HoogwatergetijteTerNeuzeo. LANDB0UW6ERICHTEN. wisten het dier vast te houden, totdait haar ochtgCnooten het afmaakten. Deze po- Ilep was de grootste welke men ooit had gezi^n. Zijn vangarmeti waren e!k bijna 3 meter lang. DRANKSMOKKEL IN AMERIKA. Een bencht uit New York zegt, dat di drankpoltie zich meester heeft gemaakt van Engelsche bark en een Noorsch stopmschjp; die alcoholhoudende dranken aan boord hadden. Het Noorsche schip wesrd 64 K.M. uit de kust vastgehouden. I> kustwacht zond een afdeelmg aan boord, doch de geheele bemanning, 32 man 6terk, was in diepen slaap gedorrf- peld, vermoedelijk tengevolge van drank- misbruik. De kNeren der bemanning wa ren igeheel a,an flarden. De kapitein van het-schip, die door zijn equipage was op- geslofen, verklaarde, dat sinds het ver- trek uit Hamburg, een maand geleden, de mannen zich dage]ijks bedronken en, dat het sederen dag tot vechtparljijen was ge- komen. Dne ledcn der bemanning waren emshg gewond "bij die vechtparfijen, een hunner had een gebroken kaak; een andere gebroken beenen. Het schip had oorspron- kelijk 109.000 kisten drank aan boord ge- had, waarvan er nu nog sKchts 43.000 over waren. HET VERBLINDENDE VUURTOREN- LICHT EN DE VOQELS. Nu de vogeprek weer begonnen is en duizenden vogels Ameland passeeren, laat menige vogel, evenals verleden jaar, zijn leven bij den vuurtoren. Vooral bij een tneste donkere lucht worden gewelidig veel vogels aangetrokken door de sterke hchtbundels der 10.000 kaarsen sterke. Brandaris-Iamp en wanneer ze eenmaal in deze lichtbundels zijn, zijn ze verblind en vliegen tegen de kap van den tor en of vallen ten slotte van overv,ermoeidheid naar beneden, omdat niet alien op de kap kunnen uitrusten. Waren nu evenals op den Brand'aris op Tersche;iing, vogelrekken geplaatst, meni- ge vogel zou dan gespaard blijven. De vorige week hebbon dan ook vele vogels het leven gelaten, n.l. kieviten; spreeu- wcn, sijsjes, vinken, roodborst'jes, strand- loopersja te veel om op te noemen. Bo- vendien is het er voor de vogels op het oog nblik niet veel beter op geworden, daar ter bescnerming dor ruiten en de kostbare kristalKn, staaldraden op pl.m. 12 c.M. afstand random den geheelen lan- taam zijn gespannen. Maar de vogels, welke ook tegcn deze draden vliegen; brekeu nu hun vleugels, zoodat ze ver. minkt naar beneden vallen, en men's mor- gens random in de duinen rnenig vermink- te voigel vindt, die een gemakkelijke prooi is van een of ander roofdier. 't Is voor de kustautjori|jeijt;endie tia- tuurlijk niets anders willen dan de vogels sparen, een moeilijke oplossing. PRIJS VAN 20.000 OLD. VEROETEN. D hoofdprijs van de goeideren-Ioterij der Bandoengsche Jaarbeurs is naar de Loc. correspondent meldt, nog steeds niet afgehaald. I«mand heeft op zijn lot een Chandlor-auto gotrokkcn. Mkar hoewel al- maanden v-orstreken, heeft de gelukkige zich nog niet aangerneld. Bij de auto be- hooren een brillan.ten collier, eer. casset te m^t fafelziiver, en enkele meubelen. waardoor de hoofdprijs een gezamenlijke waa-d heeft van 20.000 gulden. Intus- schen mag men met zekere nieuwsgierig- hejd uitzien naar den man die, in deze tijden«en prijs van 20 milk maanden lang laat wachten of misschien, als hij voor 15 Januari a.s. niet opdaagt, gehee'l versmaadt. Aangezien het niet waarschijn- lijk is, dat zulk een man bestaat hij zou in deze wereld niet