•bjCtfod -L jas t Pshmdndeltjhpufjdiikf^ GRENADINESAUJ5 Provinciale Staten van Zeeland. SEHEN8DE BERICHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELING. e&npaMje <y? cedes pa/ye c^S^v*- (M. Crt). INGEZONDEN MEDEDEELING. Bij Huidjeuk en ook bij IViuggenbeien geeit he4 inwrijven met PUROL dadeiijk veriichting. Bij Apoth. en Drogisten. KLEINE OORZAKEN, GROOTE GEVOLGEN. i <pz5/i r\rr Jo/jo Nadat de voorzitfvr de Itoer P. C. La- brijn alien hartelijk Welkom had geheeten, kon spreker met groote voldoening mee- deelen, dat het aantal deelnemers de 8000 reeds nadert, een succes, dat het comite niet had durven verwachten, nadat be- kend was geworden dat d« Koningin een groot deel der provincto bczoeken zal. Doch niettegenstaand® de moeilijke reis- gel genitoid der provincic hebben duizen- den Zceuw^n het als een welkome plicht beschouwd zelf tot hunne Koningin to gaan en niet rustig te wachton tot H. M. tot hen komt. Wei een bewijs voor de va- derlandsliefde en aanhankelijkheid der Zeeuwen aan onze -Vorstin. Overgaand tot het technisch d«el der voorbereiding bespreekt de voorz. aljereerst de reisgetogenheid naar Middelburg. Voor Zuid Beveland zal een extra-trein rijden van ui Roosendaal die ongev©-jf 7 uur git Bergen op Zoom vertrekt, aan alle Zeeuw- sche stations stopt en 9.27 uur te Middel burg arriveert, tegen zeer laag tarief. Het kaartje is geldig op alle treinen terug, ter- wijl bovendien 's namiddags extra-treinen om pl.m. 6 uur na de historische optocht en's avonds pl.m. 11 uur terug zullen gaan. Extra-boo ten van Ter NeUzPn, Sas van Gent, Walsoorden, Zierikzee, Noord Beve land, Zijpe en Breskens zullen de betoogers uit alle deelen der. provincie naar de hoofd- Stad brengen. A.'s. week ontvangt ieder deelnemer der betooging insigne met cir- culaire waarop vermeld reisgeljegenheid, verzamelplaats en v«rdere bijzonderheden. Kapitein Klpeke, technisch Ieider, deelt vervolgens het verloop der betooging mee. Hall tien moet ieder op de bepaalde ver zamelplaats op circulaire vermeld aanwezig zijn. Zangkoren begCyen zich da- delijk na aankomst van trein of boot naar het Molenwater, waar 10 uur pre- cies een korte repetitie van het Lied zal plaats hebben. Nadat distripten en groote organisaties (deze worden afzonderlijk gegroepeerd op KorendijkKinderdijk) in rijen van 4 op- gesteld zijn, begeeft men zich onder ge- feide van orde-oommissarissen en begelei- ding van muziek haar het Molenwater, waar te 11 uur de Koninklijke Familie zal a^nkomen. Herauten zullen de koinst der Koningin aankondigen. Alle vaandels buigen, daama zal onder lciding van den heer Morks de zanguitvoering plaats heb ben. Vervolgens zingen de betoogers den> eed van trouw en 2 coupKtten le en 3e van het Wilhelinus. Nadat hgt album waar- in vermeld alle nanton der betoogende vereenigingen en groepen aangeboden is zal het defile beginn^n en passeeren alle betoogers in rijen van vier Flare Majesteit. Tijdens dit defile zullen alto vereenigin- gen, ook de zangvereenigingenin de ge- legenheid zijn H.M. blocmen te overhan- digen. Het comite zal het zeer waardeeren zoo alle groepen of vereenigingen hiervan gebruik willen maken, bktomen zoo mo- gelijk uit eigen hof en tuin. Nadat alle be toogers we©r op bun plaats terug zijn, zingen alle duizend®n het Zeeuwsch Volks- Sied le en 3e couplet; de te zingen lie'- deren zijn alien op de circulaire vermeld. Na vertrek d©r Kon. Famine worden alle betoogers, met het oog op de goed-e orde naar de stal teruggcbr4cht