ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Benauwd Abdijsiroop No 7687. idar 21 November 1924 64e Jaargteug. Aanbssteding Schoolbehoeften. (Jit het booge Noorden, a Schoonmaken en schoonhouden Schoollokalen Kantoor- en Schrijfbehoeften ABONNEMENTSPRIJS: BINNENLAND. tot stikkeiis toe Voor binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Voor buiten Ter Neuzen fr. per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post J"6,60 per jaar Voor Ned. Indie en Amerika f 2,70 per 3 maanden Voor 't overig buitenland 3,35 per 3 maanden Abonnementen voor't buitenland alleen bij vooruitbetaling. JED £11.^3 BLAD Burgemeester en Wethf uders van TER NEUZEN vragen voor Wnandjoti <9 December 1924, des namiddags drie uur, aanbiedingen (op zegel), voor: Het schoonmaken en schoonhouden van de scholen k en C en de Kcpschool, gedurende het jaar 1925. De voorwaarden daarvoor liggen ter gemeente- secretarie ter inzage. Nadere inlichtingen verstrekt de gemeente- bouwmeester. Ter Neuzen, den 21 November 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEViJLLE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Itlaandagt 8 December 1924, des namiddags drie uur, ten gemeentehuize, trachten aan te besteden De levering van SCHOOLBEHOEFTEN voor de Openbare Lagere Scholen A, 0 en 0 on de Kopschool, voor den dienst 1925. De voorwaarden van aanbesteding, op- gaven, monsters enz., liggen ter gemeente- secretarie ter inzage, waar tevens nadere inlichtingen zijn te bekomen. De inschrijvingsbiljetten op ZEGEL. Ter Neuzen, 21 November 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, zullen uiterlijk Maandag 8 December 1924, des namiddags drie uur, ten gemeentehuize aldaar, prijsopgaaf in wachten van ten behoeveder gemeente-administratie te leveren Kantoor- en Schrijfbehoeften, voor het diens'.jaar 1925. De voorwaarden, opgaven, monsters enz. liggen voor belanghebbenden op de gemeente- secretarie ter inzage, alwaar tevens nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. De prijsopgaven moeten opzegelgesch'eden. Ter Neuzen, 21 November 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. f. ZONNEViJLLE, Secretaris. LXXXV1U. Op het oogenblik lijkt het wel, alsof straks bij de verkiezingen van het volgend jaar de vraag naar ontwapening een der hoofdpunten worden zal. Tengevolge van den grooten wereldoorlog is in ons land de weerzin tegen het militairisrre sterk toegenomen, een verechijnsel, dat men in de historie steeds kan opmerken vlak na het woeden van een hevigen oorlog. Later vermindert de afkeer langzamerhand. Ons volk is eehter nooit zeer militairistisch gezind geweest. Tijdens den taehtigjarigen oorlog en tijdens de Republiek werd dan ook geregeld de strijd gevoerd met huur- soldaten, die voor een groot deel uit Duit- schers en Walen bestonden. De Napoleon- tisehe oorlogen, waarin tengevolge van de invoering der conscriptie ons land een groot aantal jonge mannen te leveren had, ver- w-ekten een sterken afkeer. SinJs het ko- ninkrijk bestaat, is bij het opkomen van de macht der groote mogendheden en de steeds zwaarder wordende bewapening al- lengs bij vele menschen de gedachte ont- staan, dat wij met ons kleine en betrekke lijk zwak uitgeruste leger toch eigenlijk niets doeu knnnen. Dat heeft de anti- militairi«tische gezindheid langzamerhand doen toenemen. Eigenaardig is, dat tijdens de Republiek in de 17e eeuw de lust om op de vloot te dienen bij onze zeelieden vrij groot was in die jaren, toen het besef bestond, dat onze vloot heel wat waard was. Als in de 18e eeuw dat besef ver- dwijnt, vermindert die lust, terwijl thans die lust zeer gering is, nu men wel begrijpt, dat onze vloot tegenover andere vloten slechts een zeer kleine gevechtswaarde heeft. Ongetwijfeld is het groeiend succes der arbe derspartij in ons land voor een deel het gevolg van het feit, dat zij reeds lan- gen tijdeen anti militairistische propaganda voert en daardoor vele kiezers tot zich lokte, die door de pakkende leuze: „geen man en geen cent" werden aange rokken. Thans echter is de anti-militairistische strooming, vooral o der de jongeren, veel sterker geworden en