Terlv euzensche Com ant 6EMEN8DE BERICHTEN. T JOQ Yrijdag 8 Aug. 1924. No. 7642< BINNENLAHD. fKtJILlKTOI. TAW DE OVERWERKVERQUNNINGEN. De Minister van Arbeid heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid een voor-ont- werp van wet tot wijziging van art. 26 van de Arbeidswet aanhangig gemaakt. Genoemu aftikel geeft aan den Minis ter gedurenae vfer jaar de bevoegdheid overwork toe te staan. Deze termijn loopt met 23 October a.s. af. De tegenwoordige toestjanjd in de verschillende takken van industrie, b.v. in de aardewerk-mdustriP en in de katoen-, jute- ©n vlasspinnerij is echter van dien aard, dat de bevoegdhe.d om zoo noodig ook door 14- en 15-jarigen langer dan gemiddeld 48 uur per week te doen werkcn, niet kan worden gemisB De minaister acht het daarom gewenscht de aan den minister van Arbeid tot den 24sten October verle-ende bevoegdheid te verlenigen voor twee jaar. HEIBLOK NEERGESTOKT. Dinsdag is te Zaandam bij de in aanbouw zijnde fabriek van de N.V. Bruynzeel's fabrieken een ongeluk gebeurd. Door tot nu toe onbekende oorzaak is het zware heiblok inpiaats van op den paal gevallen op het ijzer, waarmee de 33jarige Koolman den paal in den grond leidde Het ijzer sloeg K. tegen het hoofd en deze werd ernstig gewond. Hjj is per brancard naar Amsterdam vervoerd. INGESTORT. Te Noordwijk is Dinsdag het huis Bronk- horststraat 39, bewoond door de familie H.S., gedeelteliju ingestort. Enkele kinde- ren, die in de nabijheid speelden, hebben lichte verwondingen gekregen. AUTO OMGESLAGEN. Zondagochtend is een auto met vijf menschen er in, rijdend in snelle vaart van Brugge naar Blankenberge, bij de spoorweg- brug omgeslagen. De twee mannen, die in den wagen zaten, werden op slag ge- dood, de drie vrouwen zwaar gekvretst. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 29 Juli 1924, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, M. W. Roster, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dix- hoom, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, Ed. van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter, en P. de Feijter. Secretaris de heer J. D. J. Maris. (2. Vervolg). 5. Electrificeeren der gemeente in eigen beheer. De VOORZITTER herinnert, dat de ge- meenteraad in de vergiadering van Maart be- sloot niet in te gaan op het voorstel \1an Bur gemeester en Wethouders om voor electrifica- tie van de gemeente concessie te verleenen aan de P. Z. E. M., doch om dat zelf, voor de ge- heele gemeente, te doen, en in verband daar- mede onderhandelingen aan te knoopen met de P. Z. E. M. voor het leveren van stroom aan de gemeente. Die onderhandelingen hebben, zooals bereids al eens is meegedeeld, niet vlot geloopen, doch zijn thans zoover gevorderd, dat Burgemeester en Wethouders de corres- pondentie met een concept contract en het ad- vies van den deskundige aan den raad konden overleggen. De heer WEIJNS vraagt, of het juist is, dat door de P. Z. E. M. is bfegonnen met aanslui- tingen te maken, zonder dat ze daarvoor toe- stemming heeft gevraagd of verkregen. De VOORZITTER bevestigt, dat door de P. Z. E. M. het station van de Zeeuwsich- Vlaamsche tram is aangesloten, en dat van wege de gemeente daarvoor nog geen toestem- ming is gegeven. Burgemeester en Wethou ders hebben evenwel gemeend, dit, hangende deze onderhandelingen, maar te moeten laten loopen. De heer OGGEL merkt op, dat toch vergun- ning gegeven is voor het leggen van een kabel in den weg naar het station. De VOORZITTER: Maar niet voor het leveren van stroom. De heer WEIJNS keurt deze handelwijze van de P. Z. E. M. af. De VOORZITTER verzoekt thans den ter vergadering genoodigden adviseur, den heer van der Hegge Zijnen uit, den raad omtrent het resultaat der onderhandelingen in te lichten. De heer VAN DER HEGGE ZIJNEN her- uit het Engelsch door Arthur Applin. 