as BUITENLAND. INGEZONDEN MEDEDEELINO e&npaJye in leder [pjAmdnM^ bond in het algemeen, in verband met de uit- eenloopenude beoordeeling in het voorloopig verslag, zegt de Minister aiieen, dat ook naar zijn meening de Volkenbond en zijn organ-em verstandig zullen doen zich be- perking op te legigeni, niet slechts met het oog op de kosten, maar ook met het oog op zijn bestemm-ing en ziijn sucoes. Daar- tegenover mag echter het oog niet worden gesloten voor de toenemende onderlinge afha-mkelijkheid en samenhang der volkerert en, als gevolg -daarvan, voor de onvermijde- Hjke evolmitie der verhoudintgem in de rich- tiing va:m een internationale gemeenschap, welke op den gtomQ-slag van algemeen1 mem- schelijke opvattingen bestemd- is tegenstel- lingen te verzo-enen en gerneen -geworden belangen te behantigen. Bij den geleidelijken gang der onfwik-ke- limg zal het zaak zijn de groote verschilleni niet uit het oog te verliezen- die sr niet slechts politick en economisc-h, maar ook cultured tusschen d>e volken bestaan, en de baan vrij te laten van nuttige nationale imi- tiatieven en bv.moeii'ngen en geen unificatie te bevorderen, aLvorens de voorwaarden daarvoor aanwezig zijn. Belgie en Nederiand. De Minister herin-- nert aan de onderhandelingen in 1920 met Belgiie en aan het onderhoud, dat hij in September 1.1. had met den Belgischen Mi nister van Boi'tenlandsche Zaken. Wanneer -deze besprekingem ten slotte, zooals voor de duurzame vriendschappe- lijke verhouding tusschen beide nabuurlan- den wenschelijik is, tot resuitaat zouden- lei- den, dan ligt het voor de hand, dat de rege- ling zou staan in het kader der vroeger ont- worpen overeemkomsten, waaromtrent de Minister verwiijst naar de uitvoerige mede- deeling in Maart 1920 door het Departe- ment van Buitenlandsche Zaken aan de pers verStrekt en opigenomen in de dagbla- den van den 15en dier maand. Betreffende de rede van generaal Snij- ders bet-oogt de Minister, dat van eenige militaire of pol-iti-eke verbintenis, door Ne deriand aanigegaan, geen sprake is. Nopens rijwielverkeer met Belgie wordt opgemerkt, dat in buitenland wonende per- sonan, geheel ongeacht nunn-e nationaliteit, reeds thans buiten de rijwielbelasting val- len, wanneer zij tijdelijk en niet langer dan drie achtereenvoligende maanden bin-nen het rijk verblijven. Door deze -bepaling en de vrijgevige wijze waarop zij wordt toege- pa-st wordt reeds thans in de door sommige leden igevoelde behoefte voorz-ien. De Minister acht uit een algemeen econo misch o-o-gpunt het slagen van de z.g. Da- wesleen-lng in het belang van de reconstruc- tie van Europa en van den terugkeer tot meer normaie v-erhoudingen. Over de n-o- teering ter beurze heeft hi; geen zeggen- schap. HET BELGISOH LOODSWEZEN. De Antwerpsche redacteur van de ,/Maas- bode" schrijft Zooals wij reeds meldden, zullen de Belgische loodsbooten, welke tot nu toe te Vlissingen gestationneerd zijn, Antwerpen als basis krijgen. Deze verplaatsing zal 1 Maart 1925 moeten voltrokken zijn. Slechts een Belgische loodsboot zal te Vlissingen in reserve blijven, voor geval een der in zee gestationneerde loodsbooten plotseling moet vervangen worden. Men denkt er nog altijd over voor de Belgische loodsen een gemengden dienst in te voeren, d.w.z. loodsen te benoemen, die tegelijkertijd rivier- en zeedienst doen. Al deze maatregelen, die een belangrijke besparing voor de B-lgische