thuishooren lijkt het er op of er ie^s met het betreffen- de lot aan de hand is. Zoekgeraakf mis schien? BEDREIGDE HUWELIJKSKANSEN. Een meisje van drie jaar werd onlangs gekwetst door een trap van een paard, dat was geschrokk^n van een stoomwals der West Ham Corporation. De ouders van bet kindje vonden het noodig een actic tot schadevergoeding tegen de "maatv schappij in te dienen, daar hun dochter^je e®n jgroot lidteeken op haar voorhoofd zou fethouden, waardoor haar kansen op e«n huwelijk aanmerkelijk zouden dalen. Die rechtbank kende den ouders 150 pond sterling schadevergoeding toe.. AFSCHUWELIJKE MOORD. In een d^r volksbuurten van Glasgow is eeH afschuw«lijke moord gepleegd. Vrou wen zagen uit hun woning op straat een man die een kind van vier jaar een stoot met een mes in den nek gaf en het tben nog levend in een vuilnisbak stopte. De vrouwen gav^n alarm; maar de man van wien zij een tamelijk nauwkeurige beschrijving konden geven was ver- dwenen. Het kind werd naar het ziekenhuis ge- bracht, maar stierf nog denzelfden dag. Den volgenden dag gebeurde in dezelfde buurt een tweede gruweldaad. Een vrouw zag een man met een zakmes een kind de keel afsnijden. Zij volgde hem en liet hem arresteeren. Misschien is het dezelfde misdadige krankzinnige. EEN GEHE1M HUWELIJK VAN AL SMITH Jr. Een zoon van den gouverneur van New York; Smith, heeft onlangs m®j. Bertha Gott uit Syracuse geschaakt en is in stilte met haar getrouwd. To®n gouverneur Smith het huwelijk vernam, zei hij, ik heb nooit van Bertha gehoord, maar hij heeft mijn zegen op zijn keuze. BRUTALE TRAMROOF TE DUBLIN. Te Dublin is een stoutmoedige diefstal gepleegd. Drie gewapende bandieten stap- ten ten tramwagen binnen, welke op weg was naar de stad. Een van hen wendde zich tot een beambte van de tramweg- maatschappij die een zak met 86 p. st. naar het hoofdkantoor moest brftngen, de tweed® hield den conducteur in bedwang, de derde een passagier. Toen de beambte weigerde het geld goedschiks af te geven, bracht de roovcr 1km mL>t een revolver een hevigcn slag op den slaap toe, greep den geldzak en verdween met zijn met- gezellen. De passagier \v«rd met een kleine ver- wonding naar het hospitaal gebracht. De politie heeft vier verdachten gearresteerd. trouwlustige MOORDENAAR. De correspondent van het Bat. Nbl. te Poerwakarta meldt; Te Soebang fkeft zich een ernstig dra ma afgespeeld. Een inlander, di« rt«eds drie malen ge trouwd was geweest en nu voor de vierde maal in het huwelijk w^nschte te treden, ondervond bij zijn nieuwe uitverkorene niet de noodige medewerking, maar zelfs een besliste tegenwerking. De vrouw zijns harten w^igerde pertinent verder lief en leed met den trouwlustige te dcelen, toen hij haar dit openlijk vroeg. Hij geraakte daarov«r zoodanig ver- toornd, dat hij zijn mes frok en de vrouw aanviel, met het gevolg, dat haar ver- schillende v.erwondingen werden toege- bracht, waaraan zij tenslotte overleed. De dader w«rd gegrepen en aan de poli tie overg^geven. HEBBBN DE VISSCHEN GEHOOR EN GEHEUGEN? Op deze vraag kan gerust toestemmend geantwoord worden, aldus zegt „de Zoet- watervisscherij". Velen toch zullen met mij weten hoe karpers en goudvisschen op een bepaalde plaats zijn te lokken door fluiten en het uitstrooien van een weinig voeder. Meermalen heb ik gezien, hoe de eigenaar van een vijver in de onmiddellijke nabijheid van