15) (Vervolg.) Peter stond op cn rekte zich uit. Zijn mondhoeken trilci©n vrcolijk, zijn mus b c-k scheev^r dan ooit. Er was iets onwezen- lijks in, zooals hij daar stond met den rug naar het vuur. Zijn lange schaduw danste hc-en en weer over den gladgewreven vloer Ik zou er niet ov©r tobben, zcj hij met een jono«nsachtigcn lach. W zullen mijn- heer Tompson in org en vertdlen, dat hij een blauwtje loopt. Fay gLmiachte en schudde het hoofd. Er is geen uitkomst voor va,der, tenzij hij icmand vindt, die aanstaand©n Dinsdag tegen Johnson wil uitkomen. Je bent heel vriendelijk, Peter. Ze leglde nog eens uit, hoe veel er^kfhing van dezen wedstrijd en hoe haar vadtr, door 1 ofnpson overgehaald was om op den grooten Orib>kinde te wedden. Het geeft niet of we vader nu de schuld feeven, zei ze. Hij wedt haast nooit. Hij heeft nooit veel gevoel,d voor boksen. Mijn- heer Tompson "heeft hem zeker wijs ge maakt, dat deze Battling Bill absoluut on- overwinnelijk was. Ze kunnen natuurlijk nog wel iemand anders krijgen, maar het zal niet makkelijk zijn iemand te vinden, die Johnson knock-out kan slaan. Ze aar- zelde even en keek Puk aan van onder de fange wimpers. Zelfs jij zou het waarschijn- lijk niet kunnen. innert, dat hij in begin Maart de eer ge_. :ct hier zijn rapport omtrent het verleenen i concessie aan de P. Z. E. M. voor electrificatie van de gemeente toe te lichten en dat hij toen ook gemeend heeft naar voren te moeten bren- gen wat de gemeente daarmede eventueel zou prijs geven. De raad heeft als gevolg daarvan besloten de electrificatie zelf ter hand te ne- men en hem is door Burgemeester en Wethou ders opdracht gegeven voorloopige onderhan delingen aan te knoopen met de P. Z. E. M. Hij heeft toen aan de maatschappij een zake- lijke brief geschreven, met verzoek voor de gemeente Axel hetzelfde contract te verkrij- gen, zooals dit met Zaamslag is gesloten. Op dat schrijven werd door de P. Z. E. M. nieft geamtwoord. Toen is de correspondentie verder recht- streeksch door het gemeentebestuur gevoerd. De zaak is echter van de zijde der P. Z. E. M. op een verschrikkelijke manier aan de lijn ge- houden, zoodat het noodig geacht werd, de tus- schenkomst van den President-Commissaris in te roepen. Op dien brief werd ook geen antwoord ontvangen, doch aan spreker is al leen bekend, dat de voorzitter dezer vergade ring met den president-commissaris heeft ge- sproken en deze voor de gemeente het Zaam- slagsche contract heeft toegezegd. Alleen werd door het gemeentebestuur nog gevraagd verhooging van het ge'installeerd vermogen van krachtinstallaties door de gemeente zelf te bedienen, op 60 K. W. doch de president- commissaris meende, dat dit wel in orde zou komen. Later is hier ook nog een ingenieur der P. Z. E. M. geweest voor het vragen van inlichtingen omtrent den stand der zaak en bleek deze niet te weten, dat het wachten op de P. Z. E. M. was. Ook deze meende, dat tegen de gevraagde wijziging geen bezwaar was. Later heeft de voorzitter nog eens tele- fonisch gei'nformeerd waar het contract bleef en werd hem geantwoord, dat het concept klaar lag, en alleen nog wachtte op goedkeu- ring der commissarissen, en dat de zaak in orde zou komen. Onder deze omstandigheden had men alle grond om te verwachten, dat alan de gemeente het Zaamslagsche contract zou worden ge- zonden. Eindelijk werd bij schrijven van 5 Juni een contract ontvangen, hetwelk in handen van spreker werd gesteld en dat bij lezing bleek geheel af te wijken van het Zaamslagsche contract. Behalve de reeds genoemde verhoo ging van het maximum voor krachtinstallaties is door het gemeentebestuur ook bezwaar ge maakt tegen het betalen van kosten voor toe- zicht en in antwoord daarop is dxl. 21 Juli van de P. Z. E. M. een schrijven ontvangen, waar- in wordt bericht, dat, ofschoon commissarissen oorspronkelijk geen wijzigingen in het nor- maalcontract meer wilden toestaan, zij meen- den op een enkel punt te moeten tegemoet- komen. De gemeente zal van betaling van toezicht worden vrijgesteld terwijl de grens voor groot-industrie zal worden verhoogd tot 40 K.W. Zij voegt er aan toe, dat deze ver- andering het