landbouwberichtenT BUITEKLAKD. GEMENSDE BERICHTEN. en de heer Van den Broeke als rnecanicien. Het traject is zestieri'duizerid kilometer lang, welxe men in een en twin tig da gen denkt at te leggen. Den eersten dag hoopt de heer Th. a l"h. Van der Hoop Fraag te bereiken, dan gaat het naar Konstantinopel, Basra, CaLcutta an Bangkok. Verondersteld wordt, dat ide F VII den 18n October te Sin- goro in Siam arriveert, den 19n te Medan, den- 20n te Muntok en den 21n te Batavia. De gevaarlijkste etappen bevinden zich tusschen Bagdad, het laatste Engelsche vliegstation en Calcutta, het eerste vlieg- station in Britsch-IncLie. Niet lang geleden werden in Mesopotamia de aviateurs door met machinegeweren gewapende Arabieren beschoten en aan de Perziscbe kust schijnt de bevolking het ook niet op vliegende Europeanen begrepen te hebben. Op alle terreiinen vindt de F. VII zijin eigen benzine en olie. Op verschillende stations zijn belangrijke onderdeelen gedeponeerd, zoo bevinden zich te Konstantinopel, Basra, Calcutta en Bangkok reserveschroeveh. De 375 paards Rolls Roye „Eagle" IX, waarmede het toestel is uitgerust, heeft in de afgeloopen maanden, toen de F. VII op de route AmsterdamLonden in geregeld gebruik was, zich volkomen betrouwbaar getoond, zoodat mag worden aangenomen, dat deze motor met glans de reis van een en twintig dagen haalt. De Fokker VII heeft geen draadlooze in- stallatie aan boord voor deze vlucht. Zij bevond er zich wel op. Toen wij eenige maanden geleden op het vliegveld Waal- haven een proefvlucht met dit toestel mee- maakten,, was de heer Van der Hoop in voortdurend draadloos telefonisch contact met het station beneden. Om allerlei redenen heeft men er evenwel van afgezien, deze in- stallatie mede te nemen. De eerste gebergten die genomen worden, liggen in Bohemen en zijn circa 600 M. hoog. Dan volgt in den Balkan, op de route naar Konstantinopel, de* 1334 M. hooge Sypka pas. In Klein-Azie, voor Aleppo, voert de weg over de 1300 M. hooge Cili- cische poort, waarna eerst weer ongeveer 1000 M. hooge bergruggen in Burma voor Rangoon worden bereikt en daarna in Siam, tusschen Tavoy en Bangkok. Hier bereike de bergen een hoogte van 700 M. Ten slotte volgt nog een 1200 M. hoog massief op het Maleisch schiereiland tus schen Singora en Penang. Zee-trajecten van beteekenis komen in het geheel niet voor. Het eenige noemens- waardige stukje water, groot 160 K. M. ligt tusschen Malaka en Sumatrp, waarop echter nog om de 50 K. M. een eilandje ligt. Een bijzonder gevaarselement is er dus in het overvliegen van deze zeeengten niet te vinden. Veiligheidshalve wordt er echter voor zorggedragen, dat tegen den tijd, dat de Fokker in de buurt van Indie komt, op dit traject een marinevaartuig gestation- neerd wordt. Zoo ziet men, hoe de organisatoren van dezen tocht op alle eventualitei-ten, zooveel het mogelijk was, gerekend hebben. Een jaar lang is Van der Hoop dioende geweest alle mogelijke bijzonderheden over de af te leggen route tot in het kleinste onderdeelen te verzamelen. Wij hopen voor hem en voor zijn beide kameraden, dat dit werk vruch- ten zal dragen. Wij hopen voor het Comite Vliegtocht Nederland—Indie, dat de arbeid van haar leden door het succes van de be- manning der F. VII bekroond zal worden. Wij wemschen de drie mannen, die aan de uitvoering van een nationale taak beginnen, van harte een volkomen welslagen toe. Met betrekking tot de meteorologische en klimatologische invloeden, waaraan deze vlucht onderhevig is, schrijft de heer Hege- ner in „Het Vliegveld". Dat het vertrek der