PUSSCIL Rheumatiek, Influenza, Gevatte Koude, Kiespijn GEMEN9DE BERIGHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. INGEZONDEN MEDEQEELINGEN. Geen beter middel hiertegen dan Mijnhardt's Sanapirin tabletten. VERSCHEURD. Ruwe en Schrale Huid DOOS 30, 60, 90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten Ptiarm. Fobriek A. Mijnbardt - Zeist Purol is verkrijgbaar bij de Firma A. van OverbeekeLeunis. ■MMMVWWMOMa land in reja'de te treden en die het bewijs heeft ge.e erd, dat zij toenadering (us- schen Frankrijk en Rusland tot sfand tracht te brengen. Voordat^ de overeenkom- sten zullen zijn gesloten, zal men nog heel wat oonferentte moeJen belegjgen want een gnoot deel van het Fransche volk is de dupe geworden van de leenin°Jspolitiek der vroegere Russische regeeringen. Heel wat Fransch kapitaal is in Rusland belegd en het is te begrijpen dat nu men tot meu- we over«enkomsten met Sowjet-Rusland wil komen deze Fransche beleggers zullen probeeren zooveel mogelijk waarborgen te krijgen, dat hun in Rusland b jegde gel- den niet voor hen verloren gaan. HEVIGE REGENVAL IN AUSTRALIA Door de hevige regens der laatste da- gen worden Victoria, Tasmanie en Qu. ms- land ernstig door hoog water geteisterd. De regen is evenwel in het algemeen ten goede gekomen aan den oogst in Victo ria en heeft .en goed seizoen verzekerd. HEVIGE AARDSCHOK BIJ LISSABON Een hevige aa'-'dschok heeft Zondagavond het stadje Salvat:erra da Magos geheel verwoest. D«ze stad ligt op e'en afstand van 120 kilometer van Lissabon. In de hoofdstad werd de schok duidelijk gevoeld. Vele inwon^rs vluchten uit hun huizen. TER NEUZEN; 12 Nov. 1924. DIPLOMA HEERENCOUPE. Diezar dagen bahaalde de heer J. Kiel Jr. van Ter Neuzen, aan de Moderne Snij- school te Apeldoorn, het diploma in de heenenooupe. AANBESTEDING. Door d«n hoofdingenieur-direicteur van den Rijkswatersfaat te Middejlburg werd hed^nmorgen aanbelsteed het onderhoud van de Rijkswaterlejdingen bewesten en beoosten het kanaal van Teir Neuzen, ge- durende de jaren 1925 en 1926, in tw6e peTOaelen en in massa. Raming per per ceel en per jaar, eerste perceel 4625 gld. tweede 4025 gld.', samen 8650 gld. per jaar Voor het eerste perceel werd ingeschre- ven door de,n he?r J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 4600 gld. Voor de massa wcrd ingeschreven door de hegren J. de Bree Fz. te Ter Neuzen voor 8700 gld., R. Verschelling te Ter Neuzt'n voor 8400 gld- J. A. Me rtens te Hoek voor 8380 gld., «n G. A. van der Straatcn te Ter Neuzen voor 8124 gld. TOONEELVOORSTELLING. J.l. Maandagavond gaf de tooneelver- eeniging „Vooruitgang is ons streven" in het Concert- en Bioscoopgebouw alhier de aangekondigde voorstelling. Het program- ma was in hoofdzaak een herhaling van dat, lietwelk door de vereeniging voor de afdeeling Ter Neuzen van den Bond van Staatspensioneering was opgevoerd. Voor de vereeniging was het jammer, dat de op- komst niet wat meer met die van genoem- den avond overeenkwam; de zaal was matig bezet. Dit deed echter geen afbreuk aan de uitvoering van het programma. Zoowei de opvoering van het tooneelspel „Eert uwen vader", als die van het blijspel „Dolle Dries" voldeed goed, terwijl verschil- lande voordrachten werden ten beste ge- geven, die ook zeer het genoegen van het samenzijn verhoogden. Voor slot van den avond konden de bezoekers zich amuseeren op een bal, ge- geven in het „Hotel Centraal", waarvan door het meerendeel gebruik werd gemaakt en dat zeer geanimeerd was. VERKOCHTESCHEPEN. Door de N. V. Technisch Scheepvaart Bureau Visser Praat is verkocht een stoom-veeboot groot 110 ton, een bolpraam van 60 ton en een