noodig maakt, dat achter den eersten zin van alinea 2 in artikel 1 het vol- gende toegevoegd wordt, daar enkele percee- len reeds aangesloten zijn en stroom van haar betrekken, nl. met uitzondering van die per- ceelen, waiaraan reeds voor de inwerkingtre- ding van deze overeenkomst stroom door de P. Z. E. M. geleverd werd." De overige punten kunnen niet worden toe- gegeven. Aldus is thans den stand der zaak. De P. Z. E. M. spreekt niet van het Zaamslagsche contract. Ze zendt een contract en er behoor- de dus te worden nagegaan, hoe de inhoud daarvan was. Commissarissen wilden geen wijziging in het normaalcontracc meer toe staan, doch aan Zaamslag, Stoppeldijk en Boschkapelle zijn wel afwijkingen toegestaan, Waarom kunnen die dan ook niet aan Axel worden toegestaan? Trouwens, het concept dat toegezonden is, is toch ook niet het nor- male contract. Spreker haalt thans de artikels aan, die af- wijken van het met de gemeente Zaamslag gesloten contract, nl. 1, 3, 4, 5, 7, 8, 9 en 10. Na de studie die hij van het contract ge maakt heeft en de beschouwingen daaraan destijds in den gemeenteraad van Zaamslag gewijd, kan men nagaan, dat spreker aan die voorwaarden de voorkeur geeft. In verschil- lende punten kreeg de gemeente tegenover hare verplichtingen ook rechten en nam ook de P. Z. E. M. verschillende bij het sluitan van dusdanig contract voor de hand liggende plichten op zich, maar daarvan is ten slotte weinig overgebleven. Aan de toezegging is niet voldaan. De gemeenteraad zal thans behooren te be- siissen, wat gedaan moet worden. Men kan thans tweeerlei standpunt in- nemen. Men kan zeggen: „Je hebt ons het Zaamslagsche contract beloofd en dat willen wij hebben", of wel men. kan zeggen „ktat ons eens kijken of het gezonden contract voor de gemeente ook gevaarlijk kan worden". Hij meent, dat er redenen zijn om te zeggen, dat de gemeente er zoo moeilijk mede in zee kan giaan. Het valt niet tegen te spreken, dat de P. Z. E. M. deze zaak ernstig op sleentouw heeft gehouden, als men nagaat, dat in begin Maart om een contract is gevraagd en het thans bijna Augustus is, eer het behandeld kan worden en dan blijkt niet te zijn wat is toegezegd. De Ruk's vroolijkhe.id Verdween even snel als ze gekomen was. Hij stond doodstil, als was hij uit maimer gehouwen. We hadden hier nooit over moeten be- ginnen, z<4 ze en stond snel op. Ze was plotseling bang voor hem. Het moederlijke beschermende gevoel verliet haar en al haar vrouwelijke virdedigingsiniddelen. Het is allang bedtijd. Ik moi t je nu goeden nacht zeggen. Je weet je kamer. de eerste deurrechts. Wjl je het licht uitdoen als je naar boven gaat? Ze Hep een paar treden de trap opy bleet t6en staan en k^erde zich om. Waar om zou ze hem tensloite niet gebruiken? Ze bekeek hem nog eens critisch. Dikke Tom zou hem niet veel waard vinden, niet krachtig genoeg en zeker geen beroepsbok- ser. Meer ten gymnast misschien. Maar hij was knap, rijzig en slank met een vastberaiden ge|aatsuitdrnkking. Haar hart oegon snel te kloppen.. Goeden nacht, Peter D. En wel bedankt voor alle hulp. Je ziet zelf, dat je verder niets voor me kunt doen. Hij wendde eerst het hoofd om, daarna het lichaam. Zijn bewegingen schenen traag te zijn, maar toch stond hij naast haar op de trap, voordat ze recht wist, wat er gebeurde. Hij had de Ieuning' vastge- grepen en keek haar recht in de oogen. Niets is onmogelijk. Ik zal je helpen. Ik zal dien Tompson doodslaan, als je wilt. Fay hoorde zich Zelf lachen, maar Puk lachte niet, hij was ernstig dood-ernstig. Ik ben bang, dat het niet vte] zou helpen. Ze probeerde \\«g te gaan, naar boven. maar hij hield haar 'va.st, zonder haar aan te raken. Ze was nu werkelijk bang. Ze dacht, dat ze slechts een lucifer bij het vuur had gehojden, maar ze zag nu, gsmeente zou dus voor ue voorhereiding der -ctrificatie haar gang kunnen gaan en de P. l. E. M. verantwoorde ljk steilen voor alle schade ontstaande door verdere vertraging bij de onderhandelingen. Het