Bij Hoest en Verkoudheid PREDIKBEURTEN. 6EMEN8DE BERICHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELING. Mijnhardfs Saimiak-Tabletien iuc Thermo-Tabletten 45c Anga-Bonbons tiUc Hat ludhtschip ging zoo laag, diat het het Woolworth-igeboiiw scheen, te zullen raken. Het weer was uitstekend en het luchtschip bevondi zich nog in uitstekenden staat. Uit alle berichten blijkt, dat de geest- drift te New-Yiark buitengewoan groot is geweest. Voontdurend warden, toen het luchtschip den Amerikaamschen bodem had beneikt, gelukwenschen draadloos de ludht in gezouidten, en wel zoo talrijk, dat dr. Ec- kener zich genoodzaakt zag per radiogram te verzoeken hem geen teiegrammen met gelukwenschen meer te zenden, daar hij met de marinestations moest werken. De stra- ten te New-York waren gievuld met een groote menigte, die het luchtschip, dat in stralenden zonneschijn over de stad kruiste, voortdiunend toejuiichte. Alle daken waren zwart van de nienschen. Van de groote kantoren wapperde de vlag. Naast de Amerikaansche vlag zag men hier en daar de zwart-rood-gouden vlag van de Duitsche republiek. Op de daken van de gebauwen van een paar groote dagbladen speelden muziekkorpsen. Een twintigtal vliegtuigen vilooig de Z. R. 3 tegemoet. Toen die Zeppelin boven- de stad verscheen was de menigte eerst een oogenblik stil, maar toen gingen honderdduizenden armen de lucht in om de Z. R. 3 te begroeten. Hoewel het ludhtschip behouden in de Vereemi,gdle Staten is aangekomen, wappert te Berlijn nergens de Duitsche vlag. Im- mers het artikel van het verdrag van Ver sailles, dat de vernietiging eischt van de groote loods te Friedrichshafen, waarin de Zeppelin werd gebouwd, bestaat nog steeds. ■Bovendiien mag Duitsdhland in de toekomst geen schepen van meer dan 30.000 kub. meter bouwen. Om deze redenen heeft de rijksreigeering het raadzaam geacht de vlag niet uit te steken en de verschillende poli- tieke partijen deelen ten deze het standpunt van die regeering. Van Duitsch-nationale zijde is door Dutt- sahe regeering de vraag gesteld, wat zij denkt te doen om de Zeppelinwerf te be- houiden en tevens een verzachting van de enghartige geallieende luchtverkeersbepa- lingen te verkrijgen. Naar de „Voss. Ztg." uiit Miinchen ver- neemt, is de Z. R. 3 hoofdzakelijk bij 'Miin- ohener verzekeringsmaatschappijen geassu- reerd en wel voor een bedrag van 600.000 dollar. De premie bedraagt 36.000 dollar. Deze verzekering geldt allleen voor den overtocht, van het oogenblik af waarop het luchtschip de loods te Friedrichshafen ver- liet tot aan de landing te Lake-hurst. SMOKKELEN VAN MACHINE- QEWEREN. Te Londen hebben een scheepskapitein en twee inedeplichtigen rcrecht gestaan wegens verboden uitvo«r van machinege- weren die als fotografische artikelen in een zeilschip waren verladen. De wapens wer den op 12 Mei van het vorigei jaar mge- scheept en twee dagen later door het Ned. s.s. Helder bij het Gabbord lichtschip over- genomen. Ze waren bestemd voor Latvia (Letland)dat ter terechtzitting als ^en on- afhankelijken staat op den Balkan werd bestempeld. Deze geografische enormiteit heeft verder geen onderwerp van debat uitgemaakt. De drie beklaagden, die be- kenden, werden verooraeeid tot niet min der dan 58.000 p.st. boete. HET SPAANSCHE DlRECTORIUM TEN EINDE? Uit Madrid wordt gemeld dat bij ko- ninklijk decreet alle soldaten van de laat- ste drie lichtingen onder de wapenen zijn genoepen, terwijl