ALGEMEEN NfEUWS- EN ADVERTENTIE&LAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN t "TrrHTfu:A~Hir No. 7648. Vrijdag 22 Augustus 1924. 64e Jaargang. One Vi]anden. "buitenlan d. ABONHEM£NTSPR!JS maiHST£I BLAU. Voor binmen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Moor buitenland *r. ,per post 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post /6,60 per jaar Voor Ned. Indie en Amerika f 2,70 per 3 maanden Voor 't overig buitertiland 3,35 per 3 maanden Abonnementen voor 't buitenland alleen bij vooruitbetaling. Het Latijn heeft voor ons eene woordje „vijand'' twee uitdrukkingen, die niet syno- niem zijn. Het eene woord: hostis duidt aan een landsvijand, het andere woord: inimicus geeft tc kennen £gn p.rsconlijk tegenstander. Wanneer wij in, dit artikel van drie vijan- den gaan spreken, waren van die drie twee „hostis" van den derde, en twee inimicus van elkamder. Of om de namen dier drie vijanden, die wij bedoelen, maar aanstonds te noemen: Hannibal was de groote lands vijand der Romeinen, en hij was dus ook daarom en daardoor de groote vijand van Scipio den Oudere en van Cato den Censor, terwijl deze beide laatsten, hoezeer ook een in vijandschap tegen en afkeer van den grooten Afrikaan, toch elkaars sterke en telle tegenstanders waren. Als negenjarige knaap legde Hannibal, de zoon van Hamilcar, (in 237) in zijns vaders hand den duren eed af, die kracht en beteekenis behield voor heel zijn leven: „dat hij nimmer vriend van Rome zou zijn". En ook al mag het waar zijn, dat de bedoeling van dien eed niet was de vernietiging van Rome, en dat hij alleen maar het voornemen wilde te kennen geven, dat hij en zijn volk zoo sterk wilden worden, dat men nimmer de vriendschap of zelfs maar de hulp van Rome noodig zou hebben, Hannibal heeft zijn eed gehouden. Op een ongekende wijze maakte de jonge Hannibal promotie. Men zal het nauwe- lijks willen gelooven, dat hij reeds op 20- jarigen leeftijd generaal was in Spamje bij de ruiterij, en dat het leger hem, toen hij 25 jaar oud was, tot opperbevelhebber koos. Men is in den lateren tijd billijker en recht- vaardiger jegens Hannibal geworden, voor- al toen het bleek, dat en de Romeinsche en de meeste Grieksche geschiedschrijvers zich door hun haat en n.ijd hebben laten ver- leiden om Hannibal allerlei misdaden aan te wrijven, die hij nooit of te nimmer heeft bedreven. De Romeinen aarzelden met om te spreken van den ,,trouweloozen", ,,gruw- zamen" en „afgrijselijken" Hannibal, maar in werkelijkheid was hij al evenmin wreed als onze groote Van Heutsz, en wa ren vele Romeinsche staatkundigen heel wat tro-uweloozer dan hij. Veeleer was Hanni bal een man van bijzondersoortige en zelfs zedelijke grootheid, en heeft hij vooral hier- in uitgemunt, dat hij onwrikbaar vasthield aan zijn levensdoel. Ook al had hij niet zel- den allerlei tegenslag, hij bleef sterk en stamdvastig door zijn groote vaderlands- liefde en hij bleef onvoorwaardelijk gehecht aan zijn vaderstad, wier lot hem zeer ter harte ging. Merkwaardig is ook, dat hij Semiet was, en dat hij toch niet hartstoch- telijk was op godsdiemstig gebied, evenmin persoonlijk eerzuchtig of aanstellerig, ter wijl hij, wiens medeburgers allereerst kooplieden waren, en alle lust tot vechten vreemd was, op en top soldaat was en bleef. Tot nu toe hadden de zeelieden en koop- vaarders van Karthago van gedwongen krijgsdienst niets willen weten, evenmin als de meeste Engelschen en Amerikanen van tegenwoordig. Zij hadden geld en lieten huursoldaten voor zich vechten, mannen, geworven in Afrika en