Ter Neuzen voor 30.994 per jaar. Het onderhoud van verschillende havens in Zeeland o.a. van die te Breskens, is geguind aan den heer A. Bos Pzn. te Dordrecht voor 11 cent per M3. opgebag- gierde specie bij 48urige en 10 cent bij 55- urige werkweek. Het aanleggen van gedeelten rijwiel- pad op den rijksweg in Westelij.k Zeeuwsch- Vlaanderen lis voor /5635 opgedragen aan den heer A. J. Cambier te Breskens. VOGELALBUM. D N.V. iiaarlemsche stoomzeepfabriek ,iiet iUaverbiaa oiengt, zooais bekend, Kt..neiiieiiAZte'p, meix „riet ivieikmeisje", in uen handel in welke pakjes zich z.g. klaverbladplaatjes bevinden, die ter ver- krijiging van premies verzameld kunnen worden. In het geheel zijn er 144 verschil lende vogeiplaatjes benevens 6 premie- platen, waarvoor de verzamelaar nog 144 stuks behoort in te leveren, wil hij de serie geheel cumpieet hebben. Is men eenmaal zoover, dan wordt deze moeite op waarl.ijk schitterende wijze door de firm a beloond. Zij zendt dan het in hoofde genoemde Vogelalbum, waarin deze plaatjes naar nummer bevestigd kunnen worden en daanmee is men een waarlijk uit- nemend boek over inheemsche en andere vogels rijiker geworden. Wij hebben een compleet werk ontvangen en kunnen niet, dan den samensteller, den heer K. Boedijn,, en de oipdrachtgeefster „Het Klaverblad" hulde brengen voor de onbekrompen wij;ze waarop zij deze uitgave verzorgden. De heer Boedijn is al te be- scheiden wanneer hij meent, dat dit album „aan kinderen een eenvoudig en onopge- smuikt verhaal over vogels doet". Dit levendig geschreven verhaal, waarin menig interessant trekje uit het vogelleven, den strijd om het bestaan en den onderlin- gen strijd, verhaald wordt is ook voor de ouderen lezenswaard. Wij vestigen b.v. de aandacht op hetgeen de schrijver omtrent de loopvogels (struisvogels etc.) vertelt, wat hij mededeelt over de africhting van valken, van den koningsvogel, de penguins. Het is alles even onderhoudend en leerzaam. Waar de plaatjes, vervaardigd door den illustrator den heer H. J. Wolff naar het uitgebreid levende en opgezette materiaal van Artis ook tusschen den tekst zorgvuldig zijn gekozen en de kleurendruk uitnemend ge- sliaagd mag heeten, zijn wij overtuigd, dat tot het doel om door deze uitgave mede de liefde der jeugd op te wekken. voor de studie der vogelwereld, wel wordt bijgedragen. De typografische uitvoering der firma H. A. van Olphen te Haarlem is keurig, waar- door het geheele in sterken band gehouden boek, een voornaam cachet draagt. „Het Kilaverblad" heeft met dit Vogel album een alleszins leerzaam en nuttig werk het licht doen zien. (Avp.) BIERVLIET. Na een bijeenikomst van muziekliefheb- bers in het hotel van den heer P. Calon is alhier opgericht een symphoniegezelschap met aanvankelijk 8 leden. VOETBAL. Nederlandsche Voetbalbond. Afd. IV, 3e Klas A. Wedstrijduitslagen van Zondag 18 Januari. Vlissingen II Zeelandia 0—4 M. E. V. 0.—B. 0. StavastB. Boys 0—2 i o o Goes LOOP OER BEVOLKING OVER 1924. PHILIPPINE. De loop der bevolking in deze gemeente over 1924 was als volgt Geboren 13 m, 11 vrtotaal 24. Gevestigd 34 m., 29 vr., totaal 63. Overleden 7 m 2 vr totaal 9 Vertrokken 46 m 33 vr., totaal 79 Bevolk. op 31 Dec. 1923 617 588 1205 31 Dec. 1924 611 593 1204 alzoo verminderd met 1 persoon. Voltrokken huweiijken 12. Levenloos aangegevenen 1. RECHTSZAKEN. Arrortdissements-Rechtbank te Miiddelburg, Zitting van 16 Januari 1925. De volgende vonnissen werden uitge- sproken N. C. Q-, oud 