8EMEN8DE BERICHTEN. VERDKONKEN. INGEZONDEN STUKKEN. IN RflEMORIAM. POLITIE. Wisselkoersen. Amsterdam, 3 September 2 uur. Londen 11,60 11,61 Berlpn, per biljoen 0,62 Parijs 13,97!/2 14,05 Brussel 13,02 i/a 13,12i/2 Weenen (10.000) 0,40 0,45 Vreemd Bankpapier. Duitsch, per biljoen 0,62 Fransch 13,971/2 14,05 Belgisch 13,021/2 13,12i/2 Oostenrijksch (10.000) 0,40 0,45 Van Dale behoort den geheelen Nederland- schen. stam. Hij heeft recht op tde h,ulde van al zijin taal- en stamverwanten.. H-eeren, leden van het Zeeuwsch-Vlaam- sche studentenkorps, ik geloof de tolk te zijn, aldus spreker, van al wat Neder- landsch denkt en voelt, als Ik U hartelijk dank zeg voor Uw met ancces bekroond initiatief. Moge d!it beeld vele jaren getui- gen van de ver,dien,stan van mijn edelen ambtsvoorganger, maar tevens het nage- slacht doen inzien, welk een groot kunste- naar we bezitten in den ontwerper, den Zeeuwschen beeldhouwer Puijpe. Thans was het woord aan den Commis- sanis der Koningin, Jhr. Mr. J. W. Quarries van Ufford, die zijn hartelijken dank be- tuigde, voor de lUitnoodiging om zitting te nemen als eere-voorzitter in het Comite Vain Dale alsmede voor de uitnoodiging tot onthulling van dit monument. Die uitnoodiging heeft spreker zeer hoo- gelijk op prijs gesteld, omdat hij thans door een hamdeling zijnerzijds kan rryedewerken aan de huldiging van den grooten Zeeuwsch-Vlaming, die als taalkundige voor heel den Nederlandschen volkstam en als historicus voor ons vaderland, voor Zeeland en inzonderheid voor Zeeuwsch- Vlaanderen van de grootste beteekenis is geweest. Ook van overheidswege past het met groote dankbaarheid te eeren den man, die niet alleen in den kring, waarin hij werkte, als paedagoog velen tot zegen is geweest, maar die ook zooveel ten alge- meene nutte heeft gewrocht en wiens gees- telijke nalatenschap van zoo groote blijven- de waarde is. Door de leerrijke en boeiende toespraken der vorige sprekers, waarna wij met groote belangstelling hebben mogen l.uisteren, zijn wij in staat gesteld nader kennis te nemen van het leven en het werken van den ar- beidszamen, geleerden, hoogstaanden, en toch eenvoudiigen schoolmeester, wiens na- gedachtenis wij heden huldigen, aldus spre ker. Wij zijn. er hun dankbaar voor, dat wij door hunne redevoeringen onzen kennis omtrent zijn persoon en zijn arbeid hebben kunnen verrijken. Ja, wij kenden hem alleen reeds als den samensteller van dat uitnemende omvang- rijke woordenboek der Nederlandsche taal, dat nog door talrijken pleegt te worden ge- raadpleegd en als den schrijver van be- langrijke bijdragen tot de oudheidkunde en gesch'iedeniis van Zeeuwsch-Vlaanderen, maar de bilk, dien wij heden mochten wer- pen op zijn iinnerlijk leven, op zijn plichts- betrachting, zijn stoeren werkkracht, zijne arbeidzaamheid, zijn liefde voor zijn ge- bcortegrond, zal voor ons alien eene aan- sporing zijn tot navolgimg in dezen tijd van oplevend Nederlandsch bew,ustzijn. In aansluiting aan de woorden, welke zooeven ten raadhuize zijn gesproken, wensch ik ook namens het Provinciaal be- stuur een hartelijk welkom toe te roepen aan alien, die van buiten de grenzen- dezer provincie zijin gekomen om tegenwoordig te zijn bij de onthullimg van het monument. Dat hartelijk welkom speciaal tot hen, die zich van uit Belgisch Oost- en West-Vlaan- deren hebben opgemaakt, om mede te hul- digen den geleerden schrijver, die voor de eenheid van taal, de eenheid van gedachte en gevoelen, de eenheid van streven een voorbeeld is geweest. Van harte juicht spreker het toe, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche Studentenvereeniging het denkbeeld heeft geopperd om een blij- vend