8EMEN3DE BEfflCHTEEi rechtszakenT™ De meesi gevoeiige huid laat zich volstrekt Pijrtloos Scheren door de baard- opperviakfe voor het mzee^en eerst in te wrijven met een weinig PUROL. EEN ONTEVREDEN STEUNTREKKER. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Maria CardHiburg v. d. Dussen 'Antwfcrpem. R. van Eecken Bruxdles. Franz Niictenberger Essen. NOT A. Aanbevolen wordt om het adres van d^n afzender op de stukken te ver- den, opdat deze bij onbesteljaarheid kun- n«n worden teruggegeven. Voorts is het gevvenscht alk per post te verzenden stukken steeds van een voliedig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. TECHNISCHE HOOQE SCHOOL. Aan de Technische Hooge school te Delft is geslaagd voor het candidaats-exa^ men voor scheikundig ingenieur de heer R. N. M. A. Malotaux te Sas van Genf STOPPELDIJK. Te Rotterdam slaagde voor de acte als onderwijzer, onze dorpsgenoot de heer G. Hertog, leerling der rijksnobmaalschool te Oostburg. VEROORDEELING WEGENS ONRECHTMATIGEN VERKOOP VAN DUITSCHE MAGGI-PRODUCTEN. Gelijk in de dagbladen is niedegedeetd, werd in een der procedures betoeffende de geoorloofdheid van den verkoop der z.g. Duitsche Maggi-producten onder de hier te lande ten name der Zwitlsersqhe naamlooze vennootschap Fabrik von Mag- gi's Nahrungsmitteln te Kempttal, Zwitser- land, ingeschreven merken, in October van het vorig jaar door de Rechtbank te's Gra- venhage gelast, dat dQ Direcpe der Zwit- sersche vennootschap op vraagpunten zou- de worden gehoord. Nadat dit v«rhoor had plaatfe gevonden heeft die Rechtbank bij vonnis van 3 Juni 1924 den bovenbedoelden verkoop onrecht- matig geoordeeld. De gedaagde, de gros- sier S. L. te 's Gravenhage, die Duitsche Maggi-producten onder de merken der Zwitsersche Maggi-fabrieken verkocht had, werd veroordeeld om aan deze fabrieken de schade te vergoeden, welke zij door bedoelden verkoop hebben geleden. Bo- vendien werd S. L. gelast voorgoed den bedoelden verkoop te staken op sfraffe van een boete voor elken dag van over- treding. Onnoodig te zeggen dat hij in de kosten der proocedure werd veiioordeeld Evenals in eenige andere, door de Zwit sersche Maggi-fabrieken in Nederland aan. hangig gemaakte en nog niet beeindigde procedures, had ook hier de President der Rechtbank de schorsing van den gewraak- ten verkoop gedurende de procedure be- volpn, eveneens op straffe van boete. Ge'neel in gelijken zin als het thans ge- wezen vonnis zij i kort geleden eenige an dere uitspraken gedaan, t.w. door de Rechtbank te Dordrecht naar aankiding van een vordering door de N.V. Motoren- fabriek Deutz, en door de Rechtbank te Rotterdam, Tweede Kamer; op een vor dering door de N. V. De Lever's Zeep- maatschappij ingesteld. Ook in deze bei glissingen, we^ke reeds in de dagbladen zijn gepubliceerd, werd vastgesteld dat men onder bepaalde ingeschreven fabrieksiner- ken geen andcre waren mag verkoopen dan die, welke van den ingeschreven eige- naar van die merken afkomstig zij i, de verkoop van waren onder diezelfde mer ken, doch van andere hcrkomst, is on- rechtmatig. EEN SENSATIONEELE ARRESTATIE. Na 2 jaar simulatie ontmaskerd. Door het energieke en beleidvolle optreden van den recherche-inspecteur J. Ste»ens te Tilburg is dezer dagen een oplichtingsaffaire aan 't licht gebracht, welke voor een groot gedeelte voor de bevolkiog van 't Zuiden des lands, die den dader kende, schier ongelooflijk is, meldt de //Courant" Ruim 2 jaar geleden verscheen plotseling in Tilburg een zicb