Vaandels en muziekinstruinenten hel>ben vrij vervoer met trein en boot en kunnen na afloop der betooging in de Abdij ter be waring worden gegev©n. Nadat nog eenige vragen gesteld wer- den, sloot de voorzitter deze welgeslaagde Vergadering. AXEL Maandag rierde het echtpaar de heer en mej. L. van de CasteelDe flullu hun gouien bruiloft. Door de buren was in allerijl een feestcommissie gevormd, die in minder dan 24 uur had gezorgd voor straat- versiering, 2 eerepoorten cadeaux en muziek, hetgeen wel een record mag genoemd worden. Des morgene om 4 uur was ieder al in de weer om aan de versieringen een handje toe te steken, en dat vele handen licht werk maken, bleek wel hieruit, dat om 7 uur alles in gereedheid was. Om 9 uur bezocht het echtpaar met de familie de kerk, waar een piecbtige H. Mis werd opgedragen. Bij het uitgaan der kerk, werden de jubilarissen opgewacht door de feestcommissie en naar huis geleid, waar ze namens de feestcommissie in hartelijke bewoordingen door den heer A van Maale met dezen heugelijken dag werden geluk- gewenseht Daarop werden door meisjes, onder bet opzeggen van een toepasselijk gedicht bloemruikers aangeboden. Vervolgens had de aanbiediug der geschenken plaats, be- staande uit 2 zetels, terwijl werd 'oegezegd, dat ook nog een portret zal worden ge- schonken. Door den heer P. van de Casteel werd, als oudste zoon, namens het gouden brui- loftspaar een woord van dank gesproken. Des avonds om half negen bracbt het muziekgezelschap »Coacordia" een serenade, ook de feestcommissie was daarbij tegen- woordig Hondevden menschen waren op de been en de stilie straat waar de jubi larissen wonen, de Verloren hoek" genaamd, scheen thans door velen gevonden te zijn Mogen de oudjes nog vele jaren een wel- verdiende rust genieten en de diamanten bruiloft nog eenmaal herdenken. IJZENOIJKE. Zondag 20 Juli is de bazar ten behoeve van de restauratie der Herv. KerkteLJzen- dijke geopend. 's Morgens traden voor een zeer talrijk gehoor de heeren Zilling Mole- naar uit Dordrecht en Pattist uit Middel burg op, die beiden vroeger als predikant te lJzendijke gestaan hebben, en die mej. Schijve dankten, op wier initiatief de bazar tot stand kwam en die tevens haar 25jarig jubileum als Zondagschoolonderwijzeres vierde. 's Middags werd, ook al ten behoeve der restauratie, een concert gegeven door den heer Cor Schyve van Oostburg met zijn dameskoor met medewerking van mevr. 'tGilde—Van Staveren uit Neuzen als vio- liste en een kwartet (instru men tale) van IJzendijksche heeren. Er werd in de stampvolle kerk niet ge- applaudiseerd, maar het ten gehoore ge- brachte werd hoog gewaardeerd. Na het concert dankte ds. Casteleijn van lJzendijke alien, die medegewerkt hadden aan het succes van dezen dag. Daarna opende hij den bazar, die weldra zeer druk bezocht werd. Er was niets meer te zien van de schade, door den storm Vrij dag aangericht, toen de ververschings tent het had moeten ontgelden. De prach- tige prijzen waren in de consistoriekamer uitgestald, terwijl de eigenlijke bazar onder- gebracht was in de bewaarschool. De vergadering werd Maandagmiddag half twee geopend. De Commissaris der Koningin opende de vergadering met de volgende toespraak, die door alle leden staande werd aangehoord: Met groote deemis zult gij alien ongetwij- feld met mij hebben kennis genomen van de zoo emstige ramp, die jl. Vrijdagmorgen zoo plotseling onze vissohersvloot van Vlissingen en Amemuiden heeft getroffen. Niet minder dan 15 