r! K PREDIKBEURTEN. LANDBOUWBERICHTEN. Laatste Berichten. ~6EMEN8DE BERICHTEN. PUODBSGEN TOGEZONDEN MEDEDEELINGEN, Zondag 20 Jull 1924. INGEZONDEN MEDEDEELING. Pudd anaaws A. A. de B., oud 30 jaar, schipperskriecht te Zierikzee, tot geldboeten van 25 gld. of 5 dageln hecht en 10 gld. of 2 (dag^n hecht. met verbeurdv^rklaring van het visschers- vaartuig Z.Z. 15. t De landbouwer A. de B., te Zierikzee, tegen wien 12000 gulden boete gevorderd was, werd vrijgespro'ken. Gevangenhouding bavolpn van I. K., oud 26 jaar, werkman te Sluis, ged^tineerd wegens diefstal. Jo's. F.,, van Biervliet, is, naar dc Brusselsche redacteur der Maasb. meldt,. door de oorrectionneele rechtbank van Gent veroordeeld tot frs. 1500 boete of 3 maanden gevang, nisstraf tdrzake 't wil- len omkoopen van Bclgisch® douanen aan de Nederlandsch-Beigische grens. Ter Neuzen. Sluiskii. Hoek. Zaamsiag. Axel. Sasvan Gent. Philippine. Ned. Her v. Kerk. 9J u. en -2 u., Ds. A. Timmerman. 94 u. en 2 u., dhr. L. Dek. 91 u., Ds. E. Raams, Bediening H. Avondmaal en 24 u., Ds. E. Raams, Dankzegging. 94 u., Ds. G. van Dis en 24 u., Ds. G. van Dis, H. Doop. In beide beurten collecte voor cKinderzorg". 94 u. en 2 u., Ds. G. P. A. Rnijsch van Dugteren. 94 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk- Hoek. 94 u. en 24 u., Ds. W. Moene van Oost- burg. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamsiag 94 en 2 u., leesdienst Gereformeerde Gemeente. (VlooswO kstraat Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 64 u., (Zomertijd), Ds. Neerbos. Oud-Gereformeerde Gemeente. (Vlooswjjkstraat). Ter Neuzeft 10 u., 3 11 en 64 u., (Zomertijd,) leeskerk Axel. Gereformeerde Gemeente. (Weststraat). 94 u., 24 u., eu 6 u. (Zomertijdl, leeskerk. Lokaal „Eben-Haezer". (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen. 64 u., (Zomertijd) Evangelisatie. Zondag zijn de H. H. Diensten run 7. 84 en 10 mi Namiddags om half drie Lof. DE LANDBOU WTENTOONSTELLING TE SLUIS. De landbouwtentoonstelling van den Kring Oostburg der Z. L. M. en de afdeeling West Z.-Vl. van den Chr. Bestuurdersbo^d werd Donderdagmorgen te Sluis geopend door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, nadat de heer Leenhouts, voor zitter van den genoemden kring, een woord van welkom speciaal tot den Minister en den Commissaris der Koningin had gesproken en alien, die medewerkten aan de tentoon- stelling dank had gebracht vooral ooh den burgemeester en de feestcommissie. De Minister noemde het een goede ge- woonte kringtentoonstelling te houden. waar -veel te leeren valt, evenals op den rijtoer, waarbij men kan zien, wat vlijt en energie doen bereiken. De samenwerking met den Boerenbond prijst spr. en stelt dit elders ten voorbeeld, opdat in tijden van beperking der staatsbemoeiing daardoor reel kan worden bereikt. Jammer acbt spr., dat het vee moest achter blijven, de paarden noemt hij ecbter juweelen. Vroeger was men in Zeeuwsch Vlaanderen ten achter door lang wachten met draineeren en lang toepassen van "braakleggen, maar dat is voorbij. Na opgewekt te hebben tot krachtige organi- satie, noemde spr de Zeeuwsche landbouw als staande vooraan in den Nederlandschen landbouw. Met de hoop, dat Gods zegen moge rusten op het werk der beide organi- saties, verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend De tentoonstelling werd door duizenden bezocht, en was door prachtig weder be- gunstigd. De bekroningen. Door de verschillende jury's werden de volgende prijzen toegekend. Afdeeliug paarden. Rubriek A. Hengsten. Klasse 1. Hengsten geboren in i 920 of vroeger, boogte 1.