Holland-Indie-vlie- gers op begin October is gesteld is geens- zins willekeurig doch geboden door meteo rologische en klimatologische invloeden, welke zich in de tropen in bepaalde gedeel- ten van het jaar doen gelden. Een vertrekken in den zomer is sterk af te raden en verkleint de kans op slagen niet weimig, omdat Engelsch-Indie dan juist in de periode van den natten moesson zit. In Karachi bijvoorbeeld is de natste maand Juli, met een totalen regenval van gemid deld 60 m.M. per maand. In Calcutta is de natste maand Augustus, met een totalen regenval van gemiddeld 320 m.M. per maand. Ter vergelijking client, dat Amster dam als natste maand October boekt, met gemiddeld 80 m.M. regenval. Maar ook een vertrek in den winter is niet aanbevelenswaardig, omdat dan Ne- derlandsch-Indie in den natten moesson zit. In Batavia is de natste maand Januari met een moyenne van 350 m.M. hemelwater. Wat dus vier maal meer is dan wat Amster dam boekt. Het is dus zaak tusschen den natten moesson in Engelsch-Indie en der, dito in Nederandsch-Indie door te glippen, hetgeen mogelijk is, wanneer men vertrekt of om- streeks 1 April of omstreeks 1 October. Natuurlijk zijn deze invloeden niet zooda- nig, dat een geregeld luchtverkeer met indie en v.v. gedurende het geheele jaar, als bui- tengesloten moet worden beschouwd. Men kan echter door een doeltreffende gTondor- ganisatie en goede weerberichtendienst en door meerdere routine en hoogere perfectie van het vliegmateriaal, die moeilijkheden sterk elimineeren. Wanneer we vervolgens nagaan, welke roi de factor wind speelt, dan zien we, dat deze in be tropen veel constanter is dan bij ons. Voorts toonen ons de statistieken, dat men op den tocht naar Indie of wind mee heeft of zwakken zijwind. Men heeft echter weimg wind tegen. Dit zijn echter de doorsnee- resultaten van waarnemingen gedaan over een aantal jaren. Buitenigesloten is bus een korte periode van zwaren tegenwind met. Een eigenaardigheid is in Irak en Perzie de z.g. „shamal", een N. W. wind die plot- seling optreedt, soms zelfs vrij hevig is en ook weer plotseling gaat liggen. Door de „shamal" wordt het woestijnzand eenige kilometers hoog opgenomen, wat voor de luchtvaart hinderlijk doch niet gevaarlijk is. Wat men alleen te vreezen heeft, is de cycloon, waarop echter in October weimg kans bestaat en in 't geheel niet in Engelsch-Indie. Kans op cyclonen heeft men alleen in Burma en Siam. Ze zijn hier echter locaal en weimig kwaadaardig. Groote hitte kan men bijzonder ontmoeten in Mesopotamie en Perzie. Zoo bezorgde de geweldige hitte aan Zanni vijfmaal een gesprongen band en aan Pelletier d'Oisy, het scheuren van het doek van zijn boven- vleugel. Ook met zijn koelwater had de Franschman groote moeilijkheden. In aan- merking moet worden genomen, dat zoo- wel de Argentijn als de Franschman op reis togen op een ongunstig tijdstip. In het algemeen genomen, kan men ech ter zorgen, dat men, vliegende naar het Oosten het voordeel heeft „met het weer mee te gaan", daar de weersveranderingen zich veelal van het Westen naar het Oosten voortplanten, terwijl men teven-s in streken komt met rustiger weer dan in ons zee- klimaa<t. De gebergten die op den weg naar Indie overvlogen moeten worden, zijn geen van alle hoog te noemen, zoodat het plafond van meer dan 2000 M., dat de F. VII heeft, wanneer volledig belast, alleszins vol- doende is. DE TOESTAND. Zooals men had mogen verwachtem, na al de goede gezimdheid die de te Geneve ver- eenigde mogendhedem gedurende de be- raadslagimgem in de oommissies over het protocol aan den dag gelegd