buitenlahd. INGEZONDEN MEDEDEELING. MIJNHARDT's Zenuw-Tabietten 75<* Laxeer-TabSeiien .60ct Hoofdpijn-Tabietten 60<* Bij Apoth. en Drogisten. Mijnhardts-tabletten zijn verkrijgbaar bij Fa. A. van OverbeekeLeunis. Het is den priesters geoorloofd de in ge- bruik zqnde kleeding af te dragen, zoodat de invoering van de nieuwe geleidelqk zal geschieden. De tissehop van Haarlem heeft voorloopig nog tegen deze kleeding be- zwaren, zoodat ze in dit bisdom waarschqn- lijk nog niet zal worden ingevoerd. BOND VOOR STAATSPENSION- NEERING. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatsp nsionneering heeft een brief gericht aan de besturen van Vrqheidsbond, Vrq- zinnig Democratiscben Bond en 3. D. A P., wnarin de urgentie van premievrq staats- pensioen voor alien, wier inkomen beneden zekere grens blqft, wordt vastgesteld. Om hiertoa te komen zal, aldns de brief, het onderdomspensioen moeten worden losge- maakt van de lnvaliditeitswet, en voor hen die reeds premie hebben betaald indevrq- willige of verplichte verzekering, dient het staatspensioen te worden verhoogd met een oudeidomsrente, berekeni nit de gedane stortingen. Het stabiliseeren van het ouder- domspensioen is geen vermeerdf ring van uitgaven, doch slechts een verplaatsing. Het staatspensioen moet, liefst iedere week aan de postkantoren verkrijgbaar worden gesteld. Aan genoemde partqen wordt de vraag gesteld, of zij een en ander beschouwen ook als een richtsnoer voor de Tweede Kamerverkiezingen voor alle politieke par tijen van links POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van art. 22 van de Postwet, zooals dit is gewijzigd en aan- gevuld bij de wet van 17 Febr. 1921 (post- cheque en girodienst) hadden sommige leden met leedwezen kennis genomen van het voorstel tot afschaffing van de rente- vergoeding voor saldi bij den postcheque- en girodienst. Andere leden verklaarden, zich wel er mede te kunnen vereenigen dat v«>rtaan voor kleine saldi geen rente meer zou worden vergoed, doch waren van meening, dat voor hoogere bedragen, b.v. van ten minste 100, het blijven uitkeeren van eenige rentevergoeding alleszins aanbeveling zou verdienen, daar anders de kans groot is, dat het publiek geen bedragen van eenige beteekenis meer bij den postcheque- en girodienst zal laten staan. W el zou deze rente h. i. aanmerkelijk lager dienen te worden gesteld dan zij thans in de wet bepaald is. Vele andere leden verklaarden met de afschaffing van de rentevtrgoeding wel te kunnen medegaan. Eenige leden maakten echter het voorbehoud, dat de staat zich tegelijk dient te verplichten tot betaling van een normale rente voor bij den post cheque en girodienst belegde gelden, voor het geval, dat de terugbetaling dier gelden achterwege mocht blijven buiteu schuld van den crediteur, zooals gedurende ruim een jaar is geschied. BELAST1NG-INVORDERING. Blijkens het eindverslag inzake het wets ontwerp tot wijziging van de wet op de invordering van 's Rijks-directe belastingen vond het wetsontwerp over het algemeen instemming, doch eenige leden vroegen of een termijn van 10 dagen, waarbinnen aan de aanmaning moet worden voldaan, niet te kort is, omdat niet ieder zoo spoedig gelden beschikbaar heeft om zijn belasting te voldoen. De kosten van 25 cents voor de aanmaning vonden zij ook te hoog, vooral voor de kleine luiden, die nu een- ffiaal gewoon zijn de belasting eerst te betalerT als zij daartoe aangemaand zijn. Hiertegen werd opgemerkt, dat zulke ver- keerde gewoonten niet door het nog lager stellen van de kosten van aanmaning in de hand gewerkt moeten worden. In overweging werd gegeven, aan het thans kostelooze loonbeslag voor belasting- schuld van arbeiders voor dezen dezelfde kosten te verbinden, als in het algemeen den belastingschuldige, die het op beslag