mijn woonplaats zijn waterbevolking door fluiten bij elkaar riep en die bevolking voor het gehoorzaam gevolg geven aan zijn oproeping beloonde met het toewerpen van stukjes wittebrood. Het was aardig om te zien hoe karpers en goudwimden uit alle hoeken van 'den vijver kwamen toezwem- men naar de voederplaats. Van bangheid was volstrekt geen sprake, wel van naijver om het leeuwenaandeel. Na het fluiten en voederen verdeelden de saamgescholenen zich weer over den geheelen vijver. Ook zal menigeen bij ervaring weten, hoe vooral de roofvisschen, zich bij eenigszins verdacht geluid, haasten om weg te komen en zich bij het opdoen van voor hen minder aan- gename ervaringen in den regel wel wach- ten zich opnieuw in gevaar te begeven. Een treffend voorbeeld hiervan is te lezen in een Fransch blad, „Le Chasseur Franeais". Een zekere heer Moebin had het aange- durfd een snoek te plaatsen in zijn reeds met andere viisschen bezet aquarium. Lang duurde het niet of al de laatsten waren een prooi geworden van den snoek. Dat ge- doogde de aquarium-houder niet langer en om nu toch verschillende vischsoorten dagelijiks te kunnen gadeslaan, liet hij in het aquarium een glazen afscheiding maken. In den beginne deed de snoek al het moge- lijke om de aan de andere zijde van het glazen schot zwemmende kleinere visschen opnieuw tot zijn prooi te maken. Met verwoedheid wierp hij zich tegen de voor hem onzichtbare hindernis. Hij her- haalde dit zoo dikwijls, dat hij, wellicht door den schok bedwelmd, soms moedeloos ging liggeni. Door de aanhoudende pijnen werd zijn gulzigheid langzaam gestild en zijn heriinnering aan de pijnen bij zijn vruch- telooze roofpogingen geleden, was zoo sterk, dat, toen later de glazen afscheiding uit het aquarium werd genomen en zijn mede-aquarium-bewoners weer vrijelijk om hem heen zwommen, hij geen pogingen meer waagde om ze den weg naar zijn maag te wijzen. Zijn geheugen had zijn roofzucht overwonnen. WAAROM MEN IN AMERIKA GEEN DIAMANTEN DRAAGT. Het volgende zal misschien verklaren, waarom Amerika, hetwelk altijd kooplus- tig was, een derde van al dat goud bezit en minder geteisterd is door den oorlog, in het afgeloopen jaar niet opnieuw begonnen is, als de groote afnemer van geslepen diamant, schrijft de heer C. Hester uit New- York aan het Weekblad van den A. N. D. B. In 1921 hebben zich hier te lande aanran- dingen voorgedaan op verbluffend groote schaal en op de meest sensatiewekkende wijze; en altijd waren zij de slaohtoffers, die getooiid waren met diamant. Aanhou- ding van auto's, waarin vrouwen gezeten waren op weg naar theaters of partijen, uit- gedost met diamanten, was het werk van een oogenblik. Geen chauffeur waagt zijn leven voor de inzittenden en staat onmid- dellijk zij auto af, die toch niet van hem is, ten eimde zijn leven te beveiligen. Hij laat zijn auto in den steek en gaat, op commando der aanranders, aan den weg staan. De aanranders nemen, wat zij wenschen en rijden met den auto weg, die zij even later ergens neerzetten. Soms leggen zij beslag op een automobiel en functionneeren zelf als taxi-driver en pikken hum slachtoffers op en brengen ze naar het Central Park inplaats van naar een theater. Zij gedragen zich soms als gentleman-dieven. Zoo ge beurde het eens, dat een dame bezwaar maakte een harer rimgen af te geven, het was een souvenir. Men liet haar den ring netjes behouden, doch ontnam haar alle diamanten voorwerpen en haar geld, ont- blootte 't hoofd voor de dame en groette haar vaarwel. Deze gebeurtenissen hebben er zoo den schrik in gebracht, dat de vrouwen geen diamanten durvem te dragen en ze veilig opbergen in de safe. Hoe diep de vrees er is ingeslagen, moge blijken uit het volgende. Op „Washington-Day" bezocht ik de „MetropOlitan-Opera" en zooals men weet is dit de plaats, waar diamant ge dragen wordt. 