hadden, is, schrijft de N. R. Crt., toch eenstemmigheib bereikt over de door Japan te berde ge- brachte kwestie. Bij de gedachtenwisseling in de voltallige vergaderimg kan men, na zoo degelijke voorbereidimg als het proto col ten deel is gevallen, nauwelijks meer te- leurstellende verrassingem voorzien. Wan neer dus de kabinetten denzelfden geest toonem bij de aanvaarding van het stuk als hun vertegenwoordigers bij zijn samenstel- ling, zou het er werkelijk op lijken, of het werk, dat straks zijn beslag zal krijgen, aanspraak mag maken op dem naam dien de Zuid-Afrikaner Hofmeyr het Dinsdag gaf, diem van „magna charta van dem wereld- vrede". En dan z.al in den zomer van het volgemde jaar ook de zoogenaamde ontwa- pemingsconferentie kunnen doorgaan. Het is waar, dat er nog altijd rechtmatige twij- fel geopperd kan worden, of, wanneer het geval zich voordoet, dat een aangerande staat een beroep doet op de hulp van hen die daartoe in de eerste plaats geroepen zijn, zulk een bijstand door alien van heeler harte verleend zal worden. Geografische omstandigheden, de strooming in de open- bare meening van een land op een oogen- blik, berekeningen, gegronb op belangen- politiek van een groote mogendheid kun nen stellig een streep door de fraaie reke- mimg haien. En een slecht voorbeeld van een machtigen staat, die zich onttrekt, kan aarzeling of afval bij anderen na zich slee- pem. Daar staat echter tegenover, dat een nieuwe code als het protocol van Geneve een krachtigen stoot moet geven aan de op- voeding van de volken tot het besef, dat zij zich in het belang van de gemeenschap der naties aan beperking van eigen machts- bevoegdheid moeten gewennen. Op het stuk van scheidsrechterlijke rege- lirag van geschillen springt de bereikte vooruitgang duidelijker in het oog. De be- palingen die in het protokol over den plicht tot arbitrage voor geschillen zijn neerge- schreven, zijn, gelijk Loucheur Dinsdag in herinnering bracht, tot stand gekomen met medewerking van dezelfde groote mogen d- heden, die nog alle in gebreke bleven, het vroegere facultatieve protocol voor ver- plichte onderwerping van rechtsgeschillen aan het al vier jaar werkemde internatiomale hof in den Haag te onderteekenen. Zoo komt de internationalen rechtsgeleerden, die in de afgeloopen maand zoo inspan- nend aan het werk zijn geweest de eer toe, de denkbeelden van MacDonald en Herriot, welke in verband met die huiverigheid tot onderteekening bijkans een utopie moesten schijnen, voor praktische toepassing gefor- muleerd te hebben in een stuk waaraan die- zelfde groote mogenbheden thans vrijwel hun woord verpand hebben. Om ten slotte nog even terug te komen op de twee amendementen die aan Japan's wenschen zijn tegemoet gekomen, zij hier vermeLd, dat het eerste den weg opent voor verzoemende werkzaamheid1 van den Vol- kembondsraad ook in een geschil waarbij de eene partij zich op eigen machtsbevoegd- heid kan beroepen, en het tweede een staat, die de verzoenende tusschemkomst van Geneve in zulk een geschil heeft ingeroe- pem, bij het uitbreken van vljandelijkheden niet meer als aamvaller, dus als hostis hu- mani generis, brandmerkt. Er zal daarma een afzonderlijke beslissing van den v ol- kenbondsraad noodig zijn, om uit te maken tegen wien de gemeenschappeliike sancties toegepast dienen te iworden-, in plaats dat zulke sancties automatisch in werking Fr^NKRIJK'S F1NANCIEELE POSITIE. De Fransche oud-minister van financien, Klotz heeft te Amiens een rede uitgespro- kern, waarin hij o.a. zeide, dat de regeering thams toestemt in het bekmotten van de rechten, welke