motorklipper van 240 ton, afm. 34 X 6.02 X 1.92 M., voorzien van een 60 P. K. Brons-Deutsch Motor. SUIKERBIETEN! Maandag 10 November wet den, naar men ons meidt, door de Zeeuwsch-Vfaam- sche Tramweg-Maatschappij 372 tieyitpns- wagenlading«n suikerbieten afgeleverd, terwijl er nog 23 wageHadingen moesten blijven staan voor de inmiddefls geslotert grens. Een schittqrend bewijs voor de VcrvoCrscapacite't van deze tram. Behalve de gewone pulp-zendingen wer den dit jaar tot en met j.l. Maandag in het geheel 8420 wagenladingen door de Z. V. T. M. vervoerd, tegenover 7090 wgl. voor 11 November in '23. Duizende wagedladingen Uggen nog op de laadplaatsen en millioenen kilo's, staan nog te veide. De fabrieken schijnen zelfs te ved aanvoer te hebben, althans Dins- dagmorgen werd onder de bietenleveran- ciers bekend gemaakt, dat de eerstvolgende drie dagen niet mocht worden geleverd. SCHEEPSBOUW. Door den heer Hell van Heumen is aan de N. V. Technisch Scheepvaart Bureau Visser Praat te Rotterdam, opdracht ge- geven om op hare werf Rijn Schie te Leiden, te bouwen een sleepkraan afm. 67 X 8 X 2.40 M. Aan dezelfde N. V. is opgedragen te bouwen een motorvrachtboot afm. 24.50 X X 4.20 X 1.60 M., welke zal worden voor zien van een 22 P. K. Kromhout Ruwolie- motor en bestemd is voor deni heer L. Vogel te Hardinxveld. VALSCH GELD. In verband met het thans in omloop zijn van valsche guldens, bankbiljetten en zil- verbons, deelt men onis daaromtrent de vol gende kenmerken mede: Ie. Valsche guldens. Met beeltenis van H. M. de Koningin. Jaartal 1923. Slechte afwerking en te licht in gewicht-loodkleurig, sommige blijkbaar verzilverd. Eenige exemplaren hebben een vrij groot randschrift, doch het meerendeel niet lie. Zilverbons van f 2.50. Serieletters E. S.; L. S. en F. S., datum 1 October 1922. In het woord Rijkskantoren (aan de voorzijde) ontbreekt de eerste let ter K; afwijkend, gladder aanvoelen papier, grootere druk en slecht uitgevoerde kleuring (vooral op de achterzijde). Druk- fouten in de strafbepaling in het medallion op de achterzijde. Op de valsche zilverbons staat: „Het maken of vervalschen van zilverbon met het oogmerk van die als echte en als vervalscht uit te geven of te doen uitgeven wordt ge- straft met gevangenisstraj van ten hoogste negen jaren. De cursief gedrukte woorden zijn fout. De werkelijke strafbepaling luidt: „Het maken of vervalschen van zilver bons met het oogmerk om die als echt en onvervalscht uit te geven of te doen uit geven wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste negen jaren". Hie. Bankbiljetten van tien gulden. Uit de hand geteekend (niet gedrukt). De afwerking is zoo slecht, dat reeds op het eerste gezicht de valschheid in het oog springt. De strafbepaling op de achterzijde, evenals het watermerk ontbreken geheel. IVe. Bankbiljetten van 25 gulden (oud model.) Serieletter C. I. Datum 4 April 1919. Watermerk ontbreekt. Serienummers zijn gestempeld, niet gedrukt. Minderwaardig, gladder aanvoelend papier. De schepranden ontbreken. Ve. Bankbiljetten van veertig gulden (oud model). Serieletters B. I. Datum 19 Juni 1922^ schepranden ontbreken. Papier te hard en voelt gladder aan, terwijl de keuring hooger groen is uitgevoerd. Strafbepaling bijna onleesbaar. Van het daarin voorko- mende woord „Oogmerk" is de letter g bijgewerkt. De achterzijde is te bleek. De hoekvelden en de cijfers zijn niet gearceerd als op de echte. Het watermerk is aan de achterzijde, zonder dat men het papier tegen het licht behoeft te houden, geheel zichtbaar. NEDERLANDSCHE SCH1PPERS IN BELGle. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Duymaer van Twist, be- treffende een in Belgie getroffen maatregel tot het opleggen van een tweetal belastin- gen aan schippers, die met hun vaartuig dit land bezoeken: le. Is het juist, dat onlangs in Belgie maatregelen zijn getroffen waarbij schip pers, die met hun vaartuig dit land bezoe ken, een tweetal belastingen worden opge- legd: a. een belasting bij het binnenkomen in Belgie b. een belasting per dag, zoolang het verblijf in dat land plaats heeft? 2e. Zoo deze vraag in bevestigden zin beantwoord wordt, kan de Minister dan mededeelen, welke overwegingen tot het heffen van deze belastingen hebben geleid? 3e Is de Minister bereid, zoo de schip pers verplicht worden belasting te betalen, bij de Belgische regeering stappen te doen, om de getroffen maatregelen ongedaan te maken? heeft de Minister van Buitenlandsche zaken geantwoord: 1. Het is juist, dat in Belgie onlangs maatregelen zijn getroffen, waardoor ook schippers, die zich in de uitoefening van hun bedrijf naar Belgie begeven, aldaar aan belastingen zijn onderworpen. Volgens aan den ondergeteekende voor- toopig verschafte inlichtingen, bevatten de desbetreffende voorschriften het volgende: Indien een schipper, in de uitoefening van zijn bedrijf, voor de eerste maal in het jaar Betlgie binnenkomt, wordt, alvorens met de uitoefening van het bedrijf een aanvang kan worden gemaakt, het minimum bedrag ad frs 60 der ,,impot sur le revenu profes- sionnel" (of kortweg „taxe profession- nelle") geheven. In verband met de voorgeschreven beta- ling vo6r den aanvang der uitoefening van het bedrijf geschiedt bedoelde betaling bij de douane-autoriteiten aan de grens Dit is inmiddels een voorioopige heffingde defi- nitieve afrekening zal, indien de schipper zich in hetzelfde jaar nogmaals naar Bel gie zal begeven, aan het eind van dat jaar kunnen gesdhieden; zij heeft plaats bij den controleur der belastingen, en wel met in- achtneming van het volgende: a. Betaald moet worden de zoogenaam- de „impot sur le revenu des capitaux mo- biliers" (of kortweg: „taxe mobiliere"), welke beloopt 10 pet van het revenu van het in de onderneming in casu het schip gestoken kapitaal. Dit revenu schijnt te zijn gesteld op 6 pet. per jaar (van bedoeld kapitaal), maar in de practijk blijkt aange- nomen, dat hiervan 1 pet. in aanmerking komt voor afschrijving, zoodat met 5 pet. wordt genoegen genomen. In casu zaf de taxe mobiliere dus per jaar bedragen 10 pet. van 5 pet. van de waarde van het schip. b. Voor de berekening der „taxe profes- sionnelle" wordt de tijdens het verblijf ge- maakte bedrijfswinst herleid tot over een vol jaar en van dat bedrag wordt afgetrok- ken het revenu van het in het bedrijf (in casu het schip) gestoken kapitaal, waar- over volgens het bovenstaande „taxe mobi liere" werd betaald (d. i. dus 5 pet. van dat kapitaaf). Over het dan blijvende restant wordt de taxe professionnelle berekend, en wel ad 2 pet. voor de eerste frs. 3000 en voor elk volgend bedrag van frs. 3000 V2 pet. meer. c. Daar men zoowei wat betreft de „taxe mobiliere" als wat aangaat de „taxe professionnelle" volgens het bovenstaande een berekening maakt over een vol jaar, worden de betrokken bedragen vervolgens in verhouding gebracht tot den tijd, dat het bedrijf (in casu het schippersbedrijf) in Belgie is uitgeoefend. d. Op het dan aan belasting verschul- digde bedrag wordt het (hierboven vermel- de) reeds gestorte bedrag ad frs. 60 in mindering gebracht. II. De betrokken bedrijfsbelasting, die 1 behalve op schippers ook toepasseiijk is op SANAP1RIN-TABLETTEN verkrijgbaar bij Firma A. van Overbeeke—Leunis te Ter Neuzen. vertegenwoordigers van buitenlandsche firma's, rondreizende