monument te stichten ter nagedach- tenis van mesjeu Van Dale, zooals men hem destijds noemde, van hem, die zoo ont- zaggelijk veel voelde voor zijn eigen Neder landschen taal en die ook voor het stedeke Sluis in de bres sprang, toen men den grond zijner wallen meende te kunnen betwisten. Hulde aan alien, die den stoot hebben gegeven tot vorming van het comite. Slechts een persoon wensch ik met name te noemen en wel hem, die naar mijne meening als den vader van het denkbeeld moet worden be- schouwd nl. Mr. P. Dieleman, die in waar- achtige liefde voor Zeeuwsch-Vlaanderen, waar ook zijn wieg eenmaal stond, voor ntemand wil onderdoen en dank zij diiens volhardenden ijver en toewijding de plan- nen tot verdere ontwikkelinig en uitvoering zijn gekomen. Eerbiediig dank aan H. M. de Koningin, die door het zenden van eenen specialen vertegenwoordiger, uitdrukklng heeft willen geven aan Hare goedkeuring, omtrent de wijze, waarop dit deel van ons vaderland een zijner groote maranen van den vorigen eeuw huldigt. Dank ook aan alien, die finamcieele bij dragen hebben geschonken voor de oprich- ting van het monument. Een woord van oprechte hulde tenslotte aan den heer Puijpe, den Zeeuwschen beeldhouwer, aan wiem voor diit kunstpro- duct alle eer toe komt en die zich daardoor opnieuw doet kennen als een kunstenaar van talent en groote gaven. Dames en heerera, met den wensch, dat dit monument eene blijvende herinnering moge vormen aan den man, waarop niet al leen Zeeland, maar heel ons vaderland met rechtmatigen trots mag terugzien en dat het voor alien, die het aanschouwen, eene aan- sporing moge zijn om zijn voorbeeld te vol- gen, ga ik thans tot de onthulling over. Hderna g'rng de Commissaris der Ko- nlingin tot de onthulling van het eenvoudige doch fraaiie monument over. Boven een trapsgewijze vervaardigde breede voet, staat het hardsteenen monument, waarop het borstbeeld van den grooten werker en vorscher, een beeltenis, die zeer goed ge- lijkt en diien den vervaardiger, den heer P. Puijpe uit Apeldoorn, alien eer aandoet. Op het monument staat: Aan Johan Hendrik van Dale 1828—1872 Geschiedvorscher en taalkundige. Zijn vereerders. Aan de andere zijd'e van het monument wordt aan den datum der onthulling her- in-nerd. Na de onthulling was het woord aan den heer Mr. P. Dieleman, eere-voorziitter van het Van Dale-comite en van de Zeeuwsch- Vlaamsche Studentenvereeniging. Spreker wees er op, dat een schrijver im de Nieuwe Rotterdamsche Courant er op wees, toen het 50 jaar geleden was, dat Van Dale stierf en dat kort daarop de nog jeugdige Zeeuwsch-Vlaamsche Studentenvereeniging vergaderde, want die vereeniging moest er boven op, teneinde Zeeuwsch-Vlaanderen te dienen, want gelijk geheel Vlaanderen zoo moet em zoo zal ook Zeelands Vlaan deren er boven op. Daartoe moeten zijn zonen en dochters medewerken door te zor- gen, te kennen, het verleden, den taal, daar toe moeten zij hebben studiel.ust en zin en ijver en groote bescheidenheid met taaie energie. De Zeeuwsch-Vlaamsche studee- rende jeugd kon dat alles niet beter leeren dan van Van''Dale, het schitterend voor beeld van een oprechten Zeeuwsch- Vlaming. Door zijn voorbeeld in geest- driftige energie zich gegeven aan de opheffinig van het Zeeuwsch-Vlaamsche land, was de gedachte die geleid heeft tot de opnichting van dit moment. Rondom dat monument vereemigen ziich met de Kerels van Vlaanderen in het aloude Vrije, Neerlands zonen van Noord tot Zuid. Daarom is het een tijd om monumenten op te richten. en niet langer op te gaan in dansings of bioscopen. Dat ziij den zwaar- tillende of schrielen in den lande gezegd. En wanneer wij hier op deze wallen