BEMENgPE BERICHTEN. HEBT U L GEBLOOKERD? C€lc^ut INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Alexandre" bij de ramp zijn umgekomen, is van alien grornd ontbloot. De twee ge- kwetste leden der bemanning, ciie door de „Caraadi-an Pionier" naar Antwerpen werden gebracht en onmiddellijk na aankomst naar bet gasthuis vervoerd, bevonden zich op het oogenblik der aanvaring in bun kajuit en moesten door middel van bij Sen uit hun bachelijke positie bevrijd worden. DE POSTCHeQUE- EN G1ROD1ENST. De directeur van den ,postcheque- en giro- dienst vestrgt er de aandacht op, dat dage- lijkis honderden girobiljetten en cheques ter afschrijving worden ontvangen op post- rekemingen, waarvan bet bedrag van het saldo-tegoed de opdrachten tot afschrijving niet toelaat. Dit leidt, behalve tot vertra- ging in de uitvoering van die opdrachten, rot beliangrijke bezwaren voor den dienst. Aan de rekeninghouders wordt daarom dingenid verzocht, rekening te widen hou- den met het bepaalde in artikel 21 van den gids voor rekeninghouders, n.l., dat bij de intending van girobiljetten en cheque-ad- viezen het saldo-tegoed vofgens de iaatst van het girlokantoor ontvangen afrekening voldoende moet zijn om de afschrijvingen toe te laten. SLUISKIL. De eerste electrische lichtpaal. Het was gisteren voor de buurtschap Sluiskil een dag van beteekems. Zooals bekend, is de voorziening van electrisch licht sinds aldaar in. den lichtloozen tijd onder leiding van den burgemeester een vergade- ring van Ingezetenen gehouden werd, een „brandende" kwestie gebleven, die, zooals nu en dan bleek, zelfs de gemoederen eenigszins in beroering bracht. 1 hans is aan die periode een eind ge- komen, de lichtvoorziening heeft haar be- slag gekregen. Konden we de vorige week meld en, dat de door de P. Z. E. M. ge- eischie garantie voiteekend was, gisteren werd met het bouwen van het net reeds aan- gevangen. De commissie uit.de buurtschap. die zich met de leiding dezer zaak heeft belast, meende dit feit niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaao, en zoo werd gister aan den z.g. hoek van Bleijenberg, waar de Kerkstraat en de weg in den Pierssenspol- aor samenkomen op plechtige wijze de eer ste bokpaal ten dienste van het voor de Westzijde van Sluiskil aan te leggen boven- grondsch net geplamt. Door de commissie waren ter bijwoning daarvan uitgenoodigd de burgemeesters van Ter Neuzen en Westdorpe, den direc teur van de P. Z. E. At., den heer Streefkerk, en den ingenieur, den heer Everwijn, het be stuur der Buurtvereeniging te Driewegen, terwijl ook aan onze Redactie was bericht, dat men cp haar tegenwoordigheid prijs zou stellen, van welke uitnoodiging we met ge- noegen gebruik gemaakt hebben. De commissie ontving de verschillende gasten in het lokaal van den heer De Krij- ger, waar eenige verversching werd aange- boden. Ongeveer half 12 uur kwam bericht, dat de werkzaamheden zoover gevorderd waren, dat de plechtigheid kon plaats vin- den en noodigde de voorzitter, de heer H. J. Colsen, het gezelschap uit, naar het terrein te gaan. Dat men in Sluiskil in dit feit belang- stelde bleek uit de vlaggen die van ver schillende woningem wapperden en de groo- te menigte die aanwezig was bij de plaats waar de paal ornhoog ziou gaan. De heer Colsen nam bier het woord, om alle opgekomenen dank te zeggen voor de betoonde belangstelimg. De zooeven ge- nloemde genoodigden waren tegenwoordig, met uitzondering van Ter Neuzens burge meester, die bericht had gezonden verhin- derd te zijn. Inzonderheid bracht spreker namens de bevolking van Sluiskil dank aan den burgemeester van Westdorpe, en memo- reerde, dat het bestuur dier gemeente aan deze ondernemimg krachtigen steun had verleend, door ten behoeve van de ingezete nen van Stroodtorpe die