ALGEMEEN NSEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUW5CH-VLAANDEREN. V No 7700 Maaniag 22 December 1924 64p J&argau H. H, Kantoorhouders ABDIJSIROOP a 60 cent. BER1CHT. m Nieuwjaars^advertentien le prijs 20,-. FEUILLBTOl. BINNENLANO. r 1 Voor Borst en Keel ABQNNEMENTSPRIJS* Vwr binnen Ter Neu?en f 1,40 Per 3 ma?nden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post/1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post "6,60 per jaar Voor Ned. Indie en Amerika /2,70 per 3 maanden Voor 't overig buitenland f 3,35 per 3 maanden Abonnementen voor't buitenland alleen bij vooruitbetaling. voor het Nieuwjaarsnummer dat Donderdagmorgen in plaats van Woensdagavond zal verschijnen en in de kom dezer gemeente huis aan huis vvordt bezorgd, worden weder geplaatst Voor Nieuwjaarswenschen grooter dan 20 regels, zal 60 cent meer wordbn gerekend voor elke 20 regels of gedeelte daarvan. be inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Woensdag 31 dezer, des voormiddags 11 uur. Ter Neuzen, 19 Dec 1924. Fii ma P. J. VAN DE SAN DE. Ter aanmoediging van ben, die voor- nemens zijn in ons Nieuwjaarsnummer een gedicht of vers te plaatsen, hebben wij besloten hiervoor een drietal prijzen be- schikbaar te stellen, n 1. 2e f 10| en 3e f 5, Onze lezers wenschen wij te laten be- slissen welk g< dicbt of vers naar hunne meening hiervoor in aannierking komt, en als belo ning onder hen die hun biljet invulden met den naam van de ge- diehten of verzen, dewt-lke de nieeste ?tem- men vwwierven, stellen wij een zestal boekwerken of een gratis abonnement op on-i blad, gedurende een half jaar, beschik- baar. Het desbetretfend biljet zal in het blad van 2 Januari warden afgedrukt, en moet aan ons bureau uiterlijk 10 Januari zijn ingeleverd, terwijl dan in ons blad van Woensdag 14 Januari de uitslag zal worden medegedeeld. Inzenders van een gedicht of vers, die buiten mededinging willen blijven, gelieven dit bij de inzending op te geven, dan kan dit tegelijk hieronder worden vermeld. De gedichten of verzen moeten zijn in- gezonden Oinsdag 30 December, voor 1 uur. Wegens het Kerst- feest zal V r ij d a g 26 December GEEN nummer van dit blad verschijnen. Beleefd wordt verzocht adverten- tien voor het nummer van a.s Woens dag v66r 10 uur in te zenden. Uit het Engelsch van Edgar Wallace. (Vervolg.) 13) Hij bracht het boek terug naar de kast en ging slapen. Om halfacht vverd liij gewekt door een dagmeisje, dat hem een kop koffie bracht. Met het daglicht kwamen hem ook alle moeilijkheden weer voor den geest, waar hij den vorigen avond niet meer aan gedacht had. Gwenda was op en zijn orirbijt klaar, toen hij aanbelde en zij deed hem zelf open. „Goeden morgen, Chick! Heb je de kran- ten al gezien?" vroeg ze, toen hij aan de ontbijttafel ging zitten. Chick keek schuldbewust op. „Neen, ze hebben er toch niets van ge- zegd, dat ik Samuel bij je bracht?" vroeg hij heesch. „Neen, nog niet", zei Gwenda strong, ,pnaar dat komt nog wel". „Hoe gaat het met Samuel?" Ze glimlachte. „Hij heeft geslapen als een roos. Chick, wat moeten we met hem doen?" ,,Dat heb ik je gisteravond al verteld", »ei Chick koppig. „lk neem hem aan, totdat zijn moeder terugkomt. „En wat doen we met deze verdieping?" vroeg Gwenda geduldig. ,,lk zal al haar rekeningen betalen, dan kunnen we hier blijven wonen". Chick was vanochend heel posjtief en zaloelijk, vond het nreisje. „Ik heb geld genoeg". Maar dat aannemen bleek