MEN N1EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No. 7704. Vrijdag 2 Januari 1925 65e Jaargaug. Kt het hooge Noorden. EMENTSPRIJS FSUILLETOBT. BINNENLANQ* BU1TENLAN P~ Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /6,60 per iaar Voor Ned. Indie en Amerika /2,70 per 3 maanden Voor 't overig buitenland f 3,35 per 3 maanden Abonnementen voor't buitenland alleen bij vooruitbetalint xci. De^ermaigen iis het verbond St. Michael gevormd, hetwelk een groep katholieken omvat, die de vooruitstrevende denkbeelden op staatkundig en sociaalgebied van prof. Veraart omhe.lzen. Wij Laten oris nlet in met de vraag, of dit verbond al of niet wensche- lijk is, maar wij vinden daarin een aanleiding om lets over Michael te zeggen. Dat is een aartsengel of opperengel, Wie over de en.gelenleer zich wil laten inlichten in bijzonderheden vindt in een boek van Dr. A. Kuijiper ,,Over de engelen" een, uitvoerige stof bewerkt. Er zijn in den Bijbel een groot aantal teksten, waarin sprake is van een engel. Daaruit een goede voorstelling op- maken van een leer over de engelen gaat zeer bezwaarlijk. Men heeft daarvoor noo- dig de kennis van een vrij omvamgrijke lite- ratuur van zoogenaamde apocalyptische en pseudepiigrafische geschriften, die niet bin nen iedens bereik v,alien. In den Bijbel vindt men de gedachte, dat er tienduizenden en gelen zijn, die God in den hemel omringen, die zijn zendboden en helpers zijn, uitvoer- ders van zijn wil. Daaronder zijn aanvoer- dens of aartsengelen. Voorts zijn er, die chernbijnem en serafijnen worden genoemd. Slechts een tweetal aartsengelen worden in den, Bijbel met een naam aangewezen: Gabriel, die de geboorte van Johannes den Dooper en van Christus aankondigt, en Michael. De gedachte, dat er in den hemel engelen zijn, is overal verspreidi onder de volkeren, die van Semietischen oorsprong zijn. Maar terwijl oudtijds die gedachte bij de Israelie- ten weinig uitgewerkt was, bestond een zeer uitgebreide leer dienaangaande bij de Ba- byloniers. Het gevolg daarvan is, dat de latere geschriften der Joden, nl. nadat zij vertoefd hadden in de Babylonische balling- schap, meer over engelen bevatten, dan de oudere geschriften, waarin de schrijvers ge- woonlijk niet meer zeggen diain„de engel des Heeren. zeide". Natuurlijk is (zoo merkt oak prof. Ba- vinck in zijn Gereformeerde Dogmatiek op) het bestaan der engelen niet wijsgeerig te bewijzen, maar er is evenmin een argument in te brengen tegen het bestaan ervan. Zoo- lang wij zelf aannemen, dat het zieleleven niet uit het stof verklaard worden kan, en daarvoor het bestaan van een geeste'lijke wereld aannemen, zoolang is het bestaan van een andere geestelijke wereld niet in strijd met eenig argument van rede of met eenig feit van ervaring. Integendeel is het alleszins aannemelijk, dat de mensch in het heelal niet het hoogste wezen is, doch dat er elders nog hooger wezens dan menschen vertoeven. Daarmaast is het geloof aan een geestelijike wereld zoo algemeen onder alle volkeren verspreid1, dat men wel mag con- cliudieeren., dat hierin iets meer dan toeval en willekeur schuilt. Godsdienst is ondenkbaar zander openbaring en openbari.mg kan niet bestaan, zonder dat zich boven en achter deze zienlijke wereld een geestelijke wereld bevindt, die ermede gemeenschap heeft. Het bestaan van engelen kan historisch niet warden bewezen, gelijk de persoonlijke er varing van onzen tegenwoordigen tijd er ook niet van weet. Het bestaan volgt voor den Christen en, den Israeli,et uit het feit, dat de Bijbel het ons zegt. Deze leert ons, dat er verschillende soorten en klassen van engelen zijn. De eerste verm,elding komt voor in het paradijisverhaal, waarin na de verdrijviing vain Adam en Eva uit het para- dljs cherubijnen aan den hof van Eden met een vlammend zwaard worden geplaatst. Zij worden voorgesteld als hebbende: de kracht van een stier, de majesteit van een leeuw, de snelheid van een arend en de rede van een mensch. Vandiaar de antieke beel- den bij opgravimgen gevonden, die hiervan Uit het Engelsch van Edgar Wallace. 