jaunrai 1900, toen door den oudsten zoon van denheer Baron Collot d'Escury de eerste steen werd gelegd. Dank zij de voortva- rendheid van alien die 'bij de stichting be- trokken waren, kwamen fabriek met ma chinate inrichting, de loskade en de spoor- aansluiiting op tijd gereed, zoodat de eerste campagne op 8 October 1900 kon aanvan- gen, Het eerste bestuur bestond uit de heeren K. J. A. G. Baron Collot d'Escury, J. Vogel- vanger, j. F. Heemskerk, Lev. de Feijter, Pol. van Waes, A. Wolfert, J. P. Scheele, P. Dieleman Wz., P. van Hoeve Sz., C. N. Jansen van Roosendaal, W. de Koeijer, P. Lindenbergh en J. A. Pasteer. De eerste vijf heeren vormden het dagelijksch bestuur, terwijl de heer Collot d'Escury tot voorzit- ter werd gekozen. Tot directeur werd be- noemd de heer H. Gross, die als adviseur de plannen had helpen voorbereiden. Van den aanvang af voldeed de fabriek goed. Gebouwd op een verwerking van 400.000 K. G. beetwortelen per etmaal, werd aan het eind der eerste campagne reeds ongeveer 500,000 K. G. in dienzelfden tijd verwerkt. Herhaaldelijk is de fabriek uit- gebreid, zoodat de dagcapaciteit thans 1,300,000 K. G. bedraag't. Terwijl het eerste jaar 28,612,260 K. G. bieten werden ontvangen, waarvoor 11.07 per 1000 werd gemaakt, werden in de cam pagne 1920/21 verwerkt 104.881.100 K. G., met een rendement van 45.30 per 1000 K. G. Het financieel resultaat der eerste cam pagne was reeds direct schitterend, doch de vereeniging kreeg het tweede jaar, door het dalen van den prijs voor ruwe suiker tot 7,50 per 100 K. G., 'n zoodanigen klap, dat deze alleen kon worden gepareerd, doordat de bestuursleden toen persoonlijk met hun vermogen borg bleven. De volgende cam- pagnes brachten langzamerhand echter alles weer in het reine en thans staat de fabriek er uitstekend voor. In totaal is er voor stichting en uitbreiding f 2,899,612,84 uit- gegeven, waarop 2,515,411,84 is afge- schreven, zoodat de boekwaarde aan het eind van het jaar 1923/24 slechts 384,201 bedroeg. Bovendien beschikt men over een reserve van f 155,774,06. In 1905 werd de maximum-levering per aandeel gebracht van, 20.000 op 25.000 K. G. In de 7e campagne werd besloten tot het bouwen eener installatie voor het dro- gen der totale hoeveelheid pulp. In de 8e campagne werd het ,,Steffensche Briihver- fahren" ingevoerd, waardoor de fabriek per etmaal 100.000 K. G. meer kon verwer- ken en de maximumlevering weer werd ver- hoogd, n.l. tot 30.000 K. G. In de 12e cam- pagne werd besloten nog 500 nieuwe aan- deelen uit te geven en de fabriek te brengen op een capaciteit van 1.200.000 K. G. per etmaal. (De tijd dat men gratis aandeelen kon overnemen was toen reeds voorbij.) In 1914 kwam de oorlog, die vooral ook voor de suikerfabrieken moeilijkheden bracht, waarvan de beperkingen in het be drijf niet de geringste waren. Prijzen van suiker en andere producten waren evenwel van dien aard, dat een ruime vergoeding voor de vele moeilijkheden werd ondervon- den. Van die gunstige jaren is gebruik ge maakt om de fabriek zooveel mogelijk te volmaken, o.m. door het bouwen van Hul- lard-ovens om de pulp te drogen met rook- gassen in plaats van met stoom en door het maken eener installatfe voor witte suiker. De transport- en losinrichting werd uitge- breid en verbeterd, terwijl het fraaie nieuwe kantoor met ruime lokalen en flinke ver- gaderzaal werd gebouwd en het groote suikermagazijn werd gesticht. Voorts werd van de omstandigheden gebruik gemaakt de op de fabriek rustende lasten zooveel mogelijk te verminderen. Ook voor de niet-aandeelhouders beet- wortelverbouwers heeft de cooperatieve voordeelen afgeworpen, door 8e hoogere