m Kanaal Axelsche Sassing-Hulst. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. BORSTSIROOP per flac#n J, ,.25 lid: der Provlnciale Staten an eindigde a Is vriend met de verklaring overtuigd te zijn, dat in al die colleges de nagedachtenis van Raymond Nolson zal voortleven als diie van een man, die met ernst trachtte de op zich genomen taak te vervullen, en met toewij- ding op zijn post was, om de hem toever- trouwcle belangen te dienen. Hij uitte de hoop, dat de thans betoonde algemeene hulde de weduwe en kinderen tot troost moge strekken. De heer J. Huizinga, sprak als hoofd der gemeente en gevoelde behoefte zoo- wel .namens zichzelf als namens den ge meenteraad hier een woord van waardee- ring voor den overlediene uit te spre- ken. Hij memoireerde, dat het verlies mens den gemeenteraad hier een woord van waardeering voor den overledene uit te spreken. Hij memoreerde, dat het verlies nog vrij plotseling heeft getroffen. Het heeft Ian,gen tijd geduurd, dat het niet in het oog viel, dat verborgen krachten bezig waren het brooze lichaam te sloopen, en ook spre- ker hesefte bij zijn kortgeleden gebracht laatste bezoek nog niet, dat het einde zoo nabij was, hetgeen wel daaruit voortsproot, dat de heer Nolson zich nog steeds met zijn eigene en algemeene zaiken bezig hield. Spreker heeft hem ieeren waardeeren zoo- wel als lid van den gemeenteraad als in bij- zondere commission, als bestuurslid der Ambachtsschool en als lid der Commissie van 8 voor bevordering van ecanomische belangen van Ter Neuzen, De overledene had een h elder oordeel en een vooruitzien- den blik; hij stelde de kwesties die voorkwa- men scherp, en streefde er steeds naar te bereiken datgene, dat hij dienstig achtte voor de belangen der gemeente, die hem, nauw aao het hart lagen. Door het werken voor zijn persoonlijke belangen, trachtte hij tevens de gemeente tot bloei te brengen, en indien hij iets goed achtte, gaf hij daarvan door persoonlijke offers ook dikwijls daad- werkelijke blijk. Tengevolge zijn grooten ijver werd hij ook wel eens miskend, daar men die voor een zucht tot doordringen hield. Spreker wees er op, dat dit graf tot ons alien spreekt, aangezien er uit blijkt, dat ook op jongen leeftijd mannen uit ons mid den worden weggerukt, Wat met deze is geschied, kan ook met anderen gebeuren. De wedluwe en kinderen roept hij toe, te gedenkem, dat God is een Vader voor we- duwen en, weezen. De volgende spreker was de heer J. van der Poijl, secretaris van die afdeeling Ter Neuzen van den Vrijheidsbond, die het woord voerde op verzoek van den voorzltter, om ook namens de afdeeling hulde te bren gen aan der, betreurden ontslapene. Hij haalde aan, dat het verlies van een afge- storvene in ieder gezin, in iedere familie op dezelfde wijze gevoeld wordt. Of h^t hoog- of laaggeplaatsten zijn, bij alien is dit het- zelfde. Toch is niet bij iedere ter aardebe- etelting een groote schare belangstellen- den tegenwoordig of worden toespraken ge- houden. Hij acht het terecht, dat daarin ver- schil kan zijn en ook mag zijn, aangezien die maatstaf wordt aangelegd door de om- standigheid of de overledene ook voor an deren d'an zijn gezin of familie iets beteeken- dle. En dan is er zeker aanleiding voor hetgeen hier geschiedt, indien men in aan- merking neemt, in wefke onderscheidene functies de overledene reeds is herdacht. Spreker, die ook meermalen met den over ledene voor de bespreking van openbare belangen in aanraking kwam, moet ook ver- klaren, dat het verlies hem onverwachts ge troffen heeft. Hij schetste hem in zijn leven en werken, in den toenemenden bloei zijmer zaken, en betreurde, dat hij de geheele vol- tooiing van het voor oogen gesteld'e ideaal niet heeft mogen beleven. Hij memoreerde ook zijn milddadigheid, zonder aanzien des persoons, want