Framkrijk met het leven zij- ner zonen heeft betaald. Nu daardoor dus Frankrijk's positie als schuldeischer ongun- stiger is geworden, moet ook zijn positie als debiteur naar evenredigheid worden gewij- zigd. Wij moeten, aldus Klotz, vertrouwen stellen in het patriottisme van Herriot bij het zoeken der oplossing van het vraag- stuk der intergeallieerde schulden. Het zou immers omtoelaatbaar zijn, dat op Framk rijk de last zijrner schulden jegens de ge- allieerden bleef drukken, terwijl die van Duitschland ten opzichte van de geallieer- den werd verlicht. In de eerste plaats dient volgens Klotz de kwestie van de veiligheid te worden oeregeld, daar de toetredimg van Duitsch- land tot den Volkenbond geen waarborg zal zijn voor zijn vreedzame bedoelingen, omdat Duitschland voorwaarden stelt zonder zijn verplichtingen te zijn nageko- menu Herriot moet ten opzichte van het land, dat men reeds een groote eer bewijst. door eenvoudig weer het gemeene recht te laten gelden, doordrongen zijn van de ge- dachte: „Geen voorrecht, geen gumst'Dit alleen kan men als rechtvaardig beschou- het genoegen betwisten om een onlwa- peningsconferentie bijeen te roepen, heeft de Amerikaansche generaal C. O. Wil liams ter gdygenheid van het honderd- jarig bestaan van het Franklin Institute te Philadelphia, een vergadenng van weten- schappelijke m«nsjhen uit alle hoeken der wereld vergast op een lijst van nieuwe oor- logswerktuigen, zooals nieuwe snelrijdende tanks, loopgraafmortieren met groot "re tretzekerheid, machinegeweren van groo- ter kaliber, een automatisch schouderge- weer, een veldkanon van 75 m.m. met een schootsafstand van 15.000 yards ver- geleken met die van 9000 yards uit den wereldoorlog, een nieuw atweerkanon, dat 8400 yards loodrecht de lucht in kan schie- ten en horizontaal 17 000 yards ver diaagt en daf hoogvliegende bombardeerescadril- les uit de lucht kan vegen, nieuwe trac tors voor de zware artillerie, meuw rook- loos, vlamloos kruit, een nieuw zwaar ka- non op spoorchasis gemontcerd, dat gra- naten van 1600 pond 23 mijl ver schiet mej een sneiheid van een per minuut en waar bij de d.kke Bertha's kl ine kinderen zijn, enz., enz. I Er zal voor den Volkenbond niets an- ders overschieten dan het wetenschappe- lijk denken op het gebied van bewapening eenvoudig te verbieden, zegt het Hbl. EEN ZONDERLING GEVAL. De Londensche pers rnaakt melding van het volgende fantastische bericht, dat aan Braziliaansche bladen is ontleend: De ge- zantschapsraad Steward van de Britjsche legatie te Rio de Janeiro vond onlangs bij het openen der officieele correspondentie onder de ;a)angekomen brieven zijn eigen ontslag. Tot zijn Verwondering werd hij den volgenden dag door den gezant te di- neei-en gevraagd, zonder dat er met een enkel woord ov«r zijn ontslag werd jje- sproken. Een da,g later werd de heer Ste ward door een ambtenaar van het consu- laat, een Brazuiaan; en door een Indisch dokter bijgestaan door res Braziliaansche politieagenten met geweld naar een m- richting' overgebracht waar hij werd op- gesloten, daar men hem krankzinnig ver- klaarde. Vrienden van den heer steward sfaagden er echter in, onder overlegging van een attest van twee psychiaters zijn vrijlating te verkrijgen. De heer Steward vertrok naar Londenwaar hij bij het Foreign Office een aanklacht heeft inge- diend. EEN ARBEIDER GEDECOREERD. Voor het eerst is aan een arbeider het Kruis van het Legioen van Eer toegekerad, nj. aan Hemri Feuillatre, die op zijn 14en jaar in diemst trad im een inetaalfabriek in Saint Floremt-sur-Cher bij Bourges en daar 