schatkist mee- brengen, zijn mogelijk geworden door de overeenkomst, welke onlangs tusschen Nederiand en Belgie inzake den loodsdienst op de Scbelde, werd gesloten. HET ANT! REV. STEMBUS-PROGRAM. Het Kamerlid mr. V. H. Rutgers heeft voor de anti-.evolutionnaire kiesvereeniging te Leiden gesproken over het anti-rev. stembusprogram. Spreker zeide, dat het de allereerste roe- ping van de anti rev. partij is het beginsel voorop te stellen. Daarvan hangt de kracht af voor het verdere optreden. Er is reden om de beginselen voorop te stellen, daar nog altijd door de tegenstanders wordt ont- kend dat de Christelijke beginselen op het staatkundig gebied mogen gelden. Velen zijn onbevredigd met de resultaten der anti- rev politieke actie, doch men vergeetdan dat de anti-revolutionnairen in de coalitie een minderheid uitmaken. Spreker besloot met de meening uit te spreken, dat het bij den komenden stem- busstrijd niet gaat om het kabinet. Mocht de uitslag zoo zijn, dat de anti-rev. niet geroepen worden regeeringsverantwoorde lijkheid te aanvaard n, dan zal spreker hierom niet treuren, en mochten de auti- rev. wel daartoe geroepen worden, dan zullen ze zich daaraan niet onttrekken. DE TOESTAND. Het valt nauwelijks te ontkennen, schrijft de N. R. Crt., dat het heetgebakerde Egyptische nat.ionalisme, dat na Engeland's verleening van een ean zeker voorbehoud onderhevige onafhankelijkheid aan Egypte geen verstandige politiek heeft gevoerd en daardoor een aanleiding heeft verschaft aan Engeland om zijn politiek van 1922 te herzien op een oogenblik dat zijn prestige in de Muzelmansche wereld in het geding was gekomen. De Daily Herald, het orgaan der arbeiderspartij, acht het ultimatum van Oostenriik aan Servie van 1914 nog vrien- delijk en verzoeningsgezind" in vergelijking met de eischen die Engeland Zaterdag aan Egypte stelde, maar men mag niet ver geten dat Ramsay Mac Donald, toen hij aan het hoofd stond van de arbeidersre- geering, de eischen van Zagloel als //on- mogelijk" heeft gekenschetst. Zagloels on verzoenelijke houding had zoodoende den bodem voorbereid voor allerslechtste becrek- kingen, die na den laffeu moord op gene raal Lee Stack culmineerden in de krasse Britsche nota en het daarop dadelijk ge- volgde gewelddadige optreden. Als zoodanig moet men beschouwen de verwijdering van Egyptische officieren en eenheden uit het Soedaneesche leger, de herneming van de vrije beschikking door Soedan (dat geheel onder Eugelsche con trole staat) over het water van den Nijl waarvan het wel en wee van den Epypti- schen lanffbouw afhangen en de bezettiug van de douane kantoren te Alexandria door een Engelsche landingsdivisie. Had Egypte ook n et de zware boete die Engeland (a Pinstar van Mussolini's eisch aan Griekenland na den moord op een Italiaansch officier in Albanie) verlang de betaald, dan zou er misschien erger ge- beurd zijn. De eenige schrale troost voor het koninkrijk Egypte in den loop derge- beurtenissen is geweest, dat Engeland nog eerst zijn eischen heeft gesteld gelijk aan een vreemde mogendheid pleegt te doen in plaats van zijn wil uit eigen machtsbe- voegdheid, voor zoover dit mogelijk was, dadelijk door te zetten en daarmee nog den vorm heeft bewaard van een optreden te- genover een zelfstandigen staat. Tn militair opzicht kan Egypte natuur- lijd niets uitrichten tegenover de machts- middelen over welke Engeland te land, te