f LANBBOUWBERICHTEN. BEMENBDE BERICHTEN. Om tier* mimuten voor 10 zweefde het vrij. Allereerst werd een uur lang boven en rondom het meer van C-on-staiiz gevaren, ter vaststelliing van de werking der radio- toestel-len, Na nog verschillende v-o-orbereidingen werd met een snelheid van 108 K.M. per uur de groote tocht in de richting van Sigma- ring-en aangevangen. Aan boord bevonden zich 73 personen: 28 man equipage, 5 Duitsche, 1 Aineri- kaansche em I Deensch-e dhgbl-ad-corres- pondent, 6 Amerikaansche officieren, 1 En- gelsche verzekerings-ambtenaar, vertegen- woordigers van het rijksdepartement van luchtvaart en andere belangstelLenden. Aanvamkelij-k was het uitzicht helder en kon men 20 K.M. ver uitzien, bij Tubingen kwamen wolken opzetten. Het luchtschip bewoog zich op 300 a 600 meters hoogte. De loop van het luchtschip was buiteng-ewoon rustig, kalmer naar het schijnt, dan een schip op zee. Om bij 12 wordt Heidelberg bereikt. Overal iziet men natuurlijk hoopen men- sohen, zelfs op daken, die het luchtschip toejuichen- en nastaren. Maar daar wij twee uur later dan in het plan lag zijn opge- stegen, laat de commandant niet stoppen. De eigensnel-heid- bedraagt nu 30 meters per seoonde. De daarna bereikte snelheid was 130 en zelfs 180 K.M. per uur. De aankomst te Berlijn. Vriidagmorgen voor de aankomst van de „Zepp" te Berliin, stroomden groote men- schenmass-a's, aangebracht met extra-trei- nen, naar het vliegveld Staaken, waar de „Z. R. 3" verwacht werd. Qmophoudelijk r ij.de n auto's aan. Mil-i-taire muziekkorpsen spelen om den tijd wat te korten, en tevens is een groote politiemacht op de been. Om 8 uur vernam men, dat het luchtschip eerst te kwart over 9 zou aankomen. En er s-tonden al menschen om 6 uur 's morgen-s! Tegen half 9 stegen vliegtuigen op, die evoluties uitvoeren. Onder algemeene spanning kondigt om kwart over 9 het welbekende geron-k der zware motoren de komst van het langver- beide luchtwonder aan. Nog was het lucht schip, tengevolge van de dichte wolken, niet zichtbaar, alleen hoorde men de moto ren razen. j Tien minu-ten later verscheen de „Zepp' uit het wolkenfl-oers. Een algemeen gejuich steeg op. Onder luide „heil"-kreten en de muziek van het „Deutschland uber alles in die Welt", door de mititaire kapellen volvoert 't luchtschip twee pra-chtige bogen over het ruime veld. Ongeveer een kwartier lang volgde men de bewegingen van het sierlijke luchtschip, dat af en toe in het zonlicht schittert. Daarna zette de „Z. R. 3" koers naar Berlijn. Te Staaken werd een postzak uitgewor- pen. De Berlijners waren zeer vroeg in de kleeren, omdat zij voor geen geld het schouwspel van den varenden Zeppelin wil- den missem. Op straten en pleinen was een overgroote menigte verzameld, de da'ken waren al vroeg propvol wachtenden. Men was er zelfs voor in de hooge ma-sten van de electrische geleidingen en op fabrieksschoorsteenen voor geklommen. De verrekijkers werden naar het Noorden gericht, uit welke richting de groote gebeurtenis werd verwacht. Het geduld wordt wel lang op de proef gesteld-, maar ook zij, die op de daken had den postgevat, schenen er zich weimig om te bekommeren of zij er een of twee uren zaten. De gesprekken gaarn over de „Zepp' en over de herinneringen aan de vroegere triomf-tochten van de luchtsChepen van den ouden graaf Zeppelin. Toen eimdelijk om bij tienen de „Z. R. 3 v boven Unter den Linden verscheen, brak een oogemblik de zon door. D-ol-uitgelaten betoonden