het beginsel van het zelfbeschikkingsrecht, dat men in en dadelijk na den oorlog zoo druk hoorde verkondigen. Roemenie wilde hiervan niet weten. Daar was misschien eenige reden voor, want de toevoeging van Bessarabie aan het Roemeensche gebied maakte in de oogen van de Roemeniers enkel een onrecht van het verleden goed. Ondanks de krachtda- dige hulp die zij immers Rusland in den oorlog van 1877/78 tegen Turkije verleend hadden en de hun daarna door den Tsa'ar gewaarborgde onschendbaarheid van hun ge&ied. werden zij bp den voorloopigen vrede van San Stefano gedwongen van het hun toebehoorende gedeelte van Bessarabie atstand te doen en daarvoor de tamelijk waardelooze Dobroedzja in ruil aan te De- men. Een onrecht dat het congres (tegen woordig zou men zeggen: de conferentie Aan Berlijn in den zomer van 1878 be- krachtigde Aan den anderen kaut is het wel waar dat de Roemeniers nog altijd niets gedaan hebben om Bessarabie zijn auto- nomie te schenken, maar dit is een zaak waarvoor de Bessarabiers zelf moeten op- komen en de belangstelling die Sowjet Rusland ervoor aan den dag legt, is niets minder dan verdacht. Een conferentie die de vertegenwoordigers van Roemenie en Sowjet Rusland te Weenen over de zaak hebben gehouden, heeft tot niets geleid. Thans is zij in een nieuw stadium ge- komen, doordat Moskou over is gegaan tot de oprichting van een Moldavische Sowjet- republiek, welke verondersteld wordt poli- tieke autonomic te verleenen aan het half millioen Roemeniers die tusschen Dnjestr en Boeg wonen en onder de oude Roemeen sche provincie Moldavie ressorteeren. De oprichting is volkomen exentrisch buiten Bessarabie in Rusland zelf geschied en de grenzen en het bestuur van de nieuwe republiek hangen nog geheel in den lucht, maar natuurlijk maakt zij deel uit van de Unie van Sowjet-republieken. Voorts heeft Moskou machtiging verleeud tot de stichting van een Bessarabisch Verbond te Odessa, dat zal ijveren en werken ,/voor de ver- eeniging van alle Moldaviers, met inbegrip van die van Bessarabie, onder de auspicien van de Sowjets". Dit is een begin van een vreedzame propagandistische infiltratie in Roemeensch gebied. dat de Roemeniers afkeeriger dan ooit van het verleenen van autonomie aan het gewest moet maken en slechts ten ge- volge kan hebben, dat de krijgswetin Bessa rabie nog strenger gehandhaafd wordt. ZWARE STORM IN BELGIE. De storm heeft Donderdag over gansch het land groote schade aangericht. Te Kortrijk stortte een weggeslagen dak op drie meisjes, die zwaar gekwetst werden. Nabij Gent, te Heusden, brak een populier en 't neervallende deel doode een voerman. In Oostende sloeg de wmd een pakketboot tegen het staketselsleepbooten moesten hulp bieden. Te Buijsingen werd een vrouw INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Tegen Siapeioosheid, Overspannmg, Gejaagdbeid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebru-kt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zennwtabieilen van alle Vlamingen heeft. Er is geenge- vaarlijker iets dan machtsmisbruik en rechtsverkrachting, wanneer die komt op een oogenblik, dat de verhitting groeiende is in de gemoederen, wanneer deze reeds de diepe sporen dragen van slag op slag, die hun door een onwillig en hardhandig bestuur werden toegebracht. DE VERWOESTINGEN TE DINANT. Aan de stad Dinant, welke in het begin van den oo'log zwaar geteisterd werd en voor den