BURGERLIJKEN STAND. Ramp Visschersvloot. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN OLDENKOTT's TABAK INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. INGEZONDEN STIJKKEN. Wisselkoersen. NOG STEEDS DE BESTE brand. De wind stond op het dorp, en de brand Sbreidde zich zoo snel uit, dat reeds 27 van de 30 huizen in vlammen waren opgegaan, voordat er afdoende hulp was geboden. PETROLEUMBRON ONTDEKT- In het vroegere Duitsch Nieuw-Guinea bee fit men op 21 meter diepte petroleum- bromnen ontdekt, die naar de meening van deskunidigen buitengewoon veel voordeel zullen opleveren. EEN MYSTERIEUZE ONTSNAPPING. De Londensche politic staat voor het volgende raadsd: William Stroll, een ma- gere jongeling, lynig als een kat, ontsnapte enkel# dagen geleden uit de Wandswordth- gevangenis. Zijn eel was op slot gcb'even, en niets daarbinnen wees er op, dat mr. Stroll zi:h met gewel,d de vrijheid verschaft. De ontsnapte was oplichter van professie, terwijl hij nu en dan inbraken pleegde met meer of minder succes. Voor zijn laatste misdrijf was hij geruimen tijd geleden tot 15 maanden gevangenisstraf veroor- deeld. Hij ontsnapte uit de eerste-de-beste gevangenis, waarin hij werd op^-esloten, en wist zich te Manchester tw®e maan den lang uit politiehanden te houden. Toeji werd hij gesnapt, en naar de Port land Reformatory overgebracht, waar hij het drie weken uithield. Zes maanden later werd hij weer gepakt en in genoemde ge vangenis opgeslpten. Hij kreeg, gezien zijn reputatie, ten spedaal versterkte cel. Dat was 's avonds 8 juur. De eel is gelegen op de D I tGallery. Boven deze gaanderij zijn drie andere. Tegen middernacht kwam een controlee- rende nachtwacht eens kijken. Hij zag dat Stroll rustig op zijn brits te siapen lag. Een half uur later kwam hij nog eens pois- noogte nemen. Toen faeyiel hem de ge- daante van den sl.apende lang met zoo goed als den eersten k®er. Hij ontsloot de eel, en bevond, dat niet Stroll onder het dek lag. maar wel e«n kussen, dat de gevan- gene op ingenieuze wijze den vorm van een menscheljjk lichaam had gegeven. Hoe Stroll de eel heeft kunnen verlaten is een compleet mysterie. Het slot van de celdeur was volkomen ongerept en de staven van het deurluikjc waren niet ver- bogen. Hij moet dus door e«n ander buiten de eel geholpen zijn, hetgeen bijna onmo- gelijk is, daarna op het dak van de ge vangenis zijn gekomen, hetg®en door voet- sporen op het dak kon worden aanggtoond, tenslotte langs e^n waterpijp 30 voet naar beneden zijn gegl^den, en daarop een muur van 20 voet hoogte zijn overgcklommen. Tenstotte heeft hij" zich met geweld toe- gang verschaft tot een seinhuisje van een spoorweg in de buurt en daar zijn gevan- geniskleedij Verwiss«ld tegen de Zondag- sche plunje van den s^inwachter. Tct he- den toe ontbre«kt echter elk verder spoor. GEEN LIEFHEBBERS VOOR DE VILLA VAN WIJLEN LANDRU. De villa, waar eenige jaren geleden de moderne Framsche blauwbaard Landru zijn gruwelijik bedrijf heeft uitgeoefend is Za- terdag publiek verkocht. Er was voor den verkoop van deze bijna historisch gewor- den villa veel belangstelling, doch veel animo oim het gebouw, dat er werkelijk niet onaardig uitziet en dat alleen maar een beetje dient te worden opgeknapt, te koo- pen, was er niet. Eersit kon men er met geen mogelijkheid een huunder voor vinden en thans heeft men tevergeefs uitgezien naar een kooper. Men schijnt een beetje huiverig te zijn voor het looiid waar zoovele vrouwen door