laat aankomen. treften. de toestand. De kiezers en kiezeressen van het er eenigde Koninkrijk hebben, schrijft de N. R. Crt., bij de stemming van 29 October een verpletterend vonnis geveld over de re°,eering van MacDonald en over haar leus, dat de Engelsche belastingbetalers een lee- nino aan het bolsjewieksche Rusland dienden te waarborgen. Want hoewel de ootbinding van het vorige parlement geschied was, omdat MacDonald in geenerlei vorm een onderzoek in de zaak van de gestaakte ver- volging tegen den communist Camphell wilde "toelaten, werd de heele verkiezing beheerscht door de politiek tegenover Sowjet- Rusland, die de arbeidersregeering dadelijk na de opening van de zitting in het parle ment wilde verdedigen. Dat het verlies aan zetels (vrijwel zeker ongeveer 40 in vergelijking met hun aantal na de St. Ni- colaas-verkiezing van 1923) voor de arbei derspartq, ondanks de sterke anti-bolsje- wieksche strooming, niet grooter is geweest, ligt in de rede, want het corps van hare vaste aanhangers bestaat uit de stabiele groote massa der weiklieden en werkloozen en hun vrouwvolk, die zich bij hun stem door oeconomische overweging laten leiden Bij de vorige verkiezingen had de arbei derspartij echter het buitenkansje gehad, een aantal mandaten in de wacht te kunnen slepen in districtedwaar hare kiezers in de minderheid waren, maar waar drie candidaten tegenover elkaar stonden. Dit is haar thans onmogelijk gemaakt, in de eerste plaats, omdat er plaatselijke afspraken tusschen conservatieven en liberaleu waren getroffen tot vermindering van het aantal driehoeksverkiezingen en in de tweede plaats, omdat vele kiezers, die in gewone omstan- digheden op liberalen zouden gestemd hebben, in driehoekdistricten op den con- servatief hun stem hebben uitgebrach*', om in elk geval de kans te ontloopen, dat een arfceiderscandidaat met den zetel zou gaan strijken. Het uiteenslaan van de liberale partq zoe, aldus bezien, voor geen gering deel geweten moeten worden aan de sterke strooming tegen de politiek van de arbei dersregeering. Er moeten echter ook andere factoren aan het werk zqn geweest, die tot de ramp- spoedige nederlaag van de liberalen (zij zijn van 158 zetels op goed 40 weggeslonken) hebben medegewerkt. En de voornaamste daarvan was zeker het sterke verlangen naar een stabiele regeering. Gaat men de samen stelling van het vorige parlement bij de ontbinding na (258 conservatieven, 193 leden van de arbeiderspartij en 158 liberalen, behalve 5 verspreide leden en een vacante- zetel), dan ziet men, dat de conservatieven als sterkste partij den kortsten weg hadden af te leggen, om de volstrekte meerderheid te behalen. Het voor de hand liggende middel om een stabiele regeering te ver- krqgen was dus het stemmen op de con- servatieve candidaten. Een andere factor, die den liberalen bp de tegenwoordige anti-labour-stemming in het land kwaad moet hebben gedaan, is dat zq telkens klaar hebben gestaan om tegenover de arbeidersregeering zoete bvoodjes te bakken. In de zaak Campbell was Asquith tot het uiterste gegaan, om MacDonald een fatsomlqken terugtocht mogelqk te maken. Hq bood aan met elken vorm van onder zoek genoegen te zullen nemen, zelfs zonder medewerkiDg van de liberale partq Ter zake van het tractaat met Sowjet-Rusland had Asquit wel front gekozen tegen het garandeeren van de leening aan Moskou, maar had hq zich tot alle mogelqke overleg en schikking over dat tractaat bereid ver- klaard. Slechts de bokkigheid en nurkschheid van de arbeidersregeering jegens de libe- raliteit van Asquith was totdusver een hinderpaal gebleven voor een tactisch samen- gaan in het parlement tusschen de twee partqen De kiezers, die de arbeiderspartq wilden wippen, zqn blijkbaar ook afkeerig geweest van het vooruitzicht, dat het