een ingewik- kelder quaestie dan hij gedacht had. Er moest een kinderjuffrouw komen en die kin der juffrou w moest tevens huishoudster, chaperon en vriendin van Gwenda zijn; and>ers zou hun ideaal huishoudentje in dui- gen vallen. Gwenda maakte geen bezwa- Onze abonne's in het Buitenland worden dringend verzocht het verschuldigde abonnementsgeld voor f Januari a.s. in te zenden, Bij niet- ontvangst voor dien datum wordt het abonnement gestaakt. Voor Belgie, Frankrijk en Duitsch- land, is de abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 3,35 per kwartaal, voor Amerika en Ned.-indie f 2,70. DE UITOEEFSTER. worden verzocht het abonnements geld over het 4e kwartaal 1924 van de Ter Neuzensche Courant, ten spoedigste te zenden, DE UITGEEFSTER, EERSTE KAIMER. Vergadering van Vrijdag. Ingekomen is een brief van de.n heer lden- burg, houdende mededeeling van ontslag- neming als lid wegens zijn benoeming tot lid van den Raad van State. De voorzitter huldigt den heer Idenburg, die in verschiillende funeties het land vele diensten bewees. Aan de orde is het ontwerp tot verhoo- ging van de tabaksaccijns. De heer Polak (s.-d.) bestrijdt het ont- werp, dat z.i. hoofzakelijk den kleinen man treft en te bezwarend is voor de Industrie. De heer Hazevoet r.-k.pleit voor het in werkirrg tredem van de wet op 1 Januari, om nadeelen van de navordering zooveel moge- lijk te onderscheppen. Na verder debat en verdediging van het on twerp door Minister Colfr, wordt het ont- werp aangeniomen met 23 tegen 10 stem- men, die der sociaal-democraten en vrij- zinnig-democraten. Het ontwerp tot herziening van het zee- recht wordt aangenomen, na opmerkingen van de heeren Rink (v.-b.) en Verkouteren (c.-h.). De voorzitter brengt namens de Kamer dank aan Minister Heemskerk en Prof. Mo- lengraaf, regeeringscommissaris, voor hun arbeid in deze. HET RAPPORT DER TUDCOMM1SSIE. De meerderheidi der tijdeommissie acht aan den, West-Europeeschen tijd in de win- termaanden en Midden-Europeeschen tijd in de zomermaanden voordeelen van ver- schillenden aard verbonden. De minderheid der commissie zag zich verplicht den zomertijd volgens de thans geldende regeling krachtig at te wijzen, ook bij de oplossing die in het verslag der com missie wordt voorgesteld (invoering van ren, wat ze best had kunnen doen, want haar positie was niet heel gemakkelijk. Het .kwam erop neer, dat zij Samuel aannam, in plaats van Chick. De goden waren Chick dien dag genadig. Het eerste bezoek aan een verhuurkantoor, leverde mejuffrouw Orlando Phibbs op, in fevenden lijve zelfs, want juffrouw Phibbs was er juist, toen het meisje kwam. Gwen- da's eerste indruk was niet overweldigend. Juffrouw Phibbs, was groot en majestueus. Ze had een groot, eerwaardig gezicht en een onderkin. Ze Luisterde naar Gwenda's relaas, dat er met horten en stooten uit- kwam, met een verheven onverschilligheid, die niet heel bemoedigend was. En toen kreeg Gwenda een ingevir.g. Ze vertelde de geheele geschiedenis van Mag gie en Samuel en Chick's ontferming en terwijl ze vertelde verdween de gewichtig- heid van juffrouw Phibbs en een breede glimlach verlichtte haar onheilspellend ge zicht. „Dat is net iets voor rnij", zij ze opge- wekt. Ze was de weduwe van een dokter en in haar jonge jaren was ze verpleegster geweest. Haar man ze zei dit met de grootst mogelijke kalmte had zich dood gedron'ken, 'n aantal „eereschulden" nala- tend, die ze met groote voldoening