water en in de lucht beschikt. Het pleit voor het juiste inzicht van de Britsche politiek dat zij, hoe kras zij ook opgetre- den is, den staat van beleg nog niet heeft afgekondigd. Die blijft blijkbaar achter de hand, indien het tot nationalistische woe- lingen mocht komen. Voorshacds, zoo verzekert Reuter. is echter alles rustig en de toestand geruststellend. Het optreden van een gematigd minis- terie onder Ziwar pasja wijst op den wil van koning Foead, om den weg van tege- moetkoming tegenover Engeland op te gaan. Het staat uu aan de nationalisten die in de Kamer en den Senaat totnogtoe Zag- loel's politiek met overweld'gende meer- derheid gesteund hebben, Ziwar-pasja het regeeren mogelijk te maken. Het zal En geland er in de eerste plaats om te doen zijn, dat de schuldigen aan den moord energiek opgespoord en voorbeeldig gestraft worden. Pas daarna kan er voor de Egyp tische regeering sprake van zijn, pogingen te beginnen om van lieverlede iets van den zoo plotseling verloren vroegeren sta tus te herwinnen. De Engelschen zullen echter zeker niets toegeven ten opzichte van Egypte's uitsluitende aanspraken op Soedan, hun bijzondere positie totbescher- ming van vreemde belangen in Egypte, de zorg voor de verdediging van het land tegen het buitenland en de bescherming van de verbindingswegen te water, te land en in de lucht met de overige deelen van het Britsche rijk. Een maatregel als de bezetting van de douanekantoren te Alexan dria kan slechts een tijdelijk karakter dra- gen. En bij een verbetering van de ver- standfiouding zal ook het dreigende karak ter aan de controle over het bovenwater van den Nijl ontnomen kunnen worden. Degenen die, gelijk in het geschil tus schen Ilalie en Griekenland, iets van den Volkenbond in dit conflict zouden verwach- ten, zijn van Engelsche zijde reeds gewaar- schuwd dat zij bedrogen zouden uitkomen. Het feit dat Egypte geen lid van den V ol- kenbocd is, zou zijn inmenging niet belet- ten. Artikel 17 van het handvest voorziet ook in tusschenkomst in geschillen tusschen een lid en een niet-lid en zelfs tusschen staten die geen van beiden lid zijn, in welk geval niet leden der Bond slechts be- hoeven te verklaren dat zij de verplichtin- gen aanvaarden die op leden van den Vol kenbond rusten, op voorwaarden die de Raad voorschrijft Egypte heeft echter in dertijd geen bezwa^ir gemaakt zijn onafhan kelijkheid te aanvaarden onder het voor behoud dat Engeland dienstig achtte. Krachtens dit voorbehoud, heeft Engeland de positie gereserveerd van een voogd, be- last met de bescherming van buitenland sche belangen in Egypte. Het zal alles wat thans geschiedt verklaren als voortvloeien de uit de noodzakelijkheid tot bescherming van die belangen, omdat generaal Lee Stack, hoe wel als Sirdar in EgypLschen dienst, een Engelschman was. En tusschen komst van den Volkenbond zijn van En gelschen kant steilig afgewezen worden en reeds de aankondiging ervan zou Engeland beantwoorden met het dreigement om uit den Bond te treden, waarna dat lichaam vrijwel zijn beteekeni? zou verliezen. Het protest van het Egyptische parlement tegen Engelands maatregelen zal daarom ter zijde gelegd moeten worden. DE VERHODD1NG VAN ENGELAND TOT RUSLAND. De minister van buitenlandsche zaken Austen Chamberlain heeft de volgende nota gericht tot Rakowsby, den Russischen ver- tegenwoordiger te Londen. ,/Zr. Ms. regeering heeft de verdragen, door