de diensttijd van de lich- ting 1923, die op het oogenblik onder de wapenen is, verlengd wordt. Volgens de Diaria van Barcelona bcgint de openbare meening in het land zich meer en meer uit te spreken voor algeheele ontruiming van Marokko door Spanje. In een fte Tetoean getiouden rede be- vestigde generaal Primo de Rivera net be- riclitdat de dictatuur zal worden opgehe- Ven en dat hij zich in het particuliere le- ven zal terugtrekken om plaats te maken voor de nieuvve partij, de Union Patrotica. De Spaansche hooge commissaris voor Marokko heeft zijn ontslag genomen. DE OORLOG IN MAROKKO. Maandag zijn alle verbindingen tusschen Tetoean en Tanger verbroken. De Wad- Ras-tam, door wiens igebied de w«g Tan- ger-Tetoean loopt, heeft een Engelschman gevangengenomen die was vergezeld door twee inboorlingen. De Engelschman .moet, naar verluidt, hebben verklaard dat hij op Weg was naar Abd el Krim. Hij is naar het hoofd der Wad Ras gebracht, die zal uitmaken of de Engelschman al dan niet zijn reis mag voortzetten. Na de inneming van den post van Boe- harratz, 14 mijlen ten zuiden van Tetoean, hebben de Marokkanen het Spaansche garnizoen, circa 400 man, eerst ontwapend en toen toegestaan zich naar Tetoean te begeven. De Jabala's, dat zijn de bergbe- woners, maken geen 'gevangenendaar het veej te lastig is ze onderdak en voed- Sel te verstrekken. Zes weken is bet gar nizoen; dat thans op weg is nahr Tetoean, afgesneden geweest van de bewoonde we- reld. Dapper hebben de Spanjaarden weer-. stand geboden aan de Marokkanen, doch tenslotte hebben zij zich', toen hulp uit- bleef; moeten overgeven. HET STOFFEL1JK OVERSCHOT VAN PAUS LEO XIII. In den nacht van den 30en op den 31en October zal de kist; waarin zich het stof- felijk overschot van Paus Leo XIII be- vindt; van zijn tegenwoordige rustplaats in de St. Pieter worden overgebracht naar de tombej die de Paus tijdens zijn leven reeds hajd doen inrichten in de San Giovan ni in Laterano (de kerk naast het vro^g^re pauselijke paleis). Paus Leo XII) koes- terde een groote belangstelling voor het i Laterano en behoorde tof de ijverigste j voorstanders eener restauratie. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. Gedurende de maand September werden in Zeeland 262 gevallen van mond- en klauwzeer geoonstateerdverdeeld over 73 geineenten. Voor het geheele rijk bedroeg het aantal 7757. DE IEPZIEKTE. Een lezer schrijft aan het Hb).: Ik heb in mijn tuin een treuriep staan die een paar jaar gefeden alle kenteeke* nen vertoonde dat hij de gevreesde iep- ziekte had. Ik sneed daarvan een takje af en zond dit op naar het onderzoekingsbu- reau fti W(ageningen. Van daar schreef men mij. Uw treuriep hi-eft de iepziekte en gaat stellig dood. Wijl hij stellig dood ging, heb ik er zelf mijn kunsten op geprobeerd en boven in den kop van den treurboom een gat gehakt tot aan de pit van den stam en dit tgat vol gegoten met carboleum. Bijna de ge- hpele kruin was dood, doch enkele takjes en bladen waren nog groen. Deze zijn ook nipt dood gegaan en op 't oogenblik is de boom weer kern gezond en heeft reeds Weer een aardige kruin. T'ER NEUZEN, 16 OCTOBER 1924. KATINGO. Het Grieksche stoomschip Katingo, 27 Sept. van Tunis te Gent aanigekomen, was in het Kanaal in aanvaring geweest met het Diuitschie stoomsdhip Irmi, waardoor de Katingo ennstig beschadigd werd. Het stoomschip is van Gent maar Schiedam ver- trokkeni om aan de Scheepbouw Mij. Nieuwe