kooplieden en alle j anderen, die hun bedrijf in Belgie uitoefe- j nen, doch noch woonplaa.ts, noch verblijf- plaats, noch vaste inrichting in dat land i hebben, is ingevoerd ter vervanging der patentbelastLng, die voorheen door de be- trokkenen moest worden betaald. III. Aangezien, gelijk boven is mede- gedeeld, nog nadere officieele gegevens worden verwacht en een volledige beoor- deeling nog niet mogefijk is, moet de on dergeteekende ten aanzien van vraag III een voorbehoud maken. Zijn aandacht blijft op de zaak gevestigd. ZAAMSLAG. Heden w«rd alhiei* door notaris Van der Moer te Ter Nduzen, ten verzoeke van de erven van w«d. Galle), bij herveiling ver kocht, een woonhuis, schuur en erf in de Veerstraat. Kooper werd d^n heer C. den Hamer voor 4700 gld. AXEL. Naar de betrekklig van geimeenteopzich- ter alhier, op «en salaris van 1600 gld.; is door met mjnder dan 62 person en g'esol- liciteerd. STOPPELDIJK. Door deze geme'ente is met de firma Ls. van WaesbergheJanssens te Hulst aangegaan cen leening groot 57.000 gld. tegen een rente van 5 pet. De uit te geven obligatien zijn groot 1000 gld. en 500 gld. KOEWACHT. In deze gemeente is men volop bezig met de groolP uitbrej'ding van het net voor de electrische verlicht;ng. Niet alieen St. Andries en Heikant, maar ook 'de Nieu- we Molen, de Koestraat en een gedeelte van de Kiapstraat zullen aangesloten wor den. De gcmeenteraad heeft voor deze uitbreiding eene leening van 18000 gulden uitgeschreven. Binnenkort zal hier een gemeentelijk slachthuis gebouwd worden. De maferialen er voor zijn al aangevoerd. IJZENDIJKE. De Ned. Herv. kerk te IJzendijke, een baksteenen ggbouw met sluiting door drie zijden van den achthoek aan beide einden; met e«n spits-tioei'oopend achtkant dak met achtkantien hout n toren e:i peervormige spits, zal |gerestaureerd worden. In overleg met de Commissie voor 's Rijks Monumentenzorg, welke de kerk ter plaatse in oogenschouw heeft genomen, is reeds een uitgebreid onderzoek linge- steid naar de herstellinigskost'en Gebleken is, dat van de dakbedekking de leien zijn verte^rd en het houten dakbe- schot geheel verrot, waardoor de leien niet m er te beMestigen en houdbaar zijn, zoodat de geheeie bede.kking hermeuwd dient te worden. Ook een^ aant^l houten hoofdstijlen van den toren zijn geheel weg- gerot, waardoor v rbindingen zijn verbro- ken en d® toren reeds iets scheef is komen te staan en gevaar begint op te leveren. De herstellingskoste 1 worden geraamd op ruim 14.000 gld. Men hoopt op steun van het Rijkde Provincie en de ALg. Synode der Ned. Herv. ke:*k. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. De wegenverbetering. In antwoord op de onlangs gepubliceerde vraag van den heer Welleman of Ged. Staten bereid zijn mede te deelen in welk stadium thans het besluit is gekomen tot het richten van een aanvrage tot de regeering om een voorstel van wet betreffende het heffen van buitengewone opc.eiiteti voor verbetering der wegen, doen Ged. Staten mededeeling van de met den Minister gevoerde correspondentie, waaruit h. i. de stand der zaak voldoende dui delijk is. D.d. 21 December 1923 deelden Ged. Staten aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw mede, dat de Prov. Staten hoven- bedoeld besluit hadden genomen, en verzochten zij aan eene delegatie uit hun midden de gele- genheid te geven, deze aangelegenhedd nader toe te lichten. D.d. 13 J'f-.nuari vroeg de Minister schrifte- lijke toelichting van hetgeen men mondeling wilde toelichten. D.d. 25 Januari richten Ged. Staten daarop weer een schrijven tot den Mmister waarin zij er op wezen, dat het duidelijk is, dat de voor- genomen