17) (Vervolg). Onder een deels goedikeurend, deels af- keurend gemompel, geschiedde er plotseling iets. Een bel luiidde en de leden stonden op en gingen naar buiten. Chick werd van Mansar gescheiden en meegevoerd naar de hal. ,,Ja, of neen mylord?" vroeg een bediende aan den uitgang. „Neen, dank u", zei Chick snel. „Ik ge- bruik nooit iets." Hij dacht, dat ververschingen aangeboden werden en ging naar de hal, zooals de be diende wees. Eene heel hoop menschen kwamen er en spraken, samen. Twee of drie, die verbaasd schenen hem daar te zien, spraken hem aan, maar over het algemeen hidden ze zich bezig met het vraagstuk of de regeering de nederlaag zou lijden of niet. De meesten, dachten, dat het er om spannen zou. Na eeniigen tijd keerden alien, zonder reden in drommen terug en Chick volgde hen gedwee. Hij kreeg Mansar in het oog, die hem een arm gaf. symboliisch een voorstelling geven met poo- ten en lichaam van leeuw en stier, vleugels en een mannenhoofd1. De cherubijnen stellen de krachtigen onder de engelen v»or. De serafijnen zijn de edelen. Zij- "worden sym- bolisch afgebeeld met zes vleugels, waarvan twee dienen, tot bedtkking van 't aange- zieht, twee tot bedekking der voeten, en twee tot het snel uitvoeren van Gods be- velen. Zij staain als dienaren rond de«> ning, die op utn troon zit. Zij bezingen zijn eer en wachten op zijn bevel. In het Oude Testament nu worden in de profetie van Daniel twee aartsengelen met name genoemd: Gabriel en Michael „een der eerste vorsten". Gewoonliijk wordt aange- nomen, dat er minstens zeven aartsengelen zijn, omdat in de Openbaring van Johannes dit getal af en toe voorkomt (bijv. 8 2 „Ik zag de zeven engelen, die voor God stonden en hum werden zeven bazuinen ge- geven"). Wij zullen, omdat dit ons te ver voeren zou, zwijgen over allerlei bijzonderheden, merken alleen niog op, dat oudtijds het ge loof bestond1, dat bij ieder der zeven groote planeten een bijzondere engel behoorde. Die Michael wordt driemaal in het Nieuwe Testament vermeld: 1°. in I Thessalonicen- sen voorspelt Paukis, dat hij met de bazuin zal neerdalen van den hemel bij de weder- opstanding des vleesches „en die in Chris- tus gestorven zijn, zullen eenst opstaan", waarop het Laatste Oordeel volgt, 2°. de zendbnief van den apostel Judas verhaalt, hoe indertijd Michael met satan een strijd had gestreden om het lijk van Mozes, toen deze op den berg Nebo was gestorven en 3°. zinspeelt de Openbaring van Johannes op het leerstuk van den val der engelen, sa- menhangende met het bekende verhaal van den val van de menschen (i,n> Genesis), nl. Openb. 12 7—9. „En er werd oorlog in den hemel. Michael en zijne engelen voerden oorlog met den draak en de draak en zijn engelen voerde ook oorlog. En zij bebben niet vermocht en hunne plaats is niet meer gevonden in den hemel. En de groote draak is geworpen namelijk de oude slang, welke genaamd wordt duivel en Satan, die de geheele wereld verleid heeft, hij is geworpen op de aarde en zijne engelen zijn met hem ge worpen." Hierin is duidelijk een zimspeling op de paradajsgeschiedeniis: de slang, die Eva heeft verleid, waardoor de heele menschen- wereld beladen is met de erfzonde, is de- zelfde die als een draak (Satan is zijn naam) een engelenopstand in den hemel tegen, God heeft opgewekt, maar de aan God getrouwe engelen hebben onder aan- voering van Michael Gods eer verdedigd en den draak verslagem en deze is uit den hemel uitgeworpen. Sinds is hij de booze macbt, die grimt in de hel. Het is deze leer van den val der engelen, die aan onzen dichter Joost van den Vondel stof heeft gegeven tot het dichten van zijn