Water weg te repareeren. DE EERSTE NEDERLANDSCHE COoPERATIEVE BEETWORTEL- SU1KERFABR1EK JE SAS VAN GENT. Naar we vernemen woirden ter gelegen- heid der herdenking van het 25jarig bestaan dler Cobperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent ruim 1000 genood'igden verwaeht. Van de offioieele personen die hiervoor waren uitgenoodigd hebben o.m. de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landibouw, de heer Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck, en de Commissaris der Koningin Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, bericht gediaan van him komst. Wij omtvingen een exempiaar van een door het Bestuur uitgegeven Gedenkschrift, bevattendie een overzicht van de aanieiding tot de stichtimg der fabriek, de geschiedenis harer oprichting en het verloop tijdens haar bestaan. Het zeer smaakvol op kunstdruk- papier uitgevoerde werk is verludhtigd met een aantal afbeeldingen der fabriek op ver schillende tijdstippen, de stichters der ver- eeniging, het bestuur, de dlrecteuren, het vaste personeel en kiekjes in verband met de suikerbietenculjuur, het zaaiem, oogsten, laden en lossen en het verwerken der bieten in de fabriek, tot Ihet iaden van het verkre- gen product, de suiker in scheipen. Nader komen we hierop terug. DE ONTVANGST VAN SUIKERBIETEN. Uit Axel wordt aan. Zela/ndia gemeld, dat men daar algemeen moppert over het nieuwe personeel, voor de bietencampagne. Men spreekt van eiigenaardige toestanden. Het bericht vervolgt: „Gepemsioneerde onderwljzer(s), gediplomeerde gemeente- secretarissen, klerken van notarissen, ren- teniers c. a. nemen nu de plaats in van ge- wone arbeidehs of kleine burgers, die voor- dien de campagne mee maakten en daar- door een centje vendieniden. Nu dus alles anders. Of 't beter zai zijn moet de toekomst leeren. Als 't maar eens diruk wordt en „vuil" weer, dan zal de aap wel uit de mouw koimeni. Dam zal ook blijkem, dat er handen tekort zuillen zijn o.m't werk „,goed" te doen." D/it bericht heeft aanieiding gegeven tot het zenden van een bericht aan de Hol'land- scihe bladen, waarin ,,als teeken des tijids" gemeld wordt, dat genoemde categorien personen met administratieve opleiding zich zouden bezig houden met het lossen em laiden van suikerbieten. Natuurlijk heeft die correspondent die 'bovenigemeld bericht las niet kunnen snappen, dat het hier con- trOteerend en adminiistratief werk betreft. Dat (het voor het oude personeel, dat sind,s ongeveer 25 jaar voor dat werk gebruikt werd, een hard gelag is, hunne plaatsen te ziien ingenomen, door personen van boven de Sdhielidie, kan men zich indenken. Wij omtvingen daaromitrenit van enkele belamghebbenden een imgezonden stuik, dat vermoedelijk ook wel de meening van het overgroote deel dier mensohem weergeeft, waarin zij de klacht uiten, dat zij in.i.et zijn feruggenomem, zondter diat hum iets is of wordt medegedeeld omtrent die reden, waar- om zij aan den dijk zijn igezet, terwijl zij ook niet in die gelegenheid komen, om met de in deze verantwoordielijfce personen te spreken. Het vermoedenwordt geuit, dat gebleken „on- regelmatighedam" bij de ontvamgst van bie ten aanieiding gaven tot hetgeen geschied is, dat die zijn voongekomen wond;t niet omt- kend, doch inzendersbekla,gen zich, dat dan niet alleeni zij die daaraan schuldig waren zijn gestraft, maar dat ook de personen die ovartuigd zijm steeds eerlijk bun plicht te hebben vervuld, medle