staan, zien wij als weleer Longfellow het Belfrood van Brugge. Door het werk van Van Dale herleeft voor ons heel Vlaande- rens en rijk en grootsch verleden. Wij zien het Zwin daar vol schepen van alle natien: goud, zilver, tin, pelsen en hout, zoete wij- nen enz. Wij worden er aan herinnerd hoe de polsslag van het rijke Middeleeuwsche leven klopte in Brugge en, in Sluis, memo- reeren de toren van Bourgondie en het Kasteel en dat het oude Sluis door graven en hertogen, bemind was, die er zich kwa- men vermeijen. Wij heriin,neren ons ook hoe hier Jacob van Maerland zijtn Dietsche zangen zong, hoe Willem van Utenhove zijn Reinaert de Vos hier schreef. Het is Van Dale, -die ons onze taal leerde en het oude Lammensvliet kan trotsch zijn op dezen burger. Aan de namen, die Mr. J. Egbert Ris- seeuw in Cadsandria van 1855 noemde van aanzienlijke mannen in Staats-Vlaanderen, voegen wij zooveel tientallen, jaren later toe J. H. van Dale. Spreker schetste nu Van Dale als taal kundige, en hoe hij diuidelijk maakte, dat een volk, dat de taal zijner vaderen ver- zaakt, alle eigendommelijkheid verliest, de- wijl het zich alzoo geheel verbastert. Steeds heeft men vain uit Sluiis aange- drongen op behoud van de landstaal en daarom zal ook d"it monument bij het stads- best.uur in, goede handen zijn. Ten opzichte van Van Dale als historicus zegt spreker, dat hij eenvoudig en beschei- den, niet met vooroordeelen behept, onpar- tijdig de archiieven onderzocht en daaruit land en luide uit Vlaandercns bloeitijd ons ten tooncele voerde. Zoo moet men toch de geschiedenis van een volk in zijn maat- schappelijke ontwikkeling nagaan. Hij, de autodidact, deed dit op bewonderenswaar- dige wijze. Men moet allereerst door en door kennen; de plek waarop men, leeft en werkt en streeft, zoo wordt men in den goeden zin nationaal. De nationaliteit is niet begrensd door de staatkundige gren zen, van eenig land. De Vlamingen, wreed gescheiden in drie staatkundige verdeetin- gen,, beseffen dat, maar reiken, dan, ook, een ieder trouw ook aan zijn vaderland, el- kander de hand vol breeder zin. Spreker acht zich gelukkig, dat wij Noord- en Zuiid Nederlanders, rondom Van Dale geschaard, zijn monument kunnen overdragen aan de trouw en goede zorgen van het oude Lammensvliet onder St. Lam- bertus goede zorgen, aan het zorgvuldig bestuur van Sluiis, dat zulke rijke bezittjng ook dankt aan Van Dale's studie. Hier is nog de blijde werkkracht der va deren, het taaie, vasthoudende der Vlamin gen,, hier heerscht nog de ongetemde dorst naar vrijheid, maar ook de trouw aan het bewind, waaronder men leeft. Namens het comite d'raagt spreker het monument aan de goede vrije stede van Sluis in Vlaande ren over met de volgende regelen, vrij naar Rene de Klerk: Hoe bruist door pole en ader Een jeugdig blij gevoel, De harten slaan te gader, En 't leven krijgt een doel. I Jit tegen, stralende ouders, Den Nederdietschen Vorst, Met kind'ren op de schouders, Met kind'ren aan de borst. I Jit tegen, Hem tegen, Met zang en groet, Die liefd' opwekt en zegen, En knacht in't bang gemoed, Plant meden op de wegen, Werpt kransen voor zijn voet, Van Dale, zijt gegroet. Op hetgeen de burgemeester ter aan- vaard'ing van het monument voor de ge- meente en, andere op hem volgende sprekers zeiden, komen wij nader terug, evenals op het verdere verloop der plechtigheid. ONJUIST BESCHULDIGD. Vrijdagmiddag werden aan het station te Vlissingen twee aangeteekende brieven uit een postrijtuig vermist, en o. a. op aan- wijzing van een postconducteur werd een postbeambte Zaterdagavond door de politie te Vlissingen aangehouden. Thans is de man echter reeds weer op vrije voeten