allerberoemdste treurspel „Lucifer". Deze aartsengel, de opperste en doofluchtigste, maar hoovaardig, was jaloersch op Gods onbepaalde grootheid en naijverig op den mensch, die naar Gods beeld geschapen was. Als Gabriel, de heraut van God, heeft verklaard, dat alle engelen dienstbare gees- ten zijn en aan hen de geheimenis onthulf van Gods toekomstige menschwording in Christus, wordt Lucifer's hoogmoed zoo ontstoken, dat hij poogt om zich zelf aan God gelijk te stellen om den mensch buiten den hemel te houden. Ontelbare- engelen worden door hem opgeruid, die zich wape- nen. De enigel Rafael waarschuwt te ver- geefs. Dan verzamelt Michael als veldheer des hemels alle getrouwe hemelmachten. Lucifer wordt verslagen, maar als hij uit den hemel is neergestooten, wil hij wraak nemen. Daarom brengt hij den eersten mensch en daarin al zijn nakomelLngen ten val. Zelf wordt hij met al zijn mede-opstan- „Het zal er om spannen", zei hij, ,,en jouw redevoering sloeg den spijker op den kop". ,,Wat zal: spannen? Wat gebeurt er?" vroeg de verbaasde. ,,St!" zei Mansar. Twee mannen liepen naar de tafel, wis- selden eenige woorden en plotseling brak een gejuich los. Mansar zat met open mond. ,,De regeering is met een stem versla gen", zei hij. En plotseling maakte zich een vreeselijk vermoeden van hem meester: „Jij hebt toch niet er voor gestemd om den leef- tijd te verlagen?" ,,Neen", zei Chick verontwaardigd. ,,Ik heb heelemaal niet gestemd". Plotseling ging Mansar een licht op. „Wefken kamt ben je gegaan? Den „neen" of den „ja" kant?" „Dat weet ik niet," zei Chick. „Een man vroeg me, „ja of neen?" en ik zei ,,neen". Ik dacht, dat hij me iets wou laten drinken". „En je bent naar den „neen-kant" ge gaan!" zei Lord Mansar opgewonden. ,,Je hebt gesproken ten gunste van de regeering en gestemd voor dat helsche amendememt! Maar kerel, Pelborough, jouw stem heeft de regeering verslagen!" HOOFDSTUK IV. Vers made liejde en mazelen. „Lord Pelborough (C. U.) zei, dat hij het niet eens kon zijn met Lord1 Kin'dall, toen deze zei, dat kinderen beter opgeborgen delingen in de hel geworpen en voor eeuwig verdoemd. In VondftI| treurspel Ire Pen behalve den grooten opstandeling Lucif. r nog drie met- gezellen op: Belzebub, Belial en Apollion. Er is een koor van- Luciferisten en een koor van getrouwe engelen. Daartegenover spe- len hun rol: Gabriel al- heraut of tolk, Rafael als beschermengel, Michael als veld- h"er cn Uriel als zijn schil .cnaap. Men ziet daaruit, hoe de dichter aan dezen hemel- schen opstand geheel het schouwspel geeft van een veldslag, zooals die oudtijds op aarde werd gestreden. Dit kon moeilijk amders, omdat hij zijn dichterlijke gedachten slechts in menschvormige voorstelling uit- beelden kon. Als in het vijfde bedrijf de op- standelingen zijn verslagen, zingt een koor van engelen: Gezegend zij de held, Die 't gioddeloos geweld, En zijn macht en zijn kracht en zijn standert Ter neder heeft geveld. Die God stak naar zijn kroon, Is uit den hoog-en troon Met zijn macht in den nacht neergezonken. Hoe blinkt Gods naam zoo schoon! Al brandt het oproer fel, De dappre Michael Weet den brand met zijn hand uit te blusschen, Te straffen dien rebel. Hij handhaaft Gods banier, Bekranst hem met laurier, Dit palais groeit in pais en'in vrede; Geen tweedracht hoort men hier. Nu zingt de Godheid lof, In 't onverwinbaar hof, Prijs en eer zij den Heer aller Heeren, Hij geeft ons zingens stof. T. g. T. NEDERLAND EN BELGIE. De dliplomatieke medewerker van de Daily Telegraph spreekt zijn voldoening uit over het beloop der Nederlandseh-Belgische onderhandelingen,. Hij herinnert er aan, dat deze on die rh an delingen langc.i tijd werden gevoerd, zonder tot een resultaat te leiden en dat zij herhaaldelijk werden afgebroken en zegt vervolgens: „Een bevredigend re sultaat zou voor Hymans em Van