e ^HONIG'S WMMZENA ONONTBEERLUK IN DE KEUKEN TALLOOZE INGEZONDEN MEDED E E L I M G E N. mareha internationaal conores voor DE COoPERATIE. Te Gent is een internationaal oongres voor de cooperatie geopend, onder voor- zitterschap van Qoedhartj, den president van d« international^ cooperatie. Bijna alle Europ€esche staten, w.o. ook Nederland en Amerika, zijn vertegenwoordigd. In het begin van het volgend jaar zal er te Rome een vergadering worden ge houden om den grondslag te teggen voor een groote internatSonale bank ter bestrij- ding van het anti-cooperatieve geldwCzen. PEIL DER RIVIEREN IN BELGlE.. Door den aanhoudenden regen is het [jeil der rivieren overal in Belgie aanzien- Jijk g«stegen. Langs dy Beneden-Schelde de Leie, de Yzer en de Demer staan vqe weiden en velden blank. Ook in de Arden- n«n zijn de Maas, de Lesse, de Samber en de Ourthe zeer gezwollen. Te Dolhain trad de Vesdre buiten haar oevers, waar- door veel schade werd veroorzaakt. Het bekende meer van Gileppe in de provincie Luik, dat veertien millioen kubieke meter water kan bevatten, en drie jaar geleden in den zomer gedeeltelijk droogliep, is thans boord€vol, zoodat de vei.lighcids- sluizen geheel moesten worden opengesteld Voor d®n landbouw begint het slechte weder de properties aan te nemen van ®en ware ramp. De veelbelovende graan- oogst, die nog in schooven op het land staat, begint te rotten. De beetwortelen V®rkeeren eveneens in gevaar; terwijl de aardappelen bijna overal zijn aangetaist door photophtora. De honingproductie be- draagt slechts het vierde van andere jaren. Veje korven blijken definitief verloren te zijn. DE BURGEROORLOG IN CHINA Naar de bladen vernemen heeft de Ame- rikaansche regeering in verband met de critieken tbestand in China aan alle be- schikbare slagschepen bevel gegeven zich bi] de Chineesche kust t'e concentreeren- je-r bescherming van de Amerikaansche belangen. De buitenlanders te Sjamghai zijn volgens deze berichten ten zeerste1 verontrust. Zij hebben barricaden opge- richt en een vrijwilligersoorps in het le- ven geroepen; aangezien strijd met de in- boorlingen onvermijdelijk lijkt. Men ver- neemt dat Soen J at Sen met een belang- rijke troepenmacht naar Sjanghai onder- is- Het ministerie van Marine te Parijs deelt, mee dat de kruisers Jules Ferry en Colmar van Saigoen ko®rs gezet hebben naar 'Sjangai. Het adviesjacht Altair is naar Tientsin gezonden om de draadlooze ge- meenschap tusschen admiraal Frochot en den Franschen gezant te Peking te yen- zekeren. TER NEUZEN, 5 SEPTEMBER 1924. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de Donderdag gehouden raadszitting werd meegedeeld een schrijven van de P. Z. E. M„ dat zij, alvorens te kunnen ant- woorden op het aarnbod van den gemeente- raad tot het verleenen eener subsidie van f 2000 voor electrificatie van alle buiten- buurten, deze zaak irn studie moet nemen. De voorzitter gat den heer Van Cadsand op zijn vraag te kennen, dat er hem raets van bekend is, dat de P. Z. E. M. ondertus- j schen al bezig is met het onderhandelen j over een contract voor electrificatie der Oostzijde van Sluiskil met particulieren. De j heer Colsen gaf te kennen, dat, als gevolg j van het genomen raadsbesluit het daartoe wel komen zal en de gemeente dan groote offers voor de andere buitenbuurt zal moe- fen besteden. De onlangs voorgekomen overstrooming -van het lage stadsgedeelte bij den zwaren regenval was aanleiding, dat Burg, en Weth. opnieuw verbetering van den afvoer van het water ter sprake brachten. De raad verklaarde zich in beginsel daarvoor en hechtte er zijn goedkeuring aan, dat het college zich voor het voorbereiden van een plan tot afdoende oplossing deskundige voorlichting zal assumeeren. De gemeenterekening werd