Hoestsiropen voor Kinderen Mijnhardt's Borsthoningsiroop 0.60. Mijnhardt's Thijmsiroop f 0.75. Anga-siroop (ook bij Kinkhoest) 1.75. Bij Apothekers en Drogisten. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. WiiBselkoersen. Amsterdam, 12 November 2 uur. I INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Mijnhardts-tabletten zijn verkrijffbaar bij Fa. A. van OverbeekeLeunis. LAF. Een 80jarige grijsaard, wonende aan den Aa]smeerschendijk te Haarlemmermeei werd i«n deZer dagen door vier jonge tnannen; nadat zij hem al eerder hadden lasliig gevaljenzoodanig mjshandeid dat een zijner ribben gebroken is. De politie stelt een onderzbek in. EEN LOCOMOTIEF IN DEN IJSEL GESTORT. Zondagmiddag te 12 uur ontspoorde tot dusver onopgehelderde oorzaak op de schipbrug te Doesburg de stoomtram welke te 1.47 te Dioefinchem moet aankomen. De koppeling tusschen machine en eerste per- som>nrijtuig brak af met het gevolg, dat de locomotief dwars door de brugleumng in den IJsel verdween. De machine stortte juist tusschen twee brugschepen in de diep- te, waarbij zij een ijzerein verbindsbalk en een zware houten brugbalk meesleurde De machinist wist tijdig van de machine te springen en zoo zijn leven te redden. Het water is t®r plaatse circa 10 meter diep- Vermoed wordt, dat door de plotse- linge afkoeling de ketel is gesprongen. Het resteerende deel van den personen- trein liepdoor de helling der brug, als ge volg van den hooge.n waterstandachter- uit. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, de brUjg zelf werd aan leuning en dt-k vrij sterk beschadigd. In een onderhoud met de directie gaf deze als "haar meening te kennen, dat het fo'ngeval aan een samenlpop van om- 6tandigheden moet worden toegeschreven De stand van hel wafer is zoodanig, dat de trampassage nog zonder bezwaar kan plaats hebben, de tram mag n,l tot 10.30 plus A.P. De waterstand is daar nog 10 c.M. bened«n. Niettemin is besloten de passage over de brug tijdelijk stop te zetten, zoodat de passagiers naar den an- deren oever moeten loopen. Door de gnu een te Doesburg worden voorloopig herstellingen aangabracht. Wegens de groote publieke belangstelling is bij politieverordemng het stilstaan op de brug verboden. Vejrgadering van Donderdag 30 October 1924, des voormiddags 10 uur. Vcorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, D. van Aken, D. Scheele, P. van Cadsand, L. J. Geeihoedt, R. G. E. Nolson, C. A. Verlinde, F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, B. N. van Dijke en J. van Riet. (5. Vervolg.) 50. Kleeding en uitrusting der politiedie- naars en veldwachters. 1225. De heer HAMELINK vraagt inlichtingen omtrent de aanschaffing van kleeding voor de politie. Hij heeft vemomen, dat (lit vrijwel steeds door denzelfden persoon wordt vervaar- digd en ook heeft hij hooren verluiden, dat de stof door den inspecteur van politie wordt aan- gekocht. Indien zulks juist is, acht hij dat niet in den vorm. De VOORZITTER deelt mede, dat de inspec teur er met den leverancier over correspon- deert en de stalen hier brengt om een keuze te doen. Na de keuze wordt de stof besteld en ter beschikking van den kleermaker gesteld. Een jaar of drie geleden was aan iemand anders in de gemeente het aankoopen overge- laten doch dit bleek niet de beste methode. De heer HAMELINK betwijfelt, of deze methode voor de gemeente wel de voordeelig- ste is. Hij meent, dat iedere kleermaker met een leverancier van de verlangde stof even- goed kan onderhandelen. De VOORZITTER merkt op, dat hiermede gehandeld wordt overeenkomstig het gebruik voor de benoodigdheden der afdeeling publieke werken, waarover het hoofd van den dienst, de gemeentebouwmeester ook met de leveran- ciers correspondeert. De heer HAMELINK zou denken, dat het voordeeliger voor de gemeente zou worden, als men den kleermaker als tusschenpersoon laat optreden, aangezien deze er bij het be- rekenen van het maakloon wel ter deeg reke- ning mee zal houden, of hij aan het leveren der stof ook iets verdienen kan. Hij wijst nog op de provincie Zealand, die voor het leveren van uniformen ten dienste van den stoom- bootdienst prijsopgaaf vraagt. De VOORZITTER zegt toe, de gemaakte opmerkingen in gedachten te zullen houden. 