Karnebeek een moole veer op de hoed zijn, daar hier- door niet alleen de betrekkimgen tusschen de beide lamden zouden worden verbeterd, maar ook de toekomstige vrijheid en veilig- heid van die Schelde zou wordem verzekerd op grond van een statuut van groote inter- mationale beteekemis". D1STRIBUT1E-STEENKOLEN. De Haagsche recbtbank heeft uitspraak gedaan in die procedure tusschen den burge- meester van Amsterdam^en de N. V. Cen- traal Verrekenkantoor voor brandstoffen. Eisciher had gesteld, dat de overeenkom- sten in zake de levering van steemkolen, waarover de vordering loopt, steeds onder een bepaald geding waren aangegaan, n.l., diat een deel van den koopprijs zou worden terugbefaalid, wanneer zou blijken, dat het totaal der verkoopsprijzen hooger zou zijn dan voor het doel der N. V. noodzakelijk was. Waar de bepaling bestond, dat de N. V. niet meer dan 5 winst mocht ma- ken, vorderde eischer een .gedeelte van de betaalde konpprijzen terug. Naast de gemeente Amsterdam waren er nog 500 andere afnemers van steenkolen, die, wanneer de actie mocht slagen, recht oip terugbetaling zou hebben. De rechtbank wees de vordering tot een bedrag van ruim f 195.000 toe met een rente van 6 INVAL1DITEITSWET. Op 1 December werden 4049 weduwen- renten en 6162 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoem- waren in een fabriek, dan op school. Hij sprak als een vader. Het was onziu. (Orde, orde). „De Lord Chancellor: Lord Pelborough verbreekt de orde. De term, dien hij gebruik- te is geen parlementsuitdrukking. „Lord Pelborough verontschuldigde zich tegenover het Hoogerhuis. Hij' zou zijn zoon niet graag in een fabriek zien. „Als het Hoogerhuis het voorstel aannam, had het reden zich te schamen. (Orde, orde)". Chick staarde, stom verbaasd, naar het verslag in de „Times". „Heb .ik dat allemaal gezegd?" vroeg hij somber. Gwenda knikte. ,,Dat allemaal", herhaalde ze, „en nog veel meer. Chick, je was reusachtig! Ik was zoo opgewonden, daarboven op de galerij, dlat ik een gevoel had1, alsof ik flauw zou valien". ,.Dat gevoel had1 ik ook," bekende Chick tragisch. ,,Stel je voor, dat ze een verslag over me uitbrengen. Het lijkt wel of ik heusch iefs ben. Gom!" In een ander stuk van de krant had hij een nog uitgebreider verslag van zichzelf- kunnen vinden. De schrijver herhaalde de romamtische geschiedenis van den jongen kantoorbediende, die den ihoogen titel ge- erfd had en geen landgoed of particuiier inkomen had: die, om ikort te gaan, bleef werken voor den kost. den datum, krachtens art. 373 dier wet 40.187 personen in he gemot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week, voorts genoten 7553 personen een invalidi- teitsremte als bedoeld in art. 71 dier wet. Krachtens de vrijwilMge verzekering, ge- regeld in die Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 86,078 personen in het genot van een als vrucht hunner verze kering, verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. RIJKSBIJDRAGE NORMAALLESSEN. Bij K. B. is het bedrag der rijksbijdrage. welke aan gemeentelijke en bijizondere nor- maallessem zal worden verleemd voor elk van de door haar in den loop van 1925 ter opleiding tot onderwijzer aangenomen per sonen, nadat dezen in den loop van 1927 of later de akte, bedoeld in art. 77, onder a, der Wet tot regeling van het L. O. van 1878, zullen hebben verkregen, vastgesteld voor hen, die opgeleid zijn: gedurende ten minste twee jaren, op f 200; gedurende ten minste dirie jaren, op f 250; gedurende ten minste vier jaren, op f 300. PROTESTANTSCH-VLAAMSCHE SCHOOL TE GENT. Onder de Protestanten te Gent is een vereemiging gevormd ter bevordering van Christelijk onderwijs. Men wil aldaar een Protestantsch-Vlaamsche school stichten. Er is noodigeen grondkapiitaal van 25.000. of ruim 200,000 frainken. Men zoekt krachti gen steun voor dit werk in