gesteld, daar bericht is ont- vangen, dat de beide brieven Zaterdagavond, dus 36 uur na de vermissing, te Utrecht in denzelfden postwagen, die reeds eenige malen door bet postpersoneel was nagezocbt, zijn teruggevonden. Maandagmiddag is de beer Band wij k, procuratiehouder van de lncassobank, in de Haagvaart verdronken door het omslaan van een wherry. ON WEER. Bij een kort maar hevig onweer boven Harlingen is Maandagochtend de bliksem geslagen in de woning van den brugwaker M. de Vries aan de Noorderhaven. Het dak is vernield, terwijl de voorgevel verzet is. De bliksem heeft tevens de hoofdkussens en matrassen van het bed, waarop twee kinderen lagen te slapen, verschroeid. Per- soonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. DROEVIG EINDE. Een treurig voorval wordt gemeld uit Luidswolde, gemeente Marum Een kind van K. T. kwam bij regenachtig weer thuis uit school met meerendeels natte kleeren. De jongen trok die uit, in zoover dat noo- dig was en zou ze op een li]n binnenshuis te drogen hangen. Daar bij niet spoedig terugkwam, werd naar hem omgezien en weldra vond men bem, doch hoe Met den bals op de lijn en het boofd voorover hangende. Bij onderzoek bleek, dat hij was overleden. EEN ELECTRISCHE DRAAD AANGERAAKT Toen de schildersknecht M., te Valken- burg bezig was met het verven van een gevel van de woning van den heer b., bad bij de onvoorz:chtigheid aan een electrischen draad te geraken. M. viel van de ladder met het boofd op de keien en werd met schedelfractuur in ernstigen toestand nnar zijn woning gebracht. GEMEENTERAAD van hoek. Vergadering van Donderdag 28 Aug. 1924, des voormiddags half tien ure. Vooxzitter de heer A. Wolfert, Burgemees- ter. Aanwezig de heeren: J. A. Meertens, A. Meertens, J. van 't Hoff, M. de Feijter, D. J., Jansen en J. Ih de Feijter. Afwezig wegens ziekte de heer H. van Doe- selaar. Opening en Notulen. De VOORZITTER opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering on- veranderd en zonder hoofdelijke stemming worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Brief van Ged. Staten van Zeeland, betref- fende goedkeuring wijziging van de-begroo- ting over 1924. Idem betreffende het houden van een vee- markt te Hulst. Idem betreffende verzetting van de kermis te Lamswaarde. Proces-verbaal van gehouden kasopname door Burg, en W,eth. bij den boekhouder van het Gem. Electrisch Bedrijf, waarbij alles in orde werd bevonden. Proces-verbaal van gehouden kasopname bij den gemeente-ontvanger, waarbij alles in orde werd bevonden. Alle deze stukken worden zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving ,aangenomen. Verzoek van de besturen der muziekvereeni- ging „Elk naar zijn Krachten" en de zang- vereeniging „Grescendo", om van gemeente- wege een muziektent te willen bouwen, dan wel, een zoodanige subsidie aan de muziekver- eeniging te willen verstrekken, dat daarvan door de vereeniging kan worden betaald, rente en aflos van een door de vereeniging op te nenaen kapitaal om zelf een zoodanige kiosk te doen bouwen, en hiervoor te willen afstaan een gedeelte van het marktplein om daarop te bouwen. De VOORZITTER deelt mede, dat omtrent een en andar door het dagelijksch bestuur een onderzoek is ingsteld, wlaarbij naar hun oor- deel is gebleken, dat het niet mogelijk is op het marktplein een zoodanige tent te bouwen zonder het verkeer te belemmeren. Het markt plein is daarvoor te klein. Ook voor het ge- bouw van Van Petegem is het niet mogelijk met het oog op het verkeer, omreden we dan daar te ver op den weg komen. Een plaatsje voor het gemeentehuis kan ook daarvoor niet worden gehruikt, omdat dit het uitzicht zou benemen van het hoofd