ge- modder met drie minderheidspartqen zou kunnen voortduren, als de arbeiderspartq in de toekomst toch steun zou gaan zoeken bq de liberalen. Zeker is, dat de omzetting van het par lement door het kiezersvolk het schouw- spel biedt van een algeheele omwoeling door elementaire krachten. De laatste stand der partqen geeft den conservatieven 402 zetels van de 604, die toen bezet waren, dus een meerderheid van ruim 200 stemmen. Het is de grootste meerderheid, die een regeeringspartq in veertig jaar tijds in het Engelsche Lagerhuis heeft bezeten, uitge- zonderd alteen de verkiezing van 1906, die den liberalen de thans volkomen onge- loofelqk lijkende meerderheid van 356 stem- men verschafte. Het zal natuurlijk ook ditmaal met aan de gewone rekensommetjes ontbreken ten bewqze dat de conservatieven niet de meer derheid van de kiezersstemmen bezitten. Zq hadden er gisterenavond laat 7.6 millioen gekregen tegen de 5.5 millioen die op de arbeiderspartq en 3.1 millioen die op de liberalen uitgebracht waren Dit heeft na tuurlqk zqn oorzaak in de indeeling van de kiesdistricten De arbeiderspartq heeft hare kiezers voornamelqk zitten in de sterk bevolkte kiesdistricten en achter elk van hare gekozen leden staan gemiddeld de meeste stemmen. De wanverhouding tus schen het aantal zetels der liberalen en het aantal stemmen dat op hun candidaten is uitgebracht moet grootendeels haar reden hebben in de heele reeks van zoowel ge wone als driehoeksverkiezingen die in hun nadeel zijn afgeloopen en waarin hun stem- men geen effect hebben gehad. Elk van de partqen heeft op haar beurt bq het tegenwoordige kiesstelsel voordeel gehad, maar geen enkele heeft, aan de regeering gekomen, een wet ingediend om evenredige vertegenwoordiging in te voeren een stelsel dat trouwens sterk in strqd is met de verkiezingstradities van het Engelsche volk en zijn sportieve instincten. Na de conservatieven door het land zoo duidelqk met de taak om de nieuwe re geering te vormen, zqn belast, denken wq dat het plan, dat de arbeidersregeering, volgens Thomas, had om eerst haar neder laag in het nieuwe parlement af te wachten, vervallen is. Er zit niets anders voor haar op, dan, zoodra de uitslag volledig en officieel is, af te treden, waarna de conser vatieven hun nieuwe regeering nog kunnen ineenzetten, voor het parlement in de heltt van deze maand bqeenkomt. leden der Torypartij. Thans is door, den uitslag der verkiezing, die veel eerder anti-socialistisch was dan conservatjefhet zwaartepunt in de partij vrijwel verlegd naar <Je Die Hards, en dezen zullen on- getwijfeld bij de samenstelling van het kabinH en het ov«rig ministerie zich duch- tig laten gelden. De kansen van Churchill op een porte- teuille zijn dan ook belangrijk gedaald en men verwacht dat het ministerie over ltet algemeen zal worden samengesteld uit oucl-g«dienden der partij. Ook de kans dat een der conservatieve liberalen zitting zal krijg*en in het ministerie is na de vHplettt-rende nederlaag der frdctie vot- maakt uitgesloten. HET IN DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN. Ofschoon h«t vrijwel zeker is, dat Bald win als kabinetsformateur zal optreden en een meerderheid heeft, waarop hij lare'|" lang kan teeren, is zijn taak, aldus wordt uit Londen getneld, niet benijdenswaardig. Hij z«lf heeft destijdn veel cntiek te hoo- ren i^ehad bovendien werd hij steeds beschouwd als een der vooruitstrevende ANTI-FLAMIGANTISME BELGIE. D« academische overheid aan de Katho- Iieke universitpit te Leuven, die1 eenige maanden geledpn den voorzitter van het Katholiek Vlaarnsch studentenverbond, den student Beeckman, den toegang let de uni- versiteit ontzegde, omdat deze in een open brief had geprotesteerd tegen het besluit van den Waatschen rector mag- nificus, monseigneqr