haar voorgangster met de regeering der Unie van socialistische sovjetrepublieken gesloten en op 8 Augustus geteekend, over- wogen. Ik heb de eer u mede te deelen, dat na behoorlijke bespreking Zr. Ms. regeering zich niet in staat acht de verdragen in quaestie aan het parlement in overweging te geven of ze ter bekrachtiging aan den ,neeni Nederlandsch Verbond. koning voor te leggen." volSens werd heJ woord »evot Chamberlain heeft een tweede nota tot Rakowsky gericht in antwoord op de sorjet- nota van 25 October nopens den brief van Zioowjew. Hij zegt daarin ,/Gij hebt vrijheid gevonden om bigkbaar aiieen op subjectiere "gronden en zonder tijd te nemen u met Moskou in verbinding te stellen, te verklaren dat de brief van Zinow- jew, die aan Ramsay MacDooald tot ver- toogen aanleiding gaf, een grove vervatsching was. Tot staving dezcr bewering gaaft gij voor, dat de communistische interaationale in haar eigen circnlaires nooit wordt om- schreven als derde communistische internati onal, dat Zinowjew nooit teekent als president van het presidium van het execu- tieve comite van de communistische inter national, maar steeds als president van het executieve comite en dat de geheele inhoud van communi3tisch standpunt een samen- weefcel van dwaasheden is. „Zr. Ms. regeering kan deze beweringen niet aanvaarden, welke door raadpleging der officieele publicaties en der dagbladpers van de Unie worden gelogenstrafr. Doch het is onnoodig op deze bijzonderheden in te gaan, want de inliehtingen in het bezit van Zr. Ms. regeering laten in haar geest geener- lei twijfel over aan de echtheid van den brief van Zinuwjew en Zr. Ms. regeering is derhalve niet bereid over deze zaak in besprekiDg te treien. z/Ik moet verier doen opmerkec, dat gij den aard der vertoogeD, door mijn voor- ganger tot u gericht, geheel en al verkeerd zoudt begrijpeD, indien gij verondersteldet, dat zij aiieen over den brief van Zinowjew handelen. Het optreden, waaro?er Zr. Ms. regeering klaagt, is niet beperkt tot een bepaalden brief, maar strekt zich integen- deel uit tot het heele samenstel van revo- lutionaire propaganda, waarvan de brief een goed voorbeeld is en die soms in het ge- heim wordt gevoerd en soms, gelijk gij terecht doet opmerken, niet verheeld wordt. De uitspraken van Zinowjef, die draadloos over de geheele wereld zijn verspreid, zijn op zichzelf een voldoende bewijs van de propaganda, waaraan de derde internationale zich met medeweten en goedkeuring der sovjetregeering voortdurend overlevert, en het is dit stelsel, dat naar het oordeel van Zr. Ms. regeering onvereenigbaar is met de plechtige verbintenissen uwer regeering" //In zijn nota van 24 October deed Mac Donald opmerken, dat niemand, die de samen8telling en de betrekkingen van de communistische internationale begrjjpt, zal twijfelen aan haar nauw verband en haar nauwe aanrakiag met de sovjetregeering." Hij deed verder opraerkeD, dat //geen re geering ooit een regeling met een buiten landsche regeering zou dulden, waarbij laatstgenoemde officieele diplomatieke be trekkingen .van correcten aari met haar onderhoudt, ferwijl tegelijkertijd eeD propa- gandalichaam organisch verbonden met die buitenlandsche regeering, onderdanen van de eerste aanmoedigt en zelfs gelast revo- luties te smeden en te beramen voor haar Achtereen- gevoerd door het oud-Kamerlid Boudewijn Maes uit naam van het Vlaamsche