vastgesteld zooals die onlangs is aangeboden. Zij gat aanleiding tot de opmerking, dat het ge- wenscht is, nalatige aangeslagenen voor schoolgeld en hondenbelastmg vroeger dan tot nu toe gebruikelijk is te vervolgen het- geen Burg, en Weth. hebben toegezegd. De begrooting voor den dienst 1 J2o is aangeboden op een eindcijfer van f 374373,92. De hoofdelijke omslag is geraamd op f 1427^2,83Yz (voor den loopenden dienst was uitgetrokken f 153986,05). Door F. C. den Hartigh te Harderwijk is de gemeente bij exploit gedagvaard tot be- taling eener schadevergoeding van f 3966 70, 'bmdat hem door Burg, en Weth. bp grond der verordening tegen beperkmg der woongelegenheid in het jaar ^920 is geweigerd vergunning te verleenen tot het afbreken van een aan hem behoorend woon- huis aangezien de afbraak dier woning, toen' daartegen in September 1922 geen bezwaar meer gemaakt werd zooveel minder verkoop"'iarde had en het werkloon voor het afbreken duurder moest betaald worden dan in 1920 het geval zou geweest zijn. De heer De Hartigh grondt het rechtmatige der schadevergoeding in de eerste plaats op het gemis van bindiende kracht der ge- noemde verordening, als zijnde die in strijd met de grenzen gesteld in art. 135 der Gemeentewet en art. 625 van het Burgerluk Wetboek. De raad besloot tot verweer te gen d'ezen eisch in rechten, zoowel in eer- sten aanleg als in beroep en cassatie Overeenkomstig het verzoek van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschap- pij besloot de raad aan haar te verkoopen een bouwterrein gelegen op den dijk langs den toegangsweg tot de ponton van de Prov. booten ter grootte van, ongeveer 1100 M2., voor het daarop stichten van het Hoofdbureau en directeurswoning dier maatschappij, voor de som van f 3000. Het kohier der hondenbelasting werd vastgesteld op f 1903,25. Goedgekeurd werd een door de admini- stratie der domeinen ingezonden plan voor het uitvoeren van rioleerings- en bestra- tingswerken op bouwterrein achter de Axel- sche straat en de Verlengde Van Steenber- genlaan. Daar de in, de vorige vergadering be- noemde verloskundiige inmiddels daarvoor heeft bedankt, had een nieuwe benoeming plaats en werd met algemeene stemmen benoemd mej. E. J. van Dijke, assistente verloskundige te Wassenaar, met ingang van 15 September. In plaats van den heer J. van Wijck, wlen wegens vertrek naar elders eervol ont- slag werd verleend is tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heer L. J. van Driel. Overeenkomstig het voorstel van den heer Van Driel besloot de raad ten behoeve van een. trental georganiseerde personen, die gehuwd zijn na Januari 1923, en inge- volge een aanschrijving van den Minister van Binnenlandsche Zaken buiten de steun- regeling vallen, een regeling te treffen, dat zij, als niet-rechthebbende, een afzonder- lijke categoric vormen,, die ook voor uitkee- ring bij werklposheid in aanmerking komen Door den heer Nolson werd bezwaar ge maakt, dat door het gemeentebestuur in de laatste dagen een bijzondere verkeersrege- ling wordt uitgevoerd, die niet door den gemeenteraad gesanctioneerd is. In het al- gemeen bleek er bij den raad geen bezwaar te bestaan, dat ter voorkoming van gevaar getracht wordt het berijden der De Jonge- straat met auto's van twee zijden als proef tegen te gaan, en het verkeer vanaf de Axelsche brug in een andere richting te leiden. De heer Van Riet bracht nogmaals de exploitatierekening van het ziekenhuis ter sprake, waarover de besprekingen werden opgeschort tot bij de begrooting, terwijl de heer Colsen weer eens klaagde over den overlast dien de geheele omgeving dOch vooral Sluiskil ondervindt, van den stank der Westelijke waterleiding, die wordt toe- geschreven aan het daarin onvoldoende ge- zuiverd afvoeren