om hulp t« gaan vrag'en. De boeren zijn er spdert het ophouden van de inflafie ni^t op vooruitgegaan. De prijzen der Iand- bouwproducten zakten onder de. werefd- maiktprijzen, Lrwijl zeer hooge belasBin ge n vooral op het grondbezit geheven en met groote strengheid ook geind wordeti. Waar molten de boeren nu het geld van- daan hal^n om zaadgoed en meststoffen koopen? Vooral de kleine boeren kla- g«n steen en been. Wat dit v-olslag^n misgewas voor hei land beteekent is niet moeilijk in t,e zien. Niet alleen dat hondendduizenden tonnen, graan om niet te zeggen millioenen tonnen nu ingevoerd moeten worden, wat voor bet verarmde land alweer een zeer zware belasting beteekent, maar er moeten om te beginnen reeds spoedig eveneens hon- derdduizenden tonnen zaadgoed ingevoerd worden. Dat de landbouw deze groote hoeveelheden zal kunnen betalen nu de oogst vernietigd is en, zooals in normale jaren geen geld ontvangen wordt voor het verkoclit© graan, is volslagen on mogelijk. Daaxom eischen de boeren dan ook van de regeering dat er groote en langdurige cre- djeten aan den landbouw voor den koop van zaaigraan en meststoffen zullen wor den gegeven. Deze mislukte oogst in geheel Westelijk Duitschland zoowel als ook hier in het Zui- d«n zal volgens de meening van groote graanhandelaren stellig een grooten invoer van graan over Rotterdam ten gevolge moeten hebben. De groote meelfabrieken aan d«n Rijn zullpn in de verste verte niet in staat zijn ook maar e?n klein gedeelte van de hoeveelheden graan, die zij voor de verzorging dor bevolking met meel noodig hebben, in Duitschland zelf te koo pen. Hoe zwaar deze beproeying juist op het oogenblik weegt, is waarlijk niet moei lijk in te zien. TER NEUZEN; 17 Sept. 1924. PITMAN SCHOOL. Blijkens adi-terstaa-nde advertentie zal alhiier weder als vorige jaren een cursus worden gehouden door de Koninklijk er- kende Pitmanschool. Alle leerlingen van de vorige cursus slaagden bij het gehouden examen. DE KERMIS die Maandag is aangevangen, was den eersten dag nog niet druk bezocht. Gister- avon-d was er meer volk op gang. De schouwburg van den heer Bakker was rede- lijk bezet en de uitvoering had goed succes. Met veel succes werd dezen avond voor de eerste maal ook een vertooning gegeven in het circus Jhony, achter de kopschool staan- de, terwijl het bezoek zeer druk was. Eveneens was goed bezocht de bioscoop waar in deze week voor de taatste maal een film ventoond werd. De vertooning van ,.,Bruisend bloed" viel ten zeerste in den smaak dler bezoekers, vooral was int-eres- sant de opname van een walvischvangst. Het moet wel zeer veel bezwaren opleveren om zoo lets te fiilmen. Hedenavond beginnen de varietevoorstel- lingen van het gezelschap van den heer Diederichs. Blijkens de toeloop bij de plaatsbespreking bestaat daarvoor weer zeer groote belangstelliing. Op het kermisterrein is thans een gezel- li-ge drukte. EXAMEN POLITIE-DIPLOMA. Geslaagd te Amsterdam voor het examen politie-diploma, alg. Nederl. politiebond, met aanteekening, de heer C. B. Goossen, Sluis. LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, waarvan de aifzenders onbekend zijn, te- rugontvangen op het post- en tplegraafkan- toor te Ter Neuzen, terugontvangen in de le helft der maand September 1924: Brieven Binnenland. Bureau T©r Neuzensche Courant Ter Neuzen. Jan van Hceve Ter Neuzen. A. Raak Rotterdam. Joh. de R€;gt Ter Neuzen, Briefkaarten Binnenland- M. Abrahams6 Ter Neuzen. P. C. den Breejen Rotterdam. Van BreenDonze Nijmegen. F. van Ess6n Vlissingen. D. Tuil Heusden. Brieven Buitenland. jean Pouillard Etterbeek-BruxeHes. Briefkaarten Buitenland. Eduard Dhont Eupelmonde. Aug. Schmidt Bamberg. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te ver- melden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht all6 per post te verzenden stukken steads van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. EENE OPENBARE VERGADER1NG. De open-bare vergadering op Zaterdag 13 September in 't Hotel de Commerce was goed bezocht. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer F. van den Broeke, sprak de heer Luberti van het A. C. 0. P. Deze deed uitkomen, wat het overheids- personeel was, wat het is, er welke motie- ven er worden aangevoerd voor den aanval van den tegenwoordigen. tijd. Bij Rijk, provincie, gemeente had men eene vaste positie; men. haid rechts-zeker- heid; men kon gerust zijn tegen den ouden dag. Zoo werd het gevoeld door t personeel zelf, zoowel als door de burgerij en ook door de overheid. Dit alles in tegenstel- ling met het particuiler bedrijf; werd daar al eens meer verdiend, dan wees men toch op het gemis van de voorrechten v-erbonden aan het zijn- in publieken dienst. Verhoo- gingen werden wel tegengehouden door het argument van de opgenoemde voordeelen, welke men om zoo te zeggen verdiscon- teerde; dat is, men liet de ambtenarer de vaste positie betalen door hun niet zooveel te geven als men anders had moeten toe- staan. Tijdens de revolutiestormen in Nov. 1918 bleken er -overal dem-ocratische gevoelens t^bestaan, zelfs aan- eene zijde, waar men die nooit verwacht had. De wet-Aalbere kwam, de achturige ar- beidsdag zou ingevoerd worden. In de Tweede Kamer hief een Duymaer van Twist als feestzang het Wilhelmuslied aan. Met ee-nkle-jne wijziging had dit toen kunnen luiden: „Wilhelmus van Nassauwen Van democratisch bloedt, D'achturendag getrouwe Blijf ik tot in den doedt." Premievrij pensioen kwam, omdat de Regeering er „udt beginsel" voor was. 't Georganiiseerd overleg werd ingesteld; van overheidswege zou men met het per soneel onderhandelen -over de arbeidsvoor- waarden, om deze tot beider tevredenheid te regelen. In theorie leek dat mooi, maar hoe was de afloop? 't Aantal ambtenaren is ver- minderd; velen met 10, 20 dienstjaren zijn ontslagen, om het netjes te no em en, zijn „afgevloeid". 't Georgainiseend overleg is tot n.iets ge- worden; wie er van overheidswege zitting in hadden, bleken geen enkele lastgeving te hebben zelfstandig iets vast te stellen,; 't werd eene komedie. Bij de gemeente ging het als bij, het Rijk. Als sterk sprekend voorbeeld wordt aan- gehaald Enschede, waar 100.000 zou ver- haald worden op de gemeente-salarissen. Bij het overleg mocht er niet gesproken worden over de juistheid van berekening van dit bedrag, alleen maar over de wijze waarop het zou te verhalen wezen op de ambtenaren. Het is als de terdoodveroor- deelde, die kiezen mag tusschen kogel of strop. Precies de handelwij-ze van de Re geering en van Min. Colijn. In Wormerveer had een bezuinigingsman al even weinig argumentatie. In Utrecht doen zich gelijksoortige ver- schijnsels voor. De begrooting voor 1925 is er slujtend gemaakt; de opbrengsten stijgen, maar zijn op gelijik bedrag uitge- trokken als voor het loopende jaar. In't ge organiiseerd overleg is te kennen gegeven door de daarbij betrokken raadscommissie en de wethouders, dat in 1925 de toestand wel eens zou kunnen blijken minder gun- stig te zijn, en dat het dan. noodig zal we zen het te