uEMtNdOE SERICHTEN. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. r&n onder commando van rood® officieren in uniform invallen hebben gedaan in Bes- saiabische dorpen. De Roemeenschc troepen zijn den toe- stand meester .geworden. Zij doodden drie honderd man en nam^n een aantal Rus- sen gevang^n, die in het bezit waren van belangrijke papieren. DE „SHENANDOAH" NAAR DE NOORDPOOL". De „Paris Times" verneemt uit New- York, dat president Coolidge besloten heeft om het luchtschip „Shenandoah" dezen herf.st een tocht naar de Noodpool te laten ondernemen. De commandant heeft reeds order om met de voorbereiding van de reis te beginnen. Naar men zich zal herinneren werd deze Poolreis, waartoe aanvankelijk reeds maanden geleden werd besloten, in Juni op grond van bezuiniging afgelast. De nieuwe orders zijn dus blijkbaar een nieuw bewijs van het voornemen van den president om de verhouding van de marine- en luchtvaartbegrootingen in het voordeel der laatste te wijzigen. De „Paris Times" meent zelfs te weten, dat de president thans de meening is toegedaan, dat slagschepen verouderde wapenen zijn. Misschien, dat dit ook verband houdt met zijn weigering om tot verbetering der geschutselevatie over te gaan, al heeft hij zich tegenover Engeland wel het recht daartoe voorbe- houden. DRIE MILLIARD DOLLAR OVER DE STRAAT. Zate-rdag zijn in enkele uren tijds door de straten van New Yotk geldswaarden v^rvoerd ten bedrage van drie milliard dollar in goud, bankbiljetten en fondsen, zonder dat hi^rbij een financieele trans acts in het spel was. Deze geldswaarden behoorden nl. tot de reserve van de Fe deral Reserve Bank, die haar kantoren van het Equitably Building naar een nieuw gebouw, vijf straten verder, verplaafist neeft, in Maiden Lane. M«n koos voor deze verhuizing den tijd uit, waarop het financieei district zoo goed als v«rl,aten is, n.l. 1 uur Zaterdagmiddag. Die politic sloot alle verkeer in de straat af en stelde een g'evaarlijke zone in tot op een afstand van drie straten in elke rich- ting van het oude tot het nieuwe gebouw. Bij den ingang van elke zijstraat langs den weg stond een gepantserde auto als barricade en de schatten zelt werden ver- voerd in pantserwagens, elk voorafgegaan en gevolgd door verscheidene detectives, g«wapend met machinegeweren. Machine- geweTen waren eveneens opgesteld voor d® deuren van de beide bankgebouwen. In totaal waren 300 beambten aanwezig om het vervoer van de goudwaarden t'e be- schermen. Als extra-voorzorgsmaatregel was ejk vervoer in de straat stopgezet tot 9 uur 's avonds. TER NEUZEN, 26 SEPTEMBER 1924. SAS VAN GENT. De Koningsvlucht. Met Sassche kermis wordt het reissei- zoen der duiven gesloten. Dan wordt de groote koningsvlucht gehouden, waaraan door ieder, die maar een druppel duiven- melkersbloed in de aderen heeft, wordt deelgenomen. Want de duivensport is zoowel voor jon- geren als ouderen een sport vol emoties. Wanneer de duivenbrigade naar Frank- nijk is, staat Zondags 's morgens al wat op dit gebied als ingewijde beschouwd wil worden op den uitkijk om de thuiskomst af te wachten. Verraderlijk als helsche machines, maar inderdaad van den meest onschuldigen aard, staan de automatische tijdmeters langs den weg. In groepjes staan de liefhebbers op een verdekte plants opgesteld en onderzoeken met vorschenden bilk den horizon, terwijl almaar door de kansen van weer en wind aan scherpe critiek worden onderworpen. Het is opmerkelijk met hoeveel gewis- heid deze wachtenden reeds op grooten