van fabriekswater der stijfselfabriek te Sas van Gent. De voor zitter gaf te kennen, dat dit inderdaad een onderwerp is van aanhoudende zorg der regeening, maar dat het moeilijk schijnt, daartegen afdoend op te treden. GEMEENTELIJKE- EN DISTRICTS ARBEIDSBEURS, TER NEUZEN. Bij de Arbeidsbeurs alhier stonden op 1 Sept. 1924 als werkloos ingeschreven Transport en losse arbeiders Opperlieden Timmerlieden Metselaars Bankwerkers Electriciens Typografen Zeelieden Behahe de nuuzjekveireeniging De Ver- eenigde Vrienden zou den er een stuk of vijf andere muziekgezelschappen uit de om geving voor het muzikale gedeelte zorgen. H«t is evenwel niet genoeg, dat eenige iionderden muzikanten met goeden wil be- zield zijn, om een feest naar wensch te do^n slagen. elementen moeten ook daartoe mee- werken. Tot dusver heeft echter de re- g'Cn, het zomergenoegens-bede'rvend ele ment, meer dan ons lie! is, ons met zijn bezoek vereert, en vele goede plannen in duigen doen vallen. Zou er niet een weer-voorspeller te vin- d«n zijn, die ons voor die dagen warmte en zonneschijn kan voorspellen? Misschien, want sedert professor s«dert tal van jaren lid van de Provinciate Falb dood is, heeft >.et weervoorspellen g«en serieuze beoefenaars gevonden, ten- zij bij den observator van Snoek's meteoro- logisch teugenstation, Vcrbonden aan den beroemden Almanak te Gent. En die voor- Spelt toevallig in September zoo n warm weder, dat de kraaien er van gapen. Moge hij g«lijk hebben! ZUIDDORPE. Cte Raad dezer gemeente besloot tol overgave van de O. L. school, wijk A 118 aan het R.K. bijzonder onderwiis, zulks met ingang van 16 September a.s. Als- dan zal in deze gemeente geen open- baar ond«rwijs mea* worden gegeven. GRAAUW. Bij koninklijk besluit is benoemd tot bur- gemeester der gemeente Graauw de heer E. J. van Campen, een broeder van wijlen den overleden burgemeester. VLISSINGEN. De heer J. G. van Niftrik te Vlissingen, sedert tal van jaren lid van de Provinciate Staten en vroeger ook lid van Ged. Sta ten, zal binnenkort de Provincie metter- woon verlaten en zal er dus eene vaca- ture ontstaan in de statyn. De heer Van Niftrik zal worden opgevolgd door me- vrouw E. BergsmaBergsma te Zoutelan- de, die hem opvolgt op de Vrijz. Dem. lijst. Wederom zal aus een vrouw 'haar in- trede in de Stat|en onzer provincie doen. INGEZONDEN MEDEDEELING. 156 3 1 I op 1 Aug. 1 1 1 192 5 1 1 2 1 10 1 12 172 Totaal 212 Bi) de Correspondentschappen te Boschkapelle 5 op 1 Aug. 17 Hulst 1 1 3 Westdorpe 2 1 n 11 Totaal 8 Totaal 31 LANDDAG. Door de afdeelingen van den Vrijzinnig Etemocratischen Bond in W. Zeeuwsch- Vlaanderen wordt Zondag 14 September een landdag gehouden te Oostburg, waar- op het woord zal worden gevoerd door de heeren prof. dr. D. van Embden, lid der Eerste Kainer, mr. P. J. Oud, lid der Tweede Kamer, Jac. Welleman, lid van de Prov. Staten en ds. E. van Ruij- tenberg te Oostburg. Het muziekgezelschap van Zuidzande zal zich laten hooren. EXAMEN HOOFDACTE. Bij het te Rotterdam gehoudlen examen is geslaagd mej. M. S. Sciffer te St. Jansteen. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Te Eindhoven slaagde mej. M. C. A. van de Walle te Hulst; te Rotterdam slaagde mej. M. N. L. Hermans te Ossenisse. ONAANGENAME VAL. Te Eede viel een- man van een wagen, juist met het zitvlak op een hooivork, welke hem diep in het lichaam dlrong. Hij werd in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis te Brugge vervoerd. SAS VAN GENT. Wanneer men a,lies gelooven mag, wat de buitenwereld weet mee te deelen staat ons in de naasfe toekomst hoig al wat feesteiijkheden le ,v achten. Behalve een heele reeks van kermisver- makelijkheden welke gedurende de kermis- dagOn georganiseerd worden om ook aan van eiders toestroomenden afwisseling er. ontspanning t« bezorgen, staat er voor den Zondag na de kermis een muziekteest op het pro gramma. 