24 j., landbouwersknecht te Schoondijke, beklaagd van bedreiging is vrygesproken. R. P. M v. 0., oud 44 j., loods te Vlissingen, beklaagd van valschhGd inge schrift, is vrijgesproken. A. P. L., oud 20 j landbouwer te Kiel- drechtC. S. L., oud 22 j landbouwer te KieldrechtD A. S oud 28 j land bouwersknecht te N euw-Namen (Clinge) A. G. Boud 33 j landbouwersknecht te Nieuw Namen (Clinge)A. L., oud 27 j., landbouwer te h'ieldrechtA. v. H.. Rud 25 j landbouwersknecht te Koewacht, zijn wegens het niet schoonmaken van de wielen van een voertuig, bij het inrijden van een kunstweg, alien veroordeeld tot eene boete van f3 of 3 dagen hechtenis, met ver- nietiging van de vonnissen van den kanton- rechter, voor zoover deze geen straf had opgelegd, ovcigens met bevestiging van die vonnissen. J. B. B., oud 26 j., boekhouder te Bergen op Zoom, gedetineerd te Middelburg, werd beklaagd van oplichting voor een bedrag van f650 van C. G. de Theije te Kruis- polder, op 13 Nov. j 1. Eisch 8 rnaanden gevang. Mr. v. d. Slikke pleitte vrijspraak. A. W., oud 47 j., werkman te Ter Neuzen en H. 0., oud 40 j werkman te Hoek, beiden gedetineerd te Middelburg, werden beklaagd dat zij op 20 Nov. 1924 te Hoek, zich hebben uitgegeven voor wer^bazen aan de electriciteitswerk'en te Rapenburg en Kuitaart en toen de vrouw van J. P. Reteco hebb n bewogen hun ieder f 5 afgegeveu en eenig verteer te laten maken in bet cafe. Deze zaak werd uitgestela. D. D oud 22 j., koopmai te Axel, ge detineerd in bet huis van bewaring te Middelburg, werd ten laste gelegd, dat hij in Juli 1924 van J B. van Hurk te Phi lippine, kleederen in bruikleen heett ont vangen, die hij niet heefc teruggegeven. Eisch 5 weken gevangenisstraf. P. J. B., oud 18 j., opperman te Hulst. werd ten laste gelegd, dat hij op 28 Nov. j 1. te Hulst, zijn moeder gewelddadig tegen haar beenen heeft geschopt, met zijn vuisten geslagen en baar heeft geschopt, waar bij haar maar raken kon Eisch vrijspraak. J. B., oud 39 j., natuurgeneeskundige to Rotterdam, stond in hooger beroep terecht voor het onbevoegd uitoetenen van de ge- neeskunde te Vlissiogen (het bekende geval met het doode bondje.) Beklaagde was door den kantonrechter te Middelburg ver oordeeld tot 2 maanden hecht. De beklaagde en de ambtenaar van het 0. M. waren tegen dat von n is in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. Kamphuisen pleitte vrijspraak. Inzake J. A., oud 38 jaar, huisvrouw van de S. te Sluis, beklaagd van melk van ondeugdelijke samenstelling in voorraad hebben werd een nieuw onderzoek bevolen. Th. R landbouwer te IJzendijke, is bij vonnis van den Kantonrechter te Oostburg van 6 Januari 1925 veroordeeld tot 2 X f 25 boete of 2 X 25 dagen hech tenis wegens door misbruik van gezag uit- lokken, dat een dier noodeloos arbeid verricht op pijnlijke wijze. De veroordeelde en de ambtenaar van het 0. M. zijn tegen deze veroordeeling in hooger beroep ge komen. Rechtsingang met gevangenhouding is verleend tegen J. F. v. K., oud 41 jaar voerman te Ter Neuzen, gedetineerd te Middelburg ter zake van heling en tegen W. F, K., oud 18 jaar, boomkweekers- knecht te Ter Neuzen, gedetineerd te Mid delburg ter zake van diefstal. Politiereohter te Middelburg. Zitting van 16 Januari 1925. De volgende zaken werden behandeld J. P. J., oud 42 jaar, beurtschipper te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd dat hij in de maand November j.l. 5 balen zwa- velzure ammoniak en 6 balen Thomas