ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. No 7698. Vrijdag 12 December 1924 64e Jaarg&n mwa Bekendmaking. ■a Zitting Centraal Stembureau verkiezing Gemcenteraad, L&&t U niet meen kwellen door spier pijn, str&mheid, rheum&tiek, spit in den rug Wrijf die_ pijn dadelijk weg met Akker's Kloosterbalsem Off Is het merk WVBURT ABONNEMENTSPRfJS X WBJHODEIBIj A.I3. BINNEttLANB. 6EMEH60E BERiUHTEN. FEUILLETON. het heerlijk verwarmetide wrijfmiddel dat direct een he haagiijhe verlichting geeft en afdoend geneest. J :V vZ hTwS ™T;Jik4%PTr03p™3nmaand7„ P« 3 "Abo„IKtaMn, De Burgeineester van TER NEUZEN maakt het navo'gende beker.d j t)e Minister van Binnenlanilsche Zaken en Lanrt- Gelet ep artikel 60 der Jachtwet 1923. HEEFT GOEDGEVONDEN tot de sluiting van de jacht op wilde ganzen aan alle houders van jachtacten te vergunnen op den door hen gebruikten grond of op grond 111 gebruik bii andeien, van wie zij daartoe toestemming hebben verkreeen, wilde ganzen te vangen door vntddel van vang- of treknetten waarvan de vleugels eene lengte hebben van meer dan tien meter gemeten van stijg- oaren tot stijggaren, zooals het is bevestigd aan de bovenlijn en een breedte van meer dan twee meter gemeten volgens de lengte der staven en waarvan de mazen een lengte en breedte hebben van meer dan drie centimeter. Ter Neuzen, den 10 December 1924. De Burgeineester voornoemd, J. HUIZINGA. De voorzitter van het centraal stembureau voor de vei kiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het centraal Stembureau een zitting zal houden in het gemeentehuis op Manndag 15 Deneinbcr a.s., des namiddags 2% uur, tot het benoemd verklaren van een candidaat, voorkoinende ep de lijst waarop het uitgevallen lid van den ge meenteraad R. G. E. Nolson is gekozen. Ter Neuzen, den 11 December 1924. De voorzitter voornoemd, J. HUIZ1NGA. TWEEDE KAMER. Yergadering van Woensdag. Op voorstel van den voorzitter wordt de begrnotiog van wuterstaat aan de agenda toegevoegd. Bij de vooitzetting van de behandeling van de begvooting van binnenlandsche zaken en landbouw, beantwoordt minister Ruys de Beerenbrouck de sprekers van Dinsdag Ten aanzien van de samenvoeging en van de autonomie der gemeenten is de regeering Uijkbaar op den goeden weg. Een alge- meene verklaring kan spreker niet alieggen. Bij zal zijn aandacht wijden aan de hef fingen voor de binnenscheepvaart. De he r Van Zadelhoff (s.d bestrijdt de ■itgaven voor de burgerwachten. Voor de politietroepen wordt naar bet •ordeel van spr een taak ge2ocht. Feitelijk ajja zjj gericht tegen de arbeiders. De heer van Ravesteyu (comra bestrijdt de uitgaven voor burgerwachten en politie kroepen. De bezittende klasse heeft ze noodig, nu het leger onbetrouwbaar is ge- bleken. De Duymaer van Twist (a r.) bepleit knn onmisbaarheid voor orde en rust. De heer Kleerekooper (s. ddringt op aieww erop aan de politietroepen op een hoofdstuk der begrooting te brengen. De heer Weitkamp (c. hoordeelt bij oiidervinding, dat grensbewaking door poli tietroepen noodig is De minister acht burgerwachten en politie troepen onmisbaarde laatste onder meer voor grensbewaking. Wij zijn geen kapi talistisch instituut. De. artikelen 31 en 32 (vrijwillige land- storm en polit etroepen) wordeu aangeno- men met 53 tegen 14 stem men (die van de sociaal-democraten, communisten en den heer Ketelaar iv.d.l OPUEFbTND HULPPOSTKANTOREN. Op vragen van het lid in de '1 weede Kamer, den h'er De Boer, inzake opbeffing van bulppostkantoren, heeft de minister van waterstaat het volgende geantwoord Evenals de opvichting, geschiedt de op heffing van hulppostkantpren door deD minister van wate staat. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie handelt hier dus niet eigener autoriteit. De op te heffen hu'ppostkantoren ver dwgnen niet zonder meer, doch worden vervangen door eenvoudiger, goedkooper post-inricbtingen, stations voor den post- dienst geheeten De economische belaugen van het platte- land worden naar de meening van onder- geteekende door deze vervanging niet be- vorderd, doch evenmin op ongeoorloofde wijze gescbaad. De belanghebbenden beboeven zich slechts in enkele gevallen, n 1 bij zendingen, waar van het bedrag of de aangegeven waarde meer dan f 1000 bedraagt, naar bet naast- bij gelegen kantoor te begevendaartegen- over staat, dat de overige aangeteekende stukken, potwissels, enz. steeds te hunnen huize worden uitgereikt, resp. uitbetaald. Voor aankoop van postwaarden, verzending van aangeteekende stukken, postwissels, postpaketten. enz. biedt bet station voor den postdienst ter plaatse gedurende een voldoend aantal uren gelegenheid. Zooals blijkt geeft de maatregel in bet algemeen voor de betrokken bewoners geen aauleiding tot tijdverspilling De onderge teekende is dan ook van meening, dat metterdaad wordt bezuifltgd zonder van de plattelandsbewoners onevenredige offers te v egen. Uit het Engelsch van Edgar Wallace. o 9) (Vervolg.) „tk ineen het wel", zei Maggie. Ze nam hef kind uit Chick's armen, lachte er tegen, maar de zuigeling Samuel keek haar onder- zoekend aan, het hoofdje eerst naar den e£nen Ikant, dan naar den anderen. „Omdat ik Sam eten geef en voor hem zorg en hem zoo goed mogelijk aankleed en hem niet sla •f init het raam gooi, denk je, dat ik van hem bond, maar je vergist je, Gwenda. Ik moeaJ hem goed bebandelen, maar ik zie best, hoe hij me afmat en een oude vrouw van me maakt." De zuiigeling Samuel uitte een doordrin- genden kreet en keek toen rond, als ver- wachtte hij groote gevolgen. „Houd hem vast, Gwenda; de dreumes heeft honger." Chick nam het kind aan. Hij had altijd op Meine kinderen gepast, zoo lang hij zich kon herinneren. Hun ziji'g zacht velletje, de Weine, natte mondjes tegen zijn wang, de aanraiing van de poppehandjes was altijd een ongegvenaard' ptezier voor hem geweesr „Wanneer wilt u hier komen?" vroeg mevrouw Bradshaw, toen ze terugkwam met een zuigflesch. „Zatertiag," stelde Chick vot?r. De vrouw kniikte. „Geef jij het hem, Gwenda," zei ze. ,,Kijk Eten kleinen schrok eens." De zuigeling Samuel keerde zich af van REDD1NGSBOOT AANGEKOMEN. Te Saint Denis is een reddingsboot aan- gekomen met 17 schipbreukelingen van het vermiste stoomschip „Cigale". Het schip, dat met een lading benzine op weg was van Sint Mauritius naar Reunion, blijkt in brand te zijn geraakt. Een andere reddingsboot met nog 17 man en den kapitein is te Vibes d'Havre opgepakt, terwijl een derde boot, waarin zich 23 schipbreukelingen moeten bevinden, nog vermis! wordt. TEN BEHOEVE VAN EEN TER DOOD VEROORDEELDE. Te Hull is een krachtige beweging gaan- de ten gunste van den ter dood veroordeel- den kunstschilder William George Smith, wiens verzoek om gratie reeds door den Minister van Binnenlandsche Zaken werd afgewezen. Smith heeft uit jaloezie een ge- trouwd'e vrouw gedood, die gescheiden van haar man leefde. Aan een te Hull gehouden openluchtver- gadering als protest tegen de afwijzende beschikking van den Minister van Binnen landsche Zaken, hebben 10.000 personen deelgenomen. Besloten werd heden het werk neer te leggen en een betooging te houden. De vrouw van den burgemeester en het Lagerhuislid Kenworthy hebben zich even als de aartsbisschop van York tot den Mi nister gewend. Aan den Koning is een tele gram gezonden en men is voornemens nog een groot aantal telegrammen te zenden aan den Koning en aan de verschillende Mi nisters. De moeder van den veroordeelde ver- scheen op de vergadering en knielde neer om voor haar zoon te bidden. Een stoet van 7000 personen trok onder het zlngen van godsdienstige liederen langs de gevangenis te Hull. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een ernstig auto-ongeluk heeft er Vrijdag te Parijs plaats gehad. Op den hoek van de Balzac-straat en de Friedland-laan zijn een zware vrachtauto, die snel reed, en een taxi met elkaar in botsing gekomen. De taxi- bestuurder werd van zijn plaats geworpen en kwam onder de vrachtauto terecht, die hem het hoofd van den romp reed. Een ver- ontwaardigde menigte, die van het ongeluk getuige was, wierp zich op den bestuurder van den vrachtauto en takelde hem dusdanig toe, dat de man in het ziekenhuis moest op- genomen worden. BENDE SMOKKELAARS. Uit Washington wordt gemeld, dat een commissaris van politie, twee inspecteurs en zes agenten te Weekwake(?) zijn in hech- tenls gesteld1, op de aanklacht, dat zij in ver- standhoudimig hebben gestaan met een ben- de smoikkelaars, die voor een waarde van 50.000.000 aan sterken drank in het land had gebracht. DRAMA IN EEN ITALIAANSCH DORP. Een dramatische* dag was het Zaterdag in het dorp Brianzi in de uitloopers van de Italiaansche Alpen, 26 mijlen van Triest ver- wijderd. In den vroegen morgeo keerde een karabinier maar zijn hoofdkwartier in het dorp terug, blijkbaar dronken, in gezelschap van een man in civiel. Om eeni nog niet be- kende reden ant Stand een twist tusschen den karabinier en gendarmes van den poli- tiepost van het dorp, waarbij de karabinier een suner>i£ur door, een .revolverscbot dood- de. Andere karabiniers en eenige verdere aanwezigen, die den moordenaar trachtten te ontwapenen, ondergingen hetzelfde lot. De misdaad is eerst eenige uren later ont- dekt, toen een werkvrouw het posthuis bin- nentrad en de lichamen daar in een bloed- plas zag liggen. De afwezigheid van den karabinier, die Ciamelli heette, deed ver- moedens opkomen en een aantal karabiniers werd direct uit het posthuis te Bergamo ter achtervolging uitgezonden. Cianelli bleek zich meester te hebben ge- maakt van drie geweren, twee revolvers en een hoeveelheid munitie uit den voorraad in't posthuis. Hoewel men er niet aan twij- felt, dat de dader van deze afschuwelijke daad zal worden gevat, zijn tot heden nog geen nadere berichten omtrent het resultaat der nasporingen binnengekomen. DE „VIOS". Op de Zondag in het Slaak gezonken sleepboot „Vios" is door duikers van L. Smit, Bergingsmaatschappij een onderzoek ingesteld. De sleepboot is heelemaal uit el- kander gesprongen; enkele stukken zijn door het Bergingsvaartuig opgevischt. IN KOKEND WATER OEVALLEN. In de exportslachterij van Van Doom te Terborg gleed de arbeider H. K. bij het broeien der varkens uit. Hij viel voorover in den ketel met kokend water. De man werd met ernstige wonden aan borst, armen en aangezicht opgenomen. iNGEZONDEN MEDEDEELINGE? Chick, met uitgestrekte armpjes en kramp- achtig bewegende vingertjes. „lk zal u uw kamer lafen zien, mijnheer Beane." De kamer was veel beter dan die hij had in Brockley, de Iigging veel geriefiijker en dan nog Gwenda en Samuel. Op weg naar het Strand belde hij den heer Leither op, om een uurtje langer te mogen blijven. De vergunning werd hem gaarne gegeven. „Leither is een beste man," zei Chick, ter wijl hij verbaasd het hoofd schudde. „lk ge- loof, dat ik hem wel eens te hard beoordeeld heb, Gwenda." Gwenda antwoordde niet. Chick was nog nooit achter de coulissen geweest. Zijn vorig gesprek met den heer Solburg had plaats