die dupe van deze historic zijn geworden. Wij rneemen met deze aanhaiimg uit het lingezomdiem sclhirijven te kunnen vol-staan, wat inaenders verder sdhrijven, valt buiten de zaak waar het hier om gaat. EXAMEN M. O. ACTE K 1 (W1SKUNDE.) Geslaagd de heer A. A. van Duijsse te Nieuw-Namen. SCHATTER PACHTWAARDE. Door Ged. Staten van Zeeland is benoemd tot schatter der pachtwaande Van gronden, gelegen iin den calamiteuzen Hoofdplaat- polder, de heer J .J. de Jager te Nieuwdorp ('s Heer-Arendskerke.) BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 5 tot 11 October werden in Zeeland 2 gevallen van febris typ'hioidea geconstateerd en wel een te St. Pihiiipsiland en een te Vrouwepotder en een geval van diptheritus te Middelburg. OOSTBURG. In het nauwste gedeelte der B.rouwerij- straat te Ooistburg geraakte Woensdag- avond door het uitwijken voor een auto een met 5000 kilo ij.zieren, balken beladen wagen in bet nog onbestrate gedteelte, waardoor de tram, die omstreeks half 7 van hier naar Breskans vertrekt, voor de laatste aanslui- timg op de Provinciate boot, miet kon pas- seeren Getracht werd om den beladen wa gen,, die tot de bussen in de nog liosse aarde was gezakt, met behulp van de locomotief van de tram er uit te trekken, doch deze pogiiing bleek vruchteloos. Eerst nadat de wagen gedeeltelijk was gelost, gelukte dit. I mm id dels waren de passagiers voor de laatste boot met auto's naar Breskens ver- voerd. De tram oindervand door dit ongeval een uur vertraging. BIERVL1ET. Te Biervliet h*ad vorige week Vrijdag- middag bet 8jarig zoontje van Iz. Lijbaart het ongeluk met over een, touw te springen, op zijn hoofd te valleni. Dit bleek zoo ern- stig te zijn, dat het iknaapje naar het St. An- thoniiusgesticht te Oostburg moest worden overgebracht, alwaar het kort na aankomst is ovenleden. (Br. Crt.) Zondag 19 October 1924. RECHTSZAKEN. Arroridissements-k^chtbank te Middelburg. ZLttinig van 17 October 1924. De volgende vonnissen werden uiitgespro- kien, alle wegens overtreding van 's Rijks belastinigwetten C. T., ouid 25 j., koopman te St. Laureijns (B.), /I boete of 1 dag hecht. A. P., ouid 55 j., herbe,rg,ier te Graauw, 100 of 5 dagen hecht. H. J. C., oud 38 j., slager te Ter Neuzen, 100 boete of 50 dagen, hecht. A. A., oud 55 j., marktkoopman te Am sterdam, 50 boete of 5 dagen hecht. S. P., and 22 j., sigarenhandelaar te Am sterdam, f 50 boete of 5 dagen, hecht. P. G. N., oud 63 j., sigarenfabrikant te Hulst, vrijgesproken. J. J. van H., oud 33 j., koopman te St. Laureijns (B.), vrijgesproken. Verwezen ,naar ,de terechtzitting met gevangenhouding D. D., oud 22 j., en J. de K., oud 22 j., arbeiders, zonder vaste woon- pliaats, gedetineerd te Middelburg, ter zake van diefstall. DEURWAARDER BEKOGELD. De rechtbank te Amsterdam deed Dins- dag uitspraak in de zaak tegen den 28jari- gen communist J. H., van beroep varens- gezel, die zich op 23 Augustus krachtdadig had verzet tegen den deurwaarder, kruiers en politiepersoueel, dSe hem uit zijn wonim.g kwamen zetten wegiens huurschuld. Hem was ten laste gelegd, dat hij om den deur waarder B. S. en verschillende politiediena- ren zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, uit zijm woning, Buiten, Brouwerijstraat 29, drie hoog, tegels, dakpantien, bloempotten en twee ijzeren schoenleesten naar beneden had gegoioid1,. Bisch 4 maanden gevange- nisstraf. De rechtbank vonnis wijzende, veroor- deelde den, beklaagde