(35 of meer. Eerste prijs Deda van Corns. Zegevs te Ter Neuzentweede prijs Germain de Canegbem van P. J. Lannoye te Aarden- burgderde prijs Burrhus d'Ahea van Gebr. Aeraaudts te Sluisvierde prijs Faleur de Fantan van Gust. Buijsse te Biervliet, vijfde prijs Marinus Zuid van Leop. de Bruyckere te Sluis (Heille)zesde prijs Adriaan van Gebr. d'Hoore te Sluis. Klasse 2. Hengsten geboren in 1920 of vroeger, boogte minder dan 1.65. M. Eerste prijs Moustache van Leop. de Bruyckeretweede prjjs Sultan van Gust. Buijssederde prijs Fantan d'Yz van den- zelfdenvierde prijs Pacha de Bayegem van H. V. Esperance te Schoondijke vijfde prijs Conde de Laboureur van C. A. de ^ruyckere te Bre3kens zesde prijs Joubert van P. J. Lannoye zevende prijs Reve d'Or van Ed. Devenjjus te IJzendijke, Klasse 3. Hengsten geooreu in 1921, hoogte 1.64 M. of meer. Eerste prijs Do- nateur ^an P. J. Lannoije tweede prijs Cavalier de Veerhoek van R F. M. Sturm te IJzendijke; derde prijs Drinker d'Aar- denburg van P. J. Lannooijevierde prijs Vainqueur d'Ahea van Gebr. Aernaudts vijfde prijs Frits d'Ahea van denzelfden zesde prijs Bienfait de Sasput van Cam. Cammaert te Schoondijkezevende prijs Ivobalt de Zeeuw van Leop de Bruijckere. Klasse 4. Hengsten geboren in 1921, hooger dan 1.64 M. Eerste en eenige prijs Nero van Abr. Risseeuw Izn. te Retra>iche- ment. Klasse 5. Hengsten geboren in 1922, hoogte 1.61 M. of meer. Eerste prijs Fair d'Ahea, tweede prijs Bienvau d'Ahea, derde prijs Mastoc d'Aliea, alien van Gebr. Aernaudts vierde prijs Snob van A. J v. d. Meulen te IJzendijke vijfde prijs Bonzar de Fatan, van Gust. Buijssezesde prijs Lafleur d'Hubert stallen Dobbelaere te IJzendijkezevende prijs Pacha de Marquise van P. de Badts te Schoondijkeachtste prijs Aviateur de Marquise van F. d'Hoore; negende prijs Johan d'Ahea van Gebr. Aernaudts tiende prijs Komeet d'Aliea van dezelfdeelfde prijs Avenir van H. J. Cammaert te Hoofd- plaattwaalfde prijs Monsieur de Biervliet van Gebr. Aernaudts Klasse 6. Hengsten geboren in 1922, hoogte minder dan 1.61 M. Eerste prijs Max d'Ahea tweede prijs Bergman d'Ahea derde King Lear; vierde prijs Indigene van Dee, alle van Gebr. Aernaudts; vijfde prijs Cokstein van Cam. A. Mabesone te Aarden- burg zesde prijs Brutus d'Ahea van Gebr. Aernaudts; zevende prijs Leopold, stallen Dobbelaereachtste prijs Marqui's d'Aarden- burgnegende prijs Karel de Marquis, beiden van Gebr. Aernaudtstiende prjjs Lambic, stallen Dobbelaereelfde prjjs Condorus van C. A. Mabesonetwaalfde prjjs Hectordertiende prjjs Max d'Oostburg, beiden van P. J. Lannoye te Aardenburg. Rubriek B. merrien. Klasse 8. Merrien geboren in 1920 of vroeger, hoogte 1.63 M. of meer. Hierin 23 prjjzen in de hier volgende volgorde Erna van J. T. van Gejjt te Hontenisse Docila de Laboureur van C. A. de Bruijckere Julma de Laboureur van J. de Fejjter Johz. te SchoondjjkeBira Sluis van Gebr. Aer naudts Radia van de Wed. H. v. d. Hauwe te IJzendjjke Flora van Gebr. Aer naudts Florance van P. de Badts te Schoon djjke een zonder naam van Eug. de Badts te Oostburg Sabine van P. 1. de Backer te St. KruisTado van A. H. de Milliano te WaterlandkerkjeIdeale stallen Dob be laere Ruda van Gebr. Aernaudts Finette van de