gehad in zijn. kantooi aan het Strand. Hij zag hem nu in zijn ele ment, als man van goddelijke macht, voor wien acteurs en actrices, van wie velen van adel waren (in het stuk) en minstens een een doortrapte schurk, die nergens voot terugdeinsde en bang was voor niemand (op het tooneel), beefden en bukten. Hij zat alleen in de stalles, te kijken naar drie menschens die onverstaanbaar tegen elkaar praatten. Chick zou op het koude tooneel, dat slechts door een lamp verlicht werd, zijn blijven kijken naar de repetitie, maar het rneisje greep hem bij den arm en bracht hem naar de stalles. De heer Solburg begroette hem niets vriendelijker dan den eersten keer. ,,Neem plaats, mylord", zei hij. Daarna wendde hij zich tot de menschen op het too neel en zei: „U moet meer naar achteren, mijnheer Trevelyn, als u over de baby spreekt en u moet meer naar voren, juffrouw Walters... Per groote pot van 20 gram 50 cent. Alom verkrijgbaarl Potten v. 50 gr. f 1.—100 gr. f 1.75 nog voordeeliger. KAMER VAN KOOPH. EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN TE TER NEUZEN. Inklaren van langs de Schelde uit Belgie komend binnenschepen. De binnenschepen komende uit Belgie ol Frankrijk, langs de Wester-Schelde, moeten, indien zij bestemd zijn voor een aan deze n- vier gelegen Nederlandsohe haven, inklaren te Bath. Aan de schepen die verder moeten dan Hansweert is vergund dit te doen te Hans- weert. Indien het weer (door storm) met toe- laat te Bath te stoppen, wordt aan de schip- pers van eerstgenoemde schepen ook toege- staan te Hansweert te klaren. Door de schippers is reeds dikwijls over dezen toestand geklaagd, wegens de onveilig- heid der reede te Bath. De afdeeling Breskens der Schippersvereem- ging ,,Schuttevaer" heeft tot de Kamer het verzoek gericht, hare tusschenkomst^ te willen verleenen bij den Directeur der Directe Be- lastingen, enz. te Breda, om te verkrijgen, dat de schepen met lading voor een aan de Wes ter-Schelde gelegen haven, zoowel te Bath als te Hansweert mogen inklaren. De schippers komen af met het invallen der eb en zouden dan in vele gevallen Hansweert nog kurinen bereiken. Door het oponthoud voor inklaren te Bath gelukt hun dat voor het in- treden van den vloed niet. Mochten zij te Hansweert inklaren dan hadden zij in de eerste plaats een veilige haven bereikt voor hun schip, met een dikwijls kostbare lading, en kon- den dan in de tweede plaats bij het volgend tij te Hansweert uitvarende ook de uiterste havens aan de Wester-Schelde, die te \lissdn- gen en, Breskens bereiken. Moeten de schippers nu te Bath blijven lig gen, dan zijn zij verplcht terug te varen naar Saeftingen voor het zoeken eener veilige reede. Veel tijdverlies is daarvan voor de schippers en de ontvangers der lading het gevolg, terwijl de laddngen onnoodig veel risico loopen. Voorts wordt gevraagd te verzoeken de sc!hei>en, die met een lading van uit een haven aan de Wester-Schelde naar Belgie moeten, ter plaatse te laten uitklaren, zooals zulks voor 1915 steeds gebeurde, zonder dat daaromtrent ooit klachten vernomen zijn. Het Bureau der Kamer heeft gemeend, al- vorens deze kwestie bij de Kamer aanhangig te maken, in.lichtingen te moeten inwinnen bij den Directeur van 's Rijltsbelastdngen te Breda, welke het Bureau tot zijn spijt niet be- vredigend voorkomen. Deze wees er op, dat aan het Hoofdbestuuv van Schuttevaer op zijn verzoek om verplaat- sing van het inklaringskantoor van Bath naar een meer veilige reede op 27 Sept. 1.1. reeds is te kennen gegeven, dat geen plaats in de nabij- heid van Bath is te vinden, waarvan aangeno- men kan worden, dat deze eenigszins duur- zaam eene aanmerkelijke