de handen van Landru den dood hebben ge- vonden. EEN SPANNENDEN WEDSTRIJD. De bevolking van enkele straten in het West-end van Londen is getuige geweest va/i een spannenden wedstrijd tusschen po- litieagenten en een dief. Omsk,eeks 4 uur hoorde men in de Lark- straat het geroep van houdt den dief, en zag men een jongen man, «en buiten- lander, door eenige agenten en burgers achteJvolgd. Bij den hoek van de Park- straat had een politieman hem ingehaald, doch de dief scnoot onder zijn arm door en rende ^en huis binnen. Op de boven- ste verdieping was een dienstbode aan het werk. Hij zette haar de kamer uit en wierp de deur dicht. De dienstbode, die het houdt den dief vernam en menschen de trap hoorde opkomen, deed snel de deur; waarachter de dief verdw«nen was, op slot. Voorzichtig werd deze nu door de po- litie geopend, doch de kamer was leeg. In het geheele huis was geen spoor van den vluchteling te ontdekken. Daar gaat ie! riepen de toeschouwers in de straat eensklaps en daar zagen de politie- mannen den dief door de dakgooten krui- pen. Bij het laatste huis gekomen verdween hij naar binnen. Onmiddellijk werd het terrein hier afgezdt. De inbreker was ech ter uit het huis via e^n goot w«er op het dak van een andere woning geklpmmen, om daarin weer te verdwijnen. Na zich wat gewasschen en zijn kleeren in orde gebracht te hebben, kwam hij naar beneden en wandelde de straat op. Toen de dief bijna uit 't gezicht was? zette hij het weer op een loopen. Die jacht w®rd hervat. De poljtie maakte van een auto gebruik. Toen de inbreker dat gewaar w^rd, sprong hij ook in een auto en gaf den chauffeur be vel de Grosvenorstraat in te rijden. Daar sprong hij uit het voertuig en rende een zijstraat in, doch had het pngeluk tegen een rijdendon auto op te botseto die hem neer- 6makte, zoodat hij bewusteloos ble®f hg- gen. Zoo werd hij door de politic gevon- den. die hem naar het zi^kenhuis bracht. EEN KUNSTENAAR IN HET TROUWEN. I Sinds jaar en dag is het parket van het Landgericht II te Berlijn bezig met de affaire van den architect Walter Oestprle, welke goeddeels in Amerika is afgespeela. Oesterle wordt bcschuldigd van bigamie, gepleegd in Amerika en van oplichting tot een bedrag van 65 duizend dollar. Zijn tweede vrouw was een Amerikaansche filmjster, Arma Roma (eigennaam Anna Shellman) in Chicago. Zij is een erkende Amerikaansctie scnoonheid, die al h^el wat eerste prijzen in schoonhejdswedstrijden heeft gewonnen. Hij huwd€ haar in 1920, hoewel hij toen nog niet gescheiden was van zijn eerste vrouw, e'en strijkster, en eveneens Duitsche van geboorte. Nadat hij zijn schoonvader 60.000 dollar had afgetroggeld z.g. voor den aankoop van een partij goedkoope automobi'elen, vluchtte d'' architect met zijn eerste vrouw naar Duitschland. Een draadloos telegram verwittigde de politic te Hamburg Van zijn te verwachten komst aldaar per stoom- boot „Manschusia"doch hij wist onge- merkt van boord te komen. Hij bleef een tijdlang bij zijn eerste vrouw, doch knoopte weldra betrekkingen aan met andere trouw- lustige dames. Zelfs was hij zoo brutaal een photo van zijn aanstaande (derde) echtgenoote naar zijn onbestorven weduwe in Chicago te sturen. Intusschen werd d«ze photo zijn ongeluk. De politie kwam hem er door op het spoor en arresteerde hem te Brunswijk. De behandeling van zijn zaak stuitte op tal van moeilijkheden. Om te beginnen moesten er allerlei getuigen uit het buiten- land komen. Arma Roma reisde persoonlijk