wegens poging tot z ware mish an deling tegen ambtenaren ge- pileegd in d,e uitoefeniing vain hun beroep, tot 6 maanden gevanigenisstraf. DE AANVARING OP DE SCHELDE. Het Haagsche Gereclrtshof beviestigde het vonnis van de Middelburgsclhe rechtbank, waanbij de motorsleepbootkapitein B. M. te Papendrecht tot 4 maanden hecbtemis werd veroordeekf, wegens het aain zijn schuld te wajlten zijn, dat op de Schelde een vaar- tuig is gezonken, waarbij eeniige menschen zijn verdronken. DE ROOFOVERVAL TE CHARLEROI. Zaterdag werd op het station te Charleroi een roofoverval gepleegd op twee employe's van de steenkolenmijnen van Aiseau-Pres- les, den kassier Fernand Jousse, en een loopjongen, in gezelsch.ap van wien Jousse een bedrag van, 170.000 francs in een kof- fertje van de bank afgehaald had ter uit- betaling van mijnwerkers. Bij dezen o^verval werd de loopjongen met ploertenidooder neergeslagen en van het geld beroofd. Verscheidene reizigers hebben van verre iets van den aanval gezien, doch meenden een eenvoudigen studententwist ibij te wo- nen. Zij lieten den dader ontsnappen. Zooeven vernemen wij nu, dat de dader te Westerloo in de Kempen werd aangehou- den, evenalsFernand Jousse. Gebleken is, dat deze voorbeeldige bediiende met een vriend en handlanger dit drama, dat het leven dreigt te kosten van, den, ongelukki- gen loopjongen, had in scene gezet TEGENSPRAAK. In ons blad is vermelid, dat een onder- wijzer aan een der volksscholen te Wezel had waargenomen, dat in zijn klas van 36 kinderen, jongens en meisjes van zeven jaar slechts een kind niet rookte en tien geen alcohol droniken. Het gemeentebestuur van Wezel verzoekt ons, op grond van een in- gesteld onderzoek, dit bericht tegen te spreken. Het is al onjuist, omdat aan de volksscholen daar ter stede geen klassen van jongens en meisjes van 7 jaar zijn. Niettemin is nagegaan of in een der klassen een dergelijke bedenkelijke toestand be- stond, en daarbij is gebleken, dat er niets van dien aard is waargenomen. Ten over- vloede heeft het gemeentebestuur onder- zocht of een der onderwijzers berichten in de wereld had gestuurd, doch alien hebben dit met de meeste stelligheid ontkend. Wij nemen natuurlijk gaarne akte van deze tegenspraak. Het bericht was afkoms- tig van een correspondent. AAN DEN STROP ONTSNAPT DOOR ZWIJGEN. Met Charles Carson, die een dezer dagen in een krankzinnigengesticht nabij New- York is gestorven, is een merkwaardige sinjeur verdwenen. Zijn eerste kennismaking met de gevan- genis en vele zijn nog gevolgd vond plaats toen hij 9 jaar was. Toen hij man was, werd, hij, nu 15 jaar geledcm, voor een moordzaak ter dood veroordeeld. Maar voor de strop een einde zou maken aan dit in z'n soort welbestede leven, wist Carson, met zes lotgenooten, zich meester te maken van dien Gouverneur der gevangenis en een der bewakers, Bij hun ontvluchtingspoging gebruikten de boeven deze twee als schil- den. De wacht opendie evenwel, ondanks deze dekking vuur en wonen alile negen. Vier veroordeelden stierevn aan de beko- men verwondiingen. Nu deze sensationeele poging mislukt was, probeerde Carson een ander middel om de ontmoeting met den beul zoo lang mogelijik uit te stellen. Hij sprak niet meer. Ondanks herhaald verzoek en de meest nauwkeurige observatie, gelukte het niet den genialen simulant te ontmaskeren. Dies werd bij in een krankzinnigengesticht opge- borgen, waar hij ruim 15 jaar heeft ver- toefd. Nooit