51. Kosten van wachtgebouwen en bureaux, alsmede licht en brandstoffen voor die lokalen. f 565. 53. Bureaubehoeften. f 40. 54. Bewaring van gearresteerden. f 100. 55. Reisgeld voor passanten en overige uit- gaven. der politie. f 75. 56. Belooning en premien aan brandmees- ters en brandspuitlieden. f 214,22. 57. Onderhoud van brandbluschmiddelen en reddingsmiddelen. 142,17%. 58. Onderhoud van brandweerkazernen en brandspuithuizen. f 235. 59. Onderhoud der Iantaarns en verdere kosten der verlichting. /6500. 60. Kosten ter zake van verzekering, pen- sionneering enz. van ambtenaren en beambten (zie hoofdstuk II, volgnummers 32 en 33). .f 3290,89. 61. Subsidie aan de Burgerwacht. 100. De heer VAN DRIEL verklaart er voor te zijn, de Burgerwacht af te schaffen. In elk geval wenscht hij beschouwd te worden tegen dezen post te hebben gestemd. De heer HAMELINK merkt op, dat burge meester en wethouders nu wel zeggen, dat zij den tijd nog niet gekomen achten om dit in stituut op te heffen, doch dat het toch wel schijnt, dat deze niet de bijzondere aandacht van het college heeft, aangezien de voorzitter in de afdeelingsvergadering van meening was, dat er maar f 50 voor gegeven werd, terwijl nu toch blijkt, dat er f 100 voor op de begroo- ting staat. De voorzitter, naar hij meent eere- voorzitter der Burgerwacht, is er niet zoo bij- zonder mee op de hoogte. Spreker herinnert, al reeds enkele jaren op opheffing van dit in- stituut te hebben aangedrongen. De vorige maal heeft hij ook nog critiek op de ingezon- den rekening uitgeoefend. De voorzitter moest toem zelf toegeven, dat die op niets trok. El; bleek echter uit, dat de rekening kloppend was gemaakt, zonder dat rekening was gehou- den met het ontvangen van gemeentesubsidie en dat zij dus zichzelf bedruipen kan. De ge- meenteraad weet van de inrichting of omstan- digheden der Burgerwacht niets af. Er blijkt niets van naar bui-ten. Hij heeft, afgezien van prineipieele bezwaren, ook bezwaar om subsi die te geven voor iets dat vermoedelijk slechts op papier bestaat. De heer COLSEN gelooft, dat de heer Hamelink eigenlijk niets van de Burgerwacht wil weten, want hij zal toch ook wel weten, dat ze zich oefenen in het schieten en schietwed- strijden houden, en dan blijkt wel, dat de Bur gerwacht van Ter Neuzen in het schieten op den hoogsten trap staat. Voor die subsidie worden prijzen voor de schietwedstrijden ge- kocht. Spreker acht dat gewenscht, omdat anders de ambitie zou verminderen en noemt het bedrag der subsidie niet hoog. De heer SCHEELE meent, dat, zoolang men meent, dat de Burgerwacht nog bestaansrecht heeft, de gemeente subsidie moet verleenem. De heer Hamelink zegt, dat hij er niets van ziet of hoort, doch dan moet hij er eens lid van worden, misschien dat hij dan heelemaal van meening verandert. Spreker hoopt, dat de raad deze subsidie zal aanvaarden. De heer HAMELINK moet te kennen geven, dat de woorden van den heer Scheele hem nog in geen enkel opzicht hebben overtuigd, en dat hij daarin nog allerminst reden vindt tot aan- sluiting. Hij beschouwt de Burgerwacht alhier als een particuliere schietvereeniging voor een klein kringetje liefhebbers. Dat is toch nim- mer de opzet der Burgerwacht geweest. Boven- dien heeft spreker al meer betoogt, dat de geest, die men met de Burgerwacht bestrijden wil, toch niet te keeren is, daar deze steeds groeit, en mettertijd is het te voorzien, dat leden der Burgerwacht zich zullen keeren en hen beschieten, die nu met een andere bedoe- ling, dat instituut in stand wenschen te houden. De heer COLSEN; Dat zijn dan geen goede! De heer HAMELINK wijst er op, dat men in de praktijk van het leven kan nagaan, dat ook aanhangers van andere partijen, indien ze hun zin niet krijgen, zich tegen de regeering