negeer- de, vier biljetten voar de Calcutta wed- strijden en een huis, zoo listiglijk verhypo- thekeerxl, dat de dokter ongetwijfeld zijn dagen in een gevangenis geeindigd zou hebben, als zijn bedrog bijtijids aan het liciit gekomen was. Deze bijzonderheden deelde ze mede, terwijl ze terug wandelden naar het bovenhuis. „Ik ben geen deftige dame aan tager wal", waarschuwde juffrouw Phibbs haar. „En ik beschouw mezelf ook niet als zoo- danig. Ik lijd aan een gevoel voor humor en af en toe aan een aanval van rheuma- tiek". Samuel, die achter was gebleven onder de zorg van zijn voogd, haalde juffrouw Phibbs met gejuich in. En juffrouw Phibbs was werkelijk buiten- gewoon,. Ze nam haar intrek in de kamer van Samuel's voortvluchtige moeder, drilde het meisje, dat Maggie gehuurd had, liet Chick zijn kamer opzeggen, en gat hem de kamer, die oorspronkelijk voor hem be- stemd was. „Om het fantsoen!" zei juffrouw Phibbs verachtelijk. „lk heb een zoon in het leger, die den jongen wel zou kuftnen opeten. Hoe heet hij eigenlijk?" „Markies van Pelboro'ugh", zei Gwenda. Jufrouw Phibbs liet de handen in den schoot vallen. De Markies van o jaIk heb er over in de krant gelezen. Is hij 'die jongen, die den titel van een oom erfde? Pft!" Juffrouw Phibbs floot schel, maar zuiver. „Een eigenaardig huishouden, mevrouw Maynard. Woont u man niet hier!" Gwenda schudde het hoofd. Ik geloof, dat het het best is, als ik u maar alles van mijin huwelijk vertel", zei ze en bliikbaar gat ze een heel bevredigende verklaring voor de afwezigheid van haar echtgenoot. „Chick lord Pelborough weet het niet en hij mag het ook niet weten", zei ze. >„Ik heb het nog nooit aan iemand verteld. behalve aan u en ik weet zelf niet, waarom ik u in vertrouwen neem". Chick was net anderhalf uur te laat op kantoor. Hij had den heer Leither opgebeld en deze had hem welwillend aangeraden den heelen dag te nemen, maar Chick's geweten begon te knagen en hij besloot, dat er een eind zou komen aan zijn willekettrig optre- den. Hij ging zelfs zoo ver, dat hij er met zijn directeur over sprak en voorstelde, dat zijin vrij genomen uren van zijn loon afge- trokken zouden worden, maar de heer Leither wilde niets van het voorstel hooren. „Je neemt alles te zwaar op, mijn waarde Pelborough". zei hij vriendelijk. ,,A pTopos, ik heb je salaris opgeslagen tot vijf pond in de week. Het is natuurlijk absoluut on- voldoende?" hij haalde de schouders op „en ik moet je taak^erlichten, Pelbo rough, dat moet ik heusch doen. Van heden aH^^piaat^i^Tiiii^amerJkJ^jj^ijj^ den West-Europeeschen tijd met zomertijd) blijven de bezwaren voor het grootste deel en nagenoeg onverminderd bestaa.n. De -eenige winst, die daarmee geboekt wordt, is de bekorting van de iijdverlaging tot 40 in plaats van 60 minuten. Deze winst die naar het oordeel van de minderheid vol- strekt niet „met ophefting van 50 der be zwaren (kan) worden |elijk gesteld" is absoluut niet voldoend<- om de tegenstan- ders te doen berusten in het voorgestelde compromis. Immers hun bedrijf en hun leven, die zich noodzakelijkerwijs te richten hebben naar den stand der zoo, eischen een wettelijken tijd, die zich daarbij zoo na mo- gelijk aansluit. En dat is de Amsterdam- sche tijd. Verschillende redenen brengen de min derheid tot de conclusie, dat het wensche- lijik is terug te gaan naar de tijdregeling, vastgesteld bij de wet van 23 Juli 1908, d.w.z. naar den mktdelbaren tijd van Am sterdam. Gedurende het geheele jaar. Mr. TROELSTRA's'OPVOLGER. Het „Hdbl." verneemt, dat namens de soc.