wed. v. d. HauweCaline van C. A. Mabesoone; Siska van C. B. Maenhout Sluis Elsa de Laboureur van C A. de oondijke .TuTTa" van Iz."Tuteijri—Eeen- honts te ZuidzandeBella van Ed. Deve- nejjns te IJzendjjkeClara d'lsaac van lz. C. de Zwart te Zuidzande Liza d'Ahea van Gebr. AernaudtsCora van A J. v. d. Meulen te IJzendjjkeRoza d'Hulst van A. van Waes te Schoondjjke VLISSINGEN. De Ylissingsche visschers- vloot, die hedenmorgen met betrekkeljjk goed weer is uitgevaren, werd tegen 7 uur plotseling overvallen door noodweer. De zee was zeer woest en de kleine vaartuigen verkeerden weldra in grooten nood. Zeilen werden weggeslagen en de kloine open vaartuigjes waren een speelbal van de golven. Dadeljjk werd het ergste gevreesd en deze vrees bleek niet ongegrond, want het is zeker dat verschillende vaartuigen met de opvarenden zjjn omgekomen. De Arnemuiden 17, Vlissingen 2 en Vlissingen 20 worden vaststaand als ver- loren gemeld. Hoe groot het aantal omgekomenen is, kan npg niet worden gemeld, maar helaas bedraagt het zeer velen. Nog worden ver schillende vaartuigen vermist en wordt ge meld, dat reeds enkele op het strand zijn gestagen. De reddingsboot is naar zee vertrokken om hulp te verleenen. Een der binnenge- komen schippers verklaarde, dat hij een vaartuig met vier opvarenden iu de diepte zag verdwjjnen, doch door het noodweer was hjj onmachtig hulp te verleenen. De ramp heeft vele gezinnen in diepe» rouw gedompeld. ZOUTELANDE. Alhier is een visschers- vaartuig gestrand. De reddingsboot uit Vlissingen heeft slecbts een der opvarenden, Meerman uit Arnemuiden afkomstig, kun- nen redden. De ramp heeft plaats gehad ter boogte van de boei van Calloo. In totaal zijn thans vjjf vaartuigen ver- gaan, waarvan twee te Vlissingen thuis- behoorend en bevaren door de familie J asperse, en drie vaartuigen uit Arnemuiden, bevaren door de families Meerman en De Nooijer. 14 of 15 personen worden als verdronken beschouwd. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. In den Rjjn bij Wezel zjjn Woensdag verdronken de zoon van deo douanebeambte, Martin, en de politiebeambte Schiller. Bjj Rees verdronk bjj het baden in den Rjjn de gemeente-secretaris A. Herbaum. De 14jarige R Walthuis te Akkrum, is bjj het zwemmen verdronken. Toen Dinsdag de 7e klasse vande M.U.L.O. chool te Hellevoetsluis een bad in de particuliere zweminriehting V. I. Z. nam, waar in een der bassins onder water een opening is, waardoor men duikende buiten het zwembad kan kornen, raakte in die opening een 14-jarige leerling J. Knops tusschen balken t eklemd en verdronk. Bjj het naar huis gaan der leerlingen miste men den jougen. GEMEENTERAAD VAN AXEL. Vergadering van Dinsdag 15 Juli 1924, des voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden: J. M. Oggel, M. W. Koster, A. E. C. Kruijsse, Ph. J. van Dix- hoorn, J. Weijns, J. M. Baert, A. Th. 't Gilde, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Secretaris de heer J. L. J. Maris. Afwezig de heer Ed. van de Casteel. 