wederopbouw steun van regee- riDgszijde ontving, is die steun onttrokken, daar men te Brussel oordeelde dat die stad voldoende hulp had ontvangen en voortaan zichzelf moest zien te redden De Earner van Koophandel te Dinant heeft zich met een verzoekschrift gewend tot den koning, om zijn tusschenkomst in te roepen, ten bate van de zoo geteis- terde stad en te verkrijgen, dat zij niet door de regeering aan haar lot wordt over- gelaten. Zou dat wel geschieden, dan zou Dinant opnieuw in de diepste ellende worden ge- dompeld, zoo zegt het verzoekschrift en zouden de opofferingen, welke de stad zich tot nu toe had getroost, vruchtoloos blij ven. VOOR EEN ZELFSTANDIG VLAANDEREN. Een nieuw Vlaamsch blad is te Gent uitgegeven, getiteld„De klare daad". (Naar Vondel's versregelGeen woorden gelden hierde klare daad moet spreken.) Het doel van het blad is program- en in- lichtingsorgaan te zijn van de Jong- Vlaamsche gedachte voor een zelfstandigen staat Vlaanderen. In een propaganda-stuk wordt gezegd: „Wij willen los van Belgie. Wij willen den zelfstandigen staat Vlaanderen. Wij zijn Groot Nederlanders, doch wij achten het vormen van een staatsverband met Noord-Nederland vooralsnog wensche- lijk noch mogelijk. Wellicht, en dat hopen wij, komt de daartoe noodige inniger toe- nadering van het geslacht na ons.' DE LOODS TE FR1EDR1CHSHAFEN. Krachtens een besluit van den gezanten- raad moet Duitschland de loods te Frie- drichshafen, waarin de Z R III. de voor Amerika bestemde Zeppelin, is gebouwd, afbreken zoodra het luchtschip zijn tocht naar de Vereenigde Staten is begonnen. De werf mag dan slechts de kleinere loods, waarin plaats is voor schepen van 30.000 M3 behouden. In Duitschland zijn tegen dit besluit vele stemmen opgegaan. Deze pleitbezorgers voor behoud van de groote loods betoogen, dat de overweging van den gedood onder een neergewaaiden telefoon- I gezantenraad, dat luchtschepen boven de cik_ _._i1-.™ 30 000 M3. als militaire zpn te beschou- wen, niet opgaat. Zij wijzen op de snelle ontwikkeling van het luchtverkeer voor vredesdoeleinden en voeren aan dat Spanje een vaste verbiuding met Argentinie in het leven wil roepen met Zeppelins van een 70.000 M3. Een deskundige op luchtvaartgebied, de ge- pensioneerde kapitein dr Hildebrandt, komt nu inde Roln. Ztg. aantoonen, dat het afbre ken van de groote vaste loods te Frie- drichshafen geen aanzienlijk verlies is. Hp wijst op het gevaar van vaste loodsen, die bp proeftochtende luchtschepen dwingen dik wijls met zij wind de loods te verlaten of er in terug te keeren. Dat de groote ge- vaarten dan dikwijls erostig beschadigd worden, behoeft geen betoog. Om dit ge vaar te voorkomen, is het noodig voortaan draaibare loodsen te bouwen, opdat de schepen altijd voor of vlak tegen den wind kunnen opstijgen en terugkeeren. paal. Sommige parken werden gesloten tot er de ontwortelde boomen zullen op- geruimd zijn. TWINTIG KANONNEN ONTDEKT. Officieren der intergeallieerde controle- commissie hebben bij een inspectie van een infanteriekazerne in de omstreken van Dres den, 20 kanonnen van het kaliber 98 ge- vonden, die niet aangegeven waren. SOLDAAT ZWAAR MISHANDELD. Naar aanleiding van het bericht in de Vlaamsche pers, dat een Vlaamsche soldaat die een bevel van een Waalschen korporaal niet had verstaan, door dezen zoo zwaar is mishandeld, dat hp wellicht zijn heele leven kreupel zal blijven, wordt thans