prijzen, die de bieten nu maken. Zij heeft ook als voorbeeld gediend voor de andere na haar gekomen vereenigingen. Deze von- den in hare reglementeering, vooral die der verplichte levering, een goeden wegwijzer. In dit verband wordt gewezen op de merk- waardigheid, dat, terwijl de zuidelijke fa brieken dit goed voor elkaar hebben, die in heit Noorden van ons land op dat onderdeel nog steeds schijnen te sukkelen. INGEZONDEN MEDEDEELING. Pijnen in Tanden en Kiezen verdrijft men door IVIijnhardt's Sanapirin-Tabietten. Kwamen eenerzijds de bemoeiingen voor dit feest in dit tijdstip minder gelegen met het oog op den aanvang der campagne, anderzijds had men nu het voordeel te be- schikken over een ledig suikermagazijn, en deze enorme ruimte werd omgetooverd in een feestzaal. We hadden reeds Maandag gelegenheid dit te constateeren, toen we in de gelegen heid waren daar een kijkje te nemen. Een gedeelte der geweldige ruimte was afge- schut en zoowel de afschutting als de wan- den der zaal met gekleurd linnen behangen, vender gedecoreerd met schilden waarop emblement ontleend aan werktuigen in ge bruik bij den landbouw, terwijl het aanzien van het geheel werd verhoogd door tal van opgehangen kleurige wimpels. Aan de achterzijde der zaal waren op- gesteld drie lange tafels, bestemd voor het bestuur en genoodigde autoriteiten, terwijl haaks daarop waren geplaatst 18 lange tafels, voor de verdere genoodigden en leden, En voor al die honderden gasten was te voren de plaats aangewezen, en hun daarvan berieht gezonden. Voorts was in het suikermagazijn een ruimte ingericht voor vestiaire, keuken en al wat verder noodig is. Er heerschte reeds den vorigen dag een groote bedrijvigheid, wegens de laatste voorbereidingen. 't Was gister aanvankelijk mooi, zonnig weer, en dat stemt reeds bij voorbaat feeste- lijk. De schepen, die aan de fabriek in tos sing of lading lagen, waren bevlagd, even- eens de fabriek en verschillende woningen in Sas van Gent. En op onzen tocht naar En nu was het gisteren feest! In het dagelijksch bestuur hebben thans zitting K. J. A. G. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande, A. Wolfert te Hoek, P. Lindenbergh te Wemeldinge, G. Vogelvan- ger te Hulst, en W. Scheele te Zaamslag. De heeren P. A. Neeteson en B. R. Plas- schaert vormen de directie. De eerste drie heeren zijn van de oprichting af lid van het bestuur geweest en jubileeren derhalve tegeiijk met de vereeniging. Behalve op het gebied der cooperatieve beetwortelbewer- king hebben deze heeren zich op allerlei ter- rein in den landbouw onderscheiden. Wij willen er alleen aan herinneren, dat K. J. A. G. Baron Collot d'Escury jaren lang voorzitter is geweest van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond, en dat PLin denbergh, ondanks zijn leeftijd, nog steeds de leider is van de Eerste Nederlandsche Cooperatieve Kunstmestfabriek te Vlaar- dingen. Het bestuur had gemeend, het vijf en twintig jarig bestaan, dat een glorietijdperk is geworden voor de vereeniging, niet on- opgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Men meende een mijlpaal te moeten zetten op den weg der vereeniging en de deelgenoo- ten met hunne dames naar de fabriek op te roepen, om dien mijlpaal te onthullen, en daarbij tevens een aantal gasten uit te noo- digen, om getuige te zijn van het voorrecht, dat aan de vereeniging te beurt viel, om te zien wat daar te Sas van Gent is gesticht, om te hooren getuigen van de aanvankelijke ondervonden moeiten, bekroond met een zoo glorierijk slot. Dit samenroepen der leden met de gasten, zooals wij reeds in vorige nummers hebben vefmeld, tot ver over de 1000 personen, was