elders, die zich na- tuurlijk niet gemakkelijk voor een vreemd „vaderland" warm lieten maken, en die zich hoogstens lieten bezielen voor een aan- voerder als diemaar goed betaalde. Een van Hannibals geschiedschrijvers wijst er op, hoe het Hannibal gelukt is met vrij beperkte middelen (beperkt vooral, als men Hannibals positie vergelijkt met de maeht der Romeinen) enorme resultaten te berei- kem, terwijl het hem er alleen maar om te doen was: ten langen leste Rome te dwin- gen tot een aannemelijken vrede. „Hij was", zegt die schrijver, ,,een man van de daad, en niet van: het woord; hij handelde nooit in een prikkelbare stemming, hij liet zich nimmer meesleepen door opwellingen van het oogenblik. Hannibal was voorzichtig, berekeniend en slechts dan koen, wanneer dit loonend bleek. Hannibal met zijn eene oog zag goed en heeft eigemlijk nooit ver- keerd gezien. Hij heeft zich slechts in e6n opzicht misrekend, dat hij Rome's onuit- puttelijke hulpmiddelen onderschatte en te gering aansloeg". Vreeselijk zwaar waren dan ook de ver- liezen, die Hannibal aan het Romeinsche rijk toebracht. In het jaar 216 had de slag bij Cannae plaats. Rome lag onder, en't had er heel veel van, alsof de groote en schoone Tiberstad er niet meer boven op zou komen. Rome bedreef dan ook dertig dagen rouw over zijn verliezen en toen was het uit. De landstoim werd opgeroepen, knapen van 16 of 17 jaar, ja zelfs acht duizend slaven werden tot den krijgsdienst aangenomen. Zoo wist men het wel te brengen tot een leger van tweehonderd duizend man. En op dit moment stond in Rome een redder op, een groote optimist: Scipio. Ook deze was er vroeg bij. Pas zeventien of hoogstens achttien jaar was hij oud, toen hii mededeed in den slag aan den Ticinus, en er wordt verteld, dat hij daar zijn eigen vader uit het vijandelijk gedrang heeft ge- red. Ook bij Cannae was hij aanwezig, en toen alien vloden, vluchtte hij daar 6ok. Toch had hij uit dien nederlaag heel veel geleerd. Vijf en twintig jaar was Scipio oud, toen hij zander omwegen maar ineens dong naar het opperbevel in Spamje. Eigenlijk was dat een zeer dwaze eisch. Wjartoe zouden anders bevorderingen, opklimmingen, op- leidingen enz. moeten dienen? In Rome waren bovendien waard'ige oud-consuls en oud-praetoren in overvloed, die een leger bijeen komden brengen en aanvoeren. Maar toch wist de held door te zetten. Hij had pas geleden de guns! van het volk reeds gejvonnen door het geven van se'iittcrende volksspelen, vooral: wagenrennem. En bo vendien had hij aan al de menschen een rantsoen olie laten uitdeelen, wat in de taal van onze dagen zooveel zou betee- kenen als het rondzenden, huis-aannhuis, van een pak beste boter. Vooral echter door zijn aangeboren gave voor het voeren van een opperbevelhebberschap wist Scipio op 25jarigen leeftijd het commando te krij- gen. Van 210 tot 206 dus vijf jaar lang, bleef hij in Spamje. En zijn succes was daar enorm. Was Hannibal reeds in Spamje als een soort koning opgetreden, thans boden de onder het juk gebrachte Spaansche volksstammen aan Scipio het Spaansche konimgschap aan, maar deze weigerde. Deze man van gezag en zoo grooten in- vloed was toch in zijn geestesgesteldheid meer Griek dan Romein. Vandaar is ook, naar men meent, dat mvstieke afkomstig, dat hem reeds als zestienjarigen knaap omgaf. Scipio hield van de eenzaamheid. „Ik ben dan het minst alleen, wanneer ik alleen ben" moet hij vaak hebben gezegd. En hij getuigde van droomen en goddelijke stemmen, die hij in de eenzaamheid ver- nam, en die leiding gaven aan zijn daden en plannen. Nooit