van militaire zijde medegedeeld, dat het feit zich heeft voorgedaan bij het derde regi ment onbereden jagers te Doornik. Een Vlaamsche soldaat schuurde den vloer in een verschgekalkte kamer, doch bemorste daarbij den maar. De korporaal maakte tot tweemaal toe een opmerking in de Fransche taal. De soldaat zeide telkens hem niet te verstaan. De korporaal liet ten slotte het bevel in het Vlaamsch ver- talen door een soldaat, die Franscb ver- staat, en Vlaamsch spreekt. De Vlaamsche soldaat zou echter voortgegaan zijn met het bevuilen van den muur, waarop hij door den korporaal werd vastgegrepen en gesla- gen, met het gevolg, dat hij in het instituut voor invaliden te Woluwe moest worden opgenomen. De korporaal is gestraft met vier dagen provoost. De Standaard verwacht, dat deze feiten de gemoederen in Vlaanderen sterk zullen verbitteren en ziet daarin de vrucht van een militair regime, dat niet langer meer kan worden geduld. Ziedaar, aldus het katholieke blad, de levende bevestiging van het feit hoezeer gewettigd de rechtseisch der Vlamingen is, wanneer ze de indeeling van het leger vragen in Vlaamsche en W aalsche een- heden. Het huidig regime, dat fataal tot incidenten, als er zich nu een te Doornik heeft voorgedaan, moet leiden, is daardoor eens te meer op onverbiddelijke wpze ver- oordeeld. Het zal des te meer treffen, daar er bij de heropening van de Earners een omstandig debat zal worden gevoerd over deze kwestie, welke maar al te dikwijls verschoven werd. De tragische misgreep van dien brutalen Fransch sprekende kor poraal zal dan zonder twijfel gevolgen hebben, waarvan de omvang niet bekend is. Want dat zij, die vooral in het leger den mond steeds vol hebben van nationale eenheia, het wel overwegengeen mensch kan den fellen weerslag meten, die een vergrj.jp als dit tegen een weerloozen Franschonkundigen Vlaming in de harten EEN RUSSISCHE TREIN IN BRAND. Donderdag is op het traject Moskou— Ikanow een personentrein in brand geraakt, waarbij tweehonderd passagiers om het leven zouden zijn gekomen, onder wie 80 kindereu. De brand moet zijn ontstaan in een petroleum-tankwagen die aan den trein was gekoppeld. Uit Moskou is nog geen bevestiging van dit bericht ontvangen. TER NEUZEN, 13 OCTOBER 1924. ONDERLINGE BRANDWAARBORG- MAATSCHAPPIJ. Woen-sdiag j.l. hield de onderlinge brand waarborgmaatschappij „Draagt Elkanders Lasten" te Ter Neuzen, haar jaarlijksche algemeene vergadering onder voorzitter- schaip van den heer D. J. Dees, die in zijn openingswoord kora doen uitkomen, dat in het afgelaqp-en jaar geen schadteuitkeerin- gen moesteni plaats hebben, zoodat de winst over dat jaar we-dierom aan de reserve kon worden to-egevoeg-d. Uit het verslag van den administrateur blijikt o.a., dat aan roerende goederen is verzekerd voor 1.099.150 en onroerende goederen voor 1.323.520. Het aantal polissen steeg van 161 tot 190 de reserve tot 11.046.07, waar tegen over staat eene schadeuitkeeri-ng van f 550, sinds de oprichting der vereeniging. Na goedkeuring der balans en verlies- en winstrekening werden de premien wederom vastgesteld als het vorige jaar n.l. op f 1, voor woningen en inboedels; /1,80 voor landibouwinve-n-tarissen en oogst; 2, voor sehuren met pannen gedekt; /2,30 voor schure met riet gedekt. De heeren H. de Regt en A. Dieleman wer den met bijna algemeene stemmen herbe- noemd, resp. tot lid van het bestuur en als commissaris. In