ondertusschen, aangezien men uit den aard der zaak niet over geschikte lokalen be schikt om dat aantal onder te brengen, ook een beteekenende onderneming. Het bestuur met hare directie, die voor zooveel heete vuren hebben gestaan, wisten ook dit op te knappen. Sas van Gent konden we aan de vlaggen geplant op verschillende langs het kanaal liggende masas's bieten zien, welke bestemd waren voor de cooperatief. In de vergaderzaal op het kantoor der fabriek was allereerst het bestuur intiem saamgekomen, voor de gebruikelijke compli- menfatie. Daarvan was ook gebruik ge maakt door den heer Plasschaert, den tech- nischen directeur, om namens directie en beambten onder een toepasselijke toespraak aan te bieden een zilveren presenteerblad, met inscriptie, bestemd voor gebruik bij de bestuursvergaderingen. Te 11 uur kwam de burgemeester van Sas van Gent, de heer Hoefnagels, vergezeld van den wethouder, de heer A. G. Stubbe en den secretaris den heer F. Stubbe (de twee de wethouder is de heer Neeteson, directeur der cooperatieve), het bestuur gelukwen- schen met dezen gedenkwaardigen dag. De voorzitter dankte in zijn antwoord voor de medewerking die de vereeniging sinds hare stichting van het gemeentebestutir van Sas van Gent heeft genoten. Bij het betreden der vergaderzaal bleek, dat deze als het ware in een bloementuin was herschapen, van wege de vele bloemstukken die van wege bevriende nijverheidsinstellin- gen of andere belangstellenden aan de ver eeniging of den voorzitter waren. Daaron- der viel bijzonder op een bloemstuk in den vorm van een schip, beladen met balen suiker. Tegen den tijd der bijeenkomst in de feestzaal werden de bloemstukken daar- heen overgebracht. Tegen 12 uur kwam het muziekgezel- schap „De vereenigde vrienden" aan de jubileerende vereeniging een aubade bren gen, bij welke gelegenheid de voorzitter, de heer A. G. Stubbe, namens het gezelschap zijn gelukwensch uitte, en het dochtertje van den directeur, den heer J. C. Verplanke, den voorzitter der cooperatieve bloemen aanbood. Door den Voorzitter der Cooperatieve Suikerfabriek werd voor deze attentie har- telijk dank gezegd. Het verheugt spreker, dat na het gemeen- tebestuur ook het muziekgezelschap toont het zilveren feest rnede te vieren. Hij ein- digde met de beste wenschen uit te spre- ken voor het gezelschap en voor Sas van Gent. Ondertusschen kwamen ve/schillende gasten en deputaties het bestuur compli- menteeren. Omstreeks half een arriveerde de Minister van Binnenlandscbe Zaken en Landbouw, dp heer Ruys de Beerenbrouck, en speelde de muziek het volkslied. Men begaf zich nu aan tafel, in de reeds beschreven feestzaal, hetgeen dank zij de genomen maatregelen, vlot verliep. Spoedig waren de 1040 gasten gezeten. Van de genoodigde autoriteiten waren tegenwoordig de Minister van Binnenland- sche zaken en Landbouw, Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Jhr. Mr. J. W. Quar- les van Ufford, Commissaris der Koningin, Mr. R. M. van Dusseldorp, P. F. Fruytier, A. van der Weijde, leden van Ged. Staten, Mr. A. A. de Veer, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, L. A. Fruytier, lid van de Tweede Kamer, F. S. Langemeijer, inge- nieur van 's Rijks waterstaat en W. van A ken, technisch ambtenaar (de hoofd- ingenieur-directeur, de heer Van Oordt had berieht van verhindering wegens ongesteld- heid gezonden), Daane Bolier, inspecteur van 's rijks directe belastingen, (de ont- vanger te Sas van Gent was verhinderd), I. G. J. Kakebeeke, Inspecteur van den Land bouw, G. Stevens, Rijkslandbouwoonsulent, Mr. P. Dieleman, voorzitter, en Tj. B. E. Kielstra, secretaris van