de Berlijners zich. „Er i-st's der Zeppe 1st da!" En onder lui-den bijval der tiendduizenden voerde het luchtschip zijn kringen en lussen uit. Een half uur lang duurden de manoeu vres boven Berlijn daarop verdween de ,,Z. R. 3" weer in de wolken. Om 12 uur verscheen het luchtschip boven Dresden, naar Leipzig en Chemnitz. Overal werden draadloos telegrafisdhe groeten ge- wi-sseld. De marconisten aan boord van het luchtschip hadden het overstelpend druk met het aannemen van gelukwenschen en het terugseinen van bedankjes. Het „Berl. Tbl." wij-st er op, dat er lets weemoedigs aan dezen tocht is verbonden, daar het bezoek van de „Zepp" tevens een afscheid is. Duitschland moet het lucht schip, op gron-d van de bepalingen van het vredesverdrag van Versailles, uitleveren aan Amerika. Een correspondent van de „Quotidien heeft te Friedrichshafen het opstijgen van de ,,Z. R. 3" bijgewoonid en ook een onder- houd met den commandant Dr. Eckener, gehad. die hem o.a. zei-de, dat, in-dien Duitschland ook helium (onbrand-baar gas voor de vulling van den ballon) kan ver- vaardigen, zooals Amerika dat doet, het luchtverkeer een ongekende uitbreiding zou aannemen. Het handelsver-keer met Ame rika zou dan even spoedig afgew-ikkeld kunnen worden als het verkeer met Duitsch land en Frankrijk. DE ZEPPELIN 3 NAAR AMERIKA. Het militaire luchttechip de Z III zal binnen ten week naar Amerika yertrek- ken De reneering der Vereenigde Staten zal naar bephalde gedeelten oorlogsschepen en torpedobooten dirigeeren, ten einde het luchtschip zoo noodig bijstand te sunnen Verle^hen. De Zeppelin 3 heeft een mast voor de verankering van het luchtschip. den cursus vallen en het aantal deel- TER NEUZEN, 1 OCTOBER 1924. BOEKHOUDEN VOOR DEN M1DDENSTAND. Zooals uit de in dit nummer voorkomen- de advertentie blijkt, zal bij voldoende deel- neming te Ter Neuzen en te Hulst door de Kamer van Koophandel en Fabrieken wor- der. ingericht een cursus in boekhouden voor den middenstand. Naar we vernemen Ziullen de voorwaarden, voornamelijk wat betreft de koisten van deelnaine worden vastgesteld in verband met de kosten die op nemers. z.'Ooals bekend kan zijn, werd reeds ge- durende 2 winters te Axel dergelijken cur sus gehouden, die goede resultaten oplever- de. De leeftijd der cursisten varieerde van circa 20 tot 50 jaren en alien volgden steeds met ambitie en ijver de lessen, zoodat zij na afloop in staat waren een eenvoudige winkeliersDoekhoudiug of die voor een ani- bachtsman aan te leggen en bij te houden. De bedoeling is de cursisten te bekwa- men voor de practijk van het leven, doch is miet gericht op het behalen van eenig diploma. Het succes van de te Axel gehouden cur- sussen gaf de afdeeling Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van den Bond van Aaninemers- patroons aanleiding aan de Kamer te ver- zoeken ook te Hulst en te Ter Neuzen, waar maar haar oordeel daaraan ook groote be- h'oefte bestaat, dergelijke cursussen in te richten. Uit vorenstaande zal wel reeds blijken, dat men op het oog heeft een cursus voor volwassenem, al zullen wellicht ook jonge- ren niet worden uitgeslotem. Aangezien een goede boekhoiuding in on- ze dagen meer en meer beteekenis krijgt, zullen belanghebbenden goed doen, deze gelegenheid niet ongebruikt te laten voor- bijgaam. Voor een goede aangifte in zake belasting, ook om te dienen als bewijs, is een goede boekhouding onontbeerlijk. Ook om een juist imzicht te hebben in de eigen