heeft men zijn stem gehoord het geluid, dat voor den beul een teeken zou zijn, met zijn, luguberen lasso zijn plicht te doen. MODE EN OEZONDHEID. Dr. Hs. A. Molema schrijft in de N. R. Crt. naar aanieiding van den mode^eisch dat de vrouw slank is: Mijne ervaring is dat meerdere meisjes zich, met opzet, onvoldoende voeden. De meisjes bereiken ot benaderen zoo- doende veelal hun doel, maar vergeten, dat «r ook pog zoo iets bestaat als instand- houding van de gezondheid. Vooral kan deze modejgril zich wreken in families waar de tuberculose geene onbekende is. De altijd en voor ieder,een op de Ioer liggende tuberkelbacil zal juist onder hen menig ge- schikt object voor zijn inval vinden, wair- van de gevolgen zich aanvankelijk slechts uiten in wat bleekzien, moeheid en veler- le; andere onbestemde klachten. Maar met wiskundige zekerheid in menig ge- zin ®en bron van veel ellende kunnen scheppen voor langen tijd en waarin een sanatorium nog dikwijls redding kan brengen. Bij acute ziekten komt de beteekems der lichamelijke weerkracht nog duide- lijker uit en is voor levensonderhoud veel al de beslissende factor, meer dan de ken- nis van den behandelgnden geneesheer. Hem beangstigt, in zulk een geval, van het eerste oogenblik at reeds een zor- geRjk verloop en na enkele etmalen nog meer het soms onafwendbare noodlot dat zich voltrekken zal over dit slachtloffer der mode. Zij zal voor haar worden ook van rech- ten snit en zonder taille, eve'neens met garneering, maar de stot vanhout. WAT IS DE OORSPRONG VAN DE TABAK? Een Oostersche legende verklaart een oorsprong der tabak op de volgende wijze. Een boer zag eens op een veld den satan wonderlijke, bovennatuurlijke krui- den planten. Hij liep naar den duivel toe en vroeg hem den naam van de plant. Sa tan keek den brutalen aardbewoner flink in de oogen, alsof hij zich over diens durf verbaasde en eindelijk sprak hij met een hoonend lachen: Als je den naam raadt, zal het geheele veld met ai zijn schaitlten je toebehooren. Als je hem niet raadt, be- noort je ziel mij echter toe. De boer ging daarop in, en toen hij thuis kwam, vertejde hij zijn vrouw hot avontuur. Maak je met bezorgd, zei de boerin, ik zal er wel voor zorgen. Toen kleedde zij zich uit en kroop in een vat da gehcel met teer gevuld was. Daarna rolde ze zich in een hoop veeren. Toen de nacht was aangebrokenging de vrouw naar buiten op het veld en ook bij den tuin van den duivel. Nu snelde satan op haar foe en riep toornig: Maak dat je wegkomt, jij ongeluksvogel, raak mijn tabak niet aan. Nu was het geheim onthuld, de vrouwenlist had den duivel in de val gelokt en den volgenden dag gaf satan den boer het veld met de tabak getrouw aan de met hem gemaaktie af- spraak. EEN GEHEIMZINNIGE GESCHIEDENIS. Eenigen tijd geleden, meldt die Tel., werd op een Zondag in een, gemeenite in het Oos- ten van on,s land een Duitsche dame aan- ge'houden, die in een Mercedes-auto reisde. De dame was op weg naar Doom. Daar was men van haar komst op de hoogte en achtte men het gewenscht alle maatregelen te nemen ten, einde de reis naar Doorn te verhinderen. Na de aanhoudiing bleek, dat men niet te doen had met een vrouw, doch met eenals dame verkleeden Duitscher. Deze persoon had 'reeds geruimen tijd po- gingen in het werk gesteld om op verschil lende plaatsen de Nederlandsche grens te passeeren. Hij was in het bezit van valsdie passen van verschillende landen. Op den bewusten Zondag