de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij. Dr. Molhuysen, secreta ris van het Nederl. Landbouw-comite, Jhr. Van Vredenburch, oud-voorzitter der Z. L. M., J. A. van Rompu, voorzitter, en N. J. Harte, secretaris der Kamer van Koophan- del en Fabrieken te Ter Neuzen, J. J. van Leeuwen, hoofd-ingenieur, P. L. Israel, in- genieur, en A. L. de Jong, opzichter, van den Provincialen Waterstaat, Deputaties van de Cooperatieve Beetwortelsuikerfa- brieken te Dinteloord, Puttershoek, Friesch- Groningsche, Zevenbergen, Bergen op Zoom en Roosendaal, Dr. Van Loon, lid van den raad van beheer van de Centrale Suikermaatschappij, Dr. Waller, Directeur van de Nederlandsche Gist- en Spiritus- fabriek te Delft, De Vries, Directeur van de Zoid-Nederlandsche spiritusfabriek te Ber gen op Zoom, Wagenaar Hammelinck, voorzitter van de Vereeniging van Tech- nische beambten der suikerfabricage, M. Lippens, eere-gouverneur van den Congo, president-commissaris der Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij, C.Windt van Merkensteijn, Algemeen Directeur der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschap- pij, en van den stoomtram Hulst-Walsoor- den, Maenhout, volksvertegenwoordiger, voorzitter der Centrale Belgische Landbou- wers-organisatie, V. van den Broecke en A. Verwilghen, administrateurs der spoor- wegmaatschappij Mechelen-Ter Neuzen, Stouthamer, stationschef en P. A. L. Nolson, oud-stationschef te Sas van Gent, der maatschappij GentTer Neuzen, Prof. J. Nelemans, tijdens de stichting ingenieur te Ter Neuzen, Rodiger, directeur der Halle- sche machinefabriek, C. F. Stork, directeur der firma Gebr. Stork, voorzitter der Ne derl. Vereeniging van Werkgevers, D. J. Dees, voorzitter, en Ch. L. Wabeke, kas- sier, der Boerenleenbank te Ter Neuzen, P. Wauters, oud-burgemeester van Sas van Gent, A. Nolet, rijkshavenmeester te Ter Neuzen, B. Ramke, directeur van het post- en telegraafkantoor, Dr. Posthuma, presi- dent-directeur van het Centraal Beheer, voorzitter der F. N. Z., J. A. Geluk, secreta ris van idem, O. Reitsma, oud-lid van de Commissie van bijstand in distributie zaken, U. Kooistra, seer, van den Bond van Codp. Zuivelfabrieken in Friesland, H. Gross, oud-directeur der fabriek, W. Baron Collot d'Escury (legger van den eersten steen der fabriek), H. W. van Marie, oud seer, van de suikervereeniging, J. Marten, directeur van de suikerfabriek te Moerbeke, F. van Waes- berghe, lid der Firma Ls. van Waesberghe- Janssens te Hulst, de directeuren van de te Sas van Gent en in de omgeving gevestigde groot-industrien, benevens van het perso- neel der fabriek de heeren A. Aarsen, ma- chinemeester, A. Vervaet, opzichter, J. Delvaux, boekhouder, en P. van der Heij- den, kantoorbediende. Vele genoodigden waren met hunne da mes verschenen. Met de leden en hunne dames waren omstreeks 1050 personen tegenwoordig. Nadat het belletje van de bestuurstafel het sein gaf, maakte het gezoem van vroo- lijken kout plaats voor algemeene stilte en aandacht De Voorzitter, de heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury, nam het woord en sprak als volgt: Excellence, dames en heeren, mag ik U alien namens ons bestuur op dezen, voor onze cooperatieve suikerfabriek zoo ge denkwaardigen dag van harte welkom hee- ten? Doe ik dit U alien, dan doe ik dit in het bijzonder onze gasten. Weest U overtuigd, dames en heeren, dat het onze vereeniging een hooge eer, en tevens een groot genoe- gen is zooveel autoriteiten, zoovele mede codperatoren en zoovele belangstellenden bier vereenigd te zien. Het zoude te veel van Uwe aandacht ver- gen, indien ik ieder Uwer afzonderlijk toe zoude spreken, vergun mij