ondernam Scipio iets zomder vooraf langen tijd in den Te,mpel te hebben vertoefd. Wij geven in dit artikel geen verslag van Scipio's heldendaden nog minder van zijn overwinningem en moeilijkheden. Het is er ons alleen om te doen te laten zien, welke groote mannen in dien ouden tijd reeds aan wezig waren. Nauwelijks was hij 37 jaar oud, toen Scipio reeds „princeps Senatus" werd, een eeretitel, dien de begiftigde le- venslamg behield en dien men alleen aan den allerwaardigste schonk. Zijn invloed was zoo groot, dat meh vertelde, dat zijn knik de geldigheid had van een Senaats- besluit. En toch kwam hij ten val. Hij en zijn broer werden te Rome aangeklaagd, vooreerst wegens den onmetelijken buit van ongeveer twintig millioen gulden, waarvan er vier werden vermist. Scipio weigerde heel trotsch om rekenschap af te leggen. En daarna begon ook nog een proces over omkooping. Ook al kwam onze held vrij, toch meed hij sedert dien tijd Rome. Hij was een gevallen grootheid en ook als zoo- danig stierf hij eenzaam op zijn landgoed in Campanie in 183. Heel anders ging het met Hannibals tweeden vijand (hostis) Cato, die tevens Scipio's Inimicus was, dien men den laat sten oud-Romein heeft genoemd, en die in 234 werd geboren. Tot zijn 16de levensjaar zat Cato stil als een echte boerenknaap op zijn vaders landgoed. Misschien zou hij daar wel gebleven zijn, als een voornaam Romein: Valerius Flaccus, niet lets groots in hem gezien had en hem naar de hoofd- stad had meegenomen. Cato was rossig blond, had blauwe oogen, wat voor een Italiaan ongewoon was, en hij was zoo lee- lijk, dat men vertelde, dat hij maar niet dood kon gaan. Immers Proserpina, de jonge godin van de onderwereld, die den schoonen Scipio zoo vroeg reeds tot zich riep, kon maar niet besluiten om Cato tot zich te nemen. En zoo werd hij dan wel 85 jaar oud. Matiger man dan Cato laat zich wel niet denken. Ook toen hij opperofficier was, had hij toch maar e£n oppasser, hij dronk te velde slechts water, hoogstens aange- mengd met wat azijn. Te Rome kocht hij zijn voedsel z-elf op de markt. Als boer pakte hij zelf alles aan, dronk denzelfden zuren wijn als zijn knechts, at met hen aan dezelfde tafel en was tot in de kleinste kleinigheden krenterig en schraperig. Hij jakkerde zijn menschen verbazend af. Als zijn slaven oud en onbruikbaar werden, dan verkocht hij ze (Plutarchus keurde dit later af, en beweerde daarentegen, dat een huisknecht op zijn ouden dag, recht heeft op verzorging, en hij zorgde er alleen maar voor, dat zijn personeel goed sliep. Wie goed slaapt, placht hij te zeggen, werkt ook goed. En zoo moesten zijn slaven dan of slapen of werken een derde mogelijk- heid bestond niet. Daarnaast onderwees hij zijn eigen kind'eren zelf: schrijven, reke- nen, de wetten en het boekhouden, maar ook heel wat sport. In den ouden tijd bezat men groote verzamelingen spreuken van Cato, waar heel aardige woorden onder zijn, zoo bijvoorbeeld,,Wat men niet noo dig heeft, is zelfs voor den geringsten prijs te duur gekocht", of: „Een braaf echtge- noot is meer waard dan een groot staats- man"; of: „Vriendschapsbanden moet men, wanneer ze niet proefhoudend blijken, net als een naad in een kleed lostornen en niet losscheuren". Toen men hem eens vroeg, waarom er te Rome geen standbeeld voor hem was opgericht, gaf deze wijze man ten antwoord: „Beter dat men vraagt, waarom er geen staat, d'an dat men vraagt, waarom dat toch geplaatst is." Zelf bezat Cato een groote zelfbewust- heid en een dergelijk gevoel van eigen- w arde. Over drie dingen uit zijn leven zei