61 jaar zonder onderbrekimg heeft gewerkt. DUITSCHLANDS FINANCIEN. De Matin bespreekt hetgeen Duitschland zal moeten doen om zijn verplichtingen, voortvloeiende uit het Dawes-plan, na te komen. In de eerste plaats zegt het blad, zal Duitschland zijn uitgaven moeten ver- minderen en zijn inkomsten vergrooten. Aan de hand van de Duitsche begrooting voor 1925 en de Duitsche belastingwetten comstateert de Matin, dat het Duitsche rijk doorgaat met deftlfde publieke verkwis- ting, welke men heeft kunnen zien voordat de mark zoo sterk deprecieerde. Men schijnt te verge ten, dat juist deze onverant- woordelijke verkwisting de oorzaak is ge weest van den val der mark. Over de belastimg schrijvende, zegt de Matin, dat in het Roergebied de belasting per hoofd hoogstems 129 francs bedraagt en in het overige Quitschland 380 francs, terwijl in Framkrijk de belasting betaler 621 francs moet opbrengen. De spoorwegtarieven in Duitschland zul- len worden verlaagd, ook de omzetbelasting zal aanziemlijk worden verminderd. Amb- tenaars en officieren verdiemen in Duitsch land 50 a 100 meer dan hun collega's in Frankrijk. Het Duitsche leger, dat thans een zevende bedraagt van het leger van voor den oorlog kost 460 millioen goud- mark tegen 1500 millioen goudmark voor den oorlog. De Matin wijst op het gevaar, dat in dit alles schuilt en eindigt met een financieele controle van Duitschland te vragen. RECHTSZAKEN. EEN UITZETTING MET EEN STAARTJE. In den morgen van 23 Augustus j.l. ver- scheen deurwaarder Stoppelsteen met zijn helpers voor perceel Buitenbrouwerstraat 27 te Amsterdam, om het vomnis van den kantonrechter tot ontruimimg van een ka- mer drie hoog achter ten uitvoer te bren- gen. Deze kamer werd bewoond door den bekenden communist J. Herman^ zijn vrouw en twee kinderen. De bewoner verzette zich krachtdadig tegen de uitzettimg en stond Dinsdag deswege voor ide rechtbank te Amsterdam terech}. Het O. M. eischte 4 maander. gevangemisstraf. WEDERSPANNIGE RAADSLEDEN. Te Zwijndrecht was het raadslid S. door den voorzitter bevolen de raadzaal te vei- laten, daar dit raadslid de orde verstoorde naar zijin meening. Toen deze weigerdc daaraan gevolg te geven, werden door den voorzitter een tweetal agenten bimmenge- roepen om den edelachfbare buiten te smij- ten. Deze verzette zich hiertegen, geholpen door zijn partiigenoot L. Beide raadsleden stomden voor de Dordtsche rechtbank te- recht beschuldigd van wederspanmigheid. De eisch luidde tegen J. S. f 100 boete of 1 maand hechtemis; L. L. /60 boete of 20 dagen hechtenis. Thans heeft de rechtbank echter beiden vriigesproken. de Beurre Hardy en de gewone jut uit zand jewonmen. De jonge boom is thans i4 jaar oud, een flinke, gezonde groeier met don- kergroen blad', dat in fijnere omtwikkelimg op dat van Beurre Hardy gelijkt, terwijl de groei en vorm de afstamrming van beide soorten weergeeft. Wij hebben ook aan de vrucht kunnen zien, dat hij in kleur en. vorm op die der ouders gelijkt. De boom is kerngezond, zeer vruchtbaar en vertoonde tot dusver geen enkel on- vruchtbaar jaar gedurende de 10 jaren, dat hij draagt. Wat de vrucht betreft, deze maakt den indruk van een zuiveren jut, alleen iets grooter, minder steenig en later rijp. (Tel.) OORWORMEN. Misschien heeft memigeem evemals wij op- gemerkt het ontzaggelijk aantal oorwormen of ,,-oornijpers", dat tha.ms op donkere plaatsem zit opgehoopt. Hang b.v. een zak of dergelijke op een haag en ma een paar dagen zult ge verbaasd staam over het leger dezer bruine kmagers, dat hieronder een schuilplaats zocht. Schudt even aan een appel- of pereboom en een regen van dit ongedierte valt op u neer. Dezer dagen snedem we een appel open, waaruit niet minder dan 17 dezer beesten te voorschijn kwamem. Het is dan ook opmerkelijk in hoe korten tijd zij zich met hun scherpe kaken een gang in de vrucht hebben gegraven, waarin zich weldra meerdere dezer vernie- lers verzamelen. 