daarom, dat ik mij, hoe ongaarne ook, in deze eenigszins beperk. Excellence Jhr. tewys de Beerenbrouck, het zal onnoodig zijn U de verzekering te geven, dat onize cooperatie het op zeer hoo- gen prijs stelt, dat U, niettegenstaande Uwe zoo drukke werkzaamheden, de verre re is he.bt willen ondernemen, om met ons dezen dag te gedenken. Weest U overtuigd, dat dit groote bewijs van belangstelling waar voor wij U -onzen oprechten dank betuigen door d-e geheele landbouwcodperatie ten zeerste zal worden gewaardeerd. Vanaf Uwe komst in Zeeland hebt U, mijnheer de Commissaris der Koningin, steeds de grootste bela-ags'telling getoond voor onzen Zeeuwschen landbouw, ook on ze fabriek mocht zich reeds in Uw bezoek verheugen. Hartelijk zeggen wij U heden dank voor Uwe tegenwoordigheid. Het is een oude traditie, dat het College van Gedeputeerde Staten onzer provincie een warm hart heeft voor alle landbouw- belangen. De tegenv/oordigheid van bijna alle lieden van dat College met den Griyie: geeft daarvan heden opnieuw een bewijs dat door ons op bijzonder hoogen prijs ge- steld wordt. Mijnheer de Burgemeester van Sas van Gent het verheugt ons U met de heeren Wethouders en den Secretaris hier te zien, ik herhaal wat ik reeds hedenmorgen ge zegd heb, dank* voor de medewerking die onze fabriek steeds van Uw bestuur mocht ondervinden. De hedendaagsche inrichting van de maatschappij is nu eenmaal zoo, -dat de nij- verheid, ik mag misschien wel zeggen helaas hoe langer hoe meer afhankelijk wordt van de wetgeving. Geldt dit voor elk bedrijf, in het bijzonder is dit het geval voor een bedrijf als het onze, dat nog aan spe- ciale wetten onderworpen is. Het is ons dan ook lang niet onVerschillig hoe de wet- gevers over ons denken. De tegenwoordig heid van het lid der Eerste Kamer de heer De Veer en het lid der 2e Kamer, de heer Fruytier, geven ons wederom de overtui- ging, dat die heeren, welke zoo na aan onze provincie verwant zijn, belang in onze cooperatie stellen. Hartelijk dank voor hunne zeer gewaardeerde tegenwoordig heid. De figging van onze fabriek aan een rijiks- kanaal en gedeeltelljk op rijksgrond, brengt ons voortdurend in aanraking met den rijks- waterstaat. Waar ik nu de heeren Lange meijer en. Van Aken, welkom heet en mijn groot leedwezen uitdruk, dat de Hoofdinge- nieur, de heer Van Oordt, door ongesteld- heid verhinderd is tegenwoordig te zijn. dank ik die heeren tevens voor de groote medewerking steeds van hen ondervonden, bij voortduring beveel ik onze fabriek in hunne welwillendheid aan. Mijnheer Daane Bolier, mag ik U harte lijk welkom heeten en U als Inspecteur en den Rijksontvanger, die verhinderd is hier aanwezig te zijn, onzen dank brengen voor de humane wijze waarop't toezicht op onze fabriek wordt uitgeoefend. .Goede beetwortelen met veel suiker is voor onze fabriek een voorname eisch. Dat die in de laatste jaren in den regel aan wezig zijn, danken wij niet alleen aan de energie der landbouwers, doch ook vr een groot dee! aan de voorlichting die de landbouw geniet en genoten heeft van de Rijkslandbouwleeraren, de Rijkslandbouw- proefstations en de landbouwmaatschap- pijem. Waar nu de Rijksvoorlichting hier ver- tegenwoordigd is door den Inspecteur van den Landbouw, den heer Kakebeeke en den Rijkslandbouweonsulent den heer Stevens, ben ik overtuigd te spreken in naam van al mijine mede-'beetwortelverbouwers hier aan wezig, wanneer ik die heeren oprechte hulde breng voor al wat zij voor onzen landbouw gedaan hebben. Tot mijn grooten spijt mocht ik" berieht ontvangen, dat de heer Directeur-Generaal van den Landbouw, den heer Van Hoek, niet tegenwoordig kon zijn.. Het doet