flinke, stoere mannen hebben in den strijd tegen den machtigen storm in enkele oogenblikken het leven gelaten. Meerdere huisgezinnen zijn daardoor in die- pen rouw gedompeld en hebben hun kostwin- ners verloren. Ook de financieele schade, die velen door de ramp lijden, is aanzienlijk. Innig medelijden vervult ons alien met de nagelaten betrekkingen der arme slachtoffers en wij hopen, dat God hen Zijn troostvolle liefde in rijke mate deelachtig zal doen zijn. Moge voorts ook de ingezetenen onzer pro vincie en velen van daarbuiten, spoedig blijk geven van hun groote offervaardigheid, opdat de stoffelijke schade aan velen toegebracht, zoo mogelijk ten voile worde gelenigid. Veerdienst VeereCamperland. In de afdeelingsvergaderingen der Prov. Staten werd in verband met de mededeeling van Ged. Staten over de ovememing en ex- ploitatie van het veer tusschen Veere en Kamperland o.a. met vreugde geconstateerd, dat nu vaste diensten op dit veer zullen ko- men; aangedrongen werd op de invoering van een vroegeren en 'n lateren dienst. Ook werd aangedrongen in het pachtcontract de arbeids- voorwaarden van het personeel behoorlijk te regelen. Ged. Staten wenden daartoe reeds pogingen aan. Dit voorstel werd na enkele opmerkingen van de heeren Onderdfjk en Moelker, voor kennisgeving aangenomen. Kolenleverantie Westdorpe. Naar aanleiding van de mededeeling van Ged. Staten over de leverantie en het gebruik van kolen aan de Centrale te Westdorpe en den stand van de electriciteitsvoorziening in Zeeland en betreffende het voorstel van Ged. Staten om een crediet van f 3000 te verleenen aan de commissie van betrokkenen bij de elec triciteitsvoorziening van de Middengroep, werd' in de afdeelingen door verschillende leden geprotesteerd tegen de opmerking van Ged. Staten, dat zij het betreuren, dat een lid der Staten in opembare zitting inlichtingen vroeg over de kolenleveranties, gedaan door een lid van Ged. Staten. Men meen.de, dat het betrokiken lid direct had moeten antwoorden en dat Ged. Staten hadden moeten zorgen, dat de wet niet werd overtreden, want zij zien in de P. Z. E. M. wel degelijk een provinciaal ibedrijf. Men nam echter genoegen met de toezegging, dat zoo iets voor het vervolg zal worden. voorkomen. Verschillende leden meenen, dat Ged. Staten een ernstig onderzoek hadden moeten instel- len naar de vraag of een motorbedrijf voor de Gentrale niet voordeeliger zou zijn dan een stoombedrijf en dat de P. Z. E. M. en Ged. Staten zich met de directae der cokesovens hadden moeten verstaan over de levering van gas. Gevraagd werd naar nadere mededeelingen over de onderhandelingen met de Prov. Noord- Brabantsche Electriciteits Miaatschappij over de levering van stroom aan de Middengroep. Algameen was men voor het verleenen van een crediet van f 3000 aan de genoemde com missie, maar sommige leden meenden, dat ook meer kan noodig zijn. In hun antwoord zeggen Ged. Staten, dat zij de nadere opgaven betreffende het kolenver- bruik te laat ontvingen om hun standpunt tij- dig definitief te formuleeren. Daar de cokes- ovens te Sluiski! o.a. in Augustus en Septem ber 1923 stil lagen is er geen zekerheid voor geregelde gaslevering aan de Centrale. De correspondentie met de P. N. E. M. ligt op de griffie voor de leden ter lezing. Ged. Sta ten ihopen op een uitvoerig rapport, maar viniden f 3000 het maximum-crediet, dat aan de commissie kan worden toegekend. De heer LINDEIJER meent, dat medewer king van een lid van Gedep. Staten, tevens