ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN. No. 7627. Vr'jdag 4 Juli 1934. 64e Jaargaug. DE BROEDERS. ~TTiT^eFla"nd^ Uitslag I Harhalingsoefeningen. BINNENLAWD. %mam Kloosterbalsem aTWIKjIEnDIHj BLAD. s FEUILLETON. (Slot.) Ik b-epaal nu het volgende: 1. Universeel erfgenaam is mijn broeder Edmund, hij ontvangt na mijn dood slo* en riddergoed Haxthausen met den heelen inventaris in vrijen eigen dom terug. 2. Ook h®t de.posito op de Pommersche bank ontvangt mijn broeder Edmund, maar hij moet daarvan onze zust.r, mevrouw i-egepringsraad Ellen von Tempski te Mag deburg, twintigduizend mark uitbetalen, en zich verplichten. onderstaande legaten uit te keeren. 3. Mocht mijn broeder, wat zeer on- waarschijnlijk is, voor mij sterven, dan tre- den zijn erfgenamen, zijn vrouw of kin- deren in zijn rechten. 4. Mocht mijn broeder, om wdke reden het ook moge zijn. de erfenis niet will.en aanvaarden. dan tred.n a) zijn echtgenoote Kitty van Haxthausen, b) zijn kinderen, de kinderen van het mannelijk geslocht ecTst en wel zoo, dat steeds de oudste zoon als erfgenaam wordt beschouwd, in zijn rechten. Zijn er geen zoons, dan erven de dochters gelijk op. 5. De voorwaarde van uitbetaling van t\vintigduizend mark aan mijn zuster Ellen evenals van de hieronder te noemen lega- ten, blijft ook in dit geval van kracht. h. Mijn dietbare, boven alles beminde NEDERLAND—BELQIe. De Bnisseteche Standaard meljdt: Op hef departement van buitenfandsche zaken wordt ons meegedeeld, dat een be richt, volgens hetweik de Nederlandsche gezant te Brussel bij den Bdgischen mi nister van buitenlandsche zaken zijn op- wachting zou hebben gemaakt, ten einde over de Nederlandsch-Belgische belangen te spreken, een bloot verzinsel is. De Nederlandsche gezant, die voor en- kele dagen met verlof ging, had den heer Hijmans een bdeefdheidsbezoek gebracht. DE WATERLEIDING OP THOLEN. De heer Kersten lid van de Tweede Kamer. heeft aan den minister van bin- nenlandsche zaken en Iandbouw de vol- gende vragen gesteld: lis het den minister bekend, dat door vrouw Kate erft mijn zuiver persoonljjjk bczit, ook heeft zij het recht, zich herin- neringen van welken aard ook, uit den inventaris van helt slot te kiezen. Ik stel het vertrouwen in haar en mijn familie, dat zij dezen mijn laatsten wil in alle opzich- ten achten, eeren en ten uitvoer brengen zullpn. Die volgende legaten moeten worden uit- betaalid Daar volgden de namen van de gerech- tigden en het bedrag der legatfen. Nie- mand was vergeten. Allen waren met meer of minder belangrijke sommen bedacht. De notaris Zweeg en keek de zaal rond. Zacht, slechts half onderdrukt snikken kkrnk door de plechtige stilte. Luid zej de notaris: Ik heb de aanwezige wettelijke erf- genamen van den overledene te vragen, of zij het testament, tot welks uitvoerder ik ben b' enoemd, erkennen? Doodsche stilte... daar verhief zich de weduwe. Zij sloeg den sluier terug, zoodat men haar marmerbleek gclaat zag, en zei met vaste, trotSche stem: Ik erken het testament van mijn over- leden echtgenoot in al)e deelen en heb er nog aan toe te voegen dat ik uit mijn eigen vermogen de legaten, die mijn echt genoot heeft vastjgesteld, verdubbel. Ik ver zoek u, mijnheer de notaris, dit aan het slot van het testament te willen toevoegen Diepe ontroering ging door de aanwezU gen. Men scheen naar de edele vrouw te widen dringen, deze sloeg den zwarten sluier weder over haar gclaat. verschill,endc gemeentehesturen op Tholen den ingezetenen de verpljchting is opge- legd, aan te sluitt-n am de waterleiding, ook wanneer rL>eds bij bestaande gebou- wen voldoende op andere wijze in drink- water is en wordt voorzien, en