steeds werd aan behoeftigen hulp verleend, zonder aanzien van partij of nichting. En spreker is overtuigd, dat de belanstelling in deze plechtigheid niet alleen uitgaat van de meergegoeden als tot een standgenoot, dodv dat die belangstelling ook evenzeer zal bestaan in vele nederige woningen in het besef, dat een man van ons is heengegaan, die onze algemeene belan gen, ook die van ^den kleinen man diende. Alsnu nam het woord Ds. Siemelink van Vlissingen, voorzitter van het Gewest Zee- land van den Vrijheidsbond, die na de ver- schillende hulde den overledene gebracht, ook niamens de partij, meende daaraan n-iets meer te moeten toevoegen, doch wenschte te spreken als predikant. Hij wees op het vergankelijke en het onvergankelijke op deze wereld. Indien hij het gesprokene samen- vat, moet hij verklaren, dat de overledene heeft gewerkt voor het onvergankelijke. Alleen het yergankelijke toch wordt aan den schoot der aarde toevertrouwd, doch het onstoffelijke, de verschillende blijken van zijn wer'kzamen geest, zal blijven voortleven. Did kan voor de overblijvemde weduwe een reden tot troost zijn, envoor de kinderen een weg aanwijzen om de voetstappen huns vaders te drukkeni. Door den heer L. Nolson werd alsnu namens zijne moeder, zuster en breeders harteliik dank gezegd voor de eer aan zijn vader bewezen, in het bijzonder aan de sprekers die hem in zulke waardeerende woorden hadden gehuld'igd. DE FILM .CREDO" had bij de verschillende vertooningen, in het patronaatsgebouw alhier gegeren veel succes Vooral Zondagavond, was het be zoek zeer druk. Zij is van ontroerende schoonheid de authenthieke opnamen van processies en plechtigheden te Lourdes zjjn zeer belangwekkend. ;/DE VLAAMSCHE OLIJFBERG". Het was een goede gedachte van hen die de zangvereenig ing ,/De Vlaamsche Olijfberg" uit Maria Horebeeke hadden uitgenoodigd hier een uitvoering te geven Het ruime kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier was Maandagavond overvol met een belangstelleude menigte, zoodat al de tusschengangen bez t waren en zelfs zeer velen met een staanplaats zich tevreden moesten stellen. Nad at Ds. Timmerman in gebed was voorgegaan, heette hij de Vlaamsche zangers en zangeres sen hartelijk welkom en her- innerde hi] eraan, dat nog bij velen de eerste uitvoering alhier, nu 16 jaar geleden, in aangename herinnering was blijven voort leven, waardoor het geen verrassing behoefde te wekken, dat het kerkgebouw met ruim 1100 belangstellenden was gevuld. Hierna ving de zanguitvoering aan en werd een schat van liederen ten gehoore gebracht. Reeds voorde samenstelling van een dergelijk programme moest den direc teur, den heer Blommaert, een woord van lof toekomer, want alle liedoren op zichzelf waren als uit een bloemengaard tesaam- gebracht. De uitvoering viel te roemen, want al klonk een enkele maal een toon on vast, men had hier een koor voor zich, dat in de vrije avonduren, na volbrachten dagtaak, de zang had opgevoerd totjeen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sana- pirin-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. SANAP1R1N-TABLETTEft zijn bij Fa A. van Overbeeke—Leunis. EEN verkrijgbaar hoogte, die men niet dikwijls zal aantreffen. Hoe eenig lief klonken in .In 't Bosch" de regels .Hier wordt Zijn stem vernomen, Hier spreekt Bij tot Zijn kind. In 't rits'len van de boomen, In 't suizen van den wind." En dan de .Avondzang" en „Het Kerk- klokje", dat wel een juweeltje mag worden genoemd, evenals het vroolijke liedje van .De twee jagers". In de pauze betrad Ds. Chrispeels uit Brusselden kansel, die eenige mededeelingen deed over het werk in Vlaanderen, en als altijd kwam in dezen leeraar, de optimist naar voren. Hij deelde mede, dat De Blijde Boodschap" telkens in een oplaag van 40.000 exemplaren wordt verspreid, en