president-commissaris der P. Z. E. M. aan kolenleveranties beslist valt af te keuren. Ook is het in strijd niet de Provinciale wet. Het groot kolenverbruik te Westdorpe voor de centrale is zeer merkwaardig en de inlich tingen die Gedep. Staten hebben gegeven, zijn alles behalve bevredigend. Ook drong hij aan op voorziening voor de Noordergroep. De heer VIENINGS vroeg waarvoor geen mededeeling is gedaan van, den loop der on derhandelingen met de P. N. E. M. Dit was toch zeker wel wenschelijk geweest. De zaak wordt door Ged. Staten op een zijspoor ge- bracht en dat noemde hij geheel verkeerd. Ged. Staten hadden het resultaat van de onderhandelingen met de P. N. Z. M. aan de Prov. Staten moeten overleggen. De heer WILLEMSEN zeide, dat de ge geven inlichtingen niet voldoende zijn voor den stand van zaken te overzien. De P. Z. E. M. zou dus andere en betere inlichtingen moeten geven. Dan komen wij te weten hoe de P. Z. E. M. er eigenlijk voor staat. Dit is beter dan door geheimzinnigheid den juis- ten stand van zaken te willen verbloemen. Hij vraagt of de P. Z. E. M. wel op de meest economische wijze wordt beheerd. Er moet vooral ernstig naar gestreefd worden het aantal aansluitingen te vermeerderen. Wij moeten dus hebben voile openbaarheid en vraagt of de statuten niet moeten worden herzien, teneinde de vertrouwensmannen in de streek meer bevoegdheid te geven. De heer WALLIEN zou het crediet van de conunissie-Welleman willen wijzigen in dien zin, dat dit crediet ten hoogste f 3000 mag bedragen. De heer DIELEMAN verdedigde namens Ged. Staten het voorstel van dit college. Hij besprak de quaestie van het kolenverbruik en zeide, dat dit een zeer moeilijke zaak is. Ged. Staten zullen een nader onderzoek instellen. Het groote kolenverbruik is een verschijnsel dat zich bij elke nieuwe centrale voordoet. Hij zeide, dat alle vragen aian de P. Z. E. M. ter kennis kunnen worden gebracht en daar op zooveel mogelijk inlichtingen worden ge geven. Ged. Staten willen met de Prov. Staten, die de koorden der beurs in handen hebben, zoo veel mogelijk samenwerken. Meer zeggenschap te geven aan de ver trouwensmannen in de streek, is niet bepaald wenschelijk. In antwoord aan den heer Vienings zeide de heer Dieleman, dat onderhandelen met de P. N. E. M. niet baat, als men niet weet hoe- veel er precies zal worden afgesloten. Er is geen sprake van, dat Ged. Staten de motie- Vienings niet royaal zou uitvoeren. Ged. Staten hopen in de najaarsvergadering nadere mededeelingen t* doen. Het is moge lijk, dat zelfs reeds een voorstel zal kunnen worden gedaan. Het amendement-Wallien neemt de commis sie over. De heer VAN NIFTRIK besprak het sa- menstellen van de afdeelings-verslagem, waar de heer Wallien had gesproken over het niet opnemen van een door dezen laatste gemaak- te opmerking. Hfj zeide, dat het verslag door zijn medeledem is nagezien en aceoord bevon- den. Er is dan ook geen reden geweest op dit verslag iets aan te merken. De heer WALLIEN beantwoordde den heer Van Niftrik en zeide, dat het geen opmerking was, doch dat een concreet voorstel was ver- zuimd geworden. He heer LINDEIJER gelooft, dat de heer Dieleman beter maar over de heele kolenzaak had kunnen zwij gen. De heer VIENINGS meende, dat niet vol doende uitvoering is gegeven aan zijn motie. De heer DIELEMAN beantwoordde nog in het kort de verschillende sprekers. Het schrijven van Ged. Staten werd hierna voor kennisgeving aangenomen. Drinkwaterleiding-verordening. In de afdeelingen had geen