contract is wel niet mooi, maar hij vermeent, dat de gemeente er weinig geviaar bij kan loopen. Indien men hem nu vraagt, welk standpunt het verkiesilijkst is, wil hij wel verklaren, dat, indien men hem zulks 2 j&ren eerder had ge vraagd, hij een ander antwoord zou hebben gegeven dan thans. Hij heeft dat vroegere standpunt verlaten. Toen. hij in den aanvang geroepen werd om het normaalcontract te be- oordeelen, heeft hij getracht dit te wijzigen overeenkomstig de eischen van billijkheid en ook gestreefd naar volledigheid, crpdat in de toekomst zoo weinig mogelijk kwesties kunnen voorkomen. Herhaaldelijk is evenwel van de zijde der P. Z>. E. M. blijk gegeven, dat zulks niet op prijs wordt gesteld. Spreker heeft daarom zijn vroeger standpunt verlaten en kijkt er alleen nog naar, of de betrokken ge meente bij het aangeboden contract ook ge- vaar kan loopen en als zulks niet het geval is, dan zegt hij: ga je gang maar. Ingevolge die gedragslijn kan hij ook hier adviseeren het contract te aanvaarden, maar laaraan den rlaad toe te voegen, op de exploi- tatierekening een flink postje uit te trekken voor kosten van scheidsgerecht en processen, die niet zuillen uitblijven. De heer OGGEL: Dat is geen goed begin. De heer VAN DER HEGGE ZIJNEN stemt dat toe, maar het is niet anders. Na Zaam slag heeft geen gemeente een zoo wel om- schreven contract gekregen. De heer 't GILDE: A! jnheer de Voorzitter, Ik acht dit voor de gemeente een zaak van groot belang, waar we niet los overheen mo- gen gaan. De electrificatie onzer gemeente heeft, se- dert zij hier op 11 Maart ter tafel is geweest al heel wat stof opgjaagd. En geen wonder! Waar zulk een financieel offer gevraagd wordt voor- een zoo dubieuze zaak is dit maar al te wel te verklaren. De wanverhouding overigens, die de P. Z. E. M. overal waar zij optreedt schept, en die hier te Axel reeds ge- noeg blijkt uit de verschillende prachtbrieven, het scheelt maar weinig of sommige exem- plaren waren dreigbrieven, deze wanverhou ding, mijnheer de voorzitter, is voor de bevol- king al een spoorslag op zijn hoede te zijn en van de Axelsche bevolking moet getuigd wor den, dat zij ten opzichte van deze zaak hoog houdt het woord: „Voorzichtigheid is de moe- der van de porceleinkast". Ook al is men met mij overtuigd van het groote nut en de ver schillende andere goede hoedanigheden van electrificatie, de situatie is in Axel op verre na niet zoo, dat de Axelsche bevolking op over- haaste doordrijving van deze zaak gesteld zou zijn. 90 vian de bevolking wil van electri- citeit op dit moment niets weten. De manier waarop deze zaak in beginsel is aangenomen in de raadszitting van 11 Maart jl. pleit niet voor de overigens zoo groote mate van gere- serveerdheid waarmee men hier gewoon is, vooral nieuwe zaken aan te pakken. Men zal mij, naar ik hoop, niet van conser- vlatisme beschuldigen, maar dit heeft mij in het bij zonder getroffen, dat de zaak niet breedvoerig genoeg is besproken en voorbe- reid en dat den raadsleden niet eens den noo- digen tijd is gegeven het rapport te bestu- deeren en bovenal, dat de meerderheid maar direct is ingevlogen op de veel te mooie, op de veel te optimistische voorstellingen daarin. Ik sta er eens op hier te verklaren, d&t d<4 voorspellingen van den heer Van der Hegge Zijnen, omtrent de toekomst van een even- tueele gemeentelijke elctrische centrale, fali- kant uit zullen komen elf dat de toekumst m'i in het gelijk zal steilen. Ik zeg dit met alle respect voor de groote en onbetwijfelbare kers- nis van den heer Van der Hegge Zijnen, die ik in zijn technische werkzaamheden onmogelijk kan volgen. Ik moet deze gelegenheid te baat nemen en aan Burgemeester en Wethouders een ernstig verwijt richten, dat oeze zaak hier geheel on- voorbereid in behandeling komt. In nog erger mate dan het rapport voor de vergadering van 11 Maart jl. moet van dit ontwerp-contract gezegd worden, dat het veel en veel te weinig' onder de aandacht van den raad geweest is. Als ik