af stand eigen van vreemd broed aan de lucht kunnen onderscheiden. Hun oog is zoo scherp als dat van den zeeman, die op den oceaan een schip van eigen nationaliteit van een vreemd vaar- tuig onderkent. Jarenlange ondervinding eru nauwkeurige beschouwing van den ether heeft hun oog zoo scherp gemaakt als dat van den „stek- vogel", die van uit de hoogte zijn prooi op de aarde of in de lucht bespiedt. Kwestie van louter oefening en geduld, waarvan de buitenstaander zich moeilijk een idee kan vormen. Ik bewonder hen wegens die buitenge- wpne gezichtssterkte. Daar vertoonen zich eenige 'stippen aan den wolkenoceaan, waarheen zich, als door instinct ingegeven, gelijktijdig aller blikken wenden. Tegelijkertijd maken alien door datzelfde instinct gedreven een hurkende beweging. Hun knieen ptooien zich samen en met ge- rekten hals, die zich als een spil rond den atlas in half-cirkelvormige draaiingen be- weegt, volgen zij de naderende stippen met spiedenden blik. Daar klllinkt uit den mond van een hunner met onderdrukte stem, als ware hij bevreesd een slapend kind te wekken, een uitroep: ,,Guus, jouwen blauwen! En daarachter den rosten duiver van Piet". Met een paar sprongen als van een vluch- tenden panther hebben de beide personen in kwestie zich uit den" hurkenden kring los- gewerkt. Vliegensvlug Snellen zij naar hun duivenkot een paar seconden later zitten zij reeds elk op z'n eigen observatiepost met schijnbare kalmte, maar innerlijk aan hevige ontroering ten prooi, het pogenblik af te wachten, dat „de blauwe" en „de rosten'' op den boog zullen neerstrijken. Nauwelijks is dit geschied of daar klinkt reeds het lokkend fluitgeroep van den uitkijk. Fuu, fuu, fuu! waaraan een goed ge- dresseerde duif in den rege! gehoor geeft en zich door den booghanger, die voor den ingang van het hok is aangebracht, naar binnen werkt om zich aan het gestrooide voedsel te goed te doen. Een rappe, doch zachte hand maakt zich onmiddellijk van hem meester, om hem van den voetring te ontlasten. In zulke omstandigheden geldt het „tijd is geld" dubbel. Want bij het duivenspel rekent merr niet alleen met minuten, maar meer nog met seconden. En deze seconden worden met weergalooze nauwkeurigheid door het toe- stel, dat den ring moet verslinden, aange- geven. Op sommige plaatsen, vooral in de Bel- gische, is het haast regel, dat de vrouwen haar werkzaam aandeel aan den sport ne- men. Geen wonder. Voor menig vrouwtje vertegenwoordigt iedere duif een „fournisseur". Deze heeft een „schouwgarnituur" gewonnen, een tweede een mooie pendule, een derde de mooie fiets, waarop zij naar de naburige jaarmarkt rijdt. Ieder duivencentrum meent over het beste vliegmateriaal te beschikken. Dit is een zeer natuurlljk verschijnsel. Ook zonder duivenmelker te wezen, meent ieder zijn uil een valk te zijn". Waarom zouden onze Sassche liefheb bers daarop dan een uitzondering maken? En wie zal het hun ten kwade duiden, als zij den lof hunner beestjes op eene soms wel een beetje te ftatteeremde wijze be- zingen? Daarover moge de geachte lezer trou- wens zelf beslissen als hij straks den „Sasschen Duivfenmelkers-Polka" onder de oogen heeft gehad. Hecht de plaatselfijke duivenwereld er blijkbaar veel aan, haar reputatie als de beste van de streek hoog te houden, ook onderling heerscht er een streven om de persoonlijke renommee door het behalen van veel prijzen zoo hoog mogelijk op te voeren. Dit is trouwens een zeer goed standpunt in-elke sport. Zonder eergevoel geen faire sport. Daarom