hi: slechts berouw te hebben(l): hij had eenmaal een dag doorgefcracht zonder een voorafgaande dagverdeenng; hij had eens een reis per schip gemaakt, terwijl hij dien tocht ook wel over land iiad kunnen doen, de Romeinen waren ecnte landrotten! en (en dat vond hij hef allerergste!)hij had eens aan een vrouw een geheim toe- vertrouwd. Eerst, toen hij erg oud was, gaf Cato eenigszims toe %an den tijdgeest. Ook hij was (natuurlijf) militair. Reeds jong was hij eerst gev;"^n soldaat en toen officier. Men wilde S; plagen, en stelde Cato als kwartiermeeS' er hern ter zijde. Later werkte hij ook in rSpanje en in l'U5 hield fr" zijn zegevierend^ intocht te Rome. Maar al was zijn vijandsthap tegen Scipio de oorzaak van tal van"'intriges, niet zoo zeer van Cato zelven als wel van menschen. die, achter de schermen, daar te gelijk van wilden profiteered Cato is toch vooral be- kend en verdiend-beroemd geworden door zijn werkzaamheid ten gunste van betere zeden. Het is merkwaardig, op zoo veler- lei terrein als Cato zich (als Censor, zede- meester) bewoog. Ook het toezicht op de bouwpolitie oefende hij uit, en dus zorgde hij voor de rooilijnen. Hij regelde de markt- prijzen en ging de luxe tegen. Den tolle- naars (belastingpachters) legde hij banden aan, en vooral ten opzichte van de steeds meer veld winnende emancipate der vrou- wen, nam hij strenge maatregelen. Was hij al een tegenstander van Scipio, wiens poli tick hij afkeurde, hij was met Scipio het weer eens ten aanzien van de houding, die tegenover Karthago moest worden aange nomen. Jaren en jarenlang heeft hij op een en hetzelfde aambeeld gehamerd, dat Kar thago moest worden verwoest. En ook ten d'eze heeft zijn beginselvaatheid het gewon- nen. Tot in het eind bleef hij zichzelf gelijk en overtrof hij al ziin jaloersche nabootsers. Toen hij in 149 stierf, richtte men terstond een standbeeld voor hem op in een der se- naatsvergaderzalen. De derde, rustigste vijand' heeft de beide anderen overleefd en overwonnen. EEN TWEEDE TELE.EOONKABEL E N G E L A N DN E L/c. R L AN D Men meldt uit Vlissingen: Wegens het drukke telefoonverkeer tus- schen Engeland en Nederland, is er reeds lang behoefte aan een tweeden kabel. Er zal nu, als het weer daarvoor gunstig is, heden (Vrijdag) worden begonnen met het leggen van dezen tweeden kabel van Dom- burg naar Engeland. De eerste kabel is van Engeland naar Domburg gelegd, doch men heeft het thans beter gevonden, te Domburg te beginnen. De kabel bevindt zich aan boord van het Engelsche stoomschip Fareway. DE KOSTELOOZE RIJWIELBELASTING- PLAATJES. Op vragen van den heer Ebels betreffen- de het nemen van maatregelen tot afwij- king van een der voorschriften ter beko- ming van een kosteloos rijwielmerk ten be- hoeve van arbeiders ten plattelande, ant- woordde de Minister van Financien, dat van den eisch, dat men ter bekoming van een kosteloos rijwielmerk zich in persoon aan het kantoor van den ontvanger moet ver- voegen, moeilijk kan worden afgeweken. Het gebruik van het bedoelde merk toch is persoonlijk en nu is het voor de uitoefe- ning van de controle op hef gebruik onver- mijdelijk, dat de aanvrager zjjn handteeke- ning stelt op een formulier, dat hem later, met het verlangde merk, als identiteitsbe- wijs zal worden uitgereikt en dat hij zich daartoe onder kantoortijd aanmeldt. Werd dit formulier met het formulier voor de aan- vraag den belang.hebbende op zijn verzoek ter invulling toegezonden, dan zou vrij zeker het tweede formulier in vele gevallen op onvoldoende wijze ingevuld terug wor den ontvangen. GEEN SLU1TEND