naar Berlijn, ten einde tegen haar man te getuigen. De instruct duurde 15 maan den, en daarna gelukte het den verdediger Oesterle uit de voorloopige hechtenis ont- slagen te krijgen. Sindsdien h«eft men niets anders meer van hem gehoord, dan dat hij weer naar Amerika is gegaan. Elk verder spoor ontbreekt, en de vferschillende verlaten vrouwtjes hebben het nakijken. NATUURVERSCHIJNSEL. Te Nuneaton (Schotland) konden de b^- woners eenige dagen geleden 's avonds een merkwaardig natuurverschijns«l waar- nemen. Aan den hemel was eensklaps een zich voortbewegende vurige slang te zien. Men dacht eerst dat een verlicht vlieg- tuig een proefvlucht deed, doch bij na- vraag bleek er in die buurt op di«n tijd geen enkel vli«gtuig te hebben gevlogen. Wat het predes is geweest kan niemand zeggen, doch men v^ronderstelt met een natuurverschijnsel te doen te hebben ge- had. EEN MOEILIJKE REDDING. Naar de Cape Times meldt hebben de beide Ned. sleepbooten Utrecht en Fries- land bij Port Elizabeth, ten Oosten van Kaapstad, met geweldig zwaar weer te kampen gehad. Die beide sleepbooten wa« ren van Java onderweg naar Walvisch Bay via Mauritius en vervoerden voor de haven- werken aldaar e^n grooten baggermolen en vier modderbakken, ieder met twee op- varenden. Twe^ dagen lang hadden de schepen te kampen met geweldige hooge zeeen, als gevolg waarvan de vier modder- bakken losslocgen. Drie konden weer door de Friesland opgehaald worden, maar de vierde geraakte in zinkenden toestapd. De twee opvarend^n werden door een tet assi- stentis uitgezonden boot, de Traveller, op hei aljerlaatste oogenblik gered. ERNSTIGE BRAND. Naar uit Wellendorf (D.) wordt getneld, is bij het broodbakken in e^n woning brand uitgebroken, welke door een fellen wind aangewakkerd, met zulk een snelheid om zich heen greep, dat honderd huizen; dat wil zeggen 80 pet. van het geheele dorp in asch werden gelegd. Slechts de kerk en het door een beek afgescheiden deel bleef behouden. Voor zoover tot nog toe werd vastgesteld, zijn een vrouw, twee kinderen en een groot aantal dieren orn- gekomen. DE MOEILIJKHEDEN OP DEN MOUNT EVEREST. Koude en tekort aan zuurstof. Aan het laatjste telegram van kotonel Norton over de Mount Everest-expeditie op den terugtocht, is het volgende ont- leend aan de Times: Behalve de groote hoogte met al het licha- melijk lijden daaraan verbonden aldus Norton was steeds de koude onze ergste vijand- Meg zal geneigd zijn om, wanneer ik over ontzettende koude spreek, te den- ken aan de lage temperaturen, die wel- eens in Canada of het noorden van de Ver- eenigde Staten voorkomen. Maar wat zijn zij in Vergelijk met de koude, waarmede wij te worstelen hadden? Wij registreer- den temp,>ratui'en, die in de Poolgebieden thuis behooren. Maar d® Poolreiziger heeft ten minste nog het voordeel op ongeveer gelijke hoogte met den zeespiegel te kun nen blijven, terwijl wij bovendien nog alle symptomen der groote hoogte hadden te doorstaan. Juist dat gebrek aan zuurstof op die hoogten, dat is de beslissende factor dat is de oorzaak dat men zich zijn krach- ten voelt ontglippen. Dit is iets, waaraan men, ik zou haast zeggen, iedere minuut wordt herinnerd. De zuurstofg^brek be'in- vloedt iemarids e'etlust en ook de siaap en verhindert zelfs het aansteken van een pijp, wanneer men ten minste niet een groot aantal lucifers wil verinorsen. Het maakt een zwaar werk van aan- of uitkleeden schoenen aantrekken en zelfs opstaan van een stoel. Het zuurstofgebrek