noemende Pierre Ditz, die in de drukke straten der stad zeer veel opz enbaarde door de vreeselijke ongelukkige wijze, waarop de man liep, waardoor de voorbijgangers bleven staan en bij een ieder groot mede'ijden werd opgewekt voor den onge'ukkige. Door zeemlappen te ver koopen langs de huizen, welke ieder, door medelijden vervuld, gaaine kocht, verdiende de man, behalve hetgeen hp aan giften kreeg. een behoorlijke broodwinning Zelfs door het medelijden van een rijke dame werd hem ruim een jaar geleden een mooie invalidewagen verschaft, zoodat hij niet meer op de zoo vreeselijke en schier on- mogelijke wijze behoefde te loopen Intus- schen was de man reeds in de voornaamste plaatsen van het Zuiden des lands, welke hij regelmatig bezocht, alom bekend geraakt. Een ieder kende en groette P.erre, de man die door een noodlottig ongeluk in een mijn, zooals hij vertelde. in Duitschland, 9 ribben verloor, zijn rechtervoet en arm moest missen, en wiens ruggespier ge amputeerd was. Verschillende autoriteiten in het Zuiden des lands deden, door medelijden bevangen, voor den ongelukkige alle mogelijke moeite, om hem zijn ellendig bestaan zooveel mogd- lijk te verzachten. Vrijdag jl. deed de koopman B. te Tilburg aangifte, dat bedoelde Ditz hem onder val- sche voorgevens /25 had afhandig gemaakt. Ditz die ondertusschen naar Den Bosch ver- trokken was en naar Leeuwarden was door- gereisd, werd aldaar, op verzoek der Tilburg- sche recherche aaugehouden en naar Tilburg getransporteerd. Bij zijn verhoor, dat daarna volgde, slaagde de inspecteur Stevens, na zeer veel moeite er in, hem aan't praten te krpgen, waarna hij ten slotte verklaarde dat hij 2 jaar gesimuleerd had en even gezond was en loopen kon als een ander. De politie- man, die hem kende, stond hiervan verstomd, en kon 't aanvankelijk niet gelooven tot- dat hij er zich van overtuigde. Ditz verklaarde, genaamd te zijn W. F. Lauwersheimer, 28 jaar, afkomstig van Scheveningen. Van zjjn 12e jaar af was zijn leven een aaneenschakeling geweest INGEZONDEN HEDEDEELINGEN. van misdrijven, waarvoor hij herhaaldelijk als jongen tot tuchtschool was veroordeeld. Op lateren leeftijd werd hij herhaalde malen tot gevangenisstraf veroordeeld, waarbij hij eenmaal krankzinnigheid zoo mooi simu- leerde, dat hij op advies van diverse rnedici voor een jaar opgezonden werd na >r een krankzinnigengesticht. Hieruit ontvlucht, werd hij wederom naar de gevangenis te Scheveningen overgebracht, waaruit hij in Mei 1922 werd ontslagen. Nog zij ver- meld, dat hij eenmaal een poging tot ontvluchting deed uit een celwagen, door den vloer uit te trappen, welke poging echter mislukte, daar hij, niet wetende waar hij was, op de Koninginnegracht te 's Gravenhage op den as van den celwagen bleef hangen. Na zijn ontslag uit de gevangenis besloot hij. in het Zuiden des land zijn geluk te gaan beproeven, waarna hij te Tilburg zijn rol van ongelukkige begon D ze comedie wist hij 2 jaar vol te houden, totdat hij thans, zeer bewogen, zijn ellendigen levens- loop openbaarde. Dinsdag zou de man ter beschikking der justitie te Breda worden gesteld, die verder over zijn lot zal hebben te beslissen. DE TROUWE KAT. E^n der lezers van de Zutph. Crt. had een kat, die het liuis uit moest, omdat het dier bij haar liefhebbcrij om vjiegen te vangen te veel brak. De eigenaar wilde het beest niet afma- ken en toen werd besloten dat de zoon het met de auto zou meenemen en ergens los laten. De kat werd in een zak gestopt en bij