't Is licht te begrijpen wat enorme schade deze plaag aan de ooftteelt kan teweeg brengen. OP DE LAT. Een cafehouder in de Kerkstraat te Hil- versum, wien het blijkhaar de keel uithangt als maar „op de lat" te moeten schrijven, zonder eenig uitzicht np betaling, heeft een eigemaardig middel uitgevonden om pressie te oefenen op de nalatige nathalzen. In zijn uitstalkast hangt m.l. thans een lijst, waarop hij zijn vorderingen op, met naam en adres aangeduide, debiteuren te koop aanbiedt. De lijst mag zich wel in zekere mate van belangstelling verheugen. DOOR EEN SPEER GETROFFEN. Zondagmorgen is in den speeltuin van de Speeltuinvereenigimg „Het Wetering kwartier", te Amsterdam, een ernstig onge- luk gebeurd. Een aantal deelnemers aan den cursus voor spelleider was in den tuin aan het oefenen, terwijl boveradien een aan tal leden van- het A. G. V. gymmastische oefeningen deed. Omdanks herhaalde waarschuwingen maakten toch enkele gymnasten van discus en speer gebruik. Bij een van deze verboden worpen werd het elfjarige knaapje De Bree door een speer in het hoofd getroffen. Een oogenblik bleef het knaapje roerloos staam, toen zakte hij imeen. In bewusteloozen toestand werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd. Zijn toe- stand was's avonds redelijk wel. SMELTEN VAN WAS EN TERPENTIJN. Naar aanleiding van de herhaaldelijk voorkomende ongelukken bij het smelten van was, wijst de heer J. D. Delteyk, was- kaarsenfabrikamt te Amsterdam, nog eens madrukkelijk op het gevaarlijke van het smelten van was en terpentijn tegelijk em van het gieten van terpentijn bij gesmolten was, terwijl deze nog op vuur staat. Nog gevaarlijker is het om was te smelten in een ledige blikken wasbus, waarvan het sol- deersel kan smelten en de inhoud dan in het vuur zou kummen druppelen. Om ongelukken te voorkomen doet men daarom goed, met in een literspamnetje een ons was te smel ten zonder terpentijn. Als het gesmolten is neme men dan eerst het pannetje van het vuur alvorens de terpentijn erbij te gieten. EEN WEDSTRIJD IN HET AARDAPPELEN-RAPEN. Wij lezen in het „Eindh. Dbl." over den volgenden wedstriid in Tomgelre gehouden: Twee personen hadden een wed-denschap gemaakt om 100 aardappels, die op 1 Meter afstand van elkaar gelegd warern, im een mand te brengem, dus een afstand van 100 Meter. De heer v. d. Heijden, door wiem de strijd was imgezet, had zich een half uur duchtig geweerd, maar gaf den moed op, hij had toen 51 stuks in de mand gedeponeerd. Beter bracht F. Framsen Fzn. het er af. die nog jong in de sportwereld, wel toont iets te kunnen presteereny Bedoelde Fr. kwam van den wedstrijd uit Geldrop en had daar een koppelwedstrijd gewonnen, terwijl hij hier de honderd aardappelen in 48 min. 36 sec. in de mand deed verhuizen. Eerstdaags lezen we natuurlijk van ge- slagen records in het aardappelen-rapen! EEN RARE KOSTWINNER EN KOST- GANGER. Eenigem tijd geleden deed een vrouw te Groningen aangifte bij de politie, dat haar man verdwenen was met medememing van eenige duizenden guldens, .terwijl hij haar onverzorgd achterliet. De man bleek naar het Zuiden te zijn vertrokken en terecht gekomen in Eindhoven, waar hij als milicien had gediend. Hier deed hij een verhaal, dat hij daar gekomen was