BUDGET. De Haagsche redacteur van de Msb. zegt te vernemen, dat de regeering er niet in is geslaagd, de staatsbegrooting voor het vol- gende jaar sluitend te maken, al mochten hare bemoeiingen ten dezen er toe leiden, dat een aanzienlijk deel van het tekort is weggewerkt en men een beduidend eind weegs is voortgeschreden in den koers naar het herstel van het financieel evenwicht. DE VUURWAPENWET. De minister van Justitie heeft aan de Comtnissarissen der Koningin verzocht, aan de burgetmesters mede te deel'en, dat tal van houders van bijzondere machtigjn- gen volgens de vuurwapenwet in de mee- mng verkeeren, dat deze machtigingen ook bij verhuizing naar een andere gemeente blijven gelden. Dit is onjuist, zoo wordt geschreven, aangezien een dergelijke mach- tiging slechts van kracht is, indien zij is afgegeven door het hoofd van politie der woonplaats van belanghebbende. De mach tigingen gelden in andere gemeenten en provincien in dien zm, dat men; indien men zich met zijn vuurwape.n in ren andere ge meente of provincie bevindt een bijzon dere machtiging. afgegeven door het hoofd van politie ter plaatse, alwaar men zich bevindt, niet noodig hi eft", aangezien im mers het voorhanden hebben van een vuur- wapen gedc-kt moet zijn en ook alleen ge- dekt moet zijn door een machtiging, af gegeven door hef hoofd van de plaatselijke politie ter woonplaats van den beiang- hebbende. DE HEROPENING VAN DEN POST- CHEQUE EN GIRO-DIENST. Het Hbl. kan mededeelen, dat bij de heropening van den postcheque-en giro- dienst (zoo mogelijk in de tweede helft van September met een aanvankelijk be perkt, later telkens uit te breiden aantal rekeningen) alleen stprtingen, giros, em cheques zullen worden to^gelaten. Lokale rekeningen zullen vervallen. Automatische overschrijvingen, post-credietbrievenbij- schrijvingen van bedragen, welke de post-administratie aan rekeninghouders neeft te befalen wegens postwissels, qui- tantien enz., gelegenheid tot spoedbehan- deling, verrekcning in giro van te beta- len quitantien, postabonnementen, bus- rccht enz. worden, althans voorloopigniet uitgevoerd. Wanneer de dienst eenmaal' regelmatig loopt zal rustig kunnen worden nagegaan, of deze facilifejten weer moe ten worden ingevoerd en zoo ja, welke. Het is n.l. in de praktijk gebleken, dat sommige dezer faciliteiten voor het publies wel erg gemakkelijk zijn, maar voor den dienst een bron van veel moeilijkheden. Daarom meent men de weder-invoering dezer faciliteiten in nadere overwegmg te moeten nemen, althans den dienst bij de heropening niet het gevaar van nieuwe moeilijkheden er door te laten loopen. Van belang is verder, dat de oude afre- keningen weer in eere zullen worden her steld. Met de afschaffing der machines vervallen ook de vieze afrekeningen op carbonpapier. Zooals vroeger, worden op de afrekeningen voortaan weer verme(d het openingsbedrag, de af- en bijschrij- vingen en het slotbedrag van den dag. Het aantal aangeslotenen bij den dienst is door opzeggiug van de zijde der reke ninghouders met 1300 en door opzegging van de zijde van den dienst met onge veer 2500 verminderd, zoodat het in to- taal bij de heropening ong«veer 4000 min der zal bedragen dan "bij d® tijdelijke slui- ting. DE TOESTAND. De bochten, waarin de Duitsch- natio- nalen zich wringen om den schijn van op posite te bewaren en toch de overeen- komsten van Londen onverl'et door het parlement he^n te halen, worden schrijft de N. R. Crt. steeds 'stoutlpr. Zij zullen tegen alles en nog wat spreken en stem- men, maar als het er op aankomt, d.w.z. bij de spoorwegwet die een meerderheid van 2/3 behoeft, omdat zij ten grondwets- wijziging inhoudt, gaan zij overstag. De Vorwarts welk blad de D.