de plaats van den heer J. Willemsen, lid van de finan-cieele commissie voor het raazien der rekening, werd door den voor- zitter de heer J. de Putter te Axel aange- wezen. Een idee van den heer J. die Putter te Axel om meer aansluitingen te kriigen b.v. door het aanstellen van een geschikt be- zoldigd agent, vondt geen meerderheid. De voorzitter was van gevoelen, dat elk lid propagandist behoorde te zijn in zijn eigen belang, gezien de voondeelige werking van vele zustervereenigingen; oak de eisch om lid te zijn van de Boeremleembank om tot de vereeniging toe te treden werd gehand haafd, vermits .men voor /0,50 contributie in eens voor altijd lid van de bank is. Ook werd door den voorzitter nog naar voren gebracht, dat opgedaee ondervinding geleerd heeft, dat particuilere maa-t- schappijen al het mogelijike doen om het uittreden hunner deelnemers te bemoeilijken en dat zegt vo.or hem genoeg, dat een omder- linge vereeniging als de onze in het belang harer deelnemers is. SOHIP £EZONKEN. De vorige week is het tjalkschip ,,De Hoop'" schipper Kok, geladen met suiker- sieten, tijdens lievig stormweer op de Wester Schelde nabij Bath vol water ge- loopen en gezonken. De bemauning werd gered. Het schip is door Van der Tak's bergingsmaatschappij gelicht en naar Beiren- drecht gesleept. EEN ZAK ZILVEREN FRANSEN. Bij het grensdorpje Eede heeft de Bel- gische politie een landbouwer gearresteerd, toen hij over de grens kwam met een zak zilveren franken van 80 kilo. Het geld is in beslag genomen. FEDERAT1E ZEE-LAND VAN DEN VRIJZ. DEM. BOND. Zondag werd te Middelburg eene alge meene vergadering gehouden van de fede- ratie Zeeland van den Vrijz. D-em. Bond. In zijniopeningswoord herinmerde d-e voorzitter, de heer arts D. N. van Gel-deren, aan h-et Koninklijk bezoek aan Zeeland en speciaa'l aan de indrukwekkende huldebe- tooging op het Molenwater te Middelburg. Daarmede in verband beschuldigde spreker zich zelf als voorzitter te zijn- tekort ge- schoten, door niet te zorgen, dat -evenals de vele rechtsche ki-esvereenigingen ook de af- deelingen van den Vr-ijiz. Dem. Bond mede betoogden en getuigden van den Vrijz. Dem. eerbied voor de hoogste regeerings- persoon- in den Staat, van de aanhiamkelijk- heid aan een con-st-itutioneele regeerings- vorm, belichaamd in de persoo-n van Hare Majesteit en hulde te brengen aan de vrouw, die gedurende een -reeks van moeilijke en zware jaren, aan flet ho-ofd van ons vader- land heeft gestaan. Spreker hoopt, dat deze si-mpele w-oorden van deze plaats gespro- ken- nog eenigszins kunnen goed maken, wat toen is v-erzuimd. Een- dag van hooge beteekenis noemde spreker -niet alleen- voor den Vrijz. Dem. B-or.d, doch voor geheel onts land, wellicht voor geheel de mensch-heid, die vain- 23 April jl. waarop in de E-erste Earner Prof. Dr. Van- Embden, zijn rede over „nationale ontwapenin-g" uitspraik en spreker hoopte dan o-ok, dat de heer Van- Embden spoed-ig zijn d-emkbeelden in daden moge zien om- ggZCt. Na afhandeling van en-kele andere zaken van meer huisho-udeliiken aard, had het of- ficieel afscheid plaats van den heer J. G. van Niftrik, die onlangs na het aannemen van de bekende motie, aftrad als wethou- der -en raadslid van Vti-ssingen, en wegens vertrek uit de provincie ook als Statenlid. De voorzitter wees er -op, dat als het heengaan van een gezien en geacht partij- genoot, die hooge fu-ncties bekleedt, steeds