Goor werd ze losgelaten, wat blijkbaar niet naar haar zin was. Dit geschiedde drie weken geleden. Dezer dagen kwam de kat den winkel binnenloopen, broodmager, maar zeer ver- heugd weer thuis te zijn, een vreugde die ze door Tuid te keer te gaan aan de heele buurt meedeelde. DE NEDERLANDSCHE GASTEN TE BOEDAPEST. De hulde die de Hongaarsche bfevolking den Nedcrlandschen bezoekers (de pleeg- ouders van indertijd naar Nederland ge zond^ kinderen) bereidt, is zeer treffend, Vrijdag hebben de Hollanders de gebou- w^n van de Kinerschutzljga bezocht. Do directeur van de Liga, de heer Koenrat Wiljhelm Neugebauer, pntving de gasten met de woorden: Hier is de plaats waar de kinderen het woord geschikt voor de ^erste maal hooren en wel geschikt om naar het sprookjesland Holland te wor den gestuurd. Er werden verschillende bezoeken afge- legd en o.a. een scheepstochtje naar Vise- grad gemaakt. Het stoomschip Koningin Elisabeth was feesteljijk met vlaggen en bloemen versierd- Overal langs de oevers waar het schip langs voer klonken juich- kreten van het tfalft'ijke publjek. Hoeden gingen de hoogte in. Lang leve de Hol landers werd er gerocpen. Te Visegrad w«rden onze Iandgenooten op feestelijke wij'je ontvangen. De dames moesten bloe men in ontvangst nemen. Eveneens t'e Nagymaros werden zij met een waren bloemenregen ontvangen. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL NAB1J LEENDE. Dinsdagavond reden twee Belgische hee- ren uit Verviers met een auto op den weg van Maarheeze naar Leende, toen plot seling bij een scherpen bocht de §uto shpte, ten gevolge waarvan deze met een fljnken vaart tegen een boom reed. Nog niet in zijn vaart gesttuit, slingerde de wa- gen in zijn geheele breedte tegen een tweeden boom, zoodat de auto totaal ver- nield werd. De stukken van den verbrij- zelden auto vfogen ongeveer twinfig M. over de heide. Zelfs het chassis werd door midden geknakt. Van de inzittenden twee heeren, kreeg een ernstige kwetsuren aan hoofd en borst en de bestuurder klaagde over pijn in het onderlijf. Een dokter uit de buurt bood geneeskundige hulp, doch achtte onmid- dellijke overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. DADELIJK DOOD. Woensdag is te Groesbeek een boeren- karrefje, waarin zich de 70jarige G. uit Nij negen bevond, in een greppel gereden. Het wagentje kanfelde en de oude man werd op den weg gesljingerd. De oude man was dadeiijk dood. VROUWEL1JKE BRANDWEER TE EDAM. De vorige week brak brand uit in de bovenverdieping van de cooperatieve Zui- velfabriek aan de Voorhaven te Edam. Gelukkig slaagde men er in den brand met behulp der waterleiding meester te worden. Als een bij^onderheid dient vernreld, dat de z.g. blauwe spuit, welke door een aantal kordate dames werd aangevoerd, het eerst op het terrein van den brand aanwezig was. Er behoefde evenwel geen verder gebruik van te worden gemaakt. VERKEERDE ZUINIGHE1D. Een goede maand geleden was het wa ter in de Maas nog schrikbarend hoog, voor den tijl van het jaar en nu komt ach- ter de Maasbrug reeds weer een guoote droge plek, een kiezelbank van wel een 100 M2. te voorschijn. Andere jaren werd die Maaskiezel, die veel aftrek had, niet alteen gratis uitgebaggerd, doch het rijk kreeg nog bovendien 15 cent pr M3. La ter werd de prijs tot 25 Cent verhoogd. Jaarlijks werden een 1015 duizend M3. kifzej uitgebaggerd, zoodat het rijk er nog eenige duizenden guldens voordeel van had. Had men den prijs nu maar zoo ge- laten, doch ten slotte liet de