11. Subsidie voor een auto-omnibusdienst AxelHulst. Ingekomen is een adres van A. F. Man- naert, directeur der N.V. v/h Mannaert-Geers, te Ter Neuzen, die daarin te keimen geeft: dat door hem ds geexploiteerd de auto- omhibusdienst Axel-Zuiddorpe-Koewacht-Sint Jansteen-Hulst v.v. vanaf 16 Juni 1923 tot en met 31 December 1923 met het resultaat, dat (het nadeelig saldo bedraagt eene som van een duizend vijfhonderd zes en tachtig gulden vijf en tachtig cent 1586,85), hetgeen na- der blijkt uit bijgaancle gespecifieerde exploi- tatierekening; dat inmiddels voor het tweede loopende halfjaar kansen bestaan, dat het eendgszins beter is; redenen die hem doen besluiten den ddenst 1924/1925 eveneens te exploiteeren; redenen waarom hij zich tot den raad wendt, met het beleefd verzoek hem 00k over dat tijdvak subsidie en steun te verleenen, wel overtuigd zijnde, dat de raad het nut van dezen auto-omnibusdienst 00k voor de ge meente inziet, doet adressant eenigszins hopen op ruimere subsidie, onder dankzeg ging voor genoten medewerking in dezen dienst. Burgemeester en Wethouders stellen voor, gezien de exploitatierekening over de jaren 1923/24 weder een subsidie toe te staan van f 100, in acht nemende dat 00k van wege de provincie subsidie is toegezegd. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat naar de meening van Burgemeester en Wet houders deze dienst voor Axel gemakken biedt, die men niet gaarne zou willen missen en die exploitatie dus in het belang der ge meente moet beschouwd worden. De heer DIELEMAN kan niet zeggen, dat hij erg met het voorstel van Burgemeester en Wethouders sympabiseert. Hij vraagt, wat Burgemeester en Wethouders zullen doen, als 00k anderen om subsidie komen. Hij wijst op den autobusdienst van den heer Kaijser op Ter Neuzen, en dat is dan nog wel een in- gezetene. Hij is van meening, dat men toch eerder buggers van Axel met subsidie zou moeten steunen dan die N.V.'s. De VOORZITTER is het met die stelling niet eens. Hij is van meening, dat men ieder geval op zchzelf moet beoordeelen en daarbii overwegen het belang van den dienst zelf, zonder in aanmerking te nemen wie den dienst exploiteert. Er is reeds genoeg gelegenheid om zich tusschen Axel en Ter Neuzen te ver- plaatsen, zoodat hij aan een autobusdienst op Ter Neuzen geen subsidie zou verleenen. De autobusdienst naar Hulst, via Koewacht voor- ziet echter i n j**—bestaan de behoefte en die u.,_ vertceersmiddeTen ML. 1.:: 1. De heer DIELEMAN merkt op, dat er des- tijds als motief voor subsidieering 00k nogal geschermd werd met het motief, dat die om- nilbusdienst het bezoek aan de markt zou ver- gemakkelijken. Het is aan spreker niet be- kend, of die omnibus veel menschen op de markt aanbrengt. -Wel ziet bij veel menschen uit Ter Neuzen met de andere omnibussen komen. De VOORZITTER stemt toe, dat genoemd motief 00k wel genoemd is, maar dat men toch niet uitsluitend marktbezoek op het oog had, doch wel het scheppen van een dagelijk- sche gelegenheid om het bezoek aan Axel te vergemakkelijken en spreker ziet 00k dage- lijks, dat er nog- al gebruik van gemaakt wordt. De subsidie is te beschouwen als een erkenning van het nut van den dienst. De heer 't GILDE staat 00k op het stand- punt, dat maar niet aan iedere N. V., die met een verzoek om subsidie komt, moet worden tegemoet gekomen. Het betreft hier echter een autobusdienst in een streek, die voorziet in een algemeene behoefte en aangezien het hier geldt een streek, die nog van nagenoeg alle modeme verkeersmiddelen verstoken i. ytfal hij gaarne zijn stem geven aan het ve: zoek van deze ondememende firma. Hij ge- looft niet, dat de lijn er zoo florisant voor- staat, indi^n hij let op het aantal vervoerde personen en de hoeveelheid goederen en het tekort. Vermoedelijk zal een volgend boek- jaar wel een beter resultaat vermelden. De VOORZITTER merkt op, dat Burge meester en Wethouders juist het verleener: eener subsidie voorstellen, omdat het geen florissante 'zaak is. Het voorstel wordt angenomen met 9 stem- men tegen 1. Voor stemmen de heeren Van Dixhoorn, P. de Feijter, 't Gilde, Oggel, Kruijsse, J. de Feij ter, Koster en Baert; tegen stemt de heer Dieleman. 