vinden op de salarissen; de amb tenaren dienen zich d-us nu te beraden over het hoe. Dat is nu geen verhooging met terugwerkende kracht, maar eene vooruit- werkende verlaging. Met evenveel recht kan de redeneering worden omgakeerd. Ais argument voor vermindering van po satie dient vaak de vermindering der kosten van noodzakelijk levensonderhoud. Statis- tieken zijn die altijd volledig betrouw- baar? moeten bewijzen, dat het leven goedkooper is. Men stelle daartegenover de feiten, en niet h-et mi-nst, de vooruitzich- ten tegen den komenden winter! Een ander argument is het dalen van de loonen in het particulier bedrijf. Vroeger is het personeel steeds voorge- houden, dat het daar niet naar kijken mocht, daar had men geen vaste positie en wat er mee samenhangt. Spreker doet uitkomen, dat in het parti cuiier bedrijf de loonen worden bepaald door den klassenstrijd; waar sterke orga- nisatie's zijn, bestaan betere loonen. De patroons trachten altijd te verlagen, van hun standpunt terecht. Moet de overheid ook zoo doen? Maar dan moet ook verhooging mogelijk zijn na strijd; dan moet als istrijdmidde! staking geoorloofd wezen. Bij rijk en gemeenten geldt een minimum- loon voor de minst bekwamen; meer be- kwaamheid en grooter verantwoording eischt meer salaris. Bij het particulier bedrijf heerscht een chaos. Vaak verdient de opiperman er meer dan de vakman. Het mvelleerings-systeem der regeering werlct naar beneden., niet naar boven. Winkeliers, industrieelen staan niet al ien op hetzelfde niveau; hoe wordt daa-r- over geoordeeld? Luidt niet de moraal: „die het meeste verdient, is een heele piet"? Bezuiniging is de algemeene leuze. Maar waarom allereerst gekeken naar de laag- ste -inkomen.s? Het overheidsbedrijf wordt wel eens zoo voorgesteld, of het een noodzakelijk kwaad is. Men moet het echter zien als gericht niet op het eig-en beiamg (zooals 't parti culier bedrijf), maar op het gemeenschaps belang. Het slechtste overheidsbedrijf is vaak beter dan het beste particuliere. Denkt aan de verkwistingen en verspiliingen, en ock aan tiet winstbejag. Let daartegenover ook eens op het feit, hoe d.ikwijls de gemeente- bedrijven melk-koetjes zijni, en oorzaak, dat be la sting en lager kunnen. Om aan een eind te komen, vraagt spre ker, wat gedaan moet worden tegen de aanvallen der reactie? De behandeling, die de ambtenaar zal ondervinden, hangt af van hem zelf, wordt bepaald door de organisatorische kracht, welke bij kan ontwiikkelen. Ten bewijze voert hij aan de geschiede- nis der arbeidende kla-sse. Tal van econo- men- van naam dachten, dat deze zich niet zou kunnen opheffen, maar uit de verdruk- king kwam het verzet, het georganiseerde verzet, zonder oproertjes, wat geleid heeft tot verbeteringen: de Kinderwetten, Veilig- heidswet, Ongevallenwet, Leerpiicht, ertz. Het moet uit zijn met de aparte organi- satie's, die soms elkaar afbreken. Er moet komen concentratie, fusie, het optrekken als kameraden. Dit geldt voor alien, die werkzaam zijn in openbaren dienst. Van rijkswege gaat door allerlei vragen- lijsten als anderszins wel de stoot uit voor verslechteriugen ook -in d-e gemeenten. Geen afzonderlijke actie's meer voor al lerlei onderdeelen, maar alien een! Geen geheime, andergrondsche invloeden meer! Onder aanhallng van Colijns radio-rede, welke uitzicht opent op hiier en daar iets meer voor de groote steden, ten koste van 't plattelamd, wekt hij op tot krachtig sa- menwerken, tot sterk protest, tot propa ganda ook bij d-iegenen, welke men hier