het aanstaande Kerstnummer een oplaag van 80.000 exemplaren wenschte te be reiken, waartoe hij de medewerking inriep van de aanwezigen Na de pauze zette „De Vlaamsche Olijf- Berg" hare uitvoering voort en werd op verzoek door Madame Willems het „Onze Vader" gezongen Van het door het koor na de pauze ten gehoore gebrachte was wel het mooiste Psalm 93" en dan tot slot „Slaap zacht", dat vrede en rust uitademde. Ds. Goedhart uit Maria Hoorebeke sprak daarna eenige woorden van dank, vooral aan Ds Timmerman en aan hen die hem ter zij de stonden, en vervolgens tot de zangeressen en zangers om hen te bemoe- dlgen, want het deed goed te midden van honderden te zijn. Hierna dankte Ds. Goedhart en verzocht hij de gemeente te ziugen het Avondlied ,/k Wil U, O God, mijn dank betalen .CRESCENDO". Gisteravond gaf de orkestvereeniging Crescendo", directeur de heer J. Bierle, een concert in de fcovenzaal van het .Hotel de Commerce" welke goed bezet was. Door het orkest werden op verdienstelijke wijze een aantal muzieknummers ten gehoore ge bracht, terwijl de heer Woodward als parodist en moppentapper ter afwisseling de opge^ komenen amuseerde. besloot dezen avond. Een geanimeerd bal ONDERHOUD KANAAL VAN TER NEUZEN. Op Woensdag 31 Dec. as. zal aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg worden aanbesteed het onder- houd van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen. met bijbe hoorende werken gedurende de jaren 1925 en 1926 in 2 perceelen en in de massa. Raming le perceel 14 500 en 2e perceel 23 000 be de per jaar. VERBETERING LOSE ADEN TE TER NEUZEN. Door den hoofdingenieur directeur van deu Rijkswaterstaat te Middelburg werd heden aanbesteed het maken van een steiger in gewapend beton met bijbehoorende wer ken, ter plaatse van de stationsloskaden te Ter Neuzen Raming f 96 000. Hiervoor werd ingeschreven door de volgende heeren en firma's N.V. Windhoven's Aannemers Maatschap j te Utrecht voor f 99.100; A J. Zuider- lioek te Den Haag voor f 99 000; Thomas Smeulens te Dordrecht voor 198.250 W. A. Verbruggen te Gouda voor f98.200; J. G. J. C. Krachten te Utrecht voor f 97.300; J. Visser J.M.zn. te Sliedrecht oor f 94 850; N V. Zuid Nederlandsche Beton-IJzerbouw Maatschappij te 's Her togenbosch voor f 94 735; Chr. Zanen Cz. te Gouda voor f94.680; A. de Waard Pz. te Dordrecht voor f94.500; N.V. Sliedrechtsche Beton-jjzerbouw Maat schappij te Sliedrecht voor f 94.480 N.V. AaHnemersbedrijf v h Van Dongen van Hoven te Dordrecht voor f 94.300 N.V. Koninklijke Rotterdamsche Beton ijzer Maatschappij te Rotterdam voor f 9 4.100; A. A. de Wilde te Middelburg voor f 93.880 A M. Visser te Papendrecht voor f 93.732 C. Casteleijn Zoon te Dordrecht voor f 91.500; P F. Voet P. F. de Waal te Hontenisse voor f 91.300; N. V. Boetsen's Beton- en Waterbouw Maatschappij te Den Haag voor f 87.500 en G. J. Balkenstein te Ter Neuzen voor f 84.400. KONINLIJKE ST NICOLAAS- VERRASSING. Door een misverstand onzerzijds is het bericht in ons vorig numrner niet volledig. Niet alleen aan de dames De Fey ter en De Kraker, doch ook aan de dames Cornelia Verpoorte en Neeltje Bujjze werd als aan- denken aan het jongste bezoek van het Koninklijk Ecbtpaar en Prinses Juliana aan Zeeuwsch-Vlaanderen, een gouden broche, zijnde een gekroonde J, met parelen bezet, geschonken als herinnering aan hetgeen zij voor de Prinses gedaan hebben. Eenzelfde herinnering ontvingen eveneens de dames uit Zuid Beveland, die Prinses Juliana in Zuid Beveland vergezelden. SAS VAN GENT. Mister Fog. Als in November of December het zonne- tje zich eens even heeft laten zien, krijgen wij, dat zijn de l.age landen in de nabijheid van de groote stroomen en de zee, Mister Fog op bezoek. Laat ik u onmiddellijk vertellen, dat Mis ter Fog voor de meeste menschen geen aan gename