Noord-Neder- land. SPOORWEG OP ZUID-BEVEL AND. Voor een grooten kring van genoodigden (leden van gemeente- en polderbesturen en tal van autoriteiten) werd vanwege de Spoorwegmaatschappij Zuid Beveland in het Schuttershof te Goes een uiteenzetting der belangrijke te verrichten werken gegeven. Jr. v. d. Veen, onder wiens leiding de werken worden uitgevoerd, voerdedaarbjj het woord. Het eiland Zuid Beveland heeft voor een spoorwegaanleg een eigenaardig karakter. De lijn 's-Heer ArendskerkeBorssele Goes doorsnijdt niet minder dan 19 polders. De lijn meet door verschillende dijken been. Door Ged. Staten van Zeeland is bepaald, dat de dijken niet lager dan 2 M. plas N.A.P. mogen worden uitgegraven. Daar door zullen dus hellingen ontstaan, die zoo zacht mogelijk zullen glooien, daar de spoorbaan in de polders lager zal liggen. In totaal zijn 600 grondboringen gedaan, zoodat een waardevolle kaart is verkregen van de samenstelling van den bodem van dit bistorische eiland. Op de kaart is dan ook reeds beslag gelegd. Verschillende wegen moeten worden om- gelegd. In totaal komen er 189 overwegen, waarvan er geen enkele bewaakt wordt. De maatsehappij wil voor de verhanling harer wegen een voorbeeld aan de Zeeuwsche polderbesturen geven, hoe deze het beste en doelmatigste kan geschieden. Eerst wordt een platte laag van gebakken steen gelegd in een zandbed, dik 20 c.M. be nevens kantlagen van 2 rijen steen. Deze laag vormt de fundeering van den weg. Hierover komt een laag geklopte puin of hoogovenslakken. Deze laag is na inwal- sing met de paardenwals 9 c M. dik. Hier over komt een laag quenast of basaltslag, na inwalsing dik 8 c M. Ook wordt voor den samenhang nog wat klei of lenn gebruikt. Ten slotte een laaj; gruiszand van 2 c.M. dikte. De Maatsehappij hoopt, dat ook de par ticuliere wegen op deze wijze zullen ver hard worden. Tot nu toe dacht men in het eiland niet aan fundeering en gooide men maar grint op klei. Chick, die op tijd op kant'oor kwani, werd bijna enthousi.ast ontvamgen door den eer sten bediende. „Schitterend, mylord, schitterend'l" fluis- terde hij en trok veelbeduid'ende gezichten in de richting van de kamer van den heer Leither, waarmee hij aangaf, dat de bezit- tende klaisse weer een gevoelige stoot had gekregem. ,)Eh ja", zei Chick. ,,Goeden morgen". De heer Leither nam den aanval op zijn soortgenooten in het geheel niet kwaliik, in dacht er blijkbaar niet meer over het ,,ar- moedig gekleede jog van de straat", waar van Chick zooveel had1 moeten hooren, in dienst te nemen, om zijn werk te doen en het beter te doen zelfs. Hij was verdraagzaam en vol lof. „Een uiitstekend-e redevoering, Pelbo rough", zei hij stralend. ,,lk had nooit ge- dacht, diat mijn toekomstige compagnon een redenaar was. Ze hebben plezier in je, mij'n jongen!" „lk heb ze heelemaal niet zien lachen", zei Chick op zijn uitdru'kkelij'k verlangen kreeg hij dien ochtend iets te doen. Het schikte den heer Leither goed, dat zijn zoo- genaamdi toekomstige compagnon weer naar het andere kamtoor ging. Bij zijn komst had hij namelijk gehoord, dat hij intercommunaal opgebeld was en dat hij Babbacome'Jarviss, M.B.E., dningend moest opbellen. De heer Leither had voor Jarviss veel eerbied, want hij had veel geld aan hem verdiend. Langs de lijn komen halte-gebouwen te Heinkenszand, 's-Heerenhoek, Borsselen, Driewegen, Ovezande, Oudelande, Baarland, Hoedekenskerke, 's Gravenpolder, Wolfaarts- dijk en Wemeldinge. Halten met abri komen te Oudelandsche weg Nieuwdorp, Ellewoutsdijk, Kwaden- damme, Nisse, 's Heer Hendrikskinderen, Heerenpolder, Wolfaartsdijksche veer, Kloe- tiige en Kattendijke. Stopplaatsen te Borsselen (steiger),'sHeer- Arendskerke en Kloetinge (Postweg) Los- en laadplaatsen te Oud- en Nieuw- landpolder, Plaaisehen dijk, Kraaijertpolder, Borsselenschen dijk, Westeindschen dijk, Hollepolderdijk, 