Ladeuse; waar.bij deelneming aan den taalstrijd wordt ver- boden, heeft thans ook tegen Geeraard Romsee, en Tony Herbert, secretaris van dezelfde vereeniging, welke te Leuven alteen een duizendtal leden telt, een der- gelijke maatregf'l getroffen. De vicercctor monseigneur Bvvls, ontbood Zaterdag bei de studenten en eischte, dat zij den ge- wezen frontafgevaardigde Mr. Hendrik Borginon, die onlangs te Leuven voor ver- scheidene honderden Vlaamsch-nationalis- tische studenten het woord voerde en aan- zefte tot volharding in hun verzet tegen het rectoraal besluit, sdhriffelijk in een dagblad zouden afkeuren. Op het weige- rend antwoord werd aan Romsee en Her bert medegedeeld, dat zij zouden worden uitgesloten. De nieuwe maafregel bracht onder de Vlaamsche studenten groote ver- ontwaardiging teweeg; Welke zich Vrij- dagavond reeds uitte in een betboging voor de woning van den vicerector, waar een studentenfanfarecorps de Vlaamsche Leeuw uitvoerde en de namen van rec tor en vicerector door de studenten wei'- den uitgejouwd. VERKIEZ1NGSVARI A. Viet-efi-zestig candidatpn bij de alge- meene verkiezing in Engeland hebben hun borgstelling van 150 pd. st. verbeurd om dat zij minder dan het achtbte deel van het tofaal uitgebrachtp stemmen hebben gekregen. Hpt zijn 29 liberalen, 26 leden der arbeiderspartij, 3 Rrsche republjkeinen eeti communist en een conservatief. De schatkist heeft dus een meevaller van 9600 pd. st. EEN ZEPPELINDIENST SPANJE— ARGENTIN1E. Volgens een bericht uit Madrid wordt een luchtvaartdienst SevillaBuenos A,yres ingesteld; waarvoor e,en crediet van an- derhalf millioen peseta's reeds is toege- staan. Eckenner wordt lid van de directde van de Spaansche maatschappij Transaera TER NEUZEN, 3 Nov. 1924. EEN OVERSTROOM1NG. Gisteren morgen werden de bewoners van het lage gedeelte der kom dezer ge- rneente verrast met het bezoek van een po- litie—agent, die kwam aankondigen, dat ei bezwaar bestond voor overstrooming, opdat de bewoners daartegen konden trachten. maatregelen te treffem. Voor sommigen kwam die waarschuwing op een tijdstip, dat het water al in hun wo ning was gedrongen. Het water rees ongekend hoog, hetgeen verwondering moest wekken, daar er toch in den nacht van Zaterdag op Zondag geen bijzonderen regenval was geweest. Straten die anders niet door het water bedreigd worden, als zijnde iets hooger gelegen, stonden nu blank. De toegang tot de R.-K kerk was in den vroegen morgen geheel versperd en met planken en ladders werd het mogelijk gemaakt die te bereiken. De kerk der Geref. gemeente in de Vloos- wijkstraat was zelfs te 9 uur nog slechts met moeite te bereiken. Bij dezen waterstand drong het water in vele huizen, in laaggelegen keukens en woonkamers, terwij! vele kelders, waar- onder verscheidene juist den wintervoor- raad aardappelen der bewoners bevatten, vol liepen. Naar we vernemen stond het water op het laagste gedeelte, in de Elleboog, 75 c.M. hoog. Een echtpaar op leeftijd, in die buurt wonende, was verplicht in bed te blijven tot het water gezakt was. Een bewoner van het Nieuwediep schepte van morgen nog 90 emmers water van on der den vloer zijner woning. Hij had in den vloer een opening gemaakt, om het daar- onder geloopen water te kunnen verwijde- ren- C11 Het viel ditmaal op, dat nu met de Elle boog en omgevting het eerst van het water te lijden hadden, doch wel de Roeiersgang, terwijl bij het dag worden, bleek, dat het op de straat stroomende water ook geheel hel- der was, integenstelling met het modder- water, dat men steeds gewoon is. Uit verkregen inlichtingen bleek ons, dat er Zaterdag een defect ontstond aan de op- haallinrichting van de schuif, bij den uitlaat van het riool aan de middensluis. Van wege Rijkswaterstaat, die zich het recht van o,n derhoud en het verrichten