niet ziet, en die het toch het meest noodig hebben zich te versterken tegen de reactie. Laat de golven der reactie h-oog gaan, te ster-ker moeten zijn de dijken en dammen er tegen opgeworpen om de positie te be- houden en te versterken! Geestdriftige toejuichin-gen begroeten de mooi-e rede. Na de pauze is het woor-d aan den heer Van der Jagt. van de C. N. 0. P. Als wij moeten spreken over de zaak, waarom het thans gaat, zoud-en wij bijna vreezen dat in het openbaar te -doen. Praat men met anderen, dan blijken er onder invloed der pers allerlei indrukken te bestaan over de kwestie; voorbeelden van lanterfant-en, van te weinig werkuren, enz. Men vraagt aan wie de sch-uld ligt van het afbreken van het georganiseerd overleg; zie slechts naar 't geschrijf in Res-identie- bode en Standaard. Waarom is het overleg met de regeering afgebroken? Spreker licht dat toe in een historisch overzicht. Op 14 Juli 1924 was er overleg gepleegd sinds Januari. Begonnen was met het be gin, den laagsJfcn salarisnorm om daarna het andere te bepalen. Voor de schrijvers, die thans van 1200 tot 2000 gulden salaris ganieten, was voorgesteld 1000 tot 1500 gulden. Dat scheelt maar 25 In de Gommiss-ie was er veel over gesproken, ein- delijk gestemd; "uitslag was, dat 9 van de 10 leden zich uitspraken minder dan f 1800 was -n-iet toelaaibaar. De Commissie deelt dat mee aan de Regeering, in goed Hol- landsch, geheel in overeenstemming met de notulen. Op 23 Juli komt een schrijven terug van de regeering, dat het advies over die 1800 n-iet duidelijk was. Bovend-ien was er geen advies over de andere normen; het duurde te lang, daaron; zou de regeering het zelf maar doen. NuJleast men -in meerdere bla- den, dat de am?d&naren de schuld zij-n van het afbreken, ze zijn te politiek, staan te veel voor de directe belangen, enz. Nog al natu'urlijk Wat stond den organisatie's nu te doen? Stil zitten? De Comite's hebben ge- meen-d, dat waar de regeering voor redelijk- heid en billijkheid geen oor sch-een te heb ben, alleen maar zooveel milliioenen uit wou winnen, het noodig was het Nederlandsch publiek duidelijk in te lichten over de be- doelingen met de ambtenaren. Was het we staan hier in Zeeuwsch- Vlaanderen, waar het noodig kan zijn, dat vast te stellen niet mogelijk met de confessioneelen mede te werken? In het Comite van Tien, waar samengewerkt is tegen salarisverlaging, in 't algemeen, was duidelijk gebleken, als het er op aankwam, dat er op de confessioneelen in geenen deele te rekenen valt. Van Katholieke zijde was men, gezien de omstandigheden, al be- vredigd met de verlaging, mi,ts eenigszins hooger kindertoeslag gegeven werd. De Protst. Christ. Vereenigingen vinden het ook al eene lastige zaak om over het ver- schil van gehuwd en ongehuwd de regee ring in de moeilijke tijdsomstandigheden tegen te werken. De m-odernen en neutra- len konden dus niets anders doen dan met elkaar te komen tot kracht-ige actie in 't ge- heele land. Tot dusver zijn alle vergaderin- gen uitstekend geslaagd; in Den Helder waren gisteravond meer dan 700 menschen. De regeering heeft weten te bereiken, dat er weer een zelfde geest heerscht als in 1920. Gedreven- door vrees voor stagnat-ie in den dienst as gekomen, wat in 1918, '19 en '20 werd toegestaan. Door gezonde poli tiek liet de regeering, gesteund door hare trawanten, zii^ ooit leiden; denkt aan ue 814 en aan de korting. Verslechterin- gen zijn aangekondigd tegen 1925. Met geen woor.d is gezegd, dat de salarissen te hoog zijn; Colijn