het wel heb, staat in het rapport van den heer Van der Hegge Zijnen niets omtrent een ontwerp-contract bij eventueele levering van stroom door de P. Z. E. M. aan de ge meente. Bij hernieuwing moet ik daarom mijn groote verbazing uitspreken over de mentali- teit van Burgemeester en Wethouders. Het is of zij den raad ten opzichte van deze zaak voor totaal onmondig aanzien. De convocatie ontvingen wij Vrijdag, maar Zaterdagmiddag om 12 uur was de groote meerderheid der leden nog niets bekend en hadden we boven- dien nog geen prae-advies. Toen dit eindelijk kwam waren we nog niets wijzer. Als naar gewoonte stond er zoowat niets in en had het wel geheel achterwege kunnen blijven. Maar waar ik Burgemeester en Wethouders dan toch een verwijt van moet maken, is het feit, dat bijna geen enkele der raadsleden deze zaak goed heeft kunnen doorwerken en bestu- deeren. Dat is toch geen behandeling van zoo'n zaak en, tenzij men hier nu eens zulke schitterende perspectieven opent, dat de tegen- standers van een gemeentelijk electrisch be- drijf tot voorstanders bekeerd worden, zou het dat ze een vulkaan in working had gebrdcht Er is hier nog geld van me. Ik heb li^t je vader al verteld. Wil je het niet van ine aannomen om Tompson af te koopen? Hij zag naar antwoord, nog voordat ze eon woord had gezegd. Dan zal ik aan- staanden Dinsdag tegen Johnson boksen. Ne-eii, neenZe stelde zich Johnson voor, Eens had Tompson hem beschreven: hon- derd kilogram botten en spieren, een men- schelijke stormram. Als ik hem versla is je vader quitte met Tompson en kan je hem «en blauwtje laten loopen. Hij trad op haar toe en stooid nu op dezelfde tree, bijna tegen haar aan. Ze voelde zijn warmen adem, ze zag zijn oogen glinsterden van jeugcig vuur. Ze wise met meer, wat te doen. Ze stond aan den rand van den vulkaan, dien ze zelf in werking had gebracht. Ze kon het nut goed vinden. Hij kon misschien een paar willekeurige mannen op de vlucht jagen, maar Johnson zou hem verpl. tteren, vernietigen. Toch voelde zc t,en vreugde diep in haar hart, dat Puk bereid was zichzelf op te offeren om haar te beschermen, om haar te be- hoeden voor een huwelijk met den man dien ze haatte. Hij, die twee uur geleden nog een vreem,deling was geweest. Doe het 'a1 Is j ebb eft niet, smeekte ze. Hij greep haar hand en bracht die naar de lippen. Hij keek haar lachend aan. Er is ni<*ts meer aan te verhelpen. Ze keerde zich om en vluchtte weg. Ze hep regelrecht naar de kamer van hef Jog, sloot de deur achter zich en bleef even staan in het donker. Ben jij daar. Fay? vroeg Tony slaperig. Ze ant.voorddc niet dadelijk. Ze drukte de hand, die Puk gekust had, tegen de bijna een aanleiding zijn om voor te steilen deze zaak aan te houden en de behandeling dezer zaak tot een volgende vergadering te schorsen. Mijnheer de Voorzitter, het spijt mij, dat ik het moet zeggen, maar den indruk di4 ik van het college van Burgemeester en Wet houders heb, is niet verbeterd. Al is het haast niet mogelijk, toch hoop ik, dat de zaak nog eens tot in de finesses bekei-, ken wordt, voor een definitief besluit genomen wordt. Want al staat nu wel op de agendla: besluit tot de electrificatie der gemeente in eigen beheer, is dit onjuist. Er is nog geen sprake van een definitief besluit. De eerste indruk dan die ik kreeg, nadat ik het contract vluchtig had doorgeloopen, wtes, dat de P. Z. E. M. die, naar ik voor kort ver- n|am weer een boekjaar heeft geeindigd met een tekort van plus minus f 98.000, als een hongerige wolf belust is op de vetste brokken. Dit wordt afdoende gedemonstreerd door de oorspronkelijke eisch in de 2de alinea van art. 1 waiarin oorspronkelijk geeischt wordt, dat het gemeentelijk electrisch bedrijf van stroom- levering uitgesloten zou zien, die hedrijven, of liever de z.g. groot-bedrijven, zooals dat verstaan wordt, die een geinstalleerd ermo- gen van 20 K.W. en hooger voor kracht en an dere doeleinden hebben. Burgemeester en Wethouders hebben dit, dank zij de