der bijzondere school, zoodat deze grond vanwege het schoolbestuur ook niet zou worden overgegeven. Het dage lijksch bestuur meende daarom als eenige plaats te kunnen aanwijzen een gedeelte van het speelplein der openbare school, waartegen bij Burg, en Weth. geen bezwaar bestaat, mits hiervoor toestemming wordt verleend, van wege de schoolautoriteiten. Burg, en Weth. hebben Maandag 1.1. een confeirentie gehad met de besturen der vereenigingen, en hebben deze zich uitgesproken, er de voorkeur aan te geven, dat de gemeente zelf voor eigen reke- ning eene muziektent bouwt, omdat het mis- schien voor de vereenigingen bezwaarlijk gaan zou aan het benoodigde kapitaal te geraken. Voor de gemeente is het practisch hetzelfde, terwijl zij gemakkelijker kan leenen dan de muziekvereeniging. Aanvankelijk werd in af- wijking van de bij het verzoek overgelegde voorloopige teekening het plan geopperd, om de vloer van den tempel 1.89 boven den grond te leggen en alsdan het geheel op be-i tonpalen te bouwen, zoodat men er onder door zou kunnen loopen, waardoor het speelplein niets van zijn grootte zou moeten verliezen. Dit zou echter niet erg ooglijk worden, zoodat het beter is van den grond af op te bouwen, in den trant als op de teekening aangegeven. Wijzigingen kunnen natuurlijk altijd worden aangebracht. Mocht de raad besluiten om tot bouwien over te gaan, dan kan een en ander nog rfader overwogen worden. De heer M. DE FEIJTER: Hoe hoog zou- den naar het oordeel van Burg, en Weth. de kosten van het bouwen 'van een zoodanigen tempel komen De VOORZITTER: Volgens deze teekening zou dat hoogstens 1500 gulden bedragen. Burg, en Weth. zouden echter de afmetingen grooter willen maken, aangezien anders de kiosk te klein zou worden. Dat zal d(an iets meer kosten, zoodat de raad moet rekenen op een bedrag van f 1800. Ik acht het beter dit reeds thans mede te deelen, opdat het later niet tegenvalt. De heer VAN 't HOFF: Indien op het schoolplein kan gebouwd worden, denk ik niet, dat het hooger dan 1500 loopen zal. De VOORZITTER: Ik zou hem willen bou wen aan de zijde van de woning van het hoofd der school, we hebben daar meer ruimte dan aan den anderen kamt. De heer J. D. DE FEIJTER: Zou de school- opziener er geen bezwaar tegen hebben? De VOORZITTER: Dat moeten wij nog on- derzoeken, de ratad kan hier eventueel het be- sluit nemen,, dan blijkt later wel of het kan' worden uitgevoerd. De heer JANSEN: Hoe ver blijft men met dien bouw nog van de school af? De VOORZITTER: Ruim 1.75 meter. De heer J. D. DE FEIJTER: Zou dat geen bezwaar kunnen worden met het oog op het licht binnen in de school? De VOORZITTER: Ik geloof niet, dat erop dien afstand daarvoor gevaar bestaat. De heer J. D. DE FEIJTER: Wordt de op- gang aan de binnenzijde gemaakt? De VOORZITTER: Ik zou het beter achten, dat aan de zijde van den weg te maken en dan af te sluiten met een hekje. De heer A. MEERTENS: Het gaat er op 't oogenblik feitelijk alleen om, of de raad ge- negen is het besluit tot bouwen te nemen. De wijze van bouwen kan nader worden be- sproken. De VOORZITTER: Het zou gemakkelijker zijn, dat de raad zich thans uitsprak met het oog op de begrooting, dan kan daarmee reke- ning worden gehouden. Geven de heeren er echter de voorkeur aan, dat Burg, en Wafth, eerst met een meer omiijnd plan komen, dan is daartegen geen bezwaar. De heer J. D. DE FEIJTER: Ik zou dat beter achten, dan weten we eens iets meer. De VOORZITTER: Zoo ik reeds zei, de ver eenigingen geven er de voorkeur aan, dat de gemeente zelf bouwt. Ik voor mij acht dat ook De heer J. D. DE FEIJTER: We moeten voor dien bouw zeker ook geld leenen? De VOORZITTER: J,a. De heer J. D. DE