stuurt Jan zijn mededinger Piet dan ook wel eens spottenderwijs „het kap- mes" thuis, wanneer het dezen laatsten niet naar den vleeze gaat. Het kapmes heeft dan in dit geval de- zelfde beteekenis alls in China het zijden koord beduidt, dat soms aan den een of anderen hoogen dignitaris of mandarijn wordt toegestuurd, als stillen wenk om zich zelf zoo spoedig mogelijk van kant te maken. Zoo heeft dus de duivensport ook haar symboliek. En iedere liefhebber heeft zijn bizondere aspiraties, waarvan de twee voornaamste zijn: een goed' vliegras en een modelduivenkot. Natuurlijk zijn er nog een hoop andere meer. De hoogste wensch van alien zou bevrediging vinden door het in- stellen van: Een „Duiven-Ministerie". Ik vrees, dat deze wensch evenwel, met het oog op den desolaten toestand van 's lands financien, niet spoedig in vervulling zal gaan. Maar la at mij u thans tot slot de ode aanbieden, waarin de Sassche dui- venmelkers den lof hunner lievelingen en meteen van zich zelven bezingem: DUIVENMELKERS-POLKA. Auteursrecht voorbehouden. Wij zijn de mannen van dte duivensport, Heideldideldideldi, joechhei! Wij houden overal het hoogste record Heideldideldideldi, joechhei! Wij halen overal den prijs Hetzij wij vliegen op BreteuilParijs, Of zelfs op Orleans of Bordeaux, Daar gaJat het evenzoo. O, ja! o, ja! o, ja! Ref rein Wij mannen van het eed'le duivenspel, Wij verstaan ons zaakje wonderwel, Geen vlucht, zoo klein of nog zoo groot, Of wij slaan onze concurrenten dood. Onze duiven zijn van 't beste ras, Heideldideldideldi, joechhei! Geen beef're tien uren rond het Sas, Heideldideldideldi, joechhei! Zij vliegen tegen weer en wind, En zijn soms al thuis voor de reis begint, En Axel, Hulst, den Overslag, Die strijken steeds voor ons de vlag. O, ja! o, ja! o, ja! Ref rein Ik kreeg de orde van het Duivenkot, Heideldideldideldi, joechhei! En ik den eexsten poeldeprijs tot slot. Heideldideldideldi, joechhei! En onze waarde President, Die is door heel het land bekend, En ieder roemt het fijne ras, Dat wordt gekweekt hier in het Sas. 0, ja! o, ja! o, ja! Ref rein Bij de laatstgehouden koningsvlucht, Heideldideldideldi, joechhei! Met tegenwind en zware lucht, Heideldideldideldi, joechhei! Toen zaten velen in het nauw, Wie nu den koningsprijs wel winnen zou, En zie! als 'n pijl, die schiet van omhoog, Strijkt d'eerste al neder op den boog. 0, ja! o, ja! o, ja! Ref rein Dat was een jubel zonder end, Heideldideldideldi, joechhei! Want 't was alweder Sas van Gent, Heideldideldideldi, joechhei! Dat strijken ging met de primeur, Een fijne Zwitsersche regulateur. Onz' duifjes zijn nog nicht en neef, Uit d'ark, die op den zondvloed dreef O, ja! o, ja! o, ja! Ref rein Wat is bij oud en jong nog meer in tel, Heideldideldideldi, joechhei! Dan het cehte, abele duivenspel, Heideldideldideldi, joechhei! Wanneer de zon zoo vriend'lijk lacht, Zit heel het Sas op duivenwacht, En moest er een nieuwe Minister zijn, 't Zou een duiven-Minister zijn! 0, ja! o, ja! o, ja! Ref rein: Wij mannen van het eed'le duivenspel, Wij verstaan ons zaakje wonderwel. Geen vlucht, zoo klein of nog zoo groot, Of wij slaan onze concurrenten dood. Ref rein VLISSINGEN. Bij Kon. besluit van 20 dezdr is in be- roep van B. en W. het besluit van Ge- deputeerde Stafen van Zeeland Van 11 April 1924, waarbij de wpg van Midd«l- burg over West Souburg naar Vlissingen gesloten w«rd verklaard voor mo torn ij- tuig^n, ledig zwaarder dan 500 K.G., be- haive personen- en motorrijtuigen met ten