registratie maar eventjes 40 cent per M3. betalen, voor kiezel die de menschen zelf moe'ten uitbaggereii. Dat vonden de baggeraars echter wel wat veel en zij frokken met hun drageurs naar Belgisch gebied, waar zij maar 60 centimes of 8 cent per M3. be- taald€n. Onze kieztlbanken worden nu steeds grooter en gaan cen ernst|ig be- zwaar vormen voor onze op de Maas toch al zoo moedijke scheepvaart. Nu zal de Waterstaat die kiezel moeten laten oprui- men. Dat zal allicht een 15.000 gulden kosten. Voegt men daarbij 3 a 4000 gul den, die de Staat aan inkomsticn van de verkochte kiezel nu moet missen, dan komt de maatregel van hef registratiebe- heer> dat den kiezelprijs ondanks de waar- schuwingen opdreef, onzen Staat op een 8 kleine 20 mille te staan. H. Crt. Op hef stempel|ijureau van het Burger- lijk Armbestuur aan de Plantage-Muider- gracht te Amsterdam, vervoegde zich een werkloos arbeider, die klaarblijkelijk niet teyreden was over den gang van' zaken bij de werkloozenuitkeeringen. Onmiddel- lijk althans na zijn binnentreden, dreigde hij den dienstdoenden ambtenaar met de woorden: ;,Ik zal eens door h,et loket heen- komenEenige andere personen die kwa- men ;,stempelen''" hidden hem echter daar van terug en namen hem nice naar buiten. Niet lang daarna kwam de recalcitrance stempelaar terug cn voegde de daad bij he; woord. Hij klorn door het lokef, waarop de ambtenaar de wijk nam naar de straat. Zijn beiager volgde hem, pakte hem beet en duwde hem met het hoofd in een hoop zand, terwijl hij hem tevens eenige Hap pen in het gezicht gaf. Voorbijgangers ontzetten den ambtenaar. waarop de vechtersbaas de vlucht nam. DE VERMOEDELIJKE TREIN- BEROOV1NG. In verband met het door de politic ge- dane verzoek naar aanleiding van een ver- moejelijke treinberooving, wordt medege- deeld, dat de heer, die te Haarlem den trein verliet, zich bij de politic heeft aan- gemeld en verklaarde, dat Van R., de bouwkundige uit Den Haag, even nadat de trein Den Haag verliet, zeer zonderling deed. Hij las een krant, legde die nader- hand naast zich neer en deponeerde daar bovenop zijn horloge met kctting. Hij is toen in de gang, die naast de coupe's loopt, h«en en weer gaan loopen. Van R. nam naderhand zijn horloge met ketfing en stak deze in den zak. Even nai Leiden wierp hij iets uit den teein. Naderhand toen Van R. wat gekalme^rd was, vroeg hij bij Haarlem aan den e€nig overgebleven passagier of hij ongesteld was geweest. Ook sclteen hij iets te zocken. Hij bemerkte, dat hij zijn horloge kwijt was. De zegs- man d«elde mede, dat de derde passagier eerst te Leiden uitstapte en hiermede dus ntets te maken heeft. D^ politie te Haarlem deelt thans mee, dat hef horloge en de ketting, welke voor- werpen den Hagenaar in den trein ont- stoten zouden zijn, in een privaat van een wagon teruggevonden zij i. HEIDEBRAND. Nabij den Stomperd is Zondagnamiddag, om ongeveer Her uur een heidebrand uit- gebroken, waardoor ongeveer 10 hectare heide met opgaand eikenhout verbrand is. De oorzaak is onbekend. De vrij.villjge brandweer uit Soest was spoedig ter plaatse enverrichtte kranig werk bij het blmsschen. Uit het nabijgel'-'gen genie- kamp t« Zeist en uit Amersfoort kwamen inilitairen te hulp, zoodat men ten slotte door uitgraven en slaan den brand kon blmsschen. Met succes werd het tegen- branden toegepast. Het! terrein ligt ge- heel in de gemeente Soest. EEN OPLICHTER. Een bijia 30-jarige man, zich noemende Kramer of Cramers, kwam zich bij de ad ministrate