bij de radio-rede stelde uitzicht op eene aanvulling, gedeeltelijk verhooging. Op eene vraag van Mr. Dres- selh-uijs in- -d-e Kamer, kwam van de Minis- terstafel het antwoord, dat in absoluten zin de salarissen niet te hoog zijn. Het systeem van te betalen naar den toe- stand van 's lands fiinancien bestaat pas sinds kort. Was vroeger de kluif te vet geweest, dan kon er aanleiding zijn om een deel te moe ten afs-ta-an, maar vorige yerbeteringen kwamen pas na veel strijd- en verzet. Nu is gezegd, dat op de staatsinkomsten van 700 millioen een- 130 rmillioen tekort komt. Van Oorlog en Marine kan niets af. Rente en aflos Staatsschuld moet blijven, zal niet ons crediet in 't buitenland geschaad wor den. De salarissen staa-n met 260 millioen op de begrooting, wat onaann-emel-ijk veel schijmt. Daarom is gevraagd een overzicht te geven, hoe men daaraan komt. In de vo'lksvertegenwoordiging had indertijd Min. De G-eer 500 millioen genoemd; een- Kamer- li-d kwam n-a berekening tot 236 millioen. Het heetite toen eene (Ministerieele) ver- gissing. Maar de bewering heeft door ge- werkt, en is geworde-n tot eene hetze tegen de ambtenaren. In de Centrale Commissie is gevraagd naar de inkomsten voortvloeiend uit de be- drijven-; er kwam geen licht. Er bestaat al le red-en tot twijfel aan -de gegeven cijfers. D-e Minister maakte eene raming, dat bii 10 korting in- 1924 een bedrag van 17 millioen te verhalen was; in 1925 zou men dan k-orten 35 millioen. Talrijke fouten zijn er gemaakt in de ver- schillende groepen. Om toch maar u-niformen aftrek te heb- ber moeten alle ambtenaren 1/10 salaris m-issen, ee-n tastb^ar onrech-t. Den-kern wij ons in den toestand. Gezien den stand der rijksmiddelen moeten wij dat missen-. Tot haar spijt kon de regeering op 1 Jan. 1924 den maatregel n-iet invoeren, daar ze door verwer-ping der Vlootwet pas in 't laatst vap Februari, begin Maart, be palen kon, dat. de maatregel zou ingaan op 1 Mei. Met de 10 millioen over 1924 zag ze kan-s de zaken recht te houden. Maar de afgeloop-en- maanden gaven vergeleken met 1923 al eene meerdere opbrengst van 15 millioen. Het comi-te van zes ze-i: ,,-dan kan toch zeker de korting met Oct. achterwege blijven. Het vroeg eene spoedvergadering. Daarin werd uiteengezet, dat de regeer-ings- meening over't goedkoop-er worden van het leven niet uitgekomen- -is, integendeel, na dezen natten zomer wijst alles op duurte; daarom diende de Octoberkorting niet door te gaan. In de Centrale Commissie ver- klaardti: de vertegenwoordigers der regee ring zich tegen, zonder argumenten, de Centrale van hoogere ambtenaren was tegen, de Pirot. Christelijk-en konden er zich niet mee yereenigen, zoodat het voor- stel verwor-peri werd. Welk snel is er ge- speeld met de Prots. Veraenigingen en Min. Colijn? De regeering breekt het overleg met alien nf, maar h-oudt samensnraakjes met enkelen. WGEZONDEN MEDEDEELING. Nu mogen Christ, en Kath. blaadjes zeg gen-, dat de regeering nog zoo kwaad niet is. Zij kunnen -dan wij-smaken, dat zij den vloed veroorzaakt hebben. Op 1 Oct. zal de 5 wel niet toegepast worden; dat schijnt wel van de baan door deze houding. Voor 1925 wou de regeering eene ver laging van 20 dit werd later 16 Maar bezuiniging moet geschieden niet op de noodzakelijke dinger maar daar waar zekere luxe is. Dat juiist doet de re geering -niet; de laagste groepen zullen ge- troff-en worden met 25 en- meer procent. De Referen-darissen met 4 Salarissen van J 7000 worden niet ver- laagd. Secretarissen-Generaal