droev-ig is, het een ernstig mdsnoegen op- wekt, als het geschiedt door een -politieke onhandigheid of een intri-ge. Hpt feit, dat het d-e Vrijheidsbondfractie was, die den laatste-n druppel 1-everde, zal naar spreker hoopt, alle partijgenoo-ten in/ hun hersene-n gegrifd blijven. Spreke-r schetste nu verder wat aan den heer Van. Niftrik met zij-n g-roo-te k-ennis van de behoefteni -der proviincie, verloren wordt en hoe zijn voorlichtin-g moeilijk g-emist zal worden. Voor Vlissingen was o.a. het tot standkomen van het rioleeringsplan van den heer Van Niftrik van- giroote beteeke nis, terwijl hij ontzettend veel deed voor het verkeerswez-en in de provincie en een warm pleidooi hield, e-n dat bij herhaling, om aan te toonen de z.ti. groote onb-iHijkh-eiddat de dure waterstaatswerken alls oeververdedi- ging alleeni tdoor inwoncrs van Zeeland moeten word-en gedragem, in plaats van door het geheele rijik, dat daiarbij toch ook groot belang heeft. Met de beste wenschen- voor den h-eer van Niftrik, die zich te Dordrecht gaat vestigen, ei-ndigde spreker. Namen-s de Statenfractie sprak de heer Jac. Welleman, dli-e ook de groote werk- krachit van den heer Van Niftrik schetste, wi-en inoo-it lets te v-eel was en die bij de ver- d-eelinig der werkzaamheden oiimmer het kleinste deel voor zijn rekening nam. De heer Van Niftrik zal niiet malkkelijk te v-er- vangen zijn al -bedoel-t spr-eker daarmede niets onvri-en-d'eliiks aan het ad res van de opvolgster van den heer Van Niftrik. Spre- ker we-es ook op de groote vrien-dschap van den- heer Va-n Niftrik o-n-dervonden. De heer Van Niftrik dan-kenid voor de welgemeende w-oorden tot hem gericht, wees er op, hoe hij de toekomst der Vrijz. Demo cratic d-en-kt en hield een -pl-eid-ooi voor het door hem reeds meer verdedigde stelsel van verhouding tusschen kapitaal en arbeid. wat h-iierop neerkomt, da-t in een onderne- ming kapitaal en arb-eid gelijk gerechtigd zjjn. Het kapitaal d-ient eerst een vast per centage te ontvangen, de arbeid een vast j toon, maar de gemaakte winisten diene-n ge- I 1 liikelij-k te worden verdeeld. BESMETTEL1JKE Z1EETEN. Het aanital gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 28 Sept. tot en met 4 Oct. in d-e p-rov. Zeeland bedroeg: Febris ityphoi'dea (bui-ktyph-us) Borssel-en 1, Zieriikzee 1. Roodv-o-nk: Aagtekerke 1, Wemeldinge 1. Poli-omy-elitis anterior acuta: Tholen 1. ZAAMSLAG. Zaterdag j.l. liep op den Axelsche weg achter een wagen een ongeveer djarig jongentje van aen werkman A. v. d V. Toen het ventje van achter dien wagen kwam stond hij plotseling van een hem te gemoet komende motor, bereden door den veeavts d. P., terwijl het kind door het stuur werd gegrepen en tegen den grond geslagen, waardoor hij een wond bekwam aan het hoofd waarvoor geneeskundige hulp werd ingeroepen. De bevijder van de motor trof geen schuld. SAS VAN GENT. Jubileum. In het leven van volken zoowel als in dat van den individueelen mensch s-p-elen cijfers en getalleni een gr-oote rol. Een- ieder is meermal-en in de gelegen- h-eid geweest, zich van de echthei-d d-ezer bew-ering gen-oegzaam te overtuig-en. Word-t uw gel-uk b.v. ni-et negatief als ge -op een M-eischen morgenstand een al te hoog opgeschroefd belastingbiljet in uw b-rievenbus vind-t? En blijkt het onverwachte bericht, dat een overleden suikerta-nte te Knollendam u tot u-niverseele erfgena-me vain- haa-r niet onbe- diuidend