ver- zetten. Wanneer er eenmaal revolutie uit- breekt, is het niet zoo onmogelijk, dat de mannen der burgerwacht zich juist aan de zijde van sprekers partij scharen. Om tot het onderwerp terug te keeren spreekt hij zich uit, dat indien de Burgerwacht is afgezakt tot een schietvereenigingetje, particulieren hun plicht ten opzichte daarvan maar moeten doen. De heer SCHEELE wil veronderstellen, dat het mogelijk is, dat een strooming voor revo lutie groeit, doch stelt daar tegenover, dat de sociaal-democraten tegen iederen maatregel, die handhaving van een wettig gezag bedoelt gekant is. Indien er een instituut als de Bur gerwacht bestaat, werkt dit ook preventief, daar een wellicht klein kringetje soms voor- nemens mocht zijn, om een aanslag te doen op den bestaanden regeeringsvormdan weet dat het volk zoo maar niet als makke schapen met zich zal laten sollen, doch er een organisa- tie bestaat, om hun doel te keeren. ZoolaJng er in ons volk geen omkeering ten goede is gekomen, moet naar sprekers meening de Burgerwacht niet worden afgeschaft. De VOORZITTER betoogt, dat de sociaal- democraten overal een actie van politieke strekking tegen de Burgerwacht voeren. Deze beoogt evenwel niets anders, dan het hand- haven van de Grondwettelijke vrijheden der ingezetenen, tegen mogelijke aamslagen op die vrijheden. Wat nu de secundaire vraag betreft, of de Burgerwacht nog in stand gehouden moet worden, meent spreker, dat dit ter beoordee- ling staat van het Centraal Gezag, dat de in richting van dat instituut noodig oordeelde. De burgemeester is geroepen het Centraal Gezag te steunen. Nu gaat het er niet over om iets tegen te gaan of tegen te houden, doch de vraag is, of men het hoofd der gemeente de middelen wil .verschaffen, om een door het Centraal Gezag gewenscht geachte instituut voor het handhaven der grondwettelijke vrij heden in stand te houden. Naar aanleiding der bemerking van den heer Hamelink, dat de Burgerwacht minder spre kers aandacht zou hebben, omdat hij een on- juist cijfer der subsidie noemde, merkt hij op, dat de voorzitter toch onmogelijk alle posten in zijn hoofd loan hebben, en dat het bedrag toch eigenlijk ook niets aan het principe af of toe doet. De burgerwacht heeft tot taak zich te oefe nen, om eventueel te kunnen optreden, en daaronder behooren dan toch ook schietoefe- ningen. De gelden worden besteed voor het bestrijden der administratiekosten en het on- derhouden van de wapens. Met de voorgestel- de subsidie kan de vereendging worden onder- houden in den vorm zooals het Centraal Ge zag dat wenscht. De post wordt gehandhaafd met 8 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Scheele, Van Cad sand, De Meijer, Colsen, Van Dijke, Van Riet, De Jager en Van Aken; tegen stemmen de heeren Geeihoedt, Nolson, Verlinde, Hamelink en Van Driel. 62. Toelage aan den Ned. Politiebond. f 5. 63. Brandwaarborg politiebureau. f 6,30. 64. Toelage aan de Politiehonden-dresseer- vereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen". f 5. 65. Vergoeding voor het gebruik van een rijwiel in dienst der gemeente aan den agent van politie te Sluiskil. 35. De heer COLSEN merkt op, dat die post het vorig jaar bij abuis op 35 is bepaald. Er stond 25 en toen heeft spreker voorgesteld het op f 50 te brengen, doch naar aanleiding van een voorstel vatn den heer Nolson, die het verschil wilde deelen, werd het op f 40 ge- bracht. Door den verslaggever is evenwel f 35 genotuleerd en de gemeentese^retaris heeft het aan den verslaggever gevraagd en toen ook f 35 in de begrooting gezet. De VOORZITTER en SECRETARIS verkla- ren zich niet te kunnen herinneren dat een ander bedrag is vastgesteld. De post blijft ongewijzigd. De heer GEELHOEDT vraagt, of de ver- keersmaatregel voor van de Axelsche brug komende rij- en voertuigen nog gehandhaafd blijft. De VOORZITTER geeft te kennen, dat een regeling van het verkeer, zooals burgemeester en wethouders zich dat denken, nog niet mo gelijk is. Met het oog dahrop, zullen de Grenu- laan