zuigt alle energie en alle enthousiasme uit iemands lichaam weg. Al deze moeilijkheden onder- venden wij re^ds in het Hoofdkamp, toen onze beklimming dus eigenlijk nog maar eerst moest beginnen. Onze strijd op 28.000 voet hoogte was dan ook nog vrij wat zwaarder. Een van onze voomaamste bezigheden, als wij halt maakten, bestond in hrt sneeuwsmelten om water te hebben. Dit sneduwsmelten nam op het laatst zelfs zoozeer onzen vrijen tijd in beslag, dat het een soort van nacht- raerrie voor ons wr-rd. Op zichzelf genomen is het niet zoo een zwaar werk. Maar op 28.000 voet hoogte staan de zaken er wat anders voor. Ikzelf heb het meermalen gedaan en ik ken w«inig dingen, die meer kracht en doorzetjtingjsvermogen eischen. Wanneer men den ingang van de tent nog maar heeft bc-reikt, is men al dood-op. Men blijft eenige minuten in de sneeuw zitten de vraag ov,erpeinzende of men ver der zal, gaan of maar weer liever terug- keeren. Want het is beter op eenigen afstand van de tent snt-eUw te scheppen. Gewapend met twee aluminium pannen gaat men dan verder, vult ze met fijne sneeuw en tracht die met de handen nog wat in te stampen. Maar zoodra de hand met de sneeuw in beroering komt, wordt zij totaal gevoelloos door de koude. Het volgende moment ziet men de pan de steile helling afrolton ver beneden de tent en het is slechts bij toevaI, dat het voor- werp vijftig voet lager blijft figgen. Men daalt het na en begint het, cpnieuw met sneeuw te vullen. Weinige cogenblikken later valt men geh^el uitgeput, op het bed neer, het aan ^en ander overlatende het spiritus-stel aan te steken. Al die 'betrekke- lijke kleinigheden kosten haast meer ener gie nog dan men zou noodig hebben voor bestijging van den Mont Blanc. De hoogte alleen zouden wij zeker qver- wonnen hebben, ook d« koude, maar tegen de combinatie van deze twee moesten wij het afleggen. BEHANDELING VAN ZWAKKE KINDE REN IN DE OPEN LUCHT. In HayLing Island, aan de Engelsche kust, staat een Kindertehuis, waarin de kinderen op bijzondere wijze worden be- handeld. Het Tehnis staat vlak achter het strand en de kinderen brengen al den tijd, dat zij wakiker zijn buiten door; alleen voor het eten en -het siapen gaan zij in hun hutjes, welke aan een kant geheel en al open zijn, lezen we in ,,Brit. Med. Journal' De kinderen gaan bijna naakt; alleen in den winter dragen zij wat losse kleertjes. De imedioi van de inrichting meenen, dat het leven in de open lu-cht de kinderen snel gezond doet worden. In November 1922 werd een hut met tien bedden geplaatst, welke werd afgestaan aan het Consultatie- bureau voor tuberculose te Chelsea en deze stiohting zond in een jaar zevenendertig zeer slecht uitziende, magere en zwakke kinderen naar de inrichting. Zij kwamen uit de armste en sledhtste gez-in-nen en tien van de 37 hadden reeds aantoonbare tu berculose. De kinderen bleven er minstens dnie maanden, sommigen langer; zij kre- gen er geen onderwijs en gelijk gezegd dnoegen zij zoo min mogelijk kleeren. De ■uitkomsten waren buitengewoon goed. Ge- mi-dideld bleven de kinderen er 3</2 maand; het gewioht nam gemiddeld toe met 3.7 K.G. (de grootste gewichtstoeneming was 9 K.G.); de lengte nam van 2i/2 tot 6 c.M. toe. De kinderen zagen er bij hun ontslag blozend en stevig uit, hun geheele voor komen was veraniderd. VESTINGWAL TE SALONIKI INGESTORT. Vrijdag jl. is een gedeelte van de oude wallen van Saloniki plotseling ingestort. Een zestal hutten, aan den voet dezer wal len, welke