dat reeds ten gevollge van het n'et nakomen dezer verplichtingen verschiljende personen zijn I veroordeeld tot geldbot'ttm (subs, hech- j tenis) Acht zijn eXceIVntie dergelijke verorde- i ning niet al te zeer de vrijheid der burgers aan barren te leggen er. dat deze verorde- ningen, als zijnde in strijd met hetf alge- meen belang, voor vermetiging in aanmer king komen? DE GANG VAN ZAKEN BIJ DEN POST- CHEQUE- EN GIRODlENST De ministejr van waterstiaat heeft aan dcn voorzitter der Tweede Kamer een brief gezonden betreffende den gang van zaken bij den postchequr- en girodienst, waaraan het volgende is ontleend: Op grond van verschiltende bezwaren komt de directeur tot de conclusie, dat het M. A. B. D.-systeem, hoe vernuftig ove- rigens ook uitgedacht, voor een administra te als deze niet heeit voldaan. Ter controle op het machinate gedeelte zou een tegen- boekhouding met de pen moeten worden gevoerd- Het hiervoor door de heeren Dei- prat en 't Uooft uitgedachtfe systeem is theoretisch juist, maar maakt de samenstel- ling van een goede dienstregeling moeilijk en schept bovendien niet de zekerheid dat men bij verdere uitzefting van het ver- keer den dienst kan meester blijven. De stotsom van den directeur is, dat het het beste zal wezen, het verljes te aanvaarden en een nieuw systeem te kiezen in den geest van het Edgische. Hij geeft daarvoor verschillende argumenten, ook o.a. dat het thans geen tijd meer is voor nieuwe experimenten, maar het zaak is, thans ten spoedigste tot heropening van den dienst volgens een beproefd systeem te geraken. Het alles overheerschende belang is thans opening van den dienst in zijn meest een- voudigen vorm. De ondergeteekende heeft zich met de voorstellen van den directeur vereenigd. Bij schrijven van 21 Juni bereikte den ondergeteekende het rapport van de heeren Lazonder, Volmer en Duijnstee. Dit rapport komt tot de volgende conclusies. De pon?1 en printmachines zijn voor sen bedrijf als de giro in beginscl niet geeigend De directeuren der postcheque- en giro- diensten te Berljjn, Bnjssel en Parijs zijn van hetzelfde oordeel. Op grond van een reeks technische over- wegingen komen de heeren dan»tot de con clusie dat het M.A.B.O.-systieem hef eerste systeem dat voor uitvoering met pons- en printmachines in aanmerking komt niet a anb e ve ien s w a a r d i g is. Evenzoo wordt geoordeeld ten aanzien van het systeem onder directie van den heer 't Hooft voorbereid. in de huidige omstan- digheden gaat het er om, een systeem te kiezen, waarvan het welislagen verzekerd is, d.w.z. een gecentraliseerd; dat zijn deug- delijkheid in de praktijk heeft bewezen. Daarom is, naar het oordeel der heeren het Belgische systeem aangewezen. Zij stellen dus voor enkele ambtenaren van het centrale Girokantoor naar Bmssel te zenden ten einde zich daar in den kortst mogelijken tijd op de hoogte te stellen van den dienst. Zoo zal een kern van des- kundigen worden gevormd, waardoor in- voering van het Belgische systeem en spoedige opening van den dienst zullen verzekerd zijn. De ondergeteekende heeft zich met? dit advies vereenigd. Inmiddels zijn op 23 Juni de directeur van den dienst, de inspecteur Duynstee en enkele chefs naar Brussel vertrokken. Aangezien is besloten tot afschaffing der rente van het saldo der rekeningen, is een wijziging der Postwet noodzakelijk. Het) s Lejd mij weg, fluisterde zij Kittiy met verstiktfe stem toe. Mijn krachten zijn ten einde En teunend op den arm van, Kitty en de echtgenoote van den regeeringsraad ging zij trotsch en stijf uit de zaal naar haar kamer, waar zij opnieuw jammerend ineenzionk. i De tijd verging en verzachte de smart, al