zaak, de waarde van den inventaris, den voorraad, den stand van w-inst en verlies kan een welingerichte, zij het ook eenvou dige boekhouding niet worden gemist. Naar we vernemen duurt bij een weke- lijksche les de cursus vier a vijf maanden. Men verzuime dus niet zich voor 12 Oc tober aan te melden bij het Secretariaat van bovengenoemde Kamer. RAADSZITTING TE AXEL. In het verslag der op 17 September 1.1. te Axel gehouden raadszitting staat: de heer Van der Hegge Zijnen berekent, dat na 6 jaren 90 (der 151 geraamde aamsluitin- gen voor kracht) zal aangesloten zijn; dit moet zijn: 90 stuks. Voorts staat er dat genoemde heer lager geraamd heeft dan waartoe de uitkomsten in het jaar 1924 aanleiding zouden geven; dit moet zijn: 1914. GEREF. KERK. Bedankt voor het beroep naar Axel, door Ds. C. J. Hakman te Drachtea DE BENDE VAN SINT-JANSTEEN. De redacteur der „Maasb." te Antwerpen meldt: Zaterdag berichtten wij, dat er inzake den diefstal bij pastoor Schets te St. Jan- steen in Zeeuwsch-Vlaanderen, een mieuwe confrontatie der Belgische helers te Ant werpen heeft plaats gehad. Gelijk men weet, zijn de Nederlandsche daders reeds sinds eemigen tijd veroordeeld en dat de Belgische medeplichtigen hun straf nog niet ontvamgen hebben, moet worden toegeschreven aan het feit, dat de Antwerpsche politie, onder de kundige lei- der van onderzoeksrechter van Stratum, alles in het werk heeft gesteld em met succes om zooveel mogelijk van het ge- stoleme terug te vinden. Een Nederlandsch rechercheur heeft in- dertijd het spoor der dievem en helers ge- vonden. Hij had kennis gemaakt met den Antwerpenaar Fikske de Laet, die bevriend was met de twee verdachte Nederlanders V., en diens schoonbroer uit St. Jamsteen. De rechercheur had het vertrouwen van Fikske weten te wimnem en was zoover ge- komen, dat de Antwerpenaar hem een pak der gestolen effecten zou verkoopen. Door een ongelukkig toeval er stond juist een politieman voor de herberg, waar de bijeen- komst zou plaats hebben ging de ver- koop niet door. Direct daarop ging men tot een huiszoe- king bij Fikske over en men vond er een briefje, waaruit bleek, dat men op het juiste spoor was. Fikske werd aangehouden. Terzelfder tijd ontdekte de politie in de uitstalkast van een Antwerpschen wissel- agent eenige der gestolen effecten. Zij wer den in beslag genomen. Als verkooper wees men aan een zekeren de B., die naar Parijs gevlucht was, doch spoedig aangehouden en uitgeleverd werd. Op hem vond men het grootste gedeelte der gestolen effecten. De B. had een kennis B. te Borgerhout. Bij dezen persoon werden verschillende huiszoekingen gedaan, doch zonder resul tant. Het heerschap bleek de zoekers der justitie te lastig te vinden en zond een pro- test-schrijven aan het parket. Tot ongeluk van dit brutaal heer stelden deskundigen uit dezen brief vast, dat ook hij' de schrijver was van het briefje, bij Fikske gevonden! De B., d>ie berouw toonde over zijn daad, verklaarde in staat te zijn, nog een groot deel van het gestolene terug te krijgen. Daarop lie-t de justitie hem voorloopig vrij. Hij stelde zich in verbinding met een zeke ren N., uit Amsterdam, en- sloot met hem een accoord om voor 100.000 francs een deel der gestolen effecten te koopen. De B. begaf zich, vergezeld van' een recher cheur, n-aar Ropsendaal, waar N. voor meer dan 100.000 francs effecten overhandigde. Men betaalde hem enkele duizenden francs en liet hem gaan in de hoop, de nog ontbrekende effecten