NGEZONDEN HEDEDEG 6 fi N. Pijnen in Tanden en Kiezen verdrijfi men door Mijnhardi's Sanapsrin-Tabletten. dacht, dat de zaak Campbell in alle drie de manifest-en slechts als inlei-din-g dienf, dat deze kwestie dus, zooals te voorzien was, reeds op den achtergronid komt, en de strijd zich in, werkelij-kheid concentreert om het tractaat met Sowjet-Ruslanid. De meer- derheid van de Engelsche kiezers zal de re- geeringsgarantie voor de teeming aan Mos- kou afwijzen, en op deze ui.tsluitend nega tive uitkomst van de verkiezing moet het nieuwe wetgevend program -dan opgebouwd worden. Ten sliotte trekt in bet manifest der ar- bei-derspartij het ontbreken van de kapitaal- beffing ineens ditmaal de aandacht, hoewel dit het punt was waarop zij bij de vorige verkiezimg bijzondere nadruik legde. Zij heeft het nu uitsluitend aan de communis- teni overgelaten hiervoor op te komen. Ver- moedelijk omdat zulk een hefting dezen keer bij bet gros der kiezers nog minder populair zou z:ijn dan de vorige maal. Hare tegen slanders zouden tmmers in den verkie- zingsstrijd miet nalaten, emit te contrueeren. dat men het Engelsche kapitaal wil ader- laten, om er e'en blo-edtransfusie naar Mos- kou mee uit te voeren. Het Turksche antwoord op de twee no- ta's van de Britsche regeering naar aanlei- dnn-g van de Turksche invallen in het wila- jet Mosoel, aan de grens van Mesopotamia, is, zooals Zaterdag gemeld is, eindelijik aan den Britschen vertegenwoordiger te Kon- stantinopel overhamdigd. Voligeras Renter onitkent de nota, dat de Turken (dat wil dan zeggen: de geregelde Turksche troepen) invallen hebben gedaan en verbindt Turkije zich, zijn troepen de liin BersiiwiTsjakalloe miet te laten over- schrijden. Deze Hjn geeft echter volgens Engelsche voorstel ling de verste punten aan die de Turken bij hun inval bereikt hebben, zoodat Angora slechts een ironische tege- moetkoming aan de Engelsche grieven ge- toond heeft. De kwestie van Mosoel heeft de elementen in zich, schrijft de N. ft. Crtdie een ge- schil gevaarlijk kunnen makeo. Zij loopt ten eerste over een grensgebied en ten tweede zit er in den grond van de betwiste streek iets, dat de moeite van het bezit waard is petroleum De tegenstellingen, die tusschen Engeland en Turkije over Mosoel aan den dag kwamen, waren te Lausanne reeds zoo scherp, dat men deze kwestie buiten het eigenlijke vredes tractaat bield, om zijn totstandkoming niet in gevaar te brengen Binnen een zekeren tijd zouden de twee partijen het erover eens zien te worden, of lukte dit niet, dan zou het arbitrium van den Volkenbond ingeroepen worden. Te Geneve is, toen de twee het niet eens werden, uitgemaakt, dat een com- missie van den Volkenbond eerst een onder- zoek ter plaatse zal gaan instellen, een onfeilbare aanwijzing, dat men de zaak daar een heet hangijzer acht Middelerwijl ver- wijten de twee partijen elkaar, dat zij hun handen niet van het gebied af kunnen houden en opdringen over de lijn, die den status quo aangeeft en die voorloopig geeerbiedigd zou worden. Men zou wenschen dat de commissie van den Volkenbond er dadelijk door de lucht heen gevoerd werd met een van de snelle vliegtuigen, waarmee de Britsche luehtminister generaal Thomson pas een vliegb zoek aan Irak heeft gebracht. De commissie zou er zich dan objectief van kunnen vergewissen wie de eigenlijke grens- schender is. Merkwaardig is intusschen, dat Engeland binnen twee jaar tijds voor de tweede maal in een ernstig conflict met