meeleven met de SluiskiiHenaars, garant te willen' zijn en hun een gratis lichtpunt toe te zeggen. Hij her- innerde voorts aan den langen tijd die noo- dig is geweest, eer men zoover was als thans, en dat ten slotte 14 dagen geleden de inwoners van Sluiskil nog niet wisten of het begee/de licht er zou komen, terv/ijl thanis reeds de eerste paal staat geplant te worden, hetgeen mogeUjk is geworden door de medewerking van den directeur van de P. Z. E. M., die hij daarvoor dank zegt, evenals aan den ingenieur den heer Ever- wiin, die steeds bereid was de commissie van raad en voorlichting te dienen. Hij uitte de hoop, dat, nu geheel Sluiskil Westzijde. dank zij de eer.drachtige samen- werking, van electrisch licht zal worden voorzien, het ook mogelijk zal worden de Oostzijde in dat voorrecht te doen deelen, terwijl hij tegenover de buurtvereeniging van Driewegen, welke buurtschap de licht- lijdens geschieaenis niog niet te boven is, het succes toewenschte, dat thans aan Sluiskil ten deel valt. De heer Hendrikse, burgemeester van Westdorpe. bracht hulde aan het werk der Siuiskillemaars, in het bijzonder aan den ijver en toewijding van den voorzitter der lichtcommissie, den heer Colsen, dank zij wiens werk deze zaak tot stand is gekonren, die het aan het gemeentebestuur van West dorpe zcnder groote bezwaren mogelijk heeft gemaakt, hare bier tegen Sluiskil gelegen buurtschap, ook van het electrisch licht te laten genie ten, terwijl ook door het inrichten van electrische straatverlichting de toestanden zeer zeker zullen verbeteren. De heer Streefkerk, directeur der P. Z. E. M., wenschte de buurtschap evenzeer ge- luk met het behaalde succes em bracht ook hulde aan de werkgaamheid van den heer Colsen. Nu eenmaal vast stond welken weg hie, bewandeld moest worden, heeft men elkaar spoedig weten te vinden en kon, zoo als blijkt, ten spoedigste de hand aan den pi eg gestagen worden. Hij hoopt, dat het thans aangevangen werk inoge bijdragen tot bevordering der welvaart van Sluiskil. De heer J. C. Jansen, sprak pamens de buurtvereeniging van Driewegen een geluk- j wemsch uit aan de lotgenooten van Sluiskil, die thiams hum ideaal hebben bereikt. Drie- wegen is daarop jaloersch. Het is daar nog I niet zoover, en c t zal ook door eigen kracht het niet zc»over kunnen bremgen. Steun van i de gemeente zal nloodig zijn. Hij vond op- merkeliik de geringe belangstelling van Ter Neuzens raad, aangezien hier slechts 1 raadslid, die uit anderen hoofde aanwezig is, deze plechtigheid met zijn tegenwoor- diigheid vereert, maar hoopt toch, dat men Driewegen zal willen helpen. Hiierop werd door den heer Colsen een met vlaggedoek versierd bord aan den paal gespijkerd, waarop de spreuk: „Door eigen kracht, daargebracht". Hij droeg dit bord op aan Sluiskils jeugd, om dit niet door vernielzucht te ontwijden, doch, irndien dit na het tegenwoordig levemd geslacht mocht vergaan zijim, te vervangen door een nieuw, dctor steeds die spreuk in eere te houden, want, indiem Sluiskil eendrachtig saam blijft werken, kan daar nog zeer veel goeds tot stand worden gebracht. Spreker eindig- de met de toezegging, dat hii, bij de vol- tooiing der imstallatie, de verschillende gas- ten en belangstellenden nogmaals hoopt bij- eem te roepen, tot een meer feestelijke her- denking van de tot standkoming der elec trische verlichting van Sluiskil. De verschiiliende toespraken werdem met een hoera van de omstanders begroet. Ten slotte willen wij ook vam onze zijde de buurtschap met haar behaald slicces ge- luRwenschen. Dat het rrreenems is om vlug gereed te zijn bleek ons nog nader, toen we constateerdem, dat het transformatorenge bouwtie reed's zoo goed als gereed is. IMG EZOflDEN M eIeO E E L I N G E H. ZAAMSLAG. In den macht van Donderdag op Vrijdag