betere Iigging voor een inklaringskantoor heeft en dat, vermits in den toestand op de Wester-Schelde niet? is gewijzigd, het in verband met vorenstaande ook nu niet in de bedoeling ligt, om in den be- staanden toestand een wijziging te brengen. Tegen een algemeene vergunning om de schepen te Hansweert te laten inklaren bestaat volgens Z. E. G. het bezwaar, dat de voor de vaart op de Wester-Schelde geldende voor- schriften daardoor al meer gecompliceerder worden dan ze nu zijn en tengevolge daarvan het uit te oefenen toezicht voor de ambtenaren moeilijker wordt. Tegenover de hierbij betrokken belangen komen aan het Bureau, met alle bescheiden- heid gezegd, die naar voren gebrachte bezwa- en tegen verandering niet zoo klemmend voor. De motiveering van het adres van Schuttevaer aan het Bureau niet bekend, doch de klacht van de afdeeling Breskens komt aan het be- stuur alleszins gegrond voor, terwijl van de andere zijde uit schipperskringen reeds meer- malen gewezen is op in de praktijk gebleken gevaar. De afdeeling Breskens van Schuttevaer brengt naar voren het aan den toestand van tegenwoordig verbonden tijdverlies, dat niet te onderschatten is, doch wegens het gemis eener veilige reede is het gevaar groot voor schepen die verplicht zijn aldaar voor het vervullen van douane-formaliteiten ten anker te komen. De schepen die niet tijdig kunnen inklaren, om verder te varen, zijn in den regel genood- zaakt om weer een eind terug te varen, voor het zoeken eener veilige ankerplaats te Saei- tingen. Bij winden uit het Zuiden, Zuid-West, v\ es ter. en Zuul-Oosten (en uit dien hoek waait het in de meeste gevallen) is de reede van Bath ongeschikt. Te Saeftingen is het houdbaar zoolang de wind niet Noord-West wordt. Is dit het geval dan moeten de schippers nog verder terug. Niet zeldzaam is het voorgekomen, dat schippers des avonds niet meer kunnende in klaren daar met goed weer ten anker komen en de,s nachts door het opsteken van den wind het anker moeten lichten om veiliger reede te zoeken, indien hun daarvoor althans nog den tjjd rest. Ons is een geval bekend van een schipper die dat voor een paar jaar geleden overkwam, terwijl een mede daar geankerd liggend schip per daartoe niet meer in staat was, en zijn INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. van de sinds 78 jaren als het beste middel tegen hoest en ver- koudheid beproefde TABLETTEN In origineele doozen a 65 en 45 Cts. niiiimii iiHiiiimiiiiiiiiHiiiiiimiiimniiuiiiiniinniiiiiimiiiiiHHiimniiiniiiiniiinimn Wyberttabletten zijn verkrijgbaar bij Fa. A. van Overbeeke—Leunis. Zoo is het goed. Niet te veel. Daar komt een raam met een tuinuitzicht." „Waar is de baby," fluisterde Chick een beetje beduusd. „In het atelier. Daar wordt zijn neus ge- zet", zei Gwenda in denzelfden toon en Chick schrok zich een ongeluk, totdat hij zag, dat ze zich op de lippen beet. „Weer beginnen waar juffrouw Walters op komt," gelastte Solburg. Juffrouw Walters kwam op en werd be- groet door den heer Trevelyn, maar wat ze tegen elkaar zeiden kon Chick niet verstaan. ,,Ik wou, dat ze een beetje harder spra- ken", fluisterde hij en Gwenda glimlachte. „Ze nemen alleen de rollen door", zei ze, ,,om de bewegingen goed te krijgen." „Nooit eerder een repetitie gezien, my lord?" vroeg Solburg over zijn schouder. ,,Neen", zei Chick. „We nemen het niet heelemaal door", leg- de Solburg uit, zich half omwendend (ze zaten achter hem). „We doen alleen maar enkele scenes. Nu, mevrouw Maynard, nu komt u op." Gwenda was niet beter te verstaan dan haar medespelers. Tot Chick's verbazing en misnoegen, maakte Solburg tot twee keer toe aanimerking op haar. .Tweede