HandelsberichtBH. BUR6ERLIJKEN STAND. HoogwatergetijteTerNeuzen. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Wisselkoersen. DAGE N. Voorm. Nam. Dinsdag 9 Sept. 10.10 10.50 Woensdag 10 11.25 11.56 Donderdag 11 n 12.23 Vrjjdag 12 0.48 1.11 Zaterdag 13 1.32 1.51 Zondag 14 2.12 2.29 Maandag 15 2 47 3.05 GASVERGIFTIGING. In het „Ned. Tijdschr. voor Geneeskunde" schrijft Dr. D. Brocx, controleerend genees- heer der Rijksverzekeringsbank een statis- tisch opstel over gasverstikkingen, berus- tende op gegevens uit de archieven der Rijksverzekeringsbank. In de jaren 1905 tot 1918 kwamen onder bijn>a 750.000 ongevallen slechts 202 geval- len van gasvergi.ftigi.ng voor (25 sterfge- vallen), waaronder 155 koolmonoxyde ver- giftigingen (17 met doodelijken afloop), bovendien 10 ammoniakgasvergiftigingen (2 dooden: door het springen van een am- moniakgasleiding in een fabriek). Het be- paalt zich verder tot de bespreking der koolmonoxydevergiftigingen en onder- scheidt 5 groepen: a. gevallen welke in de mijnen ontstaan na het gebruik van springstoffen, vooral bij het gebruik van koolcarboniet (11 geval len). Het explosiegas bevat dan tot 40 koolmonoxyde en is vooral gevaarlijk als de mijnwerker te spoedig terugkeert naar de plaats waar geschoten is. Merkwaardig is, dat in dezelfde gasomgeving de een doodelijk wordt getroffen en de andere wei- nig of geen schade ondervLndt; b. gevallen veroorzaakt door kachels of open vuren zonder afvoer (15 getroffenen waarvan 8 met doodelijken afloop). De 8 doodsgevallen betroffen alle personen sla- pende in kajuiten (13 van de 15 gevallen). Gevallen als deze zijn natuurlijk alle te voorkomen. „Als men zich" zoo voegt de schrijver hieraan toe „de drukte her- innert, gemaakt over de petroleumkachel- tjes van Jamin, dan vraagt men zich met verbazing af, waar het verbod blijft om te slapen in kajuiten of keeten, verwarmd door "kachels, open vuren of iedere andere wijze waardoor gevaar ontstaat voor de ontwikkeling van koolmonoxyde." c. gevallen door motoren veroorzaakt (23 waarvan 3 met doodelijken afloop). Onvoldoende ventilatie is hior schuld. d. diverse vergiftigingen in fabrieken, een verzamelgroep (23 gevallen, 2 dooden). e. leidinggasvergiftigingen: lichtgas en gas, gebruikt voor verwarmingsdoeleinden, vooral het laatste bevat veel koolmonoxyde (tot 40 toe). Van de 79 gevallen die hieronder vallen waren er 58 werkzaam in het gasbedrijf. De meeste kwamen voor bij het werken aan de gasleidingen, (reparee- ren. aanleggen, afsnijden, gaten boren). Slechts een sterfgeval niet hierbij te betreu- ren; 33 waren korter dan 3 dagen arbeids- ongeschikt. ZONLICHT EN GEZONDHEID. Hoe weinig wij ook nog wefen van de physidlogischc werking van het zonlicht op'het menschelijk organisine, er kan wei nig twijfel bestaan dat het zonlicht mder- daad een bijzonder gunstigen invloed uit- oefent op den llchamelijken toesfand van den mensch. Er is een Italiaansch spreek- woord, dat zegt dat alle ziekten in het donk«r ontstaan en in de zon genezen. Dit is natuurlijk overdreven, maar er ligt een kern van hygienische waarheid in. In vochtige klimaten kent men het ge- voel van welbehagen maar al te goed, als de zon doorkomt, daarentegen is in de tropen het voortfdurend scherpe zonlicht vaak een oorzaak voor vermoeidheid van lichaam en geest. In de Alpen, op mid- delmatige hoogte (10002000 mcjjrr) is het zonlicht bijzonder werkzaam, omdat het licht daar veel rijker is aan ultfra-vio- lette stlralen. De goede invloed van zon- nebaden