der leden be- zwaar tegen de voorgestelde verordening, al- leen vroeg een lid waarom het noodig is, bepa- lingen op te nemen omtrent het opsnoeien van boomen. Ook werd gevraagd of Ged. Staten den tjjd niet gekomen achtte, de kwestie van de cen trale watervoorziening op Walcheren weder ter hand te nemen. Evenals voor Walcheren, werden ook voor Tholen in 1914 het eerst plannen gemaakt en daar is nu de rentabili- teit verzekerd, omdat reeds 1654 van de 3189 aansluitbare perceelen aan de waterleiding verbonden zijn. Sommige leden betwijfelden of de platte- landsbevolking van Walcheren veel voor een waterleiding zal voelen, terwijl een lid op- merkt, dat het water in Tholen duur is, want dat voor een burgerhuis allicht f 40 a f 50 per jaar moet worden betaald. Tegen dit laatste werd aangevoerd, dat voor een arbei- derswoning op Tholen sleehts 10 per jaar behoeft te worden betaald en dat voor 40 van de aangesloten perceelen niet meer dan 13 per jaar verschuldigd is, terwijl de prij zen nog zouden kunnen dalen bij verminderde loonen en goedkooper olie. Ged. Staten achten de bepaling van het snoeden der boomen noodig, omdat het mo gelijk is, dat te eeniger tijd voor den aan- leg van een waterleiding, ook bovengronds werken moeten worden gemaakt. Wat bet reft de watervoorziening op Walcheren: in 1921 besloten de Staten geen verdere uitvoering aan de plannen te geven en sindsdien hebben zich geen nieuwe feiten voorgediaan, die aan Ged. Staten aan leiding geven, af te wijken van de duidelijk uitgesproken bedoeling der Prov. Staten. De heer VAN NIFTRIK vroeg of Ged. Sta ten niet den tijd gekomen achten de centrale waterleiding-voorziening op Walcheren ter hand te nemen. Waar een waterleiding op Tholen zoo rendeert, meent hij, dat ook een centrale voorziening op Walcherep ook wel rendabel zou zijn. De heer DE PAUW zeide, dat het met de drihkwater-voorziening in Zeeuwsch-Vlaan- deren tamelijk goed voorstaat. Hij vraagt of het groote plan voor Zeeuwsch-Vlaanderen verzekerd is. De heer MOELKER wees op de gevolgen van het aanleggen van waterleidingen, omdat de kosten te hoog zijn. Op Tholen blijkt dat voldoende. De heeren VAN NIFTRIK en VAN DER WEIJDE kwamen daar tegen op. Voor pessi- misme is allerminst reden. Na nog een korte toelichting van den heer Moelker werd het voorstel van Ged. Staten zondfer hoofdelijke stemming aangenomen. (Wordt vervolgd). BETER LAAT DAN N001T. Een prentbriefkaart, 17 Juli 1905 uit Breda naar Den Haag verzonden, bereikte eerst 15 Juli van dit jaar het'toch inder daad duidelijk geschreven adres: Rembrandt- straat 139. Negentien jaar, op twee dageu na, had de kaart dus noodig voor het reisje van Breda naar de residentie AUTOBUS IN BRAND! Te Noordwijk is Zondagmorgen vroeg een der autobussen, welke den dienst ooder houden op Haarlem, door onbekende oorzaak in brand gevlogen. Men vermoedt, dat er kwaad willigheid in het spel is. Door ver- eende krachten werd de brand gebluscht, terwijl de andere wagens en een groote voorraad benzine in veiligheid werden ge bracht. De autobus was niet verzekerd. VERDRONKEN. Zaterdagavond geraakte bet negenjarige zoontje van een groentenveiler te Haarlem spelenderwfls in het Spaarne nabij de Catherijnebrug. Het ongeval werd opge- merkt door den brugwachter, wien het na enkele minuten gelukte het jongetje op het droge te brengen. Het bleek, dat hij onder water bekneld was geweest in bet onderstel van een ouden kinderwagen. Een uur lang zijn pogingen aangewend om de levens- geesten