worden zelfs ver- hoogd; nu genieten ze van /7500 tot f 8500; het zal worden een vast salaris van f 8500. Bij Marine zijn verlagingen tot 46, 47 bijn-a de helft. Volgens de voorstellen moet een kan- toorbediende van 2300 voortaan- f 300 missen, een hoofdeomm-ies maar f 400. Dat zijn- toestanden, die we met alle kracht moeten bestrijden. Nu is er kindertoeslag tot het 18de jaar. Voorgesteld wordt, dat te bepalen tot het 16de jaar voor de lagere ambtenaren, maar het voor de hoogere op te voeren tot het 21ste jaar. Op de vraag naar motiveering werd medegedeeld-, dat zoodoende de kin- deren- konden worden, wat de vader of de moeder -is. Het intellect kwam wel uit de hoogere kringen. De eerstbe-doelde kin-deren zijn dan klaar voor hunn-e taak aan fabrieken en werkplaatsen. De ideeele gedachte heeft geen waarde. De 'Comite's kwamen hiertegen op, met g-evolg, dat n-u -de u-itkeering blijft tot het 18de jaar. Voor de ambtenaren- in engeren z-in zal in- het a.s. jaar geen hooger aftrek zijn dan 20 los daarvan. staat de aftrek van 81/2 voor't pensioen. Voor gehuwde ambtenaren zal op 1 Ja nuari de aftrek niet meer zijn dan 15 voor de laagste groepen 20 Voor onge huwden- bestaan- soortgelijke bepalin-gen. Een kantoorbediende, aanvangsalaris 1100, heeft nu 1 jaar aftrek van f 100, dan nog 2 jaren van /50. Dat wordt nu 3 jaar van 100. Op 18jarigen leeftijd met diploma 3jari.ge H. B. S. geniet men in de min-ste klas f 800 min 8 klasseaftrek min 854 pensioensbijdrage. En dat bij eene verantwoordelijkheid som-s voor eene kas van 2 tot 3 ton. Kweekt men zoo geen d-ieven? Een kantoorbediende in Ter Neuzen be- taalt 60 per maand voor pen-sien.. Wat -staat den brievenbestellers te wach- ten? Spreker zet dit nader uiteen. Met verschillende cijfers geeft hij aan, hoe de loonregeling is voor ongeschoolde werklieden. In- 110 gemeenten is eene rege- ling voor de werklieden vastgesteld; 105 ervan gaan hooger dan bij het rijk, soms zeer aanzienlijk. Zou de regeering zich hebben ingedacht, dat ze het brengen kan tot aan, tot over den rand van on-tber-i-ng en- dan toch een, trouw, eerl-ijk corps eischen geschikt voor d-en dienst? D-iezelfde regeering laat Monseigneur Nolens -in, Geneve pleiten voor de 48 uur werkweek; ze geeft hier 51 uur en meer. De regeering is stekeblind en- ontoereken- baar, als ze meent, dat wij daar gen-oegen mee kunnen nemen. Het .zal dan de vraag worden, of wij niet eens zooveel arbeid zullen leveren als waar- voor wij betaald wor-d-en. De toestand wordt dan weer als in 1921. De taak der organisatie's is, dat de re geering dit moet vooirkomen, niet door kon kelen met confessioneelen, maar door tege- moetkoming op de wijze als wij die noodig oordeelen-. Het onderwerp is droog, maar typisch. Een zeer sterk staaltje van onbegrijpe- lijke taal is Art. 17, 2de lid van 't nieuwe Bezoldigingsbesluit. Wie zulk-e taal -schrijft spreker geeft voorlezimg is ook niet in staat g-ewoon Holland-sdi te begrijpen. 't Gntwenp is bij den Raad van State, en per ongeluk in onze vingers gekomen. Slechts deze wemk: Wij komen er niet met onder elkander te mopperen. Aan wi-e de schuld van dat alles? Aan de regeering, aan Colijn, Westerveld, enz.; naast die schuldigen staat het personeel zelf. Bij de ambtenaren is dezelf-de ziekte ingeslopen als bij de proteteerende arbeider-s; toen men zag, dat het ging in dalende lijn, draaiden velen de organisatie's den rug toe. Ze nieen-den luttele guldens contributie te kun nen besparen, en zagen niet wat er achter z-it. Dat