is hij per auto, reizende als Gravin von Kaulowitz, er toch in ge slaagd langs een klein grens'station ons land binnen te komen. Als Gravin Von Kaulowitz had de Duit scher ook eenige weken te Bentheim ver- toefd, o.a. in de hotels „Kaiserhof" en „Schloisshotel". Toen men daar argwaan tegen de „gravin" begon te koesteren, ver- tnok hij naar Schuttorf, dat iets verder van de grens ligt. Hier nam hij ook als Gra vin Von Kaulowitz zijn intrek in een klein hotel. Van daaruit werden de pogin- gen om over de Nederlandsche grens te 'komen, voortgezet. Toen het den Duitscher op den bewusten Zondag gelukt was ons land binnen te komen, werd hij hoewel hij dacht niet opgemerkt te zijn ommid-- dellijk gesignaleerd. Daar zijn bezoek aan Doorn ongewenscht was, werd onmiddellijk zijn aanihouding verzoCht. De Mercedes- wagen was dan ook nog niet een der IJssel- bruggen gepasseerdi, toen de arrestatie volgde. Een groot aantal valsche passen werd op hem gevonden, andere ibezwaren- de documenten of voorwerpen waren niet in zijn. bezit. Het is opvallend, dat de man steeds op Zondag getracht heeft over de te komen. Dit brengt men in verband met het feit, dat op Zondag in de kleine plaatsen van ons land de telefoon- en tele- graafkantoren geslioten zijn. Waarschijn- njk dacht hij, dat het niet mogelijk was hem dan te signialeeren, Omtrent de beweegredenen, welke tot deze arrestatie leidden, kom, men ons noch te Dolorn, noch elders, inlichtingen verstrek ken. Ook wil men zich er niet over uitlaten, wat verder met den arrestant gebeurd is. T ANDVERZORGING. Misschien ware het beter, wanneer wij schreven: tandverwaarloozing. Want het is droevig; maar waar: er wordt te wetnig zorg besteed. En toch is een mooi, gaat gebit niet al- leen een sieraad, maar ook een eisch van goede gezondheid. Immers zonder een goed gebit is 't met mogelijk ons Voedsel behoorlijk te vermalen en daardoor wordt de maag te veel ingespannen. Onderzoekingen in het buitenland heb ben aangetoond dat vooral bij kinderen 'n goed gebit hooge uitzondering is. Wan neer men in ons land daarnaar een onder zoek ging instellen, zouden de resultaten waarschijnlijk wel dezelfde zijn. Gelukkig, dat men in verschillende ste- den; vooral in Duitschland; van gerneente- w,ege veel doe't ter bestrijding van mond- en tandzickten speciaal bij kinderen. Straatsburg heeft een kliniek, die meer dan anderhalve ton heeft gekost. In Dres den zijn van gemeeritew'ege tien tandart- sen aangesteld, die zich den geheelen dag bezighouden met de verzorging van de gebitten van schoolkinderen. Verder krij- gen de kinderen een blad met raadgevin- gen mede. Bijvoorbeelddat het goed is de tanden tweemaal per dag te borstelen met een solutie van een lepel zout en een liter water. En verder om den dag! met tandpoeder. Ook in Zwitserland doen de gemeenten veel voor de verzorging van de gebitten der schoolkinderen. Sinds dien tijd is de gezondheid van de schoolkinderen op een aanmerkelijke wijze verbeterd. DE KONINGIN VAN DEN NACHT. Te Graz, in Stiermarken, is een opzien- Darend proces begonnen. hi 1919 overleed aldaar gravin Anna Ferri, nadat zij naar twee esenige bloedverwanten had ontertd. Zij liet haar talrijke kasteelen en goederen na aan een Hongaarschen graaf. Dit werd namelijk bepaald in een laatste wiis- beschikking, in 1913 opgemaakt door een notaris te Graz en onderteekend door 3 getuigen. D"e familie beweert nu dat de gravin onder den Invloed