door vluchtelingen werden be- woond, zijn totaal verpletterd. In deze hutten bevonden zich 13 bewoners, die al ien op slag werden gedood. Bovendien werd een groot aantal personen gewond. Men gelooft, dat de instorting het gevolg is van een aardverzakking, die veroor- zaakt is door de hevige regens van de laatste dagen. NIEUWE GENEESW1JZE VOOR LONGONTSTEKING. Uit Rome wordt aan de ,,Prager Presse gemeld: Een jonge bioloog alhier, dr. Le- ander Tomarkin, heeft 'n nieuw genees- middel ontdekt om pneumomie en broncho- pneumomie te genezen. De nieuwe genees- wijze bestaat in het aanwenden van een middel dat den naam antHmicrobum ont- vangen heeft en waardoor de bacterien, welke genoemde ziekten veroorzaken, ra- dicaal worden gedood. Dr. Tomarkin heeft jarenlang onder moeilijke omstandig- heden dikwijls zijn proefnemingen geno men. Onder leiding van prof. Nazaci is in de universiteits-kliniek het nieuwe middel toegepast, (waarvan de -resultaten in. de „Revista Ospedaliera" zijn gepubliceerd. In dit tijdschrift wordt erop gewezen, dat, terwijl het sterftecijfer van de pneumomie- gevallen gemiddeld 35 badraagt, bij toe- passirig van het anti-microbum dit percen tage tot 2 wordt gereduceerd. Van de 60 patienten is er slechts een gestorven, de andere genazen. Ook in het militaire hospitaal werden proeven genomen, eveneens met voortref- felijke resultaten. Reeds worden pogingen aangewend, om dit nieuwe geneesmiddel buiten Rome op meer uitgebreide schaal toe te passen. Welk een belangrijke ontdekking, dr. Tomarkin gedaa-n heeft, kan bijv. uit de sterftecijfers bewezen worden. In het Duit sche rijk sterven jaarlij-ks ongeveer een millioen menschen van wie er ongeveer 12 d.i. ongeveer 120.000 personen over- lijden aan pneunomie en broncho-pneumo- mie. Bij even gunstige resultaten als in Italie zouden dus jaarlijks tienduizenden menschen gered kunnen worden. DE HEMELSCHE VISCH. Een hoogst merkwaardige soort goud- visch, zooals die in, China en Japan ge- kweekt wordt, is tegenwoordig te zien in het aquarium van den Londenschen dieren- tuin. Dez-e visdh heeft den bijnaam gekre- gen van de „Hemelsche", niet omdat hij uit het Hemelsche Rijk afkomstig is, maar omdat zijn blik steeds hemelwaarts is ge- richt. Om die reden wordt hij door som- mige Oosterlingen als heilig beschouwd en zijn er tempels aan hem gewijd. Daar zijn oogen boven op zijn kop zijn geplaatst, kan deze visch enkel maar zien wat er boven hem gebeurt en bovendien is hij in zijn bewegingen niet weinig gehandicapt, daar hij geen rugvin bezit en zich dus moeilijk in het water in evenwicht kan houden. De Chineezen hebben er al sinds eeuwen liefhebberij in monstruositeiten als deze te kweeken, maar in deze Hemelsche visch hebben ze zich zelf overtroffen. Ze schij- nen de vissdhen oorspronkelijk zoo te heb ben gekregen door ze heel jong op te slui- ten in een smal potje of kruikje met slechts een zeer kleine licht-opening in het deksel. Langzamerihand is echter een varieteit ont- staan, waarbij deze kunstmatig veroor- zaakte misvorming erfelijk geworden is. HET DROEVIG EINDE EENER PRINSES. Te Londen is in een der armenwijken, gelegen vlak bij de meest anistocratische deelen der stad dezer dagen een arm vrouwtje, bekend als mrs. Sylvia Pearson, overleden op 62jarigen leeftijd. Uit het door de justitie ingesteld onderzoek bleek het, dat de overledene prinses Sylvia Or- loff was, een der naaste bloedverwanten van de Russische tsarenfamilie. Een buur- vnouw