bezoeker is, niet omdat hij een Engelschman is, want John Bull kan goede hoedanigheden vertoonen, maar omdat er zoo velen zijn, die van dit bezoek zoo grooten last ondervinden. Als Mister Fog arriveert krijgen het de asthmalijders benauwd op de borst, de rheumatiek- en podagra-lijders te kwaad in den rug of in armen en beenen, de zieken worden koortsachtig en de gezonden raken zelfs bij Mister Fog's verschijning eenigs- zins van de wtjs. Hun humeur lijdt onder zijn teganwoordigheid; het werk van den geest gaat hun niet zoo licht van de hand. En daarom zijn maar weinig menschen op het bezoek van Mister Fog gesteld. Hoe eerder hij opdoekt, hoe liever het ons alien is, niet alleen binnens- maar ook buitens- huis. Want Mister Fog speelt ook buitend'eurs de lui eigenaardige parten. Hij vertraagt den loop der trelnen, hij verhindert de over- vaart van de boot, hij verohrzaa'kt spoor- wegongelukken, aanvaringen van schepen, botsingen tusschen menschen en auto's, ver traagt het postverkeer en is schuld, dat de oorrespondentie niet op tijd binnen komt. Dat allies heeft Mister Fog op zijn ge- weten. Geen wonder, dat hij daarom als een onwelkome bezoeker gesignaleerd wordt. ledereen heeft natuurlijk al gesnapt, dat Mister Fog de personificatie is van den dik- ken mist, die in dTe maand1 December als een dikiken stuier over het landschap komt han>- gen. Reeds sedert vele jaren schijnt de maand December als de mist-maand bij uitnemend- heid aan het menschdbm bekend geweest te zijn. Tijdens de Fransche revolutie heeft men hem, wegens deze karakteristieke eigenschap den naam van Brumaire 'ge- geven. Onze Vlaamsche buurlieden hoemen den onwelkomen gast steeds smoor, ruaam, dien zij ook voor dikken rook en wij in een alge- meen bekende uitdrukking gebruiken. Maar laten wij hem op z'n Hollandsch mist noe- men. Hij is eigen aan het Hollamdsche land schap en heel Holland, waaronder natuur lijk ook onze Zeeuwsche landouwen gere- kend worden, heet bij landzaat en vreemde- ling in den regel: „het land van mist en regen". Geen Zuiderling begrijpt, hoe wij het in zoo'n klimaat uithouden en v.reemd komt het hun voor, dat wij Hollanders zoo gewil- lig zijn dure belastingen te betalen om van zulk onaangenaam klimaat te mogen profi- teeren. Waarom gaan uw gepensioneerd'en niet in Provence wonen? vroeg mij laatst een Franschman, die het met onzen mist maar slecht vinden kon. Ja, waarom niet mon sieur, Parceque... de liefde tot zijn land..., oomprenez vous,-monsieur. Qui! C'est bien cela. Vous avez raison. Maar stuur een aantal van jullie landbou- wers naar mijn land, zij zullen daar welkom zijn. Car, la France is een schoon land en een goed land pour la culture. En niet zoo- veel mist als hier. Ik heb beloofd hem eens in zijn land op te zoeken, maar het blijvend als woonplaats kiezen, daar kon niets van komen. En om te bewijzen, hoe het bij mij inner- lijk met dat land gesteld is, heb ik mijn Franschen vriend de volgende regelen onder 'f oog gebracht. Want zooveel had hij al van de Nederlandsche taal geleerd, dat hij de portee er van begrijpt. Mijn Nederland. O Nedierland, mijn Vaderland, U noem, U roem ik 't mijn, Van d'Oosteraa-ens, tot 't Noordze est rand, Van Dollard tot aan 't Swijn. Al is Uw hemel grijs en vaal, En beukit der golven vloed', De flanken van uw duinen kaal, Of ondermijnt hun voet. Uit Zee hebt Gij, O! Nederland, Moeizaam Uw grand gebouwd. Hij is U als een heilig pand Der Vaad'ren toevertrouwd. Bewaar hem vrvj en ongerept, Noch duldt een vreemde hand, De grond^ dien gij gewonnen hebt, Blijv' 't vrije Netlerland. vergadering gehouden van de deelnemers in de onderlinge paardenverzekening ..Steunt Elkander". Ee,n groot aantal leden waren o/pgekomen. 