van-hem los te krijgen. Doch N. liet zi-ch niet meer zien. Daarop hield de Nederlandsche politie N. aan. In zijn huis werd n-iets gevonden dan de som, welke hij in Roosendaal van de B. ontvam gen had. Dit geld werd in beslag genomen. Op aanwijzing van de B. is ook een huis- z-oeking gedaan bij een zekeren F. Echter zonder resultaat. Dank zij de energie der Antwerpsche ju stitie, is men er in geslaagd, het grootste gedeelte van de effecten, welke bij den pastoior van St. Jamsteen gestolen werden, terug te vinden. Er ontbreekt -nog een groot pak loten. De bende had ook voor 300.000 francs effecten gestolen bij baron de Gilma-n. Daarvan is 2/3 terecht. De Belgische helers zullen nu eerlang voor de Antwerpsche rechtba-nk terecht staan. VOET AFGEKNELD. het Belgische S chipper Deyaert van sleepschip ,,Patriiotisme 2" had Zaterdag te Ha-msweert het ongeluk, bij het vastmeren van zijn schip, met een zijn-er voeten in een staaldraad beklemd te raken, waardoor dit lichaamsdeel bijna gehe-el werd afgeknepen. Na te zijn verbonden is de ongelukkige per auto naar het gasthuis te 'Mid-delburg gebracht. EEN BUITENKANSJE. Bij de uitloting op Zaterdag j.l. der pre- mien voor de aan het Permanente Festival der stad Os-tende 1924 deelgenomen heb- ben-de muziekvereeni-gingen, bekwam de Kon. Muzieksocieteit „Aardenburgsche Fan fare" een premie van twee duizend franken. VALSCHE GULDENS. Te Vlissingen en te Middelburg zijn ook valsche guldens in beslag genomen. DE VLISSINGSCHE WETHOUDERS- CRISIS. In de raadsvergader-ing van Vrijdag j.l. huldigde de voo-rzitter den afgetreden wet- houder, de heer j. G. van Niftrik, die de gemeente gaat verlaten. Toen de verkiezing van nieuwe wethou- der-s aan de orde kwam verlieten de Vrijz.- Dem. en de heer Van Oorscbo-t (S. P.) de vergadering. Gekozen werden de heeren M. Laernoes (Vrijheidsbond, aftredend) met 7 stemmen, 5 bianco en 2 op (ten heer Wesseling (ook Vrijheidsb.), en infde vac. Van Niftrik, P. Landsman (anti-rev.) met 10 stemmen, 3 bianco en- 1 stem op den heer P. G. Laer noes (anti-rev.). Toen de derde stemming (vac. Huson, c.-h.) zou plaats hebben, ver lieten ook de soc.-dem. leden em de Vrij- heidsbonders de vergadering. De vergade ring is toen wegens on-voltalligheid ge- schorst tot 3 October. B-lijkbaar is tusschen de rechtsche frac- ties en den- Vrijheidsbond nog geen overeen- stemming bereikt. GEKOPPELDE VOERTUIGEN. De Ged. Staten van Zeeland, gezien hun achtereenvolgende besluitem, waarbij krach- tens het Reglememt op de wegen en voet- p-aden ontheffi-ng is verleen-d van het in dat reglement opgenomen verbod, om de wegen te berijden met twee of meer aan elkander gekoppelde voertuigen overwegende, dat, om wegbeschadiging I meer afdoende tegen te gaan, andere voor waarden aan de ontheffingen behooren ver bonden te worden; besluit-en: I. hu-nne bovengenoemde besluiten in te trekken met ingang van 1 Januari 1925. Met ingang van 1 Januari 1925, tot we- deropzegging, o-pnieuw ontheffing te ver- leenen van het in 1 opgenomen verbod, om de wegen te berijden, met twee of meer aan elkaar gekoppelde wagen-s; o.a. voor de wegen in Zeeuwsch-Vlaan deren, Westelijk Deel en voor de wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen, Oostelijk Deel. ZUIDDORPE. De duivenmaatschappij „Met moed Voor- uit" gaf Zondag 21 Sept. een prijsvlucht uit Mouscron-, waarvan de uitslag was als volgt le, 34e, 44e en 59e Gebr. Baart, Koe- wacht; 2e en 33e Joz. Dankaart, St. Jau- steen; 