'n Amerikaansche diamant- bewerker die deze uitstalling voor het eerst zag, hoorde ik eens zeggen; „Nu weet ik, waar al die diamant blijftBij de Wagner- voorstellimgen, is dat vertoon niet zoo groot als bij de Italiaansche Opera. Daar schit- tert het altijd in de loges en ook in hoogere regionen lavalli£res, oorknoppen, bracelets, bar pins, broches en ringen, ja zelfs dia- demen kan men er zien. „Rigoletto" werd gegeven (wel geen werk van groote muzi- kale waarde, doch gezongen door begaafde artisten als Galli Curci en Rigli de op- voilger van Caruso is 't toch 'n genot) en het huis was vol van de echte opera-be- zoekers; zelfs naganoeg a'lle box-holders waren opgekomen (de millionairs die voor groote bedragen loges huren en daarmede het bestaan der opera verzekeren). Welnu, die zee van uitgelezen. menschen, die pleegt te schitteren zonder vergelijking, vertoonde thans een heel ander beeld. Er was letter- lijk niet een, die diamanten droeg. Zoo sterk had ik het nog niet waargenomen en toe; aan het slot der voorstetling „Rigolette" radeloos op zijn vermoorde dochter Hilda viel, spoedde ik mij naar de deur, want ik wil.de er mijn werk van maken, zoovee! mogetijk vrouwen te zien vertrekken om mii nog meer te overtuigen van haar „sobere niaaktheid1". En merkwaardig was, toen zij in hun automobielen stapten, maakten zij mantels em pelsen zoo wijd mogelijk open, om in het voile licht elkeen die het zien wiilde te over tuigen, dat zij toch geen diamanten droe- gen. Precies het tegendeel van vroeger, toen men er juist mee pronkte. Oat men bevreesd is thams zich te tooien met diamanten, lijdt geen twijfel en is niet het eenige voor ons, doch dat dit anderen terughoudt om diamanten te koopen, is een ander ding! Hierin nu moet mi. de oorzaak gezocht worden, waarom er in Amerika geen vraag is naar geslepen diamant. Indien deze vrees niet bestond, darn zou Amerika In het afge loopen jaar zeker een groote kooper ge weest zijn. De New-Yorkers zouden ge- werkt hebben en Amsterdam zou een groot deel geleverd hebben van hetgeen hier doorgaans geeischt wordt". De schrijver zegt, dat de kwade elementen onder de duizenden werkloozen de bedrij- vers van de aanramdingen zijn. Komen er betere tijden dan zullen ook de brutale schelmenstreken eindigen en de schrik er gauw uit zijn. HANDELEN DE VOGELS MET VERSTAND? In hoeverre het leven der vogels berust op aangeboren meigingen en in welke mate het aanleeren en de ervaringen een rol spelen^ is het best ma te gaan, bij de ont- wikkeling van zeer jonge dieren, die men reeds vroeg uit het nest neemt en in ge- isoleerde omgeving groot brengt. waar dus elk voorbeeld van andere vogels ont- breekt. In de September-afleverimg van ,,Weten- schappelijke Bladen" doet G. v. M. hierom- trent verschillende imteressante mededee- li igen naar aanleiding van onderzoekingen van Brehm Altum, Von Lucanus, Morgan. Brehm schildert de vogels af als