in de Alpen op chirurgische tu- berculose is geoonstateerd. Een verkla- ring er voor heeft men echter tot heden niet gevonden, evenmin van de werking van het Finsenlicht op d« speciale huid- tuberculose, die lupus heet. De tuberkel- bacillen worden niet direct door het licht gedood, want de straNn dringen niet zoo diep in de huid. Maar het schijnt dat voor al de ultra-violetfe stralen door de ontste- king, die ze verwekken, de natuurlijke verwedrkrachten van het lichaam verhoo- gen kunnen. Dat heeft men, naar het J- of the Am. Med. Ass. meedeelt, door proeven, die onlangs door Golebrook, Eidinow en Hell in Engeland zijn ver- richt, kunnen bev«stigen. De onderzoekers gebruikten een nieu- we methode van Wright, die hierin be- staat, dat bepaalde ho®veelheden bloed steeds 1/20 kub. cM.) samen gebracht wordt met nauwkeurig afg*meten hoeveel- heden bacterien in kleine capiliaire ruimten. De witte bloedlichaampjes kunnen in deze kunstmatige omstandighed^n toch nog hun werk doen, men kan na het preparaat 24 uur bij 37 gr. toebroed te hebben, vaststellen hoeveel bacterien door de 50 kub. mm. bloed zijn vernietigd, de over- blijfselen hebben ieder voor zich ronde kolonies gevormd, die met het bloote oog gezien en geteld kunnen worden. Het bleek nu dat het bloed van de proefper sonen (meestal de schrijvers) belangrijk meer bacterien kon dooden als zij eerst een zonnebad hadden genomen. Maar bijna gelijkwaardig waren ande re prikkels, b.v. stralende warmte (door onzichtbare stralen) en ook chemische prikkels. Bij deze huidontsteking schijnen afvalproducten van het beschadigde weef- sel, die in het bloed komen, den stoot te geven tot de vermeerderde bacterien- vernietigende kracht van het blofed. VAATWERK VAN NIKKEL. In de „Lancet" wordt besproken, in hoe- verre het gebruik van nikkelen vaten scha- delijk kan zijn voor de, gezondheid. Che mische analyses gaven aan, dat vooral in- dien zure spijzen lang in nikkelen vaten hadden gestaan, er nog al wat nikkel in de spijzen was opgelost. Maar in het algemeen zijn het slechts sporen, die geheel onscha- delijk zijn voor de gezondheid, Nikkelver- giftigingen komen in de litteratuur niet voor. Hoofdzaak is, dat het nikkel zuiver is en geen andere metalen bevat, die wel schadeliik kunnen zijn voor de gezondheid. EEN STAD AAN VIER HOEKEN IN BRAND GE$TOKEN. Het gemeentebestuur van de stud Schweinitz in Zuid Bohemen heeft de- zer dagen een dreigbrief ontvangen met de mededeeling dat de stad aan de vier hoeken in brand zou worden gestoken. Men had deze bedreiging niet al te zeer au serieux geijomen. Vorige week is ech ter inderdaad aan e vier hoeken der stad brand gesticht, terwijl de telegraaf- en t«1efoonverbindingen met het naburige Budweis waren afgesneden. Men slaag- de er met groote moeite in den brand lot de vier haarden te beperken, doch de materieele schade is zeer groot. Vergadering van Donderdag 4 September 1924, des namiddags 2 uur. Voorzitter de hear J. Huizinga, burgemees- ter. Aanwezig de heeren J. J. de Jager, D. van Aken, D. Seheele, P. van Cadsand, L. J. Geel- hoedt, R. G. E. Nolson, C. A. Verlinde, F. B. G. de Meijer, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, B. N. van Dijke en J. van Riet. De VOORZITTER opent de vergadering en stelt aan de orde: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 24 Juli 1.1. worden met algemeene stemmen onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. De begrooting der commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, Sluiskil, voor den dienst 1925, op een eindcijfer van f 165,-. Wordt besloten deze te behandelen bij de gemeentebegrooting. b. Een verklaring van het bestuur der R. K. Verpleging en Opvoeding te Sluiskil, dat de voorwaarden aanneemt, gesteld bij raads- besluit van 26 Juni 1.1. tot aansluiting op het gemeenteriool. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een verklaring van W. P. Nieuwelink te Ter Neuzen, dat hij aanvaardt de voorwaar den hem bij raadsbesluit van 8 Mei 11. gesteld voor het leggen van riolen in gemeentegrond en aansluitingen op het gemeenteriool. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van A. C. Muste, waarin deze bericht de "benoeming tot lid der com missie van toezicht op het lager onderwijs aanneemt. Aangenomen voor kennisgevin?. e. Een schrijven van J. Boxem te Valburg, waarin deze bericht, dat zij hare benoeming tot gemeenteverloskundige, wegens benoeming elders, niet aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van den Directeur van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester- Schelde, waarin deze opmerkt, dat het ge meentebestuur bij zijn schrijven dd. 6 Mfaart 1.1. betreffende „openstellen wachtkamer" po- litietoezicht toezegde, voor het geval de wacht kamer te Ter Neuzen des avonds voor de per sonen die reizigers komen afhalen zou worden opengesteld, voor aankomst der booten te pl.m. 7,30 en 10,15 's avonds. Namens de Commissie van Toezicht op de Stoombootdiensten deelt de directeur mede, dat bedoelde commissie bereid is, om bedoelde wachtkamer ongeveer een kwartier voor de aankomst der beide genoemde booten open te stellen, mits alsdan politietoezicht aanwezig is. Gaame zal hij vernemen of op genoemd politietoezicht kan gerekend worden. De bedoeling zoude dan zijn, dat de wacht kamer eerst geopend zou worden als de politie aianwezig is. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het raadsbesluit van 24 Juli jl. tot het aangaan eener geldleening van 16.000, voor- zien van het bewijs der goedkeuring door ge- deputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. h. Het raadsbsluit van 24 Juli 1.1. betref fende het beleenen van rentegevende stukken, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een schrijven van de N. V. Provindale Eiectriciteitsmaatschappij, die daarin naar aanleiding van het raadsbesluit van 24 Juli 1.1. betreffende verlichting der buurtschappen be richt, dat zij het besluit in studie genomen heeft en zoo spoedig mogelijk haar antwoord zal doen toekomen. De heer VAN CADSAND vraagt, of er den voorzitter iets van bekend is, dat de P. Z. E. M. reeds onderhandelingen voert met particulie- ren te Sluiskil, om het grootste deel dier buurt- schap te verlichten. Spreker heeft zelfs van nabij gehoord, dat die onderhandelingen in een zeer ver gevorderd stadium gekomen zijn. Spreker moet, om eens een woord van den heer Colsen te gebruiken, zeggen, dat hij „paf" stond, toen hij het hoorde en hij kon dat haast niet gelooven, daarom zou hij graag eens ver nemen, hoe dat zit. De VOORZITTER deelt mede, dat aan de P. Z. E. M, mededeeling is gedaan van het ge nomen raadsbesluit en dat ongeveer 8 diagen later bericht is ontvangen, dat 'men de zaak in studie had genomen. Sinds heeft spreker er niets van gehoord. Hij herinnart er aan, dat ook in vroegere vergaderingen geruchten om- tent onderhandelingen met particulieren ter spnake kwamen, doch dat daarbij bleek, dat die praatjes van de buitenwacht afkomstig waren en men er het rechte niet van wist. Spreker