en de Schoolweg veranderd moeten wor den, waarvoor binnenkort den raad voorstellen zullen bereiken. Overigens is de politiepost aan de Axelsche brug ingetrokken. De heer GEELHOEDT: Dus ze mogen weer over de Heerengracht rijden. De VOORZITTER kan dat niet zeggen. Voor het intrekken van den post heeft ook ge- golden de overweging, dat de menschen nu al wat gewoon zijn geraakt om van af de Axel sche brug de Noordstraat te nemen. Burge meester en wethouders hebben gemeend goed te doen, eenige regeling in het verkeer te brengen. Spreker kan evenwel niet zeggen of aan hen, die van af de Axelsche brug de rich- ting Heerengracht inslaan, niet eens iets over- komem kan. Of dat mag. zou dan een kwestie zijn, die de rechterlijke macht heeft uit te maken. In elk geval zijn burgemeester en wethouders van meening, dat de verkeers- regelmg niet gehandhaafd kan blijven zooals die thans in onze gemeente bestaat, en op dat gebied lets behoort te geschiedan. De heer GEELHOEDT zal niet ontkennen, dat eenige regeling gewenscht is, maar meent, dat men het nu te ver doordrijft. De thans genomen maatregel is echter het tegendeel van een goede verkeersregeldng, en kan on mogelijk bevallen. Men stuurt thans alle voertuigen door de nauwe Noordstraat. Men moet eens nagaan hoe dikwijls er stremming ontstaat in het gedeelte van af de Lange Kerkstraat tot de Kersstr'aat. Men houdt er zijn hart voor vast, dat er ongelukken uit zullen voortkomen, ook wegens het daarlangs rijden van wagens met korten dissel. En dan het verregaande om menschen die op de Hee rengracht wonen te bevelen, dat ze langs de Noord- en Kersstraat langs de De Jongestfaat de Heerengracht moeten bereiken. De VOORZITTER; De daar wonenden mo gen nu rechtstreeksch van de Axelsche brug naar hun woning rijden. De heer GEELHOEDT betoogt, dat het rij den vian de Axelsche brug over de Heeren gracht veel minder gevaar voor het verkeer oplevert, dan het rijden door de nauwe Noord straat, waarin zich steeds andere voertuigen, groentenkarren en dergelijke bevinden. Men moet het eens zien als de groote auto-omnibus er door gaat, die veroorzaakt dat alle huizen staan te schudden en te dreunen. Indien men het verkeer wil verbeteren laat men dan de menschen rechts leeren rijden. Laat de voor zitter dan een politiepost plaatsen op den hoek van de Heerengracht en de De Jonge- straat, bij den heer Windt van Merkesteijn, en als dan de voertuigen en automobielen uit bei- de richtingen nechts houden, zullen er geen on- gevallen voorkomen. Indien men vroeger 's Zaterd-agsavonds per fiets in de Noordstraat kwam, werd men ter- stond gelast om af te stappen, doch thans stu- ren burgemeester en wethouders er de groote auto van den heer Mannaert door, die de ge- heele breedte .der straat noodig heeft. Door weer terug te keeren tot den ouden toestand zullen burgemeester en wethouders velen een genoegen doen. De VOORZITTER zegt toe, dat dit in over weging zal worden genomen. De heer HAMELINK wijst er op, dat er in den weg die vroeger de auto's namen slechts een kort smal eind is, nl. de De Joegestraat'. Hij meent, dat het niet aangaat daarvoor het verkeer geheel te verleggen, aangezien men in die richting overigens over breede straten be- schikt. Laat men de automobilistem dan lie- ver verzoeken in die smalle straat langzaam te rijden, dan zullen er geen ongelukken ge- beuren. De VOORZITTER herhaalt, dat een en an der zal worden overwogen. Hoofdstuk IV. Volksgezondheid. Inkomsten 66. Keur- en slachtloon. f 1800. De heer COLSEN vraagt of het juist is, dat de keuringsveearts burgemeester en wethou ders al schriftelijk heeft ingelicht over den slechten toestand'van een stalletje waarin al hier voortdurend vleesch wordt verkocht en dat daartegen niets gedaan wordt. Vroeger stak men de beesten die niet deugden in den put, maar het schijnt dat in dat stalletje van alles verkocht wordt. Hij zou willen verzoeken dat tegen te gaan. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hem maar een geval bekend is, dat in het lokaal voor de noodslachtingen een uit Zuiddorpe aangevperd dier is uitgeslacht, doch die ver- koop geschiedde met toestemming van 3 keur- meesters. De heer COLSEN zegt daarop niet't oog te hebben, doch op de stalletjes in de Donze-Vis- serstraat, van Loof en van Klaassen. Hij heeft zich zelf overtuigd, dat het daar niet in orde is. De VOORZITTER zegt toe, dat onmiddellijk een onderzoek zal worden ingesteld. 67. Verhaal van pensioensbijdragen zie hoofdstuk II, volgnummers 12). 52,50. 68. Storting door de Gezondheidscommissie te Ter Neuzen naar de pensioensbijdragen voor den secretaris dier commissie. 77,50. Hoofdstuk IV. Volksgezondheid. Uitgaven 69. Toelage aan de gezondheidscommissie. f 250,22. 70. Belooning voor te verrichten vaccinatien en lijkschouwingen. f 40. 71. Kosten ter voorkoming en bestrijding van epidemische ziekten. f 20, 72. Kosten van den keuringsdienst inge- volge de Vleeschkeuringswet. f 1700. 73. Bijdrage aan de centrale gemeente in de kosten van den keuringsdienst de Waren- wet. f 1200. 74. Kosten ter zake van verzekering, pen- sioneering enz. van ambtenaren en beambten (zie hoofdstuk II, volgnummers 32 en 33. f 322,03 75. Subsidie aan de vereeniging het Groene Kruis. f 1200. 76. Subsidie aan de vereeniging „Het Wit- Gele Kruis" te Sluiskil. 200. 79. Subsidie aan de vereeniging „Het Wit- Gele Kruis" te Ter Neuzen. f 300. De heer HAMELINK verzoekt deze 2 pun- ten tegelijk te behandelen. Hij wenscht er iets over te zeggen in het algemeen, eer de gemeeote begin een nieuwe subsidie te verlee nem aan een vereeniging, terwijl zij aan een gelijknamige in deze gemeente reeds subsidie verleent. Vroeger bestond hier een Groene Kruis en een Roode Kruis vereeniging en deze zijn onder aandrang van den gemeenteraad, die het beter achtte, dat het werk in een hand lag, en met het oog op de subsidieverleening saamgesmol- ten. Hier doet zich rhi' fechter het geval voor, dat reeds subsidie verleend wordt aan een Wit- Gee] Kruis te Sluiskil en men nu subsidie voor- stelt voor een afzonderlijke doch geheel gelijk- soortige vereeniging dm de kom der gemeente. Spreker acht die verbrokkeling verkeert en zou daarom den subsidie willen verleenen voor het Wit-Gele Kruis, terwijl die van Sluiskil en de kom dan zouden behooren saam te smelten. Sluiskil klaagt er steeds over zoo stiefmoeder- lijk bedeeld te zijn, doch in deze zou hij Sluiskil, omdat het de oudste brieven heeft, de leiding willen laten en daaraan de subsidie toekennen. Er wordt in de stukken wel op gewezen, dat het gewenscht is, dat er 2 vereenigingen be- staan, in verhand met den afstand van de kom tot Sluiskil, doch dat is toch voor de vereeni ging het Groene Kruis precies hetzelfde De thans beoogde 2 vereenigingen uit ge- lijkgezimde menschen bestaande, leidt volgens spreker tot verbrokkeling en verzwakking. Aanvankelflk was het de bedoeling niet. zich op ziekenverpleging toe te leggen, en betrof het 't aan schaffen van verplegingsartikelen, Hoe grooter een vereeniging in ledental is, hoe sterker hare financien zullen zijn en hoe beter z'i p» toe zal kunnen overgaan een waardevol verplegingsartikel aan te schaffen, dat mis schien zeldzaam noodig is. Indien de verschil- lende vereenigingen dat moeten aanschaffen worden de kosten zoo veel te hooger, terwijl toch ook een zekere naijver aanleiding zal zijn, dat de een iets wil aanschaffen, omdat de an der 't ook heeft. Wat de groote afstand betreft, meent spre ker er op te moeten wijzen, dat de verpleegster van het Wit-Gele Kruis naar hij meent ook naar Sas van Gent gaat. De heer COLSEN: Neen, dat doet zij niet meer. De heer HAMELINK meende haar toch al in de richting te hebben gezien, wellicht was dit dan geen dienst. Waar het Groene Kruis zijn werkzaamheid over de geheele gemeente uitstrekt, moet dit naar zijn meening ook bij het Wit-Gele Kruis mogelijk zijn, en met het oog op de geboden bezuiniging, moet de raad een dergelijke verbrokkeling van krachten niet in de hand werken. Er wordt