45? vraa^t ze Uw Wtnkelier ONTHULLING VAN HET MONUMENT VAN DALE TE SLUIS. Het verslag van de ontvangst op het stadhuis verdient eenige aanvulling, en wel ten eerste met de mededeeling, dat de" bur gemeester van Sluis, de heer Berkers, het eerst sprak en het als hoofd der gemeente zich tot een groote eer rekende Noorder en Zuider breeders in het schoon raadhuis te mogen ontvangen en een kort woord van welkom tot hen te mogen richten, die samen zijn gekomen met hetzelfde doel, n.l. een zeer verdienstelijk Nederlander, een vriend der Vlamingen te eeren, die in alien een- voud, zijn leven heeft gewijd aan de belan gen zijner taal, aan de belangen der ge- schiedenis, hoofdzakelijk van, deze gewes- ten. Boven deze algemeene verdiensten heeft Jan Hendrik van. Dale nog alle recht op de bijzondere dankbaarheid van Sluis, zijne onverpoosde nasporimg in ons rijk gedocumenteerd archief immers, zijn oor- zaak geweest, dat de wallen en andere gronden, welke vroeger als domeingronden werden beschouwd, aan Sluis zijn terugge- geven, Sluis rekent het zich daarom dan ook tot een grooten eer, dat alien van Noord en Zuid zijn gekomen om een zijner ver- diemstelijke burgers te eeren. Namens de be vol king brengt spreker hen daarvoor wel- gemeenden dank. Na de Woensdag reeds vermelde rede van den heer Kerpensteijn, welke meermalen door applaus werd onderbroken, verkreeg de heer J. J. de Burck uit Sluis het woord, die sprak namens de oud-leerlingen van den heer Van Dale. Spreker schetste hoe de gedachten van die oud-leerlingen thans teruggaan naar de dagen van hun jeugd. naar hem, wiens stem men nu weer denkt te hooren, en die wij zoo vroeg moesten missen. Met vreugde en dankbaarheid zijn de oud-leerlingen getuige van deze huldi- ging. Zij weten hun blijdschap niet beter uit te drukken dan door het aanbieden van een buste van hun leermeester, ter plaat- sing or het stadhuis. Vervolgens nam de heer Mr. P. Dieleman het woord om namens de Zeeuwsch-Vlaam sche studentenvereeniging alien te dlanken, dat zij gekomen zijn en om zich te ikwijten van een speciale opdracht, namelijk het voorlezen van een uitvoerig telegram van den vroegeren burgemeester van Sluis, den heer Dommisse, waarin deze wees op het- geen Van Dale was er bij voegende, dat God hem groote gaven gaf, waarmede hij heeft gewoekerd. Nogmaals nam de burgemeester het woord om te verklaren, dat hij het geschenk der oud-leerlingen van Van Dale, gaarne in ontvangst nam en dat het een eereplaats zal innemen in het gemeentehuis. Door dit geschenk hebben de oud-leerlingen hunne dankbaarheid willen betoonen jegens hun leermeester, die niet alleen een leermeester maar ook een opvoeder is geweest. Van zijn werk plukken zijn oud-reerlingen op heden de goede vruchten. Namens de gemeente Sluis brengt spreker zijn welgemeenden dank. De buste, was geplaatst in de vesti bule van het raadhuis en voor deze gelegen- heid keurig met de Sluische vlag (rood-wit- rood) en bloemen omgeven. Zij zal hier steeds de bezoekers herinneren aan dezen grooten Sluizenaar en grooten Nederlander. Het was een heele stoet, die mu het ge- zelschap „Apollo" volgde naar de wallen, naar de plek, waar het monument is opge- richt en waar het nu nog door een vlag aan de oogen der talrijke personen, die dem stoet van gemoodigden afwachtten,, werd ont- trokkeru Bij het monument was een nette tribune voor de sprekers opgeslagen. Wij zouden in de eerste plaats terugkomen op hetgeen prof. Dr. J. Vercoullie had te zeg- gem De begaafde spreker zeide, dat thans de geheele Dietsche stam dezen philoloog komt huldigem Er zijn nog maar weinig pihilologen die een standbeeld