hoogste 6 zitplaafeen, vernietigd. DE HAVEN VAN BRESKENS. Bij Kon. besluit is aan het bijzond«r po- litiereglement voor de haven van Breskens achter art. 7 een nieuw artikei ingelasi, luidende; Het is verboden met rij- of voertuigen, met uitzondering van rijwielep, alsmede van rij- en voertuigen, welke gebezigd worden ten behoeve van den Rijkswater- staatsdienst, of de Rijkswaters1;aatswerken standplaats in te nemen op het haventer- rein aan de noordw-estzijde van de noord- westelijke havenkom binnen 25 M. weder- zijds het verlengde van de pontonbrug of daarop stil te houden, and«rs dan voor het uitlaten van personen. In bijzondere gevallen kan door den ha- venmeester van deze verbodsbepaling oht- heffing worden verleend. Overigens moe- ten ten aanzien van het standplaats inne- men van rij- of voertuigen op de haven,- terrein«n alle, door of vanwege den ha- venmeester te geven aanwijzingen worden opgevolgd. RECHTSZAKEN. VRIJGESPROKEN. Het ger«chtshof te 's Gravenhage heeft C. v. d. S., ondernemer van een autobus- dienst te Breskens, die door de rechtbank t© Middelburg was Veroordeeld tot een maand hechtenis wegens het veroorzakeit van lichamelijk letsel door schuld, vrij- gesproken. HUISEL1JK DRAiMA. Vrijidagmiddag heeft een bewoonster van de Nassaukade te Amsterdam haar man bij een huiselijken twist een ketel met kokend water over het lichaam geworpen. Op het rumoer snelden eenige politie- beambten naar boven. De vrouw verklaart, dat de ketel heet water ,,va,n zelf" was omgevallen. Na het gebeurde heeft ze zich naar de badkamer begeven en zich daar eenige wonden aan den pols toegebracht met een mesje van een veiligheidsscheerapparaat. Vervolgenis heeft ze de gaskraan opengezet. De politie heeft echter bijtijds ingegrepen. De toestand van den man is niet ernstig. De vrouw verkeert in zeer overspannen toestand. DE ONTROUWE CURATOR. De Tel. verneemt, dat de heer M., wiens aanhouding was verzocht tin verband met het vermoeden van verduistering van on- geveer f 100.000, die hij als curator van den heer L. te Heunen onder zich had, te 's Gravenhage is gearresteerd. De aangehoudene is naar Nijmegen over- gebracht. PAARD ALS ERFGENAAM. Door het overlijden van een Engelsch voddemkoopman is een erfenis van verschei dene duizenden ponden sterling nagelaten aanzijn paard. Bij testament heeft de afgestorvene namelijk verklaard, dat al zijn bezittingen uitsluitend aan het paard moe- ten ten goede komen, hij bepaalt verder, dat het dier niet meer mag werken en moet zijn verzekerd van een rente van 52 pond sterling, bestemd voor zijn onderhoud. Het testament is als echt erkend, zoodat, hoe ongelooflijk het ook schijnt, het paard in bezit is getreden van zijn fortuin. MIDDEL TEGEN VERKOUDHEID. Een Zwitschers medisch tijdschrift brengt het volgend middel tegen verkoudheid in het hoofd: Men vult een pot half met kokend water, waarin een theelepeltje kamfer-pulver is opgelost. Een glad stukje papier dient dan om den rand van den pot af te dekken en in dit papier maakt men een opening. Nu hale men, door den neus boven den stoom, welke uit het kokende water opstijgt, ge- durende een kwartier goed in. Men doe dit eenige malen met tusschen- poozen van vier of vijf uur. Als de patient zich hieraan houdt kan hij, het onpleizierige van de kuur ten spijt, er van verzekerd zijn, dat drie of vier herha- lingen voldoende zijn om de gevatte koude absoluut kwijt te raken, verzekert het blad. VOOR SCHOOLGAANDE KINDEREN. Nu het natte jaargetijde gekomen