mij teed, dat de heer Zwagerman, de Rijkszuivelconsulent voor deze provincie, door familieomstandig- heden verhinderd is, ook hem had ik gaar- ne dank gebracht in het bijzonder over zijne studie inzake de voedingswaarde van bie- tenkoppen. Hulde ook aan. het Nederlandsch Land- bouw-Comite, vertegenwoordigd door Dr. Molhuysen en aan onze Zeeuwsche'Land bouw Maatschappij, en aan hunne energieke leiders hier vertegenwoordigd door de hee ren Mr. Dieleman en Kielstra en aan hun oud-voorzitter Jhr. Van Vredenburch, die thans zoo belangeloos de Nederlandsche landbouwbelangen in den vreemde behar- tigt. Ook de tegenwoordigheid van de Kamer van Koophandel te Ter Neuzen wordt door ons zeer op prijs gesteld, welkom aan de heeren Van Rompu en Harte. Uit ons U alien toegezonden gedenk- schrift zult U gezjen hebben, dat ons pad niet steeds op rozen liep en dat wij in den beginne moeilijke jaren hebben doorge- braeht. Lang bleef onze fabriek dan ook de eenige cooperatie, eerst in 1909 volgde de oprichting van Dinteloord. En nu bij ons 25jarig jubile hebben wij als baanbrekers op dit gebied der landbouwcooperatie het groote voorrecht te kunnen constateeren, dat ruim de helft der in Nederland geteelde beetwortelen cooperatief worden verwerkt, in een 7tal flinke, geheel modern ingerichte fabrieken, terwijl de fabriek te Dinteloord zich zelfs verheugt in het bezit van eene groote raffinaderij. Ik zal niet behoeven te zeggen, dat het ons bijzonder verheugt al die cooperatieve suikerfabrieken hier zoo flinik vertegen woordigd te zien. Dank voor Uw alter aan- wezigheid, onze beste wenschen voor Uw voortdurend succes. Is het constateeren van die vooruitgang onze vereeniging zeer aangenaam, het moet ongetwijfeld ook eene groote voldoening zijn voor de landbouwcooperatie in het al gemeen. Die Cooperatie is hier o.m. vertegen woordigd door mannen. als onzen oud- minister Dr. Posthuma en de heeren Geluk, Kooistra en Reitsma, mannen die op dat ge bied in zoovele opzichten hunne sporen ver- dlend hebben. Het is ons een groote eer U bffer te zien, dank ook voor Uwe tegen woordigheid. x Nevems onze cooperatieve collega's heb ben wij hier't voorrecht namens de Centrale Suikermaatschappij, den heer Van Loon te zien. Strijd tegen de speculatieve suikerfabrie ken was de oorzaak van het omtstaan onzer fabriek. Al is die strijd hier en daar noig niet geheel beeindigd, zoo belet dit niet, dat w-ij op algemeen suikergebied op de meest aangename wijze kunnen samenwerken, iets wat, ik mag dit met genoegen constateeren, en in oorlogstijd en na dien- tijd vele malen het geval geweest is. Weest U daarom over tuigd, mijnheer Van Loon, dat U ons hier zeer welkom zijt en wij U -dank zeggen voor Uwe tegenwoordigheid. Ook U, mijnheer Marien, een hartelijk welkom als vertegenwoordiger van de fa briek te Moerbeke, wij stellen het bijzonder op prijs, dat de ons nabij gelegen Belgische suikerfabriek U heeft willen afvaardigen. Een bijzonder woord van welkom aan Dr. Walter. Vanaf het begin van onze fa briek hebben wij steeds op de meest aan gename wijze samengewerkt. Dank daar- voor en hulde vooral wat U in Delft tot stand bracht, iets waarvan ook onze suiker- industrie in zoo ruime mate heeft geprofi- teerd. Dat cooperatieve en niet cooperatieve suikerfabrieken in vele opzichten vriend- schappelijk en met vrucht kunnen samen werken toont ook Uwe aanwezigheid mijn heer Wagenaar Hamelinck als voorzitter van de Algemeene technische vereeniging van suikerfabrikanten en raffinadeurs. Welkom ook aan U, mijnheer De Vries, en dank voor Uwe goede zorgen voor de ook aan -ons zoo na verwamte spiritusfa briek te Bergen op Zoom. Sas