12. Wijziging Algemeene Politieverorde- ning. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders, in verband met het tot hen igericht verzoek bij een vorig-e behan- deling van een wijziging van art. 22 der Al gemeene Politieverordening, tot het tegengaan van de vermomde bedelarij, een andere redac- tie hebben ontworpen. Het gewijzigd voor stel luidt: Artikel 22 a. Het is aan niet-ingezetenen dezer gemeen te verboden, voorwerpen van welken aard 00k, hetzij aan den openbaren weg, hetzij aan de huizen, te verkoopen of te koop aan te bieden of daarmede te venten, tenzij met ver- gunning van Burgemeester en Wethouders en dan uitsluitend op door hen te bepalen dagen. Deze bepaling is niet van toepassing op personen, die de voorwerpen op markten of alleen aan wirtkeliers verkoopen. De heer 't GILDE betoogt, dat het steeds crescendo gaat met het opnemen van verbo den in de plaatselijke politieverordening en het lijkt er wel op, dat we teruggaan naar de dagen van Oilim. Er staan een hoop dingen in, waaraan nooit de hand wordt gehouden en zoo zal het 00k gaan met het voorgestelde artikel. Spreker wenscht er niet aan mee te werken, de concurrentie hier te weren, de handel moet zoo vrij mogelijk zijn. De VOORZITTER wijst er op, dat de be perking van den vrijen handel niet in de be- doeling ligt. Het teemige motief is, het ver momde bedelen, waarvan de ingezetenen zoo- wel binnen als buiten de kom overlast hebben, tegen te gaan. Burgemeester en Wethouders hebben er geen andere redactie op kunnen vinden; hij moet den raad dringend in overweging geven dit GOED en G0EDK00P is vaak een moei- lijke combinatie, welke echter in HONlG's PUDD1NGEN, gefabriceerd met Honig s Maizena, volkomen is bereikt. Men be- reidt met die puddingen goedkoop de heerlijkste nagerechten, die men zich denkenkan - Vraagt Uw winkelier LET OP BET MERK voorstel aan te nemen. Indien in de practijk zou blijken, dat het niet goed werkt, kpn het altijd nog verbeterd worden. De heer VAN DIXHOORN acht het 00k niet genioht tegen den handel en meent, dat men het voorstel niet te letterlijk moet opvat- ten. Het is ter beteugeling van een misstand en er is helaas geen ander middel. De heer KRUIJSSE merkt op, straflbepa- llngem op de overtreding te missen. De VOORZITTER wijst er op, dat automa- tisch de straffen, bedreigt tegen overtreding van artikel 22, hierop van toepassing komen. Het voorstel wordt aangenomen met 8 te gen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Dixhoorn, Weijns, Dieleman, P. de Feijter, Oggel; J. de Feijter, Koster en Baert; tegen stemmen de heeren 't Gilde en Kruijsse. 13. Wijziging verordening op de honden- belasting. Burgemeester en Wethouders stellen voor artikel 3 der Hondenbelasting te wijzigen als volgt: Artikel 3. 1. De belasting bedraagt jaarlijks f 2, voor eLken hond, wanneer het inkomen van den houder beneden 1000,bedraagt; f 4,voor elken hond, wanneer het inko men van den houder 10(H), doch minder dan 2000,bedraagt; f 6,wanneer het inkomen van den hou der 2000,of meer bedraagt. Het inkomen van den houder wordt overge- nomen uit het register van de Rijksinkomsten- belasting over het loopende dienstjaar. 