adviezen reeds tot 40 K.W.U. gekregen, maar de advi seur rajadt aan tot 50 en 60 K.W.U. te gaan. Hier blijkt allereerst op welk een hellend vlak men zich begeeft door met de P. Z. E. M. za ken te doen. Schipperen wordt wel eens ge- kwalificeerd als gevaarlijk, maar waar er zoo allemachtig en lukraak geschipperd wordt, is het uitermate bedenkelijk. Verder klemt het, dat de P. Z. E. M. met den minsten watarborg geeft voor de inachtnemmg van de veiligheid bij de uitvoering en m- standhouding van haar eigen werken. Bedenkelijk is verder, dat, waar in het con tract gerept wordt over partijen, de gemeente doorloopend op non-activiteit wordt gesteld. Dit pleit niet voor een groote mate van mede- zeggenschiap die de gemeente zal hebben in het bedrijf en de naam van gemeentelijk elec trisch bedrijf komt zoodanig in miskrediet ook voor den oppervlakkigen beoordeelaar, wat wij als leeken tenslotte allemaial zijn, dat de indruk moet gevestigd worden, dat de gemeente goed genoeg is op te draaien voor de money. Voor de gemeente geldt slechts het „Sijmen betiaal". Dat temauwernood met de gemeente reke- ning wordt gehouden, blijkt ook volgens art. 3, wtaar volgens het advies zeer terecht van een onbehoorlijk hoogen huurprijs wordt gewag gemaakt. 10 van de totale en zeker niet geringe kosten is ook waarlijk onbehoorlijk hoog. Hoe hoog komen die kosten? Zeer logisch mogen sommige verplichtingen voor de gemeente schijnen, zooals uit art. 4 blijkt, maar deze verplichtingen drukken hoofdzakelijk haar. „Hinder" in het bedrijf, is mijns inziens een zeer rekbaar begrip en kan vooral ook ontstaan door het achterwege blij ven van voldoende veiligheidswaarborgen. Mijn indruk van art. 8 was, dat omtrent de kwestie van eventueele schadevergoedingen een stevigen slag om den arm wordt gehouden. En toch, niettegenstaande dit onaanneme- lijk contract, zeggen Burgemeester en Wet houders in bun schrijven van 17 Juni aan de P. Z. E. M., dat zij aanneming van deze aan- gelegenheid gaarne zooveel mogelijk zullen bevorderen in de over dit contract loopende raadszitting. Dat klinkt niettegenstaande een hardnek- kige weigering van de P. Z. E. M. zeer zoet- gappig! En zoo zitten wij nu bijeen en wij zijn totaal onmondig. Dat is wel teekenend, tenzij Burgemeester en Wethouders vvelken indruk ik nog niet kreeg of zelf overtuigd zijn, dat deze zaak zoo doorzichtig is als glas en niet anders dan kan worden verworpen. Ik zeg dien indruk heb ik van Burgemeester en Wethouders nog niet en die is ook volgens het z.g. prae-advies beslist denkbeeldig. Mijnheer de Voorzitter, deze pap mag hier mooi worden toebereid, ik hoop niet, dat de raad ze zal slikken. Van den aanvang af is mijn ideaal geweest onder zekere voorwaarden concessie te verleenen aan de P. Z. E. M. en dan had de geschiedenis ons reeds voor het fait-accompli geplaatst en zou de praktijk ons in het gelijk hebben gesteld. Alleen om deze reden waar de P. Z. E. M. nooit aan zal denken dat wij zouden hebben geeischt ook de buitenwijken te electrificee ren, getuige Sluiskil. Sluiskil, dat nota bene nog een heel ander karakter draagt dan onze Axelsche speciaal landeliike buitenwijken, waar de menschen een groot gedeelte van het jlaar met de kippen naar bed gaan. Onze bui tenwijken zullen, indien men van een m. i. denkbeeldige behoefte voor hen spreken kan, nooit, noch door de P. Z. E. M., noch door de gemeente als winstgevende objecten zijn te maken. Verschillende andere mooie voorspie- gelingen omtrent aansluitingen, enz. zouden dan dra falikant zijn uitgekomen. Ook, en dat staat voor mij Vaster dan ooit, z,ouden we voor de concurrentie van de P. Z. E. M., wat betreft onze gasfabriek ongerust behoeven te zijn. Van de stroompriis wordt nergens gerept. Nergens komt P. 7.. E. M. daarmee rond voor de zaak uit. I}at is zeer wijselijk. Eerst moet de zaak in kannen en kruiken. Mijnheer de Voorzitter, indien wij oogen lippen. Ja, fluisterde zc, zonder licht te maken hep ze naar het voeteneind van het