wegenverbetering der Provincie op aanzienlijke financieele offers zal komen te staan, welke niet zullen kunnen bestreden wor den, uit de geldmiddelen, waarover de Provin- ciale kas thans beschikt, zoodat belastingver- hooging noodaakelijk zal worden; waar even wel de opcenten, door de Provincie geheven op de Rijksbelastingen, alle het wettelijk toe- gestane maximum bereikt hebben, werd eene heffing van extra opcenten, zooals in de pro vincie Fries] an<i onder den naam van Bema- lingsbelasting bestaat overwogen en door de Staten aanvaard. Het is, aldus schreven Ged. Staten, de bedoe- ling, deze voor de Provincie hoogst belang- rijke aangelegenheid, welke zoowei uit het oog punt van het algemeen nut der wegsverbete- ring, als uit financieel oogpunt h. i. uit de reeds gezondene en toen nog overgelegde be- scheiden in gesckrifte duidelijk naar voren kwam, nader mondeling met den Minister te bespreken, en daarbij in bijzonderheden uiteen te zetten, dat de toestand van vele wegen in Zeeland thans onvoldoende is, dat het onder houd daarvan te wenschen overlaat, dat ver betering dringend noodzakelijk is, dat daar- toe eenige wegen door de provincie zullen moeten worden overgenomen; dat intusschen de gewone middelen der Provincie daartoe on- toereikend zijn. D.d. 25 April antwoordde de Minister, dat hij het gevoelen van zijn ambtgenoot van Fi- nancden hiad gevraagd, die als zijn meening te kennen gaf, dat in het algemeen in een tijd waarin ailes naar vermindering van den druk deT directe belastingen moet wordem gestreefd, tot het heffen van buitengewone opcenten op de hoofdsommen van een of meer der Rijks directe belastingen alieen in de uiterste nood- zakelijkheid zoude moeten worden overgegaan. Deze Minister wees ook op het aangekon digde wetsontwerp, tot heffing van eene be- lasting op het gebruik van kunstwegen, en in ieder geval de verdere voorbereiding van dat wetsontwerp behoort te worden afgewacht al vorens het verzoek betreffende het tot stand komen van de door de Staten van Zeeland ge- wenschte wettelijke maatregelen in nadere overweging zal zijn te nemen. Haermede vereenigde zich de Minister van Binenlandsche Zaken, die daarom eene monde- linge toelichting vooralsnog onnoodig achtte. D.d. 17 Oct. hebben Ged. Staten opnieuw zich gericht tot den Minister er. medegedeeld, dat de plannen tot verbetering van onderschei- dene wegen in zooverre vasteren vorm verkre- gen hebben, dat zij in de a.s. zitting aan de Staten te dier zake nadere voorstellen zullen kunnen doen. Waar voor de economische ont- wikkeling van dit gewest deze verbeteringen h. i. dringend gevorderd worden, hebben Ged. Staten gemeend deze zaak niet te mogen laten rusten ook al zal niet aanstonds tot de uitvoe ring der plannen worden overgegaan. Zoodra evenwel de algemeene omstandigheden de uit voering toelaten, wenschen Ged. Staten ge- reed te zijn, Daarom moet alsdan ook het vriaagstuk van de financiering der verbetering opgelost zijn. Ged. Staten vreezen, dat daar toe de opbrengsten ten behoeve van de Provin- ciale kas uit eene eventueele belasting op het gebruik van kunstwegen, volstrekt ontoerei- kend zullen zijn en zij blijven aandringen op eene wet als oorspronkelijk gevraagd, die ten hoogste 125.000 per jaar zou moeten op- brengen, of op een rijksbijdrage, die over 20 jaar de opbrengst van de wegenbelasting tot dat bedrag verhoogd. Wijziging begrooting 1924. Ged. Staten, voldoende aan eene toezegging in de zomervergadering geven een uitvoerig overzicht van de gewone en buitengewone ont- vangsten en uitgaven over de jaren 1914 tot en met 1925 en eene opgaaf van de buitengewone ontvangsten en