van de N. Apeldoomsche Crt. aandienen al|s de leider van de reclame van het circus Wjljke *n decide mede vooruit te zijn gezonden om in ApeldoOrn alfes voor de komst van dat circus tie r.e- gelen, in verband met in Juli te geven voorstelljngen. Hij was vroeger verbon- den geweest aan het circus Altjhoff en momenteel weer in hetzelfde pension, waarin hij voorheen was geweest. Met den eigenaar van dit pension had men hem hec gemeentehuis zien binnengaan, om z.g. vergunning tot plaatcing van het circus fb vragen en op het bureau van de N. A. Crt. sprak hij over de advertentien namens de directie van het circus fe plaatsen, maar toonde daar niet het minste besef van re clame te hebben. Het heerschap is, na vier dagen in Ape1- doorn in zij l pension te hebben doorge- bracht weer vertrokken en heeft natuurlifk vergeten te bct;al)en. Wel is door hern nog een rij viel ver beneden de waarde verkocht, zoodat het vermoeden bestaat, dat dit door hem gestole.n is. Het schijnt dat deze sinjeur te Heerde denzelfden true? met succes neeft toegepast. DOODGEREDEN. Op den Raamweg te s Gravenhage is Dinsdagavond omstreeks 7 uur een crnstig ongeluk gebeurd- De lljarige Th. W. v. d. H. uit het Sumafrahofje was op dien weg met schelpjes aan het gooien, ver- moedelijk naar een meisje dat aan den o\«rkant stond. Uit de richting Scheve ningen kwam de nieuwe electrische tram, waarvan de bestuurder voortducend belde. Op hetzelfde oogenblik dat de tram bij het jongetje was, sprong ihetl er voor; misschien met de bedoeling naar het meisje toe te loopen. Een ongeluk was toen niet meer te voorkomen. De knaap werd op slag doodgereden en vreeselijk verminkt. Het lijkje is aanvankelijk naar het politiebureau in de Alexanderpl. ver- voerd. Volgens de politic heeft den be stuurder niet de minsfe schuld. RIJWIELDIEF VERDWENEN. Toen Woensdagochtend de cell(en van het politiebureau Singel tie Amsterdam ge- inspecteerd werden, bleek een der daar ingosfoten arrestantkn. de rij vieljdief D. te zijn verdwenen. Het was een raadsel- achtig geval, want het bleek onmogelijk nauwkeurig na te gaan hoe de man had w®ten te ontsnappen. Hoogstwaarschijnlijk is hij gevlucht door een paar luikjes in den vloer, welke daar na den aanleg van gasverwarming waren aangebracht. Er heb ben onlangs verschillende verbouwingen in h«t achterste gedeelte van het bureau, waar de cellen gelegen zij a, plaats gehad en van de daardoor ontstane situatie schijnt D. gebruik te hebben gemaakt. Tot dus- verre is het nog niet gelukf den man weer op te pakken, aldus de Tel, ONGEVAL BIJ EEN MlLITAIRE OEFEN1NG. Bij militaire oefcningen onder Oud-Leus* den nabij Amersfoort met paarden in af- richting, maakte het paard van een wacht- meester der veld-artillerie uit Tilburg, ge- detacheerd aan de rij;chool te Amersfoort, ecn onverwachten sprong op zij, waardoor het kwam te sfruikelfen. De ruiter werd uit het zadel geworpen en eenige oogen- blikken later Ievenloos opgenomen. De ongelukkige zou juist den 15en van deze maand in ondertrouw gaan. ALS EEN MAN VERKOUDEN Als een man verkouden is, maakt zijn vrouw hem een warme kwast of een cog- nac-groc. Zij breit hem een das, voorziet hem geregeld van schoone zakdoeken, legt een warme kruik in zijn bed en koopt Forrnanwatten voor hem. Zij kookt anijs- ntelk en laat salmiakdrop halen, overreed hem niet te rooken en geeft) "hem een Prisnitzvetband om zijn kecl. Zij staat er op, dat hij een jaegertje extra aantrekt; laat hem gorgelen met meer dan een