FEIJTER: En de subsidie die de muziek thans geniet, blijft die toch be- stciiin De VOORZITTER: Dat is de bedoeling, want die kunnen ze niet missen. De heer A. MEERTENS: Ik zou er de voor keur aan geven de zaak nu maar te behande-» len, dan kan de schoolopziener eens gehoord worden. De VOORZITTER: Wat de ruimte voor den bouw zelf betreft is er geen bezwaar. De heer VAN 't HOFF: Voor het benemen van het licht bestaat geen gevaar, aangezien het dak boven de ramen komt en het licht er doorheen valt. De heer M. DE FEIJTER: Komt dat zoo hoog? De VOORZITTER: De hoogte van het dak wordt minstens 4.80 meter. De heer M. DE FEIJTER: Het is jammer, dat het niet op de markt kan, dit was toch feitelijk de aangewezen plaats. De VOORZITTER: Als de heeren niets meer te vragen hebben zal ik het verzoek in omvraag brengen met deze wijziging, dat de gemeente zelf den tempel bouwt. De heer JANSEN: Hoe is het daarmede gesteld in andere gemeenten Hebben die ook zelf gebouwd De VOORZITTER: Voor zoover mij bekend is het overal vanwege de gemeente gebeurd. De heer J. A. MEERTENS: Ik heb geen bezwaar tegen het plan, maar acht U het thans voldoende toegelicht? Zou het niet beter zijn alles eens beter vast te stellen en te onderzoeken De VOORZITTER: De hoofdzaak is mijns inziens voldoende bekend, kleine wijzigingen kunnen later altijd worden aangbracht. Het gaat er thans alleen om, dat de raad aan Burg, en Weth. machtiging verleent tot het bouwen van een muziektent. Bovendien kun nen we hier den heer Van 't Hoff -als deskun- dige beschouwen wat betreft de vermoedelijke kosten. De heer J. D. DE FEIJTER: In elk geval aal het toch wel duurder komen dan f 1500 wanneer hij grooter wordt gebouwd dan de teekening aangeeft. De heer VAN 't HOFF: Op het schoolplein is het altijd voordeelig bouwen. Ik vermoed, dat het niet veel duurder zal zijn. De VOORZITTER: Het geheel op palen bouwen is echter niet te verkiezen, dat zou niet mooi staan. De heer JANSEN: Wordt alles van steen? De VOORZITTER: Ja steen en ijzer, geen hout. De heer J. D. DE FEIJTER: Het is ver- standig zich niet vast te leggen aan een be- paalde som. De VOORZITTER: Volgens de architect zal het niet hooger komen, maar het is voor Burg, en Weth. gemakkelijker, dat de raad dit aan hen toevertrouwt. De heer J. D. DE FEIJTER: Dan geloof ik, dat we er wel op in kunnen gaan. De heer A. MEERTENS: De prijs van het ijzer is in den laatsten tijd ook veel gedaald, dat scheelt toch ook weeral veel. Niettemin kunnen we beter het besluit nemen los van het bedrag der kosten. De VOORZITTER: Dat is de bedoeling. In stemming gebracht wordt besloten van gemeentewege een muziektent te bouwen, met 5 tegen 1 stem, die van den heer J. A. Meer tens. De VOORZITTER biedt namens Burg, en Weth. aan den raad aan de begrooting voor 1925 voor het Burgerlijk Armbestuur. De heer JANSEN: Ik hoor daar voorlezen een bedrag voor levensonderhoud van G. van Hoom, maar die is inmiddels toch overleden? De VOORZITTER: Ik zou adviseeren, om dat postje te laten staan, voor het gevai het noodig is voor een ander. Het armbestuur vraagt toch niet meer dan het strikt noodige. Zonder hoofdelijke stemming wordt de be grooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 2770,58%. Hiema biedt de VOORZITTER aan: de ge- meentebegrooting voor 1925 in ontvang en uit gaaf op 66.191,61. De VOORZITTER stelt namens Burg, en Weth. voor, de benoeming van een onbezoldigd ambtenaar voor den burgerlijken stand. De voordracht is samengesteld als volgt: 1. Jac. Dregmans, 2. W. C. van Petegem. De VOORZITTER verzoekt den Secretaris aan den raad ntuler te willen verklaren om trent de motieven die hebben geleid tot het voorstel