vermocht hij niet het aandenken aan den overledene u't te wisschen. Dat bleef vo,ortleven bij de levenden en zelfs de kin deren van Edmund en Kitty, die Jiem nooit hadden gekend, spraken van den lieven oom Ferdi, en bezochten met hun ouders zijn rustplaats en legden kransen op zijn graf. Op slot Haxthausen ontlook vroolijk le- ven. De goede tante Lotte wiegde nog een knaap en twee meisjes op haar oude armen voor ook zij de laatste rust inging. Dat was thans een Icven in het oude slot en de beschaduwde wegen door het park. Trap op, trap af ging de wilde jacht en de tuinman had maar altoos te prutte- len en te zorgen, dat hem de schoone blioembedden niet vertrapt werden. Slechts als in den herfst de mooie, slanke zwartgekleede dame kwam, tante Kate, dan werden de kinderen stil, en be- daard. Zij waren wel niet bang voor de goede tante, die zoo vriendelijk was en steeds het mooiste speelgoed meebracht maar hun kinderlijke harten voelden toch, dat een onuitwiscnbare smart in het hart der tante leefde, en schuw en eerbiedig bogen zij zich voor die hciljge smart. ontwerp daartoe heeft het departement van ondergeteekende verlaten, terwijl ook de samenstelljng van een nieuw gfrobesluit gereed is gekomen. DE MUNITIE-ONTPLOFFING NABIJ BOEKAREST. In een opzien'barend rapport aan de Roe- meensche rege^iing omtrent de ramp bij Boekarest, waar; zooals gemeld, een mu- nitie-depot in de lucht is gevlogen, ver- kl'aart generaal Negrei: Niet alleen, dafi electrische golyen van het draadlooze sta tion te Boekar©st, welj<e in botsing zijn gekomen met golyen van een ander sta tion. miliioenen onzichtbare vonken hebben veroorzaakt, waardoor de munitie-voorra- den vlam hdbben gevat, doch tevens dat ultra-violette en andere stralen kunnen wor den geprojecteerd en op mijlen afstanden, de motoren van vliegmachines en automo- bielen kunnen doen stilhouden. In zijn rapport spreekt generaal Negrei als zijn overtuiging uit, dat de explpsie te Cotroceni veroorzaakt is doOr een bot sing tusschen gewone electrische golfstjroo- men en niet toegeschreven kan worden aan „doodende'' stralen, afgezonden door Mos- kou of van elders. Indien twee radio-stat&ons beginnen uit te zenden, geschiedt hetzelfde als wanneer men twee steenen in het water werpt, zoo verklaarde Negrei. De golven versprei- den zich concentrisch tot zij elkander ont- moeten. Incfien de elctrische golven in bot sing komen, veroorzaken zij miliioenen on- zichtbaai-kleine vonkjes, wtlke onmiddellijk ieder gas, kruit of ontplofbare stlof, welke zich in de buurt bevindt, ontfcteekt. Ik heb de ontzettiende ontploffing onder- zocht in het plaatsje Anima in Roemenie, welke twee jaar geleden heeft plaats ge had. Ik faevond toen, dat de onEplpffing ontstaan was door dynamtet, dat op on- verklaarbare wijze was ontstoken, hoewel het zeer zorgvuldig was bewaard. Ik vond den sleutel van t geheim, toen ik ontdek- te, dat Anima in de directe lijn ligt tus schen het groote radio-station van Nauen en Saloniki, zoo ongeveer op de helft tus schen deze bieide stations, ik heb eveneens een studie gemaakt van geheimzinnige ont- ptoffingen op schepen in voile zee en zonder uitzondering heb ik ontdekt, dat ue ontbrandingcn plaats hadden juist dan wanneer zij in de directe lijn lagen tusschen twee krachtstations. En ons munitie-depot te Cotroceni ligt in de directe lijn tusschen hef station te Boekarest en verscheidene andere krachtstations. Generaal Negrei doet thans zelf proe- ven met vernietigende stralen, welke goede resultpten oplpveren. Hij weigert echter bijzonderheden mede te deelen, daar het een militair geheim betreft. Hij heeft hooge verwachtingen van ultra-viojette