bed. Tony hij, Puk gaat Dins dag, in plaats van Battling Bill.. Hij zal boksen tegen Johnson. Ze wachtte met ingehouden adem op Tony's antwoord. Jou kleine hekszei hef Jog. Toen ver- borg hij het gezicht in het kussen en barstte voor den tweecfen keer dien avond in snikken uit. HOOFDSTUK IX. Puk was gewoon gelijk met de zon op te staan of zelfs vroeger. Teen hij 's och- tends wakker werd was het nog donker. Toen hij het bed uitsprong en naar buiten keek zag hij een zachien gloed in het Oos- ten. Uit zijn kamer zag hij den boomgaard en dc stallen, hij hoorde ieVen in huis. Er- gens op de gang werd deur gesloten, hij hoorde voetstappen. Hij died het licht aan en ging even later naar ben«den. Er was niemand in de half, bij h-1 blueke daglicht, dat door de' ramen naar binnen drong zag hij, dat de tafel nog nut afgeno- men was en het half verkoolde hout nog onaangeroerd op het rooster lag. Teen hi] er over nadacht of hij het zou wagen een vuur aan te leggen en wat op tP ruimen, hoorde hij iemand loopen aan het e;nd van de gang, die, naar hij vermoedde, in de keuken uitkwam. Flij liep er heen en vond net Jog, die net een vuur aangemaakt had en nu een Kete] water aan de kook trachtte te brengen. Tony keek hem nijdig aan en begroette hem stug. Waarom ben je in hemelsnaam opge. staan? Je bent toch nietj geroepen? Puk fronstc de vv-nkbrouwen. Geroepen? hebben om te zien en ooren om te hooren, dan leert c naaste omgeving genoeg. Zie bijv. Stoppeldijk, waar voor electrificatie van de ge meente voedingsstations noodig zijn. Wanneer men daar gebruik maakt van transformatie- stations van de P. Z. E. M. met toeleidend net, zal men jaarlijks (gedurende 30 jaren) moeten betalen f 3250 of f 97.500. Wel wordt er inder- daad op gewezen, dat het met de P. Z. E. M. duur zaken doen is. Verder is de manier van handeJen van de zijde van de P. Z. E. M. zoo weinig reeel en onpopulair gezien ook de e - gevraagde en ongewettigde voorzieninF vlan Drie-Schouwen, dat ik slechts een "aad kan geven en dat is: steunende op on., goed recht de belangen der gemeente Axel te dienen en vasthoudende aan de grondwettig gewaarborg- de Uutonomie te doen wat onze hand noodig vindt te doen en af te zien van eigen explod- tatie en zelfs indien noodig de onderhande lingen geheel af te breken. Volgens onzen technischen adviseur, die naar ik hoop van meening omtrent de wijze van electrificatie zal veranderen is op die gemeentelijke auto nomic een grove inbreuk gemaakt. In de 2de alinea van art. 1 komen voor de woorden „met uitzondering van die perceelen waaraan reeds voor de inwerkingtreding van deze overeen komst stroom door de P. Z. E. M. geleverd werd". Indien de raad deze zinsnede aanneemt sanc- tioneert zij naar mijn meening iets dat abso luut onwettig is. Laat ons van onzen kant eens toonen solie- der te zijn en mogen Burgemeester en Web- houders hierin eens flinker voorgaan en met den raad meer rekening houden. Ook door het geven van duidelijker prae-adviezen, die soms noodig zijn om te helpen zich een gror.d-oor- deel te vormen. Indien het door onbekwaam- heid was a la bonheur, maar het geeft hier den indruk, dat men zich door vrees laat weer- houden en of men bang is voor den stok ach ter de deur Van der Hegge Zijnen of van som mige commissdeleden van de P. Z. E. M. Wij moeten toonen daarvan niet gediend te zijn en de belangen van Axel op een waardige manier voorstaan. De VOORZITTER wil naar aanleiding van dit betoog er op wijzen, dat de beschuldigin- gen aan het adres van Burgemeester en Wet houders in strijd met de waarheid zijn. Het- geen thans aan de orde is, is n.l. geen voorstel van Burgemeester en Wethouders. Deze heb ben indertijd voorgesteld aan de P. Z. E. M. concessie te verleenen, maar er is een voorstel gekomen uit den boezem der vergadering, om de electrificatie voor rekening der gemeente uit te voeren. Toen dat besluit was aangeno men, Lag het toch op den weg van Burgemees ter en Wethouders de onderhandelingen met de