van Burg, en Weth. De SECRETARIS deelt mede, dat naast den heer J. D. de Feijter, die onbezoldigd ambte naar blijft voor de voltrekking van huwelijken, het meer noodzakelijk is, dat deze ambtenaar wordt aangesteld, omdat er zoo vaak handtee- keningen moeten worden gesteld, dat het haast ondoenlijk is, dat dit uitsluitend alleen door spreker kan geschieden. Om dit te ver- gemiakkelijken en voor spreker en voor het publiek, wordt voorgesteld daarvoor nog een ambtenaar te benoemen. Voor de gemeente brengt dit geen meerdere kosten mee, aange zien geen salaris aan deze functie is verbofi- dert. Alleen dient de gemeente te betalen, reiskosten voor het af leggen van den eed. Met algemeene stemmen wordt daarop be- noemd de heer J. Dregmbns. De VOORZITTER deelt mede van den ont- vanger der belastingen bericht te hebben ont- vangen, dat de gemeente moet restitueeren een bedrag van 2438,63 voor te veel ontvan- gen inkomstenbelasting over 1923. Tevens dient over dat jaar de gemeente een hoogere bijdrage voor het onderwijs te betalen van 1744,32. Als gevolg hiervan zou de gemeente hare betalingen met October moeten staken wegens gebrek aan kasgeld. De VOORZITTER vraagt daarom aan den raad machtiging tot opname van f 4000 voor de voorziening in kasgeld. De heer JANSEN: Uit welke oorzaak moet er zoo'n groot bedrag aan den ontvanger wor den teruggegeven De VOORZITTER: Omdat het inkomen over het algemeen in hooge mate schijnt gedaald te zijn. Onze rekening van 1923 sloot met een batig saldo ran 8000, doordat we dit niet ver- moeden konden. We hebben daarop het ver- menigvuldigingscijfer voor 1924 verminderd, zoodat we voor het volgend jiaar weer naar boven zullen moeten, tenzij 1924 meevalt. De heer J. A. MEERTENS: Het uitzicht voor 1924 is ook niet gunstig. De VOORZITTER: Er is eenmaal niets aan te doen, alhoewel ik de berekening van den in- speeteur der belastingen niet begrijp. De heer JANSEN: Ik zou denken, dat de aanslag voor dit jaar toch wel hooger zal zij,it dan van 1923 Het loopt hier toch hoofdzake- lijk over landbouw en ieder landbouwer weet toch, dat 1923 gunstiger is dan 1922. 1NGEZONDEN MEDeDEELING. De jeuk en ontsteking van alle jeukende huidiaandoeningen als gordelroos, dauwwprm, eczeem enz. moeten spoedig zwichten voor de antiseptische en genezende eigenschappen van Foster's Zalf. Inderdaad een probaat genees- mid'del. Per tube f 1.6 De VOORZITTER: Volgens mijn meening wel. De heer A. MEERTENS: Ik begrijp de oor zaak van die teruggave aan den ontvanger zeer goed. Er zijn bij de berekening der in- komens grove fouten gemaakt, die nergens op trekken. Er is hier onder de gemeente een landbouwer met 53 gemeten land die minder betaalt dan een scharrelaar met 7 gemeten. Hoe kan dat nu bestaan? Er zijn meer van die gevallen, moeten we dan ons er over ver- wonderen, dat we te weinig ontvangen? Dat kan nooit zuiver zijn. De heer VAN 't HOFF: Wordt er dan aan de gemeente geen overzicht gegeven betref fende den oorsprong van de aanslagen? De VOORZITTER: Neen, de raad stelt het vermenigvuldigingscijfer vast, doch de in- specteur moest bij vermindering der inkomens het vermenigvuldigingscijfer zoodanig kunnen wijzigen, dat de gemeente hetzelfde bedrag bleef ontvangen. Ik zal bij gelegenheid de in- specteur eens spreken, daar ik toch vermoed, dat verschillende aanslagen foutief zijn. De heer A. MEERTENS: Anders zullen we moeten overgaan tot het heffen van opcenten op de vermogensbelasting. De VOORZITTER stelt voor het opnemen van een kapitaal van 4000 a 6 maximum. De heer JANSEN: Is die rente zoo hoog? De VOORZITTER: Ik zeg maximum, kan het minder dlan nemen we het minder, we zul len natuurlijk