j.l. zijn bij den landbouwer A. D. en D. D. eenige klieediingstukken en enkelie van de beste schoenen omtvreemd, eigendom van het dienstdoend personeel. SAS VAN GENT. Zaterdagavond, meldt men aan de M. Ct., omstreeks half zevem, reed de auto van de firma Gebr. v. Goethem, de bekende zaak van mannufacturen en meubelen alhier, met een tamelijk vaartje het kanaal van Gent Ter Neuzem in. Het voartuig, dat bestuurd werd door den heer W. van Goethem, lid der firma, luis- terde niet naar de remmen waardoor, bij een poging tot draaien, het op de Westkade den kanaatkamt afreed en buitelend het water in plonste. De bestuurder had de tegenwoordigheid van geest, zich onderwijl uit den wagen te werken en boven op de kap te klauteren. IJlings toegeschoten voorbijgangers bevrijdden den heer v. G. uit de netelige positie em wisten hem door middel van een ladder op den twee meter* hbogen kaaimuur te hijschen. Gelukkig is de plaats, waar de auto te water geraakte een der ondiepste langs de Wesitkade, waardoor dan ook „erger" niet is geschied. De heer v. G., was eenige minuten tevoren teruggekeerd van een autotocht met vrouw en kind, en had deze even voor het ongeluk huiswaarts geleid. De auto is denzelfden avond nog op 't droge kunnen gebracht worden. OVERSLAG. Het hulppostkantoor alhier wordt opge- heven met ingang van 1 Januari 1925. Naar men verneemt wordt niet de betrok- ken kantoorhouder C. de Nijs met 4 dienst- jaren, maair den besteller A. B. de Coninck met 22 jaren getrouwen dienst overgeplaatst naar Ter Neuzen. De kantoorhouder zou alhier besteller worden. SELZAETE. Men schrijft van daar aan de M. Crt.: Alhier ligt over het kanaal GentTer Neu zen nog steeds een nood-schipbrug, welke bijna voortdurend bij het momenteel drukke scheepvaartverkeer op dit kanaal in „open positie" verkeert. Het voetverkeer wordt middeterwijl onderhouden door een z.g. overzetpont. Zaterdagavond voer de pont met een vijfentwintigtal passagiers midden op het karaaal, toen plotseting in het donker een sieepboot onder „vollen stoom" de pont direigde te oveirvaren. Een der passagiers greep de roode lantaarn van de pont en be- gon daarmee op eene zeer in't oog loopen- de wijze in de richting van den steeds nader- bijkomenden sleeper te zwaaien, hetgeen gelukkig nog juiist bijtijds de aandacht van den stuurman trok. Tot op eenige meters wist de sleeper te stappen waardoor met zekerheid verschillende menschenleVens zijn gered, daar de plaats waar de pout op dat oogenblik zich bevond, ongeveer 15 meter verwijderd is van beide kaden, terwijl de diepgamg van het kanaal er 8 meter bereikt. RECHTSZAKEN. Bij vounissen van den Kantonrechter te Hulst, dd. 12 November j.l. werden A. G. B., landbouwer te Clinge, D. A. S., land- bouwersknecht te Nieuw-Namen, A. v. H., landbouwer te Koewacht, A. L., C. S. L. en A. P. L., lamdbouwers fe Kieldrecht, schul- dig verklaard aan: in de provincie Zeeland over de kumstwegen rijden met een voer- tuig, zonder dat de widen van klei en mod- der zijn outdaan, doch werd aan beklaagden geen straf opgelegd. De Ambtenaar van het Opeinbaar Ministerie bij het Kanfongerecht te Hulst kwam tegen deze vonniissen in hoo- ger beroep, zoodat deze zaken nu voor de Rechtbank zullen worden behamdeld. IK BLOOKER ELKEN DAG! zekering ZIJN MOEDER VERMOORD? Te Peperga fFr.) werd in de maand September van het vorig jaar de 74jarige Aaltje ten Berge, weduwe van Ernst Ca pelle, dood in den put bij haar woning gevonden. Thans heeft ma een twist iemand aan de politie meegedee'd dat J. C., zoon van de vrouw, zijn moeder met ho itea liamer de hersens heeft inge een een slagen, haar daarna van haar geld heeft beroofd en het lijk vervolgens in den put heeft geworpen. Ook nog een tweetalan- dere personen. onder welke de vrouw van J. C., legden