kan er in elk geval niets over mee- deelen. De heer VAN CADSAND zet nader uiteen, dat hij zoo verwonderd was, d|at de Westzijde van Sluiskil aan het onderhandelen zou zjjn, omdat op zekere vergadering in het verleden het besluit werd genomen niet aan te sluiten, tenzij ook de Oostzijde licht kreeg. Nu heeft de Oostzijde voor deelneming aan die onder handelingen niet eens de gelegenheid gehad. De VOORZITTER: Ja, de liefde schijnt blijkbaar van korten duur te zijn geweest! De heer COLSEN zou het een jammere zaak vinden, indien het zoover moest komen, en toch voorziet hij, dat het zoo komen zal en dan zal door den raad het besluit moeten ge nomen worden om ook de Oostzijde, Drie- wegen, het Zwaantje en Baandijk te verlich ten, want dat moet toch ook licht hebben, maar dat zal dan veel geld kosten. Hij gelooft ech ter, dat de schuld daarvan dan aan den ge- meenteraad ligt, die in de vorige vergadering bij Sluiskil en Driewegen ook nog Zwaantje en Baandijk voegde. Hij denkt niet, dat de P. Z. E. M. dat doen zal, en Sluiskil, behalve de Oostzijde, geheel voor eigen rekening zal nemen. De VOORZITTER meent, dat het 't beste zal zijn, eens af te wachten wat er van groeien zal. De heer HAMELINK wil er nog wat van zeggen. De brief van de P. Z. E. M., dat ze de zaak in studie zouden nemen is van 8 Augus tus en dan vindt hij het geen reeele handeling om, hangende die studie, onderhandelingen aan te knoopen met anderen voor het verlich ten van een enkele buurt. Hij wijst er op, dat in het raadsbesluit geen termijn genoemd is, waar binnen antwoord verlangd wordt. Dit kan de maatschappij uitbuiten, door den raad lang te laten wachten. Zij kan ondertusschen andere plannen beramen, doch de raad is er, zoolang er geen antwoord is, aan vast. Het is niet de eerste maal, dat men van de P. Z. E. M. iets hoort omtrent tusschenonderhandelingen. Hij zou daarom aan de P. Z. E. M. nader wil- len schrijven, dat antwoord verwacht wordt voor 30 September aanstaande en dat, indien er alsdan geen antwoord is ingekomen, het raadsbesluit vervalt. Is er dan geen antwoord, dan staat de raad ook vrij. De heer DE JAGER merkt op, dat hetgeen de heer Van Cadsand mededeelde, en wat de heer Colsen er van meedeelde, eigenlijk toch niets meer dan een bloot gerucht is. De heer HAMELINK zou, ook zonder me dedeeling van dat gerucht, gewenscht achten, dat er een datum werd gesteld, omdat er dan een eiiid aan kan komen en er anders kans bstaat, dat de zaak feitelijk ten eeuwige dage voortduurt. De VOORZITTER ic van oordeel, dat daar- tegen geen bezwaar kan zijn. Burgemeester en wethouders nemen het voorstel van den heer Hamelink over. Hij merkt op, dat de directeur, de heer Streefkerk ter vergadering was, dat deze kennis heeft kunnen nemen van hetgeen de raadsleden wenschen en dat, waar deze uit de besprekingen de geheele zaak kende, het ook hem voorkomt, dat het ant woord wel al wat vlugger had kunnen komen. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. j. Een besluit van gedeputeerde staten, d.d. 8 Augustus 1924, waarbij van het bewijs der definitieve vaststelling voorzien wordt teruggezonden de gemeenterekening voor den dienst 1922. Aangenomen voor kennisgeving. k. De begrooting voor de brandweer voor den dienst 1925 op een eindcijfer van f 1000. Wordt besloten deze te behandelen bij de gemeentebegrooting. 