stralen doch experimenteert met verscheidene an dere soorten, waaronder ook een ver- sterkte straal. Ten slotte verklaarde gene raal Negrei, dat hij nog nimmer had ge- hoord van grindill Matthews en diens ex perimenten. VECHTENDE RAADSLEDEN. In de gemeenteraadszitting van Hannover kwam het Vrijdag tot een hevige botsing tussahen sociaal-democraten en oommunis- ten. Een kloppartij onfstonid, waarbij men elkaar met raadsstukken bombardeerde, met stoelen werd op elkaar ingeslagen, boikspartijen werden geleverd en oorvijgen uitgedeelid. De burgervader liet politie halen om de orde te herstellen. Tenslotte moest de zit- ting worden verdaagd, daar van een rustig vergaderen verder geen sprake was. DE INVLOED DER WERKLOOSHEID. Het jaarverslag van den Gezondheids- raad van Sahotland bevat een overzicht van den invloed der werkloosheid op de ge- zondiheid, het moreel en de technische be- Kate woonde in het Zuiden, zij kon niet van de zon scheiden en niet van het land, waar zij zoo onuitsprekelijk gclukkig was geweest. Alleen in den herfst kwam zij in stilte herinnering aan haar echtgenoot naar Haxthausen, tooide het graf van haar Ferdinand met blpemen en strooide als een weldoende, ernstige fee; weldaden rond- Geen arme ging onbedacht van haar. Op haar wandelingen droeg zij steeds een tasch met allerhande versnaperingen bij zich, die zij onderweg aan de kinderen, die zij ontmoettle, uitdeelde. De zoon van Kitty, die geboren was op denzelfden dag, waarop haar echtgenoot was gestorven en die zijn naam droeg, was haar lieveljng. Zij overlaadde hem mei geschenken en teederheden, het liefst, had zij hem met zich mee willen rumen om zich gehe-el aan hem te wijdeA. Dat ging nu wel niet, want Kitty en Edmund zouden zich voor niets tcr wereld van hun kind hebben willen scheiden. Ook Nedderhovt werd niet vergeten. In plaats van de oude met stroo gedekte wo- ning verrees daar een eenvoudige, aardige villa, omgeven door een heerlijken tuin, welke zich uitstrektje tot aan het dennen- bosch en de heide. Daar woonde men in de heete zomermaanden, ja dikwijljs werd hef herfst voor Kitjty er toe kon besluiten naar slot Haxthausen terug te keeren. Nedderhovt blijft nu eenmaal mijn tehuis, zei ze telkens, alg zij a'scheid van Ttet eenzame zomerverblijf moest nemen. En hef zal eens ons ouderlijk deel worden, voegde Edmund er schertserd aan toe, als eenmaal Ferdinand slot Haxt- INGEZONDEN MEDEDEEI~T Kloosterbalsem is verkrijgbaar bij de Firma A. van Overbeeke—Leunis. kwaamlheid der arbeiders. De conelus'ie is, dat er overvloedige reohtvaardiging is voor het standpunt, dat de werkloosheid geener- Lei ernstigen invloed heeft gehad op den p'hysieken toestand der bevolking, belhalve in enkele individueele gevallen en onder bijzondere omstai'idigheden. Men was het er verder in hoofdzaak over eens, dat de geschoolde arbeider zijn vak niet vergeet, hoe lang zijn lediggang ook duurt; wel leed de vlugheid van het werk er onder. Ernstiger was de invloed op leer- lingen in het vak. Wat het moreel betreft, waren er weinig teekenen van een blijvende inzinking. Er was een afneining in den om- vang van overmatig drinken, dooh een groote toeneming in het aantal personen, die geregeld wedden. Die toeneming be- paalde zich evenwel niet tot de werkloozen, zoodat 'zij niet wordt besdhouwd als een teeken van demoralisatie ten gevolge van werkloosheid en eer wordt toegeschreven aan een nawerking van den oorlog. Het aantal ernstige misdrijven is afgeno- men, terwijl het sterftecijfer lager was dan oo it. FIRMA KRUPP. De Parijsche Temps liet zich onlangs uit Warschau seinen, dat de firma Krupp de 26,000 H.A. grond in het