-dem. partijorgamisatie te Amsterdam de heer Albarda, bestemd om Mr. P. j. Troelstra als leider der soc.-dem. Kamer- fractie op te volgen, zal worden uitgenoo- digd, bij de algemeene verkiezingen van 1925 Hjstaanvoerder te willen zijn in den kieskring Amsterdam. Voor de beide an- dere soc.-dem. zetels der hoofdstad zullen wederom de beide aftredende Kamerleden J. van den Tempel en A. H. Gerhard in de oude volgorde op de lijst worden geplaatst. BEZOLD1GINGSBESLUIT 1925. Naar aanleidiing van de berichten omtrent voornemens bij de Regeering omtrent het niet-uitvoeren van het bezoldigingsbesluit, heeft de „Resb." „te bevoegder plaatse" in formatics ingewonnen, waarbij, aldus het blad, het volgende bleek. De omstandigheden, waarin de Regeering is gekomen door hot besluit van de Tweede Ka'iwft-, w-atffbi/ de Reg«e#ng werd verzocht het ontwerp, regelende de bezoldiging van de hoogere dmotenaren, terug te nemen en ook voor deze ambtenaren de voile kor- ting van 10 pCt. en 8i/2 pCt. premieheffing toe te passen, maken het voor de Regeering onmogelij.k, het nieuwe bezoldigingsbesluit uit te voeren. Ook bij dit besluit is fekening gehouden met de opvatting, dat op de salarissen der hoogere ambtenaren niet zooveel mocht worden gekort, omdat deze lang niet de- zelfde stijging hebben gedeeld als die der lagere ambtenaren. Om die redenen waren er onder de hoogere ambtenaren velen, die in het bezoldigingsbesluit aanmerkelijk vooruitgingen, vergeleken bij het salaris, dat zij op 1 October 1924 genoten. Ditzelfde was het geval met de salaris sen, bij de wet geregeld, zooals deze waren neergelegd in het wetson,twerp, dat de Tweede Kamer de vorige week miet in be- handeling wilde nemen, omdat zij gelijke kortlng wilde voor alle ambtenaren. Het gevolg hiervan zou dus zijn, dat bij handhaving van het bezoldigingsbesluit slechts een enkele groep van hoogere amb tenaren, n.l. van hen, wier salaris in het be zoldigingsbesluit is geregeld, niet de voile korting zo^i ondergaan, maar de leden der Rekemkamer, rechterlijke macht en anderen, wier salaris bij de wet wordt geregeld, wel. Hierdoor zou een zeer ongewenschte en onbillijike toestand ontstaan, zoodat bij na- dere overweging de Regeering meent, dat door het jongste besluit der Tweede Kamer het bezoldigiimgsbesluit niet kan gehand- haafd worden, zoodat ook na 1 Januari de huidige toestand moet worden geconti- nueerd. Dus na 1 Jan. zal niemand, ook de ongehuwde niet, meer dan 10 pCt. op zijn salaris worden gekort, behalve dan de pen- sioenkorting, Wel overweegt de Regeering nog, door een wijziging aan de bezwaren tegemoet te komen, zoodat alle gehuwde ambtenaren een korting van 18/2 pCt. ondergaan en de ongehuwden de voile korf:rg c'roeen vr,,n, de nieuwe salarisregeling, omdat handhaving van den bestaanden toestand een belangrijk financieel nadeel voor het rijk is. Maar er is natuurlijik geen sprake van, dat dit nieuwe bezoldigingsbesluit reeds voor 1 Januari gereed zal zijn, terwijl bij de oplos- sing van de bezwaren tal van moeilijkheden moeten worden ondervangen." 1NGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Welk ander middel is zoo kracht- dadig voor verouderden hoest, heeschheid, bronchitis, influenza, asthma en andere aandoeningen van borst en keel als de bekende AKKER's DE KOSTEN WORDEN DOOR DE GEMEENTE BETAALD. De Raad van Baarn heeft met 11 tegen 3 steinmen het verzoek ingewilligd van den agent Huisman, die vrijgesproken is van schuld aan den dood van den zwerver Rich- ter, om hem 600 te verstrekken als kosten voor zijn advocaat. NEDERLAND EN BELGIe. De besprekingen tusschen afgevaardig- den van Nederland en Belgie over de Schel- dekwestie, die eenigen tijd geleden zijn aan- gekondigt, zijn thans, naar uit Brussel ge- meldt wordt, onderbroken; zij zullen in Ja nuari worden hervat. De Belgische afge- hiernaast bij de bedienden laten zitten dat gaat niet." Chick sloeg de schrik om het hart en hij trachtte te weten te komen, waarin zijn nieuwe bezigheden zouden bestaan. Blijk- baar kwam het er op neer, dat hij zoo ge- wichtig en indrukwekkend mogelijk moest doen en met de klanten moest onderhan- delen.. ,,lk wou je alleen graag spreken over eSn ding", zei de heer Leither, met een zekere- ongerustheid. „Over kleeren". „Kleeren?" zei Chick verbaasJ. „lk heb den besten kleermaker, dien je je kunt voorstellen", zei Leither gewichtig. Chick dacht bij zichzelf, dat hij geen goe- de reclame was voor dezen kundigen vak- man, maar hij zei niets. „Als je er eens aanging en een stuk of zes pakken bestelde. Een rok heb je een rok Pelborough. „Neen, dien heb ik niet", bekende Chick. ,,Dien behoor je te hebben". De heer Leither schudde het hoofd. „En hoe staat het met je overhemden en schoenen enzoo- voorts? Mijn waarde Pelborough, je moet je heusch meer volgens je stand kleeden. Kijk me eens aan." Chick keek hem aan en vond, dat hij nooit een man gezien had, bij wien kundigheid van kleermaker en coupeur zoo absoluut boter aan de galg was. ,,Stel, dat ik hier eens kwam, aangekleed als een schooier niet dat jij er als een schooier uitziet. Pelborough: het is maar bij wijze van spreken hoe zou ik dan vertrouwen inboezemen aan Jevens?" Het was een heel nieuw gezichtspunt voor Chick en hij besprak 't geval met Gwenda, want hij ging nu geregeld thuis koffie drin- ken. ,,Ik vmd, dat hij gelijk heeft", zei het meisje. ,,Maar, beste jongen, je moet zelf je kleeren koopen. Je kunt je niet zoo ver- plichten aan mijnheer J.either". ..Natuurlijk zal ik zelf mijn kleeren be talen", zei Chick verwonderd. „Hij heeft iniiet.gezegd. dat.hii ze znn W»mPn" vaardigden toonen zich voldaan over de eerste besprekingen en men zal van weers- kanten zijn best doen om tot een beslissing te komen. GELUKTELEGRAMMEN. Met ingang van 25 December zal voortaam aan de telegraatkantoren in geheel Neder land de gelegenheid opengesteld worden, om geluktelegrammen te verzendem. Tegen betaling van 40 cents extra ka» men iemamd een telegrafische mededeeling doen toekomein op een door Georg Rueter geteekend, in rood en groen uitgevoerd te legram form ulier, gesloten in een mooie en- veloppe van oud-Hollandsch papier. Reeds jaren heeft man het als een leemte gevoeld, dat men gelukkige mededeelingen, gelukwenschen, zakenofferte met Kerstmis of Nieuwjaar, slechts op de alledaagsche grauwe dienstformulieren kon verzenden. In het buitenland is daarin voorzien door het beschi'kbaar stellen van fijn uitgevoerde formulieren en b.v. iin Zwitserland wordl er een zeer groot gebruik van gemaakt. VEREENIG1NG TOT WERKVER- SCHAFFING AAN HULPBEHOEVENDE BLINDEN TE AMSTERDAM. Uit het finantieele overzicht over 1923/24 blijkt, dat de vereeniging het boekjaar sloot met een tekort van ruim 16.000, welk te- kort sindsdien is aangegroeid tot 30.000, zoodat men zich voor zeer