'ifiiSil De voorzitter, de heer E. L. Plasschaert, heette alien welkom en het was hem aange- naam te kunnen meldden, dat de vereemi- ging een gunstig jaar achter den rug had. Slechts 2 der verzekerde paarden waren ge- storven. De seeretaris-penningmeester deel de mede, dat de inkoinsten bedroegen 1621,93 en de uitgaven 998,28; zoodat er een batig saldo was van 623,65, terwijl het vorige jaar er een nadeelig slot wasi van 63,49. Aantal leden bedraagt 127, die verzekerd hebben 314 paarden voor de som van 130.215, tegen een premie van slechts l percent. Voorgesteld wordlt voor de ver zekerde veulens en paarden van 18 maanden ook voortaan 1 percent premie te betalen. Als nieuw lid wordt aanigenomen de heer Van d!e,r Aa,, die feitelijk ondier de gemeente St. Jansteen woont, doch kerkeliik nog on der deze gemeente behoort. De volgende vergadering wordt vastgesteld op 4 Janu- ari a.s. In deze gemeente komen weer een paar gevallen van mond- en klauwzeer vcor en wel een op een hofdstede onder St. Andrie® en een in de wijk Nieuwe Molen. MIDDELBURG. De kantonrechter alhier, veroordeelde bedeu den natuur geneeskundige J. B. te Rotterdam, tot 2 maanden gevangenisstraf. Verleden week werd tegen bem 1 dag geeischt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Waart Gij het niet, o, Nederland, Dat in den schrikb'ren nood, Toen heel Eunopa stond in brandi, Een wijk- en schuilplaats boodt. Hier vond de vlucht'ling rust en vree Na lan gen zwervenstocht, Want Nederland stond altijd ree, Waar 't leed verzachten mocht. KOEWACHT. Zondagnamiddag werd ten huize van dan heer E. de Vleeschouwer eene algeme'ene Na de in de jl. Maandag te Hulst gehou den inleiding over bovenstaand onderwerp door den voorzitter der Kamer van Koop- handel en Fabrieken, den heer J. A. van Rompu, ontplooide zich een geaniineerae discussle. In de eerste plaats dankte de heer F. van Waesberghe, burgemeester van Hulst, de Kamer voor het genomen initiatlef en haar secretaris voor den verrichten belangrijken arbeid, verklarende het op prijs te stellen. dat de voorzitter de vergadering te Huist heeft witlen beleggen. De heer Ph. J. van Dixhoorn te Axel sloot zich aan bij de woorden van den vorigen spreker. Met zeer veel genoegen heeft hij het beleggen dezer vergadering vernomen om te trachten dat schoone ideaal te berei ken. Hij meenide hier en daar in de geme- moreerde geschiedenis een zacht verwijt aan sommigen te hebben gehoord. De oor zaak, dat de zaak nooit verder gekomen is wijt hij aan de omstandigheden, de gedurige wisseling van Ministers, die telkens op- niieuw moeten beginnen studie van de zaak te maken. Dit is geen werk van een dag en men behoort er zich ter deeg in te werken. Vooral Axel is dikwijls van burgemeester verwisseld (spreker beleeft reeds de acht- ste), zoodat dit ook aanleiding geeft tot wisseling in oomite's. Naar Ihij meent zul- len alle aanwezigen met het plan instem men. Hij vroeg of de Kamer ook een werk wijze op 't oog had. De heer F. Blok, burgemeester van Axel, sloot zich aan bij zijn collega uit Hulst, doch kwam op tegen het betoog van den heer Van Dixhoorn, dat de wisseling van Axelsch bestuurders een ongunstigen invloed op de zaak zou hebben gehad, aangezien hem uit de verschillende stukken gebleken is, dat de opvolgende burgemeesters steeds voor die zaak hebben geijverd. Als bewijs van de activiteit des wege, deelt hij mede bij zich te hebben een schrijven door het ge- meentebestuur van Axel verzonden in 1922 en ook nog in 1923 waarop ten antwoord werd ontvanigen, dat de zaak nog in onder- zoek was. Het gemeentebestuur was dus diligent. De heer J. H. Baert, lid van den gemeente raad te Hulst, gaMe kennen, dat te Hulst een sterke strooming voor het kanaal be- staat. Er zijn reeds stemmen opgegaan om eigener beweging een actle te beginnen. Gaarne sluit hij zich aan bij het voonnemen der Kamer. De heer F. van Waesberghe