-n. al weken lang met spot overlaadt en hen afbeeldt) als politieke slangenmenschen, zal uit dit gedraai wel munt slaan, als later de vor- ming van een „burgerlijk blok" nog eens aan de orde mocht komen. De houding die de socialisten aannemen, steekt in- derdaad gunstig af bij die der Duitsch-na. tionalen. Zij hebben zich van meet if op het standpunt gesteld, dat van de Londen- sche conferentie niet meer dan een com- promis te verwachten was, w^lke baten en lasten men als een geheel moet beoor- deelen. In arbeiderskringen is men bij voorbeeld allerminst opgetogen over de spoorwegwet, die het bedrijf aenationa- liseert en tot op zekere ho.ogte zelfs onder buitenlandsciie controle plaatst, doch daar- over stapt men zonder morr^n heen om dat er grootcre voord^elen tegenover staan Voor de bewering 'van de Tag dat de socia- listische Rijksdaggroep misschien tegen de spoorwegwet zal stemmen is dan ook niet de minste reden. De eindstemming word^ vandaag over een week verwacht. Morgen spreken alleen de leden d©r Duitsche delegatie, MarX, Stresemann en Luther en dan gaat de Rijks- dag tot Maandag uiteen om dt-n Rijksraad en de commissie van buit^nlandsche zaken in de geleg«nneid te stellen intusschen do ontwerpen te behandelen. De bankwet en de wet op de uitgifte van nijverheidsobligaties volgen geheel 't voet- spoor van het plan-Dawes. Opmerking verdient alleen, dat de Rijksbank met de bevoegdheid wordt bekleed, die de com- missie-Dawes aan een nieuwe emisstebank wilde toekenn«n. Dat is een aanmerkelijke vereenvoudiging omdat men nu met een wijziging van de bestaande centrale bank- instelling kan volstaan. De industriceie be- drijven, te wier lasfe obligatiis ten bedrage van 5 milliard goudmark worden uitgege- ven, omvatten mijn-, scheepvaart- en par- ticuliere spoor- en tramweg-ondernemingen. De regeering is echter voornemens^bij bijzondere wet ook andere bedrijven te laten bijdragen, zooals banken; handels- ondernemingen, hotelbi-drijvenenz., met e«n maatschappelijk kapitaal van ten min ste 50.000 goudmark. Over de spoorwegwet deelen de Duit sche bladen nog ge«n nadere bijzonderhe- den mede. De hoofdzaken ervan zijn echter wel bekend en komen hierop neer dat de rijkssporen worden omgezet in een N. V. (met 'n tnaatschappelijk kapitaal van 13 mil liard gewone en 2 milliard preferente aan- deelen) di« elf milliard 5 pet. obligaties aan de commissie van herstel afstaat. Terwijl de aanneming dc'zer ontwerpen thans vrijwel verzekert lijkt, zal het bij de besprekingen allicht u^er tot onverkwik- kelijke tooneclen komen. De communis- ten en volkschen schijnen voornemens voor het gebruikelijkc lawaai te zorgen. Sowjet-Rusland en Polen zijn elkaar aan het plagen. Moskou heeft Wojkof, die in- dertijd het doodvonnis van den tsaar en zijn familie mede heeft onderteekend, tot' gezant te Warschau uitverkoren, maar de Poolsche regeering weigert hem te ontvan gen en heeft nu van de sowjets 't „ver- zoek" gekregen om zes leden van de Pool sche legatie te Moskou terug te roepen. Dit laatste is vermoedelijk weer een re- presaille voor de uitzetiling van enkele leden der sowjet-legatie uit Warschau. Boven een duel met speldeprikken zal dit gedoe w^l niet uitgaan. DE BOERENLEENING. Zooals bekend, heeft de Russische regee ring ter dekking van het tekort op de be- grooting besloten. eenige1 leeningen uit te schrijven, o.a. een boerenleening. Zooals te voorzien was, heeft deze leening