ontegenzeggelijk wordt een goed deel hunner gevormd door intel- lectueeleu als studenteu. Er gaat een//idea- 1 stische" golf door het land. Tot 1914 was e n predikant, die dienstweigering propageerde, een witte raaf en het aantal hunner dat minder ver ging, doch anti militairistisch gezird was, bleef gering. Maar tijdens den oorlog begon hun aantal zeer snel te vermeerderen. Toch is de aanwas veel grcoter geworden na den oor log, toen het bleek, dat de wraakzucht een beletsel was tot hetopbouwen van een sterken Volkenbond, die den wereldvrede hadkun- nen brengen. Het besef. dat de tegen- woordige Volker^nbond zeer weinig betee- kent, lieeft zulk een groote teleurstelling gewekt, dat in den kring der predika'nten hoe langer hoe meer de lust ontwaakt om mede te doen aan een anti-militairistische beweging Hie> mede wordt de propaganda, die vroeger veelal een politiek karakter droeg, ten deele gewijzigd, want nu wordt het idealistisch motief krachtig gesteund door het religieuze geluid. En het gevolg daarvan is dat vele preeken zinnen bevatten, die godsdienstig het denkbeeld van ontwa pening voor de toehoorders belichten, maar ook dat bij de catechisatie met oudere leer- lingen dit denkbeeld op den voorgrond wordt gebracbt. De man, die misschien het meeste ertoe bijgedragen heeft om in de theologenwereld de geesten wakker te schudden, is prof. G. J. Heering, hoogleeraar der Remonstranten te Leiden. Van hem gaat op de Leidsche theologiscbe studenten een zeer grooten invloed uit. De krachtigste stoot is hierbij gegeven door de bebandeling verleden jaar van de Vlootwet. Het is juist dit wets- ontwerp geweest, waardoor tal van ^rredi- kanten, die tot nog toe niet hadden mee- gedaan, gingen zeggen, dat Heering gelijk had. Eerst daarna is een geheel andere propaganda begonnen, nl. die van prof van Embden te Amsterdam, hoogleeraar in de staathuishoudkunde en lid der Eerste Kamer (vrijzinnig democraat). Hun beider proga ganda staat lijnrecht tegenover elkaar, omdat zij een geheel ander uitgangspunt heeft, en omdat prof. Peering zijn verzet voert uit religieus zedelijk motief en prof, van Embden uit politieke beweegreden, want, bij hem is het een poging om zooveel mogelijk kiezers bij de stembus zich te laten scharen achter het vaandel der vrij zinnig democraten. Dit geeft in zooverre iets onzuivers, omdat van zelf daardoor de Vrijheidsbond meer zal worden de parti] van die vrijzinnigen, die nog niet met de ontwapenings-leuze willen medegaan. Terwijl toch niet te ontkennen valt, dat de scheidingslijn tussehen deze twee vrijzinnige groepen niet loopt op militairistisch terrein, maar wel loopt op sociaal (maatschappelijk terrein). Beider uitgangspunt is anders, want Heering zegtgeen oorlog meer, omdat het niet mag en van Embden zegtgeen oorlog meer, omdat het Diet kan. Dit is een groot verschil, want de eerste moti- veert met een zedelijken eisch en de tweede met praktiscb* beweegredenen. Die praktische beweegredenen zijn het is voor een klein land te kostbaar geworden, en wij kunnen onmogelijk ons leger met de nieuwste middelen zoo uitrusten, dat wij met de groote mogendheden kunnen meedoen, en daarnaast de chemische oorlog met vergiftige gassen is zoo verschrikkeljjk. Natuurlijk slaat een dergelijke propaganda gemakkelijk in en wanneer onze deskundige officieren zulke argumenten willen ontzenuwen en bewijzen bijbrengen, dat de hoogleeraar eigenlijk zeer overdraft, dan wil de groote massa er geen eens naar luisteren Lezen wij bijv wat de deskundige kapitein Maas uiteen zet over de mogelijkheid om met behulp van vliegmachines gasb< mmen op een groote stad te laten vallen, hoe hij ons voorrekent, hoe reusachtig groot getal machines daarvoor noodig is, dan krijg ik persoonlijk inderdaad de overtuigrng, dat de professor sterk heeft overdreven. Dit staat wel voor my vast, dat het groote publiek een geheel onjuist denk beeld heeft van de verschrikkingen, die men aan die stikgassen toeschrijft. In de eerste plaats is het ontwijfelbaar waar, dat het zoogenaamde mosterdgas buitengewoon kwaadaardig is, maar men heeft daarvoor mosterdzaad noodig. Gebruikt men dit op