PUROL titWEHMiDEBLBlCHTEh. SPORT. LANBB0UWBER1CHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. DE LOODSGELDEN VOOR TER NEUZEN. s BILJARTEN. HET 25JARIG BESTAAN VAN DEN PLANTENZIEKTENKUND1GEN DIENST TE WAGENINGEN. ZWARE STORM BOVEN ENGELAND EN HET KANAAL. Ruwe enSchraleHuid DOOS 30, 60, 90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten Ptiflrm. Fabriek A.Miinhardt - Zeist PUROL verkrijgbaar bij Fa. A. van Overbeeke—Leunis eindstation van den Soedaneesehen spoorweg en het Zu'delijke eindstation van een stoom- bootdienst op den Njjl naar Assoean, in welke laatste plaats de aacsluiting verkregen wordt op den Egyptischen spoorweg. Daar volgens een bericht uit Kairo van gisteren de boot uit Haifa niet vertrokken is, be- teekent dit dat de verbinding tusschen Soedan en Egypte alles te wensehen laat. De Engelsehe strijdmacht is op dit oogenblik te zeer verbrokkeld voor kmcbtig optraden. Alexandria, Kairo, Tanta enz. hebben in de tegenwoordige omstandigheden sterke garnizoenen noodig. Wadi-Halfa is een militair centrum, maar wij weten op het oogenblik niet, wat er aan Engelsehe en wat er aan minder betrouwbare Esvp- tische troepen ligt. De plaats dankte haar eerste militaire beteekenis aan de expeditie die er in 1884 gevormd werd tot ontzet van den dapperen generaal Gordon te Chartoem, welke expeditie juist twee dagen ■te laat kwam om den generaal te redden. Tusschen Wadi Ha,fa en Chartoem ligt het gebied waar men, bp ontstentenis van alle berichten, den toestand geheel onzeker moet achten. Alleen weet men lo. dat Soedaneesche soldaten te Chartoem aan het muiten zpn geslagen 2o. dat aan de Egyptische troepen uit Soedan de terug- tocht is gelast. Maar wat men niet weet is of de muiterij op het oogenblik definitief onderdrukt is en of de Egyptische troepen goedsehiks afgetrokken zpn. Reeds nu kan men voorzien, dat Engeland, indien het volgens zpn pas verkondigde politiek ^meester in Soedan wil blpven, groote machtsmiddelen zal moeten gebruiken, om tegelpk zpn positie te Ka'iro en te Chartoem en aan de lang gerekte verbindingslijn tusschen de twee plaatsen te verzekeren. Een vergelpking met de nationalistische onlusten van 1918/19 gaat niet geheel op, omdat toen de spoorwegen in verschillende plaatsDn in het Norden des lands wel op- gebroken werden, Kairo geisoleerd werd van zijn verbindiDgen met de Delta en Boven Egypte, maar Soedoen, waar het gros van het Egyptische leger lag, geheel buiten de beweging bleef. De Engelsehe berichten erkennen echter zelf, dat de nationalistische propaganda in den laatsten tiji ook in Soedan veel veld heeft gewonnen. HEVIGE STORM IN DE ZWARTE ZEE. In de Zwarte Zee zpn verseheidene stoom- schepen en visschersvaartuigen door een zwaren storm overvallen, waardoor verschil lende zijn vergaan. Het Eagelsche s.s. ,/Bellerman" heeft in de nabgheid van Constantinopel schipbreuk geleden, ten gevolge van den storm en is vergaan. Het lot van 14 groote stoom- sehepen, waaronder 5 Duitsche, is nog on- bekend. 