van de noodige werkzaamheden heeft voorbehoiiden, doch zich niet verantwoordelijk stelde voor de gevolgen van gebrekeni, werden maatrege len getroffen voor herstelling, doch bij het wassend water in den namiddag moesten op een gegeven oogenblik de werkzaam heden worden stop gezet. Men meende evenwel dat, aangezien de schuif gezakt was, er geen bezwaar was, en dat alleen het water uit de riolen zou be- let worden weg te vloeien, hetgeen men dan zou trachten te ondervangen door het weg- pompen van het water met de gewone pomp op de rioleering. Bij het wassend water bleek evenwel in den vroegen morgen van Zondag, Rat er van buiten water naar binnemstmomde. Van daar dat het water thans 1 ^st in de Roeiersgang en omgeving op de straat kwam. Het gemeentebestuur en het personee! van gemeenitewerken werd gewaarschuwd en maatregelen beraamd om te doen wat onder deze omstandigheden mogelijk was, om den omvang der ramp zooveel mogelijk te verkleinen. Daaronder was het waar- schuwera van de betrokken bewoners. De electrische pomp in het pompstation werd in werking gebracht, terwijl ook de motor- spulit werd gerequireerd om water uit de rioleering naar buiten te pompen. Bij invallende eb en toeni de suatie der rioleering op natuurlijke wijze kon plaats hebben was het water spoedig beneden het niveau der straten gezakt. Zij wier huizen door het water bezocht werd hadden er na- tuurlijk Ianger ongerief van, daar ze voor de schoonmaak zatern, het leeg maken van kelders en wat dies meer zij. Naar het schijnt as bij de werkzaamheden aan de schuif een staaldraad daartusschen onklaar geraakt, waardoor de schuif niet geheel kon sluiten en de overblijvende ope ning het binnenstroomen van het zeewater mogelijk maakte, terwijl de klep aan den buitenkant der rioolmonding blijkbaar ook niet voldoende werkt. Het maken van een reserve blijkt, met het oog op deze gebeurtenis, dringend noodig. TRAMVERBIND1NG DRIE SCHOUWEN- MOERBEKE. De onderhandelingen diie sedert den oor- log bangende waren tusschen de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij en de Nationale Maatschappij van Buurtspoor- wegen te Brusset, over de exploitatie van de lijn. Drie Schouwen-—Moerbeke, schijnen thans langzamerhand vasteren vorm aan te nemen. Op Donderdag aanstaande zal te Moer beke eene vergadering worden gehouden door den Raad van Commissarissen der Z. V. T. M., waarna de Algemeen Bestuur- der der Nationale Maatschappij, de hoofd- ingenieur de heer Caufriez, vergezeld van 6 zijner hoofdingenieurs, op het kasteel der familie Lippens, zal worden ontvangen, om daarna gemeenschappelijk een bezoek te brengen aan het tramkaotoor en de werk- plaats van de Z. V. T. M. te Drie Schouwen. Het gezelschap reist per extra-tram van Moerbeke naar Drie Schouwen en van daar over Sas van Gent naar Selzaete. Het doel dezer'excursie is het bevorderen van eene spoedige afwikkeliing der onder handelingen over de exploitatie van de lijn naar Moerbeke. De Z. V. T. M. heeft zich indertijd bereid verklaard, deze exploitatie op zich te nemen, doch de door de Nationale Maatschannii gestelde voorwaardan waren voor de Z. V. T. M. veel te bezwarend. Mogelijk dat men nu tot overeenstem- ming komt en wij binnen afzienbaren tijd naar Moerbeke zullen kunnen reizen per tram. DOOR DEN STORM. Het motorschip „De tijd zal 't leeren", geladen met ledige vaten, voor Gent, moest Donderdag tengevolge van den storm met verlies van een deel van den deklast naar de haven van Hansweert terugkeeren. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De directie van de Nederlandsche Spoor- wegen t.eeft de volgende wenken voor het publiek opgesteld, welke zij op haar stations en bij onbewaakte overwegen zal ophar gen Voetgangers dienen voor den overweg stil te staan, naar teide zqden uit te zien en wanteer geen trein in aantocht is snel den overweg over te loopen. Bij mist luisteren, of er een trein aankomt. Niet probeeren, vlak voor den trein over te steken. Kleine kinderen late men niet alleen den overweg overgaan. Bij dubbel spoor nadat een trein den overweg is gepasseerd uitzien, of geen trein op het andere spoor uit tegengestelde rich ting aankomt. Met een v< ertuig nadere men een onbe- waakten overweg steeds zoo langzaam, dat men nadat een goed uitzicht op den spoorweg verkregen is nog voor den overweg kan stoppen. Bestuurders van motorrijtu Qn of motor- rqwielen zullen er dus in In. gemeen op moeten rekenen voor den overw, "e stoppen, zoolang zq geen voldoend uitl^.i op den spoorweg hebben. Wielrijders moeten zoo langzaam rqden dat zq gemakkelijk voor den overweg kunnen afstappen. Voerlieden van zware of lange voertuigen dienen af te stappen en voor de bespanning van den wagen uit te gaan. Drijvers van vee dienen voor den overweg voor het vee uit te loopen. Met een wagen of tuig, dat niet geheel in orde is, moet men den overweg niet overgaan. SLEEPSCHIP „STER DER ZEE." Door bemiddeling van den Seheeps- makelaar P. A. van Bouchaute alhier, is het Belgische sleepschip »Ster der zee groot 564 ton, verkocht aan den heer J. C. Kanters, te Sas van Gent. Het schip zal worden herdoopt in //Jacoba HULST. Met iingang van 1 November 1924 zijn de heeren Raes en Geelhoed benoemd tot tijde- lijk kommies 2e klasse bij 's Rijksbelastin- gen, resp. te Hulst en te Koewaeht en is met in gang van 1 Dec. a.s. verplaatst de heer H. H. Cox, kommies le klasse van Hulst naar Gorinehem. GEREF. KERKEN. De classiis Ter Neuzen det Geref. Kerken heeft tot de evangeliebediening toegelaten de heeren J. B. Vanhaelem en K. Sietsma, resp. beroepen predikanten te Hoek en Schoondijke. Zondag 23 Nov. a.s. is de heer Sietsma voornemens zijn intrede te Schoondijke te doen. EEN 102JAR1GE. Zaterdag herdacht mejuffrouw wed. Asselman, te Hengstdijk, die dezen zomer tijdens de huldebetooging nog op het Molen- water te Middelburg door H. M. de Koningin werd ontvangen en een plaatsje kreeg op de Koninklijke tribune, haar 102en geboor- tedag. De krasse oude is zeker wel de oud- ste inwoonster van Zeeland. AVER1J. Donderdagmiddag liep de telegraafboot „Eugende", kapt. Aarnoudse, op de niet ge heel openstaande postbrug, te Wemeldinge, met het gevolg, dat het schip aan den schoorsteen, brug en davids vrij ernstig beschadigd werd. De postbrug kreeg daardoor een diepe indeuking en eenige spanden werden gebro- ken. x De assistent J. P. kreeg den sleutel tegen het lichaam, waardoor hij zich onder ge- neeskundige behandeling heeft moeten stel len. AUTOBRAND. Maandagavond kwam M. D. Morel, vlas- koopman en eerste schepen der gemeente St. Pauwels (O. Vlaanderen) met zijne echtgenoote per automobiel van Zele. Toen; de heer Morel het rijtuig in zijn ga rage plaatste, geholpen door zijn vrouw ontplofte eensklaps het reservoir der ben zine. Mad. Morel stond juist daartegen en het brandend vocht spatte overvloedig op haar lichaam. In een oogwenk stond zij ge heel in vlammen en geen uitdooven hielp, dan toen het te laat was. Mad. Morel was afgrijselijk verbrand, en niettegenstaande de beste zorgen, stierf zij in den nacht. Middelerwijl hadden de vlamr^en zich meegedeeld aan de garage en een groote brand was te vreezen. Men telefoneerde om de brandspuit van, St. Niicolaas die zich naar de plaats des onheils spoedde. De brand was dan spoedig bemeesterd. Mad. Morel is ongeveer 55 jaar oud. 4Je droefheid en wanhoop van haren echtge- noot en hare kinderen is niet te beschrijven. De fanidie Morel is in Zeeuwsch-Vlaan- deren bij elkeen bekend. Gedurende den oorlog verbleef zij te St. Jansteen. (Zel.) BESMETTEL1JKE Z1EKTEN. In de week van 12 tot 18 October kwamen in Zeeland 2 gevallen van Febris typhoidea voor en wel een te Borsele en een te Wemel dinge, en een geval van roodvonk te Rit- th6Het aantal gevallen van besmettelijke ziiekten over de week van 19 tot en met 25 Oct. in de prov. Zeeland bedroeg: Febris typhoidea (buiktyphus)Middel burg 1. Roodvonk: Vlissingem 1. Diphte- ritisZiierikzee 1. VL1SSINGEN. In de Vrijdagmiddag gehouden raads- vergadering is weer aan de orde gekomen de voorziening in de wethoudersvacature, ontstaan door het bedanken van den heer Huson (chr.