sluit zich bij deze woorden aan. Hij wees er op, dat de genoodigden bij de oproeping ter vergade ring ook ontvangen hebben concept-statuten voor het oprlchten eener vereeniging. Het komt hem aanbevelenswaard voor een ver eeniging te stichten. Hij is ook van meening dat deze omgevimg, als eerst belanghebben- den, geroepen is daaraan steun te verleenen. De heer F. Dekker Pz. te Axel, was van meening, dat deze geschiedenis eerst in 1918 begonnen is, doch heeft nu gehoord, dat zij al 600 jaar aan dien gang Is. Hij acht het noodig, dat een commissie bij den Minister de zaak zal gaan bepleiten. De heer E. Lockefeer, lid van den raad te Hulst, kan er niet mee instemmen, dat er d'e j laatste jaren zooveel voor Zeeuwsch-Vlaan- deren gedaan is, dan misschien voor Ter Neuzen. Hij betoogde, dat Zeeuwsch- Vlaanderen in 1918 heeft mogen protestee- ren, dat toen d'oor. de regeering gouden ber- gen beloofd zijn, doch dat niets daarvan is ingelost. Hij verklaarde zich tegen een lang- zaam werkende vereeniging, doch was er voor een commissie naar dCn Minister af te vaardiigen, die er op zou hebben te wijzen, dat, indien men in Den Haag geen anderen .weg inslaat nopens de behartiging der Zeeuwsch-Vlaamsche belangen, de geest d'er bevoliking bij een nieuwe amnexatiebe- wegi-ng wel eens een andere richting zou kunnen nemen. Uit den. aard der zaak is deze streek door hare ligging op Belgie aangewezen, en behoort men in Nederland Zeeuwsch-Vlaanderen tot zich te trekken. Dit doet het door dit binnenland door een kanaal te verbinden met de Nederlandsche rivieren. Hij zou wenschen, dat een, depu- tatie werd gezonden onder aanvoering van de heeren Jhr. De Muralt, lid der Eerste Kamer en; Fruijtier, lid der Tweede Kamer. De heer L. van Waesbenghe kwam op tegen de voorstelling, dat de Regeering niets voor Zeeuwsch-Vlaanderen gedaan heeft. Indien men de blikken laat rondgaan, zijn er verschillende zaiken op te sommen. Spre- vmet zijn fjnejroodstoffen EEN NEERlimE U ker zal dit thans niet doen, maar protesteert er tegen, dat een deputatie naar Den Haag zou gaan om tegen de Regeering bedreigln- gen te uiten. Zelfs indien we het kanaal niet zouiden krijgen, blijven we even goede Nederlanders als in achttien. We hebben toen niet mogen protesteeren, we hebben uit eigen aandrang spontaan gepnotesteerd. Wel acht hij het aanvragen eener audiCrv- tia noodiig. Hij acht het beter, dat dit door een vereeniging wordt voorbereid, dan door een eomite. Indien de poging niet terstond slaagt, valt zoo'n comite allicht gauwer uiteen, dan een regelmatig opgezette ver eeniging. De heer't Gilde, raadslid te Axel, stemde i met den heer Lockefeer, dat spoedlg handelen noodig is. Dat het kanaal er niet reeds lang is, schreef hij toe aan de onder de Hollanders gewone verdeeldhei.d. Men ziet het hier ter vergadering ook weer, pas is er een plan om een comite op te richten, n.u willen anderen weer een vereeniging. Laat de leiding der vergadering een afge- rond voiorstel dloen. De heer Lockefeer repliceerde nog weinig van de weldaden van Zeeuwsch-Vlaanderen te hebben bemerkt, dan* wellicht d'e subsidie voor den stoombootdienst. Hij wees er op, dat, hetzij men een comite zou benoemen of een vereeniging zou stichten, de afgevaar- digden den Minister zouden moeten te ken nen geven, dat deze streek voor de kosten van het kanaal geen middelen bezit. De heer Jhr. De Muralt, sprak zijn dank uit aan den voorzitter voor de voortreffe- lijke liimleiding. In hetgeen omtrent de ge schiedenis is medegedeetd, zijn verschillen de argumenten te putten om deze zaak te verdedigen, hetgeen in die eerste plaats de taak zal zijm van zijin buurman, den heer L. A. Fruijtier in de Tweede Kamer. Naar aanleiding van het betoog van den heer Lockefeer zeide hij, dat in een zaak als deze ook een