Turkije gewik- keld is; in het najaar van 1922 liep het over de vrijheid der Turksche zeeengten en Tsjanak, thans over Mosoel. In beide ge- vallen zijn er geen Britsche belangen recht streeks in het gedrang gekomen, maar betreft het toekomstmogelijkheden. Wat Mosoel aangaat, komt Engeland voor Irak op, dat het enkel als mandaatmogendheid bestuurt en dat het toegezegd heeft binnen enkele jaren, zoodra het zelfstandig kan zijn geheel te verlaten. Daarom is het eenigszins ver- wonderlijk, dat Engeland alles zoo zeer op haren en snaren zet. Natuurlijk zijn arg- wanende menschen geneigd, hierbij aan de petroleum in den bodem van Mosoel te denken, die op een of andere manier onder Engelsche controle zou kunnen blijven, cok al komt Irak mettertijd geheel op eigen beenen te staan. Maar van de Engelsche arbeidersregeering kan men nauwelijks ver wachten, dat zij het oor zou leenen aan de inblazingen van petroleum magnaten. In- middels krijgt men den indruk, dat Engeland toch een beetje inbindt. De Britsche nota van verleden week heette den vorm van een ultimatum te hebben, w->arin gedreigd werd dat Engeland zijn vrijhe'd van handelen zou hernemen, indien de 1 uvksche troepen niet achteruitgingen. Thans verneemt men dat Londen na het daar onbevredigend geachte Turksche antwoord op het ultimatum, toch weer een nota zal zenden. Maar met het zenden van nota's over en weer komt men niet verder en blijft het gevaar bestaan, dat het in Mosoel tot ernstige gewapende botsingen komt. Daarom lijkt de overwijlde uitzending van de commissie van den Volken bond, die alleen onpartijdig kan constateeren wat er in de grensstreek gaande is, gebiedend noodzakelijk. ZWITSERL AND. De werkloozensteun geeindigd. Onze correspondent te Geneve meldt De ondersteuning van de werkloozen, welke steeds zaak van de kantons geweest was, is tijdens den oorlog door de Zwit sersche Bondsregeering overgenomen op grond van de haar verleende volmachten. Zij heeft dezen zomer het oogenblik geacht deze ondersteuning, welke 500 millioen ge- kost heeft stop te zetten. Het aautal werk loozen was inmiddels verminderd tot slechts 6000 en het parlement zal weldra een wet betreffende de werkloosheidsverzekering te bebandelen krijgen. De Nationale Raad heeft de zienswijze der regeer'ng goedgekeurd en een socialis- tisch voorstel om met de ondersteuning door te gaan totdat bovengenoemde wet j aangenomen was. verworpen. DE DUITSCHE LEENIJs G. In de afgeloopen week hebben Herriot en Clementel besprekingen gehouden met vertegenwoordigers der banken, waarbij zij 1 de noodzakelijklieid uiteenzetten van Frank- j rijks deelneming aan de leening van 800 j millioen goudmark, voorzien in het plan- j Dawes De barken hebben geantwoord op het beroep, door de regeering op haar gedaan De leening is thans als volgt geplaatst Ver. Staten 100 millioen dollarEngeland 12 millioen pond Frankrijk, Nederland, Zwitserland elk drie millioen pond Belgie, Zweden, Italie elk l1/s millioen en Duitsch- land een millioen pond De gezamenlijke Fransche bat ken waar- borgen de inteekening en plaatsing der Fransche tranche. DE HERSTELLEENING VAN 800 MILLIOEN GOUDMARKEN. De Daily Telegraph" meldt uit New- York, dat het publiek storm loopt om inschrijvingsbiljetten op de Duitsche leening. Sommige bankiers raamden globaal, dat er reeds op Zaterdag een bedrag van 100 millioen dollar als ingeschreven kon worden beschouwd. Het bedrag, dat Morgan bezit in obligaties, is verdeeld over meer