-hist.). Tot tweemaal toe wa ren de pogingen om hierin te voorzien mis- lukt, omdat links absoluut weigerde de can- didatuur van den heer Hensel (ehr.-hist.) te steunen. De heer Hensel heeft intusschen als raadslid bedankt. 'Thans worden eerst enkele verklaringen J afgelegd. De heer De Ridder zeide, namens de meerderheid der chr.-hist. fractie, dat het gebeurde met den heer Hensel haar aan- leiding geeft niet mee te stemmen, maar ten slotte zal de meerderheid meewerken aan de verkiezing van den r.-k. heer Van Bennekom, omdat de anti-rev. reeds een zetel hebben in het college en de chr.-hist. thans niet over een candidaat beschikken. De heer Lindeijer verklaarde, dat de S. D. A. P. blijft weigeren mee te stemmen, om dat zij, van meening is, dat de optossing van de crisis geheel moet worden overge- laten aan rechts en den Vrijheidsbond, die haar hebben veroorzaakt. De heer Harts zeide, dat de vrijz.-dem. fractie ook bij deze stemming eerst weer bianco zal stemmen, maar wellicht later niet, als zij meent, dat het in het algemeen belang geboden is dit niet te doen. Hierna werd tot stemming overgegaan eh werden 15 stemmen in bianco uitgebracht en 4 op den heer P. G. Laernoes (a.-r.). Deze stemming werd op grond van het onlangs door de Kroon wettig verklaarde art. 44 van het reglement van orde nietig verklaard en er werd direct een nieuwe stemming uitgeschreven. Nu werden, 7 stem- men bianco uitgebracht en 4 op ieder van de heeren Laernoes (a.-r.), Van Bennekom (r.-k.) en Huson (aftr. chr.-hist.). Een tweede vrije stemming leverde het- zelfde resultaat op, zoodat herstemming moest plaats hebben tusschen de drie ge noemde heeren. Bij deze herstemming ver- kreeg de heer Huson 6 en de heeren Laer noes en Van Bennekom verkregen ieder 4 stemmen. 5 stemmen waren bianco. Er ontstond eenige verwarring hoe er nu gehandeld moest worden en de vergadering werd eenigen tijd geschorst. Na de hervatting van de vergadering deelde de voorzitter mee, dat het reglement van orde niet in deze situatie voorziet en hii stelde voor, het reglement in overeen- stemming te brengen met de provincial wet, waardoor eerst een stemming om den voorrang zou moeteii plaats hebben tus-1 schen de leden die evenveel stemmen had« den. Intusschen was ook gebleken, dat del herstemming ongeldig was geschied, omdatl de betrokken personen hadden meegestemd.1 De herstemming werd herhaald, met hetl resultaat, dat de heer Huson 5 en de heerenl Laernoes en van Bennekom ieder 3 stem-| men kregen. Nu werd gestemd tusschen beide laatst- genoemde heeren om den voorrang en kreeg lieder hunner 5 stemmen, terwijl 7 in bianco waren. Bij, loting werd nu bepaald, dat de heer Laernoes met den heer Huson in herstem ming zou komen. Bij de 7de of laatste stemming werd heer Laernoes gekozen met 7 stemmen tegen 3 op den heer Huson- en 7 bianco. Het college van B. en W., dat voor de crisis bestond uit een vrijz.-dem., een, vni; heidsbonder en een chr.-hist., bestaat nu uit twee anti-rev. en een vrijheidsbonder, ter- iil de raad in meerderheid links is, name- r» r» oer\AD 9 \rru7 -dem., lij-k 2 S. P., 3 S. D. A. P., 2 vrijz. vrijheidsbonders, 4 anti-rev., 3 chr.-hist. en 2 r.-k. W

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2