Front, Roza de Guchte- naere voor de Vlaamsche vrouwen, Liesen- borghs, secretaris van de groep Vlaanderen vain het Algemeen Nederlandsch Verbond, die aan de verdiensten van den gestorvene als oprichter van hef Verbond herinnerde, en Van den Abeele, namens het Dtetsch Studentenverbond. Kransen en bloemen vverden neergdegd aan den voet van de ka- tafalk uit naam van de gewezen hooglee- raren van de Vlaamsche Umiversiteit, uit naam van Dr. Borms, het Vlaamsche Front, studentem- en oudstrijdersvereenigingen, het hoofdbestuur van het Algemeen Neder landsch Verbond, groep Vlaanderen van het Algemeen Nederlandsch Verbond enz. Het orgel speelde het Willielmus en de Vlaamsche Leeuw. Even na twee uur bega- ven alle aanwezigen, verscheidene honder- den in getall, zich in optocht, met kransen en vaandels voorop, door de stad naar Sin-t Lievenspoor, voorstad Ledebeng, waar de autolijkwagon uit Middelburg eenige oogen- bldkken later aankwam. De politie uit Gent weigerde echter, niettegenstaande het vrij- geleid'e van den Belgischen consul te Vlis- siinigen, den lijkwagen met d<? in de Vlaam sche kleuren gehulde lijkkist op het grond- gebied van die stad Gent te laten komen. Toen die Vitaimngen aanstalteni maakten om, trots het verbod het stoffelijk overschot van Dr. Meert toch naar de stedelijke begraaf- plaats te brengen, gaf een politieofficier bevel, de Vlamingen, de famllieleden jiiet uitgezonderd, met den gummi;stok uit elkaar te slaan. Een politieman loste zelfs een schof in een der banden van den lijkwagen, waardoor het onmogelljk werd door te rij- den. Inmididelis had de politieofficier van de eerste wijk de bereden gendarmerie ontbo- den, die spoedig verscheen. Een dertigtal gendarmen met d'e blanke sabel chargeer- den daarop zonder eenige nieuwe aanlei ding op mannen, vrouwen, en kinder en. De lieden, die bloemen of kransen droegen, kondien niet tijdig vtuchten en vielen ten gronde. Een zuster van het Kamerlid Pi- card werd door een trap van een paard ge- wond, andere lieden gekneusd. Er was een aanztenilijke menigte ter plaatse. De auto met de kist stomd diwars over de brug en het verkeer van trams, wagiems en voetgangers bleef ruim een half -uur tota-al gestremd. Ten slotte, ma-dat de omgeving van de brug, was schoon-g-eveegd, kwam de commissaris van politie mededieelen, dat de auto, a-lleen dioor -de nabestaanden gevolgd, na reparatie van den band, naar de begraafplaats zou mogen vertrekjren. Toen zulks eindelijk ge- beurde, werden alle dragers en draagsters van bloemen d-oor die politic en de ge-ndar- man op hardhandige wijze verwij-derd en een paar hon-derd meter verder gaf de com missaris den chauffeur bevel met voile snel- heid door te rijden. De famitie liep eenigen, tijd den lijkwagen op een- drafje achterna, doch moest het ten slotte opgeven. Bij de aankomst van het stoffelijk over schot van Dr. Meert op de begraafplaats ware-n aiieen- v-ier grafdelvers en de politie aanwezig. Later verschenen- eenige leden van de famili-e en een paar auto's met vrien- den en bloemen, onmiddallijk g-evolgd door dertig bered-en gendarmen. Een half uur INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Voor alien die sukkelen met moeilijken en onregelmatigen stoeigang zijn IVkii nhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en ver- oerzaken niet de mifiste kramp. Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. LAXEER-TABLETTEN zijn verkrijgbaar bij Fa. A. van Overbeeke—Leunis. AANBESTEDINGEN. Namens G-ed. Staten van Zeeland, werd heden aanbesteed het herstellen, vernieu- wen en onderhouden gedurend-e twee jaren, ingaa-nde 1 Janu-ari 1925, vain- de Provinciale wegen en andere waterstaatswerken in de volgende 22 perceelen: 1. Straatw-eg van Zierikzee n-aar Zijpe. Mimste inschrijver: de heer J. J. Jansen te M-idde-lburg vo-or f 6200. 2. Veer-dam en steige-r te Zijpe. Minste inschrijver; de h-eer M. Krijger te Bruiin-isse voor 562. Voor de massa van perceelen 1 en 2 was de mimste inschrijver; de heer W. Wandel te Nieuw-erkerk voor /6900. 3. Sfeiger, toegaingswag en wachthuisje bij Stavanisse; Min-ste inschrijver: de heer A. Westdorpe te Stavemisse voor f 1344. 4. Grind-weg langs Wolphaartsdijk; 6. Straat- en grind-weg van Goes over 's Gravenpolder maar Hoedekenskerke; 7. Veer-dam, steiiger emz. te Katsch-e Veer; 8. Steiger met toegaingsweg te Borsselen; 9. Pontons met toegangsbruggen enz. voor den Proviimiciaten stoombootdienst op de W-ester-Schelde te Hansweert en klinker- bestratin-g op het stati-onspl-ein te Vlake; 10. Steiger te Hoedekenskerke; 11. Straatweg tusschen Zuid-Beveland en Noord-Brabant: Voor de massa van perceelen 411 was mimste imschrijver: de heer J. de Bree Fz. te Ter N-euzem v-oor 25.940. 12. Steiger, veerdam, wachthuisje enz. te Kamperlamdi: M-in-ste inschrijver: de heer J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor /1574. 13. Steiigers, veerdam enz. te Ko-rtgene: Minste inschrijver: de heer J. -de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 2316. Voo-r de massa van p-erceel-en 12 en 13 was minste inschrijver: de heer P. Dekker te Veere voor 4090. 14. Straatweg wederzij-ds Sluis; 15. Straatweg van -d-en R-ij-ks grooten weg bij Breskens naar Nieuwv-liiet; 17. Straatweg van Oostburg naar Zu-id- 3 zamide; 18. Straatweg tusschen W-est-elijk en Oostelij'k Zeeuwsch-Vl-aan-deren Voor de massa van perceelen 1418 was minste inschrijver: de heer A. J. Cambiier te Breskens voor 16.468. 19. Straatweg van Ter Neuzen naar Axel; 20. Straatweg van Walsoorden naar Huilst; 21. Steigerd-am, steiger enz. te WnlsOQJ- den: Voor de massa van perceelen- 1921 was minste inschrijver; de heer J. F. Adruaan- nadien, terwijl de avond over dien dooden- sens-Polfliet te Honteni-sse voor f 13.212. 22. Drijvende aanlegplaats voor den omverwerping. ff0it is juist en de sovjetregeering zou goed doen de consequenties van het negeeren dezer uitspraak zorgvuldig te wegen." Er is ook een brief aan Rakowsky ge- zondeD nopens de tweede sovjetnota d.d. 27 October, welke volgens den in de pers gepubliceerden tekst, bestraffing eischte van particuliere en officieele Britsche personen brtrokken bp de publicatie van den brief van Zinowjew. Cbatnberlain verklaart, dat hij niet voornemens is af te wijken van de beslissing, reeds vroeger aan Rakowsky meegedeeld door MacDonald, dat de nota in quaestie er eene was, die Hr. Ms. regee ring niet kon toestemmen te ontvangen. HEVIGE SNEEUWSTORMEN IN ROEMENIE. In Roemenie beerschen de laatste dagen buitengewoon hevige sneeuwstormen. De sneltrein, die uit Roemenie Zaterdag- middag te Boedapest moest aankomen, was daar eergistermiddag nog niet gearriveerd. MEXICO. Draadloos wordt gemeld, dat 17 Mexi- caansche officieren, onder wie drie generaals en vier kolonels, die na de mislukking van de revolutie van Huerta gratie