vertelde aan een der medewerkers van de Star, die op informatie was uitge- gaan, Sylvia Pearson 15 jaar geleden sa- men met haar het huisje had gehuurd, en dat zij getrouwd was met Edward Pearson, een gepensionneerd militair, die nu reeds 84 jaar oud was. Per week betaalde het echtpaar Pearson aan de buurvrouw 16 shilling voor de huur en 's Zondags had het praatgrage vrouwtje voor het echtpaar Pearson het eten klaargemaakt, daar de menschen zoo arm waren. Wanneer het goedhartige vrouwtje er de kans voor zag dan bezorgde zij de arme echtelieden in den loop der week ook nog wel eens een hapje eten. De lijkschouwer, die toen het bericht was ontva-ngen, dat de oude dame was overleden, ter plaatse zelf een onderzoek ging instellen vroeg aan de getuigen waar van de oude menschen feitelijk leefden. Hij kreeg te hooren, dat de oude man zijn pensioen had en dat de oude vrouw steeds van een onbekend adres elke maand 3 pond sterling gestuurd kreeg. Een der ge tuigen vermoedde, dat dit geld werd ge- zonden door Russische bekenden van de vrouw, daar zij nog geregeld in conver- satie stond met Russische dames, die haar wel eens kwamen opzoeken. De oude man was in 12 jaar de deur niet uitgeweest. De buurvrouw vertelde -dat zij geloofde, dat hij een Engelsahman was, maar zij had hem gedurende 12 jaar noioit gezien. Toen zij verleden week Vrijdag de oudjes .weer eens ging opzoeken, had zij gezien, dat de deur van de slaapkamer openstond en dat had haar zeer bevreemd. De lijkschouwer vroeg daarop den geneesheer, die hem had vergezeld, wat de oorzaak van den dood der oude vrouw was en de geneesheer ver- klaarde, dat zij een natuurlij'ken dood was gestorven. In het huis vond men geen an dere aanwijziugen omtrent de afkomst der overledene, dan ^enige brieven die waren geadresseerd: H. K. H. prinses Orloff. In het ver-trek was geen ander eten aanwezig, dan een pak oude chocolade, terwijl de kas slechts 9 stuivers bevatte. De oude man, die naar een ziekenhuis wend overgebracht, heeft men nog niet kunnen loindervragen. Hij was zeer ver- vuild en de algemeene vervuiling in het armoedige huisje zal wel mede de oorzaak zijn geweest, dat de oude vrouw is over leden. Algemeen betreurde men het, dat deze vrouw, die klaarblijkelijk tot den hoogs-ten Russischen adel behoorde, onder zoo kommervolle omstandigheden den dood heeft gevonden. DE KUNST OM GELU.KKIG TE WORDEN. Wat zou men niet voor die kunst geven! In de „Daily Ch-ron." vindt men weer een recept. De Amerikaansche tooneelspeler Mr. L. Bennett vertelt er van. Hij meent er in geslaa-gd te zijn een twee- tal van de lastigste probleemen, waarmede men. op -het ondermaansohe heeft te kam pen, tot -een oplossing te brengen, n.l. hoe men gelukkig kan zijn, ondanks het feit, dat men getrouwd is, en het netelige dienst- bodenvraagstuk. Wat het e^stje probleem bet-reft, is hij op een heel eenvoudig denk- beeld gekomen, n.l. dat man en vrouw af- zonderlijik moeten gaan leven en de kinde ren onder elkaar verdeelen, zonder zich evenwel te laten scheiden. Ter volvoering van zijn plannen, welke hun oorsprong vonden jn het dienstbodenvraagstuk in verband met het hebben van een groot hutshiouden, heeft Mr. Bennett zijn in-trek genomen in het Westelijk gedeelte der stad met zijn oudste dochter van achttien jaar, die de zorg van de appartementen op zich neemt. Mevrouw Bennett woont thans in het Oostelijk gedeelte der stad met haar tweede dochter, die 17 jaren oud is, terwijl de jo-ngste