1500 VISSCHERSBOOTEN IN EEN STORM VERGAAN. Naar gemeld wordt, zijn minstens 48 personen omgekomen en 1500 vis9cbers- booten verloren gegaan bp een storm, die Vrjjdag boven de Kaspische Zee heeft ge- woed. 3 Meer dan 700 visschersbooten wor- stelen nog op de met psschotsen b'dekte golven. DE FORDFABR1EKEN TE ANTWERPEN. Naar gemeld werd, heeft de heer Ford besloten zijn fabrieken te Antwerpen te slu-iten, daar tengevolge de douanemaat- regeten der Belgische regeering de fabri- cage van goedk-oope aut-omobiele-n te zeer belemmerd werd. Vrijdag zijn de fabrieken stil gelegd. Heden mocht het personeel nog eenis komen hooren. Heeft intusschen de Belgische regeerine een reg-eling getroffen, die het aan Ford toelaat voort te werken dan is er karns, dat de zaak geschikt wordt. Zoo niet, dan begint heden de verhuizing. TER NEUZEN, 1 Dec. 1924. OFFERVAARDIGHEID. In de Gereformeerde Kerk alhier is op den Woensdag j.l. gehouden Dankdag ge- collecteerd ongeveer 2200. BIBLIOTHEEK VAN 't NUT. Wij vestigen de aandacht onzer 1-ezers op de in dit nurnmer v-oorkomende adverten- tie betreffende het >op Woensdag a.s. ope- nen -eener bibliotheek van het Departement Ter Neuzen van 't Nut. Naar wij vernemen bevat deze bibliotheek romanis, ireisbesehrijvingen, populaire we- tenschappelijke werken en ki-nderlectuur. Voor elk wat wils alzoo en goed te pas ko- mend voor een nuttig gebruik der winter- avonden. MANDOL1NECLUB. Ingevolge eene, een 14tal dagen geleden in deze courant gedan-e oproeping tot deel- name tin eene op te -richten Mandolineclub, werd, tin eene j.l. Vrijdag in „Ons Huis" gehouden vergadering, door een, 18tal deel- neemsters en deelnemers besloten tot op- richting der vereeniging „Ter Neuzensche Mandolineclub „Orpheus", gevestigd te Ter Neuzen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: D. Koopman, K. Eekman, K. J. D. Tolhoek en J. IJsebaert, terwijl de deskun- dige leiding berust bij den heer J. Tollenaar. AANVARING OP DE SCHELDE. Nabij de Paal had Zaterdagmorgen een aanvaring plaats tusschen het voor Ant werpen bestemde Eng. stoomschip Cana dian Pio-ni-er" en het uitvarende Belgische stoomschip ..Alexandre". Het Eng. stoomschip is met ingedrukten voorsteven te Antwerpen binnengekomen. De ..Alexandre", die midscheeps was aan- gevare-n is in zimkende-n toestand buiten het vaarwater aan den grand gezet. Twee leden der bemanning waren op de ..Canadian Pionier" overgesprongen. KETELONTPLOFF1NG. Gisterenmorgen vloog, ter h-oogte van Biruinisse, door het spring-en van den ketel, de sleepboot „Vdos", de 1-ucht in. Het on- geval is vermoedelijk ontstaan door het vastzitten van de veiligheidsklep. Van- de opvar-en-den warden de machinist C. Eekels, en diens vader, de kapitein, vermis*. Blijkens de memor.ie van antwoord der marinebegrooti-ng iis de aandacht der regee ring gevestigd op het feit, dat, in verband met de valutaverhoudingen tusschen gulden en franc de voor Ter Neuzen geheven loodsgelden niet onbelangrijk hooger zijn dan die geheven voor Gent. De wijze van heffing van loodsgelden vol gens het Scheldereglement maakt inmiddels een on- derwerp van gedachtenwisseling met de Belgische regeering uit. GESCHUTTE SCHEPEN in de maand November 1924, langs de Midden- en Oostsluis: Middensluis: getal 189 op met 83818. Middensluis: getal 207 af met 100676. Oostsluis: getal 941 op met 136781. Oostsluis: getal 892 af rrjet 124992. DE HAVEN TE TER NEUZEN. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het lXde hoofdstuk der staatsbegroo- ting voor 't dienstjaar 1924 drongen eenige leden erop aan, de verbetering van de ha ven te Ter Neuzen krachtiger ter hand te nemen. Sommige leden meenden dat het rijk bij de uitvoering van deze werken te veel risico op zich neemt en vroegen of er geen aanleiding bestaat van de N.V. Nol- son's havenbedrijf te Ter Neuzen een bank- garantie voor den tijd van bij v. 5 jaren te vragen. Andere leden konden het rede- lijke van een dergelijke bankgarantie niet inzien. KANAAL GENT—TER NEUZEN. Op 6 Dec. a. s. zal door het beheer van Bruggen en Wegen te Gent worden aan- besteed het uitvoeren van baggerwerk in het kanaal van Gent naar Ter Neuzen en op 20 Dec het afbreken en het plaatsen van dukdalven in genoemd kanaal. KANAAL AXELSCHE SASS1NG HULST. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen is tegen Maandag 8 December a. s. in de benedenzaal van het stadhuis te Hulst eene vergadering belegd ter bespreking van doortrekking van het kanaal vande Axelsche Sassing langs Axel tot Hulst. Uitgenoodigd zijn de besturen van de direct belanghebbende gemeecten en polders, vertegenwoordigers van belanghebbende corporaties en voorts enkele leden der Eerste en der Tweede Kamer der Siaten- Generaal en van de Provinciate Staten. Aan deze kwestie is een rijke historie verbondenwij nemen ons voor, bij het vermelden van de resultaten der bovenge- noemde vergadering daarop terug te komen. Herhaalde malen zijn pogingen aange- wend, om de vroegere oude vaart ver- beterd en doorgetrokken tot Hulst weer voor de scheepvaart geopend te krijgen. De ingevolge de tractaten van 1839 met Belgie ges'.oten verdragen aangelegde Ooste- lijke waterleiding is oorzaak geweest, dat het peil van het water der Axelsche kreek dermate zakte, dat de waterstand voor de scheepvaart niet meer geschikt was en ook de drempel der sluis aan de Sassing te weinig vaardiepte bood. De sluis is daarop definitief afgedamd in 1852. In 1853 hebben eenige ingezetenen van Axel evenwel bij den Koning reeds weer een poging beproefd om het kanaal her- opend te krijgen. Uit de jaargangen van ons blad blijkt, dat die poging meermalen is herhaald, tot zelfs in de laatste jaren De omstandigheden leidden er toe, dat dit onderwerp bij vernieuwing bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen ter sprake kwam. Door den Minister van Waterstaat is in den loop van dit jaar in de Eerste Kamer de uitvoering van dit werk genoemd als een vooraanstaand belang voor Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken stelt zich, naar wij vernemen, met deze vergadering ten doel, belanghebbenden in de gelegenheid te stellen zich over die kanalisatie uit te spreken, om bij b]i]kende krachtige belangstelling een comite te vormen of vereeniging te stichten die tot taak zal hebben al het mogelijke aan te wenden om uitvoering van dat werk waarvoor blijkens vroegere geruchten reeds de plaunen in de archieven van het Depar tement van Waterstaat berusten te be- vorderen. Moge de poging die (vermoedelijk ten gevolge kortzichtigheid der voorvaderen in een der betrokken gemeenten noodig ge- worden) reeds voor driekwart-eeuw werd aangevangen, tot bevordering van de wel- vaart van dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen eindelijk met goed succes bekroond worden WEGEN BIJ DOOIWEER. Het Prov. Blad no. 67 bevat een be- sluit van Ged Staten van 21 Nov. j.l. be treffende het verbod van het berijden van kunstwegen met beladen voertuigen bij dooiweder. Ged. Staten geven daarin 1, last aan de burgemeesters der ge meenten, om het in art. 79 van het Regl. op de wegen en voetpadeu bedoelde verbod aan te kondigen onverwijld na ontvangst eener mededeeling van den Commissaris der Koningin, dat de aankondiging door hem. is gelast; 2. verzoeken den Commissaris der Ko ningin, om aan hun besluit uitvoering te geven, hetzij voor de geheele Provincie hetzij voor een of meer der in 1 van artikel 79 aangeduide gedeelten afzonder- lijk zoodra en zoo