1. Begrooting der commissie tot wering van schoolverzuim, te Ter Neuzen, kom, voor den dienst 1925, op een eindcijfer van f 420. Wordt besloten deze te behandelen bij de gemeentebegrooting. m. De rekening der brarldweer over den dienst 1923. De ontvangsten hebben bedragen 1276,73, de uitgaven 6^3,12%, het goed slot alzoo 643,60%. Burgemeester en wethouders stellen voor deze rekening goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. n. De rekening der commissie tot wering v|an schoolverzuim te Ter Neuzen, kom, over den dienst 1923. De ontvangsten hebben be dragen 412,27, de uitgaven ,f 329,10, het goed slot mitsdien 83,17. Burgemeester en wethouders stellen voor deze rekening goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. o. Het raadsbesluit van 24 Juli 1.1. tot wij- ziging der gemeentebegrooting voor den dienst 1924, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. p. Een adres van het bestuur van „Het Wit-Gele Kruis", R. K. Vereeniging voor Volksgezondheid en Ziekenverpleging, te Ter Neuzen, dat daarin te kennen geeft: dat bovengenoemde vereeniging, sedert den aanvang van haar bestaan getoond heeft, in een lang gevoelde behoefte te voorzien; dat zij geheel voldoet aan de speciale eischen welke de Roomsch-Katholieken, redelijkerwijs aan de ziekenverpleging stellen, zonder uitsluiting van anderen, die haar steun zouden verlangen; dat de instandhouding dezer vereeniging echter met groote finalicieele moeilijkheden gepaard gaat; dat uit de hierbij gevoegde exploitatie-reke- ning over het afgeloopen boekjaar van 1 Juli 192330 Juni 1924, alsmede uit de begrooting voor het volgende boekjaar, blijkt, dat niet met eigen middelen in de hoogst noodige uit- glaven zal kunnen worden voorzien, te meer, omdat op de in eerstvemoemd boekjaar ver- melde giften, thans niet meer gerekend kan worden; redenen, waarom het den raad eerbiedig ver- zoekt, het daarheen te willen leiden, dat aan genoemde vereeniging eene jaarlijksehe sub- sidie worde toegekend, van f 600, ingaande 1 Juli 1924. Uit de bij dat adres overgelegde rekening over het boekjaar 1 Juli 192330 Juni 1924 blijkt, dat is uitgegeven: salaris verpleegster f 756,25, aanschaffing en onderhoud verple- gingsartikelen 346,46, administratiekosten f 3,93, diverse onkosten 17,42 en aflossing geleende gelden f 200, samen f 1342,06. Ontvangen is: contributie 669,65, terug- ontvangen verbandkosten 56,37, giften (416,30, samen (1142,32, alzoo tekort 199,74. De begrooting voor 1924/25 raamt als uit gaven: salaris verpleegster (875, aanschaffing en onderhoud verplegingsartikelen 300, di- versen 30, aflossing geleende gelden 200, aamen 1405. Als ontvangsten wordt geraamd: contributie 650, terugontvangen verbandkosten 50, gif ten 15, nadeelig saldo 690. Wordt besloten dit adres te behandelen bij de vaststelling der gemeentebegrooting voor 1925. r. Een adres van G. J. Andriessen en vier anderen, alien inwoners van de gemeente Ter Neuzen (buurtschap Sluiskil), die zich nog- maals tot den raad wenden. Zij bieden zich nogmaals aan om tot een overeenkomst te komen wegens de rioleering van de sloot, ge- legen in den Coegorspolder. Adressanten ver- klaren zich bereid om mede te helpen in het leggen der buizen en de overige werkzaam- heden, wanneer de raad tot een besluit zou komen om de buizen en eenige zinkputten van gemeentewege te bekostigen. Wordt besloten dit adres te stellen in han- den van burgemeester en wethouders om be richt en raad. s. Een adres van het bestuur der Ter Neu- zensche Bad- en Zweminrichting, dat daarin den raad verzoekt aan genoemde inrichting voor het jaar 1925 een subsidie te willen ver- leenen van 500. Blijkens de bij het adres