als detective, om iemand te arresteeren. Na geruimen tijd zonder kostgeld te hebben betaald verdween hij en gimg in een ander kosthuis waar hij ook vroeger als milicien mge- kwartierd was geweest. Na verloop van eenigen tijd raakte men zoodamiig met den man vertrouwd, dat men hem een groot be- drag toevertrouwde, waarmede hij echter verdween in de richting Weert. Daar deed hij wederom voorkomen alsof hij geheim r-diercheur was. De politie vertrouwde het wen. NAAR DE ONTWAPENING? Terwijl Washington en G«neve elkander EEN NIEUWE JUTTEPEER. De heer K. Kors te Emschede is er in ge- slaagd, een nieuwe juttepeer aan te kwee- Zooals men weet, is de oude, bestaande d zg uitgeleefd. Verscheidene ziekten tasten' juist deze. door verzwakking e-n ouderdom geteisterde soort aan, evenals b.v. het geval is bij de roode paradijsappel, de wimter-calvil em de primes mobeL Deze nieuwe jut nu is door kruising van echter niet en arresteerde hem. Hij bleek te zijn zekere O. B. Hij is voor den commis- saris van politie te Eindhoven geleid en ter besdhikking gesteld van den officier van iustitie te Den Bosch. EEN MEEVALLER. Wie rekent er tegenwoordig op een mee- valler. 'n Onderv\rijzer niet. Met vreugde zal 't volgende boffertje gelezen worden, schrijft het Centrum. In 1918 zakte e«n candidaat voor z n on- derwijzersexamen; 'nij kreeg de akte met en het b^stuur der bijzondere Nor- maalschool geen cent voor de twee jaren opleiding. De gedropene koos 'n andere carriere, maar kreeg in 1924 b rouw van zijn daad en hervatte op eigen gelegen- heid de studie. Mijnheer slaagde in 1924. Het b.stuur d«r bijzondere Normaalschool vernam het en deelde op gebruikelijke wijze mee aan de autoriteiten, dat de "heer N.N. gedurende twee jaar de lessen aan de bijzondere Normaalles had gevolgd en de onderwijsakte had behaald en dat het derhalve verzocht in aanmerking te mogen komen voor h«t toegezegde sub- sidie voor twee jaren opleiding. Spoedig ontving het bestuur 'n schrijven; dat de rijksbijdrage was toegekend en eenige da gen geleden konden de leeraren de 700 gulden onder elkaar verdeelen. Proficiat. VIERDUIZEND GULDEN GESTOLEN. In het kantoortje van de brood- en ban- ketbakkerij van den heer Van der Jagt, die zijn winkel gevestigd heeft op den hoek van den Goudschen Rijw«g en Boezem- kade; is cen zwart ijzeren geldkistje met een bed rag van ruim 4000 gulden gestolen. De heer Van der Jagt had enkele divjden- den aan zijn klanten uifb'etaald en daartoe een beiangrijk be drag Van de bank gehaald. Een gedeelte van het geld deed hij in het kistje dat hij te ongeveer halfeen in de schrijftafel van zijn kantoortje zette. Zoo- wel het kantoortje als de schrijftafel liet hij open. De "heer Van der Ja^t is in e^n ander vertrek zijn middagslaapje gaan doen. Te drie uur werden bi[ hem uit Hilligersberg eenige zakken meel be- zorgd en eerst daarna bemerkte men de verduistering. f Onmiddellijk werd de politie gewaar- schuwd, die onder leiding van den inspec- teur Van Oudheusden een onderzioek in- stelde. Eenige rechercheurs begaven zich naar Hilligersberg om de knechts, die het meel g«bracht hadden, op te wachten. Er werd echter op hen geen geld ge- vonden. Ddk eenige andere menschen, van wie men wist dat dezen tusschen een en drie uur in de zaak waren geweest, wer den aangehouden. Tot nog toe heeft men echter geen spoor van de daders kunnen vinden. Deze diefstai, die op klaarhchten dag geschiedde, zal vermoedelijk door iemand zijn gepleegd die met ae situatie ter plaatse goed op de hoogte is geweest en met de gewoonten van den heer Van der Jagt bekend