dikwijls de noodzake- lijkheid is gebleken, om het vervoer van vrachten op de kunstwegen te verbieden of te beperken; 3. noodigen de burgemeesters uit, om de opheffing van het verbod aan te kon digen ouverwijld na ontvangst eener me dedeeling van den Commissaris der Ko ningin, dat het verbod door hen buiten werking is gesteld 4. verzoeken den Commissaris der Ko ningin, om ook alsdan aan het besluit ter zake uitvoering te seven; 5. geven den burgemeesters te kennen, dat het tijdstip, waarop het sub I bedoel de verbod ingaat, en dat, waarop de sub 3 bedoelde opheffing plaats heeft, hun door den Commissaris der Koningin wordt me- degedeeld. DE NED. HfeRV. KERK TE IJZENDIJKE Men schrijft aan de N. R Crt. Zooals re^.ds met een enkel woord is ge meld. hebben kerkvoogden van de Ned. Herv. kerk van IJzendijke besloten tot restauratie van hun kerkgebouw. Dit aardige kerkje, wel mede een der oudste zuiver-Protestantsche kerken van ons land en het oudste van Zeeland 1), werd gebouwd in 1612 Het stadje IJzendijke was toen juist weer herleefd. Niet vervan de bouwvallen van het middeleeuwsche IJzendijke, in de veertiende eeuw door stormvloeden verzwolgen, liet Parma in 1587 een versterking bouwen, die in 1604 door Prins Maurits werd veroverd. Daar- omheen ontwikkelde zich in den loop der zeventiende eeuw het nieuwe IJzendijke. Wie de ontwerper van dit fraaie kerkje is geweest, is onbekend. Men zou geneigd zijn, aan Adriaen de Muer te denken, die te Brugge is geboren en te Middelburg stadsbouwmeester is geweest en die het eerste ontwerp voor de zeer belangrijke Protestantsche kerk te Willemstad heeft gemaakt 2), ware het niet dat deze in Januari 1603 reeds is gestorven. Vast staat evenwel, dat de Staten van Zeeland in April 1610 op verzoek van hoofdmannen en de1 kerckenraet van IJzendijke een bij - drage van veertig pond Vlaams, of 240 gulden naar onze rekening, tot de »op- bouwinge" der kerk hebben verleend. (Notu- len Staten van Zeeland 1612 p. 46). En ook de Staten Generaal de Vereenigde Neder- landen verleenden biervoor een subsidie. Achtkantig van grondplan, is de kerk in de tweede helft der zeventiende eeuw vergroot en vernieuwd. In 1656 werd hiervoor door zekeren Sebastiaen de Roy te Hulst een bestekteekening gemaakt twee jaar later was de verbouwing voltooid en verkreeg de kerk haar tegenwoordige vorm, n.l. een kerk van drie traveeen, met sluiting aan beide einden door drie zijden van een achthoek De kosten van de ver bouwing waren door de Roy geraamd op 15 a 16 duizend gulden. Ter bestrijding van de kosten stonden de Staten Generaal aan het kerkbestuur toe „het provenu van het honaerdste gemet pro ministerio divino van a'le de bedijkte polders en landen in en omtrent het kwartier van IJzendijke gelegen, die tot nog toe daarin niet hadden betaald". De Prins van Oranje schonk ter gelegen heid van de vergrooting in 1658 aan de kerk een gebrandschilderd glasvenster, waarin het wapen van Oranje en van IJzendijke en lofwerk, dat nog aanwezig is. Verloren echter ging in den loop der eeuwen het venster, dat het Bestuur van het Vrije van Brugge, waaronder de stad ressorteerde, heeft geschonken, en dat door den Middel- burgschen glasschilder Cornells van Barker vervaardigd was; ook het in 1641 door Pieter Mouthaen vervaardigde en door het Vrije geschonken glasraam is niet meer bewaard. 