Donets-gebied, die zij van de Sowetjregeering in pacht heeft voor landibouw, al nagenoeg heeft volge- bouwd met ijzergieterijen en fabrieken voor het maken van oorlogstuig. Ofschoon deze bewering te mal is om los te loopen (de groote fabrieken van Krupp te Essen beslaan slechts 120 H.A. en het zou materieel onmogelijk zijn in de twee ver- loopen pachtjaren 26,000 H.A. met fabrie ken vol te bouwen, schrijft de firma aan de Koln. Ztg., dat zij er aan wanhoopt, met een tegenspraak van dezen onzin in Frankrijk gejoof te vinden. Zij noodigt daarom den siteller van het bericht uit, haar pachtgron- den in Rusland met een bezoek te vereeren, dan kan hij zich overtuigen, dat ze slechts voor Iandbouw gebruikt worden en dat er alleen een werkplaats is voor het herstel van landibouwwerktuigen. De firma stelt een voorwaarde: de Fransohe journalist moet 1000 Zwitsersche franken deponeeren bij een Zwitsersche bank, die als hij alles in orde vindt, bestemd worden voor arme kinderen aan de Roer. Vindt hij werkelijk een of meer fabrieken van oorlogstuig op het terrein, dan stelt Krupp 100,000 franken voor hetzelfde doel beschikbaar. TER NEUZEN, 4 JULI 1924. LIJST VAN ONBESTELBARE BRlEVEN EN BRIEFKAARTEN. van wHke de afzeriders onbekend zijn, op h«t postkantoor te T, r Neuzen terugont- vangen, in de 2e helft der maand Juni "24: BinnCnlandBrieveii. L. Gast Rotterdam. Postlbox 17 Utrecht. h Wagenaarstraat 77, Amsterdam. Binnenland: Briefkaarten. Marie Mcijer Rotterdam. Victorine van Zeveren Ter Neuzen. Buitenland: Brieven. O. 'Hartman Brooklyn, "New-York. A. van Strijdonk Antwerpen. Buitenland: Briefkaarten. Marie Beeckman St. Gilles. hausen heeft overgenomen. Van de ovetrige wereld vernamen en zagen zij weinig. De echtgenoote van den inajoor kwam soms op bezoek en ver- heUgde zich in het geluk van haar nicht. Ov-erigens leefde zij stil in het tehuis van haar dochter. SNchts eenmaal nog werden zij aan den droevigsten tijd van hun leven herinnerd. Bij de brieven voor Edmund bevond zich op zeketen dag ook een schrijven van den majoor.... een bedellbrief. Hij was, naar hij schreef, door misljjkte speculaties in armoede vervallen. Zwijgend gaf Edmund zijn echtgenoote den brief. Wat wil je doen? vroeg deze, nadat zij gelezen had. Hij is SteUig niet buiten zijn scbuld in deze omstandigheden ge- raakt. Wat ik doen wil? Zie hief... Hij nam een biljet van duizend mark uit zijn casetfe, legde dat met zijn visite- kaartje in een enveljoppe, verzegelde den omslag en schreef het adres van den ma joor er op. Dat wil ik doen, zei hij. Kitty kustfe hem op het voorhoofd. Jij lieve, beste man... Maar hij sloeg den arm om zijn vrouw en zei, met een gel.ukkigen gljmlach naar haar opziende: Heb ik niet jou door hem leeren kennen.... jou, mijn geluk mijn zon. EINDE. De Burgemeester van TER NEUZEN roept de in het, verlofgangersregister dezer gemeenteingeschreven verlofgangers, hieronder vermeld, bij dezen op om in 1924. ieder voor het achter zijn naam aangegeven tijdvak, krachter.s art. 31, eerste lid, in verband met art. 33 der Dienstplichtwet(Staatsblad 1922, no. 43), voor HerhaHngsoefeningen in weikelijken dlenst te kometi. Geslachtsnaam en voornamen. 1 ao J 2 Korpsen en onder- deelen. 3 Tijdvak 4 Plaats van opkomst. 5 de Zeeuw Abraham Johannes 1918 1 Reg. Genie- troepen. 