een gelijke verklaring af. De politie heeft de zaak erder in onder- zoek. De van den moord betichte J Czit thans in de gevangenis voor een ander feit. EESHOORNJACHT. In de bosschen van het huis Bergh te 's-EIeerenberg hebben de jachtopzieners jacht gemaakt op eekhoorns wegens de schade die ze het houtgewas toebrengen. Binnen enkele dagen waren 250 eekh'oorns neergeschoten. KRABT GEEN PUISTJES OPEN! Een jong meisje te Bemmel krabde dezer dagen een puistje in baar gelaat open. Zij kreeg bloedvergiftigftg en overleed aan de gevolgen. EEN T RAG ISC BE VERG1SSING. Uit New York wordt gemeld, dat te Chicago een zeer tragisch voorval heeft plaatsgevonden 1'e bank kassier Hugh Steward keerde na een diner per auto huis waarts en merkte dat zijn wagen gevolgd werd door een anderen auto. Bang gewor den, opende hij het vuur, waardoor 3 politie- agenten, die in den volgenden auto zaten, werden gedood en een gewond. Eerst later kwam aan het licht, dat de impressionabele kassier zich vergist had. DOOR EEN H 1AI GEDOOD. Te Porto Rico is de Amerikaansche pro fessor Russel Winslow bij het baden deor een haai gegrepen, die hem den rechter- arm afbeet De zwaargewonde stierf eeni ge uren later door hloedverlies. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Ver.gadering van Dinsdag 4 November 1924, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter de heer J. de Feijtei\ Burge meester. Tegenwoordig de leden A. de Feijter, S. van Hoeve, C. A. Wisse, D. G. Koopman, A. de Koeijer, M. Kaijser, W. van Petegem, D. Dees, C. H. H. Wisse, M. Dekker en A. Haak, benevens de Secretaris, J. Stolk. (4. Vervolg.) 15. N ij verhei'dsonderwij s. Uitgiaven: 122. Bijdraigen aan gemeenten in de kosten van scholen voor het lager nijverheidsonder- wijs. 300. 123. Bijdragen in de kosten van het onder- wijs volgens het leerlingstelsel. f 150. 16. Onderwijs, kunsten en wetensrhappen (niet vallende onder de 1 t/m 15.) Uitgaven: 124. Uitgaven voor volksfeesten. Memorie. 125. Subsidien aan schouwburgen of mu- ziekkorpsen. 125. Hoofdstuk IX. Ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen. 1. Ondersteuning aan behoeftigen. Inkomsten 126. Bijdiragen van particulieren in de kos ten van verplegimg van arme krankzinnigen, 244. 127. Verhaal van pensioensbijdragen (zie hoofdstuk II, volgnummer 12). f 51,25. Uitgaven: 128. Beloonimg van doctoren, heelmeesters, vroedmeesters, vroedvrouwen enz. f 1050. 129. Kosten van overbrenging, plaatsing en verpleging van arme krankzinnigen. 1370. 130. Aandeel van het fijk en de provincie in de bijdragen van particulieren in de verple- ginglcosten van arme krankzinnigen. 116,51.. 131. Subsidien aan armbesturen. 2000. 132. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz. van ambtenaren en beamb- ten (zie hcofdstuk II, volgnummers 27 en 32). f 189,52 134. Subsidie aan het ziekenhuis te Ter Neuzen. f 225. Hoofdstuk X. Landbouw. Uitgaven: 135. Subsidie aan de geitenvereeniging. f 50. Hoofdstuk XI. Handel en nijverheid. I n k o m s-t e n 136. Bijdrage van het rijk in de belooning van den correspomient der arbeidlsbemiddeling 24. 137. Verhaal van pensioensbijdragen (zie hoofdstuk II volgnummer 12). 3. Uitgaven 138. Subsidien voor openbare middelen van vervoer. f 625. De heer VAN PETEGEM vraagt, of toen voor bet leggen van de tramlijn aan de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Maatschappij gronden zijn afgestaan, daarbij ook een breedte is aangegeven. De VOORZITTER: Helaas niet. De heer VAN PETEGEM vraagt dit, omdat hij hoorde, dat menschen die van hun erf een voetpad wilden jianleggen naast en tusschen de rails, daarvoor van de Maatschappij geen toestemming konden krijigen, dat deze dat wel zelf voor hen wilde doen, doch dat ze daarvoor 15 tot f 16 moesten betalen. De heer VAN HOEVE deelt mede, dat des- tijds aan de tramwegmaatschappij de ver- plichting is opgelegd om bij de bestaande per- ceelen overwegen te maken; wat de heer Van Petegem bedoelt, is een nieuwe toestand. Het is te begrijpen, dat de maatschappij niet toe- staat dat anderen aan de tramrails werken en zij door het zelf te doen wil gewaarborgd zijn dat het goed is. .Het is jammer, dat destijds niet is ingezien, dat de weg tusschen de rails had moeten bestraat zijn. 139. Subsidie aan werkloozenkassen. f 500. 