3) Aangenaam van vorm en van kleur, maakt de kerk nog tbans temidden van het omringende geboomte een bekoorlijken indruk, niet weinig verhoogd door het spits opgaande dak en het sierlijke torentje. Op- getrokken van hout, heeft deze toren ech ter veel geleden en helt hij reeds eenigs zin op zij over Ten einde verder verval te voorkomen en tevens het mede in zeer slecliten staat verkeerende dak de hoognoo dige herstelling te doen ondergaan, hebben kerkvoogden een restauratieplan doen op- maken. Een ter plaatse ter bestrijding der kosten, op ongeveer vijftienduizend gul den geraamd gehouden verloting bracht reeds bijna tweeduizend gulden op; een bij- drage vanwege het Rijk is in uitzicht ge steld, en ook bij de Provinciate Staten van Zeeland en bij de Synode der Nederlandsch- Hervormde kerk is om fiuancieelen steun aangeklopt. De ingang, tot de kerk wordt gevormd door een geprofileerde deuromlijsting van bergsteen, waarop het jaartal van den bouw, 1612, is aangebracht, en waartusschen ge- ribde deuren toegang verleenen tot het portaal. Hier vindt men, evenals (rouwens ook in de kerk, een aantal fraai gehouwen grafzerken van leden der magistrateur van IJzendijke en van officieren van het Staat- sche leger uit de zeventiende eeuw. Een deel is onder de banken verborgen. Na het fraaie uiterlijk, stelt echter het interieur der kerk fen zeerste teleur. De balkzoldering n.l. is geheel weggewerkt achter een afgrjjselijk grof plafond van stucwerk, in de eeuw der wansmaak bij uitnemendheid, de negeutiende,"aangebracht. Mochten kerkvoogden de middelen vinden, dezen rotnmel te doen verwijderen en de origineele bekapping weer voor den dag te doen komen Dan zou hun kerkje ook inwendig zoo fraai zijn, als het nu van buiten is. In het sierlijke torentje hangt een klok, boven welks opschriftSoli Deo gloria, Michael Burgenhuys me fecit 1619 met een fraai geciseleerden rand, een lierteujacht voorstellend, kan bewonderen Halver wege is een kleiner klokje aangebracht, met een Latijnsche spreuk en het jaartal 1700. P. J. Meertens, varensgezel, Tuinpad 6, ambtshalve. E. Klaassen, dienstbode, Noordstraat 91, naar Zaamslag. VOETBAL. Nederlandsche Voetbalbond. Afd. IV, 3e Klas A. Weds'trijdiuitslagen van Zondag 30 Nov. 1) In deze provincie werden in de zeven tiende eeuw behalve deze de volgende kerken voor den Protestantschen eeredienst ge bouwdVrouwenpolder 1622 1623, Re- tranchement 1630, Sint Lourens 1644, Oost- kei k te Middelburg 16471667,Schoondijke 1656, Bierdiet 1659, Kats circa 1660, Sint Filipsland 1668, Burgh (onlangs jammerlijk door brand verwoest) 1671 1674, Waler- landkerkje 1674 (vernieuwdl713)Driewegeu 1678, Waalsche kerk te Oostburg 1689. 2) Zie het artikel van den heer J. H. Schorer over deze kerk in Buiten 1919 p. 322, aan te vullen met een artikel van pastoor Juten in Taxandria's 3e reeks 9e jaar gang p. 11 vlg. 3) Bovenstaande bijzonderheden zijnont leend aan een artikel van dr. J. de Bullu over de oprichting van eenige Protestantsche gemeenten in Westelijk Zeeuwsch-Vlaande ren en de herstelling of den bouw van haar kei'kgebouwen in de zeventiende eeuw, ver- schenen in het archief van het Zeeuwsch Genootschap 1916. ZUIDDORPE. Met ingang van 1 Januari a.s, is tot onderwijzer aan de te openen R.K. school benoemd de heer G. Hertog te Stoppeldijk. KOEWACHT. Benoemd tot hoofd der O. L school alhier, de heer G. Boddaert van Ouden Molen. HULST. Door de marechaussee alhier is Vrijdag aangehouden de 49jarige E. M. C. wonende in die gemeente verdacht van heling van 26000 francs, welke gelden vermoedelijk afkomstig waren van smokkelhandel in Fransch en Belgisch