ernstige beslis- singen geplaatst ziet, indien niet spoedig huilp komt opdagen. Voorts wordt de vraag gesteld of dit tekort beschouwd moet worden als bewijs van minder belangstelling van de zijde van het publiek. In het verslag wordt gewezen op het enthousiaste begin van het werk der vereeniging, nu bijna 60 jaar geleden, toen de Vereeniging tot Werkverschaffiog aan Hulpbehoevende Blinden een einde kwam maken aan dien treurigen toestand der blin den, die veelal tot den bedelstaf hun toe- vlucht moesten nemen. Toen vloeiden de giften, maar, mu de vereeniging na 60jarigen arbeid de blinden bijna algemeen van de straat geholipen heeft, en hem binnen hare werkinrichting aan nuttig werk voorthelpt, nu inogen de middelen haar zeker niet wor den onthouden! Tenslotte maakt het verslag melding van het vertrek van den heer J. Schwartz, als voorzitter van het bestuur, en de toetreding als bestuurslid van den heer Jhr. Mr, W. C. Quarles van Uffiord en eindigt met den wiensch, dat de donkere Deoembermaand met haar feest van het Licht, het symbool moge zijn niet alleen van het leven der blin den, maar ook van den donkeren weg, waar- langs de vereeniging thans voortschrijdt. HET BIESBOSCHPLAN. De gemeemtebesturen van Sliedrecht, Har- dinxveld, Werkendam, Papendrecht en df Werken en Sleeuwijk, hebben onder de aan- dacht der Staten van Zuid-Holland ge- bracht, dat het te bedlijken gedeelte van .,De Biesbosch", waarvoor Gedeputeerde Staler subsidie zullen verleenen, voor ongeveer 600 H.A. uit grienden bestaat, waarop een beteekenend aantal arbeiders uit hun gemeenten brood verdienen. Nadat het griendhont is gehakt, komt het ter verdere bewerking in het hoepelmakersbedrijL A) „lk geloof van wel", zei het meisje lachen-d. Het vraagstuk van kleeren zou nog veel moeilij'ker en belangrijker worden, dan Chick of het meisje vermoed hadden. Den volgenden rrtorgen bereikte hem een brief, opgezonden van Broekley; een groote, zware envelop. Hij was geadresseerd aan den Hooggeboren Heer, den markies van Pelborough, enz. Wat met dat enzoovoort bedoeld was bleek uit den inhoud van den brief. „Aan onzen hooggeachten en zeer ge- waardeerden Charles, Markies van Pelbo rough, Graaf van Sheffield, Viscount Mor- land, Baron Pelborough in het graafsehap Westhire, Baron Slieve, Heer van Kolloeh- back, enz. „Gegroet. Aangezien ons Parlemenf vooi gewichtige en drimgende zaken, betrekking hebben op Ons zelven, den Staat en de vei^ dediging van opgemeld Vereenigd Konink- rijk en Kerk, bijeen zal komen in Onze sfafl Westminster, bevelenwij u dringend, terwille van de trouw en het bondgenootsehap, dal u aan Ons verbindt, met het oog op opge- melde aaingetroiiw en de verknochtheid, die u aan Ons verbinden, met het oog op opge- melde aangelegenheden en dreigende ge- varen (met opzijzetting van alle verhinde- ringen) persoonlijk aanwezig te willen zijn in het opgemelde Parlement, met Ons en met de Peers van O-ns opgerneld Konink- rijk om te beraadslagen over opgemelde aangelegenheden. En aangezien dit in het belang is van Ons en Onze eer en veiligheid an verdediging van opgemeld Vereenigd Koninkrijk en Kerk en het verhandelen van opgemelde aangelegenheden, gelieve u er zich geens- zins aan te onttrekken. Geteekend door ons persoonlii-k in West minsterenzenz. (Wordt vervolgd). CO U RANT i Alom verkrijgbaar in kokers van 230 gram 1,50, 550gram/2,75 en 1000gram/4,50

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 1