zeer be gaafde wezens, die met verstamd en overleg hamdelen. Altum echter beweert, dat de, levenswijzen der vogels slechts berusten op aangeboren neigingem en dat deze dieren niet in staat zijn verstandig en met inzicht te handelen. Hierna bespreekt schr. de ervaringen van Von Lucanus en het zal menigeen overtui gen, dat, hoewel Altum te ver gaat in zijn ontkenmiing van een geestelijk leven der vogels, de anthrapomorphe opvatting van Brehm toch niet vol te houden is. De kop b.v. vangt zijn voedsel op, zooals bekend is, in de lucht met wijdgeopenden snavel. Dezelfde wijze van voedselopne- mirng passen ook de jonge door menschen- hamden opgevoede koppen toe. Een jonge, ge'isoleerd opgevoede boom- valk lette in het geheel niet op de andere jonge vogels, die in de kooi zaten. Liet men evenwel een vogel vrij door de kamer vliegen, dan ving de valk hem onmiddellijk in de vlucht. Het vangen van vogels in de vlucht is dus den valk aangeboren en zij behoeven het niet van hun ouders te leeren. De in gevangenschap opgegroeide spech- ten beitelen, terwijl zij naar voedsel zoeken, stukjes schors van den boomstam los zon der, dat zij het van soortgenooten ooit ge zien hebben. De techniek van het bouwen van het nesf zelfs is den vogel aamgeborea De vink, het wiinterkoninkje, zij maken alle voor den eersten keer hun kumstig gebouwd nest zonder hulp vam de andere vogels, en zij doen het ook, wanneer zij in gevangen schap groot gebracht worden. Tal van voorbeelden worden besproken, waaruit duidelijk blijkt, dat we bij de erva ringen, die de vogel maakt, te doen hebben met bepaalde associaties, doch niet met logisoh denken en verstandelijk oordeelen. De leek begaat dikwijls de fout, de dieren vanuit een menschelijk gezichtspunt te be- sehouwen en daardoor die handelingen der dieren te overs'chatten. Zoolang we in staat zijn, de handeLimigen van een dier af te lei- den, uit eenvoudige geestelijke functies, zoolamg mogen wij, aldus sch., geen hoogere geestelijke eigenschappen veronderstellen. HET DAGELIJKSCH WERK IN CIJFERS. Wij voirmen er ons meestal geen juiste voorstetling van, welke arbeidsprestatie er noodig is, om de dingen voor dagelijks ge- bruik, onze kleeren, huizen, enz. te vervaar- digem.. Daarover worden in een Ameri- kaansch tijdschrift merkwaardige dingen verteld. Een paar gebreide sokken, gelijk die door mannen gedragen worden, bevat gemiddeld 100 rijen mazen, waarvan elke omgeveer twaalf centimeter lang is. Iedere rij maakt gemiddeld 102 bewegingen met de breinaald noodig, zoodat vooi»het breiem van een paar sokken met de hand ongeveer 40.000 verschblende bewegingen met de naald moeten worden gemaakt. De vervaar- diging van lange kousen vereischt natuur- lijk nog veel meer werk. De sleep, die Komingin Mary van Engeland bij lu ning te geschenke werd gegeven, bevatte 5J4 millioen stekem. Op een tentoonstel- ling werd onlangs te London een toilet geetaleerd, voor welks vervaardiging 30 K.M. draad was gebruikt. Een schitder, die zijn schilderijan maakt met afzonderlijke streken van het penseel, brengt het daarbij tot een zeer aanzienlijke arbeidsprestatie. Een heer, die zijn portret door twee verschillende kumstemaars liet schiilderen, getroostte zich de moeite. het aantal streken, dat ieder met zijn penseel deed vast te stellen en hij kwam tot de slot- som, dat ieder van hen ongeveer 20.000 streken met