ingezonden exploi- tatierekening over 1924 was het te kort over de jaren '22 en '23119,60, en waren de uit gaven wegens: salaris badmeester 362,50, rentezegels 9, druk- en advertentiekosten 15, erfpacht en vergoeding graspachter 57,75, ingekomen rekeningen wegens onder houd 192,21, totaal 756,76. De ontvangsten bedroegen: abonnementen 396,50, sportfeest 141,28, dagkaarten 31,50, huur badgoed 1,20, bewaarloon bad- goed (20, totaal (590,48. Over 1924 was het tekort alzoo 756,76 590,48 166,28. De begrooting voor 1925 raamt aan uitga ven: salaris badmeester (400, rentezegels (10, zwembenoodigdheden 25, erfpacht en vergoe ding graspachter (57,75, druk- en adverten tiekosten 25, bodeloon, porti enz. 10, onder houd 350, te kort over 1924 166,28, totaal 1044,03, terwijl de ontvangsten niet hooger zijn te ramen dan (544,03. In de memorie van toelichting zegt het be stuur het volgende: Ter toelichting van nevensgaand adres heb ben wij de eer het volgende onder de aandacht van den raad te brengen: De Ter Neuzensche Bad- en Zweminrichting, opgericht in den zomer van 't jaar 1922, heeft met 't einde van dit seizoen gedurende drie zomers in een belangrijke behoefte van deze gemeente voorzien. Dat deze behoefte bestaat blijkt uit het feit, dat in dien tijd tientallen goede zwemmers in de inrichting gevormd zijn. Dit nut strekt zich niet alleen uit tot de meer gegoede klasse. Van de gelegenheid, die sinds de oprichting der inrichting geboden werd, om des Zater- dags kosteloos te baden, werd steeds een druk gebruik gemaakt. Op warme dagen meldde zich ongeveer een lOOtal Liefhebbers voor de gelegenheid aan. Het zal niet noodig zijn hier den raad te wijzen op het groot gevaar, dat zou bestaan indien deze liefhebbers van 't baden, meest jeugdige personen, de zwemkunst nog niet meester, elders in gevaarlijk water, waar geen toezicht aanwezig is, de gelegenheid tot baden gingen zoeken. En indien als vergeleken met vroeger 't aantal baders en zwemmers toege- nomen is, zoo komt dan aan de bad- en zwem inrichting de eer toe het gevoel voor reinheid onder de bevolking versterkt te hebben. Echter heeft de exploitatie van de inrichting gedurende de afgeloopen drie seizoens uitge- wezen, dat deze op den duur zonder subsidie van de gemeente niet mogelijk is. Elk jaar opnieuw worstelt het bestuur met een tekort en wordt 't onderhoud tot 't meest noodzake- lijk beperkt. Voor 1925 zal daarom een groo- ter bedrag voor onderhoud uitgetrokken moe ten worden. Omdat eindelijk voorzien moet worden in steeds uitgesteld werk. De abonne- mentsprijzen zijn niet hooger op te voeren. Indien geen hulp opdaagt in den vorm van een subsidie, zal het bestuur na verloop van be- trekkelijk korten tijd zich voor de noodzake- lijkheid geplaatst zien om de inrichting te sluiten. Wij meenen, dat niet alleen een belang van de tegenwoordige abonnes, maar van de ge heele gemeente geschaad zou worden, indien een inrichting verdween, waar velen nog de nuttige zwemkunst kunnen leeren, waar 't ge voel voor zindelijkheid van 't lichaam aange- kweekt wordt en waar velen eens per week kosteloos kunnen baden. Wordt besloten dit verzoek te behandelen bij de gemeentebegrooting. t. Het raadsbesluit van 24 Juli 1.1. betref fende opheffing der zevende klasse school, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. u. Het raadsbesluit van 26 Juli 1.1. tot het heffen van leges op jachtacten, voorzien van het bewijs der Koninklijke goedkeuring. Aangnomen voor kennisgeving. v. Een adres van het bestuur