op gewezen, dat het Wit-Gele Kruis ook zooveel andersdenken- deri geholpen heeft. Dit is geschied tengevol- ge van bijzondere omstandigheden, nl. de ziek- te der verpleegster van het Groene Kruis. Misschien dat er ook nog wel eens omstandig heden komen, dat omgekeerd van wege het Groene Kruis hulp verleend wordt aan het Wit-Gele Kruis, indien hare leden althans niet zoo fanatiek zijn, die hulp van ajndersdenken- den te weigeren. Aangezien Sluiskil de oud ste brieven heeft, moet aan haar de subsidie worden verleend. De heer COLSEN deelt mede, dat de werk- zaamheden van het Wit-Gele Kruis zich vroe ger ten deele ook uitstrekten tot Sas van Gent. Dit is vervallen, sinds in die plaats zelf een verpleegster is aangesteld. Van Sluiskil heeft men nu nog een deel van Westdorpc, dat dan ook subsidie verleent. Em wat nu de door den heer Hamelink bepleitte samenvoeging der vereeniging in de kom en te Sluiskil betreft, zou spreker willen vragen, of de heer Hame link er kans voor zou zien, dat een verpleeg ster die te Sluiskil werkt, daar aan huis de zieken, gaat verzorgen en huiselijke bezig- heden verrichten, dat werk ook nog in de kom v|an Ter Neuzen deed. De heer DE MEIJER wijst er op, dat door het Wit-Gele Kruis in de kom gedurende 1923 werden verpleegd 48 R.-K. en 14 amdersden- kenden, waarander erg besmettelijke ziekten, waarbij de zuster moest inspringen voor die van het Groene Kruis en waarbij zij zelf is aangetast geworden en er het leven nagenoeg bij heeft ingeschoten. Waar alle andere raads- leden ook bij de commissoriale besprekingen toonden de prestaties van de zuster van het Wit-Gele Kruis evengoed te waardeeren en hoogachten als die van anderen, daarvoor al ien lof over hebben, en blijkbaar alien met het voorstel van burgemeester en wethouders ac- coord gaan, verwondert het spreker ten zeer- ste, dat juist de heer Hamelink, die steeds den schijn wil verwekken als zou hij meer dan an deren opkomen voor de belangen der mimge- goeden, bezwaren oppert tegen de subsidie voor deze instellimg, die in hoofdzaak de lijden- den onder de mingegoeden bij staat en in hunne ziekten tracht te helpen en te troosten. En nu geeft hij wel als reden op, o.a. dat Sluiskil en Ter Neuzen een Wit-Gele Kruis moeten vor- men enz., doch daar gaat het bij hem in hoofd zaak niet om. De motieven liggen aan zijn. politiek ten gronde. Spreker kan niets anders dan het verleenen der subsidie aanbevelen, uit overweging van hetgeen iedere vereeniging presteert. De heer HAMELINK protesteert tegen de woorden van den heer De Meijer, die het wil doen voorkomen, alsof het bij hem tegen de katholieken zou gaan. Misschien heeft hij wel zoo iets verwacht en het nu toch maar gezegd, want hij heeft blijkbaar fijn tijd gehad om het op papier te zetten. Het betoog van den heer De Meijer mist echter iederen grand, hetgeen duidelijk uit de woorden van spreker blijkt. Toen destijds door het Wit-Gele Kruis van Sluiskil subsidie werd aangevraagd, heeft spreker betreurd, dat ook in dit opzicht zich een scheuring openbaarde, omdat men hier een over de geheele gemeente werkend Groene Kruis bezat, aangezien daar- door de krachten versnipperd worden. Maar nu wordt het nog erger. Nu gaan de Katho lieken van Sluiskil en die van Ter Neuzen ieder op zichzelf zoo'n vereeniging stichten. Spreker acht dit verkeerd, al moet hij opmer- ken, dat de Katholieken van Sluiskil en die van Ter Neuzen elkaar voortdurend in het haar zitten. Hij vindt het een tout, om die verschil- lende vereenigingen apart te subsidieeren en indien spreker zich er voor verklaard om aan een Wit-Gele Kruisvereeniging subsidie te ver leenen berekend naar de sterkte der R. K. be- volking dezer gemeente, dan mag de heer De Meijer daarin geen achteruitstelling der Katholieken afleiden. Hij heeft er alleen be zwaar tegen, dat op deze wijze van vereeni gingen vormen en subsidieeren het abnormaal hoog wordt voor de gemeente. De Katholieken hadden op dit gebied geen scheuring moeten brengen en hij begrijpt