slak- kenmeel, die hij als schipper moest ver- voeren en die toebehoorde aan de firma Meijer heeft verduisterd. Eisch 5 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 23 Januari 1925. J. C. 0., oud 18 jaar, vlasbewerker te Axel, beklaagd dat hij in October 1924, zich een duif, toebehoorende aan C. van Bendegem, welke duif hij had opgevangen, zich heeft toegeeigend. Deze zaak werd uitgesteld J M. 0oud 23 jaar, koopmau te IJzendijke, werd beklaagd dat hij op 17 December 1924 niet heeit voldaan aan de vordering van den bewoner en van de politie om zich te verwijderen, toen hij vertoefde in de woning van J. M, Bruin- ooge te Schoondgke. Deze zaak werd uitgesteld. LOOP- DER BEVOLKJNG VAN TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: Ph. Harms, dienstbode, Klaassen.straat 7, van Antwerpen. B. J. Kaent, kommies D. B., N. J. Harte- straat 14, van Maastricht. B. S. C. Voerman, winkeljuff., Noordstr. 51, van Rotterdam. A. P. J. Voerman, kantoorbediende, Noordstraat 51, van Rotterdam. Jac. Bruggeman, dienstbode, Vischsteeg 4, van Sas van Gent. Wed. Ph. Verplanke geb. C. de Wilde, zonder, Scheldekade 4, van Axel. M. L. Crommelinok, dienstbode, Nieuw straat 56, van Brussel. Vertrokken: D. Scheele, fabrieksarbeider, O 91, naar Zaamslag. W. Fl'orussen, dienstbode, O 146, naar Axel. M. van der Wiel, kom.mies D. B. Steen kamplaan 18, naar Tholen. P. A. M. Somers, geestel. zuster, Q 176, naar Noord-Scharwoude. B. A. F. Harperink, pater cap. Q 176, naar Zevenaar. Ch. R. Casteels, dienstbode, Markt 25, naar Axel. EEN ONDERSTEONDE MET GELD. Te Schiedam is de vorige week een 60- jarig man overleden, die sedert vier jaar werkloos was en door zijn voorkomen van hulpbehoevendheid nog al meelij wist op te wekken. Van bet burgelijk armbestuur genoot hij een wekelrjksche ondersteuning. Thans, bij zijn overlijden, zijn echter vol- gens de N. S. 0., op het ljjk bevondeu twee spaarbankboekjes tot een gezamenlijk bedrag van 1 1608 76 en bovendien veel buitenlandsch nu waardeloos geworden pa- pieren geld. Door de politie is een en ander in beslag genomeu. ONEERLI.JK BRIEVENBESTELLER De politie heeft aangehouden den brieven- besteller M. van het hulppostkantoor te Gaanderen, ter zake van verduistering van eelden en in verband daarmede valschheid in gescb'ifte. AUTO IN DE WAAL. Drie slachtoffers. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur reed te Nijmegen, ter hoogte van de electrische centrale aan de Waalkade, de auto van den beer E. A. Ophuysen, komend uit het zijstraatje Klein Venetie, de kade af, ge- raakte te water en verdween in de diepte. n de auto zaten de heer Ophuysen, werk- tuigkundige te Nijmegen, mevrouw Ophuysen en hun beide dochtertjes resp. 8 en 11 jaar oud. Alleen het achtjarige meisje heeft nog kans gezien uit het portier te komen. Zij kwam altbans nog levend boven. Nadat de auto boven water gebracht was bleken de drie inzittenden reeds overleden. Zij werden naar het Wilhelmina-ZiekeD- mis overgebracht, het geredde meisje naar ret Canisius-Ziekenbuis. Het vermoeden bestaat dat het ongeluk le wijten is aan het onklaar raken van de stuurinrichting. BRAND IN EEN KERK. Vrijdagmorgen ontstond in de R -K kerk te Vijfhuizen, even voordat de godsdienst- oefeningen waren begonnen, een begin van brand. Het kleed achter het altaar had vlam gevat aan een brandende kaars. Een der aanwezigen wist den brand tijdig te blusschen. EEN AUTO IN BRAND EN TE WATER. Te Nieuwepekela geraakte