zilvergeld. Verdachte bleek tenminste in verbinding te staan met personen die van dien smokkelhandel een beroep maken. (Midd. Crt.) ZAAMSLAG. De majoor der Rijksveldwaeht, Vermast, alhier, en den brigadier-rijksveldwachter De Krom te Westdorpe, zullen per half December den dienst met pensioen verlaten. Bij de jongstgehouden biddag is in de Gereformeerde kerk gecollecteerd, ongeveer 1900. BORSELE. Den 13 November j.l. overleed hier na korte ongesfeldheid de 72jarige rentenier B. Eenige dagen na zijn verschijnen doken geruchten op, die jveldra een vastan vorm aannamen en .niets minder te kennen gaven, dan dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat B. door het toedienen van antl- levenselixer te vroeg het leven had afgelegd. Die booze geruchten bereikten eindelijk den oudsten zoon van den overledene. Deze, daardoor diep geschokt en zeer ver- ontwaardigd, deed, om zich voor blaam en srnet te vrijwaren, onmiddellijk de noodige stappen voor een gerechterlijk onderzoek. Dinsdag 25 dezer verscheen dan ook de justitie uit Middelburg en werden eenige personen door den rechter van instructie in verhoor genomen. In de daarop volgende dagen hoorde men weinig meer van het geval, totdat Zaterdag daaraanvolgende in den voormiddag het lijk van B. werd opgegraven en overgebracht werd ter onderzoek. De justitie kwam ook weer ter plaatse, vergezeld door doctoren tot het verrichten der sectie. Uit het onder zoek bleek, dat in het lichaam van den overledene geen spoor van vergift aanwezig was, zoodat de door „Jan Publiek" ver dachte volkomen vrij uitgaat en geheel ge- rehabiliteerd is. loop"der BEVOLKINfl VAN TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. Heijblom, leerling-verpleegster, Axel sche straat 50, van Schoten. J. Tollenaar, bankwerker, Schoolplein 15, van Middelburg. A. R. D. Groos, dienstbode, Noordstraat 28, van Tilburg. P. C. Geensen, loods, Donze-Visserstraat 6, van Vliissingen. E. M. Frankevijlle, dienstbode, Stations- weg 14, van St. Jansteen. A. C. Vermeeren, religieusie, Nieuwstraat 12, van Bergen op Zoom. M. J. van Dongen, broeder capucijner, Q 183, van Velsen. Vertrokken: M. N. Moes, zonder, Noordstraat 60, naar Hoek. Ph. Harms, dienstbode, Klaassenstraat, 7, naar Antwerpen-. Th. Visser, machinist, Westkolkstraat 14, naar Kruiningen. J. van Houte, scbipper, aan boord, naar Gent. J. A. Raes, gemeente-veldwachter, Nieuw straat 37—39, naar Sas van Geint. L. Feevert, dienstbode, Heerengracht 10, ambtshalve. G. Zoutewelle, koopman, Kerkhoflaan 39, ambtshalve. F. Mantel, timmerman, Lange Kerkstraat 32, ambtshalve. J. Jeserich, kantoorbediiende, Zandstraat 6, ambtshalve. I. Koole, varemsgezel, Javastraat 26, ambtshalve. J. G. de Rijke, varensgezel, le Kortestraat 9, ambtshalve. MEVOV lissi n ge n II 2—0 Bergsche Boys -T ern-euzen 3—0 Middelburg II- Stavast 0—2 B. O. Z.Goes 2—1 Z ee 1 and i aW a 1eh eren 0—0 e. St h doelp. u e tu O c 3 v. t. C5 Bergsche Boys 9 9 18 32-6 2.— M. E. V. O. 5 4 1 8 10-4 1.60 Terneuzen 8 5 1 2 11 24-15 1.37 Zeelandia 6 3 1 2 7 8-4 1.16 Stavast 4 1 2 1 4 5-8 1.— Walcheren 8 3 2 3 8 12-15 1.— Goes 7 1 2 4 4 8-11 0.67 B. O. Z. 8 2 1 5 5 8-17 0.63 Middelburg 11 7 1 1 5 3 8-17 0.42 Vlissingen II 8 1 7 2 6-24 0.25 Zeeuwsche Voetbalbond. Stand Z. V. B. le Klas, Bijgewerkt tot 23 Nov. 1924. Zierikzee 7 5 2 12 31-5 1.71 Zeelandia II 6 5 1 10 15-5 1.66 Veere 6 3 1 2 7 12-9 1.16 Terneuzen II 6 2 1 3 5 11-17 0.83 Walcheren II 7 1 2 4 4 9-17 0.57 Deto 8 1 -f- 7 2 4-29 0.25 De stand van het kampioenschap „Zeeuwsch- Vlaanderen" (bekerwedstrijd) is als volgt: Punten. A. Standaert 200 Van Bockstaele 114 H. serie. 