hebben, want hun werk kan de geestdrift der menschen niet gaande maken. Spreker kemt er slechts twee en wel Villiaan te Duffel bii Antwer- pen en Du Camp te Amiens. Van Dale zal der dritte in bunde zijn. Van Dale was iemand, die een, roepimg had en van zijn woordenboek zijn 6 drukken verschenen. De Vlamingen modi-ten, -niet achter blijven en wilden ook een tuil van hulde brengen. Spreker wees op de persoonlijke betrekkin- gen van Van Dale met Vlaanderen. Zijn ouders woonden te Brugge en zijn zuster werd te Eecloo geboren. Van Dale was medewerker aan verschiillende Vlaamsche tijdschriften en hij was lid van 5 weten- schappelijke genootschappen in Belgie. Verder spr-ekende wees prof. Vercoullie er o.a. op hoe Van Dale de vertrouwde vraag- baak voor velen werd. Ook na de voltooiing van het groot woordenboek zal dat van Van Dale 'blijven, gelden. Thans rijzen de standbeelden van Jan van Maerlant, den schepenklerk van Damme en Hendrik van Dale, den schoolmeester van Sluis voor onze -oogen als sprekende getuigen van de waarheid van het woord van Gravin de Noeilles: De moedertaal is de dampkring van de ziel, daarbuiten ademt ze niet meer vrij em is zich zelf niet gelijk." De tweede Belgische spreker, Prof. Dr. H. E. de Sagher wilde hulde brengen aan Van Dale als historicus en getuigenis bren gen, dat de beoefenaars van de geschiede- nis met belangstelliing kennis genomen hebben van zijn werken. Spreker wijst op Van Dale's meesterwerken, over de locale geschiedemis, welke werken hij kostbare sohatten noemde. Niet adeem van Sluis maar ook van omliggende gemeemten heeft Van Dale de archieven doorzocht en, er veel histonische kennis in opgedaan. Hij stond alleen destijds op het gebied van histori- sche critiek en van wetemschappelijke his toric. Int de laatste 50 jaar zijm veel andere bromnen naar voren gekomen, doch het werk Van Dale is niet verdwenen als zoo veel van andere tijdgenooten. Van, Dale heeft het laatst het zoutern water door het Zwin zien vloeien. Het beeld is geplaatst op den plek, die Van Dale er z-elf voor zou hebben, gekozen, bij den vroegeren sleutel voor de wereldmarkt. Spreker twijfelt niet of de gemeente zal er goed voor zorgen. Nadat de heer Kerpenstein zij-m reeds ver melde rede had uitgesproken,, verzocht hij mej. Bakker, echtgenioote van een der on- derwijzers, die onder Van Dale werkten en zelve oud-leerlmge van Van Dale, een bloemstuk aan den voet van het monument neer te leggen. Toen d,e Commissaris der K-oningin zijn rede had beeindigd en het doek van het monument was weggetrokken, zette de mu- ziek het Wilhelmus in, dat door alien werd medegezomgen. Men was nu in de gelegenheid het werk van den heer Puijpe te bewonderen em gaar me brengen wij een eere saluut aan den kundigen Zeeuw voor hetgeem hij ook nu weer heeft -gewrocht. Wij zijn onbev-oegd te beoordeelen of het juist is, wat ouden van dagen zeiden, dat den schrijver en schoolmeester, met te dikke wangen is weer gegeven, maar meenen deze opmerking toch te moeten vermelden. Maar teveins dan ook, dat men, overigens, algemeen het borstbeeld roemden en zij, die Van Dale gekend heb ben, de gelijkemis overigens zeer prezen. Het is hier misschien -de plaats even te vermelden, dat ook de echtgenoote van den heer Puijpe, die gekleed was in kleeder dracht van niet-visschersvrouwen uit Arne- muiden, de plechtigheid bijwoonde. Toen de heer Dieleman op zijn kernach- tige wijze het monumeht aan de gemeente had overgedragen, betrad de burgemeester van Sluis het spreekgestoelte en zeide, dat Sluis er trots-ch op is bezit te kunnen nemen van zulk een prachtig monument, opgericht ter eere van een zijner verdienstelijkste burgers. Gedachtig aan de spreuk: „Groot is een volk, dat zijne helden eert", gaat de