uitgaven over die jaren. Het goed slot der rekening over 1922 is vastgesteld op f 356.980 en de dienst over 1923 zal ver- moedelijk een nadeelig slot opleveren van f 132.615, zoodat nog kan worden beschikt over een bedrag van f 224.365. In verband met het reeds 14 dagen geleden vermelde voorstel inzake het betalen van de inkoopsommen van diensttijd van Provinciale ambtenaren van pensioenen, wijzen Ged. Staten er op, dat 3 termijnen ten laste van 1924 zullen komen, w. o. die van 1922 en 1923, en dat het billijk is, dat daarvoor de saldi van vorige jiaren worden aangewend, en er ook geen be- zwaar is die saldi te gebruiken voor betaling der inkoopsommen voor 1924 zelf en voor 1925. Daar het geheele bedrag dier inkoopsommen nog niet bekend is, achten Ged. Staten het voorzichtig het beschikbare bedrag van 244,365 geheel diaavoor te reserveeren, en mitsdien drie vierde deel daarvan over te brengen op den dienst van 1924 en een vierde op 1925. Een en ander is verwerkt in een voorstel tot wijziging van de begrooting van 1924, waarbij o.a. de post onvoorzien wordt vermin- derd met 1.665.67 en gebracht op 10.735.10. Wijziging begrooting 1925. Ter goedkeuring wordt ook aangeboden eene wijziging van de begrooting 1925, waarbij ook is rekening gehouden met het gemelde bij de begrooting 1924, en waardoor het onvoorzien verminderd wordt met 5.032,45% en gebracht wordt op 25.930,11%. Eene machtiging. Ged. Staten stellen voor den Commissaris der Koningin te machtigen om namens de Provincie af te leggen de verklaring bedoeld in art. 479 wetboek van burgerlijke rechts- vorderiog, ter voldoening aan het exploit van 18 Juli 1924, uitgebracht ten verzoeke van S. C. de Munck, nopens alle gelden, geldswaar- den en goederen, welke de pnovincie Zeeland verschuldigd mocht zijn of worden aan, of on der hare berusting mocht hebben of verkrij- gen van J. Pleijte, gepensionneerd besteller van den Prov. stoombootdienst op de Wester- Schelde, echtgenoot van S. C. de Munck voor- noemd, die door de rechtbank is benoemd tot bewindvoerster over haren afwezigen echtge noot. Autobusdienst MiddelburgWolphaarts- dijksche Veer. Ingevoige het desbetreffend besluit van de Staten d.d. 21 Juli 1924, om een inschrijving te openen voor uitvoering van bovengenoem- den dienst met een maximum subsidie van 6060 per jaar, deelen Ged. Staten mede, dat het laagst werd ingeschreven door L. Goed- bloed te Vlissingen en wel voor 200 per jaar, waarvoor hem de uitoefening van den dienst tot en met 31 December 1927 werd gegund. Sedert 16 October j.l. wordt de dienst door hem uitgeoefend met omnibussen, die, volgens het rapport van den met de keuring belasten deskundige, aan alle daarvoor gestelde eischen voldoen. Autobusdienst op Noor;d-Beveland. Naar aanleiding van de vraag van den heer Onderd'ijk in de zomerzitting of de autobus van den dienst KortgeneWissekerke niet kan doorrijden tot Kamperlandsche-veer in aan- sluiting met den veerdienst VeereKamper- land, heeft de commissie van toezicht op de Provinciale stoombootdiensten een onderhoud gehad met den directeur dier onderneming, waarvan het gevolg is geweest, dat een nieuwe dienstregeling aan de goedkeuring van Ged. Staten werd onderworpen, volgens welke op verzoek op elken rit met den autobus van den dienst tot Kamperlandsche-veer zal worden doorgereden voor het brengen of afhalen van passagiers aldaar. Na het hooren van de ge- meentebesturen van Kortgene en Wissekerke, hebben Ged. Staten die dienstregeling goed- gekeurd. Reizigers op Zondag. Ged. Staten deelen mede, dat een lijst van de van Januari tot en met October op Zondag met de Provinciale booten vervoerde passa