van Gent ligt in een uithoek van Nederland, doch weinig of geen plaatsen van die grootte kunnen bogen op eene in- dustrie als hier. Het is onze fabriek een bijzonder voorrecht vertegenwoordigers van al die fabrieken hier aanwezig te zien. Onze beste wenschen voor hun voortdurende ont- wikkeling. Behalve den heer Marien, die ik reeds zooeven toesprak, hebben wij het voorrecht op ons feest zeer gewaardeerde gasten van over de grens te mogen ontvangen. Het is ons een eer den Eere-gouverneur-generaal van de Congo, in ons midden te zien. Wij weten en waardeeren al wat door U, mijn heer Lippens voor Uw vaderland in de moeilijke oorlogsjaren en n-a^dien tijd ge daan en geleden is, doch wij kennen ook Uwe liefde voor ons Zeeuwsch-Vlaanderen en wij weten, wij behoeven slechts op de Zeeuwsch-Vlaamsche tram te wijzen, dat U steeds bereid zijt mede te werken om ons gewest vooruit te helpen. Gaarne breng ik U daarvoor onzen dank. Mijnheer Maenhout, voorzitter van de Al gemeene Belgische Lanubouwrnaatschappij, ooik U heeten wij van harte welkom. Ik ken U reeds sedert vele jaren van de internatio- nale landbouw- en zuivetcongressen en ik ken de belangstelling voor onze fabriek, die U reeds meermalen bezocht, dank voor Uwe tegenwoordigheid. Veel genoegen doet het ons ook de heeren Van den Broecke en Verwilghen, beiden administrateurs van den internationalen spoorweg MeehelenTer Neuzen hier te mogen begroeten. Die spoorweg, aangelegd in 1871, heeft, in ons gedenkschrift wezen wij er reeds op, evenals de spoorweg Gent- Ter Neuzen, veel tot den bloei van ons ge west en de uitbreiding van de beetwortel- cultuur bijgedragen. Mag ik ook den heer Windt van Merken steijn, algemeen directeur van de Zeeuwsch- Vlaamsche Tram, welkom heeten en hem damkzeggen voor de ons heden aangeboden tram. Waar het mij een voorrecht was zoovele gasten te begroeten verzuimde ik nog de meest gewaardeerde onder hen afzonderlijk te noemen, ik bedoel de aanwezige dames. Is het in het algemeen de gewoonte herden- kingen als deze slechts te vieren met de leden, wij meenden het gewenseht was ook de dames onzer leden en die onzer gasten in de gelegenheid te stellen. Wij danken de dames, dat zij in zoo groote getale aan onze uitnoodiging gevolg gegeven hebben, wij stellen dit op hoogen prijs, hunne tegenwoordigheid luistert ons feest op en zal de feestvreugde ongetwijfeld verhoogen. Hetzij mij vergund U mevrouw De Veer dit bouquet aan te bieden en U vriendelijk te verzoeken dit wel als hulde aan onze damesgasten te willen aannemen. (Applaus.) In het U gezonden gedenkschrift vindt U vermefd en de voorgeschiedeniis en een deel der lotgevallen van onze cooperatie. On noodig is het dus, dat ik U die alsnog her haal, vergun mij evenwel op een paar pun- ten de aandacht te vestigen. Waar ik aan de voorgeschiedenis denk, komen mij onwillekeurig de namen, in ge- dachten van hen die voor ons met hunne beste krachten gewerkt hebben, om eene cooperatie als de onze te verkrijgen. Helaas de meeste hunner zijn niet meer, met dank- baarheid doch met weemoed denk ik o. m. aan mannen als Dr. Bruinsma en Vorster- man van Oyen in onze omgeving en in Friesland aan het driemanschap Botsna, Rienks en Bilardes, die voor het eerst en dat is in 1892, een voltedig rapport ontwier- pen voor de oprichting eener cooperatieve suikerfabriek. Gaarne had ik heden Dr. Swaving, In specteur van het Zuivelwezen, die onver- wacht verhinderd is, in ons midden gezien, ik had hem zoo gaarne hulde gebracht, vooral wat hij in zijne betrekking als Direc- teur van het Rijkslandbouwproefstation eerst te Breda en daarna te Goes heeft ge daan om de oprichting eener