is, moe- ten de ouders letten op de voeten van hun schoolgaande kinderen. Natte en koude voeten zijn zeer slecht voor de zenuwen en den bloedsomloop. Een zware verkoudheid en een langdurige ziekte zijn dikwijls de gevolgen. De kousen der kinderen kunnen wel worden versterkt en warmer worden gemaakt met papier, flanel of anderszins, maar er moet vooral op worden gelet, dat de zolen van de schoenen van best Ieder zijn gesneden en dat de schoenen vakkundig worden hersteld, an- ders dringt het regen- en sneeuwwater tus- schen de zoolkanten door en wordt het binnenwerk van de schoenen nat. Dan worden ook de kousen en de voeten vochtig en koud. De schoenhersteller moet de schoenen waterdicht maken. INBRAAK. Zaterdagnacht hebben dieven zich toe- gang verschaft tot het, kantpor van deti AlgOmeenen Ned. Metaalbewerkersbond district Roller dam aan de Mauritsstr. Ze forcPerden de brandkast en stalen er 8000 gld. aan bankpapier uit. Er lag nog een bedrag van 4000 gld. aan specie in. Dit lie- ten ze liiggen, vermocdelijk omdat het te zwaar was om mede te nemen. Het geld was het eigendom van den dienst voor Maatschappelijk Hulpbutoon en bestemd voor uitkeeringen aan de werkLoo- zen. De bond iis er echter voor verantwoor- de'.ijk, zoodat de dienst geen schade lijdt. Een zekere Z. werd gearresteerd. Te gen hem bestaan crnstige vermoedens. Hij is varensgezel van beroep en juist uit de gevangenis ontslagen, waar hij een straf van vier jar«n heeft uitgezeten. EEN VECHTPARTIJ. Zaterdagnacht is de 18jarige Albi rt van der Laan, arbeider te Mussdkanaal, op het kermisterrein aan de BrugsfVaal te Stadskanaal doodgestoken. De vermoede- lijke dader, H. S. te Musselkanaal, is gearresteerd. Het js reeds jarenlang gi'bruikelijk dat te Nieuvvbuinen tijdens de September-ker mis wordt gejtlopt tusschen vooral jonge bengels. Zoo ook Zaterdagavond. Er ont- stond ®en vechtpartij tusschen de arbeiders Dokter van Vledderveen, Bos van Mussel kanaal en H. Smit en Van der Laan uit Nieuwbuinen. De vechtersbazen verwijderden zich van het kermisterrein, maar nauwelijks hadden ze zich verwijderd of er werd moord, ze hebben me gestoken gehoord. Bij onderzoek bleek, dat H. S. met een scherp mes den arbeider Van der Laan zoodanig in het hart had gestpken, dat de iongen zoo goed als onmiddellijk was overleden. De politie bevond verder, dat van den arbeider Bos een der armen zoo goed als was afgesneden, waardoor hij veel bloed ve.rloor en verder dat de arbeider Dokter een messteek in het onderlijf had grek regen. De marechaussee heeft den dader direct gwarreisteerd. S. bekende volledig. doch liet doorschemerendat hij uit zelfverdedi- ging gehandeld zou hebben. Zondag was de to-estand van Dokter en Bos vrij wel. Maandag zou H. S. ler b©schikking van de justitie te Assen worden gesteld. Vergadering van Dinsdag 23 September 1924, des namiddag^ 1,30 uur. Voorzitter de heer J. de Feijter, Burge- meester. Tegenwoordig de heeren A. d« Fojjter, S. van Hoeve, C. A. Wisse, D. G. Koopman, A. de Koeijer, M. Kaijser, W. van Petegem, D. Dees, C. H. H. Wisse, M. Dekker en A. Haak, benevens de Secretaris, J. Stolk. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van. het gebedsformulier. De heer C. A. WISSE hoopt, dat hij spreekt namens den gansehen gemeenteraad en is overtuigd, dat hij dit doet namens de over- groote meerderheid der ingezetenetn, indien hij den Voorzitter gelukwenseht met de hem te beurt gevallen Koninklijke onderscheiding, door zijne benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. God geve, dat het ridderlint nog lang de borst van den Voorzitter moge sieren. Applaus) De VOORZITTER dankt voor deze hartelijke woorden en hoopt, dat de uitgesproken wensch moge worden vervuld. 