beetje overdrijving niet sctia- den kan. De pap wordt nimmer zoo warm gegeten als zij wordt opgediend. Wel wil hij dezen heer zeggen, dat de Regeering wetkelijik al heel wat voor Zeeuwsch-Vlaan- dieran; heeft gedaan, al treedt dit niet zoo op den voorgrond. Ook hij acht het 't meest aanbevelens waard, voor dit speclale doel een vereeni ging te stichten. Indien die vereeniging dan door honderdtallen wordt gesteund, schenkt dit den afgevaardigden of een comitS, dat bij den Minister komt aankloppen een zeke- ren ruggesteum. Anders heeft een audientie meestal geen ander gevolg dan „kif", m. a. w., dat men met een kluitje in -H riet gestuurd wordt, hetgeen zelfs ook de afge vaardigden wel overkomt. Een deputatie of de afgevaardigden, die niet aan 't hoofd maar tevens de deputatie zouden kunnen optrekken, zullen tegenover den Minister het sterkst staan, indien ze er op kunnen wijzen1, dat er in de streek zelf een sterke strooming achter hen staat. Dan be- staat er kans op medewerking der regee ring. De heer Van Dixhoorn opperde het denk- beeld om, nu de Kamer van Koophandel meende de uitvoering dezer zaak niet zelf op zich te moeten nemen, of er dan wellicht geen aanleiding bestond het over te geven aan de opgerichte vereeniging tot bevorde ring der belangen voor Zeeuwsch-Vlaan deren. Dit denkbeeld voind geen ondersteuning; men meende, dat een vereeniging voor dit speciale doel de voorkeur verdient. De heer L. A. Fruijtier was dankbaar voor de tot hem gerichte uiitnoodiging om deze vergadering bij te wonen, waardoor hij ken- nis kon nemen van hetgeen er in dit opzicht in Zeeuwsch-Vlaanderen leeft. Toen in, 1918 de annexatiekoorts heerschte heeft de Re geering getracht die af te leiden door het scheppen, van betere verbindingen met Ne derland. Toch blijft Zeeuwsch-Vlaanderen nog altijd met hooige dijken van de Neder landsche rivieren gescheiden. Hoe dichter men deze streek bij Nederland1 kan brengen, hoe meer zij ook bekend zal worden. Door een tunnel igaat dat echter niet, evenmin met een spoorbrug en men moet het dus te water zoeken, door het maken van een kanaal. Dat zal echter veel geld kosten en om het te ver- krijgen zal het voor de belanghebbenden noodig zijn, dat men niet alleen de wenscfre- lijkheid uitspreekt, maar ook de noodzake- lijkheid aantoont. Van de hier te stichten vereeniging moet het onderzoek uitgaan, om die noodzake- lijkheid te kunnen aantoonen, en de regee ring te overtuigen, dat de economische voor- de'elen evenredig zijn aan de techn.ische moeilijkheden en de kosten. Een kraclitige vereeniging zal in deze veel invloed ten goede kunnen uitoefenen. De heer Oggel meende, dat de heer Fruij tier de zaken omkeerde? Niet is de aan- dacht der Regeering op Zeeuwsch-Vlaan deren gevallen door de annexatieverlangens, maar juist omdat wij Nederlanders wilden blijven en daarteigen protesteeren, hebben wij de regeering gevraagd houdt dat tegen en maakten tevens gebruik van de gelegen- heid om een en ander te vragen. Niet de annexatie-koorts, doch de unh-annexatie- koorts was het, die de regeering wakker maakte. De voorzitter, de heer Van Rompu, meen de met genoegen te kunnen constateeren, dat de geheele vergadering instead met het voornemen; om krachtige pogingen tot het verkrijgen van het kanaal in het werk te stellen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, die op de belangen van geheel Zeeuwsch- Vlaanderen heeft te letten, was van oordeel, dat dit belang beter zou gediend worden door een aetie uit de direct belanghebben den zelf, en geeft dus de voorkeur aan een vereeniging, al kan zij, indien noodig, naast die vereeniging staan om steun te verleenen. JlP VorkrijqbaarbijH.H.ApolholicfsciiOregijlen KWMn; srntimiaammmwmiaaauDMCaMMMOOBK jMNOBJaaMMMHi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2