dan 300 banken, die alle de opdracht ontvingen er voor te zorgen, dat de stukken alleen in handen van bekende beleggers komen en niet in die van spe- culanten. Nu het resultaat vaststaat zullen de loketten voor de inschrijving slechts pro forma worden geopend en terstond worden gesloten. Aan de //Times" wordt in verband hier mede, nog gemeld, dat het onverwacht groot succes der Duitsche leening de banken aanleiding geeft gebruik te maken van deze stemming om nog ecnige andere interna tional leeningen aan te bieden, te weten 150 millioen dollars voor Frankrijk, 100 voor Belgie en nog circa 100 millioen voor verschillende Duitsche steden. De //Times" wijst in het financieele over- zicht over het bijzondere karakter van de zekerheid, die door de Duitsche leening wordt gegeveD, en is van oordeel, dat het voor de toekomst niet zonder beteekenis is, dat bankiers van 9 landen door hun bewijzen van goeden wil in staat zijn ge weest alle onderdeelen van een omvangrijk en moeilijke financieele operatie, waarbij tal van ingewikkelde vraagstukken betrok- ken zijn, binnen 2 weken te regelen. N og nooit tevoren heefc een vergadering van international bankiers plaats gehaf, als op 10 October in het gebouw van de Bank van Engeland is gezien, waar zij waren samengekomen om het contract voor de leening te teekenen Het thans met succes bekroonde sluiten van de leening beteekent een grooten vooruitgang zoowel in moreelen ais materieelen zin, voor het herstel van het economische leven van Europa WERELDTENTOONSTELLING 1930. In een gemeenschappelijke vergadering van de Antwerpsche en Brusselsche comi- te's voor de wereldtenLonstellingen, die in 1930. ter gelegenheid van het eeuwfeest der Belgische onafhankelijkheid zal gehou den worden, is eenstemmig besloten tot de oprichting van twee naamlooze vennoot schappen. die zich verder met de verwezen- lijkicg van het plan zullen bezig houden. Antwerpen eischt alleen het maritieme en koloniale deel op en verwacht, dat de ten- toonste'ling zal kunnen samenvallen met het in gebruik nemen van het Kanaal dok en anfere thans in uitvoering zijnde nieuwe havenwerken. BLOEDIGE BOTSING TE CANTON. VTijdag hebben in Canton ernstige on- geregeldheden plaats gehad. Ten einde de kooplieden gunstiger te stemmen had Soen Jat Sen t esloten hun een deel van de wapens van hun vrijwilligerscorps, welke hij in beslag genomen had, terug te geven. Vrij- willigers en regeeringstroepen waren aan de kade, waar het schip met de wapens landen zou, aanwezig, toen een arbeiders- optocht ter viering van den verjaardag van de omverwerping der Mandsjoe-dynastie langs trok. De vrijwilligers, die vreesden, de arbei- beiders het op de wapens voorzien zouden hebben, weigerden den stoet den doortocht. Een twist ontstond. Er vielen schoten, waarbij de regeeringstroepen de vrijwilligers steunden. Na een uur vechtens werd de arbeidersoptocht uiteengedreven. De vrij willigers hadden een doode en 2 gewonden, de arbeiders 30 dooden en 4 gewonden, terwijl er 50 van hen gevangen genomen werd'en. Verder verloren 20 voorbijgangers bij de vechtpartij het leven. Hierbij waren er 10, die wilden ontkomen door in de rivier te springen en daarbij verdronken. Canton is op het oogenblik rustig, doch men vreest represailles van de arbeiders_ EEN MISLUKTE A ANSLAG OP DEN TRE1N V4N WOE PE1 FOE. Een ernstige poging is gedaan den trein, waarmede generaal Woe Pei Foe reisde, nabij Tientsin, in de lucht te doen vliegen. Twee bommen