2. Dit bedrag wordt verminderd tot 1, voor elken trekhond, vastliggenden hond of een hond, die dient tot bewaking, mits deze niet op den openbaren weg wordt aangetrof- fen. 3. De honden, genoemd in sub 1 van dit artikel, behooren tot de eerste klasse, en die genoemd onder suib 2 van dit artikel, tot de 'tze fLruitzi'TTEK deelt mede, dat de nieuwe heffing eerst zal kunnen gelden met 1 Januari 1925, aangezien het kohier voor dit jaar reeds is opgemaakt. De heer VAN DIXHOORN kan zich met het voorstel niet vereenigen. Hij zou iemand die een hond noodig heeft, dezen vrjj willen laten houden, doch zij die een hond houden z.g. voor hun eigen plezier, maar feiteljjk tot eens anders verdriet, zou hij zwaar willen be- lasten. Als men een bond wil houden voor zijn plezier, laat men die dan in huis of op het erf houden, maar niet de straat op laten loopen, waar anderen er overlast van hebben. Zooals het nu voorgesteld wordt, acht hjj de belasting van zoo weinig beteekenis, dat hjj die wel geheel zou willen afsChaffen. De heer 't GILDE verklaart met genoegen kennis te hebben genomen van het voorstel van Burgemeester en Wethouders, dat de be lasting voor de mindergegoeden lager stelt en de progressie veranderd heeft. Indien daar- tegen geen wettelijke bezwaren zijn, zou hij daarin nog een wijziging willen voorstellen. De VOORZITTER antwoordt, dat er geen wettelijke verplichting tot het heffen eener hondenbelasting bestaat en de gemeentebe- sturen, die dus naar eigen goedvinden kun nen regelen. Alleen moet er onderscheid ge maakt worden voor bedrijfshonden. De be- doeling van het heffen der belasting beoogt dan 00k meer het tegengaan van het houden van een te groot aantal honden. Of er met de progressie al of niet verder zal worden ge- gaan dab in het voorstel, ligt aan 'de beslis-. aing van den gemeenteraad. De heer 't GILDE zegt, zich dan wel te kunnen vereenigen met het denkbeeld van den heer Van Dixhoorn, om de geheele verorde ning in te trekken. De VOORZITTER: Maar op andere gron- den. De heer OGGEL doet het genoegen, dat deze heffing weer in behandeling komt, om dat het nu in een richting gaat, die hjj 00k bij de invoering heeft beple.it, dat menschen met een gering inkomen en 00k een hond willen houden minder zullen moeten betalen. Hij juicht de voorgestelde progressie 00k toe. Geheel afschaffen der belasting acht hij niet gewenscht, zij die voor hun genoegen een hond houden, kunnen 00k wel wat betalen. De heer VAN DIXHOORN heeft geen be- zwaar tegen het houden van honden, als men maar zorgt, dat een ander er geen last van heeft. Hij heeft iemand gekend die er wel vijf of zes hield, maar die kwamen nooit op straat. Waarom laat men honden zoo maar losloopen? Waar zou het heen moeten als men 00k eens schapen, varkens, geiten enz. zoo maar los op straat liet loopen? De heer DIELEMAN kan zich wel ver eenigen met de voorgestelde progressie. Het bagint er nu voor de mingegoeden wat op te gelijken. Hij kan echter niet begrijpen, dat er" f 1,moet betaald worden voor een trek hond, want dat zijn menschen die een honl moeten gebruiken, omdat ze geen naard kun nen bekostigen. Hij zou die geheel vrij willen laten. De heer OGGEL zegt, dat de trekhonden "bok zijn opgenomen, om op die wijze een overzicht te krijgen van de in de gemeente aanwezige