14-30 Aug. '24 Zeist Reinhoud Jan Nicolaas 1918 18—30 Aug. '24 Utrecht Scheele I$lias Adrianus OO T* <3i T" i Tollenaar Henrie CM C5 T-l Korps Pon- tonniers en Torped. Dor drecht W 1JLEj JLIS uun, uraumoi. verlofgangers moeten zorg dragen, dat zij zich ieder op den voor hem voorgesehreven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun zakboekje en van de verdere tot hun verlofsuitrusting behoorende voor- werpen van kleeding en uitrusting op de plaats van be8temming aanmelden a. zoo zij verblijf houden in de plaats van opkomst, uiterlijk 8 uur voormiddags; b. zoo zij verblijf houden binnen 20 Kilometer (bijna 4 uur gaans) van de plaats van opkomst, uiterlijk 10 uur voormiddags; c. de overige verlofgangers voor zooveel zij binnen het Rijk verblijf houden, zoodra mogelijk na aankomst in de plaats van op komst, waarheen zij zich met het eerstvertrekkend openbaar middel van vervoer langs de op de vervoer- bewijzen aangegeven route moeten begeven voor zooveel zij buiten het Rijk verblijf houden, voor 4 uur namiddags. VERIIINDERING. Be dienstplichtige, die wegens ziekte, of om een andere reden in de volstrekte on- mogelijkheid verkeert om op den bepaalden datum in werkelijken dienst te komen, moet zich naar de plaats van bestemming begeven, zoodra hij daartoe in staat is. De opkomst van een dergelijken dienst plichtige blijft echter voorloopig achterwege, indien zij niet binnen 3 dagen na den bepaalden dag heeft plaats gehad. De dienstplichtige ontvangtdan nader bericht omtrent den tijd, waarop hij moet opkomen. Bestaat de reden van verhindering in de aanwezig- heid van ziekte of gebreken, dan dient de verlof ganger hiervan zoodra mogelijk door overlegging van een gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter gemeente-secretarie te doen blijken. 8TRAFBEPA DINGEN. Hij, die zonder geldige reden niet tijdig aan deze oproeping voldoet, stelt zich aan bestraffing bloot en blijft verplicht zich onverwijld bij zijn korps aan te melden. Bovendien kan hij o.a. door een ambtenaar van de rijks- of gemeentepolitie, door de marechaussee of de militaire politie aangehouden en naar de plaats van bestemming overgebracht worden. VERVOER. De verlofgangers die per spoor, tram of stoomboot moeten reizen, of op de reis ddn of meer veren moeten passeeren en in wier zakboekje aanwezig zijn de vereischte op wit papier gedrukte en met rooden inkt ingevulde vervoerbewijzen en passagebiljetten, behoeven zich voor hun vertrek naar het korps niet ter Gemeente-secretarie aan te melden, doch kunnen zich rechtstreeks naar het station of de aanlegplaats van vertrek begeven; zij stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den beambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast, of aan den veerman. De verlofgangers behooren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van het vervoer- bewijs, aangezien deze strook hun gewoonlijk ge- durende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die niet in het bezit zijn van een vervoerbewijs of passagebiljet, ingericht om daarop de reis te kunnen volbrengen, dan wel van het veer of van de veren gebruik te maken, moeten zich voor hun vertrek naar het korps. ter gemeente- secretarie aanmelden, ten einde aldaar in het bezit te worden gesteld van het vereischte vervoer- of ander bewijs. Verlofgangers, die in het buitenland verblijf houden hebben recht op vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk en dient om zich recht streeks naar de plaats van opkomst te begeven. Bevindt zich in hun zakboekje geen vervoerbewijs, ingericht om daarop te kunnen worden vervoerd van de Nederlandsche gemeer.te af, waar zij de reis voor Rijksrekening wenschen aan te vangen, dan wordt hun, op hun verzoek, het vereischte ver voerbewijs toegezonden door den burgemeester der gemeente, waar zij in het verlofgangersregister zijn ngeschreven. 