het penseel'op het doek had aangebracht. Bij een typiste heeft men waargenomen, dat zij de toetsen 755 maal per minuut met haar vingers aanraakte. Een bekend advocaat hield eens een redevoering die 14 uren duurde, en waarbij hij 9000 woorden per uur sprak. Hij had dus na afloop van deze oratorische prestatie 124.000 woorden over zijn toehoorders uit- gesproeid. Door het meten van de passen die bij bepaaltl werk worden gedaan, heeft men waargenomen, dat een keukenmeid, om dagelijks drie eervoudige maaltijden te be- reiden 2093 stappen moet doen; het cntbijt eischt er 446, het twaalf uurtje 651 en de voornaamste maaltijd 996. UILEN EN MUIZENPLAGEN. De inspecteur, hoofd van den Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen schrijft; De Planteziektenkundige Dienst heeft uit verschillende streken van ons land berichten omtvangen omtrent een sterke, soms zelfs ver- nietigende ontwikikeling van de muizen. Even- eens ontvangt hij uit talrijik plaatsen, en maar steeds door, berichten over de buitengewoon roekelooze wijze, waarop een ieder met uilen, torenvalken en buizerden, rondspringt. Het aantal vogels van deze soorten, dat jaarlijks in ons land wordt bemaehtigd, zal ongetwij- feld in de duizenden loopen. Soms, in de om geving van 6en stad, honderden (Venlo 1923). Maar ook vogels als eksters, kraaien en Vlaamsche gaaien, die op hun tij.d wel eens een muis verslinden, worden veel te veel ver- nield. In dat gedeelte uan het jaar is die ver- rueliing zeker onverdedigbaar, noodeloos en zelfs schadelijk. Dat de thans optredende plaatselijke ver- meerdering van de muizen, behalve aan de vernieling van bunsing en wezel, voor een belangnijik deel- aan de natuurlij-ke (winter 1922) en gewelddadige opruiming van boven- genoemde vogels moet worden toegeschreven, moge miet rechtstreeks bewijsbaar zijn, het is niettemin duidelijk, dat wij in deze het even- wicht in de natuur zich in de eerste plaats met haar eigen middeien moeten. la ten herstellen. Doe.ni we dat niet, en gaan we voont, haar dat te beletten, dan zullen we ons in steeds groo- ter wordende moeilijkheden brengen. Men bedenke, dat de vogels, krachtens hun physiek, alleen kunnen leven van overvloed, en dat voor de hierbovengenoemde in de eerste plaats muizen en musschen de buit zijn, waarop ze teren. Deze buit is in ons land zelfs zoo overvloedig, dat vele vogels van verre broedgebieden naar hier« komen, om den win ter door te brengen. Die overvloed schijnt in normale omstandigheden dus zelfs in den win ter te bestaan. Het bemachtigen van die vogels is dom, ge- woomllijk een ruw vermaak, dat tenslotte de landbouwer alleen betaalt. Aan het bovenstaande zij toegevoegd, dat het door den Plantenziektenikundigen Dienst sinds eenige jaren ingestelde onderzoek van de door kerkuilen uitgespuwde ballen de aan- wezigheid van de resten van duizenden muizen en honderden musschen voor den dag heeft gebracht, maar dat de inzendingen uit som- mige deelen van ons land nog te gering zijn, om een nader verband tusschen het uilen- voedsel en de cultuur der omgeving thans reeds te kunnen vaststellen. Het is hierom, dat ondergeteekende aan landbouwers en ook aan kosfers van kerken verzoekt, de op hun zolders aanwezige uileproppen ter onderzoek aan hem op te zenden. Voor deze zendingen benoodigde porto's kunnen vergoed worden. SCHEEPVAARTBEWEGING. 