giers ter provinciale griffie voor de Staten- lQden ter inzage is neergelegd, zulks naar aan leiding van een vraag van den beer Van der Wart in de Zomerzitting. Proces gewonnen. Inzake de aanvaring tusschen het stoom- schip „Walzoorden" van den Provincialen stoombootdienst op de Ooster-Schelde en de sleepboot „Noord-Holland" op 10 Januari 1922, heeft de rechtbank bij vonnis van 30 Juni j.l., dat in kracht van gewijsde is gegaan, de door de N. V. sleepdienst „Comelis" te Dordrecht tegen de provincie ingestelde vorde- ring betreffende bedoelde aanvaring afge- wezen. Subsidie omnibusdienst Ierseke-Stations Kruiningen-Ierseke en Vlake. Ged. Staten stellen voor aan A. Frederikse te Ierseke ook voor 1925 eene subsidie van f 500 te verleenen voor bovengenoemden om nibusdienst, daar ook Ierseke weer f 200 geeft en Ged. Staten van meening zijn, dat de in- standhouding van den dienst nog alleszins wenschelijk moet worden genoemd. Omdat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat bdnnen niet te langen tijd de thans ge bruikt wordende verouderde omnibus door eenen meer geriefelijke autobus wordt vervan- gern, verdient het naar Ged. Staten meenen, evenals verleden jaar ook thans aanbeveling, dat het subsidie voorloopig weder slechts voor een jaar wordt verleend. Drinkwaterleiding-verordening. Daar de Minister van Binnenlandsche zaken met zijn ambtgenoot van Arbeid, Handel en Nijverheid meent, dat de drinkwaterleiding- verordening het niet onmogeiijk maakt, dat bijv. een fabriek die reeds een waterleiding heeft, buizen aanleg„ om het water aan der- den te kunnen verkoopen, adviseerde hij act. 1 te wijzigein en nog enkeie andere wijzigingen aan te brengen. Ged. Staten stellen nu voor art. 1 als volgt te lezen: Voor den aanleg van werken tot winning, zuivering of distributie van drink- water ten behoeve van derden in de provincie Zeeland of voor de uitbreiding van het verzor- gingsgebied eener bestaande drinkwaterlei- ding wordt eene vergunreing van Ged. Staten vereischt. Geen subsidie. Ged. Staten stellen voor afwijzend te be- schikken op het verzoek van den Zeeuwschen Bond van Veehandelaren, afd. van den Nederi. Bond van Veehandelaren, om voor de jaren 1924 en 1925 een jaarl(jksch subsidie te ver leenen van 1000 voor te houden handelsvee- tentoonstellingen. Door Ged. Staten is advies gevraagd aan de Z. L. M., den R.-K. Boerenbond in Zeeuwsch- Vlaanderen, de afd. Zeeland van den Chr. Boe- ren- en Tuindersbond, de Prov. commissie tot bevordering van de rundveefokkerij en den Rijkszuivelconsulent in Zeeland. Uit die ad- viezen blijkt, dat vrijwel algemeen niet kan worden ingezien, dat het streven van bedoel- den bond van veehandelaren van onmisbaar nut voor den Zeeuwschen veestapel zou zijn. Naar de meening van Ged. Staten kan bo- vendien niet gezegd worden, dat met het hou den van tentoonstellingen van handelsvee een specifiek Provinciaal belang zou zijn gemoeid. Reglement polder Walcheren. Naar aanleiding van opmerkingen van den Minister van Waterstaat op het vastgestelde bijzonder reglement van den polder Walchereft werd in de najaarsvergadering van dien polder dit reglement op nieuw gewijzigd en wel voor- namelijk ten opzichte van de heffing van op centen op de gebouwde eigendommen en de rechten daaruit voortvloeiende voor de eige- naars van het gebouwd. Ged. Staten kunnen zich met de in het regle ment aangebrachte wijzigingen volkomen ver- eenigen en stellen voor deze goed te keuren. Overige stukken. Behalve de hier boven vermelde en reeds vroeger gepubliceerde stukken bevat de lijst van werkzaamheden voor deze zitting der Staten nog enkeie mededeelingen en voorstel