probeeren. Zonder hoofdelijke stemming wordt over- eemkomstig het voorstel van den Voorzitter besloten. Omvraag. Niemtrnd meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. (Buiten verantwoordelykheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het verscheiden van den heer M. v. d. Hoek, vraag ik u een weinig plaatsruimte om een enkel woord aan z(jne nagedachtenis te wyden, ik wensch er by te voegen, een woord, dat h\j meer dan iemand anders heeft verdiend. Sic transit gloria mundi (zoo gaat de heerlyk- heid der wereld voorb(j) zou men in bescheiden zin kunnen zeggen, nu de vergetelheid Ter Neuzen als zetelplaats schynt gekozen te hebben. Ten onrechte! Het zou eene fout, eene onvergeeflijke fout zijn, als niet met een enkel woord werd herinnerd aan een der vooraanstaande figuren in onze plaats. Als gemeenteraadslid en als wethouder heeft de heer Van den Hoek mede zjjn aandeel gehad in het wel en wee, in de toekomst van onze veste. Hij heeft zijne betrekkingen niet als eene sinecure opgevat, integendeel hy heeft gewerkt, anderen ten voorbeeld. Of dit immer gerespecteerd werd? De ouderen onder ons weten beter. Vele verbeteringen door den overledene voor- gestaan, en thans door ieder als verbeteringen aanvaard, ze werden indertijd als fouten aan zjjn adres uitgespeeld. De heer Van den Hoek heeft nieuwe klanken in den raad doen hooren, heeft ook voor Ter Neuzen een eind helpen maken aan het „laissez aller", dat alom in ons land heerschte. Hy was werkzaam, y'verig als weinigen, kon dus in alle voorkomende kwestie's met eigen, onafhankelyk oordeel komen. Maar dat juist bezorgde hem een ontydig uiteinde als verantwoordelijk man voor den gang der zaken in onze veste. Ter Neuzen is eene goede plaats, maar krach- tige figuren konden het byna nimmer tot eene meerderheid brengen. Juist ook daarom, nu eene figuur van betee kenis heenging, heenging in stilte, vergeten welhaast, is het ons een plicht te herinneren aan het krachtige pionierswerk, door dit gewezen raadslid in Ter Neuzen verricht. Wy als jongeren, hadden kunnen zwygen, in stilte kunnen herdenken, zoo nog een man als Visser leefde of ook de heer Moes, die tegelyk met den heer v. d. Hoek wethouder was en hem by gescheidenheid van standpunt toch wist te waardeeren. Wy zouden nog anderen, velen zelfs kunnen noemen, die zoo ze nog hier waren eene een voudige hulde zouden hebben gebracht aan den overledene. Voorzeker had hy zyne fouten, zyne gebreken, maar niet ieder in onze plaats zag en begreep zyne gaven van hart en geest. Inspannende ijver, helderheid van oordeel, maar ook diep menscheljjk gevoel, dikwyls door een groven kern omsloten, ziedaar deugden in dezen tyd dubbel waardeerbaar. En niet het minst zy n wars zy n van huichelary Zeggen, waar het op stondNiet immer in zy'n belang! Integendeel. Zie ik mag niet te veel plaatsruimte vergen, maar het was me toch een behoefte iemand te herdenken, waarvan ik veel goeds zag, en waar- over meer dan een, minder onbevlekt in zyne wapenrusting, een oordeel meende te mogen vellen. Gerustelyk durf ik te zeggen, dat iemand heenging,zekermetzyne menschelyke gebreken, maar toch ver uitstekend boven het gelyk- vloersclie van onzen tyd. Een eerlyk man ging heen getrouw aan zyn beginsel. Hy ruste in vrede. J. v. d. P. Aan het bureau van politie alhier is als gevonden gedeponeerd Een kinderbeursje. Rechthebbende vervoege zich aldaar. A. C. LENSEN'S STOOMVAARTMAAT- SCHAPPIJ—TER NEUZEN. s.s. HELENA wordt heden te Stockholm verwacht. s.s. MAGDALEN A in lossing te Vlaar- I dingen. s.s. TERNEUZEN vertrok 1 dezer van Antwerpen naar Narvik. Bieden. Laten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 3