's Heer Abtskerke, Perpon- cherpolder, bij den Dopweg en den Pol- derweg (lijn GoesWemeldinge). Een viertal spoorbruggen zijn noodig. Verschillende dijkdoorgangen met ijzeren sluisdeuren moeten worden aangebracht. Tevens 19.000 M. afrastering, 400 draai- bekken, 76.000 dwarsleggers, 154.000 hel- lingplaten, 97 wissels. HET LEDENTAL DER S. D. A. P. Volgens het jaarboekje 1925 van de S. D. A. P. telde deze op 30 September 1924 38.265 leden, onder wie 9393 vrouwen tegen 41.774 resp. 10 145 op 30 September 1923. Het aantal afdeelingen daalde van 587 op 580. DE ACTIE VAN ST. MICHAEL. In een onderhoud, dat ,/de Tijd" gehad heeft met baron Van Wijnbergen, den voorzitter van de R. Kath. Staatspartij, heeft df-ze gezegd, dat de actie, welke de beide bestuursleden van St. Michael, de heeren prof. Veraart en baron Wittertvan Hoogland voeren, ten slotte een actie is, welke ten gevolge moet hebben eenscheuring in de rechterzijde, waaruit dan noodzakelijk een scheuring moet volgen in de R. K. Staatspartij. In zooverre zeide de heer Van W7ijnbergen stel ik mij beslist tegenover hen Daarom ben ik het vol- strekt oneens met degenen, die het verbond St. Michael als een onbeduidend relletje beschouwen. Ik vind het een allergevaar- lijkste beweging, die haar grond allerminst vindt in de ontevredenheid der ambtenaren, al maakt zij daar handig gebru k van. Ik geloof niet, dat iemand aan art. 9 van het reglement een zoodanigen uitleg kan geven, dat hij St. Michael kan goed- keuren. Prof. Veraart heeft zelf gezegd, dat het niet ging om een andere candidaat- stelling, maar dat zijn doel wel degelijk is, een andere richting te brengen in de Kath. partij, om zoo bepaalde programmapunten spoediger verwezenlijkt te zien. DE TOESTAND. Het tiende jaar na dat van den grooten oorlog heeft, schrijft de N R. Crtde schemering van een nieuwen da^eraad over de wereld zien aanbreken, die de hoop op het behoud van den met yeweld bevochten vrede verlevendi*end heeft. Twe- belang rijke gebeui tenissen hebben daar het hunne toe bijgedragende conferentie tusschen de geallieerden en de Duitschers te Londen eerst, de algemeene vergadering van den Volkenbond te Geneve daarna. De eerste heeft ons eindelijk de likwidatie van bet vraagstuk van het herstel gebracht, dat zoovele jaren die vredesjaren hadden moe ten zijn verbitterd en verzuurd had. De conferentie van Londen onderscheidde zich van haar talrijke voorgangsters vooral hier. door dat de Duitschers niet voor de deur Het „M. B. E." achter Babbacome Jarviss naam had een zekere beteekenis. De heer Jarvis had honderd duizendtallen, neen millioenen lonten, bommen, granaten en an dere oorlogsartikelen gemaakt. Hij had aan de Britsehe regeering diekens en lakens, schoenen, boter en spek geleverd. Hij was de Amerikaansche regeering te hulp gesneld met bedden, riemen, ransels en geweerloo- pen. Hij had Frankrijk gesteund door been- kappen en hoefijzers te leveren en Italie bijistand verleend met koolteer, aardappels en muskietengaas. De heer Jarviss bekende dikwijlis, dat hij ei gen lijk den oorlog gewonnen had. Ert zijn belooning was de laagste klasse van de meest kwistig uitgedeelde ridderorde. Het its waar, diat de heer Babbacome Jar viss gedurende den oorlog een groot en edel bouwwerk in Georgischen stijl had laten bouwen. te midden van een park. Dat hij, die den oorlog begon als klein aannemertje. dien wapenstilstand vierde door in een prachtauto zijn landgoed rond te rijden. Het valt niet te ontkennen, dat hij groote, men zegt zelfs exorbitan/te winsten maakte en ongeveer een milbioen overhield, toen hij zijn Georgisch huts gekocht had en de mooie landeni er omheen. Eerlijk gezegd, had het hem nog moeite gekost het M. B. E. achter ziin naam te krij'gen, want hij had geen. vrienden. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1925 | | pagina 1