3e, lie en 49e Fr. de Smet, St. Jan- steen; 4e en 7e A. E. van Nieulande, Zuid- dorpe; 5e J. van de Berghe, St. Jamsteen (Absdale); 6e Petrus Belaert, Zuiddorpe; 8e en 12e A. van Overloop, Koewacht; 9e B. Olieslager, Hulst; lOe, 40e en 61e Ch. Scholder, Koewacht; 13e en 14e L. de Neve, Zuiddorpe; 15e en 18e Cam. de Wagenaer, St. Jansteen; 16e, 30e en 46e R. Dankaert, Zuiddorpe; 17e F. de Meij, Koewacht; 19e C. de Dauw, St. Jansteen (Absdale); 20e en- 24e C. Verbraecken, Hulst; 21e Ant. van Poecke, Koewacht; 22e CI. Gijsel, Westdor- pe; 23e en 45e J. de Caluwe, St. Jansteen (Absdale); 25e A. de Smet, Westdorpe; 26e Em. Versluijs, Westdorpe; 27e en 29e A. d-e Block, Zuiddorpe; 28e E. v. d. La- leijde, Zuiddorpe; 31 e, 32e en 43e C. Rijckaert, Zuiddorpe (Sterre); 35e P. Dan kaert, St. Jansteen-; 36e H. ljsebaert, Koe wacht; 37e Oct. Waelput, Zuiddorpe; 38e en 52e P. de Bruijne, Zuiddorpe; 39e en 58e P. Engel-s, Koewacht; 41e en 51e A. de Guchtena-ere, Koewacht; 42e J. de Kindt, St. Jansteen; 47e Alf. Goethals, Westdorpe; 48e A. van Bouterghem, St. Jansteen; 50e F. Wulfaert, Sas van Gent; 53e en 55e F. Pollet, Zuiddorpe; 54e A. Thiron, Zuiddor pe; 56e Ch. Vergauwen, Sas van Gent; 67e C. de Bruij-ne, Koewacht; 60e Alp. de Jonghe, Koewacht. Overd. C. de Bruijne, Koewacht. Duiven los 12 uur. De eerste duif werd geconstateerd te 12.43.44 en had gevlogen met een snelheid van 1708,8 M. per mimuut; de cijfers voor de laatste duif waren resp. 12.48.05 en 1563,5. HULST. Uit het verslag van den -secretaris-pen- -nimgmeester van het tentoomstellings-comite blij-kt, dat de inkojnsten der Middenstands- tentoonstelling de uitgaven hebben over- tro-ffen. Er was namelijk een batig saldo van- ruim 106, welk bedrag verdeeld is -tusschen het R.-K. en het Hervormd Arm- bestuur. Aan het „San.tos"-fonds (steun aan Nederl tuberc. onbemiddelde stadgen-ooten) van den Ned. R.-K. Miiddenstand kon 113,64 afged-ragen worden. WESTDORPE. Zondagmiddag gebeurde alhier met de autobus Axel-Selzaete een ongeluk, dat gel-ukkigerwijze goed afliep. De vooras brak n.l. doormidden. waardo-or het voorste gedeelte van de auto tegen den grcnd sloeg, met het gevolg, dat de auto zijwaarts uit- week. Spoedig waren de inzittenden uitge- stegen. Persoonlij-ke ongelukken kwamen n-iet voor. Zel. BRESKENS. Door den- heer W. J. Pvan t Linden- hout te Amsterdam, is aan de Ned. Herv. Gem. alhier ten geschenke gegeven ten bate van het nieuwe kerkgebouw een zilveren bond en twee zil-veren bekers, te gebruikec bij het H. Avondmaal. Deze schenking is door den heer Van 't Lindenhout gedaan ter heri-nnering aan zijn te Breskens overleden- ouders. RECHTSZAKEN. DE DUBBELE MOORD TE WIJCHEN. De rechtbank te Arnhem deed gisteren u-itspraak in de zaken tegen J. van Mu-nster en C. van den Broek, die in- den nacht van 4 op 5 Mei den 75jarigen landbouwer W. Willems en dien-s 68jarige zuster Geertrui- da Willems in hun woning te Wijohen heb ben vermoord. Overeenkomstig den ei-sch van het O. M. werd Van Munster veroordeeld tot levens- lange gevangenisstraf en Van den Broek tot 7 jaar gevangenisstraf. Na het uitspreken- van het vonn-is ging de beklaiagde Van Munster hefti-g te -keer en onder lui-tstooten van vloeken, riep hij dat hij van -dat vomnis in hooger beroep zal gaan. Beide beklaagden werden on-middellijk weggeleid. DE BAARNSCHE ZWERVER. Voor het gerechtshof te Amsterdam werd gisteren in hooger beroep behandeld de zaak tegen den politie-agent