zoo groote schaal, dat men in staat zyn zou om een groot terrein, als dat van een stad mede aan te vallen, dan moet men beginnen uitgestrefete landerijen met mosterd te bebouwen en stelt men de voedselvoor ziening vau het eigen volk in gevaar. Docli dit daargelaten, men moet maar eens het voorrecht gehad hebben om ingelicht te wotden door een pleegzuster, die in een ambulance gewerkt heeft aan het gevechts- front. Onze Nederlandsche zusters hebben op ee'ne na, alien gewerkt in Parijs, zij hebben s-lechts patiente* verpleegd, die vervoerd worden konden, Aan het front bleven de ergste gevallen. Maar die eene Hollandsche zuster, die aldgargearbeid heeft, gaf mij de verzekering, da' derampen,die deze vergiftige* gassen vcroorzaakten, niet n vergelijking kondeiy komen met de gruwelijke verwondingen. veroorzaakt door granaatscherven, en dat let allerergste is, waDneer een soldaat door een kogel getroffen wordt in de ruggegraat. Zulk een soldaat is voor zijn heele leven totaal verlamd, is een wrak, terwijl een soldaat, die van cen gas ziek werd, na een betrekkelijk korte verpleging algeheel herstelde. En dan nog iets, waarvan de lezer aanvenkelijk vreemd zal opzien deze laatste, in onze oogen zoo ontzettende oorlog, waarbij de meest ge- perfectioneerde wapenen werden gebruikt, is voornamelijk om slechts den omstandig- heid erger dan vroegere oorlogen geweest. Namelijker is nog nooit een oorlog gestreden, waaraan zooveie millioenen hebben deelgenomen. Maar niet alleen zijn door de groote vorderingen der medische weten- schap tal van levens gered, doch het percen tage dooden en verminkten in vorige oor logen was veel grooter, vooral tengevolge van de verschrikkelijke epidemien van be- smettelijke ziekten die vrceger daarbij voor- kwamen. Lees in de gelijktijdige beschrij- vingen hoe het vroeger ging, als een stad werd belegerd en uitgehongerd en de beestiale wreedheden, waaraan vroeger de strijdende legers zich schuldig maakten, de martelingen toegepast op gevangenen, het uitmoorden van steden en dorpen enzoovoorts, dan weet de beoefenaar der geschiedenis, dat de opvatting alsof deze laatste oorlog de allerergs'e was, toch onjuist is. Natuur lijk blijft die oorlog er even afkeurens- waardig onder. De propaganda van prut. van Embden is feit;elijV weinig principie^ want zegt men: omdat het niet ban, dan moet men zijn propaganda staken, zoodra het bewijs ge- leverd wordt, dat het wel kan. Daartegen- over is de propaganda van prof Heering principieelomdat het niet mag. Dit is het argument voor de idealisten. Maar daartegenover zal een groote groep staan blijven, die terwilie van allerlei belangen van praktischen aard, dat idealistisch ge- voelen niet durft te omhelzen, een groep, die wat nuchter is en zegtlaten de groote mogendheden eerst het voorbeeld geven. Wie let op den haat, die thans tussehen Duitschland en Frankrijk heerscht, vrage zich zelf af: zal niet betrekkelijk spoedig weder een oorlog kunnen worden ontketend. Prof. v. Embden zegt nu,/als Nederland ontwapend is, heeft het veel grooter kans buiten den oorlog te blijven." Dit lijkt mij een argument van dezelfde kracht als i, Wanneer gij uw voordeur niet sluit, hebt gij minder kans, dat bij u wordt ingebroken." Inmiddels mag wel opgemerkt, dat in verschillende plaatsen en steden (bijv. kort geleden te Groningen) ontwapeningsver- gaderingen buitengewoon groote belang stelling uitlokken en dat het krachtig ap plaus bewijst, hoezeer het anti-militairisme, ook onder de gezeten burgerij, toegenomen is. Ongetwijfeld zal daardoor de verbouding der verschillende partijen in de nieuwe Earner eenigszins worden gewijzigd. Maar zeer stellig verwacht ik niet, dat daarin een meerderheid voor ontwapening zal komen, al is de mogelijkheid niet uit- gesloten, dat er wel een meerderheid bereid zijn zal om in de financieele lasten beper- kingen aan te brengen. T.g.T. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Na aanneming van eenige kleine ont- werpen is aan de orde de wijHging van artikel 26 van de Arbeidswet. De heer Wittert van Hoogland (r k-) kan er niet toe meedewrken kinderen van 14— 16 jaar in fabriekeu gedurende 10 uur per dag te doen werken. De heer Ster.huis (s.d.) wenscht de gezondheid der kinderen niet aan het goud op te offeren. De minister van arbeid, handel en nijverheid, de heer Aalberse, merkt op, dat de bedoelde ver- gunning te beschouwen is als een over- gaDgsmaatregel voor de industrie; er wordt alleen in hooge noodzaak gebruik van ge- maakt. Het ontwerp wordt aangenomen met 23 tegen 14 stemmen. Bij de wijziging van enkele artikelen der arbeidswet, waarby verlengd wordt de tijd, gedurende welken de mogelykheid bestaat om in continubedrijven met een drie ploegenstelsel te werken, zegt de heer Stenhuis dat daarin z.i. een stimulaus zit, om 'n continu te gaan werken en dat de ZondagSi rbeid erdoor bevorderd wordt. De heer Slotemaker de Br nine (c.h.) vraagt of INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. .WSjvpS; Voorkom die folterende benauwd- heden die Uw gestel ondermijnen! Geen vergiften of verdoovings- middelen maar geneeskrachtige, borstzuiverende kruiden zijn de oorzaak van de krachtdadige en onschadelijke werking van Akker's bij Asthma, Bronchitis en Hoest. de Zondagsarbeid tot het uiterste beperkt kan worden Minister Aalberse betwist dat het wets ontwerp meer Zondagsarbeid tengevolge zal hebben, daar het slechts den bestaan- den toestand continueert. Wat het drie- ploegenstelsel betreft, beroept spr. zich op de eonventie van Washington. Het ontwerp wordt aangenomen met 26 tegen 7 stemmen. Bij het ontwerp tot uaasting van den spoorweg Zutphen langs Winterswijk naar de Pruisische grer s ontwikkelt den heer Smeenge (v.b.) bezwaren. Naasting van dezen spoorweg, die uitmuntend geexploi teerd wordt, acht spreker in strijd met de wet en nadeelig voor de oprichters, die hun kapitaal er in staken. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. De algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting worden voortgezet. De heer Van Gijn (v. b maakt bezwaar. dat de dekking van het tekori geschied is door nieuwe belastingen, maar vooral dat de meevallers der middelen niet ten goede kwamen aan de belastingen, die toch als sluitpost waren aangekondigd. De heer Nolens (r. k.) wijst er op, dat bij .combinatie van partijen niet iedere partij verwezenlijkt kan zien wat zij wenscht. Het hoofddoel van het kabinet, een slui- tende begrooting, is verwezenlijkt. Daar voor brengt spr hulde. Hij waarschuwt tegen te veel idealisme inznke de buiten- landsche polietik. Dat past den propagan dist, maar niet den politicns. De verhou- ding tussehen parlement en kiezer in Ne derland is niet slecht. Het spreken over de verwording van het parlementarisme is echter een spot geworden Spr. betoogt dat de eenheid in de ka- tholieke partij berust op het christelijk begicsel. De behartiging van het algemeen beiang moet in onderling overleg gevonden worden. De samenwerking met andere par tijen hangt af van de volgend* punten1. huwelijkswetgeving2. de handhaving ran de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs3. voortgezet financieel herstel, behoud van het evenwicht en verlaging van de belastingen, die het zwaarst druk- ken op de minstvermogenden. verhooging van den aftrek voor groote gezinnen4 medewerking aan de uitvoering van het protocol van Geneve5. de sodale vrede, samecwerking tussehen werkg* ver en werk- nemers, en bevordering van het sluiten van collectieve arbeidscontracten. Vergadering van Donderdag Bij de voortzetting van de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting 1925 zegt de heer Schokking (c.-h.) de bezuiniging te waarde'ren. hij vraagt om het aantal kleine commissies niet te zeer uit te breiden, daarin het ambtenaars- element niet te verwaarloozen en de be- voegdheid van de commissie Rink af te bakenen. In de salarieering moet verschil in bekwaamheid en prestatie tot uiting komen. Uniformiteit in de werktijdregeling moet worden vermeden. De staatsbemoeiing moet tot het noodzakelijke worden beperkt. De heer Schokking (c -h zegt ten aanzien van de sociale verzekering, dat geeerbiedigd moet worden wat uit het leven gegroeid is. De overheid moet de werkgelegenneid verruimen door droogmaking van de Zuider zee, o: tginning van woeste gronden, be vordering van den industriee'en arbeid en emigratie. De bezuiniging op de def nsie zal geen oplossing van het financieele vraagstuk brengen. De n iddelen tot afweer en beveiliging mogen niet worden prijsge- geven wat het protocol van Geneve ook niet eischt Opdryving van de kosten voor het lager onderwijs is geen gevolg van de grondwetsherziening. ^pr acht de partij- groepeering volgens het geestelijk beginsel het beste De heer Rutgers (a-r) bepleit eerbiedi- g'ng van de gemeentelijke autonomie De heer Rutgers (a.