was. Eenige jaren gele den word bij den heer Van der Jagt even- eens op klaarlichten dag gepoogd, in te breken. De daders zijn toen echter op hee- terdaad betrapt. Het gestolen geld be staat voor het grootste de l uit klejn bank- papier. EEN WAARZEGGERSKANTOOR. Wat wellicht weinrgen in den lande zui- len weten, wat waarschijnlijk ook in de stad zijner inwoning 's-Gravenliage, aan de groote massa onbekend zal zijn, is het teit, dat de r®sidentie een man herbergt van inteinationale bekendheid een man. wieiis naam bij de Nederlandsche poste- rijen ten klank heeft, zoodamig, dat alleen reeds de vermelding er van voldoende is om ieder«en postconducteur te verwittigen dat het vorstelijk 's-Gravenhage tic is, waar de man in quaestie zijn tenten heeft opgeslagen, schrijft De Grondwet. Wellicht denkt men, dat wij hier op het oog hebben den directeur-generaal der posterijen of den minister van Waterstaat misschien wel onzen premier zelfniets echter van dit alles. Sinds ecnigen tijd is in den Haag ge- vestigd ten zekere Roxroy, een man, die door het plaatsen van annonces in buiten- landsche bladen, door het verzenden van tienduizenden arculaires naar alle deelen van de wereid, zich aandient als helder- ziende, cn tegen toezening van idem zoo veel 't verleden, heden en de toekomst als een open boek aan zijn clienten per bnet voorlegt. En het gevolgaangeteekende zen- dingen uit alle landen van dit ondermaan- sche, uit Patagonie, zoowel als uit Grie- kenland, van de kusten van den Stillen Oceaan, zoowel als uit de streken aan de IJszefi gelegen, bereiken het Haagje. Roxroy Hollande, Roxroy La Hay, het is allemaai gelijk. zoodra de sta- pels aangeteekenden, van een dezer adres- sen voorzien, onze grenzen gepasseerd zijn weten de postconducteurs reeds, dat deze stukken voor de Emmastraat; Den Haag, best em d zijn. En op het hoofdkantoor in de residentie is een speciale beam'bte belast, den post te behandeNn voor het kantoor Roxroy waar zooals men vertelt, meer dan 100 klerxen en typisten werkzaam zijnom de bijgeloo- vige massa te voorzien van de voorspelhn- gen van den helderziende. Alleen England en de Vereenigde Sta- ten schijnen niet tot het operatie-terrem van den modernen waarzegger te behoo- ren, tcnminste van hier uit Komen weimg ot geen aangeteekende zendingen. Opmerkelijk is het, dat voor dezen man alleen meer aangeteekende stukken aan- komen dan voor geheel ,s-Oravenha,i^e de ministenes er buiten gelaten tezamen. En het publiek uit geheel de wereld het publiek, dat aan clairvovanoe, waar- zeggerij enz. nog waarde hecht, zendt zijn aangeteekende stukken naar het mondaine Ha^je, waar e®n slimme vreemdeling een goed georganiseerd en modern ingericht waarzeggerskantoor er op na houdt. De tijd van de waarzegster, met haar koffiedik en spinnenden zwarten kater be- hoort tot het verleden, het menschdom met zijn verlichte(ideeen laat zich met meer be.tnemen door een oude, tanige, aftandsche juffrouw, het zoekt zijn hulp en troost voor verh'den, heden en toekomst via het waarzeggerskantoor via den aan geteekenden brief. Bij informatie bleek ons dat de bewermg als zou een speciale ambtenaar aan het hoofd-postkantoor te 's Gravenhage belast zijn met de behandeling der post, voor den heer Roxroy, geheel onjutst is. EEN VEELBEWOGEN LEVEN. Te Londen is de 68jarige Arthur de Courcey Bower .gearresteerdomdat hij hut witfe costuum, de wi|tte schoenen en kousen van t*n jonge dame had bedor- vun doordat hij. dfonken zijnde. met een vriend, Walter Watt, die 60 jaar oud is:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2