W. Huisman te Baarn, die door de rechtba-nk te Utrec-ht was vrijgesproken van de hem ten- laste ge- legde n-alatigheid tengevolge waarvan een zwerver te Baarn in zij-n eel is omgekomen. De advocaat-generaal vroeg bevestigin-g van het vrijspreken-d vonmis der reChtbank. EEN BELANGRIJKE U1TSPRAAK. Meermalen blijkt, d-at zakenmenschen zich n-iet steeds houden aam de voorschriften der Han-delsregisterwet, vooral wat betreft het aangeven van wijz-igingen, doch nog minder worden n-aar het ons voorkomt na- geleefd de voorschriften der Hamdelsnaam- wet, vooral wat betreft het handeldrijven als „firma", terwijl inderdaad door het na tal-en der dparvoor bij het Wetboek van Koophandel voorgeschreven formaliteiten wettelijk gee-n firma bestaat. Die toestand kan tot n-adeel lijden van de bij een zaak -betrokken persoon -of personen, doch ka-n ook evengoed scha-de berokkenen aan hen di-e met zoodanige zaak h-andelen. Het Wetboek van- Koophandel bepaalt, dat de vennootschappen- onder firma moeten worden aangegaan bij authen-tieke of o-n- derhamdsche akte, terwijl de Handelsnaam- wet voorschrijft, dat de n-aam „firma" slechts mag gevoerd worden wanneer er werkelijk sprake -is van zoodanige soort ven-nootschap. Tot welke gevolgen het gemi-s eener act-e in- zoo'n geval 1-eiden kan, leert het volgende: Ee-n firma te A, had lev-eramti-es gedaan aan iemand te V. Betalin-g bleef achter- wege, waarop de zich „Firma B." noemde leverancier den schuldenaar tot betal-in-g dagvaarde. Deze antwoordde daarop even- weli: ,,dat er geen „Firma" B. bestond en hij dus ook -n-iet kon- worden veroordeeld aan haar te betalen. De Rechtbamk te Arnhem die uitspraak rnoest doen, nam ten slotte aan, dat er wel een „Firma B." bestond, maar adhtte den ingestelden e-isch niet bewezen- en ontzegde dien. De eischer kwam nu in hooger beroep omdat -de schuldenaar n-iet t-ot betaling was veroordeeld, terwijl de tege-npartij i-n beroep ging omdat de rechtbank hem niet in het gelijk stelde, dat de „Firma B" n-iet bestond. In hooger beroep werd die Firma B u-it- gemoodigd haar bestaa-n te bewijzen, het- geen de personen die onder dien- n-aam han- delden n-iet konden, -omdat zij zich niet bij akte aldus aan elkaar hadden verbonden; zij hadden dus geen bew-ij-s. Het Arnhemsche Hof nam op gron-d daarvan aan, dat er geen Firma B. bestond, dat deze dus niet in rech- ten kon- ©ptreden en gedaa-gde dus ook n-iet kon worden veroordeeld aan haar iets te betal-en-. Maar nu kwam nog een, eigena-ardi-ge kwestie naar voreni, n.l. wie in de kosten moest worden- veroordeeld. Het ging im- m-er-s moeilijk, een firma waarva-n was aan- gen-omen, dat zij n-iet bestond, te veroordee- ien, tot betaling der proceskosten. Het Hof heeft toen beslist, dat de procu- reur die voor deze n-iet bestaande" zaak was opgetreden en de zaak aanhangig had gemaakt, de kosten dan maar moest beta len. Er werd eve-nwel bij opgemerkt, dat het wel op den weg zal liggen van de personen die den -procureur opd-racht gaven tot het voeren van het prooes hem deze terug te betalen. INVOER IN BELGIe VAN MELKKOEIEN. De inivoer i-n Belgie van melk-ko-eien. hoogdrachtige koeien en vaarzen wordt met ingang op 1 October weer toegetaten lang-s de do-uan-ekan-toren De Cl-in-ge, station, en De Clinge, dorp. Voortaa-n zullen ook schapen en geiten worden opgenomen in de quarantaine- stallen te Achel en Selzaete. DE KERK TE BURGH AFGEBRAND. Betreffende den brand in de kerk der Ned. Herv. gemeente