vermogen ben-oemd heeft, geen plezi-erige gewaarwordin-g -in u op te wek- ken? Maar hetzij u het lot in deni -een of den an-deren zin, treft, de machit van het g-etal in het leven, is er ont-egenzeggelij-k door aan- getoonid. In p-ecuniaire zaken hangt alles af van het graoit-e getal, maar in leven-squesti-es hebben zelfs betrekkelij-k gerin-ge groot- heden overweg-ende beteekan-is. H-et getal 25 b.v. in levensomsta-n-dig- hed-en, kan- reads als een z-eer gewichtige grooth-eiid bes-chouwd word-en. De tiende October 1.1. was -een mijlpaal in h-et leven van den heer F. J. Stubbe, se- cretaris on-zer gerrveente, waa-r-op dat g-etal 25 gelegamh-eid boo-d tot f-eestel-ijke herden- ki-ng van het feit, dat hij 25 jaren geled-en, bekleed werd met het gewichtige ambt, dat bijna een eeuw larng -door de man-nelijke na- komelin-gen uit -dezen famili-etak wordt waargenomen. Als 25jarige voLgde d-e jubilaris in 1899 zijn v.ader als funct-ion-aris op, waaruit dus door een eenvou'dige bereken-ing ka-n afge- leid worden, dat het jaar 1924 lira des Secr-e- taris' leven een kroonjaar is. Dat beide samenvallende omsta-n-digheden zoowel doo-r den gemeeniteraaid als door zij-n-e talrijke vrienden als eene geeigende gelegenhieid werden aangegrepen, om hun gevoelen-s te uit-en, beh-oeft geen betoog. In een speciaal daartoe belegd-e zitting van den gem-eenteraad w-erd de jubilaris sp-ontaan gehuldigd. Als stoff-elijk blijk van waardeering werd h-em een beeld in broin-s van- Rebecca aang-eboden. Dez-e Rebecca moge als een symbool be- schouwd worden. Rebecca toch- was -d-e Bij- belsche maagd uit de stad Nachor in het land van Mesopotamie, die elken av-ond aan de bron bu-iten de stad met haar kruik water ikw-am halen. Toen Abraham'een- vrouw zocht votor zij-n zoon Isaak stuurd-e hij zijn dienstknecht Eleezer naar dit land om uit de dochteren des lands een-e gezellin voor zijn zoon te zoekera. Op zijn verzoek -om hem te laten drinkan, bood zij bereidwillig haar water- kruik aan den vreemden reiziger en nadat deze zijn -dorst gelescht had strekte zij haar gedi-enstighei-d nog verder uit om zelfs de tien kameelen, die hem op zijn- tocht ver- gezel.den, te drenken, zonder dat haar zuliks vervocht was. Dat -de trouwe dienaar in d-ez-e gedien- stige maa-gd een geschi-k-te vrouw voor zijn jong-en- meester gevon-den heef-t, is ni-et meer dan natuiurlijk. Het was mat -een goede gedachte om het beeldi der gedien-stige Maagd als symbo- liek beeld voor dez-e gel-egenh-eid aan te bieden aan den man, dli-e gedurende vijf-en- twintig jaren zich steeds als -een bereidwil- lige persoon.lijkhei-d heeft doan ken-nen i-n allerlei aang-elegenhedien, waarin zijn-e med-e-stadgenooten zijn raad en hulp in- riepem. Wann-eer de keuze zich tot een andere symbolieke figuur zou hebben moeten be- palen-, zou het op zijn m-inst genomen die van den ge-d-uldigen Job moeten geweest zijn. Doch laten we den tijd niet v-ooruitloopen. Moge het den geachten- jubilaris nog eens beschoren zijn, naast de gedienstige Re becca den geduldigen Job als tweede sym bool zijn schrijftafel t-e zien versieren. In de Vrijdag gehouden raa-dszittin-g wa ren de voorzitter en alle leden tegenwoordig. Door de raadsleden Verschaffel en War rens werden de gemeen-te-secretaris de heer F. B. J. Stubbe. verg-ezetd van zijn-e echt- genoote en kinderen. en enkele familieleden in de versi-erde raad-szaal geleid. Nadat de