dochter van 13 jaar naar een kostsch-ool in Connecticut is gezondeji. „De overeenkomst, welke wij gemaakt hebben, bevat een bepaling, waarvan niet afgeweken mag worden, verklaarde Mr. Bennett, Mijn vrouw en ik moeten elken dag samen dineeren en wij zullen meer van elkaar gaan houden, dan wij in de laatste 15 jaar ooit gelegenheid hadden te doen. Heel veel gezinnen zouden er beter aan toe zijn, indien zij ons voorbeeld volgden en het aantal echtscheidingen zou heel wat kleiner zijn." Mr. Bennett zeide, dat hij twee budgette- had voor het gezin in de verhouding van 40 60, „daar een man niet zooveel noodig heeft als een vrouw". Er is ook een afzon- derlijk budget ten behoeve van het meisje op de kostschool. HULST. Huwelijiks-aangiften. 5 Juni. Edmondus Florentius Claeijs, oud 25 j., jm., en Adelaide Joanna de Koning, oud 28 j., jd. 17 Juni. Josephus Verberkmoes, oud 55 j., weduwn. en Joanna de Caluwe, oud 56 j., wed. 27 Juni. Nicolaes Verlent, oud 57 j., weduwn. en Maria Louisa van den Brande, oud 47 j, jd. 28 Juni. Leonardus Franciscus Maes, oud 25 j., jm. en Philomene Jeanne Vermeulen, oud 22 j., jd 30 Juni. Alp-honsus Johannes Bastiaenen, oud 26 j., jan. en Justine Marie Henriette Burm oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 4 Juni. Edmond Alouis Weemaes, oud 29 j., jm. en Maria Seraphine Boone, oud 23 j., jd. Hendrik Au- gustdnus de Breuck, oud 27 j., jm. en "Leentje Jacoba Mijssen, oud 30 j., jd. 5 Juni. Fran- ciscus Neirin-gs, dud 57 j., weduwn. en Maria Huidkwalen zijn dikwijls zeer hardnekkig, doch moeten steeds zwichten voor de anti- septisehe en genezende eigenschappen van Foster's Zalf. Inderdaad een probaat genees- middel. Per tube f 1.5 Theresia van Hooy, oud 43 j., wed. 18 Juni. Pieter Johannes van Kerkhoven, oud 20 j., jm. en Elisa Maria Francisca de Bruijn, oud 19 j., jd. Pieter Jacobus de Gucht, oud 23 j., jm. en Elodie Francisca Bruggeman, oud 27 jd. Edmondus Florentius Claeys, oud 25 j., jm. en Adelaide Joanna de Koning, oud 28 jd. Geboorten. 6 Juni. Johannes Marie Anto- nius, z. van J. F. van de Walle en van Maria I. Herwegh. 11 Juni. Therese Henriette Ca tharine Ferman-de, d. van F. F. J. B. van de Vein en van A. M. H. A. J. A. Bluyssen. 21 Juni. Andreas Maria en Alouisius Maria, zonen van J. H. Bremmers en van A. W. M. Schets. 25 Juni. Paula Mathilda Coleta, d. van E. Th. Lockefeer en van R. L. M. Kra mers. Overlijden. 11 Juni. Carolina Maria van Waesberghe, oud 75 j., d. van L. J. F. van Waesberghe en van V. P. Schuerman. 21 Juni. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Dominicus Wentzler en van Louisa van Jole. 27 Juni. Rozalia Weesepoel, oud 62 j., echtg. van Josephus de Loos. (Buiten veran.twoordelijkh.eid der Redactie). DE P. Z. E. M. EN DE STROOMLEVERING. Mynheer de Redaeteur! Door de Staten van Zeeland is in Zeeuwsch- Viaanderen een centrale gesticht, die, zooals de promoters verkiaarden electrischen stroom zou brengen aan geheel Zeeuwsch-Vl&anderen, Het is zeer de vraag, of de vaders van dit plan wel ooit heboen voorzien hoe mettertijd dat brengen van stroom zou geschieden, d. w. z. tegen welke onmogelijke voorwaarden. De lijciensgesonieuemis van Sluiskn is wel voldoende bij de lezers bekend. In de laatste raadszitting werd aan Buyg. en Weth. opnieuw opgedragen bij de P. Z. E. M. te informeeren. Naar ik verneem is het resultaat, dat de P. Z. E. M. voor exploitatie eener electrische stroomlevering van Stuiskil en Driewegen by een stroomprijs van 55 cent per K W. L. een gemeentelyke subsidie vraagt van 1800 1 By een prijs van 45 cent moet de gemeente het verschil van 10 cent over de verbruikte K. W. U.