Donderdag- dagavond de vrachtauto van den heer G. Haan aldaar in brand. De chauffeur reed om verbranden van de geheele auto te voorkomen, den wagen in het kanaal. De chauffeur kon worden gered. M0T0R8US ONGELUK. Te Giesen-Nieuwkerk is Donderdag ten- gevolge een plotseling opkomenden mist een motor-omnibus, waarin 25 personen zaten die de Ger. kerk te Giesendam badden bezocht, des avonds omstreeks 10 uur van den weg afgeraakt en in een buitens'oot gereden, waardoor de auto tweemaal over den kop sloeg. De inzittenden sloegen de ruiten stuk en konden zoo naar buiten worden geholpen De bejaarde H. Huisman, die een hoofd- wonde had beloopen en veel water had binnen gekregen is overledeH. Een andere passagier brak een rib, terwijl verschillende anderen lichte verwondingen bekwamen. Het voertuig is geheel vernield. EEN BRUTALE BANDIETENSTREEK TE BOMBAY. Een merkwaardige misdaad is gepleegd op Malabar Hill, een deftige woonwiik van Bombay. Een auto, waarin de rijke bur ger Abdoel Kader was gezeten, benevens een dame en zijn Engelsche manager, werd werd door bandieten, die in een anderen auto zaten, aaugevalleti. Vier Engelsche officieren, die de schoten hoorden, snelden te hulp en slaagden er in, een van de aanvallers gevangen te nemen. Abdoel Kader is aan zijn verwondingen bezweken. De dame, de manager en een officier werden gewond. Het motief van dezen overval is onbekend. OP HBETBRDAAD BET RAPT. Terwijl hij bezig was in te breken in de villa „Casa Cara" aan de Lange Nieuw- straat te Tilburg, heeft de politie op heeter- daad betrapt een ouden bekende van de justitie. De man had een groote hoeveelheid tafelzilver, horloges en anidere waardevolle sieraden gereed gelegd om mee te nemen. Hij is gearresteerd en in venzekerde bewa ring gesteld. De aangehoudene was den negenden van deze maand juist uit de Rotterdamsche strafigevangenis onslagen, waar hij vier jaar zat wegens tet Rijswijik gepleegde inbraken. EEN LIEFHEBBENDE ZOON. Een weduwe te Venlo heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zij door haar 30jari- gen zoon, die haar bovenhuis met zijn vrien- din bewoont, in hulpbehoevenden toestand gebracht is. Haar zoon had haar mishan- deld, het bed en de meubels weggenomen en gedurende twee dagen haar eten ont- houden. De politie comstateerde een vol- slaigen afwezigheid van alles wat op meu- belen geleek. De zoon en de vriendin wer den uit het huis verwijderd. EEN ZOON. Zaterdagmorgen is war den Officier van Justitie te Tiel geleid een werklooze aldaar, die zijn 63jarige blinde moeder heeft be- dreigd met een broodmes onder den uitroep: ,Ik maak je kapot". Daar hij erkend heeft de bedoeting zijn moeder uit den weg te ruimen werkelij.k te hebben gehad en vrees voor een nieuwe geweldpleging ten opzichte van zijn mo-eder en zuster bestaat, heeft de politie hem aan de justitie overgeleverd. LIEF1DESDRAMA. De vorige week heeft een 36jarige man in de Koestraat te Tilburg een moordaanslag, gqpleegd op een meisje, dat de verloving met hem had ver.bro.ken. Hij sloeg haar met een ijzeren hamer eenjge malen op het hoofd, Bewusteloos werd het meisje in hoogst-ernstigen toestand naar het Elisa- be.th-gasthuis vervoerd. De dader is in ver- zekorde bewaring gesteld, VBRDRONKEN. De heer A. van den Broek, te Boxtel, die pas zijn 40jarig jublieum als koster heeft gevierd, is Vrijdagnacht, naar het Hsgz. meldt, verdronken in de Spoorgracht nabij de Kunder. Zijn lijk is gevonden. BRNSTIG ONGELUK. Vrijdagmiddag is, naar het Hsgz. meldt, te Nieuwkuijk, een ernstig ongeluk gebeurd. Een jongen liet in een schuur van den land bouwer Verreijt een geladen geweer uit een rek vallen, met het gevolg, dat het schot afging en Verreijt, die ter plaatse was, de .lie lading in zijn borst kreeg. De man was o;n slag dood. Hij was wed.uwnaar en v.