vergadering door -den voorzit ter geopend was, braclit deze hulde aan den gemeente-secretaris, -die zich gedurende 25 iaren aan het werk der g-emeente heeft ge- geven, cn zijn werk correct heeft vervuld, op een wijze die bewondering afdwingt bij hen die daaromtren-t op de h-oogte zijn. Hij bracht ook in herinnering de hoo-ge ei-schen die aan die werkkracht werden gesteld tij dens de oorlogsjaren, -daar -d-e bemoeiingen in dieze gren-sgem-eente talrijk waren. Hij wen-schte hem geluk, evenals zijn familie, en bood namens de gemeente Sas van Gent als blijk van waardeering en h-o-ogachtiTig een prac-htige pendule met cou-pes aan. Vervolgens werd de jubilaris n-amens den raad g-ehul-digd door het ou-dste lid, den heer V. Verschaffel, en daarna -door den heer P. A. Neeteson, jongste wethouder, die aanstipte, dat hem deze eer te beurt viel weg-en-s de verwantschap van den jubilaris met den oudsten wethouder. Deze getuigde eveneens van de waardeering voor het om- vangrijke werk van den gemeente-secretaris in deze bloeiende gemeente. Namens de am'btenaren- -ter secretarie en politie werd de jubilaris gehuldigd door den heer Lammen-s en vervolgens -door d-en heer B. I. Zonnevylle, gemeente-secretaris te Ter N-euzen, die met den heer Stolk, se- cretaris van Zaamslag, tegenwoordig was als afvaardiging der vereeniging van Bur- gemeeste-rs en Secretarissen in dit gewest, van welke de jubilaris penningmeester is, namams die vereeniging. Zicht-baar ontroer-d, door hetgeen hem thans wed-ervoer, beantwoordde de jubilaris, de heer Stubbe, de tot hem gerichte to-e- spraken ongeveer als volgt: Edelachtbare Heeren Burgemeester, W-ethouders, Raad-sleden en Vrienden. De tot rnij gesproken woor-den, ide ver- sierde zaal en de prachtige geschenken mij door U aangeboden, treffen mij di-ep in het hart. Het zijn voor mij heerlijke bewijzen dat mijn 25jarigen arbeid v-oor -de gemeente wordt g-ewaar-deerd, en wat kan een amb- tenaar aangenamer zijn dan de overtuiging, -tot tevredenheid- zijner sup-erieuren te heb ben gewerkt. Daarom bet-uig ik U alien hiervoor mijn inmigsfen -dank. Een korte herinnering aan mij-n loopbaan als secretaris moge ik h-ieraan toevoegen. 25 jaar gel-eden, op 1 October 1899 teld-e de gemeent-e Sas van Gent 1495 imwoners verdeeld over 346 woningen-. Alhoewel toen in de gemeente reeds sedert jaren wa ren geves-tigd: een beetwortelsuikerfabriek, een meelfabriek, twee bi-erbrouwerijen en een cementijzerfabriek, was er v-o-or dat kleine aantal -inwomers buiten de campagrae der beetwortelisuikerfabriek niet voldoende werk in dte gemeente te bekomen en moest regelmatig werk verschaft worden en was voor h-et velen het li-dimaa-tschap van het schepentrekkersgild-e „St. Joris" de eenige bron van imkomstera. Met h-oe groot-e zorg en k-ennis de ge meente toen ook bes-tuurd werd, er heersch- te geen welvaart en menige burger- en heereniwoning langs de ka-den en- hoof-d- sfra-t-en stand jaren achtereen ledig en ge- raa-kte in verval. Het was het beeld van een niet bloeiende gemeen-te. Met het jaar 1899 kwam als het ware een welvaartsgolf, over de gemeente Sas van Gent; van- alle zijden d-oken plann-en op vo-or het stichten van fabri-e-ken; van waar die groote pl-otselinge belangstelling? was het de oogst van het zaad, gestrooid door de vroeger-e besturen der gemeente of de prachtige figging der gemeente aan ni-euw kanaal en spoor? Het zal moeilijk