-r zegt, dat er eigen lijk een extra parlementair kabinet is. By de formatie was een groep niet genegen mee te werken, wel te steunen. Niet alle maatregelen van de repeeriDg hadden de voile instemmirg der anti-revolutionnairen. Deze partij heeft altijd het spits moeten afbyten, niettemin verdedigd spreker de coalitie ten sanzien van het huwelijk en het»onderwijs, die zedelijke overwinningen behaald heeft. De vergadering duurt voort. GEDENESTEEN-LOHMAN. „De Nederlander" deelt mede, dat op initiatief van het dagelijksch bestuur der Cbr. Hist Unie, de naaste vrienden en medewerkers van wijlen jhr. mr A. F. de Savornin Lohman een gedenksteen zullen plaatsen in den gevel van het tot aan zijn dood door hem bewoonde huis in de Tromp- straat te 's Gravenhage. Het opschrift van dezen gedenksteen luidt Hier woonde en werkte van 1 Mei 1897 tot 11 Juni 1924 Jhr. Mr. A. F. de Savorn n Lohman. POSTCBEQUE- EN G1R0DLENST. De directeur van den postcheque- en girod;enst vestigt er de aandacht op. dat dagelijks een aantal biljetten wordt ont- vangen, waarop naam en nummer van de rekening van tegoedschrijving Diet met elkander in overeenstemming zijn, de geld- bedragen in cijfers en letters niet aan elkaar gelyk zijn, de biljetten onduidelijk of on- volledig zijn ingevuld, zoodat daaromtrent navraag moet worden gedaan of nader onderzoek moet. worden ingesteld, hetgeen voor de rekeninghouders tot vertraging in de afdoening van hunne opdrachten aan- leiding geeft. Nauwkeurige invulling van de biljetten wordt daarcm ten zeerste aan- bevolen. In verband met talrijke gedane vragen wordt voorts medegedeeld, dat de rente- berekening (dagrente ad U/2 pCt. vcor ronde sommen van /100) blijft plaats vinden tot den datum, waarop het thans door de Tweede Kamer der Staten-Generaal aange nomen wetsontwerp tot wet zal zijn verheven, (St.ct.) Mr. TROELSTRA. Voor de laatste maal heeft mr. Troelstra Dinsdag in de Tweede Kamer het woord gevoerd Aan het eind van zijn rede bij de alge meene begrootingsl eschouwingen zei hy met ten moeilijk beheerschte enroering. ,/In normale gevallen zou mijne rede mis schien kunnen worden opgevat als een discours ministre. Eerder echter is het een politiek testamentik toch zal verder geen deel meer nemen aan wat in dit parlement voorvalt." Met eerhied en waardeering schrijft de M. Crt. mag zcker wel op dit oogenblik ook door anders gezinden gedacht worden aan de toewijdiDg waarmee deze begaafde leider zich gegeven heeft aan zjjn taak in het parlement. Zijn groote politieke rede- voeringen hielden meest het debat op een hoog peil. En vooral in het samenvatten van de politieke situatie van het oogenblik was hij een meester als weinig anderen. Ook zijn laatste redevoering was in dat opzicht van beteekenis. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN WONOSOBO. Wij vernemen, dat de Koningin naar aanleiding van de verwoestingen in Wono- sobo, aangericht door de jongste aardbeving op Java, een bedrag van 2000 heeft doen storten in het Smeroefonds, dat be- stemd is tot lenig:ng van nood, veroorzaakt door dergelijke natuurrampen in de Kolo- nien. De heer Van der Jagt te Weltevreden, wekt op tot het houden van een collecte voot steunverleening aan de slachtoffers van Wonosobo. Te Soerabaya is in de eerste dagen f 4000 ingezameld. Het Sme- roe-fonds remitteerde f 10,000, het Kloet- fonds f 25000. In totaal is er ongeveer f 70 000 noodig. Wonosobo en omstreken herbergen 3000 vluehtelingen. Overal per koker f 1.50 f 2.75 f 4.50 De groote fl^Coni

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 1