43) Het is noodig, zich ten minste een half uur voor het vertrek van den trein, de tram of de stoomboot aan het station of de aanlegplaats te bevinden. DAGGELD. De verlofgangers, die zich vier of meer uren voor het tijdstip van aanmelding op reis moeten begeven, genieten desgewenscht op de dagen, der reis een daggeld van 0.25, ongeacht den rang, dien zij bekleeden. Zij, die aanspraak hebben op daggeld en dit wenschen te ontvangen, moeten het in ontvangst nemen ter gemeente-secretarie, den laatsten sverkdag voor het vertrek naar het korps. VR1JSTE1.LING ENZ. Aande herhalingsoefeningen nemen met deel. a. Zij, die elders wonen dan in Nederland, Belgie, HannoverWestfaten en de Hijnprovincie b. zij, die wonen in Belgie, Hannover, West- falen, en de Rijnprovincie, voor zoover zij voor den dag van opkomst bij hun commandant een verkla ring inzenden, waaruit blijkt, dat zij meer dan drie uur gaans van de Nederlandsche grens af wonen deze verklaring moet zijn afgegeven door het hoofd van het piaatselijk bestuur of van de politie of door een Nederlandsch consulair ambtenaar c. zij, die zich tijdens de herhalingsoefeningen buitenslands bevinden ter uitoefening van de zeevaart (hieronder niet begrepen de zeevisscherij voorts kan de Minister van Oorlog geheele of ge- deeltelijke vrijstelling van de herhalingsoefeningen verleenen aan dienstplichtigen. d. die gedurende zoodanigen tijd vrijwillig in werkelijken dienst zijn geweest, dat op grond van de door hen in dien tijd verkregen geoefendheid de herhalingsoefeningen niet of niet voor den vollen duur noodig worden geacht e. die tijdens den duur der herhalingsoefeningen onmisbaar zijn voor hun ambt, betrekking of bedrijf; f. die kostwinner zijn, tenzij er meer reden is voor toekenning van vergoeding alleen komen hier- bij in aanmerking zij, die kostwinner zijn voor 1. hun echtgenoote 2. hun bloed- en aanverwanten in de rechte linie 3 hun andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graau 4. hun pleegouders 5. degenen, in wier onderhoud zij ingevolge rechterlijk vonnis moeten voorzien; g. die onmisbaar zijn voor de instandhouding van de middelen van bestaan van de onder f bedoelde personen. Wat onmisbaarheid en kostwinnerschap be- treft, moet in het oog worden gehouden, dat vrijstelling om een van deze redenen slechts in zeer dringende gevallen zal worden verleend. Zij, die meenen op een van deze gronden voor vrijstelling in aanmerking te komen, of die op een andersn tijd of in een ander garnizoen wenschen op te komen, kunnen zich met een daartoe strekkend verzoekschrift tot den Minister van Oorlog wenden. Dit verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn, inaar moet gefrankeerd worden toegezonden. Hetverdient aanbeveling dergelijke verzoeken bij den burge meester in te dienen, die alsdan voor de opzending zorg draagt. Dergelijke verzoeken kunnen echter slechts bij uitzondering worden toegestaan. VERGOEDING. Indien ten gevolge van het verblijf in. werkelijken dienst van den opgeraepen verlofganger voldoende middelen tot levensonderhoud ontbreken of komen te ontbreken aan de personen, hiervoor onder f bedoeld, kunnen deze personen in aanmer king komen voor een geldelijke vergoedingzooden verlofganger wegens dienstbelang geen vrijstelling van de herhalingsoefeningen wordt verleend. Verdere inlichtingen hieromtrent kunnen ter gemeente-secre tarie worden gevraagd. RENTEKAART. Zij, die ingevolge de Invaliditeits- wet verplicht verzekerd zijn, handelen in hun eigen belang door hun rentekaart mede te brengen bij hun opkomst. Ter Neuzen, 4 Juli 1924. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. kunt Gij spoedig en zeker genezen 1 doordeaangetasteplekkeniederen I avond te behandelen met AKKER's

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1924 | | pagina 5