honden. De heer DIELEMAN meent, dat dit toch wel te .krijgen is, aangezien de veldwachters toch geen kinderen zijn. De heer P. DE FEIJTER vreest, als men de trekhonden vrijstelt, dit aanleiding zal geven tot misibruik, aangezien dan veel honden als trekhond zullen worden aangegeven. De heer DIELEMAN wijst er al weder op dat de veldwachters dat toch wel kunnen na- gaan. De heer WEIJNS heeft er geen bezwaar tegen, trekhonden vrij te stellen, maar merkt op dat men die dan 00k niet vrij op straat moet laten loopen. De heer KRUIJSSE merkt op, dat het aan- slaan van trekhonden niet noodig is, om daar- van een lijst te krijgen. Hij weet niet beter of alle houders van hondenkarren moeten vol- gens een wettelijken maatregel ter secretaire worden ingeschreven. De VOORZITTER bevestigt dit. De heer KRUIJSSE heeft echter een be zwaar tegen de tegenwoordige redactie der verordening, dat de aanslagen zullen geregeld volgens het kohier der inkomstenbelasting van het loopende jaar. Men weet, dat de aan slagen op verschillende tijdstippen worden vastgesteld en dat het daardoor zeer laat wordt, eer het geheele kohier is vastgesteld. Beter is het dus, de aanslagen in de honden belasting te regelen volgens het kohier van het voorgaande jaar, opdat het kohier der hondenbelasting in Januari of Februari kan worden vastgesteld. De VOORZITTER deelt mede, dat dit 00k de bedoeling van Burgemeester en Wethou ders is geweest, dit is een fout in de redactie, Burgemeester en Wethouders kunnen dus die wijziging overnemen. De heer J. DE FEIJTER stelt voor, om de onder sub 2 genoemde honden geheel vrij te stellen. Een waakhond heeft men 00k noodig en van een vastliggenden hond heeft niemand last. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders die wijziging 00k overnemen. De heer 't GILDE stelt voor 2 te laten betalen door personen met minder dan f 2000 en daarboven 5. Dit voorstel wordt alleen door den heer Dieleman gesteund, en kan daarom geen punt van beraadslagdng uitmaken. De heer VAN DIXHOORN merkt op, dat men voor losloopende honden wel f 20 zou moeten stellen. Het voorstel met de overgenomen wijzigin- gen wordt vastgesteld met algemeene stem- men. 14. Wijziging begrooting gasfabriek, dienst 1923. In verband met mindere opbrengst van sommige en hoogere opbrengst van andere posten der ontvangsten, terwijl op verschil lende posten der uitgaven meer noodig bleek dan geraamd en op andere minder, stellen Burgemeester en Wethouders voor in de be grooting der gasfabriek voor den dienst 1923 verschillende posten der ontvangsten in totaal te verminderen met f 8380,76%, en andere te verhoogen met 8187,38%, en verschillende posten der uitgaven te verhoogen met f 9466,48% en andere te verminderen met f 9273,10%, hetgeen een vermindering van het eindcijfer der begrooting blijft van 193,38. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 15. Wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1924. Burgemeester en Wethouders stellen voor de begrooting voor 1924 te wijzigen, door onder ontvangsten de posten „ontvangsten ter zake van de beerruiming" te verhoogen met f 400, en die der „belasting naar het inkomen" met f 3675, samen f 4075; onder de uitgaven te verhoogen de volgende posten: ,,sohrijf_ en bureauibehoeften" 100, „onderhoud van meu- belen" 300, „onderhoud van pompen en riolen" f 1500, „kosten van de beerruiming" f 400, „uitkeering aan andere gemeenten in de aan schoolbesturen te betalen vergoeding hedoeld in art. 205 der L. O. wet;' f 500, „kotsten onderhoud van de schietbaan "f 9.7.ri steun 11itkeering werkver- schaifmg aan werkloozen (rneuw) flOuO, samen 4076; en te verminderen den post „druk_ en bindwerk" met f 400. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 16. Ontheffing en vermindering van school- geld, Naar aanleiding van ingekomen verzoeken stellen Burgemeester en Wethouders voor: a. J. A. Lensen, gunstig te beschikken en vermindering te verleenen met een bedrag van 10.80; b. C. Makkense, gunstig te be schikken en vermindering te verleenen met een bedrag van 8,82; c. A. M. Witte, guns tig te beschikken en ontheffing te verleenen; d. El Riemens, echtg. van P. J. van Bende- gem, gunstig te beschikken en ontheffing te verleenen; e. N. Bolleman, gunstig te beschik ken en ontheffing te verleenen tot een bedrag van f 2,11. Met algemeene stemmen wordt aldus be- slotten. 17. Crediet in verband met het Koninklijk bezoek. De VOORZITTER stelt namens Burge meester en Wethouders voor, in verband met het bezoek van H. M. de Koningin op 8 Au gustus aanstaande ter bestrijding der kosten voor versiering der markt en andere noodza- kelijke uitgaven een crediet te verleenen van 200. Of dit bedrag geheel zal noodig zijn, of niet geheel toereikend is, weet hij niet. Het voorstel wordt aangenomen met 9 stemmen tegen 1. Voor stemmen de heeren Van Dixhoorn, Weijns, Dieleman, P. de Feijter, Oggel, J. de Fester, Koster en Baert; tegen de heer 't Gilde. 18. Omvraag. a. De VOORZITTER deelt nog mede, dat Burgemeester en Wethouders tot hun leed- wezen aan den gemeente-opzichter Van den Broeke een maand ziekenverlof hebben moeten toekennen. De waarneming der functie is op- gedragen aan den heer A. van 't Hoff. b. De VOORZITTER deelt mede, dat Ml telefonisch van de commissarissen der P. - E. M. bericht heeft ontvangen omtrent de on- derhandelingen betreffende aansluiting der gemeente en dat hij als gevolg daarvan meent te kunnen toezeggen, dat het contract over 14 dagen in openbare raadszitting zal kunnen worden behandeld. c. De heer KRUIJSSE wenscht nog lets te bespreken, dat weliswaar alleen Burge meester en Wethouders aangaat, maar waar- omtrent hij toch een waarschuwing wenscht te doen hooren. Hem is meegedeeld, dat het voornemen be staat, weer wijziging te brengen in de rege- ling der vacanties, dat in de Pinksterweek weer en geheele week vacantie zou worden gegeven, doch dat dit zou gaan ten koste van een week zomervacantie, die dan teruggebracht zou worden tot 2 weken. Hij zou dat niet in het belang der landbouwende bevolking achten. Juist in de 'maand Augustus kunnen de kinderen nog wat op het land helpen, het geen niet het geval is in de Rinksterweek. De VOORZITTER deelt mede, dat ter ge legenheid der laatste Pinksteren enkele hoof- den van gezinnen hebben geklaagd, dat de vacantie zoo kort was en vroegen daarin ver- andering te brengen. Burgemeester en Wet houders hebben toen de meening gevraagd van het hoofd der school, die er, alvorens zich uit te spreken, het onderwijzend personeel over wilde raadplegen. Er wordt dus in elk geval met het nemen eener beslissing gewacht, tot dat advies zal zijn binnen gekomen. Er staat bovendien in geenen deele vast, dat verlen- ging der Pinkstervacantie zou geschieden ten koste der zomervacantie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 2