der R. K. Vereeniging „Het Wit-Gele-Kruis" te Sluis kil, die daarin te kennen geeft: dat deze vereeniging ten doel heeft het ver- plegen vian zieken en zij die hulp op het gebied van verpleging noodig hebben, hetwelk ge- schied door een gediplomeerde verpleegster; dat alhoewel zij een R. K. karakter draagt, meerdere niet Katholieke leden telt die dezelf de voorrechten genieten; dat door de Wijkverpleegster in het afgeloo pen jaar 500 huisbezoeken zijn afgelegd, 150 bezoeken zijn ontvangen aan de R. K. verple ging en 70 artikelen in bruikleen zijn uitge geven; dat in kas was op 1 Jan. 1924: (33,26%; ingekomen 442, en uitgegeven 625,39, zoo- als blijkt uit bijgaand uittreksel van het rap port van den penningmeester, terwijl het ma- gazijn nog op aanvulling wacht. Redenen, waarom zij de vrijheid nemen den gemeenteraad eerbiedig te verzoeken deze ver eeniging eene subsidie van 200 te willen toe- kennen evenals het vorig jaar. De inkomsten van 1 Januari tot 28 Augustus 1924 waren: in kas op 1 Jan. (33,26%, con tributie van 158 leden a 1,50 237, vrije gift 5, subsidie van de gemeente 200. De uitgaven bedroegen over hetzelfde tijd- perk: magazijnartikelen (104,70, contributie Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose (5,10, oplakken ledikanten (6,50, vergoeding reiskosten van den penningmeester naar de centrale vergadering te Breda 17,25, salaris wijkverpleegster 175, vergoeding bode (10 correspondentiekosten (2,84, ligtent (219, rijwiel wijkverpleegster (85, totaal (625,39.. Wordt besloten dit adres te behandelen bij de gemeentebegrooting. (Wordt vervolgd). Rotterdam, 8 September 1924. VEEMARKT. Aangevoerd werden 354 vette runderen 217 vette- en graskalveren, 964 schapen, en lammeren en 927 varkens. De noteering was als volgt: Koeien le kw. /1,15 tot/l,221/2; 2e kw. /lt10 tot 1,—3e kw. /0,95 tot/0,85; Ossen le kw. /1,10 tot /l,171/2; 2ekw{ 1,tot f 0,95 3e kw. 0,90 tot 0,80 Kalveren le kw./1,65 tot y 1,85; 2e kw. 1,45 tot 1,25 3e kw 1,10 tot 0,90Schapen le kw. /0,80 tot /0,85; 2e kw. 0,75 tot /0,65; 3ekw. 0,55 tot 0,50 Lammeren f 1,05 tot /1,10; 2e kw. tot Varkens le kw. 0,96 tot /0,98 2ekw. 0,94 tot 0,903e kw. /0,88 tot 0,84 licht soort 0,78 tot 0,86. Vet vee en vette kalveren in alle kwali- teiten matig verhandeldenkele prima gingen iets boven noteering. Schapen met redelgken aanvoer. Varkens met redelpken aanvoer en handel, de prjjzen waren veel hooger dan de vorige week. F1JNE ZADEN. Lijnzaadvoer /22,tot /23,Zaai- lijnzaad 23,tot 25,Brain Mosterdzaad 60,tot 63,Geel Mosterdzaad 30,tot 33,Blauw- maanzaad 52,tot 54,Koolzaad 21,tot 23,Karwjjzaad 44,— tot 45,Kanariezaad 30,tot 32,Zonnebloempittenzaad 16,50 tot f 18,50 Buitenl. Boekweit f 18,50 tot VLAS. Aangevoerd: Blauw KG., tot Zeeuwsch wit E.G./ tot Hollandsch Geel K.G tot Groningsch 9000 E.G., 1,85 tot 2,20. Dauwroot E.G., tot AARDAPPELEN. Zeeuwsche Bonte 3,50 tot 4,25 Zeeuwsche Blauwe 3.50 tot 4,25 Potera /1,50 tot 2,Zeeuwsche Eigen- heimers 2,40 tot 2,80 Blauwe Eigen- heimers 2,80 tot 3,30Brielsche Eigenheimers 2,70 tot 3,40 alles per mnd. E1EREN. Zeeuwsche en Overmaassche dooreen 8,50 tot 9,50. B1NNENLANDSCHE GRANEN. Tat'we. Wegens zeer uiteenloopende prpzen en kwaliteiten was het heden nog niet mogelijk noteering op te maken. Rogge. Niet noemenswaard getoond. INGEZONDEN MEDEDEELING. Uw eerste taak's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld ge- schiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, ge- druktheid, maagpijn, onzuiver bloed enz. Foster's Maagpillen genezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden, en ver- sterken zoodoende uw geheele gestel. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen 0.65. Te Ter Neuzen bij de Firma A. van Overbeeke- Leunis. 10 Gerst. In alle soorten 14,50 tot /15, Haver 12tot 15. Erwten. Eleine Groene 16,tot 22,25 Eroon 16,tot 21, Schokkers, puike onveranderd, overigs moeiljjk verkoopbaar, 15,tot 19,50, alles per 100 E. G. VERKOOPINGEN, A AN BEST ED IN GEN, UITVOERINGEN, ENZ- 9 September. Openbare Verkooping van Olmenboo- men te Koewacht. Notaris Dregmans. Aanbesteding van het bouwen van een Landbouwschuur met Varkenshokken te Ossenisse. Architect J. Hennink. 10 September. Openbare Verkooping van Huishoude- lijke Goederen te Zuiddorpe. Notaris Dregmans. 12 Sept. Vergadering van Stembevoegde Irage- laniden van den Kanaalpolder te Philip pine. 13 Sept. Aanbesteding van de levering van Kunstmeststoffen te Oosterland. M. Otte, Secretaris D. E. S. te Oosterland. Prijsopgave voor levering Kachelkolen te Othene. Kolenvereeniging „De tijd doet leven". 15 Sept. Algemeene Vergadering Cooperatieve Groentendrogerij en Zouterij te Ter Neu zen. 19 Sept. Publieke verkooping bij inschrijving van 171 boomen te Hulst. Ontvanger der Registratie en Domelnen. 15 October. Handelsvee-tentoonstelling te Goes. (Nadruk verboden). TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 4 Sept. Pieter Diele- man, oud 32 j., jm. en Cornelia Suzanna de Jonge, oud 27 j., jd. 5 Sept. Francois van Es, oud 26 j, jm. en Pietemella Bruggeman, oud 26 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Sept. Abraham Johannes Butler, oud 25 j., jm. en Maria Kom- merina Vermeulen, oud 20 j., jd. 4 Sept. Ma- rinus Izaak Hoste, oud 26 j., jm. en Anna Risseeuw, oud 21 j., jd. Geboorten. 31 Aug. Pieter Willem, z. van Maarten Willem Eugene Millenaar en van Maria Cornelia Riemens. Amsterdam, 8 September 2 uur. Bieden. Laten Londen 11,62 ll,62l/2 Berljjn, per biljoen 0,60 0,62 Parjjs 13,79 13,84 Brussel 13,— 13,07lL Weenen (10.000) 0,40 0,45 Vreemd Bankpapier. Duitsch, per biljoen Eransch 13,79 Belgisch 13, Oostenrjjksch (10.000) 0,40 0,62 13,84 13,10 0,45 A. C. LENSEN S STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s. HELENA in lading te Lulea voor Vlaardingen. s.s. MAGDALENA in lading te New- Castle voor Stockholm, s.s. TERNEUZEN wordt heden te Nar vik verwacht. 6CHEEPVAARTBEWEGINO. 4 September. Eng. s.s. Blackcock, 1393 M3., stukgoed, van GentTer Neuzen naar Londen. Duitsch s.s. Algieba, 5520 M3., lediig, van Ter Neuzen naar West-Hartlepool. Eng. s.s. Woolbyrne, 630 M3., fosfaat, van Gent naar .Little Hampton. Belg. s.s. Alberta, 991 M3., fosfaat, van Gent naar St. Malo. Frainsch s.s. Toulouse, 5655 M3., kolen, van Gent naar St. Nazaire. Eng. s.s. Staghound, 1325 M3., fosfaat, van Gent naar Cork. Danzig, s.s. Echo, 2622 M3., ledig, van Gent naar Antwerpen. Eng. m.s. Robrix, 890 M3., fosfaat, van Gent naar Shoreham. Belg. s.s. Brabo, 2285 M3., ledig, van Gent naar Goole. Eng. s.s. Falcon, 1910 IM3., stukgoed, van Londen voor Gent. Nederl. s.s. St. Jansland, 6239 M3., kolen, van New-Castle voor Sluiskil. Eng. s.s. Ouse, 2841 M3., stukgoed, van Goole voor Gent. Belg. s.s. Bruges, 14105 M3., fosfaat, van Port Tampa voor Gent. Langs de Westsluis alhier zijn 7 bimnen- vaartuigen op- en 1 afgeschut; langs 'de Middensluis 39 op- en 34 afgeschut; langs de Oostsluis 107 op- en 56 afgeschut. Zonnetijd. H H H If If

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 3