niet, dat deze elkaar daarvoor niet kunnen vinden. Er is volstrekt niet aangetoond, dat het rayon van de geheele gemeente te groot is, terwijl integendeel er op gewezen kan worden, dat het Groene Kruis haar werkkring over de geheele gemeente uit strekt. En w)at nu de bewering van den heer De Meijer betreft, dat spreker door zijn betoog niet zou handelen in het belang der mingegoe den onder de Katholieken, omdat het Wit-Gele Kruis vooral steun onder die groep ingezete nen beoogt, moet hij dezen onder het oog brengen, dat hij meermalen als verdediger van tegen den heer De Meijer heeft moeten op treden. Daarbij ziet spreker niet naar geloof of religie, en trekt hij, zooals hij reeds meer in deze vergadering zeide de scheidslijn tusschen kapitaal en arbeid; voor hem zijn alle men schen, zonder onderscheid van geloof gelijk; doch juist de heer De Meijer is een der harts- tochtelijkste vijanden der arbeiders. De heer DE MEIJER merkt op, dat de heer Hamelink nu ten slotte wel zegt genegen te zijn, zijn stem te geven voor eene subsidie in evenredigheid van de R. K. bevolking, doch daarvan aanvankelijk niet sprak. Het ging eerst over de vereeniging Man Sluiskil en Ter Neuzen, doch toen kwam de adder van onder 't groen en begon hij te gewagen van fanatis- me en afscheiding der R. K. en was voldoende duidelijk hetgeen spreker zooeven heeft be- toogd. En wat zijn verdere uitlatingen aan sprekers adres betreft daartegen moet deze een ernstig en absoluut protest uitspreken. Hij kan den heer Hamelink verzekeren, dat hij den degelijken en flinken werkman respec- teert en weet te waardeeren. Doch, zooals hij zegt: de degelijke, want z.g. plantrekkers en werkschuwen kunnen noch van spreker, noch van een ander respect en waardeering af- dwingem. Verder meent hij, dat iemand die ge durende verscheiden jaren aan honderden werk heeft versehaft, niet alleen in deze gemeente, doch ook daarbuiten, heel wat meer voor den werkman presteert, dan iemand die door een aekere flux de bouche zich van het werken heeft weten af te maken, en meent heel wat voor den werkman te presteeren, door hier in den raad wat van zijn neus te maken, en in rijksdienst onnoodig tientallen van uren zoek te maken en anderen, die hun tijd beter kunnen besteden, nutteloos urenlang op te houden. Spreker zal het hierbij laten, doch moet tegen zulke mis- plaatste uitlatingen van den heer Hamelink nogmaals met alle kracht protesteeren. Verder beveelt hij bij de overige raadsleden de subsi die voor het Wit-Gele Kruis nogmaals aan en durft daarbij verzekeren, dat zoowel anders- denkenden als R. K. op de meest liefderijke verzorgine kunnen rekenen, zonder onderscheid wan godsdienst en persoon. De heer HAMELINK protesteert tegen de insinuaties van den heer De Meijer en wijst er op, dat liii als ambtenaar toch ook zijn recht op verlof heeft. hetgeen hij ter wille van ziin beginselen opoffert voor het bijwonen der iUMjrEZUINUEiS MJgPKlJKlSi-'lfo Gto. Kloven in de handen, eczeem, dauwworm en alle jeukende huidkwalen worden spoedig be- dwongen door Foster's Zalt. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per tube 1.4 raadszittingen. Hij noemt de uitlatingen van den heer De Meijer een vuile manier van de- batteeren en spreker acht zich te hoog, om daarop verder in to gaan. De heer SCHEELE geeft te kennen in eerste instantie ook bejammert te hebben, dat een scheiding werd gemaakt tusschen Ter Neuzen en Sluiskil, maar moet toch ook toegeven, dat de groote afstand tusschen de kom en die buurtschap een bezwaar is voor een vereeni ging. Er is daarom voor 2 vereenigingen wel wat te zeggen. De heer VAN DRIEL wijst er op, dat in Ede (Gelderland) een gemeente van 12 uren in den omtrek, ook maar een vereeniging bestaat. De heer HAMELINK wijst er op, dat men niet zoover behoeft te zoeken, het Groene Kruis be werkt ook de geheele gemeente Ter Neuzen. De VOORZITTER merkt op, dat, indien het Groene Kruis thans nog moest gesticht worden men het missdhien ook anders zou doen, en