fabriek in het algemeen en de onze in 't bijzonder te steunen. De groote moeilijkheden die ons voor- loopig cornite, waarvan helaas zoovele vobr dezen herdenkingsdag zijn heengegaan, te overwinnen had, waren de bezwaren ver- bonden aan het verkrijgen van voldoende deelneming, aan het beschikken over de noodige geldmiddelen en aan het bekomen van bruikbaar water voor de fabrikatie. Over de moeilijkheid om voldoende deel neming te verkrijgen en de wijze waarop die eindelijk verkregen is, geeft het gedenk schrift zeer uLtvoerige inlichtingen, dat ik mij van nadere mededeelingen kan onthou- den. De geldkwestie baarde veel zorg, de deelnemers konden of wilden slechts een betrekkelijk klein bedrag dadelijk voldoen, terwijl vooral dientengevolge de meeste geldschieters niet tot deelneming te bewegen waren. Als gemachtigde van het voorloopig cornite voerde ik allerlei onderhandelingen, helaas lang zonder eenig resultaat. De heeren A. C. Westhein en Mr. Van Nierop, directeuren van de Amsterdamsche Bank, die mij met de meeste welwillendheid steun beloofden, ontwierpen met mij, na uitvoe- rige besprekingen, plannen, die evenwel niet tot uitvoering konden komen. Eindelijk gelukte het den heer A. Roel- vink, besturend vennoot vain de Twentsche Bankvereeniging, een plan te ontwerpen, waarmede wij in zee konden gaan. Wij kwamen tot overeenstemming en met den steun van de Twentsche Bankvereeniging en de hulp van voorstanders der cooperatie die uitsluitend om ons te helpen de 2e hypo^ theekleening namen, beschikten wij eindelijk over het aanvankelijk benoodigde kapitaal. Gaarne had ilk den heer Roelvink in ons midden gezien en hem hulde willen brengen voor den door hem en de Twentsche Bank verleenden steun, omstandigheden beletten echter zijne overkomst. Het door hem ont- worpen finantieel plan is nog in hoofdzaak hetzelfde als dat in de later gestichte coo peratieve suikerfabrieken gevolgde. Ook de watervoorziening gaf groote moeilijkheden. Er was geen ander water te krijgen, dan dat uit het kanaal van Ter Neuzen en daarover beschikte in dien tijd Belgie. Waar de Belgische suikerfabrikan ten bij hunne regeering protesteerden, duur- de het jaren eer het voorloopig cornite de toestemming verkreeg. Prof. Nelemans, die wij tot ons groot genoegen hier zien, was toen ingenieur te Ter Neuzen; dat het einae- lijk gelukt is water te krijgen, is voor een groot deel te danken aan zijne krachtige argumenten ten onizen gunste, gaarne da.i - voor onzen oprechten dank. Waar het een geheel nieuwe zaak gold, was het maken van statuten geen gemakke- lijk werk, gelukkig had ons voorloopig co- mite daarbij de voorlichtin.g van een be- kwaam rechtsgeleerde als Mr. Jacq de W it- hamer te Middelburg, die wegens hoogen leeftijd onze uitnoodiging om tegenwoordig te zijn niet konde aannemen. Het moge hem evenals ons eene voldoening zijn, dat de ontworpen statuten in hoofdzaak nog onge- wijzigd zijn en in de latere cobpciratiiivt fabrieken zonder ingrijpende wijzigingen overgenomen zijn, Toen eindelijk, verleden Zondag 25 jaar geleden, de akte van oprichting geteekend was, kon het dien dag benoemde bestuur met kracht door-werken, Gebouwen konden aanbesteed, machines definitief besteld worden, terwijl allerlei andere regelingen ter hand konden worden genomen Er was ontzettend veel te doen, doch dank alter inspanming kwam allcs op tijd gcreetL zoodat de fabriek op den 8 October 1900 hare eerste campagne konde beginnen Die campagne, waarin 28.600.000 K. G beet wortelen verwerkt werden, liep in alle op zichten goed van stapel, dank de goede in richting der fabriek.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2