zii-n- de slappelingen, de ruggegraats- menschen. De organisatie beschikt over de macht, die gij haar geven kunt, als on-de-r het per soneel het eergevoel bevorderd wordt, als wij wil'len zijn eerlijke arbeiders in het ge- meenschapsbelang, die door zelfbewuste, helderziende kracht in de organisatiepogin- gen zullen doen de regeering te keeren in haar voorn-emen. Juist tegen dezen te ver- wachten kwaden winter en du-ren tijd moet men offeren voor betere arb-eidsvoorwaar- den. Lauwheid, lakschheid en afzijdigheid mag niet de baan vrijmaken voor de regee ring om het peil te brengen beneden dat van 1914. Wij moeten met alien tijd, met fiver en inzicht werken om de organisatie te ver sterken in ons belang zelf, zegt spreker. Ook in Zeeland moeten wij sterker staan. Niet minder dan de vorige wordt ook deze gloe-dvolle rede toegejuicht. De voorzitter bedankt beide sprekers hartelij-k uit aller n-aam, en wekt zijnerzijds op tot sterk maken der organisatie. Reeds op school leerde-n wij: „Een man, een man, een woord, een woor-d!" De regeering schijnt het tegenovergestelde te w-illen -doen. Graag -speelt ze de eene groep uit tegen de andere. Hij bedankt de Commissieleden voor hun- werk, eveneens den heer De Vrieze, ei-genaar der zaal, voorts alle opge- komenen, niet het minst hen-, die van verre kwamen, Hulst, Osseniss-e, enz. DE NIEUWE KEURING VAN AUTO- BUSSEN IN ZEELAND. Aan de colleges van burgemeesters en wethouders in Zeeland -is doo-r den Com- missaris der Koningin de volgende circu- laiire verzonden: Het zal u bekend zij-n, -dat bij Koninklijk besluit van 13 Juni 1924, Staatsblad no. 290 het Koninklijk besluit van 31 Juli 1880, Staatsblad no. 121, houdende bepalingen ter verzekering van de veiligheid der reizi- gers met openbare m-iddelen van vervoe-r, is gewijzigd. In plaats van de goedkeuring voor eens, bij den- aanvang van den dienst is thans de bepaling gekomen, dat de dienst alleen mag worden uiitgeoefend met rij- of voertuigen, waarvan een goedkeuring van kracht is, verleend door of van-wege het gemeen-te- bestuur der plaats, waar het hoof-dkantoor der onderneming is gevestigd. Voor motorrijtuigen (autobu-ssen) wnrdt omtren-t d-eze goedkeur-inig niet beslist dan na omderzoek van het moto-rrijtu-ig door een deskundige, aangewezen door den Commis- saris der Kon-ingn. Het is mii wenschelijk voorgekomen, voor deze provincie tot 1 April 1925 drie des- kundigen aan te wijzen, te wet-en: den heer P. J. A. Asselbergs te Bergen op Zoom voor Schouwen en Duiveland en St. Philips- land, den heer A. G. Anker te Ziarikzee voor Tho-len en Noord- en Zu-id-Beveland en den heer A. V-ijg-eboom te Vlissingen voor Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. Zoo noodig zullen deze -deskundigen el kander kunnen vervangen. Aangez-ien bij het aangehaalde Konink lijk besluit van 13 Juni 1924 is bepaald, dat de motorrijtuigen, waarmede bij het in wer- king treden daarvan een- dienst wordt u'tt- geoefend, worden 'geacht te zijn goedge- keurd voor een termijn. van drie maanden, te -rekenen van dat tijdst-ip, en deze termijn alzoo 20 October a.s. eindigt, zullen de autobussen, zal daarmede de dienst kunnen worden voortg-ezet, voor d-ien datum moeten worden gekeurd, casu quo herkeurd. Ten einde nu, waar zulks wenschelijk zou blijken, h-et werk der k-euring te verge- makkelijken en te bespoed-igen, zijn door mij een aantal centra aangewezen, waar- heen de ondernemers hunne rijtuigen des- gevorderd zullen moeten brengen, om de keurin-g te ondergaan; deze