2. Notulen. De notulen der vergadering van 11 Juli 1.1. worden met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. 3. Mededeelingen. a. De VOORZITTER deeit mede, dat de geldleening ad f 20.00(j is geplaatst, n.l. i 16.000 tegen een rente van 5 en de rest tegen een rente van 4.95 Aangenomen voor kennisgeving. b. De VOORZITTER deelt mede, dat na het opmaken der agenda nog is ingekomen een adres van D. J. .Dees, rijksveearts te Zaam- slag, die daarin te kennen geeft, dat momen- teel de uitoefening van den keuringsdienst in de gemeente Zaamslag ressorteert onder den kring Axel; dat het van groot belang voor dte gemeente mag geacht worden, dat genoemden dienst wordt uitgevoerd door den dichtst bijzijnden veearts, vooral in gevallen van noodslachting en andere gevallen; dat instelling van een keuringskring Zaam slagBoschkapelle of wel Zaamslag afzonder- lijk in de toekomst -voor verwezenlijking vat- baar mag geacht worden; dat de instelling van dien dienst het best ware in te richten bij het eind van het loopende boekjaar, alzoo met ingang van 1 Januari 1925; dat eene regeling kan worden getroffen, waarbij van de gemeente geen grootere gelde- lijke offers worden gevraagd dan zulks op 't oogenblik het geval is; dat door hem een verzoek van dezelfde strekking is gericht tot den raad der gemeente Boschkapelle. Redenen waarom adressant de vrijheid neemt, zich tot den raad te wenden met het verzoek het daarheen te willen leiden, dat met ingang van 1 Januari 1925 worde ingsteld een vleesch- keuringsdienst voor de gemeenten Zaamslag en Boschkapelle gezamenlijk of Zaamslag afzon- derlijk en dat hem de uitoefening van dien dienst worde opgedragen. Aangezien er .nog heel wat voor elkaar zal te brengen zijn eer een als door adressant be- doeld besluit kan worden genomen, stelt hij voor het adres te stellen in handen van Bur- gemeester en Wethouders om bericht en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. c. De VOORZITTER deelt mede, dat voorts nog een adres is ingekomen van de weduwe J. Kempe, belast met het schoonhoudem der openbare school te Othene, die daarin verzoekt hare vergoeding voor het schoonhouden dier school wel te willen verhoogen, daar door het verbouiwen van genoemde inrichting de werk- zaamheden zeer zijn toegenomen. Hij stelt voor omtrent dit verzoek te beslis sen bij de' gemeentebegrooting voor 1925. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 4. Ingekomen stukken. a. Het raadsbesluit d.d. 13 Juni11 Juli 1924 tot wij zi ging der legesverordening voor- zien van bewijs van goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven van Ged. Staten betref- fende verzetting September kermis te Honte- nisse. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een afsehrift van het K. B. van 28 Juli 1924 no. 205, waarbij aan den heer C. H. Hi. Wisse ontheffing wordt verleend van het ver- bod, gesiteld in art. 1506 al. 3 van het B. W. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een afsehrift van het K. B. van 28 Juli 1924, no. 343, waarbij wordt erkend het open- baar belang van de door den raad dezer ge meente bevolen werken ten behoeve van de electriciteitsvoorziening der gemeente. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van Ged. Staten betref- fende het instellen van eene wekelijksche vee- markt te Hulst. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van Ged. Staten betref- fende verzetting gewone marktdag te Goes. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een verzoek van J. J an sen te Zaamslag luidende dat hij zich tot Uw college wendt met het eerbiedig verzoek hem eene subsidie te willen verleenen van twee honderd vijftig gulden 's jaars, tot instandhouding van een cursus in boekhouden alhier voor on- en minver- mogenden. Burgemeester en Wethouders meenen geen vrijheid te hebben op dit verzoek gunstig te adviseeren en stellen voor daarop afwijzend te beschikken. De VOORZITTER licht dit voorstel nader toe en geeft te kennen, dat Burgemeester en Wethouders van meening zijn, dat menschen die zicljzelf in boekhouden willen bekwamen dat zelf zouden moeten betalen. De heer C. A. WISSE wijst er op, dat boek houden voor zeer veel menschen nuttig is en gemak oplevert voor he® die in zaken komen. Hij zou in dat opzicht ook wel wat voor on- en minvermogenden willen doen en wijst op de subsidies die voor de Rijks Hoogere Burger- school en voor de Chr. Landb.ouwschool worden gegeven, zonder te vragen of zij die daarvan gebruik maken on- of minvermogend zijn. De heer KOOPMAN geeft te kennen, dat hij er ook wel voor voelen zou om steun te ver leenen aan onderwijs in boekhouden voor on- en minvermogenden. Het adres is echter nog- al duister. Zoo kan er niet op ingegaan wor den. Hij vraagt f 250 voor een cursus. Hoe veel personen nemen daaraan deel Zijn er zelfs wel deelnemers? lets anders ware het, indien een bijdrage per leerling gevraagd werd, dan wist men meer waaraan zich te houden. Indien er maar eens 1 of 2 deelnemers waren, zou het bedrag wel wat hoog loopen, doch waren er 10 of 12, dan zouden die het wel waard zijn. Het boekhouden is tegenwoordig van groote waarde, voor hen die zaken doen, en als het personen zijn die geen zaken doen kunnen ze dan misschien voor anderen boeken bijhouden. De formeele zjjde van het verzoek deugt niet, doch spreker heeft bezwaa. te gaan met een afwijzing van het verzoek zon der meer. De VOORZITTER zet uiteen, dat Burge meester en Wethouders van meening zijn, dat deganen die er voordeel in zien om zich op de hoogte te stellen van boekhouden, dat zelt dienen te betalen. Die het voor hun zaken noodig hebben behooren in den regel niet tot de onbemiddelden. Wat betreft degenen die boekhouder zouden willen worden om eea an- der te helpen, vraagt hij: moeten we er ter wille van dezen op ingaan? Hij is ook van oordeel, dat het verzoek beter geformuleerd zou moeten worden, en dat er dan eens over te spreken valt ten bate van de onvermogenden. De heer KOOPMAN merkt op, dat de ge- meentenaren in de gelegenheid komen om ken- nis te nemen van deze besprekingen. Indien er behoefte bestaat, zal men zich dan wel na der uiten. De raad hoort thans niet van de jongens zelf, doch van den boekhouder Jansen. De VOORZITTER meent, dat men in deze voorzichtig moet zijn, want als men hierop in- gaat, kunnen ook anderen met een of ander verzoek komen. De heer C. A. WISSE meent, dat dit geen bezwaar is, aangezien onderwijs strekt tot ontwikkeling. De VOORZITTER erkent zulks, maar acht het niet gelijk, als de strekking van het onder wijs meer is in het eigen belang van hen die er aan deelnemen, behooren ze het zelf te be- kostigen. De heer C. A. WISSE wijst weder op hen die de R. H. B. S. of de Landbouwschool be- zoeken. De VOORZITTER: Maar dat zijn bestaande inrichtingen. De heer C. A. WISSE zal er thans niet ver der op ingaan, daar de zaak beter zou moeten worden omschreven. De heer KAIJSER is ook van meening, dat de raad eerst beter behoort te worden inge- licht. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen nomen. 5. Voorstel Burgemeester en Wethoadere wijziging begrooting dienst 1924. Vermeerdering inkomsten. Gewone dienst; belasting naar het inkomen f 14170; kapitaai dienst: geldleening voor ombouw en uitbrea ding electrisch net 20000; totaal 34170. Vermeerdering uitgaven. Gewone dienst: bijdragen aan gemeenten kosten nijverheids- onderwlijs 500; bijdrage aan de landbouw school te Axel f 140; uitgaven voor volks- feesten 600; bijdrage in de kosten van R. H. B. S. 1600; kapitaai dienst: verande- xing wijze van verharding gedeelte weg Veer- straat f 1330; verbouw school te Othene f 2000verbouw school te Reuzenhoek 6000; ombouw en uitbreiding electrisch net f 22000; totaal 34170. De heer KOOPMAN merkt op, dat voor de uitgaven in verband met het Koninklijk be- zoek 600 uitgetrokken wordt; dat is 100 meer dan was toegestaan, nl. 200 voor de ontvangst en f 300 voor de schoolkinders. De VOORZITTER deelt mede, dat dit meer- dere een gevolg is van bijkomende werken. Bij deze gelegenheid zijn de 4 eerepoorten van de gemeente ook weer gebruikt en die moes- ten gerepareerd en gesehilderd worden. De heer KOOPMAN dacht, dat de feestcom- missie daarvoor zorgde; op deze mander wordt het een sohadepost dat de gemeente die poor- ten in eigendom heeft. De VOORZITTER merkt op, dat die /200 waren toegestaan voor versiering en verlich- ting van het gemeentehuis. De heer KOOPMAN: Die waren toegestaan voor de ontvangst van Hare Majesteit. Maar enfin, het is gebeurd. De heer VAN PETEGEM herinmert nog ge- waanschuwd te hebben, dat men met 200 niet zou toekomen. Hij noemt het bedrag van f 100 voor repareeren en opverven zeer hoog, daarvoor had men wel 4 nieuwe poorten kun nen hebben, want zooveel zit er toch niet aan. Hij heeft wel gevreesd, dat het zoo zou uit- komen, het gaat meer zoo. De VOORZITTER merkt op, dat de voile 100 daaraan niet gebruikt zijn, doch dat zal uit de rekening ook wel blijken. Burgemeester en Wethouders hebben gemeend voor het ge mak ronde cijfers in de begrooting tegenover elkaar te moeten zetten. Overigens komen feestcommissies altijd tekort. De heer VAN HOEVE deelt nog mede, dat het hem ook niet bekend was, doch dat hij thans is ingelicht geworden, dat de gemeente 4 eerepoorten bezit. Deze worden geborgen in de school in den Huissenspolder. Die worden bij ieder feest gebruikt. Zij moeten dan ech ter ook worden gehaald en weer weggebracht en zooveel noodig opgeknapt. De rekening deswege beloopt naar hij meent f 59. De heer DE KOEIJER merkt op, dat die som dan eigenlijk niet op den betrokken post behoort, doch zou gezet kunnen worden onder gewoon onderhoud van gemeemte-eigendom- men. De kosten van het koninklijk bezoek zijn dan inderdaad niet meer dan 500. De heer VAN HOEVE merkt nog op, naar aanleiding van hetgeen de heer C. A. Wisse zooeven zeide over subsidie aan de R. H. B. S., dat dit niet is een subsidie doch een wettelijke verplichting. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. 6. Voorloopige vaststelling gemeentereke- ning, dienst 1923. Door de commissie belast met het nazien der gemeenterekening, die van het Burgerlijk Arm'bestuur, van het gemeentelijk electrisch bedrijf en de vrijwillige brandweer, over 1923,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 6