uit te maken ziijn; vermioe-delijk zullen beide hierbij w-el hebben med-egewerkt. Toen mij op 10 October 1899 de eer te beurt viel, in de plaats van mijn helaas te vroeg on-tslapen vader, Leander Norbertus Stubbe, die als secretaris-ontvanger d-ezer gemeente van 18711899 zijn beste krachten- aan de welvaart van Sas van- Gent wij-dde -door den gemeerateraad gekozen te w-orden als secr-etari-s-on-tvainger der ge meente, stondi die gemeente geheel in het glanspu-nt van inidustrieele ontwikkeling; d-oo.r groote mannen o-p financie-el en in- dus-trieel gebied werden de schoonste v-oor- uiitzich-ten voor die Industrie voorspel-d, in circulairen en in cou'rauten wer-d gesproken van het „terrain sublime pour l'in-dustrie" te Sa-s van Gent -en bij de eerste steen- legging -d-er „Metallurgique Hispano-Belge" thans „U9iinies Guim-et" legd-e de Fransche Ingeniieuir-Directeur -dier fabri-ek, F. Guil- laume, -de volgende verklaring af: ,,Je suis convai-ncu, Messieurs, que d ici -d-aus vingt ann-ees vous aurez de Gand a Ter Neuzen tout-e uine ro-u-te de cheminees". En in werkelijk-heid, -de industie te Sas van Gent heeft zich sind-s zoodanig ontwik- k-eld, dat men thans terecht mag spreken van een heel-e rij schoarsteen-en van het Zuiden tot het N-oorden der gemeente. En met -dii-e ontwikkeling -der industrie, kwam ook die welvaart in -de gemeente, langs 'alle zijden zijn sin-ds woningen ver- rez-en en nieuwe straten aangel-egd, zoodat thans in 1924 de gemeente telt 2782 inwo mers, verdeeld1 over 694 woraimgen. Veel is in- die jaren v-oorgevalten, die oor log is geluikkig langs de gemeente heen getrokken, hoe wel de laatste dagen voor den wapenstilstand hier hachelijke stonden zijn made gemaakt, de ellende der duizen- den- buitenlandsche vluchtelingen is hier i-n 1914 en 1918 in overgroote mate aan- schouwid ein medegemaa-kt, er is steun ver leend, en Sas van Gent mag trotsch zijn op die opofferingen en hulpvaardigheid, door hare i-ngezeten-en in die diagen betoond. Ondier de kundiige lei-ding harer besturen mocht de gemeente zi-ch ontwikkelen en een naa-m krijgen, die thans in geheel e derland en -daarbuiten hoqg staat aange- schreven. Als geboren Sassenaar is het onnood g t-e verkla-ren,, hoe mij -die welvaart mijner ge'boorteplaats ter harte gaat, temeer nog, wijil i-k aan, die welvaart heb mogen mede- werken. Hi-erbij kan ik niet raalat-en in dankbare herinneri-ng te herdenken- den Edelacht- baren heer J. Verschaffel, burgemeester dezer gemeente van 18901903; mijn dank te brengen aan den E-delacht-baren heer P. Wauters, burgemeester dezer gemeente van 19031915, en aan U, Edelachfbaren heer Hoefniagels, burgemeester van 1915 tot heden, aan de verschillende leden van den raa-d, ambtenaren en bediend-en, die rnij in miin 25jarigen loopbaan van secretaris- ontvanger te Sa-s van Gent met hun ken-rns en hulp hebben bijgestaan. De vo-oruiitzichten van Sas van Gent znn than-s schitterend, van de beste die in den lande bestaan, va-n bijna alle zijden lachen ui-tbreiding, ontwikkeling en welvaart haar toe, en mijn vurigste hoop e.n verlanigen is nog wat te kunnen bijdragen om Sas van Gent te brengen tot nog grooter welvaart en olorie. HONTEN1SSE. De door de gemeente Hontenisse aange- ga-ne geldleening groot f 2700,—, -is ten voi le toegewezen aan de firma Ls. van A/aes- berghe—Janssen-s te Hulst.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2