op te wekken, doch het mocht niet meer baten. RETAIN DE ZUIDERZEE GEZONKEN SCH1P. Door het loodswezen te Enkhuizen, is een boei geplaatst op bet in bet midden der Zuiderzee gezonken paviljoenscbip. Het vaartuig ligt ongeveer 2.5 M. onder water en een stuk van de sloep zit nog met een touw aan het achterschip vast. Daar zij vermoedelijk al stuk geslagen was voor bet vaartuig zonk, bleef voor de opvarenden vrijwel geen kans op behoud meer over Volgens een alhier binnengekomen tjalk- scbipper was de naam van den scbipper Takema en niet Tjadema. Twee dochters van den scbipper moeten te Amsterdam wonen. Een andere schipper beweert echter met stelligheid dat bet vergane schip de z/Onrust" is, afkomstig van Sommelsdijk of den Bommel en dat de naam van den scbipper nog Tjadema, noch Takema is. Helaas mag tbans wel als zeker worden aangenomen, dat de schipper, zijn vrouw en vier kinderen verdronken zijn. KLEINE OORZAKEN De 69-jarige juffrouw S., te Sliedrecht, kreeg dezer dagen een splinter in haar arm, waardoor bloedvergiftiging ontstond. Na een kort en smartelijk lijden is zij overleden. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Te Geesbrug is de 18-jarige zoon van den arbeider Luchies door den bliksem gedood. Te Zwinderscheveld is de arbeider L., die op het land aan het werk was, door den bliksem gedood. RE1SLUSTIGE JONGENS. Het te IJmuiden aangekomen Nederland- sche stoomschip Alblasserdam bracbt twe^ stowaways aan, Finsche jongens van 15 jaar. die zich in Finland aan boord had den verstopt. MIJNONGELUKKEN. In de staatsmijn Emma t Hoensbroek is de 20-jarige mijnwerkcr S. uit Stein tus schen den wand der schacht en de lift doodgedrukt. Een twe€d« ongeval kwam voor in de staatsmijn Maurits, waar de arbeider H. uit Susteren vail den schachttoren afviel en zeer ernstig g«wond naar het hospitaal te Heerlen werd overgebxacht. ENSTIGE FABRIEKSBRAND TE TILBURG. Maandagnacht circa 1 uur is door on bekende oorzaak een felle brand uitgebro- ken in de houtwarenfajbrieken der firma Kennis aan de Enschotschestraat te Tilburg. De brand was zoo hevig, dat de brand- weer, die spoedig ter plaats was; niet kon verhinderen dat d« geheele fabriek met houtvoorraden in bewcrking zijndc meube- Ien etc. tofaal Verloren ging. De familie Kennis die in een gedeelte der fabriek haar woning heeft cn aldaar te rusten was, kon zich in allerijl nog uit de brandende gebouwen in veiligheid brengen. De schade wordt voorloopig geschat op 90.000 gld. De fabriek is op beurspolis verzekerd. VIER KINDEREN GEVONDEN. Op de Prinsengracht te Amsterdam, bij het gebouw voor Maatschappelijk Hulp- betoon zijn vier kinaL.r«n gevonden, die daar onverzorgd achterg<4aten waren. De kinderen waren resp. 8, 7; 3 en anderhalf jaar oud. Inmiddelg is de moed^ door de politie opgespoord en aangehouden. STILTE, MIJNE HEEREN In de vergadering d«r R.K. kiesvereeni- ging te Doetinchem had "de voorzitter zijn gouden horloge voor zich op tafel geiegd. De vergadering w«rd een weinig roerig. Stilte, mijne heerenverzocht de voorzit ter en de hamertik welke dit verzoek ve'r- gezelde, kwam n«er op.... het gouden hor loge, dat gehe®l verbrijzeld werd. EEN MIDDEL TEGEN VLIEGEN. De vliegentijd is weer aangebroken. Weet gij een goed middH om zc te verdelgen, inplaats van die smerige lijmstokjes? Neen een blikken doosje, dat goed sluit en vul dat met b!eekpoeder. Boor 'n paar gaatje^ in het" deks^l en zet het in de vensterbank of tafel of schoorst«cn, buiten bereik van de