140. Kosten van de districtsarbeidsbeurs en van de intercommunale arbeidsbemiddeling. f 140. 141. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionmeerinig enz. vtan ambtenaren en beambten (zie hoofdstuk II, volgnummer 27.) f 9,30. Hoofdstuk XII. Belastingen. Inkomsten 142. 80 opcenten op de hoofdsom der belas- ting op de gebouwde eigendiommen. f 2221,04. 143. oncenten op de hoofdsom der belas- ting op de ongebouwde eigendommen. f 2245,37. 144. 50 opcenten op de hoofdsom der perso- neele beiasting. f 4727,56. BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS EENMAAL PER DAG EEN KOP DRINKEN. DE FIJNE CACAOSNIAAK ZAL U WEL BEVALLEN 1 148. 20 opcenten op de hoofdsom der ver- rnogensbelasting. 2200. 149. Beiasting naar het inkomen. f 27.000. De heer C. A. WISSE vraagt, aangezien het als hoofdelijke omslag te heffen bedrag is teruggebracht tot f 27.000 en te vermoeden is, dat de inkomens in het algemeen weer wel wat gestegen zijn, of het heffingspercentage niet moet veranderd worden. De VOORZITTER: Dat komt later in orde. 150. Beiasting op de honden. f 500. 151. Opbrengst van het vergunningsrecht wegens verkoop van sterken drank in het klein. 52,50. .152. Verhaal van pensioensbijdragen (zie hoofdstuk II, volgnummer 12). f 0,50. Uitgaven 145. Kosten van toezicht op en invordering van plaatselijke belastingen. f 260. 146. Teruggave van beiasting. 50. 147. Uitkeering aan het rijk van het aan deel in de kwaide posten, wegens de directe be lastingen (wet van 16 Juni 1915, Staatsblad no. 267). 40. 153. Belooning der schatters en herschat- ters van de huurwaarden der localiteiten, waarvoor vengunning voor den verkoop van sterken drank in het klein is verleend. f T0i. 154. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz., van ambtenaren en beamb ten (zie hoofdstuk II, volgnummers 27 en 32). f 2,06. Hoofdstuk XIII. Diensten als afzonderlijk bedrijf ingericht. 1. Elect riciteitsbedrijf. Inkomsten: 155. Uitkeering van bet bedrijf. f 8151,25. Uitgaven 156. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz. van ambtenaren en beambten (zie hoofdstuk II, volgnummer 27). f 178,25. 157. Rentevan geldleeningen ten laste van hoofdstuk XIII 1 komende. f 4473. 158. Aflossing van geldleeningen ten laste van hoofdstuk XIII 1 komende. 3500. Hoofdstuk XIV. Kasvoorzieningen. Inkomsten 159. Teruggave van voorschotten aan amb tenaren verstrekt voor het doen van uitgaven ten. behoeve van de gemeente. f 100. Uitgaven 160. Voorschotten aan ambtenaren der ge meente, ten einde daaruit voorloopig kleine be- talingen ten behoeve der gemeente te doen. f 100. Hoofdstuk XVI. Onvoorziene uitgaven. Uitgaven: 141 Onvoorziene uitgaven. f 2379,61. De begrooting wordt met algemeene stem- men vastgesteld op een eindcijfer van f 46.590,12. De heer KOOPMAN wenscht nog eens terug te komen op de subsidie van de brandweer, waarvoor is aangevraagd f 600. Hij is van oor- deol, dat ze daarmede" niet zal toekomen. Hij kan niet begrijpen, dat het bestuur niet de vrijmoeddgheid bezit, om aan te vragen een ander middel van vervoer voor de spuit. Thans wordt daarvoor een voerman met paard gere- quireerd, doch er gaat met inspannen tijd ver- loren en het vervoer geschiedt te langzaam, want eer de spuit er is, kan de brand van zeer grooten