het in tweeen splitsen. Hij meent, dat men het aan de besturen der vereenigingen moet over- laten, te beoordeelen welke regeling zij het beste acht. Zij behooren baas te zijn, in eigen kring. Burgemeester en wethouders achten het vormen der 2 vereenigingen niet in strijd met het algemeen belang en stellen daarom voor aan beide subsidie te verleenen. De heer HAMELINK wijst er op, dat de voorzitter toch destijds toen het ging over samensmelting van het Roode Kruis en het Groene Kruis anders sprak. De VOORZITTER noemt die gevallen niet anal oog; het Roode Kruis deed iets dat niet tot hare taak behoorde, waarmede het begon- nen was, toen een ander zich daarmede niet belaste, doch waarvan het gewenscht was, die vereeniging weer te ontlasten, toen het Groene Kruis de ziekenverpleging wenschte ter hand te nemen. Hij zou dat morgen weer doen. Post 76 wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. Post 79, subsidie aan het Wit-Gele Kruis te Ter Neuzen wordt aan genomen met 11 stem- men tegen 2. Voor stemmen de heeren Scheele, Van Cad sand, Geeihoedt, Nolson, Verlinde, De Meijer, Colsen, Van Dijke, Van Riet, De Jager en Van Aken; tegen stemmen de heeren Hamelink en Van Driel. De VOORZITTER deelt mede, dat de bedoe ling van burgemeester en wethouders is, dat de subsidie wordt verleend voor het jaar 1925, doch het verzoek voor het jaar 1924 wordt af- gewezen. (Wordt vervolgd.) SCHEEPVAARTBEWEGING. 6 Nov. Eng. s.s. Northdale, 1993 'M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Belg. s.s. Rubens, 5483 M3., kolen, van New-Castle voor Gent. Eng. s.s. Glenibrook, 710 M3., ledig, van Rotterdam voor Gent. Duitsch s.s. Holger, 1344 M3., aardappe- len, van Dantzig voor Gent. Duitsch s.s. Koningsau, 2934 M3., hout, van Dantzig voor Gent. Eng. s.s. Gen. Havelock, 2073 M3., stuk- goed, van New-Castle voor Gertt. Eng. s.s. Borthwick, 3182 M3., stukgoed, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Reval, 4761 M3., gemengd, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Royal Firth, 1162 M3., ledig, van Gent naar Middlesborough. Ned. s.s. St. Jansland, 6239 'M3., kolen, van New-Castle voor Sluiskil. Eng. s.s. Foy, 1002 M3., ledig, van Shoreham voor Gent. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. 7 Nov. Noorsch s.s. Anton Stub, 2447 M3., ledig, van Gent naar Hull. Eng. s.s. Glenbrook, 710 M3., fosfaat, van Gent naar New-Castle. Zweedsch s.s. Asta, 4512 M3., hout, van Lulea voor Gent. Eng. s.s. Fedelma, 1401 M3., ledig, van Londen voo.r Gent. Eng. s.s. Mersey, 2934 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Belg. s.s. Van Dijck, 6042 M3., kolen, van Cardiff voor Gent. Zweedsch s.s. Nedjan, 2371 M3., hout, van Geffle voor Gent. Eng. s.s. Liberty, 2533 M3., stukgoed, van Gent naar Goole. Deensch s.s. Polaris, 6967 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Trangsund. Eng. s.s. Foy, 1002 M3., kunstmest, van Gent naar Poll. Ned. s.s. St. Jansland, 6239 M3„ ledig, van Sluiskil naar New-Castle. Eng. s.s. Darlington, 3044 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. Egret, 3945 M3., stukgoed, van Manchester voor Gent. Belg. s.s. Alberta, 1045 M3., kolen, van Newport-Mon voor Ter Neuzen. Zweedsch s.s. Wellam de Besche, 5470 M3., hout, van Hernosand voor Gent. Deensch s.s. Mary, 5162 M3., hout, van Wyborg voor Ter Neuzen. A. C. LENSEN'S STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s. HELENA in lossing te Vlaarding^n. s.s. MAGDALEN A wordt heden te Lulea i verwacht. s.s. TERNEUZEN vertrok 8 dezer van Antwerpen naar Narvik. POLITIE. Op het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponifeferdeen gouden da- meS-zegielTing. Rechthebbelnde vervoegie zich aldaar. Bieden. Londen 11,51% Berljjn, per biljoen Parijs 13,25 Brussel 12,13 Weenen (10.000) 0,40 Vreemd Bankpapier. Duitsch, per biljoen Pranscb 13,25 Pelgisch 12,13 Oostenrpksch (10.000) 0,40 Later 11.521/, 0,60 13,28 12,16 0,45 0,60 13,28 12.16 0,45

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 3