kinderen. Na een paar minuten ziet gij de vliegen dood neervallen. ROEIBOOT OMGESLAGEN. Zaterdagmiddag bevond zich de 19-jarige woonschuitbewoner E. d(- Groot met een roeibootje op de Rotte te Rotterdam. Daar waren eveneens een viertal meisjes van 16 tot 19 jaar aan het roeisn. D® meisjes riepen den jongen toe ,en deze roeide daarop naar de meisjes toe. Toen de boot- jes naast elkaar lagen, sprongen twee der meisjes tegelijk over. Het bootje sloeg om en zoowel de jongen als de twee meis jes geraakten te water. De jongen slaagde "erin de meisjes boven water te houden tot hulp kwam opdagen, doch toen zij op het droge gebracht waren verdween de jongen, blijkbaar uitgeput in de diepte. In bewusteloozen toestand werd hij opge- haald. Een verpleg«r van den Geneeskun- digen Dienst gelukte het door middel van kunstmatige ademhaling de Nvensgeesten weer op te wekken. In zeer ernsti.gen toe- stand is de jongen naar het ziek-enhuis aan den Bexgweg v«rvoerd MAKREEL. Men schrijft uit Zeeland aan dP N. R. Ct. Zoodra er c«n bijzonder soort visch wordt waargenomen of gevangen, wekt dit in de meeste gevallen zeer veel belang- stelling. Van tijd tot tijd komen in de Oos- terschelde groote scholen makreel voor, sommige jaren kenm«rken zich door bij- zonaere vangsten en ook nu is deze visch weer aanwezig. Hef verdient opmerking dat deze visch, welke versch van de hand moet, in onze eigen omgeving bij de oonsu- menten niet d^n aftrek heeft, welke deze visch verdient. Wanneer kleinere hoeveel- heden worden besomd dan gaat het wel, maar zoodra er van rijke vangsten sprake is, dan wil men er niet aan. De Zeeuwen, hoewel in de laatste reeks jaren van de echtc Zeeqwsche panharing gespeend door slechte besommingen, denken waarschijn- lijk te veel aan die haring om de makreel te waardeeren naar waarde. Indien het voorkomt dat geheele scholen de Schelde optrekken, dan daalt ook direct de pr.ijs en wel zoo, dat de visch voor de leurders niet de moeite loont om aan den man te brengen. Er is een jaar geweest, en wel in 1906, dat de overvloed van makreel zoo groot was, dat de weervisschers, want deze krijgen ze in de na-campagne van de ansjovisvangst in de fuiken, de makreel gewoonweg niet meer ophaalden. De be- somming was in eens zoo verbazend groot dat er lage prijzen kwamen en men de visch eenvoudig niet kon ve;koopen en op den vischafslag partijen bleven staan tot den volgenden dag. Ecn gevolg van dezen toe- stand was, dat enkele visschers mat meer naar hunne weeren gingen om de visch te halen. en daarmede een onhebbelijke onverschilligheid aan den dag legden, die ergernis gaf. W<4 voer men naar verschil lende plaatsen langs de Scheldeboorden, wat wel de moeite eerst loonde, doch ook weer door het to veel werd dit na verloop van eenige dagen weer minder. Te Iersc- ke gabeurde het dan een visscher met een heele partij bleef zitten en ze noodgedwon- gen voor een prikje overdeed aan een leurder, die er nog niet eens zijn besteed geld uit haalde. Er was zooveel makreel in de Ze,euwsclto stroomen opeens ge komen. dat men dagelijks grooto scholen in de "Eendracht kon waarnemen en dat ze zelfs in de havens van Tholen en Bergen op Zoom zich lieten zien. Bij den overstelpenden toevlopd lieten dus de visschers ze maar doodgaxn en to- recht maakte bij de xeerstvolgende ver- pachting het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen aan deze algemeen afgekeurde handejing een einde, door bij de eerstvolgende verpachting der weervis- scherijen een