bevolking er trotsch op, dat de eenvoudi-ge Jan Hendrik van Dale, geboren Sluisenaar, die door zijne liefde voor zijn geboorte plaats voor haar heeft gewerkt en ge- zwoegd en daarvoor nimmer iets heeft ge- vraagd of gen-oten, nu wordt gee-erd, als de pionier der Nederlandsche taal, als vor- scher in de geheimender geschiedenis. Wat ook verheugt, is, dat zoovelen naar Sluis zijn gekomen om de onthulling bij te wonen en d'aardoor blij.k hebben gegeven van hoogachting en waardeerimg voor Van Dale. Spreker dankt de autoriteiten em de Noorderbroeders voor de moeite, welke zij zich get roost hebben te komen. H-ij ziet daarin een hermieuwd blijk, dat zij zich ook voor de belangen van Zeeuwsch-Vlaande- ren interesseeren en dat zij de belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen gemeenschappeliike Nederlandsche belangen zijm. Ook de Zui derbroeders, de goede b-uren, de goede vrienden, dankt spreker van ganscher harte. voor hunne belangstelliuig in de Zeeuwsch Vlamingen, die niets vuriger wenschem, dan dat de goede verstandhouding, die nu heerscht, blijve ja nog versterke. Miinheer Dieleman. eere-voorzitter van het „Van Dale-oo,mit6" aldus spreker en mijnheer Puijpe, kundige beeldhouw aan U speciaa! onzen damk en, waarom, omdat wij weten, dat wij dit monument voornamel-ijk aan U danken. In naam der gemeente Sluis aanvaard ik thans het monument als haar eigendom. Nog even zij hier gemeld, dat na de rede van Mr. Dieleman, de muziek het Zeeuw- sche Volkslied deed hooren. Na den burgemeester sprak Dr. D. Schoute, voorzitter van het Zeeuwsch Ge- nootschap der Wetenschappen en zeide, dat het Genootschap met voile o,vertu,iging op nieuw zijm dankbare hulde brengt aan de magedachtenis van zijn hoog vereerd medelid, J. H. van Dale. Op nieuw, want reeds spoedig na het vroege overlijden van dezen lichamelijk zoo zwakken, maar gees- telijk zoo kraohtigen man, eer-de het genoot schap zijn aandenken door de uitgave in zijn archief van den laatsten, arbeid door Van Dale aan zijn innig geliefd Sluis ge wijd. Het Zeeuwsch Genootschap eert hem opnieuw, die in wetenschap verre uitstak boven zijm omgeving, en spreker voelt zich gelukkig dit hier te kunnen getuigen, en legt als een zichtbaar teeken der gevoelens een palmtak bij zijn gedenkteekem neer. Behalve dezen palmtak en de bloemen van de oud-leerlingen werden o.a. nog bloemstukken neergel-egd n- s, de sena- ten van het Utrechtsch eif Nij- meegsch studentenkorps; De Z. L. M.^het Algemeen Nederland'sch Verbond, afd. Zeeuwsch-Vlaanderen; de Zeeuwsch- Vlaamsche Studentenvereeniging, enz. Nog werd het woord gevoerd door den heer E. P. van der Werff, uit Oostburg, die sprak namens het ihoofdbestuur van het Al gemeen Nederlandsch Verbond, en wees op het vele werk door Van Dale verricht in den korten tijd van zijn leven. Hij werkte met noesten vlijt en toomde zich een waar- dige zoon van het ras, dat zooveel helden leverdem als de Ruijters, Trompen, het volk, dat 80 jaar gestreden heeft voor zijn vrij- heid, dat zich weerde in den Zuid-Afrikaan- s-chen oorlog, dat strijdt voor de rechten der Vlamingen. Het monument is van beteeke- nis voor den ganschen Dietschen stam. Nog vroeg en verkreeg het woord de heer A. Hans, die namens de Vlamingen dank bracht v-oor deze heerlij-ke ontvangst. Niet met bloemen komem zij, omdat het daarvoor voor hen, geen tijd is. Maar spreker wil even aantoonem, dat het Van Dale is, die alien verbindt. Als Jan van Rijswijck nog leefde, zou hij hier zeker zijin, hij die wel het Fransch eem deftige taal noemde, maar toch het Vlaamsoh daarboven verkoos. De laatste spreker hij het monument was de heer Rnevel, een kleinzoon van den ge- h-uldigde, die het woord voerde bij ontstem- tenis van de kinderen van Van Dale en die