- der van 6 kinderen. DRAIN,EEREN. De .Directeuir van het Inst.ituut voor Lana- bouwwerktuigen, te Wageningen, schrijft in het Zeeuwsch Landbouwblad: tn verband met bet in het Gron.-Landbouw- blad verschenen stuxje onder bovenstaanden titel, wil ik mededeelen, dat in het Verslag der jongste Zuiderzeeoommissie (Commissie Lo- v.ink) op bladz. 6 te lezen staat: Het lid der Commissie Professor Visser inaakte een tien- daagsche reis naar Engeland, ten einde be- trouwbare gegevens te verkrijgen omtrent een hier te lande nog niet toegepaste drainage- methode, welke voor de Zuiderzeepolders van belang kan zijn. Deze reis werd mede aan het verzamelen van gegevens omtrent enkele mo- derne werktuigen, voor grondverzet en grond- bewerking dienstbaar gemaakt en verder op bladz. 82 onder het hoofd „mole draining" het volgende: ,,In verband hiermede zij nog gewezen op een in Engeland veelvuldig toegepaste me- thode van draineeren, namefijk op de zooge- naamde mole draining. Deze bestaat hierin, dat men met behutp van een zwaren onder- gronds ploeg op een diepte van 60 a 75 cM; een geul trekt van 7 tot 10 cM wijdte; het ploeglichaam bestaat daartoe uit een plaat van omstreeks 25 cM breedte, bij 2,5 cM dikte, scherp aan den voorkant en van onder voor- zien van een cylindervormig lichaam met punt. Bij goede zijslooten worden deze mollegangen getrokken van sloot tot sloot. Aangezien ech ter in Kent, Essex, Cambridge, Suffolk, enz. de slooten veelal begroeid zijn met heggen, worden daar evenwijdig aan twee tegenover elkander liggende slooten op eenigen afstand van den kant hoofddrains getrokken (soms als mole-drains, soms als buisdrains), welke op een paar plaatsen verbinding krijgen naar de sloot. Daarna worden dan de mollegangen van sloot tot sloot en ra'kelings gaande over de hoofddrains, getrokken. Op zwiaren, kleigrond hiouden deze drains het 20 tot 30 jaar uit, op zavel 10 tot 20 jaar. De kosten bedragen daar, uitgevoerd door weglocomotieven als trekkracht, 25 sh. de acre of ongeveer 35 de HA. Hierin is alles be- grepen, steenkool- en wateraanvoer, buizen voor de hoofddrains, hulparbeid, enz., terwijl dit bovendien toerekend is voor den daar ge- bruikelijken 4 Meter afstand. Uitgevoerd door den landbouwer zelf en zonder het bijleveren en leggen van buisdrains, kan dit, vergeleken met gewoon ploegwerk niet duurder komen dan ongeveer /20 per HA. Vraagt men nu, hoe het komt, dat men hier in Nederland de mol-drainage niet toepast, dan is het antwoord zeer eenvoudig: omdat hier het twee machine-systeem of het zooge- naamde stoomploegen nooit ingang heeft ge vonden. Men heeft voor mol-drainage zware trekkraehten noodig; in Engeland., waar van den beginne af de weglocomiotieven zijn toe- gepast voor het ploegen en men dus de be schikking had over de trekkracht, is ook de mol-drainage reeds 60 a 70 jaar toegepasr. Zoowel het stoppelen, het diepploegen, het be- werken met den. cultivator, alsook het om de zooveel jaar draineeren, geschiedt door den .contractor", dien men daarvoor bestelt, gelijk hier den loondorscher. Nu rijst nog de vraag, is „mole-draining" op de nieuwe gronden mogelijk? Er