niet veel succes. Ondanks alle getroffen maatrege len, lukt het niet veel obligaties te verkoo- pen. Tot nu toe zijn gerealiseerd elf mil lioen roebel in plaats van de 50 millioen, waarop de regeering heeft gerekend. Om het animo bij de boeren te verhoogen wor den verschillende maatregelen getroffen; o.a. zijn speciale wagens ingericht, die het land doortrekken. om reclame voor de lee ning te maken. De communist, die op iede- ren wagen aanwezig is, houdt in elk dorp een redevoering en. prijst zijn waar aan. Arbeiders, die naar buiten willen gaan, krijgen eenige obligaties in commissie om ze aan de boeren te verkoopen. De com- munistische en komsomolsche organisaties, die chef zijn van een plattelandsgebied (een manier om toezicht op de boeren uit te oefenen) zullen in het vervolg telkens wan neer zij zich naar de aan hun zorgen toe- vertrouwde streken zullen begeven obliga ties van de boerenleening moeten mede- nemen en aan den man brengen. TER NEUZEN, 22 AUG. 1924. FLORALIA. Zooals uit de in dit nummer voorkomen- de advertentie van het bestuur der vereeni- ging „Floralia" blijkt, zal op Vrijdag en Zaterdag der volgende week in een der lo- kalen van de Ambachtsschool, een tentoon- stelling worden gehouden van de gekweek- te planten van door de vereeniging uitge- geven stekken. en verder ter opluistering ingezonden bloemen en planten. Er zijn een 30tal prijzen uitgeloofd. Vooral voor het ontvangen van inzendingen ter opluistering houdt het bestuur zich ten zeerste aanbe- volen en bloemenliefhebbers die over plan- ten of bloemstukken beschikken of die op het gebied van bloemencultuur iets bijzon- ders of merkwaardigs hebben, worden aan- gespoord door inzending aan het welslagen der tentoonstelling mede te werken. Den tweeden dag zal des avonds de prijsuitreiking plaats hebben, terwijl er een strijkje voor de opluistering zal zorgen. VOOR DE BLINDEN. De voor eenigen tijd aangekondigde col- lecte ten behoeve van hulpbehoevende blin- den, in de stichting Plantage Middenlaan 64 te Amsterdam, is naar men ons toen meldde uitgesteld moeten worden door on- gesteldheid van den collectant en zal nu op aanstaanden. Maandag worden gehouden. Te hopen is het, dat dit uitstel geen nadeel voor onze misdeelde natuurgenooten zal zijn en de gevers hunne gave voor hen nog beschikbaar hebben gehouden. WAARSCHUWING. Blijkens e«n mededeeling van den op- perwachtmeester, brigadecommandant der marechaussee alhi^r is het in Noord-Bra- bant voorgekomen, dat een paar Belgen met uniformpetfen op, die veel overeen- koinst hadden met d;e der gendarmerie, de plattclandsbewoners trachtten geld af te zetten door onware voorspiegelingen, on der vertoon van valsche kwitan'iien, ils- zouden zij menschen aanwerven voor een Belgische bewakingsdietist. Zij beweerden ook, dat de Nederlandsche regeerino- toe- stemming had gegeven tot aanslu ting van Nederlanders. Daar zulke personen ook in- onze grensstropk zouden kunnen opduiken, dient bo\ienstaande tct waarschuwing' der bewoners. BESMETTELIJKE Z1EKTEN. Gedurende de week van 10 tot 16 Aug. kwamen, in Zeeland voor 4 gevallen van febris typhoi'dea (buiktyphus) en wel 3 te Ter Neuzen en 1 te Sas van Gent en 3 ge vallen van roodvonk, waarvan 2 te Ritthem en 1 te Vlissingen. DE NATUURGENEESKUND1GE. De natuurgeneeskundige B. uit Rotter dam, die door de politie te Vlissingen is aangehouden in verband met de door hem gegeven adviezen, is na verhoor door de justitie, overgebracht naar het huis van be waring te Middelburg. COURANT MfiseaMRi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 1