omvang worden en veel schade toe- gebracht. Hij zou durven voorstellen, ten be hoeve van het overbrengen der spuit naar het terrein van dert brand een ander, vlugger ver- voermiddel aan te schaffen. Er is nu een mooi goed slot en of Burgemeester en Wethouders al zullen overgaan tot het aanschaffen van een beerruimingsmachine weet hij niet, maar dat is dan ook weer in hcofdzaak voor de kom der gemeente. De VOORZITTER ziet dat niet in. De heer KOOPMAN meent, dat de buiten- bewoners daaraan niet zooveel zullen hebben, maar die zijn er wel mede gebaat, dat in tijd van nood de brandspuit zoo speedv,' mogelijk aanwezig is. Men heeft dat kunnen nagaan ter gelegenheid van den brand bij L. de Putter, en ook bij W. Scheele. De minuten zijn hier maar elk 60 seconden, maar als men er op het terrein van den biand op wacht duren ze vee! l'anger. Voor f 1200 a f 1300 zou men een Fordchasgie kunnen aanschaffen, dat is een rente van slechts 1,50 per week. Daarmede zou men de spuit vlug kunnen verplaatsen. Nu zegt ieder: wat duurt het toch lang, het gaat ook te ouderwetsch. Misscbien was er dan lets op te vinden, om tegelijk een aantal manschappen mee te voeren. De VOORZITTER is ook overtuigd, dat het gewenscht is, dat de overbrenging van de spuit vlugger zou behooren te geschieden. Wanneei hij, als hoofd der gemeente naar het terrein van den brand rijdt, om zich op de hoogte te stellen, merkt hij ook op, dat er geruimen tijd verloopt, eer de spuit tegenwoordig is. Er ver- loopt dan vanzelf eenigen tijd eer men in orde is en dan gaat het vervoer niet zoo vlug als men wel zou wenschen. De gemeente heeft nu een zeer goede spuit, maar ze blijft te lang weg. Hij zou het wel goed achten indien eens een proef genomen werd, op de door den heer Koopman bedoelde wijze. Er zijn hier in de gemeente bezitters van een vrachtauto en daai zou men gebruik van kunnen maken en ook manschappen vervoeren. De heer KOOPMAN merkt op, dat daarvan niets kan komen. Men moet ten alien tijde op zoo'n auto kunnen rekenen. Stelt u voor, dat er brand komt en de auto is niet thuis of zij staat geladen en moet eerst gelost worden. Zij moet ten alien tijde ter beschikking staan. De auto's zijn thans wel op een peil gekomen, dat de prijs niet meer zal zakken, Hij kan nog maar niet begrijpen, dat het bestuur der brandweer zelf nog niet afgekomen is, om aan dat ouderwetsche vervoer een eind te maken. De heer KAIJSER acht niet alleen go wenscht, dat de brandspuit vlugger vervoerd zou kunnen worden, doch meent, dat de brand weerlieden zelf ook wel iets meer ijver aan den dag konden leggen. Hij heeft dat opgemerkt bij den brand op Pauwvliet. De een moet nog op zijn gemak een pijpje aansteken, een ander een sigaar, en ondertusschen woedt de brand voort. Hij meent, dat de mannen van de brand weer vlugger bij de hand zouden moeten zijn. Geen een was er met fatsoen op tijd klaar en hoopt dat, indien de tegenwoordige het niet vlugger kunnen, ze jongere krachten zullen nemen. De heer HAAK doet het genoegen, dat deze zaak ter sprake komt. Hij heeft die brand ook meegemaakt. Gelukkig was het een hooge wind, doch indien het een lage wind geweest was, zou de schuur geheel afgebrand zijn. Hij ge- looft, dat het denkbeeld van den heer Koop man een goede oplossing zou brengen. De heer C. A. WISSE merkt op, dat bij brand niet steeds alle manschappen terstond bijeen zijn, een brand komt op het onver- wachts. Hij wijst er voorts op, dat toch bij verschillende andere branden de schuren ook behouden zijn, o.m. op 't Veer en bij De Put ter. Hij stemt toe, dat men met motortractie er vlugger zou zijn dan met een paard, maar meent, dat de spuit altijd gereed zou moeten staan. Hij heeft het bijgewoond, (de heer Van Hoeve was er ook), dat de spuit met het paard er voor