-stroom bijpassen. Die voorwaarden worden gesteld nadat de P. Z. E. M. vroeger aan de gemeente die exploitatie als een winst- zaakje had voorgesteld en nadat hare ambte- naren blykbaar den Sluiskillenaars hadden wijs gemaakt, dat het veel goedkooper kon ge- exploiteerd worden door Burg, en Weth. blij- kens een iberekening noodig achtten. Me dunkt, voorwaarden als deze alleen gesteld worden aan een tegenparty die men meent vol doende onder de knie te hebben en hij wiliig of onwillig genoodzaakt is te accepteeren. loch verwacht ik niet, dat onze raad daarop zal ingaim. Maar wie is dan ten slotte verantwoordelyk voor het achterwege blijven van de algemeene electrificatie dier buurtschappen Hij die niet-acceptee rbare voorwaarden stelt of hij die ze nie-t wenscht te accepteeren? Ook is de vraag gewettigd, of de P. Z. E. M. zoo aan die onmogelijke voorwaarden zou vasthouden, in dien ze niet verzekerd was, dat ze maar heeft te happen, om de vetste moot van Sluiskil toch binnen te krijgen. Dat het met de P. Z. E. M. duur zaken doen is, blykt ook in Stoppeldijk. Voor electrifi catie dier gemeente zijn voedingsstations noo dig. Wanneer gebruik zou gemaakt worden van transformatoren-stations der P. Z. E. M. met toeleidend net zou volgens berekening van den adviseur jaiarlijks gedurende 30 jaren moeten worden betaald f 3250 of 97.500; in dien de gemeente zelf voedingsstations in- richt, met verhoogde spanning zal dit jaarlijks aan rente kosten f 1130 of over 30 jaar 18.230. Dit is alzoo voor de gemeente een voordeel en blijkbaar voor de P. Z. E. M. een nadeel, en Ged. Staten dezer provincie trachten nu als besturend college te bereiken hetgeen ze als commissarissen der P. Z. E. M. niet kun nen tegenhouden en waarschuwen versehillen- de gemeentebesturen op dusdanige wyze te werken. Volgens den adviseur missen Ged. Staten het recht, dat tegen te houden. Het schynt echter, dat men op allerlei wjjzen traoht inkomsten voor de P. Z. E. M. te krij gen. Laat men dan liever rond voor de zaak uitkomen en vertellen aan welken prijs de stroom edgenlijk zou moeten worden betaald, om de inrichting rendabel te maken, en ver- late men die bij-paden, die het sluiten van overeenkomsten ten zeerste bemoeilijken. Dankend voor de plaatsing. EEN BELANGSTELLENDE. Ter Neuzen, 23 Juli 1924. Aan ons Bureau is binnengekomen voor het Comite tot leniging van den nood der bij de ramp betrokkenen, van W. R., alhier 3,— A. C. LENSEN'S STOOMV A ART MA AT SCHAPP1J—TER NEUZEN s.s. HELENA in tossing te Stockholm, s.s. MAGDALENA in tossing te Hull, s.s. TERNEUZEN vertrok 20 dezer van La Goulette naar West Hartlepool. SCHEEPVAARTBEWEGINQ. Langs de Westsluis werden 7 binnen- vaartuigen op- en 2 afgesdiut; langs de Middensluis 18 op- en 11 afgeschut; langs de Oos-tsluis 54 op- en 34 afgeschut. POLITIE. Op het bureau van politie alhier is alls gevonden gedeponeerd: e'en jongensjasje en e-en huissleutel. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. Amsterdam, 23 Jnli 2 uur. Bieden. Laten Londen ll,5Xi/2 H,52i/2 Berlin, per biljoen 0,62 Parjjs 13,55 13,59 Brussel 12,07i/a 12,12i/2 Weenen (10.000) 0,40 0,45 Vreemd Bankpapier. Duitsch, per biljoen 0,62 Fransch 13,55 13,59 Belgisch 12,071/2 12,121/2 Oostenrjjksch (10.000) 0,40 0,45

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 3