kunnen twee bezwaren zijn, namelijk: a. de grond kan, vooral in de zoute polders, van zoodanige structuur zijn, dat een doorzakken in het alge meen en dus ook naar deze getrokken drains onmogelijk wordt; en b. de ondergrond kan zoo slap zijn, dat de getrokken drain dadelijk weer vol zakt. Deze bezwaren zullen zich echter eveneens bij het maken van greppels of het toepassen van andere drainagemethoden doen gelden. Men zal ze in ieder bijzonder geval moeten trachten, te ontgaan door het zoeken eener uit- voeringswijze, waarbij met den toestand van den bodem wordt rekening gehouden. Het behoeft dan ook allerminst uitgesloten te worden geacht, dat reeds van den aanvang af in gedeelten der polders, waar de bodtem- toestand hiertoe medewerkt, de hier genoemde of een andere vorm van drainage wordt toe- gepast." Overtuigd van het groote belang, dat deze mol-drainage heeft, niet alleen voor de toe- komstige Zuiderzeepolders maar .ook voor onze poldergronden, die nog gedraineerd moe ten worden, .ben ik dadelijk begonnen met den bouw van een voor onze omstandigheden ge- schikten molploeg. De daarvoor in Engeland gebruikte plloeg bijv. van John. Fowler, was voor het Instituuts-budget veel te duur (onge veer 3000) en vraagt teveel trekkracht. Wij zijn er in geslaagd in den hier zeer zwaren kleigrond goede mollegangen met niet over- dreven trekkracht te trekken met behulp van een hier gebouwden ondergrond ploeg. Deze ploeg wordt nu nog in die richting uitgewerkt, dat ook de helling in den te maken mollegang naar willekeur versteld kan worden. Daar- naast neemt Ing. Polak van het Instituut nog proeven om door middel van het trekken. met staaldraad de trekkracht te verminderen. Ten opzichte van de door den heer Britsel opgeworpen vraag of deze methode voor za- velgrond en slompzand wel geschikt zou zijn, kan ik melden, dat ik de oplossing in de vol gende richting zoek. Bij den Engelschen ploeg j is aan het vaste lichaam met een kort stukje ketting verbonden de zoogenaamde mol, een j glad afgewerkt cylindervormig lichaam met afgeron.de hoeken, dat dient om de gemaakte gang glad af te strijken. Door nu aan de mol weer een gegalvaniseerde ijzerdraad te ver- binden., en, aan het eind gekomen, los te maken kan ik in iedere gang voor altijd een dusda- nigen draad achterlaten. Deze verschaft mij de geleganheid. om te alien tijde te onderzoe- ken of de gang oak begint dicht te gaan en om deze door middel van zwaarderen draad met daaraan te bevestigen mollen van toe- nemende grootte open te halen. Het schijnt mij zelfs mogelijk om met behulp van o.n:zen ploeg, een geul van voldoende wijd te te maken o.m dan eveneens aan ketting daarin de drambuizen te laten volgen en ook daa.rin weer de draad voor later reinigen ach ter te laten. Het is de bedoeling om zeer spoedig met het draineeren van een stuk land van Prof. Quan- jer te begin,nen; gaat alles in de gewenscfite richting, dan zal daaraan publioiteit worden gegeven. per Macon /I. 1 25 SlP Vcrkri|«|bdarbij H.H.A^otSrhctsc»»0foo,sl 3—0 O. 3 doelp. g B 9 0; O 4) D c 3 0- v. t. o> O Bergsche Boys 14 11 2 1 24 40-12 1.71 M. E. V. 0. 9 7 2 14 21-9 1.55 Zeelandia 9 5 2 2 12 16-7 1.33 Terneuzen 11 6 2 3 14 33-20 1.27 Walcheren 11 6 2 3 14 20-19 1.27 Stavast 8 2 3 3 7 11-17 0.87 B. 0. Z. 12 3 1 8 7 12-23 0.58 9 1 3 5 5 10-18 0.55 Middelburg II 10 2 1 7 5 14-26 0.50 Vlissingen II 11 1 10 2 8-34 0.18 m. vr. totaal

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 2