te Burgh op Schouwen wordt nader gemeld: Het v-uur greep snel om zich heen zoo dat, toen de brand on-tdekt werd, alleen een kistje, waarin het zilver voor het H. Avond maal en, het archief was geb-orgen, gere-d kon worden. De primiti-eve brandblusch- mi'ddelen van Burgh en- Haamstede, be staande uit 2 handspuiten, waren- niet tegen 't vuur c-pgewassen, zoodat het n-iet lang duurde of de brand sloeg over n-aar den tegen de kerk gebouwden toren. Zoowel het -kerkgebouw, gebouvyd in 1674, als de toren, bran-dd-en geheel uit. Om-streeks 10 uur stortte het dak van de kerk in en kort daarop viel de spits van den toren. Ook de klokken uit den toren zijn naar beneden g-estort. Het uurwerk is blijven stilstaan op 7 mi-nuten over 10. In het kerkgebouw wareni, behalve een orgel, verschillende ou-dheden opgeborgen, terwijl er Voorts eenige marmeren borst- beelden van de familie Huyberts in waren geplaatst. Vrij'dagmiddag was het kerkgebouw met den toren- geheel ui-tgebrand, -en hield de vrij-Wiill-ige brandweer zich bezig met het verder blusschen van het smeulen-de hout. De bra-n-d is zeer waar-schijnlijk te wijten aan een-i-ge lood-gieters, di-e des morgens -nog in het kerkgebouw zijn werkzaam ge- weest. Door den brand is weder een historisch monument ve-rloren gegaan. Het plaatsje Burgh, gelegen aan den voet van het duin, heeft of beter gezegd had in het mi-d-den van- de gemeente staa-n d-e kerk met haar geheel verlore-n geganen toren, die een zeer beval-lig aanzien had. De oude kerk, die aan de H. Maagd ge- wij-d- was, is in de 17e eeuw, vermoedelij-k tengevolge van sleoht onderhou-d ineenge- stort en toen de noodige fondsen voor n-ieuwbouw aan-wezi-g waren werd op 25 Mei 1671 de eerste steen gelegd voor het -n-u aan het vuur ten prooi gevallen gebouw, d-at in 1674 gereed kwam. De kerk was zeer bezienswaardig om verschiHende rede- ne-n-. Ee-n daarvan was het -geschilderd raam dat aan het Oostelijk -elude van het gebouw was aangebracht en -een tweede de bijzon- der mood gesneden bank der ambachts- heeren-. Maar wat een bezoek voor velen tot een waar genot maakte, waren de n-o-g onlan-gs zooveel mogelijk g-erestaureerde marmeren grafmo-n-umenten van de i-n- deze kerk ter aarde besteld-e leden der familie De Huy- bert, o.a. van David de Huybert, die eenige ma-len burg-emeester van Mi-ddelburg is ge- we-est en- di-e op 28 Augustus 1719 over- leed; van Mr. Pieter d-e Huybert, overleden 1 Januari 1697, ge-duren-de ziin o.a. raad'spenisi-onnaris van Zeeland en gezant voor N-ederland in Zwed-en, Denemarken, Polen en andere landen. Ook d-ient nog vermetd, dat ook Jan de Huybert, die 6 April 1701 o-verleed en die luitenant-gene- raal der cavalerie is geweest hier rust evenals meerder-e vrouwelijke leden dezer famili-e. Zooal-s bijna alom werden in 1798 de wapenbor-den- en marmeren kwarti-erwapen-s hi-er weggenomen, en het was juist een eer van- het tegenwoordig g-esla-cht, dat het zoo veel mogeliik dez-e borden- heeft op.ge- spoord en weer op -hun oorspr-o'nkelijke plaats heeft teruggebracht. Ook di-en-t nog te worden vermeld de fraai-e deur aan de bin-nenzij-de der kerk. welke deur een- hoof-dstel had. gedragen door Ionische kolommen en -ook het wapen van Burgh toonde. Zoo gezegd een historisch kun-stproduct is voor ons en het n-ageslacht verloren ge gaan. HET SCHEEPSONGELUK BIJ URK. Omtrent de ramp, het gezin- van schipper v. d. Kolk uit Meppe-1 op de Zuiderzee overkomen, meldt de Mepp. Crt. het vol