16 October. Duitsch s.s. Ha§ald Beeker, 6765 M3., ledig, van Gent naar Rotterdam. Eng. s.s. Orlock Head, 4422 M3., stuk- goed, van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., stukgoed, van GentTer Neuzen naar Londen. Lettisch s.s. Biruto, 5319 M3., hout, van Gent naar Rouaam Noorsch s.s. Kolsdal, 3592 M3., ledig, van Gent naar Middlesbourough. Fransch s.s. Pasteur, 13540 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Deensch s.S. London, 3567 M3., ledig, van Gent naar Goole. Noorsch s.s. Jelo, 1853 M3., ledig, van Gent naar Rotterdam. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed, van Londen voor Gent. Fransch s.s. Angouleme, 6880 M3., ledig, van St. Nazaire voor Gent. Eng. s.s. Aire, 1974 IM3., stukgoed, van Goole voor Gent. Amer. s.s. Trimountain, 18149 M3., ben zine, van New-Orleans voor Gent. Eng. s.s. Hodder, 2877 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Gen. Havelock, 2073 M3., ge- mengd, van Newcastle voor Gent. Fransch s.s. Teneriffe, 5872 M3., ge- mengd, van Riga voor Gent. 17 October. Eng. s.s. Oriole, 1382 M3., stukgoed, van Gent naar Londen. Eng. s.s. St. Tudwal, 577 M3., kalizout, van Ter Neuzen naar Hayle. Eng. s.s. Sheaf Field, 7696 M3., kolen, van Newcastle voor Gent. Noorsch s.s. Femund, 6340 M3., hout, van Lavisa voor Gent. Ned. s.s. St Jansland, 6239 M3., kolen, van Newcastle voor Sludslkil. Eng. s.s. Tempo, 3903 M3., kolen, van Methil voor Ter Neuzen. Eng. s.s. Cormorant, 4993 M3., stukgoed, van Gent naar Liverpool. Belg. s.s. Isabella, 1044 M3., fosfaat, van Gent naar Mortaise. Eng. s.s. Harelda, 3645 1M3., stukgoed, van Gent naar Belfast. Eng. s.s. Darlington, 3044 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. The President, 2133 M3., ledig, van Londen voor Gent. 18 October. Ned. s.s. St. Jansland, 6239 M3., l«dig van Sluiskil naar New-Castle. Eng. s.s. Oaktown, 1284 M3., ledig, van Rochester voor Sas van Gent. Eng. s.s. The Marchioners, 2261 M3., fosfaat van Riemen naar Bon'ess. Deensch s.s. Astrjd, 4910 M3., ledig, van Ter Neuzen naar Uleaborg. lNGEZONDEN MEDEDEELiNGSN. Er zijn twee manieren om uit te maken, of gij zwakke nieren iie'ot. Ten eerste door rugpijn en andere uiterlijke kenteekenen, en ten tweede door urine-ondor- zoek. Als rugpijn, voortdurend terugkeerende hoofdpijn, of zenuwachtigheid, vermoeidheid en duizeligheid u doen vermoeden, dat gij een nierkwaal hebt, let dan op uw urine. Sla acht op verschijnselen als de volgende: te veelvul- dige of te weinige aandrang tot urineeren, ta groote of te kleine hoeveelheden, te donkere of te lichte kleur, branderig en pijnlijk gevoel bij de loozing, onaangename reuk, zanderig, gruisachtig of bewolkt bednksel. Tijdelijke afwijkingen kunnen aan andere oorzaken te wijten zijn, maar als de verschijn selen blijven optreden zijn uw nieren verstoord en behoeven z(j hulp. Verwaarloozing kan noodlottig worden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen verbeteren en regelen de urine, helpen en versterken zwakke nieren en verdrijven zoodoende rug pijn, duizeligheid, rheumatische pijnen, zenuw achtigheid en andere gevolgen van nierkwalen. Zij hebben duizende nierlijders voor goed ge- nezen. Te Ter Neuzen verkrijgbaar bij de Firma A. van OverbeekeLeunis a f 1,75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). 