gereed stond, doch dat de slangen er niet op lagen, dat hij er nog de aandacht op vestigde, doch dat die toch over de straat sleepten, toen ze wegreden. Hij meent, dat de raadsleden het recht en den plicht hebben, daarop te wijzen. De heer C. H. H. WISSE geeft te kennen, dat hij jaren lid is geweest van het brandweer- bestuur. Men: had gedacht, vroeger werden de menschen bij de brandweer ingelijfd, doch later is dat veranderd in een vrijwillige brandweer. Men had gedacht, dat het daarmede veel beter zou gaan, maar dat is veel tegengevallen. Vroeger moest men te stok en te zwaard staan, om de menschen aan 't werk te krijgen en toen dacht spreker wel eens, we eischen misschien te veel, doch de verwachting, dat 't met een vrijwillige brandweer beter zou gaan, doch dat schijnt niet waar te zijn. Met het denkbeeld van den heer Kooprnan tot het aanschaffen van een chassis voor ver voer der spuit kan hij wel meegaan. Maar dan is men er nog niet. Hij had verwacht, dat er zich legio jongelui als vrijwilliger zouden op- doen, maar reeds van den beginne waren er geen genoeg. Hij zou ook graag zien, dat er verbetering kwam. Ahs er een beter vervoer- middel kwam, kon men al met de spuit weg al was men maar met 2 of 3 man. Misschien zou het aanleiding geven, dat er ook meer actie onder het personeel kwam. De VOORZITTER meent, dat, als men er iets voor aanschafte, men naar zijn meening een chassis zou behoeven, waar men de spuit kan opzetten. Een auto v6or de spuit spannen zou naar hij meent niet zoo goed werken, aan gezien men hier veel keiwegen heeft, w arop de spuit wel zou schokken. De heer C. H. H. WISSE dacht dat dat ook de bedoeling van den heer Koopman was. De heer KOOPMAN antwoordt toestem- mend, ook met gelegenheid om er eenigen \an de spuitgasten op te kunnen zetten. De heer VAN HOEVE meent, dat dit een punt is, dat, alvorens een besluit genomen wordt, eens ter deeg dient te worden bekeken en besproken. Als het gewenscht is en doel- matig blijkt, dan kan het gebeuren. Wat nu het gereed komen van de spuit betreft, dat gaat niet steeds van een leien dakje. De een zit hier, de ander daar, en ten slotte is leiding geven ook een groote kunst. Indien men eenigen afstand moet afleggen zal het echter ongetwijfeld veel vlugger gaan. De heer C. H. H. WISSE meent, dat, indien aan het personeel der spuit in het bijzonder eens op een en ander gewezen wordt, het wel een versehil zal maken. De heer VAN HOEVE vervolgt nog, dat het altijd een groot versehil zal maken met de brandweer in een groote stad, waar ze op een brand te zitten te wachten, maarhet zou hier ook vlugger moeten gaan dan de gewoonte is. Vlug bij de hand zijn is somtijds een mid- del om groote schade te voorkomen. Nog zegt hij, dat, als de spuit eenmaal op het terrein is, deze vlug aan't werk is. De laatste maal werd op anderhalve minuut water gegeven met 1 pijp en op 3 minuten met 2. De heer C. H. H. WISSE: Ja, de spuit is prima. De VOORZITTER vraagt, of de raad er mede tevreden is, dat Burgemeester en Wethouders eens een onderzoek instellen. De heer KOOPMAN: Ja, en dan later met voorstellen bij den raad komen. 11. Vaststelling begrooting electrisch be drijf. Door Burgemeester en Wethouders wordt in overleg met de G. E. B. commissie ter vast stelling aangeboden de volgende begrooting voor het gemeentelijk electrisch bedrijf. INKOMSTEN: 1. Opbrengst uit stroomlevering 2. Straatverlichting 3. Meterhuur 4. Kasgeld 13. Verhaal van bijdragen voor pensioen 14. Afschrijving wegens waarde vermindering 11009.— 1800.— 2700.— 2500.— 57.50 3500.— Totaal f 21557.50 UITGAVEN: 5. Stroominkoop f 4200.— 6. Transformatorhuur 452. 7. Jaarwedden 1150.— 8. Onderhoud 100.— 9. Belastingen, recognitien, ver 50.-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2