bepaling in de overeenkomst op te nemen dat de weervisscher bij elk tij dat de we,er niet bevischt wordt, gehou- den is de fuik te verwijderen en de horde ten ininste twee voet op te schorfen. Bejammerd wordt bij dergelijke vang sten. dat de visschers niet trachten dezen visch te conserveeren, hetzij door inmaken of door rooken. In zuur geiegd toch blijft het een smakelijk gerecht, ook zoogenaamd gezoden geeft de visch een goed eten, gebakken wordt ze wel wat droog gevon den. De tijden zijn voorbij, dat de weervis schers uitsluitend aan haring en ansjovis hun brood vexdienden, al is dit jaar de laat ste vangst goed geweest, en de omvisch de verzamelnaam voor al de andere gevan gen visch, moge vroeger afs bijslag zijn aangemerkt, ze is thans een vangst waar- mede rek«ning wordt gehouden. Waar thans weer blijkbaar de makreel zeer tal rijk is, zoude het goed zijn als er rekening mee kon gehouden worden, te meer daar in andere l.anden de makreelvangst wel degelijk wordt getokend onder de zeer baatgevende besommigen, zoo zijn er jaren dat in Ieriand vop« 6 a 8 milUoen gulden aan makreel wordt aangebracht. EEN KNAP STUK POLITIEWERK. Een knap stuk politiewerk wordt uit Pa- rijs gerneld. Nadat mecr dan een muand- lang hun gangen waren ngegaan, zijn daar 5 kellners gearresteerd, die reeds bekend hebben, schuldig te zijn aan tal van inbra- ken en opIichtingen. Zij waton specialis- ten in 't plunderen van cafe's en sigaren- winkels. Een hunner methodes was in dienst te treden bij de aanstaande slacht offers, en dan de situatie grondig te bestu- deoren. Daarna werd een plan de campagne opgemaakt en begon de bende te operee- ren. Meestal slaagde zij. Reeds lang had de politie argwaan. Zij ging de gangen van het edele vijftal nauwkeurig na, en wist de bandieten ton slotte op heeterdaad te betrappen. Toen deze n.I. na een welge- siiagderi rooftocht, welke 6000 francs op- geleverd had, op hun kantor den buit zaten te verdeelen, lagen er twee detectives on der het bed verborgen. Ze hoorden alles, wat er gesproken werd, en noteerden het nauwkeurig. Toen zij genoeg fejtenmate- riaal hadden verzameld, sprongen zij te voorschijn. hidden hun revolvers op de ver- raste inbrekers gericht, en deden hun de boeien aan. Een van de mnnen was juist doende. zijn oollega's een fijn nieuw pak te toonen dat hij den volgenden dag zou dragen bij de voltrekking van z'n huwelijk met een net burgermeisje, dat van de bron van inkomsten van haar aanstaanden man niets af bleek to weten. DE CRMINALITEIT IN AMERIKA. Op de jaarlijksche vergadering te Phila delphia van de Amerikaansche advocaten- vereeniging werd in een redevoering o.a. medegedeeld, dat er gedurende het jaar 1923 in de Vereenigde Staten in totaal meer dan tien duizend moorden hebben plaats gevonden. UITSLAG IN DEN HALS. Een dame te Croydon (Engeland) die een mantel met bontkraag gekocht had, kreeg korten tijd daarna uitslag in den hals. Zij sprak de firma, waarvan zij den mantel gekocht had, in rechten aan tot het betalen van schadevergoeding. Een dokter verklaarde, dat de hwidaan- doening veroorzaakt was door de kleur- stof, waarmee de bontkraag was geverfd. Aan de dame werd een sdhadeloosstelling van 50 pond sterling toegewezen. Een zeven.jarig kind te Villeneuve d'En- traunes bij Nizza, speelde in een sdiuur met lucifers, en gooide ten slotte een bran- dend houtje in een hoop droge olijflblade- ren. Deze vatte vuur en stak de schuur in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2