centra zijn: voor het eerste keuri-ngsgebied Zierikzee en St. Philipsla-nd, voor het tweede Tholen, Kortgene en Goes, voor het -derde Middel- burg, Vlissingen, Oostburg en Axel. Het zal alzoo thans aanbeveling verdie- nen, dat aiutobusondernemers in uwe ge meente op deze aangelegenheid worden ge- wez-en, uit uitnood-igin-g, zo-o spoedig mo gelijk een verzoek om keuring bij u in te dienen, waarna u zich met den deskundige voor het gebied, waartoe uwe gemeente behoort, in verbinding stelt, o-m, hetzij ter plaatse, hetzij in de cenitrumplaats, de keu ring te doen geschieden; het spreekt-van zelf, dat tijd en plaats -der keuring zooveel mogelijk met inachtneming van de belangen d-er betrokken diensten behooren te worden vastgesteld. De regelen, waarnaar het onderzoek zal gesch-ieden-, zijn eveneens -door mij vast gesteld en als bijlage 1 hierachter opgeno- men; zij zijn op te vatten als minima- eischen, zoodat er geen- b-ezwaar tegen zou bestaan, ind-i-en ze van uwentweg-e, zoo daaritoe aanleiding mocht worden gevon- den, werden verzwaard". Vervolgens a-cht de Commissaris der Koningin, dat door hen de kosten- van on derzoek zijn vastgesteld voor: de eerste k-euring, de keuring op aangewezen fouten, de k-euring na wijziging en de herkeuring. Daarna vervolgt de circulaire: Ik doe u voorts nog opmerken, dat de goedkeuring der rijtuigen, ingevolge art. 2bis alinea 4 van het gewij-zigde Koninklijk besl-u-it, door u wordt verleend voor een termijn van ten hoogste zes maanden, zoo dat het vrijstaat, bij de bepaling van den geldigheidsduur der keuring, eventueel re- keni-ng te houden- met de -routes en de ge- middelde afstanden voor de rijtuigen da- gelijks af te leggem, m. a. w., d-at de ter mijn kan varieeren in verband met het karakter der verschillende diensten; na- tuurlijik kan dit ook het geval zijn ten ge volge va-n verschil van fabrikaat. Ook wijs ik u op art. 4 van dat Koninklijk be sluit, krachtens -hetwelk de ambtenaren, met de handhaving van het besluit belast, in- dien het rijtuig naar hu-n oordeel in on-vol- doen-den toestand verk-eert, het vertrek of de voortzetting der r-eis kunnen verbieden. Mede in verband met dergelijk-e ernstige omstand-igheden komt het mij noodzakehik voor, dat gij u bij het verleeuen der ver- gunning het recht voorbehoud, om ook voor het verstrijken van den termijn der goedkeuring, wanmeer het belang en de veiligheid der reizigers zulks mocht vorde- ren, de goedkeuring in te trekken. Deze -aan-schrijving geldt tot u-iterlijk 1 Apiril 1925; zij kam voor dien datum door mij worden herzien of aangevuld. Ten slott-e zij nog aangeteekend, dat de door Ged. Staten gegeven keuringsvoor- schriften en gedane aanwijzing van des kundigen, in aansluitiing aan de door hen verleende ontheffingen van het verbo-d, om met motorrijtuigen (autobussen) de door j hen gesloten verklaa-rde wegen te berijden, met 20 October a.s. vervallen; die onthef fingen blijven overigens van kracht uiterliji to-t den daarin aangegeven termijn. Het ligit voor de hand, dat voor auto- busdiensten, welke door de provincie wor den gesubsidieerd, bijzondere voorschriften kunnen worden gegeven. Ik houd mij verzekerd, dat van uwent- wege alles zal gedaan worden, om een vlotte en tijdlg-e uitvoering van het Konink- S lijk besluit en van deze aanschrijving te be- vordeir-en en -noodig u uit, de politie-auto- riteiten in uwe gemeente van dit schrijven .1 .J I J 4V, .4 r\ a t*i i f 11 i n fia

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2