goedje, ze zet nem rustig naast de kachel en zegt hem, zich de borst te wrijven met kamferspiritus. Ze koopt Formaminf-tablet ten voor hem en Emserzout, geeft hem eeh extra deken en zet vlier- en kamil- lenthee. Hij mag nu en dan een aspirieri- tje en als er gestoomd moeff worden, weet zij \v«l een geschikten ketel, Alis een vrouw verkouden is, zegt haar man: Daar moet je wat aan doen zeg! EEN LEEUWIN ONTVLUCHT. Paniek in een Belgisch stadje. Het stadje Andenne nabij Namen is aan een ware paniek ten prooi geweest. Er was kermis, en op het marktplein had een menagerie haar tenten opgeslagen. Terwijl de voorstelling in vollen gang was, sprong een lecuwin, die een gevoeligen zweep- slag van den temmer had ontvangen, te gen de tralien van de omheining, waar- binnen gewerkt werd, omhoog, wist over den rand te komen en kwam midden in hef publiek terecht. De doodelijk verschrik- te toeschouwers trachtten een goed heen- komen te zoeken en er ontstond een ge- weidig gedrang, waarbij verschefdene per sonen gekwetst werden en vele kinderen en vrouwen onder den voet geloopen. De leeuwin deed den menschen geen lets el, doch richtte zich naar de stallen, waar zij ond9r de daar aanwezige diere'n een panischen schrik te wecg bracht. Eerst sprong het woedende roofdier op een kameel en bracht dezen ernstige bijt- en scheurwonden toe, daarna viel het op een paard aan en scheurde dat letferljjk in stukken. Ten slotte kroop de leeuwin ondH het zeil door, en rende naar buiten. Geiukkig waren er zoo goed als geen men schen in dat gedeelte van de stlad op straat. Het dier vluchtte in het voorportaal van de kerk. De politie die inmiddel^ ge- waarschuwd was, loste verscheidene scho- ten doch slaagde er niet in, hef doode lijk te treffen. Eerst tegen 2 uur in den morgen werd de tluchtelinge, die inmiddels een klein boschje in de nabijheid van de plaats had weten te bereiken, met geweerschoten afgemaakt. SLECHTE ETERS. In Het Kind schrijft mevr. A. M. E. Beernink—Trip over Eetlmst en voeding in de schooljaren, en zegt daarin:' Ten ecrste vindt men kinderen, die met ot zonder voorkennis der ouders tusschen de maaltijden allerlei snoepgoed gebrui- ken en dan half Verzadigd aan tafel ko men. Hier is genezing gemakkelijk. In de praktijk brengt dit echter zijn eigenaaj- dige moeilijkheden mee, omdat snoepen- de kinderen dikwijls verwende kinderen zijn die niet onmiddell(ijk bereid zijn het vefbod van de ouders te gehoorzamfin. In d€ tweede plaats wordt soms een zeer ciwitrijke krachtvoeding gegeven, (\deesch, melk, kaas), waarbij de kinderen in kleine hoeveelheden reeds voldoende voedsel opnemen en dus slechts schijnbaar te weinig- eten. Ook: deze voeding is ver- keerd, omdat de darm daarbij te weinig te doen krijgt. Vaak lijdcn deze kinderen aan een hardnekkige obstipatie. Het in hoofdzaak dierlijk voedsel, dat ze kregen moet sterk verminderd worden. In plaats daarvan geeft men brood (bij voorkeur grof brood en roggebrood), groente die niet al te fijn mag zijn, rauw fruit en een voldoende hoeveelheid dierlijk of plant- aardig vet. Tenslotte vindt meti onder de zenuwach- tige kinderen veel slechte eetsters cn eters. Ook bij hen moet in de eerste plaats de voeding zoodanig worden geregeld, dat ze heel weinig melk krijgen, geen eieren en geen zoetigheden die den eetlust be- derven. Verder moet er zooveel mogelijk afwisseling in de spijzen worden gebracht, met dien verstande dat iedere maaltijd zeer eenvoudig moet blijven. Voliedig re- sultaat bereikt