was van verdoovings- midde;en, toen zij het bewuste stuk on- derteekende, tevens zijn tie hiandteeke- ningen der getuigen met verschillendert inkt gdschreven en was een der men schen, met name Cadore, ontoerekenbaar. Het sterkst'e argument dtT banadeelde partij is eyenwel dat de gravin zelf in haar verstandelijke vermogens was ge- schokt. Dochter van een rijk bankier, ver- want met Rothschild, huwde ze met, den Italiaanschen graat Ferri, doch verkreeg achteraf, in 1893, op 58jarigen leeftijd; de echtscheiding. Zij deed toen reeds zonderling, inaar dit werd nog heviger met de jaren. Wel- dra had ze een grooten hekei aan alles wat geen zwart was. Ze het de vensters van haar kasteel te Graz dichtmaken, stond sNchts des nachts op en deed ko- Nn werpen op de sneeuw, welke in het park lag. Het beruchte testament werd eveneens 's nachts opgesteld. Ter terechtzifljng verklaarden de eerste getuigen dat de praatjes over de Konin gin van den Nacht, zooals men de gravin noemt, uit de lucht zijn gegrepen. Een 82jarig advocaat beweerde, dat de gra vin de voorkeur gat aan zwart, omdat naar oogen door hot schelle licht en dooi al te levendige kleuren werden gepijnigd. Gravin Ferri was volkomen toereken- baar; toen zij het testament deed op- maken. Het verschil van inKt is een gevolg van het feit; dat de getuigen met hun eigen vulpen hebben geteekend. Geheel Midden-Europa volgt met span ning het verloop van deze zaak, waar millioenen kronen mede zijn gemoeid. WRATTEN. De wratten, die als alleenstaande of in groepen geplaatsje, plathalfbolvormige of eenigszins puntige uitwassen op de huid zoo veelvuldig voorkomem, dragen zeker raiet bij, oim het uiterlijk schoon van het lichaamsdeel waarop zij voorkomen, te ver- hoogen. Soms bestaan zij uit 'n dikke, hoornach- tige bekeeding, maar ook wel uit een week licht bloedend weefsel. Zij zijn haren oor sprong versehuldigd aan den sterken aan- groei van een grootere of kleinere groep tepeltjes der lederhuid en aan een verdik- king der tot bedekking dienende opperhuid. Omtrent de oorzaken van, dien sterken groei der tepeltjes verkeert men nog in het onzekere, maar dikwijls wordt zij terugge- bracht door een plaatselijke kneuzing, die in den aanvang weinig opgemerkt, soms na Bij Apothekers en Drogisten. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen 9J u., dhr. L. Dek en 2 u., Ds. A. Timmerman. Woensdag 22 Oct., nam. 2 J u., Ds. A. Tim- merman, Huwelijksinzegening. Slui6kil. 9i u., Ds. A. Timmerman, Bediening van den H. Doop en 2 u., dhr. L. Dek. Hoek. 9 u., Ds. E Raams, en 2 u., Ds. Raams, Bediening van den H. Doop. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. G. van Dis Axel. 9 u. en 2 u., Ds. G. P. A Ruijsch van Dugteren. Sasvan Gent. 9^ u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Hoek. Gereformeerde Kerk 9£ u. en 2 u., leeskerk. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., leeskerk. Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5J u., leeskerk. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswijkstraat). Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5t u., leeskerk. Axel. Gereformeerde Gemeente. (Weststraat). 9 u., en 2 u., leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 6J u., (Zomertijd) Evangelisatie. R. K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H. H. Diensten om 7, 8$ enlO uur Namiddags om half drie Lof.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 6