19 21 H. Spinhof A. J. de Krijger Van Bockstaele A.J. de Krijger 200 197 141 200 Gesp. partijen. A. Standaert C. de Pauw J. Donze A. J. de Krijger Van Bockstaele H. Spinhof 19 24 13 15 Gewonnen. 4 2 2 3 Gemiddelde. 5.— 2.9 3.5 3.5 2.04 2.86 Verloren. Ledenwedstrijd J. de Cooker 131 punterti D. But 150 Gesp. partijen. Gewonnen. C. Nobels 4 1 A. van Hauwe 2 2 D. But 3 2 J. de Cooker 2 1 A. Spruitenburg 1 Verloren. 3 1 1 1 Vrijdag is feestelijk herdacht het 25jarig bestaan van den Plantenziiiektenkundigen Dienst te Wageningeni. Door verschillende sprekers werd de beteekenis van dezern dienst voor het land- en tuinbouwbedrijf met woorden van erkentelijkheid herdacht. Door Z.Exc. den Minister vain Binnenland- sche Zakan en Landbouw, die eene herden- kingsrede hi eld, werd aan het eind daarvan medegedeeld, dat om de verdiensten(van het hoofd van den dienst, den heer N. van Poeteren te eeren, deze op zijn voorstel door H. M. de Koningin is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De draadlooze dienst maakt melding van een zwaren storm, die in den nacht van Woensdag op Donderdag over Engeland heeft gewoed en groote schade heeft aan- gericht. Overal in het land zijn telegraaf- en telefoonpalen over den grond geworpen. In Londen alleen waren 485 lijrnen gestoord, terwijl 225 binnenlandsch intercommunale lijnen niet klonden werken. De scheepvaart op de Oost- en Zuidkust ondervond zeer veel hinder en in het kanaal stond een ont- zaggelijk hooge zee. Het s.s. ..Dieppe" is bij New Haven gestrand en kon gedurende v.ier uur niet warden vlotgemaakt. De sleep- boot, die uitging om te helpen, werd tegen de pier geslagen en verbrijzeld, doch de be manning kon worden gered. In Southampton is het stoomschip „A1- mansora", van de Royal Mail Cy., in de haven driftig geworden en naar het vracht- schip „City of MaTseille" gedreven. De ge- zagvoerder van laatstgenoemde boot kon nog juist zijn bemanning wekken, om stoot- blokken uit te brengen en zoo zijn schip voor een botsing te redden. Intusschen wa ren er vier sleepbooten te hulp gekomen, die het losgeslagen stoomschip op sleeptouw konden nemen, doch het duurde ruim drie uur voor zij in staat waren na een vreese- lijken strijd met de storm het schip weer aan de kade te brengen. Een oude visscher deed schitterend reddingswerk toen een drifter met zijn haringvangst Donderdag bij Aberdeen wrak werd. Men zag van de kust doe leden der bemanning zich vastklemmen aan een rots. Een klippenrij tusschen de rots en de kust maakte het onmogelijk een touw uit te brengen. De visscher zeide toen dat hij een weg wist door de branding naar dit rif en liet ziich door niets ervan afhouden de gevaarlijke tocht door de woedende zee te ondernemen. Hij greep een touw, sprang van klip tot klip, telkens tot den hals toe ondergedompeld, en slaagde er eindelijk in de klippen te bereikem. Toen wierp hij zijn touw uit naar de drenkelingen, die hij een voor een wist te brengen naar de plek waar hij stand. Daarna wierp hij- het touw terug naar de kust en zoo werden -de drie schip- breukel-iingen en hum dapper-e redder oip het strand gehaald. Vijf andere leden der be manning zijn er echter omgekomen. De schipbreuk van het s.s. Hartley", van Barry -op weg -naar Gent, meldden wij reeds. Een bericht hit Londen zegt, dat de storm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2