men meestal niet. Men moet tevreden zijn, wanneer de kinderen bij een verstandige levenswijte, de portie opeten, die hun voorgezet wordt en die voor hen juist voldoende moet zijn om in gewicht toe te nemen, zonder dat 7e tegensfrib- belen. Het is dikwijls verrassend te ?ien hoe snel de eetlust van zulke kinderen verbetcrt, wanneer zij in een gezond ge- zin met flinke eters worden gebracht. He- laas is dit niet blij/end, zoodra ze weer in hun eigen omgeving zijn, vervalfen ze in de oude fout en 'slechts zefden zal het mogelijk zijn zoo'n kind zijn geheele jeugd in een andi-r gezin te laten doorbrengen. VergaTering van Donderdag 26 Juni 1924, des namiddags 2 uur. (2. Vervolg.) j. Een missive van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 6 Juni 1924, die daarbij ingevolge liet bepaalde bij artikel 167, tweede lid der Gemeentewat, de ontvangst der door den raad op 21 Februari jl.l. opnieuw vastgestelde al- gemeene politieverordening. De VOORZITTER deelt mede, dat de veror- dening is afgekondigd en in werking getreden. k. Een schrijven van W. Temperman, waar in deze verzoekt hem, wegens vertrek naar elders, ten spoedigste ontslag te willen ver- leenen als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Burgemeester en wethouders stellen voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen, onder dankbatuiging voor de bewezen diensten en de commissie uit te noodigen een aanbeveling ter voorziening in de vacature in te zenden. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 3. Onteigening van rijksgrond, in het be- lang der volkshuisvesting. Burgemeester en Wethouders, overwegende dat in het belang der volkshuisvesting aan- bouw van woningen nog noodzakelijk is; gezien het besluit van '30 Augustus 1923 tot vaststelling van een bouwplan; overwegende, dat ter uitvoering van dat bouwplan de grond moet worden aangekocht van den Staat der Nederlanden; dat hier voor onteigening krachtens de wo- ningwet in de eerste plaats in aanmerHng komt; dat te onteigenen gronden de meest geschik- te zijn om voor verbetering der volkshuisves ting in aanmerking te komen; dat het plan van onteigening van 1 tot en met 30 April 1924 op de secretarie dfzer ge meente voor een ieder ter inzage heeft gelegen; dat door belanghebbenden geen bezwaren zijn ingebracht; gezien het advies der Gezondheidscommissie alhier; gelet op artikel 77, vierde lid der wet van 23 Augustus 1851, Staatsblad no. 125, zooals dat artikel is gewijzigd bij artikel 29 der Woningwet; stellen voor te besluiten: ten name der gemeente Ter Neuzen te pnt- eigenen den grond op de hierbij behoorende teekening in groen kleur aangegeven, bij het kadaster bekend staand als gemeente Ter Neu zen, sectie C no. 4859, gedeeltelijk ter opper- vlakte van ongeveer 2370 M2 (de geheele op- pervlakte van het perceel bedraagt 28.143 M2. en is gelegen nabij de buurt „Java", in de ge meente Ter Neuzen), welke gronden in de re gisters van het kadaster staan ten name van: „Staat" (de), Gewone Domeinen, (Departe- ment van Financien). Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 4. Verzoeken betreffende aansluiting op gemeenteriolen. Ingekomen zijn verzoeken om aansluiting op het gemeenteriool van: a. P. C. Plansoen, ten behoeve van zijn wo- ning staande in de Lange Kerkstraat no. 44, op het riool loopende door den Nieuwediepweg; b. C. Klop, ten behoeve van zijn woning staande aan de Korte Dijkstraat no. 1, op het door die straat loopend riool; c. C. F. M. Cortvriendt, te Sluiskil, ten be hoeve van zijn woning staande in den Piers- senspolder, op het perceel kadastraal bekend sectie G no. 2056, op het riool gelegen in den weg naar de algemeene begraafplaats in den Pierssenspolder; d. V. Cortvriendt te Sluiskil, ten behoeve van zijn woning staande als voren, op het per ceel kadastraal bekend sectie G no. 2055, op het riool gelegen als voren; e. A. Bracke te Sluiskil, ten behoeve van zijn woning staande als voren, gemerkt Q 168, op het riool gelegen als voren; f. Het bestuur van de R. K. verpleging en opvoeding, ten behoeve van het ziekenhuis en de R. K. St. Antoniusschool, op het riool ge legen als voren. g. P. J. Martens, ten behoeve van zijne wo ning gemerkt Q 177, op het riool gelegen als voren. Burgemeester en wethouders stellen voor deze verzoeken in te willigen, o.m. onder voor- waarde, dat verzoekers of hunne rechtverkrij- genden eene jaarlijksche retributie zullen moe ten betalen, voor de onder a en b bedoelde per- ceelen op f 2,50 en voor de overigen bepaald op f 1,50 per jaar. De heer COLSEN herinnert, indertijd be- zwaar te hebben gemaakt, dat voor de riolee- ring te Sluiskil allemaal nieuwe buizen zouden worden aangekocht; hij heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat dit niet noodig was, omdat de buizen, die er al lagen nog goed waren, doch door burgemeester en wethouders werd dit bestreden, onder bewering, dat die van verschillende maten waren. Nu de oude er uit gehaald zijn blijkt, dat die nog in goe- den staat waren. Er is nu f 2400 of f 2500 voor nieuwe buizen uitgegeven, doch naar sprekers ibescheiden meening had daarop zeker wel f 1500 bespaard kunnen worden. Alvorens bur gemeester en wethouders hun meening uitspra ken, hadden ze eerst een behoorlijk onderzoek naar die buizen moeten laten instellen. Nu moeten verschillende menschen die daar reeds een uitwatering hadden, betalen om op het ge meenteriool aan te sluiten, terwijl zulks hier in de kom bij velen niet het geval is. Hoe zit dat in elkaar? De heer SCHEELE vraagt, of het ook juist is, dat sommige particulieren van die uitge- graven buizen hebben laten weghalen. De VOORZITTER: U vraagt naar den be- kenden weg. In antwoord aan den heer Colsen zegt hij, dat burgemeester en wethouders ineens een goeden toestand wilden scheppen; men beliep de kans dat er buizen lagen van verschillende afmeting en kwaliteit, dat er ook stuk waren en er zijn nu buizen gelegd van 50 c.M. dia meter, hetgeen een goeden afvoer verzekert en wat ook noodig is, met het oog op de water- loozing voor de dwarsstraten. Daarvoor waren de aanwezige niet geschikt. Wat nu de betaling befreft, daarop is ook door sommige bewoners gereclameerd. Deze Eeweerden, dat het een oude poldersloot was en dat ze op grond daarvan recht van uitwate ring hadden. Burgemeester en wethouders hebben het aangetoond, met kaarten van het Rijk, dat die meening onjuist is. Maar boven dien, al was dit ook juist, dan zouden ze toch, om op de rioleering aan te sluiten, buizen moeten leggen door gemeentegrond, en het ge- meentebestuur kan toch niet gedoogen, dat iedereen naar willekeur maar wat in haar grond legt, daarover moet de gemeente zeg- gingschap behouden, hetgeen wordt uitgedrukt iin den vorm eener jaarlijksche retributie. Voor Sluiskil is voor aansluiting op de riolee- i ring f 1,50 als maatstaf aangenomen, terwijl dat in de kom 2,50 bedraagt. De gemeente heeft den weg en de naastlig-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 6