len, die later in druk verschijnan zullen. Die mededeelingen betreffen een schrfjven van den Minister van Binnenlandsche zaken en Land bouw betreffende de in de zomerzitting vast gestelde wijziging van de verordendng op de heffing van leges ter Provinciale griffie; de financieele uitkomstefl omtrent den dienst BreskensVlissingen; de dienstregeling en tarieven van den veerdienst VeereKamper- land en het bedrijf der P. Z. E. M. De nog niet vermelde voorstellen zijn die tot het in de vaart brengen van een groote boot voor autovervoer enz. tusschen Breskens en Vlissingen met een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen ter zake; tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland en afwijzing van een adres van J. Ie Clercq e. a. te Oost- burg, om de nieuwe voorschriften aangaande de wielbandbreedte niet te laten gelden voor Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen; tot wijziiriiisr van het bijzonder reglement voor de uitwate- ring van de polders te Biervliet; tot voorioo pige regeling van het financieel beheer der Provincie bij opheffing van het kantoor van den Rijksbetaalmeester; en tot aankoop en rai ling van grond voor verbetering van den weg van IJzendijke naar de Belgische grens. BRAND IN EEN BAKKERSWINKEL. Te Goes is vermoedelijk^, naar de be- woner van het perceel zegt, door een lek in de gasleidirag in het woonvertrek boven den bakkerswinke! van den heer Harmsen in de Lattice Kerkstr&at te Goes, brand uitgebroken. Het vuur dat zich snel uitbrejdfle, kreeg spoedig een ernstig aanzien. In deze straat staan nl. de huizen dicht aaneen gebouwd het is de winkelstraat van Goes tjer- wijl de historische Groote Kerk in de on- middeilijke nabijheid staat. Van het meu- bilair kon niets me«r worden [gered. Alieen van de winkdinventarjs kon nog in aUeriji een en ander in veiljgheid worden ge bracht. In niet meer dan een half uur brandde het geheeIe perceel (woonvertrekken en winfcel) uit. Het gelukfe de brand weer, de belendende perceelen te behouden. KOLENDAMPVERGIFTIGING TE 's-GRAVENHAGE. Maandagmorgen hebben in het perceel Zomerweg 79 (controJc-won 1 nge,nte 's Gravenhage d^ kinderen van het echt- paar S. hun vader en mo«der en een twee- jarig broertje b^wusteloos op bed gevon- den. Een z«sjarig zusje bleek overleden te zijn. Vermoedelijk is een en ander ge- beurd ten gevolgp van kolendamp-vetgif- tiging, hoewel d« kinderen verklaarden dat de kachel den vorige i avond reeds uit ge- wpest was. Echter de schuif van het' for- nuis naar de schoorsteen was Maandag morgen, toen de politie een onderzoek in- stelde, geheel dicht. Waarschijnlijk heb ben de kolen dus nog gesmeuld, waardoor de giftige damp in de slaapkamer kon ko men. Man, vrouw en zoontje zijn naar het ziekenhuis gebracht. DIEFST ALLEN. De laatste weken hadden er te Rot,ter- dam herhaaldClijk in de magazijnen van Gerzon en het Warenhuis aan de Korte Hoogstraat diefstallen plaafs. waarvan men de daders niet kon vinden. Thans is de politie «r in gpslaagd twee buurvrou- wen aan te houdenresp. 20 en 24 jaar oud, wouende in de Eendrachtstraaf, die bekend hebben tal van winkeldiefstallen te hebben gepleegd. Toen ze werden aan- gehouden, hadden ze verschillende gesto- len goederen bij zich. EEN KIND DOOR EEN HOND Te Draucy bij Parijs heeft een herders- hond die sedert eenige weken een jong had, het zesjarig zoontje van zijn mecs- ter aangevallenafschuweiijk venninkt en gedood. De ouders die het kind eenigen tijd alieen in huis hadden gelaten, had den bij hun terugkeer de grootste moeite het lijkje aan het woest'e dier te ontrukken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2