hartelijk dank bracht namens de familie aan H. M. de Komingin, aan de Zeeuwsch- Vlaamsche Studentenvereeniging, aam den Commissaris der Koningin voor de onthul ling en, aam den heer Puijpe voor de ver- vaardiging van het monument. Behalve de heer Knevel waren nog twee familieleden van Van Dale aanwezig, na melijk twee nichtem van hem, mejuffrouw P. van Dale uit Aardenburg, dochter van een broer en mej. Petiilom uit Sluis, dochter van een zuster van mesj-eu Van Dale. Tijdens het gebruik van het goed bereide maal, werd nog door tal van personen ge- sproken, wij zien ons verplicht met de ver- meldi.ng daarvan kort te zijn, gezien de vele ruimte die de plechtigheid reeds heeft ge- vraagd. De heer Mr. Dieleman, wijdde den eersten dronk aan H. M. de Koningin, terwijl op zijn voorstel het volgende telegram aan H. M. werd verzonden: „Velen van Niederdietschen stam te Sluis bij de onthulling van het Van Dale-monu ment bijeen,, brengen eerbiedig hulde aan Nederlands geliefde Vorstin, met de bede, dat ook Haar regeering en Haar zoo innig gewaardieerd streven m-oge strekken tot ver- h effing der alouden Nederlandsch en stam. Dieleman, Voorzitter; Moerdajk, Secretaris." De Commissaris der Koningin zeide, dat het jongste Koninklijk bezoek de banden tusschen Zeeland en Vorsteinhuis zoo mo- gelijk nog nauwer heeft aangehaald. Spre ker meent, dat men groote mannen moet eeren en spreker doet dit Mr. Dieleman, die zooveel heeft gedaan en, nog doet voor Zeeuwsch-Vlaanderen en noemt het een blijde mare, die, waarbij bekend werd ge maakt, dat Mr. Dieleman geridderd werd. Alle aanwezigen zongen hierop het Zeeuwsch-Vlaamsche Volkslied. De heer Jhr. Van Teijlingen wenschte o.a. de Zeeuwsch-Vlaamsche Studentenvereeni ging geluk met haar succes, en bracht hulde aan den ontwerper en vervaardiger van het monument, om vervolgens de gemeente Sluis met zijn mooie standbeeld geluk te wenschen. De Hollanders weten hun groote mannen te eeren. De heer Uijterhoeve, sprak namens den Vlaamschen leeraarsbon-d en schetste Van Date als voorbeeld en leidsman; hi] wist liefde voor de kinderen te moeten hebben, om zelf liefde te kunnen verwachten. Veel liefde had hij voor de geschiedenis, van Zeeuwsch-Vlaandleren, in het bijzonder, en met Rodenbach voelde hij: „Zoo taal, zoo man". De heer J. N. Pattist meende zich onder de lei-ding van den voorzitter een histori- sche uitweiding te mogen veroorloven en wees er op, dat Vlaandferen van ouds tot de Unie van Utrecht behoorde en Sluis daar van deelmaakte. Sluis is steeds de Unle van Utrecht trouw gebleven. Vandaar dan ook, dat, toen het weer onder de Unie van Utrecht kwam, men niet sprak van de her- overing van Sluis, maar van de reductie van Vlaanderen. De vroegere baljuw van Sluis trad ook weer automatisch in zijn o,ude functie. Spreker kan verzekeren, dat de Nederlanders, de Zeeuwsch-Vlamingen, geen verdere reduc tie van Vlaanderen wenschen^ doch onder de beademing van Van Dale wenscht hij al ien Zuiderbroeders toe een algeheele reduc tie tot de Nederlandsche taal in al hun staatsinstellingen en besturen. (Applaus, gevolgd door het zingen van de Vlaamsche Leeuw). duryeas 1 H 1 rerechten leunnen worden Dereid met H O N I GS MAlZENA. Onovertroffen als kindervoedsel. Voor puddingen, sausen en via s overheerlijk en als bindmid- del voor soepen en groenten voortref- felijk. Als op het pakje onder en boven een sluitzegel zit, ontvangt U de echte De stoet werd weer geformeerd en met Apollo" weer aan het hoofd ging het naar hotel „De Korenbeurs", waar het noenmaal zou plaats hebben. Alvorens naar birnnen te gaan, bracht Mr. Dieleman dank aan het muziekgezelschap en bood een verguld zil- veren herinneringsmedaille aan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2