plan, links, mevrouw Maynard. Neen, neen, voor juffrouw Walters. Zoo is het goed. U moet dicht bij de deur blijven. Halt! Laat demand daar een stoel neerzet- ten, om de deur aan te geven." Hij haalde een sigarettenkoker te voot- schijn en hield hem Chick voor. ,,U rookt niet? Verstandig." Solburg keek ernstig en aandachtig naar het tooneel. „Hoe zoudt u het vinden om tooneel te spelen, mylord?" „lk?" vroeg Chick verbaasd. „U", knikte Solburg. „Een klein, maar belangrijk rolletje. De schrijver zou er een in kunnen brengen. U zoudt maar een paai woorden moeten zeggen en u zoudt niet laniger dan tien minuten op het tooneel zijn." Chick lachte zacht. „Voelt u er iets voor?" vroeg Solburg en keerde zich plotseling om, zoodat zijn vrien- delijk gezicht niet meer dan een paar inches van dait van Chick verwijderd was. „U zou,! dicht bij uw vriendin, mevrouw Maynard, kunnen zijn en het salaris zou twintig neen, vijfentwintig pond in de week zijn voor acht voorstellingen." „Neen", zei Chick. „Het is heel vriende- lijk van u, mijnheer Solburg, en ik geloof, dat ik begrijp waarom u het aanbiedt. Maar ik ben geen tooneelspeler en zou iemand, die het wel was, werkloos maken." Solburg fronste het voorhoofd. „Neen, dat zou u niet", zei hij. „Maar dat is bijzaak. Wilt u er eens over n.adenken?" Chick schudde het hoofd. „Neen, nooff', zei hij beslist, en de heer Solburg gliimlachte. ,,U hebt groot gelijk", zei hij. Dit was een van zijn vaste gezegden en hij was meestal oprecht, als hij het zei. „Alleen als u een beter aanbod krijgt, moet u terug- komen en me in de gelegenheid stellen hoo- ger te bieden." ,,lk ga niet aan het tooneel," zei Chick, „en ik geloof niet, dat er iemand if, die zooveel belang in me stelt dat hij me zoo een schitterend salaris zal aambieden." Weer keek de heer Solburg rond. „Beste jongen," zei hij, met een onder- drukten glimlach, die zijn gezicht bijna on- heilspellend maakte, „ze zullen het je niet aanbieden voor je eigen bestwil ze zullen je willen exploiteeren, net als ik. Dat is eerlijk, he?; Oprechtheid is mijn beste on- deugd. Ze zullen je willen vertoonen als wonder, als romanheld en omdat de naam van den markies van Pelborough goed zou staan in de programma's. Daarom wou ik u hebben en omdat u een beste jongen bent, met uw permissie. mylord." Chick knikte heftig. Achter het aanbod voelde hij een edelmoedigheid en oprecht heid, die hem sprakeloos maakte. „Kom hier, wanneer u maar wilt," zei Solburg. „lk zal uw naam op de deur zet- ten en op den dienstingang. U kunt op het tooneel komen, wanneer u wilt. U moet eens met me gaan eten, als deze voorstelling loopt, dan zal ik u ieder indivirtu aanwijzen, die u zal probeeren te vangen. Geloof me, lord Perlbourough, ze zullen bij u komen!" ,,Dank u, graag, mijnheer Solburg," zei Chick dankbaar. „U hebt groot gelijk," zei Solburg. Het was bij vieren, toen Chick op kantoor kwam hij schrok zich een ongeluk, toen hij op de Id ok van het postkantoor zag, hoe laat het was. Maar al was Chick niet voor zessen verschenen, dan zou hij nog met een welwillend glintlachje ontvangen zijn. Het is waar, dat de boekhouder een beetje te- leurgestekt was, dat de nieuwe markies nuchter van de lunch terugkwam, want hij ging trouw naar de bioscoop en hield veel van losbandigen adel. Voordat hij wegging, vertelde hij den eersten bediende, dat hij van woonplaats ging veranderen. ,Goed gezien," sprak dit heerschap waar- dig. „Ritz Hotel, zeker? He kameraad? „Niiet precies kameraad," zei Chick ernstig en ging terug naar Brockley om het nieuws mee te deelen. (Wordt vervofgd.) :ll»l :n| in.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 5