P. Z. E. M. te openen. Dit is geschied door middel van den adviseur en het resultaat daar van wordt thans aan den raad meegedeeld. Het spijt hem dus zoo'n verwijt aan het adres van Burgemeester en Wethouders te hooren, daar er geen sprake van is, dat deze hun voor stel er door zouden willen halen. De heer 't GILDE wil dat toegeven, maar merkt op, dat de leden toch te laat van de ver gadering kennis krijgen om voldoende gele genheid te hebben tot het inzien der stukken en dat het prae-advies weinig zegt. De VOORZITTER is van meening, dat de wijze van behandeling dezer zaak geen cri- tiek verdient. De convocaties zijn tijdig ver- zonden en het prae-advies is Zaterdag klaar gekomen. Hij meent, dat de raadsleden toch ook niet den inhoud van het contract kunnen beoordeelen en dat daarvoor een deskundige is aangenomen. Hij kan daarom niet inzien, dat deze ziaak verkeerd behandeld is. Er is geen aanleiding om Burgemeester en Wethouders op dergelijke wijze te beschuldigen. De heer't GILDE merkt op, geen beschuldi- ging te hebben uitgesproken. De VOORZITTER meent, dat, als gezegd wordt, dat Burgemeester en Wethouders han- delen uit vrees voor commissarissen van de P. Z. E. M. dit toch een beschuldiging is. Hij werpt die beschuldiging verre van zich. Bur gemeester en Wethouders hebben zich alleen laten leiden door hetgeen zij in het belang der gemeente achten. De heer VAN DER HEGGE ZIJNEN merkt op, dat de heer 't Gilde zeide, dat 90 der ingezetenen onder deze omstandigheden niet van electrificatie willen weten. Hoe komt de heer 't Gilde aan die cijfers en welke „om- standigheden" heeft hij op 't oog. Dat de in gezetenen niets van electrificatie zouden wil len weten acht hij meer een slipper of the lip. Hij heeft, tijdens zijn aanwezigheid in deze gemeente, zijn ooren ook te luisteren ge- legd en is daarbij tot een andere conclusie ge komen. Spreker wijst er op, in zijn rapport volstrekt geen optimistische voorspelilngen te hebben gedaan. Hij heeft eenvoudig nuchtere cijfers naast elkaar geplaatst, volgens besbaande ge- gevens, zonder vooraf te weten tot welk resul taat die cijfers zduden voeren. De heer't Gilde heeft die cijfers toch ook nauwkeurig nage gaan, hij heeft er zelfs nog een rekenfout in gevonden, en die cijfers gaven tot uitslag, dat het bedrijf niet alleen zonder risico kan wor den gedreven, maar zelfs nog een belangrijke winst zal opleveren. Dat is geen onzekere voorspelling, doch het staat als een paal boven water. Spreker staat nog volkomen op het standpunt van het tijdstip waarop hij zijn rap port heeft ingezonden en verdedigd. Hij ziet Ik geloof het niet. Als iemand me geroepen had, zou ik met de snelhejd van ten blik - semstraal beneden gekomen zijn. Ik bedoel, dat je in b?d had hooien blij ven, totjdat de moid je kwam roepen en kwam zeggen, oat het tijd was om op "te staan. Puk ging lachend op de k> ukenlafel zilt«n Ik heb je toch al verteld,, dat ik nog niet aan de beschaafde wereld gewend ben. Maar goed ook, want ik had toch niG in bed kunnen blijven, totdat :k geroepen werd. Je krijgt in geen drie uur ontbijt. Dat zal ik wel overleven. Het Jog bleet met d«n rug naar Puk toe staan, tot het water kookte. Toen zetto hij thee. Hij haalde een siuk brood en een pot boter u't d« kast. Ook een kop? Flet ziet er Iekk©r u't, antwoordde Puk. Zeg eens, als ik hier in den weg zit, wil ik graag e€n handje helpen. Zal ik de hall opruimen en het vuur aanleggen? We hebben ien meid. Die zorgt voor het huishouden. Natuurlijk. Het was nog al duidelijk, dat hit Jog niet in zijn humour was. Puk merkte r niets van, dat hij afgesnauwd werd. 1 j had zijn thee in zijn schoteJtjc geschonken tn blies haar nu koud. Hoe gaat h«t m I je vader? vroeg Peter. Hij zal dadelijk vvel b n.ut'n komen. We moeten de paard.n train^n in de wel. Puk had ziin mond vol brood. Hij wachtte tot hij het bijna op had. Dat is fijn. Ik ga met ja mee. Je vader zal me wel een paard geven. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 5