31 Fransch s.s. Capt. Ch. Boivin, 12957 M3., kolen, van Gent naar Bordeaux. Eng. s.s. Aire, 1974 M3., stukgoed van Gent naar Goole. Lettisch s.s. Sigulda, 5647 M3., ledig; van Gent naar Hull. Eng. s.s. Chrichtoun, 3184 M3., stukgoed van Gent naar Leith. Eng. s.s. Falcon, 1910 M3., stukgoed van Gent-Ter Neuzen naar Londen. Eng. s.s. Darlington, 3044 M3., stukgoed van Gent naar Hull. Eng. s.s. Gen. Havelock, 2073 M3., stuk goed; van Gent naar New-Castle. Eng. s.s. Horn, 1815 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Dalegarth, 4699 M3., kolen van Methil voor Gent. Eng. s.s. Mersey, 1506 M3., kolen, van Goole voor Gent. 19 October. Eng. s.s. Hodder, 2877 M3., stukgoed van Gent naar Goole. Noorsch s.s. Brabo, 1572 M3., benzine van Gent naar Stokholm. Duitsch s.s. Aldebaran, 956 M3., fos faat; van Gent naar Weymouth. Amer. s.s. Trimountain, 18149 M3., ben zine; van Gent naar Wilhelm'shafen. Eng. s.s. Glynoonway1377 M3., ledig; van Rochester voor Gent. Eng. s.s. Brilliant, 1860 M3., ledig, van van Antwerpen voor Gent. Eng. s.s. fT'amworth, 3770 M3., kolen van Methil voor Gent. Eng. s.s. Yewdale, 1350 M3., kolen van Dysart voor Gent. Eng. s.s. Vitruvia, 12536 M3., benzine van New-Orleans voor Gent. Eng. s.s. Glenrose, 783 M3., ledig, van Taverham voor Gent. Eng. s.s. Ortolan, 1383 M3., stukgoed van Londen voor Gent. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., stukgoed van Londen voor Gent. Eng. s.s. Faxfleet, 2385 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Therese 3677 M3., kolen, van Goole voor Gent. Eng. s.s. Rival, 4761 M3., ledig, van Leith voor Gent. Eng. s.s. Palmston, 1314 M3.ledig; van Wight voor Gent. Eng. s.s. Glandeboye, 1737 M3., ledig van Londen voor Gent. Eng. s.s. Borthwick, 3182 M3., stukgoed van Leith voor Gent. Fransch s.s. Guebwilier, 6746 M3., ledig van Brest voor Gent. 20 October. Eng„s.s. Speedfast, 5372 M3.kolen, van New-Castle voor Gent. Eng. s.s. Mersey, 2934 M3., stukgoed van Goole voor Gent. Zweedsch s.s. Saturnus, 1878 M3.papier- pap; van Kristinehavn voor Gent. Fransch s.s. Pacifique, 1277 M3., ledig; van Gent naar Ostende. Eng. s.s. Oaktown, 1284 M3.; fosfaat; van Sas van Gent naar Perth. Eng. s.s. Ortolan, 1383 M3., ledig van Gent naar Antwerpen. Eng. s.s. Sheaf Field, 7696 M3., ledig van Gent naar New-Castle. Eng. s.s. The President, 2133 M3., fos faat; van Gent naar Slago. 21 October. Eng. s.s. Tempo, 3903 M3., ledig, van Ter NeuZen naar New-Castle. Eng. s.s. Tosca, 1272 M3., ledig, van Antwerpen voor Gent. Belg. s.s. Livonier, 7840 M3., fosfaat van Sfax voor Gent. Lettisch s.s. Turaida, 4543 M3., gemengd van Riga voor Gent. Eng. s.s. Hull, 3202 M3., stukgoed, van Antwerpen voor Gent. Noorsch s.s. Jare, 1228 M3., ste^en, van Stavanger voor Gent. .Eng. s.s. Mersey, 1506 M3., ledig; van Gent naar Goole. Eng. s.s. Palmston, T314 M3., aard- appeKn, van Gent naar Plymouth. Eng. s.s. Therese, 3677 M3., ledig; van Gent naar Goole. Eng. s.s. Glyneonway, 1377 M3., fos faat, van Gent naar Dublin. Eng. s.s. Faxfleet, 2385 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Horn, 1815 M3., ledig, van Gent naar Immingham. Eng. s.s. Mersey, 2934 M3., stukgoed van Gent naar Goole. Zonnetijd. D A G E N. Voorm. Nam Zaterdag 25 Oct. 11.43 Zondag 26 n 0.04 12.24 Maandag 27 0.43 1.02 Dinsdag 28 n 1.20 1.38 Woensdag 29 u 1 57 2.16 Donderdag 30 n 2 37 2 57 Vrjjdag 31 3.18 3.39 H H

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 7