hadden gekregen, maar onlangs opnieuw den strgd tegen de regeering hadden hervat, krachtens een vonnis van den krijgsraad in den staat Tabasoo doodgeschoten zijn. BELGle. De begrafenis van Dr. H. Meert. De Brusselsche correspondent van de N. R. Crt. meldt: Zooals in de v-orige editie gemeld is, had d-e burgemeester van Gent Zondagavond het beslui-t uitgevaardigd, dat alle rouwbe- toogimigen- bij het overbrengen van h-et stof felijk overschot van den te Middelburg ge- storven Vlaamschen politieken uitgewekene Dr. Hippo lief Meert. naar het Vlaamsch na tionalistische lo-kaal Uil-emspiegel te Gent, ten strengste verboden was en desn-oods met geweld d-oor de politie zou worden be- let. Maandagochten-d was dan ook aau de p-oli'ti-e de bewaking van- alle wegen, die toe- gang tot de stad verleenen, gelast en mocht geen ein-kele auto d-oor zonder toestemming van de politie. In het lokaa-1 Uilenspiegel, waar de katafalk was opgericht en de groo te zaal in -een rouwkapel herschapeu, had omstreeks twee uur toch een rouwplechtig- hei-d plaats. Honderden afgevaard-igden van het Vlaamsche Front, Vlaamsche oud- stnijde-rsbonden, studientenver-eenigingen, alsook familie van- den overleden-e waren aanwezig. Tal van met rouw omfloerste leeuwenvaandels vulden den aehtergrond. De Kamerled-en Picard en- Declercq waren onder an-diere aanwezig. Later kwamen ook De Kanter en Von Weiler, vert-egenwoordi- gers Van het hoofdbest-u-ur van het Alge- akker Viet, waren- reeds h-onderdeni Vlam-in- gen aangekomeni en- v-ersehenen ook de vaandels voor den on-der bloemen bedolven grafkelder, waar de Vlamimgen in dichte drommen een wijle stil en -ingetogen bleven staan. De leeuwenvaandels hiingen roer- loos -neer boven- h-et graf in het vale avond- licht, alls een laatst-e hul-de aan het stoffe- liijk overschot van- den Vlaamschen voo-r- man en Groot-Nederlander. De (Brusselsche) Stand-aardi mel-dt: Toen de doodenwaigen- -de grens Lede- bergGent wou overschriijden, werd zulks door een vijftigtal politie agent-en belet. Van daar botsimg tusschen de politieagenten e-n de deelnem-ers aan den rouwst-oet, die met geweld den doodenwagen in de richti-n-g van Gent w-ildien voortduwen. De pol-itiie werd bijn-a overman-d, en de politiecommissaris g-ebood „Revolvers trek- ken". Hij z-e-lf loste revolverschot-en in een der. autobanden van den doodenwagen en onze correspondent uit Gent meldt, dat de poliitiecommiissaris zi-ch ruw aanstelde tegenover m-evr. Meert. De politie kon het niet houden. De com missaris telefoneerde dan ook om verster- kingstr-oepen en weldra verschenen gend-ar- mem te paard en te voet. Het was een akelig schouwspel ron-dom -den doodenwagen. Intusschen- werd de ge- iei-der van den -doodenwagen, -een, Hollan der, i-ngerekend. Op zeker oogenblik kiom een auto-gelei- d-er, samen met een politieagent, op den doodenwagen en in dolle vaart ging het naar het gemeentekerkhof." TER NEUZEN, 26 NOVEMBER 1924. RIJKSBELASTINGEN. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat het van belan-g i-s hunn-e belastimigbil- jetten eems -na te zien, daar naar we verne- men op het onitvaingkantoor te Ter Neuzen het voornemen bestaat in het begin van December over te -gaan tot vervolging van hen die de vers-ch-ul-digde termijnen wegens de inkoms-tenbelasting 1924/1925 nog niet v-olideilen. Teven-s wordt er aa-n h-erinmierd, dat d-e gromd- en personeele belasting over dit jaar geheel moeten voldaan zijn vbor het eind deze-s jaars. OPL1CHTING. Zaterdag jl. z-ijn door de rijkspolitie te Hoek aanigehouden en voor de Justitie te Middelburg geleid: A. W., 48 jaar, werk- ma-n te Ter Neuzen- -en H. V. 0., 41 jaar, werkman women-d-e te Hoek, die zich, uit- gevende als bazen bij de Electriciteitsonder- nemin-g, bij werkeloozen in de gemeente Hoek, d-ezen- voorgevende h-en als werklie- den bij voorn-oemde ondernem-in-g te zullen doe-u aannemen, v-oor verschilll-ende gelds- bedragen hebben- opgeUcht. N,a verhoor door den- rechterc-ommissariis zijn zij naar het hu-is van bewaring te Midti-elburg over- gebracht. Prov. sitoombootdi-enst te Vlissingen: Mimste inschrijver: die h-eer J. J. Jansen te Middelburg voor J 967. Door den hoof-di-ngeniieur-diirecteu-r van den Rijiks Wat-erstaat te M-id-delburg werd h-ed-en aanbesteed: a. het leveren van stal-en spoorstaven met bijbehoorend ijzerwerk en het leggen van havenspore-n lanigs -de kan-aalhavens te Ter Neuzen, in 2 perceelen en i-n massa. Ramiinig res-p. 13.450, 21.550 en 35.000. Voor het eerste perceel waren geen in- schrijvers. Voor het tweede perceel was min-ste in schrijver: de heer G. J. Balk-enstein te Ter Neuzen voor 20.689. Voor de massa was de minste inschrijver de N. V. aannemersbedrijf v./h. Van Dongen Van H-oveni te Dordrecht voor 34.490. b. het onderhoud van de tramweghavens gedurende 1925 en 1926, naming per jaar f4750: Min-ste inschrijver: N. V. Maa-tschappij tot uitvoening van bagger- en waterstaats werken voor /4644; c. het onderhoud van -de havenwer-ken te Bresken-s, -gedurende 1925 en 1926. Raminig f 11.900 per jaar. Minste inischrijver: de heer P. J. van de San-de te Breskens voor f 10.637. BEVORDERING VAN VREEMDE- L1NGEN VERKEER. Zooals -onze lezers zich zullen herinne- reu werd voor een -paar weken- te Middel burg een vergadering gehouden, ter bespre king van, bevordering van het vreemdelin- genverikeer door onze provinoie, welke v^er" gad-erimg ook wer-d bijgewoond door den h-eer A. de Vrieze, lid der Kamer van Koop- h an del en Fabri-eken alhier. Op igi-steravond waren door den burge meester -en- genoemden heer eenige belang- stellen-d-em bijeengeroepen in eene vergade ring en bracht de heer De Vrieze verslag u-it van zijn wed-ervaren te Middel-bu.rg en de al- d-aar gehouden besprekiingen, waa-ruit bl-eek, dat er alle uitzicht bestaat in d-en zomer de vr-eemdeliingen die in de naaste badpl-aatsen vertoeven, -ook naar deze streek te trek-ken, dat onze stad en omgev-ing v-oor die vreem- deliin-gem voldoende aantrekikelijkheid bezit, doch dat eene orga-nisatie uoodig is, die dit bezoek bevordert, iul-ichtingen verstrekt enz. enz. De vergadering was algemeen overtu-igd van- de voordeelein- die vreemdelingenbe- zoek in het algemeen aan eene plaats biedt. Er werd ook de aand-acht op gevestigd dat, indien men op een of andere wijze de stad aanl-okkeliijk maa-kt om bezocht te worden door vreemdel-iingen-, men- deze ooik tegelijk als woonstad aantrekkelijk maa'kt, en dat er alle aanleiding is, naar h-et voorbeeld van tal van p-1 a at sen in ons land een organ-isa- tie in het 1-ev-en te roepen., d-i-e z-ich dat tot t-aak stelf. Een voo-rloo-pig comite werd benoema, bestaandie uit de heeren J. Huiizinga, voor- ziitt-er, A. de Vrieze, secretaris, N. J. Harte, P. Standae-rt en C. Wind van Merke-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2