met groote explosieve kracht waren op de rails gelegd. Zij konden evenwel worden verwijderd voordat de trein passeerde. In verband met den mislukten bomaan- slag op den trein Woe Pei Foe, zijn twee Russische spoorwegarbeideis gearresteerd. DE REIS VAN DE Z. R. Ill NAAR AMERIKA. Na verschilliende togenistrijdige berichten omtrent het tijdsti.p van vertrek is j.l. Zon- dag, omstreeks 7 uur dm den morgen de groote Zeppeliin, de Z. R. Ill van Friedrichs- havent vertrokken op weg naar Amerika. In tegenstelling met het bericht, dat de reis oak over oms land, langs Rotterdam zou worden gemaakt, heeft men d-e Zuide- lijlce richting genomen en is over Frankrijk gegaan. Om kwart voor vieren was de fransche kust gepasseerd en zweefde het luchtsch'ip dus over den Oceaan. Volgens de draadlooze berichten van bet luchtschip werkten die machines goed en had men een snelheid van 120 mijlen. Het ging toen verder langs de Azoren en vervolgens met richting naar de Bermuda- eilanden. Volgens berichten van gisteren was het luchtschip Dinsdagmorgen te half 10 uur in het zicht van de Bermuda's Na het pas- seeren dter Azoren heeft men om brandstof te sparen slechts 3 motoren laten werken. Men maakte daarmede 28 knoopen. Het luchtschip meldde voorts op 1200 mijlen van haar bestemming in dichten mist te zijn geraakt. Zij verzocht hoogtebepalingen van schepen, om haar positie te bepalen. Geplaagd door mist, regen en buien wendde de Zeppelin den steven Noordwaarts om een heldiere lucht op te zoeken. Te 4 uur Dinsdagnamiddag meldde zij beter weer te hebbea TER NEUZEN; 15 Oct. 1924. RIJKSTUINBOUWCURSUS. Tot ons genoegen kunnen wij melden, dat alhier voor Ter Neuzen en omstreken een algemeenen Rijkstuinbouwcursus is opge- richt. Moge dit een eerste stap zijn om den tuinbouw in deze streek een theoretische grondslag te geven, die de praktijk zoo zeer ten goede kan komen. Ter Neuzen kan door zijnedigging en di- recte verbinding met Londen een centrum van fruit- en groenteteelt zijn, terwijl de grond er zoo bij uitstek geschikt voor is. Verbetering van bestaande bedrijven is in 't algemeen de aangewezen rich-ting. Ook kunnen tal van land- in tuinbouwbedrijven geheel of gedeeltelijik worden omgez-et, wat voo-r den kleinen kw-eeker een ware uit komst beteekent. Zoodra dit wordt imgezien komt deze streek tot ongekende welvaart. Verbeteringen komen echter slechts lang- zaam tot stand eh elken stap voorwaarts moeten wij toejuich-en. De ergste vijand is de onkunde, die alles liefst maar bij het oude laat. Wat we zien is, dat de best-e kw.eekers het meeste geld van hun grond maken en dat in str-eken met krachtigen tuinbouw het onderwijs als een goede bond- genoot wordt aangegrepen. AANBESTEDING ZINKWERK. Bij de hedenmorgen gehouden aanbe- steding te Zijpe voor een zin-kwerk en steen- bestorting ten behoeve van het calamiteus waterschap Br-uinisse, was laagste inschrij- ver de heer A. de Bruijn te Ter Neuzen, voor een bedrag van1 f 17,750. Raming was 19,650. Het werk is gegund. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier en zijne bij- kantoren werd gedurende de maand Sep tember ingelegd 17.681, en terugbetaald 18.969, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 1288. Onder de inlagen w.aren 8 formulieren van- f 1 in spaarbankzegels van 5 en 98 in spaarbankzegels van 1 cent. Er werden 17 nieuwe boekjes uitgegeven. Ter Directie werd op Staatssc'huldboek- jes ingeschreven nominaal f 500. DE NIEUWE SUIKERFABRIEK. Zooals onze lezers zich zullen herinne- ren, hebben wij voor eenigen tijd melding gemaakt van plannen tot -het stichten eener nieuwe isuikerfabriek, op een terrein te Sluiskii, .gegrond op het beginsel van het partipatiecontra-ct. Naar men oms meedeelt is de stichting verzekerd indien de beschik- king over de noOdi.ge suikerbieten wordt verkregen. Op vefschillendie -plaatsen zul len daartoe vergt»dering-en worden- belegd oin deel nemen va-n de bietenteler s te ver- krijgen,. Dezer dagen zal daairmede worden aangevangen. HULST. Jl. Maandag is het Sjarig zoontje van den hecr Van Aalst- hotelhoudcr alhier, door een noodlottig toeval door een auto aangereden, waardoor hat een zijner ribben brak en kwetsuren aan het hoofd bekwam. Het knaapje is ter verpleging in het Liefd-ehuis opgen-omen. ZU1DDORPE. De duivenmaatschappij „Met moed oor- uit" gaf Zondag 5 Oct een prijsvlucht uit Mouscron. waarran de uitslag was als volgt le en lOe Alfr. Kamoen te Westdovpe, 2e F. Jansen te Westdorpe, 3e en 4e A. Lammens te Axel (Sassing), 5e en 7e E van Waes te Westdorpe, 6e A. Thiron te Zuiddorpe, 8e en 12e B. van Poecke te Koewacht, 9e. 21e en 24e F. de Block te Zuiddorpe, lie P. de Rijcke te Zuiddorpe. 13e en 25e Alph. v d. Bilt te Axel, 14e en 19e Gebr. Baert te Koewacht, 15e R. Danckaert te Zuiddorpe, 16e F. Pollet te Zuiddorpe, 17e Aug. d^ Block te Zuid dorpe, 18e D. van Overloop te Koewacht, 2fte Ph. Willems te Zuiddorpe, '22e en 23e Ch. Scholter te Koewacht. WATERLANDKERKJE. Te Waterlandkerkje had Vrijdag de land- bouwer W. de Feijter het Ongeiuk met een kapm©s d<m voorsten vinger van zijn lin- kerhand at te kappen. Geneeskundige hulp mocst worden ingeroepen. BRESKENS. BOiot-md tot gemeentje-veldwachter te Edam; d® heer A. de Pa-epe, marechaus- se^ te Breskens. RECHTSZAKEN. DE GIRO-REKE-NINGHOUDERS CONTRA HET RIJK. De pirocureur-generaal bij het Haagsch Gerech-tshof oomclud.eerde tot bevestiging van de door de Haagsche rechtbank ge- w_ezen vonnissen, waarbij de Staat is ver- obrdeeld tot uitbetaling van door eenige re- 'keninghouders bij -den Postcheque en Giro- dienst opgevorderde gelde-n met bijbetaling van 5 rente. De uitspraaik w-erd bepaald op h-eden over vij-f weken. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 14 October 1924, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegemwoordig de leden: J. M. Oggel, M. W. Koster, A. E. C. Kruijsse, J. M. Blaert, A. Th. 't Gilde, Ed. van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Secretaris de heer J. L. J. Maris. Afwezig de heeren Ph. J. van Dixhoorn en J. Weijns. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede, dat de heeren Van Dixhoorn en Weijns bericht hebben gezonden verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. Hij stelt aan de orde: 1. Notulen. De notuien der vergadering van 9 en die van 17 September 1.1. worde-n met algemeene stem- men onveranderd vastgesteld. 2. Mededeeiingen en ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit van 9 September 1924, "t verkoop van grond aan P. S. Piiaddet, voor zien van het bewijs der goedkeuring van Gedep-uteerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 9 September 1924, tot wijziging der begrooting voor 1924, voor zien van het bewijs der goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het verslag van den correspondent der Arbeidsbemiddeling betreffende de arbeidsbe- middeling en werkloozenverzekering over het eerste halfjaar 1924, De uitkeering