gende verhaal, dat men van d-en schipper ver-mam Het was ongeveer -half twee', aldus schip per v. d. K., toen we on-s ben-oorden Urk be vonden-. Reeds een-ige malen was on-s schip door een wiudvlaag overvallen, waarom we voorzichtigheidshalve het zeil en de fok hadden laten z,akken. Dat dit goed gezien was, bleek later, toen- de wind, die uit Wes- telijke tot N-oordwestelijke richting kwam, steeds i-n hevigheid, t-oenam. ^^;en ge geven oogenbl-ik werd het echte^^pl tn de natuur. Mijn vrouw ston-d in den- uitgang va-n- de roef. Op den arm droeg ze het jong- ste kind, een meisje van- twee jaar. De bei de andere kin-deren, een jongen en een meisje, van respectievelijk 6 en 5 jaar, speeld-en in de roef. Miju knecht en ik zelf bevonden o-ns aan dek. Die sti-Lte van de natuur maakte ons eemigszin-s ongerust. Gewoon-lij-k is dat on der weersomstandgheden, als we dezen middag beleefden, een voort-e-eken van een n-aderende bui of stormwind. Helaas, dit bleek ook thans maar al te zeer waarheid te zijn. Op een gegeven moment ihoo-rden we, dat een hevig-e storm- wind -in, de verte aan kwam suizen- steeds sterker werd het gelu-id, waarmee hij n-aderd-e, en op het volgen-d-e -oogenblik ge- voelden we reeds zijn kracht en toen werd plotsel-im-g langs de eene zijde van het schip het water weggezogenHet bleek, dat we overvallen waren- door een windh-oos. Het sch-ip held-e naar een-e zijde over en ver dween in de diep-te, met zich nemend de beide oudste kinderen-, die n-og steeds in de roef waren-. Noch van de kinderen, n-och van het schip, hebben we later -iets weer gezien. Toen- schipper v. d. Kolk tot zoover had verteld, s-tokte d-e adem hem in de keel en- barstte d-e man in tranen uit. Later vertelde v. d. Kolk nog, dat hij en zijn vrouw met hun eemigst overgebleven kind en de knecht, alls door een wonder zijn g-ered. Toen ml. het schip overzij begon te hellern, werd de roeiboot die achter aan het schip was vastgebonden, door het water naar -de laagst gelegen zijde van- het schip gestuwd, waardoor wij, aldu-s v. d. K., iegenh-eid kregen, in d-e boot te styPpem Dat dit echter zeer vlug i-n- zijn werk moest gaan, laat zich begrijpen-. Mijn vrouw had het jomgste meisje op den arm gehouden. Nadat ik zelf in de boot was gestapt, nam ik het kind va-n mijn vrouw over, waarop deze zelf in- de boot kwam. Ook de kneiht wist nog bij'tijds over te stappen. Nog maar nauwelijks waren- we echter met zip vieren i-n de boot, of h-et schip verdween in de golven. Aan red-d-ing van onze beide oudste kinderen hebben we geen- oogenblik kunnen denk-en Hul-peloiois dreven we hiern-a rond op a~ woeste golven, geen oogenblik waren we zeker van on-s leven-. H-ier en daar zagen we ee-n- schip, maar alle vaartuigen waren te v-er van ons af, om door de opvarende-n opgemerkt te worden. Na eemigen tijd pas- seerde ons op betrekkelijk korten afsta-n-d een passagiersboot op Urk. Wij riepen en riepen, staken een stok met een trui er aan, omhoog, maar o-n-s hulpgeroep was voor niets. Men h-oorde n-och zag ons Gelukkig kwam later een qzeren tjal-k voorbij. zeilen. waarvan dep»pvji;enden ons opmerkten-. ^1....— Onder de opvarenden bevim-d zich de eigenaar van de schuit, schippe Elzenga van Makkum. Spoedig lagen wij met onze boot naas-t het schip van EIzenga waarna men ons aan boord -loodste. We WElznengCaeJoer naar Zwartsluis, waar we des avonds om ongeveer half acht binnen 1-iepen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2