der respectieve werkloozen- kassen aan verzekerde werklieden was bedui- dend minder dan in het voorjaar van 1923. Hoewel in de maanden Januari en Februari de kassen flink werden aangesproken bleef de totaaluitke'ering over dit eerste halfjaar ruim 500 beneden het le halfjaar 1923, waarbij nog kwam de werkverschaffing van gemeente- wege aan de begraafplaats in het vorige jaar. Daar er bij het groote aanbod van werkne- mers geen aanvraag van werkgevers was, kon plaatsing door het correspondentschap der Arbeidsbemiddeling niet plaats hebben, be- houdens de bemiddeling naar het buitenland. Door den rijksdienst der arbeidsbemiddeling werden aanvragen voor Frankrijk, Belgie, Duitschland en Canada wekelijks toegezonden; in-zonderheid Frankrijk vraagt het geheele jaar door arbeidskrachten, Wegens de reden in vorige verslagen reeds genoemd, bleef de de lust om tijdens de wintermaanden naar Frankrijk te gaan niet bijster groot. Behalve enkel en-, die op eigen gelegenheid wegtrokken, lieten zich een zestal jeugdige arbeiders voor het buitenland inschrijven. In tusschen bleek het al spoedig, dat de werkloos- heid in omvang minder was, dan in 1923, in- zonderheid in de bouwvakken was meer leven- digheid te constateeren, zoodait alleen in Janu ari en Februari werklooze bouwvakarbeiders stonden ingeschreven. De arbeiders in de vlasindustrie vonden ook geregelder werk, dank zij eenige herleving ook in deze industrie, evenwel bleven van de z. g. bokkers, eenigen geruimen tijd werkloos, tot tijd en wijle de seizoenarbeid in den landbouw een aanvang nam. In de maand Mei waren nog slechts enkelen werkloos, terwijl er in Juni geen meer waren. In vergelijking met vorige jaren toen er waren die den ganschen zomer moeite hadden om aan den slag te komen, is thans de toestand meer bevredigend. Blijkens den bijgevoegden staat werd door ri- Chr. Bouwvakarbeiders in 1923 uitgekeerd f 205,40, in de eerste helft van dit jaar fi 14,32; door de Nederl. Vereeniging van Fabrieksar- beiders vorig jaar f 1060,25, thans 687,80; door de R. K. Fabrieksarbeiders vorig jaar f 212,40, thans 47,40; door de Vereeniging Zelfstandigheid vorig jaar 160,20, thans f 245. In totaal gedurende het eerste half jaar 1923 f 1638,25, over den zelfden tijd in dit jaar f 1094,52. Aangenomen voor kennisgeving. d. Proces-verbaal van de op 19 September 1924 door den gemeente-secretaris, als daar toe aangewezen ambtenaar, gehouden kasop- neming bij den waamemenden gemeente-ont- vanger, waarbij is gebleken, dat in kas moest zijn f 62.609,60, hetgeen met het totaal der in kas bevonden waarden een verschil maakt van f 2575,42%. Naar de ontvanger verklaarde is dit toe te schrijven aan het meerder bedrag, dat overgenomen is van den definitieven func- tionaris, verminderd met de bedragen, die ble- ken wel ontvangen te zijn, maar nog niet ge- boekt. De oorzaak van bovenstaand verschil is door de secretaris onderzocht met het resultaat, dat alle bedragen die geboekt moesten worden geboekt zijn. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van den gemeente-secre taris, die daarin naar aanleiding van het hem opgedragen onderzoek naar het verschil van de boeken en kas van den heer P. de Putter, gemeente-ontvanger, hetwelk op 4 April j.l. bij de kasopname bleek te zijn ten bedrage van f 2642,33%, mededeelt, dat door hem een gron- dig onderzoek is ingesteld zoowel in de boeken van den dienst 1923 an 1924 als in de admini- stratie van den Postcheque- en Girodienst, wat tot resultaat heeft gehad, dat door hem een bedrag van f 66,81 is gevonden, dat behoorde geboekt te zijn, zoodat er nog een kasverschil is van 2575,42%, waaraan door hem geen bestemming kan worden gegeven. Naar aanleiding van dit verslag stellen Bur gemeester en Wethouders voor, dit bedrag te reserveeren, totdat de rekening 1923 en 1924 definitief is goedgekeurd, en hiervan bericht te zenden aan den gemeente-ontvanger. Mocht bij die vaststelling geen verschil gevonden worden, dan zal dit bedrag aan den functio- naris worden teruggegeven. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat het voorkomt dat die zaak niet in orde is; naar zijn meening zullen ook Gedeputeerde iNGEZONDEN MEDEDEETTNG? S5SZi«V.!ai-.' Staten met zoo'n oplossing geen genoegen nemen. De zaak ligt nog in het duister en naar hij gelooft, heeft er aan het onderzoek nog veel ontbroken. Hij wijst er op, dat inder- tij-d de ambtenaar ter secretarie, de heer De Smidt tot waarnemend ontvanger was be- noemd. Dit werd in de courant vermeld, doch 's anderdaags hoorde men al, dat deze voor die zaak bedankt had. Het is net alsof de ambte- naren ter secretarie er vies van waren. Hij zou met het oog daarop ter secretarie een volledig centraal nieuw onderzoek wenschen, desnoods met behulp van een accountant. Er hangt veel aan vast, het te veel in kas kan toch ook even- goed geld zijn van de belastingbetalers en diaarom dient men zich de meest mogelijke zekerheid te verschaffen. Hij merkt overigens op, niets te wi'llen afdingen op de kennis van den gemeente-ontvanger, den heer De Putter. De VOORZITTER merkt op, dat Burge meester en Wethouders het schrijven van den gemeente-secretaris hebben overgelegd, waar- in deze het resultaat van zijn onderzoek der boeken en bescheiden van den gemeente-ont vanger meedeelt. Zooals bekend werd er bij het ovememen van -de kas van den ontvanger, aan wien een ziekteverlof werd verleend onge- veer f 2700 te veel in de kas gevonden, waar- omtrent geen oph-elderingen konden worden verkregen. Voor de waarneming der functie werd door Burgemeester en Wethouders be- noemd de heer De Smidt, doch deze heeft voor de benoeming meenen te moeten bedanken, niet omdat hij zooals de heer 't Gilde ver- onderstelt er vies van was, doch omdat hij meende, dat wegens lichamelijke ongesteld- heid zijne krachten te gering waren om het werk te doen. Toen is een andere waarnemer benoemd en den gemeentesecretaris opgedragen een nauw- keurig onderzoek in te stellen, omtrent het be vonden verschil in kas. Dit onderzoek heeft Lang geduurd, daar verschillende gegevens moesten geraadpleegd worden. De secretaris heeft nu evenwel alles grondig onderzocht en behoudens een paar kleine bedragen niets kun nen vinden, waaruit de bestemming van dat meardere geld bh'ikt, zoodat moet aangenomen worden, d'at dit geld niet aan de gemeente be- hoort. Burgemeester en Wethouders stellen daarom voor, af te wachten de definitieve vaststelling der gemeenterekeningen over de jaren 1923 en 1924, waarover het beheer van den ontvanger heeft geloopen. Worden die reke-ningen alsdan ook door Gedeputeerde Staten definitief vastgesteld, dan meenen Burgemeester en Wethouders dat daaruit het bewijs is te putten, dat het bedrag werkelijk te veel in kas was en achten zij het billijk Hit aan den gemeente-ontvanger terug te geven. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat er geen haar op zijn hoofd aan zou denken om het geld niet terug te geven, als blijkt, tint het van den gemeente-ontvanger is, maar hij heeft niet den indruk gekregen, dat het onder zoek zoo nauwkeurig is geweest, -dat dit nu reeds zou kunnen worden vastgesteld. De VOORZITTER merkt op, dat, als de heer 't Gilde twiifelt aan de wjjze waarop het on derzoek is geschied, hij gronden voor dien twiifel moet kunnen aanvoeren. Mogelijk zijn er fouten gemaakt, dat kan iedereen over- komen. Als Gedeputeerde Staten evenwel in de toekomst de rekeningen over 1923 en ook voor 1924 goedkeuren, zal daarin het bewijs liggen, dat er geen fouten zijn. De heer 't GILDE lean moeilijk aan-nemen, dat er zoo maar een f 2700 te veel in kas zou den zijn. De heer OGGEL merkt op, dat, als een nieuw onderzoek zou worden ingesteld, met bijstand van een accountant, dit aan de ge meente geld zou kosten. Hij wijst er voorts op, dat, bij het nazien der rekening, van wege Gedeputeerde Staten een zeer nauwkeurig on derzoek naar alles wordt ingesteld. Door het voorstel van Burgemeester en Wethouders loopt de gemeente geen gevaar. Het geld wordt in kas gehouden. Eerst nadat zal ge bleken zijn, dat beide rekeningen in orde zijn en de ontvanger daarvoor kan gedechargeerd worden, zal het geld indien daaromtrent niets naders blijkt, worden teruggegeven. Indien werd voorgesteld het geld thans terug te geven was het nog wat anders. Natuurlijk heeft de heer 't Gilde het recht een accoun- tants-onderzoek te vragen, maar naar het oor deel van spreker zou dat een voor de gemeen te nuttelooze uitgaaf veroorzaken. De SECRETARIS merkt op, dat naar zijn beste weten alles nauwkeurig is onderzocht en dat hij zich niet kan voorstellen, dat uit een of ander kan blijken, dat dit onderzoek min der nauwkeurig is geweest. De heer KRUIJSSE ziet ook weinig heil in een accountantsonderzoek. Deze zal toch ook niets kunnen doen dan de bescheiden nagaan. De uitgaven moeten alle door een bewijs van uitgaaf zijn gedekt en de ontvangsten die ge daan zijn aangeteekend. Hij vraagt, of ook ;s nagegaan of alle buitengewone ontvangsten die kunnen zijn voorgekomen waren aangetee kend. Hij vraagt, welke posten die verschillen betroffen, welke zijn gevonden. De VOORZITTER deelt mede, dat dit be- trof een bedrag van 66,81, over eenige pos ten, die bleken niet goed overgenomen te zijn. Alles is nagegaan, de ontvangsten betreffende hoofdelijke omslag, hondenbelasting, school- geld, welke met de kohieren zijn vergeleken. De heer OGGEL merkt op, dat de ontvanger op dat tijdstip nog geen schoolgeld over 1924 had ontvangen. De SECRETARIS geeft nog te kennen, dat ook alle buitengewone ontvangsten zijn nage gaan en de bedragen daarvan overeenkwamen met de boeking. De heer KRUIJSSE is van oordeel, dat een accountant dan ook tot geen ander reeultaat aal kunnen komen, want die moet toch ook op de voorhanden bescheiden afgaan. De heer't GILDE wil niet twijfelen aan de capaciteiten van -den secretaris, maar zou er toch de voorkeur aan geven, dat er nog eens een gecentraliseerd onderzoek ter secretarie plaats had, ter meerdere zekerheid voor de be lastingbetalers. Hij doet daartoe het voorstel. Aangezien dit voorstel niet wordt gesteund, kan het niet in omvraag worden gebracht. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 8 stemmen t g sren 1 Voor stemmen de heeren Van d-e Casteele. Oggel Kruijsse, J. de Feijter, Koster, Baert, Dieleman en P. de Feijter; tegen stemt de heer 't Gilde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2